Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
HP photosmart M22 – odolný stylový fotoaparát pro nenáročné v praxi
HP M22
14. června 2005, 00.00 | Pokud máte zálusk na malý jednoduchý a přitom stylový kompakt do pěti tisíc vč. DPH, tak moc velký výběr nemáte. Jednou z mála možností je HP M22, který nabízí netradiční parametry ve stylovém hávu. Navíc se může pochlubit zvýšenou odolností například vůči dešti.
{Konstrukce}Když jsme měli možnost poprvé vidět model M22 v praxi na veletrhu PMA 2005 počátkem roku v USA, ptali jsme se sami sebe, zda je pro podobně koncipovaný model na dnešním trhu vůbec místo. Rozlišení 4 MPix nezní špatně, ale absence optického zoomu je dnes již velmi nezvyklá. Nicméně po dvoutýdenním testování a podrobnějším seznámením s tímto trpaslíkem jsme zjistili, že je to sice netradiční, ale zajímavý fotoaparát, který nemá mnoho konkurentů. Co nabízí na necelých 4 500,- Kč vč. DPH?
Konstrukce a design
Jednou z výhod M22 jsou příjemně malé míry. Sice nepatří mezi ultra-tenké modely, které se skvěle nosí v kapsách, ale přesto se s rozměry 96 x 49 x 28,8 mm a hmotností 120 gramů snadno vejde do dlaně mužské ruky. Pokud jej budete mít na pásku pověšený na zápěstí, nebude vás nijak vážně omezovat či tížit, a navíc díky povedenému designu splní i reprezentativní roli. HP v případě modelu M22 a M23 dotáhlo základní designovou myšlenku, kterou používá poslední rok u všech fotoaparátů, takřka k dokonalosti. M22 kombinuje lesklou stříbrnou s kovově šedou. Design je čistý, elegantní a ve své cenové třídě nebývale reprezentativní.
Objektiv je chráněn poměrně výraznou posuvnou krytkou, která zároveň aktivuje celý fotoaparát po svém odsunutí. Je škoda, že krytku lze odsunout poměrně snadno a občas tak spustí fotoaparát náhodně například při vyndávání z kapsy. To je však asi jediný konstrukční neduh. Zadní stěně dominuje LCD displej a velký ovladač. U displeje jsou umístěna další čtyři tlačítka, která jsou zarovnána s plochou zadní stěny. Velký ovladač je mírně zapuštěn, takže na celém těle nenajdete jediný výstupek kromě ouška pro řemínek.
Přestože je tělo drobné, má díky prohlubni na zadní stěně a tvarování krytky překvapivě dobrou ergonomii. Jediné, co můžete snad postrádat, je optický průhledový hledáček, který se však na tělo již prostě nevešel.
Fotoaparát je odolný vůči stříkající vodě, takže baterie i konektory jsou chráněny velmi seriózními krytkami Obě krytky se nejprve vysunují a následně odklápějí, což brání jejich samovolnému otevření. I konektor pro kolébku je chráněn posuvnou krytkou, takže například za deště se s M22 opravdu bát nemusíte. Na druhou stranu fotoaparát není utěsněn, takže ponoření pod vodní hladinu nepřichází v úvahu.
Celkově si M22 zaslouží za konstrukci i design rozhodně pochvalu. Tělo je robustní a budí dojem důvěry. Plášť je celokovový včetně krytek konektorů a baterie. To se v této cenové kategorii opravdu nevídá často.
[-more-]{Technická specifikace}Technické parametry
Srdcem fotoaparátu je poměrně běžný CCD snímač s úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 4 miliónů bodů. To umožňuje záznam snímků s maximální velikostí 2 320 x 1 744 bodů. Fyzické rozlišení snímače je 4,23 MPix a citlivost lze ručně nastavit v rozsahu 100 - 400 ISO. Fotoaparát umí ukládat snímky pouze ve formátu JPEG a to kromě maximálního rozlišení i ve formátu VGA (640 x 480 bodů) či 2MP (1 600 x 1 200 bodů). K dispozici je i ozvučený videozáznam s rozlišením 320 x 240 bodů bez omezení délky záznamu. Video se ukládá ve formátu MPEG-1.
Pro ukládání snímků slouží buď 16 MB interní paměť nebo je možno dokoupit paměťovou kartu typu MMC či SD. Fotoaparát je vybaven USB 1.1 rozhraním a podporuje standard Mass Storage, takže je po připojení k počítači vidět jako nová disketová jednotka bez potřeby ovladačů. K dispozici je i protokol PTP.
Objektiv fotoaparátu má fixní ohnisko 6,1 mm, což odpovídá v přepočtu na kinofilm 36,7 mm. Světelnost objektivu je f/2,8 a objektiv je vybaven pasivním automatickým zaostřováním (AF). V běžném režimu zaostří od 50 cm do nekonečna. V makro režimu pak na 20 až 50 cm. Clona je dvoupolohová (f/2.8 nebo f/6.5). Výhodou objektivu je, že se optika pohybuje pouze uvnitř těla, takže je vždy chráněna proti nárazu. Fotoaparát nabízí až 6x digitální zoom.
Po expoziční stránce je M22 plným automatem s několika pomocnými funkcemi. Systém automatické expozice vždy měří plošně se zdůrazněným středem a uživateli je kromě kompenzace expozice k dispozici ještě osm kreativních expozičních režimů (makro, sport, krajina, portrét, panorama, pláž, sníh, západ slunce). Navíc je fotoaparát vybaven technologií Adaptive Lightting dnes často nazývanou digitální blesk. Jejím úkolem je projasnit stíny, které není možné ozářit interním bleskem. Tuto funkce lze uživatelsky vypnout, případně je možné nastavit jednu ze dvou intenzit korekce. Z dalších vestavěných funkcí přímo ve fotoaparátu zaujme softwarová redukce červených očí či skládání panorama snímků přímo ve fotoaparátu. Závěrka fotoaparátu dokáže pracovat s časy od 15 s až po 1/1 800 sekundy. Výrobce uvádí její zpoždění 0,58 s.
Balance bílé barvy je buď plně automatická nebo nabízí 4 fixní hodnoty (slunce, zamračeno, žárovka a zářivka). Fotoaparát dále nabízí černobílý režim a režim sepia. Samospoušť má jediný režim a to 10 sekund. Vestavěný blesk má pět režimů vč. slow-synchro, ale jeho dosah výrobce uvádí až 5 m.
LCD displej má poměrně malou úhlopříčku 3,8cm a zobrazuje pouhých 61.000bodů. O napájení se stará dvojice tužkových baterií velikosti AA.
[-more-]{Ovládání}Ovládání fotoaparátu
Vzhledem k tomu, že M22 je určen zejména pro nenáročné začínající fotografy, odpovídá tomu i jednoduchost ovládání. Na horní stěně najdeme pro HP fotoaparáty tak typické dvě spouště. Jednu pro fotografování, druhou pro video záznam. Vpravo od displeje jsou nad sebou tlačítka volby režimu (záznam/přehrávání), blesku, expozičního režimu a samospouště. A posledním ovládacím prvek je kruhový čtyřpolohový volič s tlačítkem MENU/OK ve středu. Vše ostatní najdete v menu.
Výhodou fotoaparátu je zobrazování velkých dobře čitelných ikon informujících o stavu fotoaparátu a jeho nastavení. Na displeji se standardně zobrazuje stav baterie, počet zbývajících snímků, režim blesku a značka středu oznamující zezelenáním zaostření. Při nastavení blesku, expozičního režimu či samospoušti se vždy na cca 4 sekundy objeví příslušná ikona.
Menu fotoaparátu má sice pět záložek, přesto je velice jednoduché a přehledné. Na první záložce najdete zbytek nastavení fotografických funkcí (kvalita záznamu, Adaptive Lighting, barvený režim, datumovku, kompenzaci expozice, balanci bílé a citlivost). Na druhé záložce jsou funkce pro přehrávání, na třetí ovládání funkce Instant Share, na čtvrté je nastavení fotoaparátu a na poslední nápověda. Obecně fotoaparát nabízí řadu nápověd a vysvětlivek, čeština však bohužel chybí.
Výhodou pro vysloveně amatéry je funkce Instant Share. Ta umožňuje předdefinovat (někým zkušenějším) akce jako je odeslání emailem či vytištění snímku, a pak velice snadné přiřazování těchto povelů přímo ve fotoaparátu. Stejně tak přímý tisk pomocí protokolu PictBridge je dobře zvládnutý a velmi jednoduchý.
[-more-]{Kvalita snímků}Kvalita snímků
Fotoaparát je vybaven poměrně malým snímačem a velmi malou optikou. To samo o sobě spolu s jeho cenou svádí k apriornímu očekávání velmi špatné obrazové kvality. Výsledek sice není tak špatný jak by se dalo očekávat, přesto některé technologické kompromisy jsou znát.
Citlivost 100, 200, 400ISO
V první řadě se limity fotoaparátu projevují v práci s citlivostí. Paradoxně je za dobrých světelných podmínek hladina šumu takřka stejná bez ohledu na nastavení citlivosti. Toho je však docíleno velmi silným odstraňováním šumu při ISO 400, které se projevuje velmi citelnou ztrátou detailů a hranové ostrosti.
Automatická balance bílé barvy funguje velmi dobře v exteriéru a při práci s interním bleskem. Pokud je v interiéru silný zdroj zabarveného světla nebo se mísí několik různých zdrojů světla, je potřeba počítat s nutností ruční volby balance.
Pochvalu si zaslouží technologie Adaptive Lighting - digitální blesk, která funguje velmi dobře, spolehlivě a sice mírně vytahuje šum, ale opravdu jen nepatrně. HP v této oblasti stále nabízí nejlepší výsledky.
[-more-]{Praktické zkušenosti a celkové hodnocení}Praktické zkušenosti
Pokud něčím M22 rozhodně neoslní, tak je to celková rychlost reakce. Start do stav plné pohotovosti trvá skoro 5 sekund. Nabíjení interního blesku cca 6 sekund a zaostření si vyžádá cca 1 - 1,5 sekundy. Zpoždění spouště se pohybuje kolem deklarovaných 0,5 sekundy. Ukládání snímků trvá v plném rozlišení 4-5 sekund.
Jak jsme již konstatovali LCD displej je poměrně malý, ale vše, co je na něm zobrazováno, je dobře čitelné díky použití výrazných symbolů a relativně nízkému rozlišení. Díky tomu se může fotoaparát pochlubit i poměrně velmi slušnou výdrží na baterie. Při použití 2 000 mAh akumulátorů jsme na jedno nabití dosahovali 280 - 360 snímků, a to je celou dobu aktivní LCD displej.
Pochvalu si zaslouží i provedení digitálního zoomu, který nijak nezastírá svou funkci, při zoomování zobrazuje použité reálné rozlišení a zároveň zachovává v náhledu i okolí výřezu pro lepší orientaci.
Expoziční režim západ slunce, samospoušť, citlivost ISO100, automatická balance bílé barvy, režim sepie, kompenzace expozice -1,33EV, čas 1/4s, clona f/2.8
Závěr
Fotoaparát HP photosmart M22 je určen těm nejméně náročným uživatelům co se týče fotografické funkčnosti. Na druhou stranu dokáže uspokojit opravdu vysoké nároky po stránce konstrukce, designu, odolnosti, ergonomie a ceny. Za 4 500,- Kč vč DPH je to bezesporu jen odolnější a nejelegantnější fotoaparát na našem trhu, který má pro běžné rodinné fotografování rozumnou kvalitu záznamu. Jediné, co si uživatel musí rozmyslet, je otázka, zda je ochoten oželet komfort optického zoomu. To je otázka, kterou si musí zodpovědět každý individuálně. Co je však důležité, je fakt, že M22 nemá žádnou zásadní chybu či skrytý zádrhel, což se zejména u neznačkových fotoaparátů v této třídě stává velmi často.
Diskuse k článku
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014