Jak Sony zachránila systém NEX - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Jak Sony zachránila systém NEX

sony_nex5_upgrade_firmaware_100px

29. března 2011, 00.00 | V podstatě všechny recenze kompaktního fotoaparátu Sony Alfa NEX-5 na jedné straně chválí podařený systém, malé rozměry, svižné reakce a vysokou kvalitu snímků, a to i v přímém srovnání s nejbližšími konkurenty ve třídě a zejména za nízké hladiny osvětlení. Jedním dechem ale kritizují divnou logiku a zdlouhavost pokročilejšího ovládání. Je tedy vše ztraceno a musíme čekat na další vývoj a nové přístroje? Rozhodně NE!

Poněkud zvláštně, rozhodně však nikoli nelogicky nebo nefunkčně vyhlížející fotoaparáty Sony řady Alfa NEX v minulém roce rozšířily nabídku „bezzrcadlovek“, a jak je pro značku Sony typické, v mnoha ohledech jdou proti proudu a osvědčeným stereotypům svých konkurentů v tomto segmentu (Olympus, Panasonic, Samsung). Především jako Samsung nabídly plnohodnotný „zrcadlovkový“ čip formátu APS-C (23,4 × 15,6 mm) s rozlišením 14,2 Mpx, což představuje 4 592 × 3 056 efektivních pixelů, poměrně nízkou hladinu šumu, možnost flexibilnější práce s hloubkou ostrosti atd. Už to by jiným stačilo ke štěstí, japonský gigant vše ale ještě dokázal vměstnat do nejmenšího těla v této třídě.



NEX-5 je malý. S objektivem s pevným ohniskem 16 mm je fotoaparát velice drobný a bez problému se vejde do kapsy nebo do pouzdra pro kompaktní přístroje.

I mnohé digitální kompakty s „pidičipy“ zaberou v kapse více místa a ani přitom nemusí jít rovnou o zástupce tzv. profikompaktů typu Canon PowerShot G12 nebo Nikon Coolpix P7000. Ty vedle Sony Alfa NEX-5 vypadají náhle zbytečně obtloustle, přitom nemohou nabídnout stejnou kvalitu obrazového výstupu a výměnnou optiku. Samozřejmě, vzhledem k možnosti výměny objektivu se celkové rozměry těla NEX-5 + objektivu mohou pohybovat v až nečekaně širokém rozpětí.



NEX-5 je velký. V závislosti na použitém objektivu se umí i pěkně „nafouknout“, jako zde se zoomem 18-200 mm. Vlastní tělo „tam někde daleko vzadu“ nyní vypadá až nepatřičně drobně a systémový blesk si vyžádá originální prodlužovací adaptér, aby přes obří objektiv vůbec „viděl“. Stativový závit pouze na těle, byť ocelový, vypadá v této kombinaci jako vtip a čeká na příští zasedání marketingového (nebo účetního) oddělení firmy Sony.

Vypadalo to, že nový systém nemá chybu a výsledné fotografie skutečně příjemně překvapí. Jeden zakopaný pes se ale přece našel: Obchodní oddělení Sony zacílilo první přístroje nové řady spíše na zákazníky, přecházející od malých kompaktů poprvé k něčemu sofistikovanějšímu. Čekají vyšší variabilitu, kvalitnější výstupy, ale ne za cenu vysoké hmotnosti a neskladných rozměrů digitálních zrcadlovek, nemluvě o jejich tlačítky posetých tělech, z nichž jde začátečníkům hlava kolem. Tohle samo o sobě není chyba, ale logický krok.

Fotoaparáty řady NEX ve skutečnosti umožňují nastavovat a ovládat prakticky všechny parametry jako zrcadlovky (totéž, jen bez výměny objektivů, dovedou i již zmíněné nejlepší kompakty), byť u NEX-5/NEX-3 nenajdete dokonce ani klasický otočný hlavní volič režimů, známý i ze světa kompaktů (včetně těch od Sony). Podporují i pohodlné manuální ostření nekonečným kroužkem na objektivu, tamtéž se podle typu konkrétního objektivu může nacházet i okruží přesného ovládání zoomu, což žádný malý kompakt nedovolí. Na samotném těle zůstalo však jen minimum ovládacích prvků, z nichž hlavní tři se nacházejí na zadní straně. Prostřední prvek kombinuje klasické okruží s potvrzovacím středem, přičemž vlastní okruží zároveň funguje jako čtyřstranná kolébka. Symboly v okolí tohoto prvku umožňují vcelku logické a rychlé vyvolání a změnu potřebných hlavních funkcí.



Zadní strana. Pohled na minimalistické použití ovládacích prvků. Nádherný design, při hledání málo používaných funkcí vám ale příliš nenapoví. Buď máte dobrou paměť a manuál po ruce, nebo budete tápat. Po silně doporučeném upgradu se přehlednost výrazně zlepší.

Potud by bylo vše v pořádku. Horší ale je, že dvě zbývající tlačítka nahoře a dole vzhledem k okruží nejsou nijak popsána a fungují kontextově, tedy v závislosti na právě aktuální nabídce na displeji poblíž konkrétního tlačítka. Vypadá to krásně a úžasně minimalisticky. Sony se tímto nápadem přiblížila vzhledu svých módních audiopřístrojů. A předpokládá (zřejmě oprávněně), že většina uživatelů těchto fotoaparátů se po vzoru majitelů stylových kompaktů, stejně jako funkcemi nadupaných moderních fotomobilů, ipodů, ipadů apod., po prvotním nadšení z nepřeberných možností spokojí s nastavením inteligentní automatiky iAuto, která myslí na všechno, a o nějaká nepopsaná tlačítka se přestanou zajímat. Navíc možná doufala i v nějakou úžasnou cenu za originální design či koncepci (a to se jí splnilo). Co si ale mají počít náročnější z nás?

To nejhorší ale přijde, ponoříte-li se do samotného grafického menu. Kvalitní displej zobrazí v základním pohledu šest rozměrných, krásně vyvedených barevných ikon, připomínajících spíš menu mobilního telefonu než pokročilého fotoaparátu. Možná, že někdo, kdo přešel k nexu z nějakého módního kompaktu Casio nebo často hraje počítačové hry, bude nadšen, těm z nás, zvyklým na střízlivé a přehledné textové nabídky zrcadlovek a seriózních kompaktních fotoaparátů, vstávají ale zbytky vlasů na hlavě.



Základní menu. Hezká, designově povedená, ale nestandardní základní nabídka menu. Velká část běžných uživatelů nepochopí, z čeho tady dělám takový rozruch. Po přečtení přibaleného letáčku Quick Start najde v menu tuhle položku (inteligentní Auto) a o víc se až do smrti fotoaparátu starat nebude. Na vzhledu naprosté většiny jejich fotografií se přitom rozdíl neprojeví vůbec nebo jen minimálně. Tahle automatika je skutečně chytrá.

A jak se tohle menu prakticky ovládá? Podle mě: děs a hrůza. A v podstatě všechny recenze tohoto fotoaparátu se zaměřily kromě ne všem vyhovující extrémní velikosti (čti malosti) jeho těla na neuvěřitelnou nedotaženost a nepromyšlenost každého jen trochu složitějšího ovládání, zejména pak na nečekané umístění jednotlivých nabídek, nepřehledné a nelogické pohyby v menu apod. Za všechny stížnosti jmenujme alespoň dva příklady. Když už jste konečně v bludišti menu našli hledanou položku a nastavili její hodnotu, po opuštění menu a potřebě jejího okamžitého doladění nebo nastavení sousedních položek nesmíte z menu vystoupit (třeba namáčknutím spouště). Jinak se menu příště otevře na celkovém přehledu, nikoli na poslední měněné pozici, abyste museli celé martýrium podnikat znovu!

Jestliže jste v jakékoli textové nabídce dorazili na začátek nebo konec vypsaného seznamu, musíte opět zdlouhavě listovat zpátky na druhou stranu, byť by všechny chytřejší přístroje už dávno umožňovaly tzv. nekonečný posun, tedy z poslední na první položku nebo obráceně pohybem jen o jediný krok. Možná máte doma nějaký jednoduchý fotoaparát, který se chová stejně, a divíte se, proč se divím. Ale vězte, že pokud by se něco podobného vyskytlo u seriózního kompaktu typu Canon G nebo dokonce značkové digitální zrcadlovky, zbořili by její kritici svět už dávno!

Tedy zmařená šance na povedený a pohotový originální fotoaparát? Naštěstí ne! Opět se jako již tolikrát v minulosti potvrdily obrovské výhody věku digitalizace ve smyslu rychlosti a snadnosti modifikací a vylepšování vlastností jednotlivých přístrojů pouhým vylepšením jejich softwarové výbavy. Nic to nemění na neuvěřitelnosti tohoto startovního zaškobrtnutí nového slibného systému Sony Alfa NEX (že by ďábelský termín uzávěrky?), většina výše popsaných dětských nemocí je již ale naštěstí odstraněna, a to i pro všechny dosavadní reptající majitele jinak skvělého fotoaparátu. Pokud by psali kritici svoje recenze dnes, museli by polovinu svých článků předělat, protože už neplatí! Není to jejich chyba, ale daň za rychlost, s jakou se snaží popisovat novinky na trhu. Hodnotili dost odlišný přístroj od toho, který můžete mít doma vy, a to i když jste ho koupili už třeba těsně po uvedení na trh loni v létě. A dost možná je to i jejich zásluha.

Stačí si totiž zdarma stáhnout a nainstalovat aktuální firmware verze 03 a z vašeho nexu se stane o hodně lepší fotoaparát. Osobně jsem se s tak markantně odlišným chováním přístroje před a po upgrade dosud nesetkal a zůstává otázkou, máme-li za ně Sony děkovat se slzami v očích, nebo ho vzít jako jejich velkou a pokornou omluvu.

Jakou máte verzi? Je možné, že v nejnověji zakoupených přístrojích již máte aktualizovaný firmware nainstalovaný. Měla by to být verze 03 nebo vyšší. Pokud si chcete číslo své verze ověřit, ve fotoaparátu vyberte Menu (Nabídka) --> Setup (Nastavení) --> Version (Verze). Zobrazí se verze firmwaru, jak je znázorněno na obrázku. V dolní části se objeví verze ovladače redukční objímky, kterou můžete rovněž aktualizovat.

Popsaný stav a následující postup nápravy jsem vyzkoušel na fotoaparátu NEX-5, ale předpokládám, že u typu NEX-3 platí vše obdobně.

Nový firmware ke stažení najdete např. zde: Support Sony.

Na stejném místě naleznete i podrobný návod k instalaci a manuál k ovládání nových funkcí ve formátu PDF (vše je v češtině). Můžete si zde stáhnout i aktualizovaný firmware a manuál k objímce LA-EA1, což využijí všichni majitelé zrcadlovkových objektivů Alfa, nebo těch od Minolty, Sigmy apod. kompatibilních s bajonetem Sony E (SAM a SSM), kteří už nyní budou moci využít i asistenci autofokusu v těle fotoaparátu. Tuto funkci jsem nemohl vyzkoušet, protože vlastním pouze originální objektivy systému NEX.

Před instalací si stáhnete podle návodu instalační soubor ze stránek Sony do svého počítače, poté připojíte fotoaparát k počítači dodaným USB kabelem a postupujete podle návodu. Samozřejmostí doufám je, že při instalaci budete mít ve fotoaparátu plně nabitý akumulátor, nebo použijete síťový adaptér a nikdo vám přitom nevypne pojistky v bytě, abyste nenadělali více škod než užitku. Nejhorším nešikům aktualizaci firmware jistě ochotně provede každý značkový servis nebo seriózní počítačově gramotný kolega s webovým připojením.



Stránka aktualizace firmwaru NEX-5. Veškeré informace jsou na stránkách Sony v češtině a provedou vás celým procesem instalace podrobně krok za krokem.



Kontrola a návody. Po dokončení instalace si podle návodu zkontrolujte v menu fotoaparátu, že máte instalovanou verzi firmwaru 03. Na téže webové stránce si nezapomeňte stáhnout manuál k novým funkcím (není jich málo) ve formátu PDF.



Vlastní nastavení. Neocenitelnou inovací nového firmware je mimo jiné možnost vlastního přiřazení často používané funkce některému z funkčních tlačítek.



Změna citlivosti ISO na dosah ruky. Dříve často kritizovaný nedostatek, nutnost ponořit se pro každou změnu citlivosti ISO do nepřehledných vod nestandardního menu, je již vyřešen. Pokud však preferujete na klávese jinou funkci, je to jen na vás.



Kontextová změna nabídky. Změna funkce nepopsaných tlačítek podle situace a aktuální potřeby zůstala zachována. Displej vám v každé situaci napovídá. Takto třeba při prohlížení hotových fotografií. Množství zobrazených informací lze regulovat stiskem horního okraje středového okruží (DISP).

Co nového získáte a jak se váš jinak už předtím šikovný NEX po aktualizaci promění?

  • Zcela novou funkcí přizpůsobení dvou nepopsaných tlačítek.
  • Nyní lze přizpůsobit funkce dvou softwarových tlačítek umístěných na zadní straně fotoaparátu.
  • Přidání funkce Menu start.
  • Když je vybráno Nabídka, lze zobrazit v závislosti na vaší volbě buď obrazovku s hlavní nabídkou, nebo poslední sadu parametrů.
  • Vylepšené ovládání funkce Asistence ručního ostření.
  • Na obrazovce lze v režimu Asistence ručního ostření zobrazit zvětšenou část snímku po dobu, kterou si může zvolit uživatel. Samotná funkce Asistence ručního ostření byla také vylepšena.
  • Vylepšení výběru položek nabídky. Ovládání nabídek bylo zjednodušeno.
  • Zachování nastavení clony v režimu nahrávání videí.
  • Při pořizování videa HD lze nyní zachovat pevné nastavení clony.
  • Podpora pro funkci automatického ostření s objektivy s objímkou A.
  • Pokud máte ve fotoaparátu stále jen verzi 01, získáte zároveň instalací aktuální verze 03 automaticky i přínosy předchozích aktualizací:

  • Funkce 3D panoramatický záběr.
  • Vylepšení pořizování běžných snímků 2D panoramatický záběr.
  • Snížení odběru energie, když je fotoaparát vypnutý.
  • Rychlejší spuštění za slabého osvětlení.


  • Veletrh Motocykl – alespoň jeden ilustrační snímek. Výklopný displej s vysokým rozlišením umožňuje u obou dosavadních typů NEX pohodlnou práci s netypickými úhly záběru. Technické detaily: Sony Alfa NEX-5, objektiv 3,5–5,6/18–55, clona 5, čas 1/80 s, citlivost ISO 800. Přepočítaná ohnisková vzdálenost 66 mm. Snímek není nijak retušován ani barevně upraven.

    Na závěr nezbývá, než pogratulovat majitelům těchto drobných Davidů se schopnostmi Goliáše k poměrně bezbolestnému odstranění většiny dětských nemocí a firmě Sony k existenci fungujícího a velmi nadějného nového systému pokročilých fotoaparátů. Navíc Sony uvedla na trh také špičkovou videokameru Handycam NEX-VG10E, která používá nejen shodný (fotoaparátový!) APS-C čip i shodný bajonet a výměnné objektivy (kdo z konkurentů nabízí něco podobného?). A po prvních informacích o chystaném profesionálnějším fotoaparátu NEX-7, který snad bude mít kromě displeje i hledáček, vidím, jak se budoucnost nového systému rýsuje v duhově pestrých barvách.

    Tématické zařazení:

     » Ostatní  » FotoTechnika  

     » Recenze  

     » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

    Diskuse k článku

     

    Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

     

    objektivy

    Autor: Zbyněk Klein Muž

    Založeno: 29.03.2011, 17:00
    Odpovědí: 0

    Ještě tak , kdyby konečně byly nějaká nová sklíčka.... Jinak jsem s ním (NEX3) velmi spokojen.

    Odpovědět na příspěvek

    neni to tak zle

    Autor: sys Muž

    Založeno: 29.03.2011, 23:41
    Odpovědí: 0

    ano, komu se dostane pristroj poprve do ruky, muze byt zmaten, stejne, jako ja, ale posledni verzi jsem neaktualizoval, proste jsem si zvykl a s ovladanim nemam potize...

    Odpovědět na příspěvek

    Super foťák

    Autor: Nephilim Muž

    Založeno: 01.04.2011, 08:14
    Odpovědí: 0

    Manželce se loni v létě po sedmi letech 100% spolehlivého pokazil kompakt Sony DSC-P52. Pravda, sice jsem jí jej opravil (vylomený zub v převodovce ovládající otevírání objektivu), ale začal jsem pro ni hledat nástupce. Ačkoliv je manželka typický "cvakač", přesto se často dostávala do situací, kdy z důvodu nedostatku světla potřebovala použít vyšší citlivost než jakou byl její kompakt schopen nabídnout. V také chvíli jsem musel fotit já svým Nikon D300. Začal jsem tedy uvažovat o zrcadlovce, ale to manželka rázně zamítla slovy, že se s takovou "těžkou velkou krávou" nebude tahat. Po shlédnutí výsledků z tzv. profikompaktů jsem nakonec skončil u Sony NEX. Manželka trvala na červeném, takže jsem jí pořídil NEX-3. Upgradoval jsem jí FW a teď je maximálně spokojená. Fotí, natáčí a já jí jen tiše závidím v pohodě použitelné ISO6400.

    Odpovědět na příspěvek

    nejlepší

    Autor: j77 Muž

    Založeno: 04.04.2011, 18:13
    Odpovědí: 0

    dlouho jsem vybíral jakou koupit zrcadlovku po šumějících kompaktech s rozmazáním obrazu redukcí šumu ale nemobilnost zrcadlovek mě vadila až jsem našel nex-5, mám ho půl roku, menu si rád přehraju ale i tak foťák můžu doporučit a klidně si dovolím tvrdit že lepší neexistuje :-) zrcadlovka s HD videem by byla dobrá ale mnoho úžasných záběrů by nezachytila proto, že bych ji nemohl nosit v kapse u bundy (s objektivem 18 až 55) a tím bych ji občas nechal doma.
    zrovna v pátek se mě povedli fotky co měli úspěch, náhodou jen díky tomu že mám ve zvyku foťák většinou tahat sebou, se zrcadlovkou bych si to často rozmyslel. jistě obyč kompakt je ještě přenosnější ale kvalita jejich malých přehuštěných snímačů je fakt špatná. u nexu využívám i video (zatím 640x480) a jsem spokojenej, i zvuk je čistej, jen když fouká vítr tak to hvízdá, na to by se musel dokoupit větší mikrofon, nebo možná mikrofony přelepit kouskem svetru :-)

    Odpovědět na příspěvek

    ok

    Autor: libor Muž

    Založeno: 15.04.2011, 21:56
    Odpovědí: 0

    prodal jsem nikon d5000 pže byl moc velký. výstup byl však vyníkající . pořídil jsem NEX 5 ale měl trochu obavy, že snímky budou horší. moje obavy se však nepotvrdily. teď si říkám , že DSLR jsou jako velký krabice a ptám se proč, když NEX má to podstatné úplně stejný -snímač APSC

    Odpovědět na příspěvek

    Volba objektivu pro Nex-3

    Autor: Roman Muž

    Založeno: 20.06.2011, 16:22
    Odpovědí: 0

    Dobrý den,
    nakazil jsem se nadšením pro Nex. Abych však využil jeho kompaktní stavby na maximum, uvažuji o používání jen 16mm (pancake) objektivu. O co se v tom případě připravím oproti objektivu 18-55 mm?
    Děkuji

    Odpovědět na příspěvek

    Velka spokojenost

    Autor: Pavel Muž

    Založeno: 06.08.2011, 22:15
    Odpovědí: 0

    No ja za sebe musim rict, ze jsem s Nexem velmi spokojeny. Mam NEX5 s 16mm a 18-55mm, obrovska vyhoda oproti DSLR je, ze ho muzu mit neustale s sebou, do prace, na prochazku se psem, na kolo do kapsy nebo batuzku atd. Pritom kvalita fotek velmi dobra (myslim odpovidajici pouzitym objektivum za par korun, jisteze v porovnani s eL objektivy co pouzivam s DSLR je kvalitativni rozdil znat). Co se tyka ovladani, je to vec zvyku. Pouzivam vlastni nastaveni tlacitek a nepocituji nejake omezeni, je to o neco lepsi jak na kompaktu a o neco horsi jak na DSLR :) Po 3/4 roce pouzivani jsem stale velmi spokojeny.

    Odpovědět na příspěvek

     

     

    Odpověď na příspěvek:

    Manželce se loni v létě po sedmi letech 100% spolehlivého pokazil kompakt Sony DSC-P52. Pravda, sice jsem jí jej opravil (vylomený zub v převodovce ovládající otevírání objektivu), ale začal jsem pro ni hledat nástupce. Ačkoliv je manželka typický "cvakač", přesto se často dostávala do situací, kdy z důvodu nedostatku světla potřebovala použít vyšší citlivost než jakou byl její kompakt schopen nabídnout. V také chvíli jsem musel fotit já svým Nikon D300. Začal jsem tedy uvažovat o zrcadlovce, ale to manželka rázně zamítla slovy, že se s takovou "těžkou velkou krávou" nebude tahat. Po shlédnutí výsledků z tzv. profikompaktů jsem nakonec skončil u Sony NEX. Manželka trvala na červeném, takže jsem jí pořídil NEX-3. Upgradoval jsem jí FW a teď je maximálně spokojená. Fotí, natáčí a já jí jen tiše závidím v pohodě použitelné ISO6400.


    Jméno:

    Pohlaví:

    ,

    E-mail:

    Předmět:

    Příspěvek:

     

    Kontrola:

    Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

    Kód pro ověření

     

     

     

     

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: