Konica Minolta Z2 - ultra rychlík s ultrazoomem v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Konica Minolta Z2 - ultra rychlík s ultrazoomem v praxi

Konica Minolta DiMAGE Z2

17. června 2004, 00.00 | Jaké jsou naše praktické zkušenosti z podrobného testování druhé verze DiMAGE Z? Co všechno nabízí tato elektronická zrcadlovka s rozlišením 4MPix, 10x zoomem a špičkovým záznamem videa? Vyplatí se upgrade z verze Z1?

{Popis a ovládání}

Společnost Konica Minolta představila v lednu 2004 nástupce stárnoucí elektronické zrcadlovky Z1, která vynikala především velkým rozsahem zoomu a jednoduchostí. Nová Z2 se nenechala zahanbit, má stejný rozsah ohniskové vzdálenosti (38-380mm ekv.), ale má navíc apochromatická skla pro redukci aberace (fialové kontury na přechodech mezi světlou a tmavou částí fotografie) a oproti Z1 má také 1 megapixel navíc, tzn 4MP, a řadu dalších vylepšení.

Konstrukce, design
Tělo, design i ovládání jsou naprosto stejné jako u původní Z1. Na první pohled agresivní design, odlišující se od konkurenčních "krabiček od cigaret", zaujme a je praktický pro pevné uchopení fotoaparátu při delších expozičních časech. Zajímavé je také to, že objektiv, ač má obrovský rozsah ohniskové vzdálenosti, je vcelku malý. Tlačítko spouště je vcelku tuhé, ale ochraňuje vás tím od nechtěné expozice v situaci, kdy jste chtěli pouze ostřit. Blesk kupodivu nevyskakuje sám, ani za pomocí tlačítka, ale musíte si ho vysunout sami. Opět se tím alespoň vyvarujete nechtěného záblesku, kdy vám automatika aktivuje blesk.

Na zadní části v pravém dolním rohu je konektor pro externí napájení, na spodní straně nechybí závit na stativ a na levé straně je posuvný kryt schovávající slot pro paměťové karty a konektor pro USB/videovýstup.

Šířka těla fotoaparátu je 109,5mm, výška 77,5mm a hloubka 80mm. Hmotnost je 305g bez baterií.
Objektiv se po zapnutí vysune cca o 2cm a při fotografování a zoomování se již dále nevysunuje. Krytka objektivu se uchycuje na výsuvné části ale není uchycena do žádného závitu.

Technická specifikace
Hlavním zlepšením je 1/2,5" CCD snímač se 4 miliony pixelů. Fotit lze tedy do rozlišení 2272x1704, 1600x1200, 1280x960 a 640x480bodů ve formátu JPEG na karty MMC/SD (16MB SD v ceně). Citlivost snímače je možno nastavit buď na automatiku, nebo manuálně na hodnoty 50, 100, 200 a 400 ISO. Na snímač prochází světlo skrz objektiv GT 1:2,8-3,7 APO, který se skládá z 11 prvků v 7 skupinách a nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 6,3mm do 63mm, což je 38-380mm při přepočítání na ekvivalent pro 35mm kinofilm. Vychází z původního objektivu co měla DiMAGE Z1, ale je to navíc apochromatické sklo pro redukci aberace. K tomuto většinou dostačujícímu desetinásobnému optickému je ještě přidán 4x digitální zoom. Na nejkratším ohnisku můžete ostřit ve vzdálenosti 57cm od fotografovaného objektu a na nejdelším ohnisku musíte být až 207cm od objektu (vzdálenost je udávána od roviny snímače), v režimu SuperMakro ale stačí mít objekt vzdálen 10cm resp. 107cm. Pro získání vzdálenosti od objektivu odečtěte 7cm. Při volbě režimu ostření lze vybírat mezi manuálním, automatickým a průběžným automatickým (zaostřování pohybujícího se objektu).
V manuálním režimu je možno nastavit rychlost závěrky mezi 1/1000s až 15s (30s Bulb) a clonu f2,8 - f8.0 při nejkratším ohnisku a f3,7 - f8.0 při nejdelším ohnisku.
Vestavěný blesk má standardní funkce jako například redukci červených očí, doplňkový blesk, či synchronizaci na dlouhý čas. Jeho korekce je možná +-2 po 1/3 krocích.
Mezi režimy snímání je na výběr focení jednotlivých snímků, samospoušť, série snímků, progresivní série, UHS série a UHS progresivní série. Série snímků je umožňuje pořídit 5 fotografií v rychlosti 2,5 snímku za sekundu. Progresivní série snímá stejnou rychlostí, ale rozdíl je v tom, že se uloží posledních 5 snímků uložených ve vyrovnávací paměti, v praxi to znamená, že můžete držet spoušť dokud nenastane kýžený okamžik a pak jen pustit spoušť. UHS (Ultra High Speed) série umožňuje zachytit až 15 snímků v rozlišení 1280x960 rychlostí 10 snímků za sekundu. UHS progresivní série snímá 10 fotek za sekundu a uloží na kartu posledních 12 snímků.
Vyfotografované snímky si můžete prohlížet na barevném TFT displeji s úhlopříčkou 38mm a obnovovací frekvencí 60fps, který je zároveň použit při fotografování přes hledáček, jen se sklopí speciální zrcadlo a promítne obraz do hledáčku, který je vybaven i dioptrickou korekcí. I přes netradiční konstrukci můžeme tento fotoaparát nazvat elektronickou zrcadlovkou.

"Zet dvojka" přináší oproti své předchůdkyni lepší kvalitu ozvučených videosekvencí (ve formátu MOV), a to až v rozlišení 800x600 bodů, což je na fotoaparát této třídy velmi dobré. V rozlišení 800x600 se video snímá rychlostí 15fps (snímků za sekundu), v ostatních rozlišeních (640x480, 320x240, 160x120) se můžete rozhodnout mezi 15fps a 30fps.
Datový přenos z fotoaparátu do počítače lze uskutečnit pomocí USB kabelu. Stejnou zdířku používá i videovýstup pro prohlížení fotografií na televizi. Pro to je přibalen speciální kabel, který se zasune ve fotoaparátu do stejné zdířky jako USB kabel a na druhé straně má vyvedeny konektory pro audiosignál a videosignál. Konektor pro externí napájení je na zadní straně fotoaparátu. Napájení poskytují 4 tužkové AA baterie.

Ovládání
I přes svůj osobitý design padne do ruky velmi dobře. Většina tlačítek je v dosahu pravé ruky, takže levou nemusíte při focení vůbec používat, snad jen při expozicích s delším časem. Jen umístění tlačítka spouště je na můj vkus moc daleko, ale jde spíše o zvyk. Všechna tlačítka se mačkají dobře, až na levé tlačítko "křížového voliče", protože je pod úrovní sousedního ochranného plexiskla LCD panelu. Tím se dostáváme k popisu samotného panelu, který by určitě mohl být, vzhledem k volné ploše na zadní části fotoaparátu, větší. Jeho předností je však jeho rychlost a kvalita zobrazování snímané scény kde rychle se pohybující objekty za sebou nezanechávají stopy a zpoždění jejich zobrazení je mizivé.

Celkově se na těle fotoaparátu vyskytuje jen velmi málo tlačítek, většina nastavení se provádí přes menu. To částečně přispívá k rychlému zaučení se práce s fotoaparátem, ale po delším používání asi každý zjistí, že to spíše zdržuje.
Mezi spouští a kruhovým voličem expozičních režimů jsou umístěna tlačítka pro zapnutí makro režimu a volbu funkce blesku (tomuto tlačítku lze v menu nastavit i jinou funkci, například volbu vyvážení bíle, zaostřování, či barevného režimu). Hned pod kruhovým voličem je umístěn ovladač motoru zoomu, který lze posunout vlevo, či vpravo a dle toho se plynule mění ohnisková vzdálenost (vlevo až na 6,3mm, vpravo 63mm).
Dále je na zadní straně seskupení 5 tlačítek, kde čtyři zastávají funkci křížového voliče a páté slouží jako potvrzovací tlačítko. Ty buď slouží pro pohyb v menu, nebo při fotografování pro nastavení času a clony, či v režimu prohlížení k posunu na další snímek, zobrazení histogramu, nebo rotaci snímku. Zobrazení histogramu je velmi praktické, zvláště při fotografování za ostrého světla, kdy pořádně nevidíte vyfocený snímek, vám histogram může napovědět, zda-li jste snímek přeexponovali, nebo podexponovali. V nejlepším případě vám potvrdí vaši zručnost.
Pod tímto křížovým voličem je svislá řada tří tlačítek, kde první aktivuje menu, druhé slouží pro rychlý náhled vyfoceného snímku bez nutnosti přepínat se do módu prohlížení a třetí slouží k zapínání a vypínání histogramu (zobrazovanému při režimu fotografování), nebo zobrazených informací o snímku (v režimu prohlížení fotografií).
Posledním ovladačem je tlačítko pro vypínaní a zapínaní fotoaparátu, kolem něhož je kruhový volič mezi režimy prohlížení fotografií, fotografování přes LCD displej a fotografování přes elektronický hledáček (v němž vidíme tentýž LCD displej přes speciální zrcadlo).
Nabídka možností v menu se liší dle aktuální polohy voliče expozičního režimu, nebo voliče prohlížení fotografií. Nastavovat lze základní vlastnosti fotoaparátu (světlost LCD displeje, jazyk, typ video výstupu (PAL, NTSC), zapnutí a vypnutí audio signálů, redukce šumu, úsporný režim), nebo vlastnosti související s fotografováním (snímací režim, rozlišení, komprese, vyvážení bílé, režim zaostřování, typ blesku, kompenzace blesku, typ měření expozice, citlivost, digitální zoom, barevný režim, ostrost, kontrast), nebo s natáčením videosekvencí (rozlišení, frame rate, optický zoom, vyvážení bílé, noční natáčení), způsob ostření, barevný režim).



[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Na snímcích pořízených při citlivosti 50 a 100 ISO je šum zanedbatelný. Při 200 ISO je již patrný, ale úpravou jde odstranit, při 400 ISO již šum jasně zřetelný, což odpovídá malé úhlopříčce CCD snímače a kategorii fotoaparátu.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 50, 100, 200 a 400 ISO


Porovnání snímku bez (vlevo) a s (vpravo) aktivní funkcí redukce šumu (400 ISO)

Automatické vyvážení bíle podává uspokojivé výsledky.


Porovnání vyvážení barev (vlevo automatické, vpravo ručně nastavené)

Na nejkratším ohnisku je znát lehké soudkovité zkreslení, až na rohy je kresba velmi dobrá, ale mírně dojem kazí lehká chromatická aberace, která o sobě dává vědět i přes to, že jsou v objektivu použita speciální skla pro její odstranění. I přes to je to na třídu ultrazoomů slušný výsledek.
Při použití nejdelšího ohniska mizí soudkovitost, ale lehce se zhoršuje kresba ve středu snímku, naopak v rozích je lepší než na krátkém ohnisku.
Celkově není kresba nijak omračující, ale plně stačí pro běžné focení, barevné plošné vyvážení je velmi dobré a expoziční přesnost je také na velmi slušné úrovni. Snahu přeexponovávat jsem zaznamenal ojediněle u makrofotografií.


Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 140 mm)


Porovnání optického přiblížení (vlevo 38mm, vpravo 380mm)

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

Ukázka video sekvence (3,3MB)

Praktické zkušenosti
Fotografování s DiMAGE Z2 je především velmi intuitivní a návod je potřeba pročíst jen ojediněle. Tuto skutečnost podporuje fakt, že většina nastavení se provádí ve vcelku přehledném menu, které ovšem bohužel občas ztrácí logiku, například umístění citlivosti až na třetí kartě dost zpomaluje práci. Naopak tlačítko, které vám v režimu fotografování ukáže vyfotografované snímky a po dalším zmáčknutí nabídne jejich smazání, práci urychluje. Tlačítka se mačkají dobře a mají zřetelný chod.
Ovladač motorku zoomu je umístěn pod kruhovým voličem expozičních režimů a pohodlně se dá ovládat pravým palcem. Změna ohniskové vzdálenosti z nejkratší na nejdelší netrvá déle než dvě sekundy, ale na druhou stranu s ním lze posunovat ohnisko po jemných krocích. Oboje je velmi dobrá vlastnost, protože takhle rychlý posun po tak dlouhém rozsahu ohniskové vzdálenosti je chvályhodný a naproti tomu jemný posun zoomu při pořizování makrofotografie nebo portrétu je nedocenitelný.
Na to, jaký rozsah zoomu tento aparát poskytuje, má rychlý autofocus. Ostření mu dělá potíže až za velmi zhoršených světelných podmínek. Manuální ostření je sice podpořeno zobrazením zvětšeniny středové části zabírané scény a sloupkem se zobrazením zaostřené vzdálenosti, ale i tak je jeho použití vhodné spíše pokud víte přesnou vzdálenost objektu a nemůže nahradit otření na jednookých zrcadlovkách s optickým hledáčkem. Celkově je autofokus rychlejší než u Z1.
Velmi dobrá jsou ozvučená videa, která zaberou při nejlepší kvalitě zhruba 1MB na každou sekundu (800x600 15fps, nebo 640x480 30fps), při nejmenší kvalitě zaberou zhruba 0,095MB na každou sekundu (160x120 15fps). Pro přehrávání je Z2ka vybavena kvalitním repráčkem, kterému jde nastavovat hlasitost i během přehrávání videozáznamu. Při prohlížení lze videosekvenci libovolně posunovat, nebo z ukládat jednotlivé snímky.
Speciální funkcí typickou pro řadu Dimage je Ultra High Speed sériové snímání, které poskytuje rychlost 10 snímků za sekundu a tím překonává i ty nejlepší digitální zrcadlovky. Nevýhodou však je, že v tomto režimu ukládá snímky v rozlišení pouhých 1280x960. I přes to je to velmi zajímavá funkce, kde si každý může vyzkoušet například focení padající kapky vody aj.

Závěr
Konica Minolta Z2 je zřejmě nejzajímavější pro skupinu nadšených fotoamatérů, kteří nechtějí investovat do drahých přístrojů a přitom chtějí drobný ale výkonný ultrazoom. Za velmi slušné peníze dostanou fotoaparát s obrovským rozsahem zoomu, slušnou optikou a možností natáčet kvalitní ozvučené videosekvence. Shrňme si tedy základní rozdíly mezi Z1 a Z2: 1MP navíc, rychlejší ostření, kvalitnější videa, vylepšený objektiv. Z toho vyplývá, že zřejmě nemá pro většinu uživatelů cenu vyměňovat svou Z1 za novou Z2, ale nabízí se zajímavá volba pro ty, kteří ještě digitální fotoaparát nemají. Doporučená cena fotoaparátu Konica Minolta Z2 je 16.490,- Kč.

:: Technické parametry
:: Technické srovnání Z1 vs. Z2
:: Web výrobce

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: