Kreativnější Canon PowerShot A75 v každodenní praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Kreativnější Canon PowerShot A75 v každodenní praxi

Canon PowerShot A75

24. června 2004, 00.00 | Canon oprášil oblíbený model, inovoval ho o nejrozšířenější standard přímého tisku PictBridge, zvětšil displej a přidal nové kreativní režimy. Zaujme nové příznivce digitální fotografie, kteří se chtějí naučit fotografovat a potřebují ušetřit? Vyplatí se A70, A75 nebo raději dražší A80?

{Popis a ovládání}

Společnost Canon představila v únoru vylepšenou verzi oblíbeného fotoaparátu PowerShot A70. Nástupce má označení A75 a nyní jsme jej dostali k dispozici pro podrobnou recenzi. Nový model přináší podporu přímého tisku, větší displej, senzor polohy, nové kreativní režimy a další drobná vylepšení.

Konstrukce a design

Konstrukce těla fotoaparátu je prakticky stejná, jako u předchůdce A70, jen má pozměněný grip. Tělo je z plastu s matným povrchem stříbrné barvy. Fotoaparáty této řady jsou dosti oblíbené také proto, že vypadají na svou cenu poměrně elegantně a mají jednoduché ovládání.
Na horní stěně uprostřed je tlačítko na zapnutí přístroje, které je klasicky lehce zapadlé z důvodu zabránění nechtěného vypnutí/zapnutí. Napravo od něj je kruhový volič expozičních režimů a reproduktor, nad kterým je tlačítko spouště a ovladač zoomovacího motorku.

Na pravé straně naleznete slot pro CF kartu, na levé konektor pro USB. Na spodní je kryt pro čtyři AA baterie.

 

Zadní straně dominuje velký barevný LCD displej, nad kterým je optický hledáček. Pod displejem je konektor pro externí napájení a tlačítka pro přímý tisk a zobrazování informací na displeji. Napravo od displeje je posuvný volič režimů snímání, nebo prohlížení, tlačítko pro aktivaci menu a tlačítko funkcí. Pravé části dominuje křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed.

Nad objektivem na přední straně je optický hledáček, napravo od něj interní blesk, pod kterým je asistenční světlo autofokusu, které zároveň funguje jako světlo pro redukci červených očí. Na přední straně je ještě tlačítko pro uvolnění prstence a mikrofon pro nahrávání komentářů k fotografiím a ozvučení video sekvencí. Kolem objektivu je prstenec, který lze jednoduše odmontovat a místo něj nasadit jednu z předsádek, které je možno si dokoupit.

Tělo fotoaparátu je 101mm široké, 64mm vysoké a 31,5mm hluboké a váží zhruba 200g (bez baterií a paměťové karty).

Technická specifikace

Snímacím prvkem je, stejně jako u A70, 1/2.7" CCD prvek s 3,2 milióny pixelů, který pořizuje fotografie v rozlišení až 2048x1536 bodů s citlivostí 50, 100, 200 nebo 400ISO. Dále je možno zvolit rozlišení 1600x1200, 1024x768 a 640x480 bodů s třemi stupni komprese JPEG. Snímky zpracovává obrazový procesor DIGIC s technologií iSAPS. Video sekvence se zvukem nahrává do rozlišení 640x480, 320x240 a 160x120 bodů, vše s frekvencí 15 snímků za sekundu. Délka záznamů závisí jen na velikosti použité paměťové karty.
Objektiv má rozsah ohniskových vzdáleností od 5,4mm do 16,2mm, což odpovídá 35-105mm při přepočtu na 35mm kinofilm. Světelnost je od f2,8 (na nejkratším ohnisku) do f4,8 (na nejdelším ohnisku). Optický zoom tedy nabízí trojnásobné přiblížení a v kombinaci s digitálním až desetinásobné. Hledáček je optický průhledový s reálným zobrazením zoomu, bez možnosti dioptrické korekce.

Barevný LCD displej má nově úhlopříčku 1,8" s přibližně 118.000 pixely. Při prohlížení fotografií je zde možnost zobrazení histogramu, nebo jejich až desetinásobné zvětšení pro prohlížení detailů.
Systém automatického zaostřování lze nastavit na ostření na 1 bod ve středu, nebo aktivovat režim 9ti bodového AiAF. V manuálním režimu lze ostřit na 5cm až nekonečno, v automatickém režimu na 46cm až nekonečno a v režimu makro na 5 až 46cm na nejkratší ohniskové vzdálenosti a 26 až 46cm na nejdelší ohniskové vzdálenosti.
Rychlost závěrky lze nastavit mezi 1/2000s až 15s. Clona lze nastavit na f2,8 až f8,0 na krátkém ohnisku a f4.8 až f8.0 na dlouhém ohnisku.
Automatické měření světla můžete nastavit na poměrové, celoplošné se zdůrazněným středem, nebo na bodové. Kompenzace expozice lze upravit o +-2EV po 1/3EV krocích.
Vyvážení bílé poskytuje možnosti volby mezi: auto, denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H (zářivka s teplotou chromatičnosti denního světla), nebo uživatelské naměření.
Interní blesk disponuje funkcí redukce červených očí, synchronizace s pomalým časem závěrky. Korekci intenzitu záblesku lze nastavit na tři různé stupně. Jeho dosah je mezi 26cm až 4,2m. V normálním režimu je to 46cm - 4,2m na nejkratším ohnisku a 46cm - 2,6m na nejdelším ohnisku. V makro režimu je dosah 26-46cm (při citlivosti nastavené na AUTO). Nový je i senzor orientace, který doplňuje fotografii o informaci o natočení přístroje.
Režimů fotografování je zde celých 13. V nabídce je plná automatika, kde fotoaparát nastavuje čas, clonu a citlivost, dále je zde klasická automatika (fotoaparát nastavuje pouze čas a clonu), priorita času, priorita clony a plný manuál. Dále tu jsou kreativní režimy: portrét, krajina, noční scéna, rychlá závěrka, pomalá závěrka a speciální scéna (obsahující režimy: listí, sníh, pláž, ohňostroj, pod vodou a interiér). Posledními funkcemi jsou film a Stitch Assist, který pomáhá při fotografování panoramat.
Sekvenční snímání umožňuje exponovat až 12 snímků rychlostí 2,2 sn./s. Fotografie se ukládají do formátu JPEG, video sekvence do AVI a až minutové zvukové poznámky do WAV. Vše se ukládá na karty Compact Flash typu I a pro přenos snímků do počítače je zde připraven USB port. Audio/Video výstup podporuje jak NTSC, tak PAL. Podpora přímého tisku je bohatě vybavena a komunikuje se standardy Canon Direct Print, Bubble Jet Direct a PictBridge. Napájení zajišťují 4 AA baterie, nebo externí zdroj, který je však nutno dokoupit.

Ovládání
Ovládání toho fotoaparátu je poměrně jednoduché a naučí se ho každý, tomu pomáhá hlavně rozšíření kreativních režimů fotografování.

Přístroj se zapíná stiskem tlačítka ON/OFF, které je nutno držet cca půl sekundy než se fotoaparát zapne, předchází se tak nechtěnému zapnutí. Napravo od něj je kruhový volič expozičních režimů, kde převažují autoexpoziční kreativní režimy, které pomáhají uživatelům fotografovat i v obtížnějších světelných podmínkách. Tyto režimy se liší hlavně nastavením času a clony, podle toho jestli je kladen důraz na zachycení rychlého pohybu kde je zapotřebí velmi krátký čas, aby nedošlo k rozmazání snímku, nebo naopak jestli je žádoucí delší expozice, například k zachycení nočních snímků. Dále je v těchto režimech přednastaven typ ostření, expozice (bodová, plošná, nebo s důrazem na střed), citlivosti a také vyvážení bílé. Je až s podivem, že výrobci již dávno masově nezavedli například kreativní režim pro fotografování na sněhu, protože drtivá většina lidí si z hor přiveze fotografie s namodralým sněhem. Posledním ovládacím prvkem na horní straně fotoaparátu je tlačítko spouště, kolem kterého je prstencový ovladač zoomu.
Křížový ovladač na zadní straně má hned několik funkcí. Kromě pohybování se v menu slouží i pro přepínání režimů blesku (stiskem nahoru), aktivování manuálního ostření a jeho ovládání, zapínání funkce makro (stiskem dolů) a nastavení času a clony (v manuálním expozičním režimu).

Tlačítkem MENU zobrazíte na LCD displeji tři menu: Record, Set Up a My Camera. V menu Record můžete aktivovat rychlý devítibodový autofokus, nastavit blesku funkci pro redukci červených očí, zapnout pomocný reflektor pro autofokus, zapnout digitální zoom, zvolit si jakou dobu po vyfotografování se bude vyfocený snímek zobrazovat na displeji, nebo jestli chcete aby se vám na snímek vložilo datum. Menu Set Up skrývá možnosti vypnutí všech zvuků (Mute), nastavení hlasitosti, aktivaci automatického vypnutí, nastavení času a data, formátování paměťové karty, resetování čísel souborů, nastavení automatického otáčení snímků a nastavení jednotek (metry, palce), jazyka a video výstupu (NTSC, PAL). Menu My Camera umožňuje nastavení různých zvukových profilů, ať se jedná o zvuk stisknutí tlačítka, nebo vyfotografování snímku. V režimu prohlížení fotografií je v nabídce menu ochrana snímku proti smazání, rotace snímku, nahrání zvukového komentáře, smazání všech fotografií, spuštění slideshow (prezentace všech snímků zobrazovaných jednotlivě za sebou) a nastavení přímého tisku a datového přenosu.
Tlačítkem FUNC. Vyvoláte nastavení nejdůležitějších parametrů pro fotografování, kterými jsou: korekce automatické expozice, vyvážení bílé, aktivace sekvenčního snímání a samospouště, nastavení citlivosti, volba efektových filtrů (Vivid, Neutral, Low Sharpening, Sepia, Black & White), volba typu měření expozice a nastavení rozlišení.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků

Šum ve fotografiích je odpovídající malé úhlopříčce snímače, při 50 a 100 ISO není patrný, ale při 200 ISO si ho již všimnete. Při fotografování na citlivost 400 ISO je již šum vidět a působí lehce rušivě. Redukce šumu se automaticky aktivuje při časem delších než 1,3s.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů) 50, 100, 200 a 400 ISO

Vyvážení bílé pracuje relativně spolehlivě, ale za horších světelných podmínek je třeba obezřetnosti, případně si nastavit jednu z předvoleb, nebo ručně změřit za pomoci referenční bílé, nebo šedé plochy.

 
Porovnání vyvážení barev (vlevo automatické, vpravo ručně kalibrované)

Při fotografování testovacích terčů vykázal objektiv fotoaparátu při nejkratší ohniskové vzdálenosti lehké soudkovité zkreslení, které s přibývající ohniskovou vzdáleností mizí. V rozích se také objevila lehká neostrost, která by ale na běžných snímcích neměla být patrná. Chromatická aberace je patrná jen při detailním zvětšení. Kresba i ostrost jsou na slušné úrovni.

 

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo 35 mm, vpravo 105mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

Praktické zkušenosti
Fotografování s Canonem PowerShot A75 je jednoduché a naučí se s ním pracovat každý. Optický hledáček má sice proměnnou ohniskovou vzdálenost, ale nezobrazuje celou snímanou plochu. Při jeho použití k fotografování předmětů blízko objektivu je důležité mít na vědomí, že jeho průzor je umístěn nad objektivem a tudíž zabírá jinou oblast. Při fotografování objektů ve větší vzdálenosti se tato eliminuje. Nutno podotknout, že tímto neduhem trpí všechny fotoaparáty této konstrukce, skutečný zabíraný obraz lze vidět pouze v DSLR zrcadlovkách, nebo elektronických zrcadlovkách (kde v hledáčku vidíte LCD displej zobrazující data ze snímače).
Zpoždění displeje je citelné, ale nevybočuje z průměru této kategorie fotoaparátů. Velmi příjemné je však to, že při namáčknutí spouště se zobrazování snímané scény na displeji nezastaví.
Prohlížení fotografií je dost pomalé, mohlo by být určitě rychlejší. Tisk přes PictBridge na tiskárně Olympus P-10 proběhl v pořádku, lze buď nastavit u každého snímku počet kopií, nebo si proste při prohlížení postupně tisknout ty, které se nám líbí.
Velmi dobrou pomůckou pro automatické zaostřování je pomocný reflektor, který často zachrání bezmocné tápání autofokusu ve špatných světelných podmínkách. Je však třeba si uvědomit, že tento reflektor má určitý dosah a tak nám asi moc nepomůže při fotografování nočního města. Expoziční automatika také pracuje relativně dobře.
Na to, že má tento fotoaparát pouze trojnásobný optický zoom, přesun z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá nepřiměřeně dlouho a jeho krokování není příliš jemné.

Závěr
Závěrem je nutno říct, že Canon PowerShot A75 je lehkým vylepšením svého předchůdce A70. Nabízí nové kreativní režimy, o chloupek větší displej, senzor orientace a podporu přímého tisku. Výměna tedy není příliš výhodná. Na druhou stranu Canon tak reagoval na nové trendy v oblasti přímého tisku a oprášil stárnoucí model.
Tento fotoaparát je vhodný zejména pro lidi, kteří nechtějí jen mačkat spoušť v automatickém režimu, ale chtějí se naučit fotografovat se vším co k tomu patří a nemohou si dovolit dražší model. Výhodou je zde velmi příznivá cena, která je oficiálně stanovena na 10.999,- Kč včetně DPH.

:: Technické parametry
:: Srovnání modelů řady A
:: Uživatelská hodnocení

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: