Nikon Coolpix 7900 - 7 MPix kompakt pro celou rodinu v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon Coolpix 7900 - 7 MPix kompakt pro celou rodinu v praxi

7. června 2005, 00.00 | Nikon začátkem tohoto roku inovoval svou nabídku digitálních kompaktů a na trh vypustil dva modely Coolpix 5900 a 7900, které se od sebe liší rozlišením snímače. K testování jsme si nyní vybrali model 7900, který nabízí rozlišení 7 MPix, 3x optický zoom, velký LCD displej, softwarové odstraňování červených očí a funkci „digitálního blesku“.

{Popis a konstrukce}

Nikon začátkem tohoto roku inovoval svou nabídku digitálních kompaktů a na trh vypustil dva modely Coolpix 5900 a 7900, které se od sebe liší rozlišením snímače. K testování jsme si nyní vybrali model 7900, který nabízí rozlišení 7 MPix, 3x optický zoom, velký LCD displej, softwarové odstraňování červených očí a funkci "digitálního blesku", což je softwarové projasnění stínů u uložených snímků.

Konstrukce a design
Nikon zjevně vylepšil i design, který je nyní příjemně elegantní, a zvláště v černé barvě (dodává se i ve stříbrné) působí svěže. Štíhlá obdélníková konstrukce má vystouplý grip pro lepší držení fotoaparátu, na kterém je stříbrný výstupek. Od levého boku přes horní stranu až na pravý bok se táhne stříbrný okrasný proužek. Tělo z kovu je konstrukčně velmi dobře vyrobeno. Nad objektivem na přední straně, který je i ve vypnutém stavu lehce vystouplý, je indikátor samospouště, který zároveň slouží jako pomocné světlo automatického zaostřování, průzor optického hledáčku, interní blesk a mikrofon.

Horní strana nabízí pouze minimum tlačítek, a tak se zde setkáme s klasickým voličem expozičních režimů, tlačítkem pro zapnutí fotoaparátu a tlačítkem spouště. Na levém boku je pod gumovou krytkou konektor pro připojení USB kabelu. Na pravém boku jsou plastová dvířka ukrývající slot paměťové karty a gumová záslepka, která vyplňuje prostor pro vedení kabelu v případě použití externího napájení. Prostor pro speciální akumulátor je na spodní straně uschován pod plastovými dvířky. Hned vedle je umístěn plastový závit pro uchycení stativu.

Na zadní straně je relativně velký displej, který chrání vystouplý rámeček. Nad displejem je miniaturní optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu bez možnosti dioptrické korekce a tlačítko pro mazání snímků. Napravo od displeje je křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem, tlačítka pro aktivaci menu a režimu prohlížení snímků a v pravém horním rohu jsou dvě tlačítka pro ovládání zoomu.

Bez baterie a paměťové karty je hmotnost udávána na 150 g, což je vzhledem ke kovovému tělu příznivá hodnota. S baterií a kartou je hmotnost cca 180 g. Kompaktnost přístroje potvrzuje šířka těla 88 mm, výška 60 mm a hloubka 36,5 mm (bez vyčnívajících části ve vypnutém stavu).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CCD snímač s efektivním rozlišením 7,1 MPix a úhlopříčkou 1/1,8" umožňuje pořizovat snímky s rozlišením 3 072 x 2 304, 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů s citlivostí 50, 100, 200 a 400 ISO ve formátu JPEG. Ozvučené video sekvence s rozlišením 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty ve formátu MOV. Snímkům můžeme nastavit barevné filtry (živé barvy, černobílý, sepia, cyanotype), kontrast, ostrost a saturaci barev.
Objektiv Zoom Nikkor ED nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 7,8 mm do 23,4 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-114 mm) a světelnost F2,8-4,9. Je složen ze 7 členů v 6 skupinách, včetně jednoho ED členu. Automatické TTL zaostřování porovnává kontrast. Ve špatných světelných podmínkách můžeme na kratší vzdálenosti použít asistenční světlo, které fotografovanou scénu osvítí a umožní tak autofokusu dosáhnout lepších výsledků. Minimální zaostřovací vzdálenost je 30 cm v klasickém režimu a 4 cm v makro režimu. Vybrat si můžeme z 99 bodů zaostření, nebo vše nechat na automatice, která vybírá z pěti oblastí. K dispozici je jednosnímkové i kontinuální zaostřování.

 

Oblast měření expozice lze nastavit na celoplošné, kde se měří údaje z 256 segmentů, integrální se zdůrazněným středem, bodové na středu, nebo bodové svázané s vybraným bodem zaostřování. Automatickou expozici lze řídit pomocí kompenzace v intervalu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Čas expozice se nastavuje od 1/2 000 s do 4 s. Sériové snímání pořídí rychlostí cca 1sn/s až 29 fotografií v plném rozlišení. Režim "5 shot buffer" uloží posledních 5 snímků, které se exponovaly před uvolněním spouště. Režim Multi-shot pak sejme 16 fotografií za cca 1,7 s a uloží je do společného snímku.

Vestavěný blesk má udávaný dosah 0,3-4,5 m na nejkratším ohnisku a 0,3-3,5 m na nejdelším ohnisku. Kromě automatického a manuálního měření můžeme vyvážení bílé barvy také nastavit pomocí několik předvoleb (den, žárovka, zářivka, zataženo, stín a blesk). Jako doplňkové funkce jsou ve fotoaparátu k dispozici softwarová redukce červených očí (fotoaparát při použití předblesku pro redukci červených očí sám snímek upraví) a D-Lighting (funkce, která zesvětlí tmavé oblasti snímku).
Optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu nemá možnost dioptrické korekce. TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2" a disponuje 115 000 zobrazovacími body. Pro ukládání dat můžeme využít interní 13,5 MB paměť, nebo použít SD (Secure Digital) paměťovou kartu. Data se přenášejí pomocí USB. A/V výstup podporuje video formáty PAL a NTSC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor EN-EL5, který má udávanou životnost cca 220 snímků.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání fotoaparátu je maximálně jednoduché a většina nastavení je ukryta v menu. Tlačítka se velmi dobře používají a mají čitelný chod. Samospoušť, režim blesku, kompenzaci expozice a makro režim můžeme nastavit křížovým ovladačem. Pod tlačítkem Menu se ukrývá nastavení rozlišení, vyvážení bílé, oblasti měření expozice, sériového snímání, aktivace Best Shot Selektoru (automaticky vybírá nejpovedenější snímek ze série), barevného filtru, kontrastu, ostrosti, citlivosti, bracketingu, saturace, oblasti zaostření, režimu zaostřování a redukce šumu.

V režimu prohlížení snímků pak tímto tlačítkem můžeme snímky tisknout, mazat, zamykat, označovat pro přenos, zmenšovat a kopírovat je mezi interní pamětí a kartou. Pokud chceme aplikovat funkci D-Lighting, pak musíme při prohlížení snímků na konkrétní fotografii stisknout tlačítko OK (potvrzovací tlačítko křížového ovladače), a poté máme na výběr, zda-li si upravený snímek uložíme nebo ne. Původní snímek se tím nesmaže.

Poloha Setup na kruhovém voliči nabízí nastavení uvítací obrazovky, data, displeje, vkládání data do snímků, pomocného světla AF, zvuků, upozornění na neostrý snímek, automatické vypínání, formátování paměti, nastavení jazyka, výstupu (USB nebo A/V), vzhledu menu (textové, nebo ikonky) a možnost zobrazení verze firmwaru.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je u tohoto fotoaparátu v lepším průměru, a to i s vypnutou softwarovou redukcí šumu. Noční snímky jsou i při 200 ISO bez problémů použitelné. Na citlivosti 400 ISO pak jsou patrné silnější známky šumu. Po lehkých úpravách a zmenšení však lze bez problému použít i takové snímky. Na denních snímcích musíme u vyšších citlivostí počítat se šumem v tmavých partiích.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

Automatické vyvážení bílé barvy podává dobré výkony. V žárovkovém osvětlení je lepší zvolit příslušnou předvolbu, nebo použít manuální měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišení i ostrost snímků jsou na dobré úrovni, odpovídající této kategorii. Lehké zklamání přinesla větší míra soudkovitého zkreslení. Na druhou stranu na snímcích takřka chybí aberace. S rostoucím ohniskem lehce klesá ostrost snímků. Vinětce je zanedbatelná. Kromě soudkovitosti na nejkratším ohnisku jsou snímky velmi dobré.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (4,5MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi stisknutím tlačítka On/Off a pořízením prvního snímku uplyne cca 2,4 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,3 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 0,8 s. Ovládání zoomu je rozděleno na 8 kroků, které jsou od sebe dobře odděleny. Při delším držení je však zoomování velmi rychlé. Díky tomu je fotografování velmi příjemné.
Odezva LCD displeje je velmi dobrá, není patrné prakticky žádné zpoždění. Při namáčknutí spouště se zobrazování na displeji přeruší pouze na velmi krátký okamžik. Optický průhledový hledáček je vzhledem ke své velikosti předurčen pouze k nouzovému použití. Automatická expozice i automatické zaostřování podávají dobré výkony. Pokud chceme použít kompenzaci automatické expozice, zobrazí se nám spolu s jejím nastavením také "živý" histogram. Bohužel není možné zobrazit histogram u již uložených snímků.
Akumulátor vydržel při celodenním fotografování pro cca 270 snímků, ovšem pouze s minimálním používáním vestavěného blesku. Při delším provozu bylo citelné lehké zahřívání přístroje. Menším nedostatkem je svázání softwarové redukce červených očí s nastavením interního blesku. Softwarová úprava snímku se aplikuje pouze tehdy, je-li aktivován blesk v režimu redukce červených očí. Funkce D-Lighting nabízí rychlou úpravu snímků, čímž získáme projasnění tmavých partií snímků. Pokud chceme dosáhnout co nejlepší kvality, je lepší úpravu provést v profesionálním programu na počítači. Pro amatérské využití je však D-Lighting plně dostačující.

Závěr
Nikon Coolpix 7900 je kompaktní digitální fotoaparát s povedeným designem určený pro amatérské využití. Nabízí více než dostatečné rozlišení 7 MPix, 3x optický zoom a bohatou nabídku rozšiřujících funkcí, jako je například redukce šumu, odstraňování červených očí, D-Lighting apod. Nároky pro použití v celé rodině splňuje i jednoduché ovládání a schopnost pořizovat kvalitní ozvučená videa. Fotoaparát je na trhu dostupný za maloobchodní doporučenou cenu (cena stanovená dovozcem, skutečná cena se může lišit) 12 990,- Kč včetně DPH.

::Technické parametry Nikon Coolpix 7900

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

co karty ?

Autor: zlobítko Muž

Založeno: 07.06.2005, 12:02
Odpovědí: 3

podporuje rychlé karty ?

Odpovědět na příspěvek

RE: co karty ?

Autor: support@nikon.tw.com Muž

Založeno: 07.06.2005, 23:39

Rychlé karty podporuje každý fotoaparát. :)
Pokud myslíte jestli je potřeba resp. dokáže je využít mohu říci asi tak že rychlejší než např. Sandisk Ultra II je mrháním penězi, s touto kartou budou všechny funkce fotoaparátu (videosekvence, sériové snímání...) "chodit" na maximum. Jinými slovy stačí karta tzv. 45x (1x je 150kb/s).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: co karty ?

Autor: zlobítko Muž

Založeno: 08.06.2005, 09:28

tak přesně takovou odpověď jsem potřeboval. mám ještě jeden dotaz - lze nějak změnit USB 1.1 na 2.0 ? třeba změnou firmwaru ? díky za odpověď

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: co karty ?

Autor: Jano Muž

Založeno: 27.10.2005, 06:58

podla mna sa USB na 2.0 updateovat neda, hardware ti povoluje spracovavanie dat pri 1.1 a tak to nie je mozne

Odpovědět na příspěvek

RE

Autor: vera Muž

Založeno: 01.01.2006, 22:26
Odpovědí: 0

da sa na fotaku niekde prepnut rezim na odstranenie efektu cervenych oci,ak ano chcela by som vediet ako sa to da spravit

Odpovědět na příspěvek

Nastavenie casu

Autor: Jan Krajan Muž

Založeno: 29.05.2006, 14:26
Odpovědí: 0

Chem vediet, ci sa da na Nikon Coolpix 7900 nastavit manualne cas expozicie?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: