Nikon D40 - malá lehká a levná DSLR v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon D40 - malá lehká a levná DSLR v praxi

5. prosince 2006, 00.00 | V půlce listopadu Nikon představil svou novou digitální zrcadlovku D40, což bude jeho nejlevnější DSLR v nabídce. Za cenu, za jakou jsme ještě nedávno pořídili slušný EVF kompakt, lze nyní pořídit zrcadlovku i s objektivem. D40 je zacílen právě na takové uživatele, kterým nevyhovují EVF, ale nechtějí investovat tolik peněz do drahých DSLR. Rozlišení 6 MPix v této kategorii postačí a malé lehké tělo potěší na cestách. Jak se s D40 fotografuje, se dočtete v recenzi.

{Popis a konstrukce}

V půlce listopadu Nikon představil svou novou digitální zrcadlovku D40, což bude jeho nejlevnější DSLR v nabídce. Za cenu, za jakou jsme ještě nedávno pořídili slušný EVF kompakt, lze nyní pořídit zrcadlovku i s objektivem. D40 je zacílen právě na takové uživatele, kterým nevyhovují EVF, ale nechtějí investovat tolik peněz do drahých DSLR. Rozlišení 6 MPix v této kategorii postačí a malé lehké tělo potěší na cestách. Jak se s D40 fotografuje, se dočtete v recenzi.

Konstrukce a design
I přesto, že D40 vychází z modelu D50 a je velmi podobná ostatním Nikonům, je konstrukce svým způsobem nová. Nejvíce změn konstruktéři provedli hlavně ve způsobu ovládání a celkových rozměrech. Design je stejný jako u ostatních DSLR Nikon a stejně kvalitní je i zpracování povrchu, které nepůsobí nijak levně a "plastově" Chybí pouze pogumování gripu, což je nahrazeno použitím měkčího plastu. Fotoaparát se drží velmi dobře a grip je dostatečně velký i přes celkově malé rozměry přístroje. Na šířku má pouze 126 mm, na výšku 94 mm a do hloubky 64 mm. Hmotnost bez baterie a paměťové karty je cca 475 g. Se setovým objektivem, baterií a kartou je to 722 g.

Na přední straně je bajonet s pojistkou (na bajonetu chybí pohon zaostřovacího mechanismu, blíže problém popisujeme v technické specifikaci) a pomocná lampa autofokusu. Na levé straně bajonetu nalezneme dvojici tlačítek sloužících pro aktivaci vyskakovacího blesku a programovatelné tlačítko (blíže popsáno v sekci Ovládání).

Horní straně chybí stavový LCD displej, což je u levnějších DSLR nová móda. Stavový displej byl z důvodu úspory místa odstraněn a informace se zobrazují na hlavním LCD displeji na zadní straně. Zbytek horní strany má klasické uspořádání. Vystouplý hledáček s vestavěným bleskem, kruhový volič expozičních režimů, dvojice tlačítek pro korekci expozice (a nastavení clony) a zobrazení informací na zadním displeji a otočný prstencový přepínač aktivující fotoaparát. Uprostřed prstence je umístěno tlačítko spouště. Toto uspořádání zjednodušuje a zrychluje spuštění fotoaparátu a pořízení prvního snímku.

Konektory USB a A/V jsou umístěny na levém boku pod plastovou krytkou. Slot paměťové karty je zase na boku pravém. Stejně jako u D50 a D80 je zde posuvná odklápěcí krytka, pod kterou je ukryt slot pro SD paměťové karty. Na spodní straně nechybí kovový závit pro stativ umístěný v ose objektivu a prostor pro Li-Ion akumulátor.

Konstrukčně se toho na zadní straně oproti D50 příliš nezměnilo. Po levé straně displeje je řada funkčních tlačítek, nad displejem je průhledový SLR hledáček s možností dioptrické korekce, po pravé straně je křížový ovladač a v pravém horním rohu je multifunkční kolečko. U něj nechybí ani tlačítko blokace expozice. Celkově zde tedy není tolik tlačítek jako na pokročilejších zrcadlovkách. To usnadňuje začátečníkům orientaci.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je vybaven stejným CCD snímačem jako D50 a D70s, který má efektivní rozlišení 6,1 MPix a rozměry 23,7 x 15,6 mm (formát DX). Díky němu můžeme pořizovat snímky s rozlišením 3 008 x 2 000, 2 256 x 1 496 a 1 504 x 1 000 bodů s citlivostí 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO ve formátech JPEG a RAW (NEF). Ukládat lze také oba formáty zároveň. Můžeme nastavit ukládání snímků ve třech barevných prostorech sRGB, sRGB s důrazem na zelenou barvu a Adobe RGB. Obrazovému procesoru můžeme nastavit parametry pro doostřování snímků, kontrast, nasyceni barev a barevný posun.

Použít lze objektivy s bajonetem Nikon F mount a samozřejmě můžeme také nasadit objektivy DX Nikkor, které jsou speciálně určené pro DSLR se snímačem formátu DX. Díky rozměrům snímače musíme počítat s prodlužovacím (ořezovým) faktorem 1,5x, který nám změní úhel záběru. To znamená, že nasazením 24 mm objektivu máme stejný úhel záběru jako na kinofilmu s 36 mm objektivem. Automatické zaostřování zajišťuje modul Nikon Multi-CAM530, který pracuje na principu pasivního TTL měření kontrastu. Nastavit můžeme kromě manuálního zaostřování také jednorázové zaostření AF-S, kontinuální zaostřování AF-C, nebo nový režim AF-A, který automaticky přepíná mezi posledními dvěma zmiňovanými režimy v závislosti na situaci. Můžeme si vybrat libovolný zaostřovací bod ze tří, nebo nám bude muset stačit automatická volba a režim zaostřování na nejbližší bod. Automatice ve špatném osvětlení pomáhá přisvětlovací lampa. D40 nemá vestavěný motor autofokusu, který pohání zaostřovací mechanismus u objektivů bez motorku. Musíme tedy používat pouze objektivy, které mají vlastní zaostřovací motorky, jinak musíme zaostřovat manuálně. U Nikonu se takové objektivy značí zkratkou AF-S. Hledáček u D40 má větší zvětšení než u D50. Zvětšení je 0,8x (s objektivem 50 mm zaostřeným na nekonečno).

Expozici můžeme nastavit celou sami díky manuálnímu režimu. Pokud si nejsme jistí, můžeme použít režim priority clony (a čas dopočítá automatika) nebo režim priority času (a clonu nastaví fotoaparát). Pak je zde k dispozici klasický automatický režim (čas i clonu nastaví automatika), plně automatický režim (fotoaparát nastaví čas, clonu, citlivost, vyvážení bílé, zaostřování apod.) a několik scénických režimů (portrét, krajina, děti, sport, makro, noční snímek). O měření expozice se stará systém 3D color matrix metering II pomocí 420 pixelového RGB senzoru. Měření oblasti expozice lze nastavit celoplošné, celoplošné s důrazem na střed (75% citlivosti měření je na kruhu 8 mm uprostřed obrazu), nebo bodové (3,5mm, což odpovídá cca 2,5% plochy záběru). Kompenzace automatické expozice nabízí rozsah úprav o +-5EV po 1/3 EV krocích. Čas závěrky se může pohybovat od 1/4000 s do 30 s, včetně možnosti nastavení režimu Bulb (expozice probíhá po dobu držení spouště). Synchronizace blesku pomocí X-sync zvládá časy až do 1/500 s. Sériové snímání umí pracovat rychlostí 2,5 snímků za sekundu.

Vyvážení bílé barvy nabízí automatické a manuální měření a samozřejmě také několik přednastavených hodnot pro různá osvětlení (slunce, stín, zataženo, blesk, žárovka a zářivka). TFT LCD na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a disponuje 230 000 body. Vestavěný blesk má směrné číslo 17 při ISO 200. Využít můžeme režim vynuceného záblesku, redukce červených očí, synchronizace s dlouhým časem závěrky, redukce červených očí se synchronizací zároveň, nebo synchronizace na druhou lamelu. Externí blesky můžeme nasadit do Hot-shoe patice, nejlépe ty, které mají i-TTL řízení záblesku, které podporuje také tento fotoaparát. Konkrétně jde o modely Nikon SB-800, SB-600 a SB-400.

Při prohlížení snímků si můžeme zobrazit jejich histogram, informace o jejich pořízení, nebo přeexponovaná místa (bílé přepaly). Přístroj je také vybaven senzorem natočení, díky kterému si můžeme nechat automaticky otáčet snímky. Snímky se ukládají na paměťovou kartu SD (Secure Digital) a použít lze i SDHC karty. Kromě přenášení do počítače pomocí USB 2.0, nebo tisknutí na tiskárně pomocí PictBridge si je také můžeme promítat pomocí videovýstupu podporujícím videoformáty PAL a NTSC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor EN-EL9 (7,4 V a 1000 mAh).

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Jak jsme již naznačili v předchozím textu, konstrukčně se zadní strana příliš nezměnila, v porovnání s Nikonem D50. Radikálně se však změnil způsob ovládání fotoaparátu, který se zadní stranou velmi blízce souvisí. U všech předchozích DSLR od Nikonu jsme byli zvyklí na nastavování parametrů pomocí stisknutí příslušného tlačítka a současného otáčení multifunkčního kolečka. To bylo stejné i u D50, ale u D40, která jej nahrazuje, je vše jinak. Drtivá většina uživatelů, kteří si D40 pořídí, budou bývalí uživatelé kompaktů. Lze jen těžko pochybovat, že si D40 koupí někdo se zkušenostmi s DSLR, pouze snad v případě, že na lepší nemá peníze. Z tohoto důvodu se tedy inženýři u Nikonu odvrátili od této koncepce ovládání, i když byla poměrně jednoduchá. U D40 mají tlačítka po levé straně displeje pouze jednu funkci a parametry jako je citlivost, rozlišení a vyvážení bílé se nastavuje pomocí menu, resp. stavového displeje.

Samotný stavový displej na zadní straně má dva různé typy zobrazení. Jedno informativní, s grafickým znázorněním zaclonění a druhé aktivní, kde se lze po položkách pohybovat a nastavovat je. Stavové informace vyvoláme tlačítkem u spouště (zobrazí pouze informace), nebo spodním tlačítkem nalevo od displeje. Jeho první stisk zobrazí pouze informace a druhý stisk ono zmíněné stavové menu, kde lze nastavovat rozlišení a formát snímků, vyvážení bílé barvy, citlivost, sériové snímání a samospoušť, režim ostření, počet AF bodů, oblast měření expozice, korekci blesku, korekci expozice a režim blesku. Je zvláštní, že výběr konkrétního AF bodu (v režimu 1 AF bodu) provádíme v tzv. informativním zobrazení, ne v tom aktivním. Pro výběr není ani žádný zámek, snadno tak pomocí křížového ovladače změníme vybraný zaostřovací bod.

Menu fotoaparátu máme přehledně rozděleno na záložky, stejně jako u ostatních DSLR Nikonu. V záložce "Playback" nastavíme adresář, kam se zapisují soubory, otáčení prohlížených snímků, tisk, slideshow, nebo zde smažeme paměťovou kartu. Záložka "Shooting" nabízí nastavení parametrů obrazu (ostrost, kontrast, barevný prostor, saturaci a odstín) včetně přednastavených režimů (kde je i černobílé nastavení), rozlišení snímků, vyvážení bílé, citlivosti a redukci šumu. Záložka "Custom settings" je oproti D80 značně ořezaná, ale stále nabízí několik užitečných nastavení, jako je vypnutí zvuků zaostření, nastavení režimu AF (jednorázové, kontinuální, automatické rozpoznání), výběr režimu AF bodů (jeden bod, zaostření na nejbližší objekt, dynamická oblast - pro pohyblivé objekty), oblast měření expozice, blokaci focení při absenci paměťové karty, automatické zobrazení pořízeného snímku, korekci záblesku, zapnutí pomocné lampy AF, automatické nastavení citlivosti (nastavit lze i max. citlivost, nebo nejdelší čas expozice), přiřazení funkce programovatelnému tlačítku (samospoušť, rozlišení, citlivost, vyvážení bílé), funkci tlačítka blokace expozice, režim vestavěného blesku, délku samospouště a dobu čekání na signál od dálkového ovládání.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního ošumu je velmi dobrá. Je prakticky stejná jako u D70s a D50, což je logické, protože používají stejný snímač. Rozdíl je tak pouze v postprocessingu. Na rozdíl od výše zmíněných umí D40 fotografovat také s rozšířenou citlivostí na úrovni ISO 3200. Zde je již šum o poznání silnější, než na ISO 1600. Režim nejvyšší citlivosti tak může sloužit pro řešení situací, kdy potřebujeme co nejrychlejší čas závěrky, nebo nemáme dostatek světla.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO)

Automatické vyvažování bílé zvládá Nikon již tradičně poměrně dobře. V exteriéru se na něj můžeme spolehnout a nenechá se zmást ani zářivkovým osvětlením. Problém pouze pod žárovkovým osvětlením, kde generuje výrazně teplejší barvy, což je vlastnost prakticky všech digitálních fotoaparátů. Kromě automatiky a přednastavených hodnot máme k dispozici také manuální měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Rozlišovací schopnost u D40 není na stejné úrovni jako u současných 8 MPix a 10 MPix zrcadlovek od konkurence, ale je nutno říci, že tato úroveň je plně postačující pro běžného uživatele. Rozlišení 6 MPix bohatě stačí pro kvalitní výtisk na formát A4. Uživatel jen nemůže tolik ořezávat, jako u vyššího rozlišení, pokud se rozhodne snímek radikálněji upravovat. Celková úroveň ostrosti, zkreslení, chromatické aberace apod. je velmi závislá na použitém objektivu. My testovali se setovým objektivem Nikkor AF-S DX 18-55 mm F3.5-F5.6 G II, který dobře poslouží jako základní objektiv. Nelze od něj ovšem očekávat stejnou kvalitu jako od dražších objektivů.


Ukázka optického zkreslení a rozlišení (ohnisko 38mm F8,0 1/15s)

 
Porovnání optického přiblížení objektivu Nikkor AF-S DX 18-55 mm F3.5-F5.6 G II (vlevo ohnisko 18mm, vpravo 55mm)

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO)

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 200, 400, 800, 1600 a 3200 ISO)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Nikon D40 je jakýmsi derivátem modelů D70s a D50. Díky stejnému snímači mají prakticky stejnou kvalitu obrazu a největší rozdíly jsou tedy v ovládání a dalších funkcích fotoaparátu. Nikonu D40 je nejčastěji vytýkáno to, že nemá vestavěný pohon automatického zaostřování a musíme tedy používat objektivy, které mají vlastní motorky. Objektiv bez motorku lze na D40 nasadit, pracují funkce měření expozice, ale zaostřovat musíme manuálně. Z nabídky Nikonu si tedy musíme vybírat objektivy s označením AF-S a AF-I, kterých je poměrně dost, ale nabídka je přeci jen omezená. Vybrat si můžeme z osmi DX objektivů (devátý DX objektiv typu "rybí oko" motorek nemá). Z ostatní nabídky Nikonu nám zbylo cca 13 objektivů od širokoúhlých přes základní až po tele a makro objektivy. Vybrat si samozřejmě můžeme i z nabídky jiných výrobců, jako je Sigma, Tamron, nebo Tokina. Zde si ale musíme ověřit, zda-li objektiv má vlastní motorek zaostřování. Určitě jej mají modely označené jako HSM u Sigmy, nebo ekvivalentně u Tamronu a Tokiny, což značí ultrazvukové zaostřování. Výběr objektivů tedy omezený je, ale nijak tragicky.

Samotné fotografování je s D40 velmi příjemné. Grip je dostatečné velký, aby se na něj vešly všechny prsty, tlačítka jsou kvalitně zpracována a spoušť má krátký, ale čitelný chod. Pokud se uživatel rozhodne pro černou verzi, dočká se velmi dobrého vzhledu fotoaparátu. Povrchové zpracování je velmi dobré a zrcadlovka působí profesionálně. Jak je zmíněno v předchozím textu, ovládání je oproti ostatním DSLR od Nikonu radikálně změněno. Nelze ale hovořit o tom, že k lepšímu. "Dvojchvaty", kterými se nastavovala citlivost, rozlišení a vyvážení bílé nebyly rozhodně nijak složité. Nyní musíme pro přístup ke změně těchto parametrů buď do menu, nebo dvakrát stisknout tlačítko v dolním levém rohu zadní strany, abychom se dostali na aktivní stavový displej, kde tyto a jiné parametry měníme. Proces není tak rychlý jak bychom si představovali.




při zoomování se mění délka objektivu

I když je fotoaparát celkově velmi rychlý (je zapnutý ihned po otočení přepínače), malá výtka směřuje k automatickému zaostřování. Osvědčený zaostřovací modul z D70, D70s a D50 byl zaměněn jiným a podle našeho názoru pomalejším. Kromě méně zaostřovacích bodů tak zaostření i v určitých situacích o něco málo déle trvá. Stále je vše rychlejší než u kompaktů, ale není to tak rychlé jako u předchozích modelů. Na druhou stranu 3 AF body postačují.

Závěr
Nikon D40 zcela jistě znamená cenově přístupnější DSLR přístroj zavedené značky, který nabízí očekávanou kvalitu obrazu. Již nyní je k dostání na trhu. Cena setu (tělo + objektiv) je 16 990 Kč včetně DPH. Vážnější konkurencí jsou pro něj zejména levné DSLR od Pentaxu a Samsung (což jsou přejmenované Pentaxy). Díky těmto posunů na trhu se velmi snížila cena doprodávaného Nikonu D50, kterého D40 nahrazuje. K dostání budou dvě barevné verze, černá a stříbrná.

::Technické parametry Nikon D40

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Jiri Koutny Muž

Založeno: 05.12.2006, 10:18
Odpovědí: 21

"Jednoducha" otazka: Jakou zrcadlovku do 20k Kc?
Nabizi se:
- Nikon D40/D50
- Pentax K100d/K110d
- Canon EOS 350d
- mozna by se dalo jeste zvazit Canon EOS 400d ci Sony A100

Diky predem za dobre minene rady.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: jzk Muž

Založeno: 05.12.2006, 10:56

sorry kámo ale na to jediná odpověď. Zajdi do obchodu a vyzkoušej. Jak se ti drží, jaký maj ovládání. Rozdíly v kvalitě obrazu jsou pro amatérské focení zcela zanedbatelné

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: revell Muž

Založeno: 05.12.2006, 11:24

taky se podivej na prislusenstvi a zkus koupit jenom telo a jiny objektiv (plati hlavne pro canon 18-55), i kdyz uz si treba zadny dalsi nekoupis.
Jeste se podivej na nejake recenze, tady jich uz taky bylo dost.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Martin V. Muž

Založeno: 05.12.2006, 11:35

Není K100D jediná z nich, která má stabilizátor přímo na čipu? Dost důležité hledisko rozhodování, aspoň tedy pro mě. Ceny kanoňáckých stabil. objektivů, chm, chm, ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Jiri Koutny Muž

Založeno: 05.12.2006, 11:56

Ano ano, Pentax k100d ma stabilizator na cipu. Z vyse uvedenych modelu tohle umi jeste Sony A100.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Jiri Koutny Muž

Založeno: 05.12.2006, 11:59

Ano ano, Pentax k100d ma stabilizator na cipu. Z vyse uvedenych modelu tohle umi jeste Sony A100.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: a4 Muž

Založeno: 05.12.2006, 21:52

Stabilizovaný snímač Pentaxu je v dané cenové hladině docela pádným argumentem oproti konkurenci. Na druhou stranu bych ale doporučoval zamyslet se nad nabídkou skel pro Pentaxy - tam je to docela bída. Pokud si však mezi nimi pro svou potřebu vybereš a žádný ti nepochybí, není důvod se Pentaxu bránit :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 06.12.2006, 13:38

Nabídka skel pro Pentaxy je bída? Je sice pravda že v AF objektivů má cca polovinu co třeba Canon, ale stejně kvalitní objektivu u něj stojí podstaně méně, respektive za stejnou cenu se koupí větší kvalita. A soritiment zoomů u Pentaxe pokrývá celý potřebný rozsah a pokud to někomu nestačí, může sáhnout po starších objektivech, které jsou plně kompatibilní. Dokonce si troufnu tvrdit, že nabídku pro APS snímače má Pentax lepší jak Canon. Mínusem ovšem je, že Pentax nedělá USM.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Andaar Muž

Založeno: 06.12.2006, 16:08

Objektivy s ultrazvokovym ostrenim prijdou na jare 2007.
Budou to DA* 16-50/2.8, DA* 50-135/2.8 a DA* 60-250/4.
Jinak souhlasim s tvym hodnocenim rady objektivu pro Pentax. Clovek si musi uvedomit, ze Pentax se nikdy nesnazil mit objektivy vsech ohniskovych delek, v nekolika svetelnostech jako Canon. Navic pro amatera je celkem na nic, ze Canon vyrabi EF 85/1.2USM, kdyz si ho nikdy neporidi, protoze mu to cena nedovoli.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 06.12.2006, 16:09

Podívejte se na nabídku Pentax objektivů, kterou nabízejí naše obchody - Škoda, VKFoto, Oehling, ..... To není bída, to je přímo zoufalá bída. Od Canonu a Nikonu toho nabízí ale ne o něco víc, ale mnohanásobně víc. Na US stránkách Pentaxu je vidět více vyráběných objektivů, ale nabídka v CZ obchodech, to si snad dělají srandu!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 06.12.2006, 16:20

Úplně chybí slušnější sklo typů:
17(-18) - 50(-70) a to jak f/4, tak f/2.8,
z teleobjektiv zoomů jsou jen
75-300/4.5-5.8 za 5000,- Kč nebo
50-200/4-5.6 za 7500,- Kč a co když někdo chce trochu lepší telezoom?
Světelná skla 20/2.8, 24/2.8, 28/2.8, 35/2, 50/1.4, 50/1.8, 85/1.8 NEJSOU!!!???
Moc nechápu jak může Pentax začít prodávat 10 MPx superkvalitní K10D a nenabídnout k ní odpovídající objektivy??!! Pentax přeci oficiálně neříká - kupte si skla od Sigmy. Jak si firma Pentax představuje člověka, který si koupí kvalitní K10D, bude s těmi 10 MPx třeba chtít fotografovat na A3 nebo A2 formát - čím? Setovým objektivem?

Odpovědět na příspěvek

Tak a ktery ted vybrat?

Autor: M. Šera Muž

Založeno: 06.12.2006, 16:56

Z té "obrovské" nabídky Canom usi pro crop 1,6 nemohu vybrat slušný základní zoom za slušné peníze. O šmejdu 18-55/3,5-5,6 nemá smysl se bavit, zkoušel jsem stejně mizerný 22-55/4-5,6, 20-35/3,5-4,5, delší dobu jsem měl 17-85/4-5,6 a teď mám vychvalovaný 17-40/4 (v přepočtu 28-64) ... a za ty peníze nic moc. Uvažoval jsem i o 17-55/2,8 ale odrazuje mě cena přes 25 tis.
Pentaxácký 16-45/4 kreslí velmi slušně, je za slušnou cenu a v přepočtu začíná na příjemných 24mm. Mám v úmyslu si počkat na recenze K10D, DA* 16-50/2.8, DA* 50-135/2.8 a pokud budou za slušnou cenu, asi budu konvertova zpět k Pentaxu. S těmihle dvěma zommy budu mít rozsah 24-200mm ve světelnosti 2,8 a nic víc nepotřebuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Andaar Muž

Založeno: 07.12.2006, 09:48

Uznavam, ze Pentax trochu vic zaspal, ale dnes uz nejsou tvoje vytky uplne na miste.
"Úplně chybí slušnější sklo typů:
17(-18) - 50(-70) a to jak f/4, tak f/2.8"
DA* 16-50/2.8 (OK k dostani az tak za 2 mesice, ale uprimne Canon svoji 17-55/2.8 oznamil taky teprve koncem unora 2006).
DA16-45/4

"z teleobjektiv zoomů jsou jen
75-300/4.5-5.8 za 5000,- Kč nebo
50-200/4-5.6 za 7500,- Kč a co když někdo chce trochu lepší telezoom"
Vicemene plati to, co bylo napsano vyse- DA* 50-135/2.8 a DA* 60-250/4 take pocatkem pristiho roku.
"Světelná skla 20/2.8, 24/2.8, 28/2.8, 35/2, 50/1.4, 50/1.8, 85/1.8 NEJSOU!!!???"
Vetsina tehle skel na APS-C snimaci neni nic extra, tudiz tu jsou nahrady:
DA 14/2.8 (=21/2.8), DA 21/3.2Ltd (=32/3.2). 35/2 se bude znovu vyrabet (viz roadmap 2007) a 50/1.4 je porad dostupna. 85/1.8 sice neni, ale je DA 70/2.4Ltd a FA 77/1.8Ltd.
Zas tak markantni diry nevidim (coz neznamena, ze tam pro nekoho byt nemohou)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Andaar Muž

Založeno: 07.12.2006, 09:37

S tim souhlasim, ale to není chyba Pentaxu, ale bud chyba distributora a nebo proste fakt, ze ony obchody nechteji mit skladem objektivy znacek, ktere se neprodavaji v takove mire, jako Canon/Nikon.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: ZdenekA200 Muž

Založeno: 05.12.2006, 17:35

Ne, ne. K100D nemá stabilizátor na čipu.
K100D má stabilizovaný čip.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: HonzaS Muž

Založeno: 06.12.2006, 07:55

Z uvedených bych se asi silně zamýšlel nad Sony a100. Stabilizovaný snímač ...... a ani seťák není tak špatný, ikdyž by zasloužil větší světelnost ..... ta je ale zhruba stejná u všech seťáků. A když koupíš jenom tělo, výběr celkem kvalitních objektivů i jiných značek je taky dostatečný a už nemusí být se stabilizací.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Jiri Koutny Muž

Založeno: 06.12.2006, 09:35

Diky, z uvedeny je to asi vazne nejlepsi volba. Jen mam trosku obavu o priselusenstvi - kdyz vidim tu nestandartni patici na bles - ale snad to nebude tak hrozne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 06.12.2006, 14:56

Jezusmarjá, už potřetí dnesja čtu o hrozný světelnosti 3,5-5,6. Pánové, fotili jste se zrcadlovkou před digitál.érou? A jakou citlivost filmu jste používali? 100, 200, max.400ISO? Dneska máte běžně k dispozici 800 atd. a světelnost pod 2,8 je pro vás mizerná. Chjo:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 06.12.2006, 16:25

pepe11: dřív si fotografové přáli "Dobré světlo" a když nebylo dobré světlo, tak nefotili. Dneska se každému zdá normální fotografovat na ISO 3200 při F1.4 a stabilizátor musí při tom udržet 1/2 s. No a blesk by dnešní fotograf nepoužil, protože by v tom sklepě "zkazil atmosféru" a kdu by se tahal se stativem. Jo, nároky jsou někde jinde, prostě kombinace ISO 3200, F1.4 a 1/2s. připadá lidem běžná. Já v takové situaci nefotím, ale šátrém rukama po vypínači. :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: M. Šera Muž

Založeno: 07.12.2006, 01:03

Naprostý souhlas - když jsem nechal \"pušnout\" čtyřstovku na osmistovku,¨tak jsem se radoval, že můžu fotit bez blesku všude. Jednou jsem dokonce nechal převyvolat Kodak 1000ASA na 1600, ale zrno bylo znatelné už na pohlednici. A teď spoustě fotografů připadá citlivost 3200ASA málo kvalitní ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: zaciatocnik Muž

Založeno: 21.05.2007, 17:17

Ked porovnavam kvalitu najnovsich fotakov s kvalitou ludskeho oka, musim len konstatovat, ze kvalita fotakov velmi zaostava za kvalitou ludskeho oka. Vyvoj zatial ide zlym smerom. Chcelo by to dokladnejsi vyskum ludskeho oka, aby sme sa mali z coho poucit. Zatial je vyvoj nejaky slaby a ceny fotakov sialene vysoke.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Pavel Muž

Založeno: 23.09.2007, 20:19

Konečně rozumný slovo

Odpovědět na příspěvek

Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Jiri Koutny Muž

Založeno: 05.12.2006, 10:18
Odpovědí: 5

"Jednoducha" otazka: Jakou zrcadlovku do 20k Kc?
Nabizi se:
- Nikon D40/D50
- Pentax K100d/K110d
- Canon EOS 350d
- mozna by se dalo jeste zvazit Canon EOS 400d ci Sony A100

Diky predem za dobre minene rady.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Rejca Muž

Založeno: 05.12.2006, 13:44

Jestli ti jde o cenu (a kvalitu setaku 18-55/3.5 - 5.6 je fajn i kdyz ne moc svetelny), tak Nikon D50, jestli ti jde o funkce a kvalitu vystupu tak Canon EOS 400D (ten setak je ale horsi obrazove). Pentax neznam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Andaar Muž

Založeno: 05.12.2006, 14:10

Na Pentax se podivej sem:
http://www.dpreview
.com/reviews/pentaxk100d/

Setak je taky na svou kategorii dobry a muzes pouzivat i 30let stare objektivy, ktere budou navic stabilizovane.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Max Hardcore Muž

Založeno: 19.08.2007, 18:22

To iste mozes aj na Sony Alpha 100 a pouzivat skvele objektivy ROKKOR , + stabilizacia + ultrazvuk cistenie chipu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: Zaciatocnik Muž

Založeno: 26.01.2007, 14:47

Ja osobne by som vybral Canon EOS 350D kvoli snimacu a dobrej cene.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tak a ktery ted vybrat?

Autor: zjs Muž

Založeno: 26.02.2007, 12:15

Jednoduché, určitě Nikon D40. Na rozdíl od recenze na této stránce, je D40 odlehčená verze D80. S D50 nebo D70 nemá už moc společného, D40 dělá zase o něco lepší fotky a to i v porovnání s ostatními vámi uvedenými fotoaparáty.

Odpovědět na příspěvek

O tom napriklad lehce pochybuji .......

Autor: nikonko Muž

Založeno: 05.12.2006, 11:24
Odpovědí: 0

Lze jen těžko pochybovat, že si D40 koupí někdo se zkušenostmi s DSLR, ........

Odpovědět na příspěvek

prehlednost displaye

Autor: revell Muž

Založeno: 05.12.2006, 12:03
Odpovědí: 0

no ten display se jim moc nepovedl, je tam toho moc, ze se v tom clovek pomalu ztraci.

Nevim jak vy, ale pro me je utrpeni menit na kompaktu jakekoliv parametry.

Odpovědět na příspěvek

SD

Autor: minson Muž

Založeno: 05.12.2006, 21:44
Odpovědí: 2

Konečně někdo pochopil kudy směřuje vývoj a dal tam SD kartu do 7 let bude com. fleška stejná rarita jako zrcadlovka
na kinofilm

Odpovědět na příspěvek

RE: SD

Autor: lah Muž

Založeno: 10.12.2006, 19:06

Do 3let bude muset byt zaveden novy standard pro SD, pac ma omezeni jen na 32GB :) Kdezto "vyvojove zaostala" CF ma omezeni 2TB :) Mimoto ma CF vlastni radic a je bez trapnych ochran proti kopirovani....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: SD

Autor: zjs Muž

Založeno: 26.02.2007, 12:51

pravda, ale nárok na větší kartu vzrůstá s rozlišením a rychlostí zápisu fotoaparátu, což není zrovna silná stránka výrobců.

Odpovědět na příspěvek

no, neviem

Autor: mrakoplas Muž

Založeno: 12.12.2006, 23:45
Odpovědí: 1

teda... D40 by som si teda asi nekupil.. rozmyslam o DSLR, ale jednoznacne chcem nejake "prime" objektivy, paci sa mi nikkor 50mm f1.8 - podla testov co som cital je vraj ostrejsi ako 50mm f1.4 , ale stoji zlomok. No a na D40 by som si musel zaostrovat rucne... mozno som iba lenivy, ale... ano som. V roku 2006 zaostrovat IBA rucne?? Moznost vypnut si AF je super, ale nemoznost si ho zapnut??

Odpovědět na příspěvek

RE: no, neviem

Autor: zjs Muž

Založeno: 26.02.2007, 12:33

Tak to by chtělo D80, dražší, ale nejnovější a hlavně má velký hledáček, pokud by jsi chtěl zkusit ručně ostřit. Jinak Nikkor 50mm F1,8 je nejenom ostřejší než F1,4, ale je to i nejdokonalejší objektiv, co se prodává.

Odpovědět na příspěvek

Pomoc pri vybere ???

Autor: Andy Muž

Založeno: 10.02.2007, 13:13
Odpovědí: 2

Chcem sa opytat keby ste mali nekto volit medzi Canon EOS 400D + EFs 18-55 KIT ,alebo Nikon D40 BLACK + 18-55 II AF-S DX.Co je lepsie pre kvalitu fotenia...Niesom uplny profik,ale radsej si priplatim aby som neskor mohol investovat len do doplnkov a nie do kupi noveho fotoaparatu....Dakujem za odpovede.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pomoc pri vybere ???

Autor: ondrej Muž

Založeno: 10.02.2007, 15:41

niekedy by som sa hadal ze D50 je lepsia kupa ako 350D, ale s D40 to pokaslali tym bajonetom len pre objektivy s motorom, takze napriklad vyborny (a lacny) 50mm f1.8 je na D40 iba ako manualfocus. Takze teraz (u mna) vedie 400D (ak nechces ostat iba pri setovom 18-55mm)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: moto-objektivy

Autor: farokh Muž

Založeno: 21.06.2007, 14:33

Hm,ty ceny objektivu s ultrazvuk.motorem sli skutecne dost nahoru,ale na druhou stranu,sem ho prubnul a rychlost zaostreni je skutecne uzasna,nemluve o tichosti,coz je detail.U D70ky muze i malinko setrit akumulator,ale u D40 me pekne stve ze odstranili stavovy LCD nahore, a barevny LCD k prohlizeni fotek(cili u D40 i jako stavovy) zere celkem slusne a AF motor v objektivu uz to podle me "nevytrhne".

Odpovědět na příspěvek

Citlivost

Autor: Honza Muž

Založeno: 17.03.2007, 10:04
Odpovědí: 2

Dobrý den, ve článku i v tabulce pro srovnávání fotoaparátů je zmiňována citlivost 3200 ISO. Nikon ale na svých stránkách uvádí rozsah 200 - 1600 ISO. Jaká je tedy skutečná citlivost?

Odpovědět na příspěvek

RE: Citlivost

Autor: JirKa Muž

Založeno: 17.03.2007, 20:45

Rada citlivosti je 200-400-800-1600 a dale jeste rezim zvany HI, ktery odpovidat 3200 ISO a v tomto rezimu je se automaticky zapne funkce odsumovani obrazu.

Odpovědět na příspěvek

RE2: Citlivost

Autor: farokh Muž

Založeno: 21.06.2007, 14:26

S tou citlivostí bych si hlavu nedělal,stejne vetsinou fotis tak do 800.U 3200 je uz celkem znat zrnení a to i s redukcí sumu.Leda ze bys chtel delat umelecke B&W fotografie,kde sum vyuzivas k dojmu stare fotky. ;)

Odpovědět na příspěvek

D40 vs.D70

Autor: Lubos Muž

Založeno: 10.04.2007, 13:54
Odpovědí: 2

Ahoj. Nie som moc odbornik na fotografovanie ale ani zasa nejaky zaciatocnik. Rozmyslam o kupe noveho fotaku. A neviem sa rozhodnut medzi Nikonom D40 + AF-S DX 18-55 mm a D70 + AF-S DX 18-70mm . A este jedna otazka. Mam objektiv Nikkor 70-300mm f/4-5,6G a chcel by som vediet ci mi bude pasovat na tieto modely. Dik

Odpovědět na příspěvek

RE: D40 vs.D70

Autor: ondrej Muž

Založeno: 10.04.2007, 18:31

S D40 ti nebude fungovat autofocus na tom starsom objektive. Takisto setovy objektiv z D70 je urcite o triedu lepsi ako 18-55 na D40. Aj ked D70 asi zozenies uz iba ako sekac, tak si myslim ze to je lepsia kupa

Odpovědět na příspěvek

RE2: objektiv

Autor: farokh Muž

Založeno: 21.06.2007, 14:21

Stejne bych ten 70-300 objektiv neprodaval,nech si ho,takovy "telatko" je celkem drahy a kdyz ho nepouzivas k beznymu foceni,tak si uplne vystacis s manualnim ostrenim.Muj nazor.
Jinak objektivy s ultrazvukovym pro Nikon D40(myslim ze i D70ka ho vyzaduje taky) ma dycky pred ohniskem napsano AF nebo AF-S.
Taky uvazuju o D40 a zasel sem se podivat na objektivy.Reknu ti AF-S s ohniskem 18-200 myslim stal cca. 6 500,- nemluve o stejnym objektivu s optickou stabilizací.Takze bych si proto i stary Nikkory nechaval i za daň automat.ostreni.

Odpovědět na příspěvek

pomoc, hloubka ostrosti

Autor: zacatecnik Muž

Založeno: 13.05.2007, 08:22
Odpovědí: 0

Hodne jsem si tuto DSLR zamiloval, silne uvazuji o jeji koupi jakozto amater se zkusenostmi pouze s kompaktem to pro me je idealni stroj. Problem je v chybejici kontrole hloubky ostrosti. Rad bych s ni pracoval. Popravde jsem z toho docela "jelen" , protoze vetsina DSLR ma na objektivu krouzek nebo tlacitko pro nahled hloubky ostrosti. Tak se chci zeptat jestli je to tak velky handicap a jak je tohle vubec u D40 reseno. Diky moc za vlidne reakce

Odpovědět na příspěvek

Vadné pixely!!!!!!

Autor: cook Muž

Založeno: 15.06.2007, 21:06
Odpovědí: 2

Minulý týden jsem si koupil novou D40 spolu s "akčním" objektivem 55-200 a 4GB SDHC kartou plus brašnu nikon. To vše lze nyní po odečtení Nikon CashBack pořídit za cenu pod 20.000,-
Bohužel jsem po nákupu zjistil, že snímač má jeden vadný pixel. Domluvil jsem se na výměně za jiný kus. Ten měl však již 5 vadných pixelů. Další zkoušený kus měl 3 vasdné pixely. Poslední, který měli v prodejně měl pro změnu vadný pixel na LCD. Nyní jim přišla nová zásilka a již v pořádku. Proto důsledně varuji při koupi d40 - vyzkoušejte ihned na místě vadné pixely snímače. Pozdější reklamace již určitě budo přes servisní středisko...

Odpovědět na příspěvek

RE: Vadné pixely!!!!!!

Autor: Karel Muž

Založeno: 03.07.2007, 22:08

prosím tě poraď jak odhalím vadné pixely přímo v prodejně ? Sem bohužel začátečník, tak nevím jak fotoaparát vyzkoušet, chci si ho koupit co nejdříve ! Díky za info Karel

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vadné pixely!!!!!!

Autor: Rudi Muž

Založeno: 12.07.2007, 11:10

No bude ato asi tezke, ale tak neco vyfotit a monitor tam snad mají?! Velmi nemilá zkutecnost..tolikero px vadnych..

Odpovědět na příspěvek

Motorceky v objektivoch

Autor: Norbert Sabo Muž

Založeno: 16.10.2007, 10:57
Odpovědí: 0

Kazdy model objektivu, ktory nema vlastny motorcek by mal dostat svojho surodenca - objektiv s vlastnym motorcekom a az potom sa mal uvies na trh fotak, ktory nema vo svojom tele motorcek. Poskodzuje to zakaznika a robi to zle meno znacke.

Odpovědět na příspěvek

Pls help

Autor: Bryan974 Muž

Založeno: 02.01.2008, 23:26
Odpovědí: 1

Zdravim, rozmyslam o kupe ""fotaku"" Precital som si tie rady co pod vianoce, ale neviem sa z toho vysomarit....ako sa mam rozhodnut? Nikon D 40 alebo Panasonic DMC-FZ18? viem je to rozdielna kategoria, ale aky je v tom rozdiel? V com je lepsia DLSR ako EVF? prosim poradte... rozmyslam nad tymto dvoma modelmi, zatim ziaden profi fotograf, ale co ma lepsie snimky? Dakujem vopred

Odpovědět na příspěvek

RE: Pls help

Autor: IvanHoe Muž

Založeno: 17.01.2008, 11:29

Zadravim, vlastnim D40 a moja volba by bola jasna :). Je vela clankov, kde sa podrobne rozoberaju rozdiely medzi DSLR a EVF.
Skusim ti to v skratke zhrnut (par vetami sa to ale neda) -
DSLR je drahsia, tazsia, vyzaduje viac odbornych znalosti, aby si vyuzil jej potencial. Zaklady objektiv na D40 nema tele rozsah, ja som prikupoval este Sigma 18-200, ktory stal tolko co cely set. Odmenou su obrazova kvalita, rychlost, priestor pre fotografovu kreativitu (aj ked sa to neda porovnavat s profi technikou, ale to uz sa pohybujeme v statisicovych sumach).
EVF nevyzaduje hlbsie technicke znalosti, nie je potrebne dokupovat objektivy, je mensi, lacnejsi. Obrazovy vystup sa vsak nikdy nevyrovna DSLR (treba zvazit ale, ci ti ten rozdiel stoji za tie peniaze a studium, ktore su nevyhnutne na dosiahnutie dobrych vysledkov).
Ty sam najlepsie vies, co ocakavas od fotoaparatu a ako to s fotografovanim myslis, preto jedine ty sam si dokazes odpovedat, co si nakoniec kupis.

Odpovědět na příspěvek

Taky potřebuji poradit D40 nebo EVF????

Autor: Petr Muž

Založeno: 26.01.2008, 11:44
Odpovědí: 1

Fakt tedy nevím co koupit. Ležím v recenzích a vesměs čtu jen negativní názory na EVF s tím, že se nedají srovnat se zrcadlovkou. Jo to je asi fakt. Neberu to nikomu, ale co mám dělat já jako totální amatér, kterému nestačí standardní digitál typu krabičky na mýdlo a chtěl by něco co mu přiblíží objekty na slušnou vzdálenost a přitom to udělalo pěkné fotky pro prohlížení an PC nebo o max. velikosti 18x13 cm. Přemýšlím o Sony H9 nebo Panasonic FZ 18. Pokud mi potvrdíte, že ty fotky jsou fakt tak strašný, budu dumat o D40. DÍKY, DÍKY.

Odpovědět na příspěvek

RE: Taky potřebuji poradit D40 nebo EVF????

Autor: Mirek Muž

Založeno: 09.02.2008, 23:35

Ahoj, s FZ18 i jinou EVF pořídíš určitě dobrý fotky. Taky jsem byl amatér přes fotografie a fotografování ale 3 roky jsem se pohyboval v oboru grafiky.

Dal jsem přednost D40 z několika důvodů. V první řadě je to za tu cenu pro amatéry perfektní zrcadlovka. V druhé řadě umožňuje o desítky dalších nastavení více než EVF. Za další s D40 uděláš bleskově hromadu snímků, u EVF je to pomalý. Další výhoda je obyčejná možnost výměny objektivu. Až mi nebude stačit, koupím si za rok objektiv třeba na makro a můžu zase fotit "nově".

Každopádně fotky z FZ18 strašný nejsou, porovnával jsem kvalitu fotek z galerií, podívej se třeba na photoextract.com jak vypadají fotky z D40 a jak z různých EVF. D40 je krok napřed, jde to zkrátka přes zrcadla.

Odpovědět na příspěvek

Rozdiel v kalibracii citlivosti ISO (Nikon/Canon) (D40/EOS 350D)

Autor: Martin Muž

Založeno: 03.03.2008, 13:07
Odpovědí: 0

Zahada.
Nafotil som seriu 5 dvojic fototiek, vystavil na http://kalibraciacitlivos
ti.wz.cz/, kazda dvojica je fotena aj Nikonom aj Canonom. Fotim rovnaku scenu, rovnako osvetlenu, z rovnakeho uhla pohladu, s rovnakej vzdialenosti, bez korekcie expozicie, bez blesku, v rezime priorita clony, kazda fotka vramci svojej dvojice ma rovnake clonove cislo a rovnaky cas uzavierky. Vysledok:
Nikon potrebuje dvojnasobne vacsiu citlivost ISO ako Canon. (D40/EOS 350D).
Ktore ISO je spravne?
Vie to niekto zdovodnit?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: