Nikon D70s - vylepšení legendy v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon D70s - vylepšení legendy v praxi

28. července 2005, 00.00 | V půlce dubna Nikon oznámil upgrade své digitální DSLR zrcadlovky s výměnnými objektivy, modelu D70. Místo očekávaného nástupce modelu D100 Nikon vytáhl pouze lehké vylepšení D70. Změny nejsou nijak radikální a stávající uživatelé modelů D70 nebudou mít příliš důvodů k závisti. Přesto se nyní mnoho potenciálních zájemců o DSLR od Nikonu dostává před otázku, zda-li zakoupit D70, nebo D70s.

{Popis a konstrukce}

V půlce dubna Nikon oznámil upgrade své digitální DSLR zrcadlovky s výměnnými objektivy, modelu D70. Místo očekávaného nástupce modelu D100 Nikon vytáhl pouze lehké vylepšení D70. Změny nejsou nijak radikální a stávající uživatelé modelů D70 nebudou mít příliš důvodů k závisti. Přesto se nyní mnoho potenciálních zájemců o DSLR od Nikonu dostává před otázku, zda-li zakoupit D70, nebo D70s. Vylepšeno bylo několik detailů, z nichž nejviditelnější je větší displej. Ostatní změny si popíšeme v článku. Vzhledem ke stejnému snímacímu čipu a obrazovému procesoru se tento článek nebude věnovat hodnocení snímků, to již bylo provedeno v naší recenzi D70ky.

Konstrukce a design
Tělo D70s je prakticky stejné jako D70 a má stejné rozměry i hmotnost. Přesto nalezneme několik rozdílů. Kromě jiného štítku s názvem modelu se přední strana neliší a nalezneme zde bajonet objektivu, přepínač mezi automatickým a manuálním zaostřováním, tlačítko pro náhled hloubky ostrosti, přisvětlovací lampu (pro automatické zaostřování ve zhoršených světelných podmínkách), přijímač infračerveného dálkového ovládání a multifunkční kolečko na přední části gripu, sloužící pro nastavení clony a některých dalších parametrů (korekce vyvážení bílé apod).

Horní stranu opět rozděluje hledáček s vestavěným bleskem a hot-shoe paticí. Nalevo od hledáčku je kruhový volič expozičních režimů a napravo stavový LCD displej s tlačítkem podsvícení. Mezi prstencovým přepínačem pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu jsou dvě tlačítka pro nastavení oblasti měření expozice a kompenzace expozice. Tlačítko spouště, umístěné uprostřed přepínače má černou barvu, což je jediná a vcelku nepodstatná změna na horní části.

Na levém boku přístroje přibyl nový konektor pro připojení kabelové spouště, který je ukryt pod samostatnou gumovou krytkou. Pod druhou krytkou jsou konektory napájení a A/V výstupu a pod třetí je schován konektor USB kabelu. Na spodní straně nalezneme, stejně jako na D70, pouze kovový závit pro stativ umístěný v ose objektivu a prostor pro akumulátor.

 

Zadní strana doznala také několika změn, z nichž nejzajímavější je zvětšení LCD displeje. Druhou změnou je použití jiné očnice, která je širší a lépe drží na hledáčku díky plastovému držáku, který se na hledáček zasouvá do sáněk. Očnice u D70 se na něj pouze nasazovala a více hrozila její ztráta. Nalevo od optického SLR hledáčku s dioptrickou korekcí jsou tlačítka pro nastavení bracketingu a sériového snímání a napravo tlačítko blokace měření expozice resp. blokace ostření. Nalevo od displeje nalezneme opět řadu pěti tlačítek sloužících pro prohlížení snímků, aktivaci menu, nastavení citlivosti (zobrazení více náhledů), vyvážení bílé (uzamknutí snímku) a komprese snímků (potvrzovací tlačítko / zvětšování prohlíženým snímků). Napravo od displeje je velmi dobře řešený křížový ovladač, přepínač pro nastavení bodů automatického zaostřování a tlačítko pro mazání snímků. Pravou část zadní strany zabírají plastová dvířka slotu paměťové karty, které disponují i gumovou izolací chránící kartu před vlhkostí a prachem. V pravém horním rohu je druhé multifunkční kolečko, které slouží pro nastavení času expozice a parametrů nastavitelných pomocí tlačítek nalevo od displeje (citlivost, vyvážení bílé a kvality snímků). Tato nastavení se realizují držením příslušného tlačítka a otáčením kolečka.

Tělo z černého plastu má kvalitní povrchovou úpravu, díky čemuž působí profesionálněji než hladký plast a disponuje pogumovaným gripem. Tlačítka jsou poměrně měkká, ovšem používají se velmi dobře. Spoušť má čitelný a poměrně krátký chod. Díky vysokému tělu a mohutnému gripu se fotoaparát velmi dobře drží a padne do ruky většině lidí (na rozdíl od Canonu 350D, který má poměrně malý grip). Šířka těla je 140 mm, výška 111 mm a hloubka 78 mm. Hmotnost bez baterie a karty je cca 600 g. Celková hmotnost s paměťovou kartou, baterií a setovým objektivem DX 18-70 je cca 1 kg.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Nikon D70s i D70 používají identický CCD snímač s rozměry 23,7 x 15,6 mm (APS-C) s efektivním rozlišením 6,1MPix. Snímky lze ukládat v rozlišení 3 008 x 2 000, 2 240 x 1 448 a 1 504 x 1 000 bodů ve formátu JPEG a NEF (RAW). Lze ukládat i oba formáty zároveň, ovšem pouze s největší kompresí JPEG. Citlivost můžeme nastavit na ISO 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250 a 1600. K dispozici jsou tři barevné prostory - sRGB, AdobeRGB a sRGB vytvářející živější barvy.

Použít můžeme veškeré objektivy s bajonetem Nikon F. Nelze použít pouze IX Nikkor. Obrazový úhel je ekvivalentní kinofilmovému objektivu o 1,5násobku jeho fyzické ohniskové vzdálenosti. Při použití objektivu 18-70 mm tak dostaneme obrazový úhel ekvivalentní rozsahu 27-105 mm u kinofilmu. Ostření probíhá manuálně nebo automaticky pomocí zaostřovacího systému Multi-CAM900. Na výběr je jeden z pěti ostřících bodů, mezi kterými může volit fotograf či automatika přístroje. Ta také dokáže zaostřit na nejbližší objekt. Za zhoršených světelných podmínek pomáhá ostření intenzivní bílé světlo s dosahem několika metrů. Samozřejmostí je průběžné zaostřování včetně prediktivního režimu. Optický SLR pevně vestavěný hledáček je hranolového typu, konstruovaný pomocí zrcadel. K dispozici má dioptrickou korekci -1,6 - + 0,5 m-1. Výstupní pupila okuláru má 18 mm. Zaostřovací matnice typu B BriteView Mark V nabízí i zobrazení pomocné mřížky. Zorné pole hledáčku by mělo pokrývat cca 95% záběru objektivu.

O měření expozice se stará 3D Color Matrix systém pomocí RGB snímače s 1 005 body. Měření může být celoplošné, integrální se zdůrazněným středem (75% váhy má kruh o průměru 6, 8, 10, nebo 12 mm), nebo bodově (kroužek o průměru 2,3 mm, cca 1% obrazu). Kromě klasických expozičních režimů PASM nabízí zrcadlovka i několik scénických režimů (portrét, krajina, makro, sport, noční krajina a noční portrét) a plně automatický režim. Kompenzace expozice má rozsah +-5EV po 1/3EV nebo 1/2EV krocích. Čas expozice lze nastavit od 1/8 000 s do 30 s včetně režimu Bulb.

Automatické vyvážení bílé se měří TTL pomocí stejného snímače jako expozice. V nabídce je 6 předvoleb s možností jemného doladění o +-3 a také manuální měření. Směrné číslo vestavěného blesku je při citlivosti ISO 200 cca 15 (v manuálním režimu 17) a měl by pokrývat obrazový úhel až pro 18 mm objektiv (oproti 20 mm u modelu D70). Samozřejmostí je i možnost nastavení intenzity záblesku a výběr z několika režimů. Synchronizace blesku pomocí kontaktu X je až do 1/500 s. Připojit lze i externí systémové blesky SB-600 a SB-800, které používají i-TTL měření.
Snímky se ukládají na paměťové karty typu CF I i II (i Microdrive). Nízkoteplotní LCD TFT displej na zadní straně má úhlopříčku 2" a disponuje 130 000 body. Pro připojení k počítači je zde USB 2.0 a pro prohlížení snímků na TV, nebo projektoru pak A/V výstup s formáty PAL a NTSC. Pro napájení může být zvolen akumulátor EN-EL3a (7,4 V a 1500 mAh) i EN-EL3 (7,4 V a 1400 mAh), nebo tři lithiové baterie CR2 (pomocí volitelného držáku MS-D70).

[-more-]{D70 vs D70s}

D70 vs D70s
Rozdílů není mnoho, ale přesto jsou oceněny poměrně citelným navýšením ceny fotoaparátu. Co tedy za své peníze uživatel dostane navíc oproti modelu D70? Rozdíly jsou patrné v části popisující konstrukci a technické parametry, ale ještě jednou je zde zdůrazníme.

  • větší displej (2" oproti 1,8"), ovšem počet bodů zůstává (130 000)
  • konektor kabelové spoustě MC-DC1 (samotnou spoušť je nutno dokoupit)
  • gumová očnice DK-20 má široké okraje a má stabilnější upevnění pomocí sáněk
  • dodává se s akumulátorem EN-EL3a
  • pokrytí vestavěného blesku až pro ohnisko 18 mm (interní blesk D70ky pokryl pouze obrazový úhel objektivu 20 mm)
  • jiná grafika menu (struktura i položky jsou stejné, změnily se prakticky pouze barvy)
  • aktuálnější firmware

Displej je sice nepatrně větší, ovšem pro fotografování to nemá žádný smysl. Fotografuje se pouze pomocí hledáčku. Pro prohlížení snímků je zvětšení příjemné, ovšem lze přežít i bez něj. Kvalita se navíc nijak výrazně nemění, protože displeji zůstává stejné rozlišení. Konektor kabelové spouště má oproti infračervenému ovládání tu výhodu, že fotograf může být kdekoliv v dosahu kabelu. Infračervené ovládání vyžaduje viditelnost na přijímač.


Nikon D70s

Nikon D70

I když se v mnoha recenzích i v tiskové zprávě píše o změně menu jako o kroku zpříjemňující práci s fotoaparátem, tak dle našeho názoru mělo původní barevné odlišení složek určitý smysl a zlepšovalo orientaci. Na novém šedém menu nevidíme nic inovativního.
Srovnání fotografií nemá příliš valný smysl, protože D70 i D70s používají stejný snímač a obrazový procesor, a tak záleží pouze na objektivu a konkrétním nastavení parametrů zpracování snímků.

[-more-]{Nový firmware 2.0 aneb jak udělat D70s ze své D70}

Nový firmware 2.0 aneb jak udělat D70s ze své D70
Nelze si nevšimnout, že mnoho změn mezi D70 a D70s lze dohnat dokoupením určitého vybavení. Očnici DK-20 a akumulátor EN-EL3a lze dokoupit (EN-EL3a lze použít i v D70, resp. D100). Menu lze upravit nahráním nejaktuálnějšího firmwaru, který zároveň nabízí navíc:

  • zlepšení práce autofokusu v režimech Dynamic area a Closest subjekt (automatický výběr bodu zaostření a zaostření na nejbližší objekt)
  • možnost nastavení velikosti stránky při tisku snímků pomocí PictBridge
  • opravena chyba při zobrazování zbývajícího počtu snímků, které lze pořídit (chyba se týkala fotografování ve formátu RAW, přístroj zobrazoval menší počet zbývajících snímků)
  • nejstarší nastavitelné datum (implicitní datum) změněno na 1.1.2005
  • vyřešeny problémy při používání fotoaparátu s programem Nikon Camera Capture Control

Nenaděláme nic pouze s displejem, konektorem kabelové spouště a širším pokrytím blesku. Nejnovější firmware lze stáhnout ZDE

[-more-]{Závěr a živé snímky}

Závěr
Pokud pomineme zklamání z toho, že jsme se opět nedočkali nástupce modelu D100 a smíříme se s tím, že nám Nikon nabídl pouze "face-lift" D70ky, tak lze připustit, že vylepšení jsou zajímavá. Bohužel jsou však doprovázena poměrně citelným cenovým znevýhodněním, a tak stále kupujících stále sahá spíše po modelu D70, než po D70s. Nelze předpokládat, že by stávající uživatelé D70 měnili své stroje za novější eskové vylepšení. Doporučená cena setu D70 + 18-70 AF-S DX je 25 990,- Kč a doporučená cena setu D70s + 18-70 AF-S DX je 39 990,- Kč. V maloobchodech však lze první pořídit za cca 24 500,- Kč a druhé za 32 500,- Kč. Tak velký příplatek za tato vylepšení je potřeba velmi důkladně zvážit.

::Technické parametry Nikon D70s
::Technické parametry Nikon D70s vs D70br ::Recenze Nikonu D70

Živé snímky

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

bez S

Autor: pzdm Muž

Založeno: 28.07.2005, 08:25
Odpovědí: 1

Tak koupili jsme 70-ku, upgradovali firmware na verzi 2, jsme spokojení. Tedy já raději klasiku (FM 3), ale pro textury je to docela dobrý foťák. Zajímavé je, že objektiv 18-70 DX je sice slušný, ale lepší výsledky mám s ultra levnou sigmou AF 28-300, kterou jsem původně koupil na FM 3 (cena za cca 3500 s DPH, jde o starší typ).
Co mi nevyhovuje? Brutálně mne štve, že na spoušti není přípojka na drát, jako na klasice, to využívám opravdu hodně často a také to, že se prostě nedělají manuální osřící matnice...
Ale docela dobré mi přijdou funkce Bracketingu, hlavně vyvážení bílé barvy, focení na manuál je také poměrně pohodlné, expozimetr je příjemný, i když občas trochu moc plave. Negativem je podle mého blbě nastavená komprese jpegu ve všech úrovních a NEF jako takový. Proč to neukládá třeba do tiffů fakt nechápu. Docela pěkně pracuje vlastní nastavení vyvážení bílé barvy, to se mi líbí a výsledky jsou dobré. No a to je asi všechno.

Odpovědět na příspěvek

RE: bez S

Autor: IO-NR Muž

Založeno: 25.04.2006, 21:53

..no, vidite .. ja si chcem kupit zrkadlovku hlavne koli rychlosti a RAW formatu...ani jpeg by som nepotreboval...ps: v jednom casaku spravili test..fotka TFF z fotaku a z toho isteho RAW ulozeny v PC ako jpeg /Q12/...a hadajte co bolo kvalitnejsie :-)

Odpovědět na příspěvek

re: bez S

Autor: F Muž

Založeno: 28.07.2005, 08:37
Odpovědí: 15

2 pzdm
TIFF misto NEF? :-)))
Asi nevis, na co je NEF dobry, to co jde udelat s NEFem s TIFFem nikdy neudelas a jeste TIFF bude datove vetsi!!!
O kvalite ultralevnyho objektivu vs DX 18 -70 by jsme mohli spekulovat, mozna je hacek nekde jinde... (ze by mezi ocnici a zemi?) ;-)))
F.

Odpovědět na příspěvek

RE: re: bez S

Autor: pzdm Muž

Založeno: 28.07.2005, 09:07

otazka je, umi nef třeba 32 bitů? Tiff ano, ale stejně prostě nějaké přiblbé programy výrobců foťáků nepoužívám, stejně využívám PHShop a tak prostě nevidím důvod. Jen tak mimochodem u tiffu existuje něco jako zip či lzw komprese, tedy nevidím problém. naopak se mi jeví NEF často jako větší oproti tomu, když jej použiji, převedu na tiff a použiji LZW. Tedy to není tak zcela relevantní. Samozřejmě nevím jaké jsou technologické a věcně právní omezení využití podobných softwarových řešení.
Poznámku o objektivu nechápu. Možná je chyba ve mně, možná že nemám moc zkušeností a je to třeba tím, že fotím jen nějakých 24 let, tedy od šesti. Je pravdou, že všechno převádím na své zkušenosti s klasikou, ale fakt prostě je, že ta Sigma (která je levná nyní, jinak se prodávala za 10.) má při stejných světelných podmíkách lepší kresbu jak to DX-o.
Na co je tedy Nef dobrý? Třeba něco jako OpenEXR?

Odpovědět na příspěvek

na co NEFF

Autor: Fikacek Muž

Založeno: 28.07.2005, 09:23

Tak se trochu dovzdelej. NEFF je typ RAWu, tedy jakysi digitalni negativ. Muzes jaksi dodatecne meni nastaveni fotaku (citlivost, ostreni, vyvazeni bile atd.). Kdyz mas treba fotku primo v TIFFU a chces ji prevest do jine barvenosti, muze ti v nekterych pripadech treba vylezt barevny sum. Tomu muzes predejit pouzitim RAW. RAW ma samozrejme takovou bitovou hloubku, jakou ma fotak. Kdyz pouzijes vicebitovy TIFF, je to k nicemu, dalsi informaci tam nedodas. Ale kdybys chtel, RAW lze prevest to TIFFu jakekoliv bitove hloubky. Je ale fakt, ze RAW ma vlastne smysl pri extremnich narocich na kvalitu a rozmery fotky. Kdyz delas maximalne A3 nebo A2, staci ti i JPG a Fractal Zoomer.

Odpovědět na příspěvek

RE: na co NEFF

Autor: pzdm Muž

Založeno: 28.07.2005, 09:32

člověk nemůže dělat vše...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: na co NEFF

Autor: F Muž

Založeno: 28.07.2005, 10:51

Zkusenosti, konkretne 24 let jsou k nezaplaceni, samozrejme to neber jako utok na tebe, spis jsi asi prvni, kdo by uprednostil TIFF misto NEF (RAW)
Presne jak pise "Fikacek", NEF je obdoba negativu. Temer vsechny upravy muzes delat zpetne "bez ztraty" kvality - pro me napr. zasadni vyvazeni bile. V terenu se vubec netapim s nastavenim, vse si udelam v klidu u pc.
Tvoje poznamka k orig. sw od vyrobce fotaku myslim taky neni na miste. NC je az na naroky na pamet skvely sw, nevim jak u ostatnich vyrobcu, ty neznam.
F.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: na co NEFF

Autor: pzdm Muž

Založeno: 28.07.2005, 12:07

Upřímně mi vadí nekompatibilita formátu a nutnost využití nějaké nestandardní aplikace. Ať se na mne nezlobí, ale proč využívat něco "jednostranného", když existuje unifikované a dobré řešení.
Co se formátu týká, to bych skoro upřednostnil OpenEXR, což je de facto HDRI technologie a opět jsme u toho, že to univerzálnější formát. A HDRI lze složit z více expozic a jsme skoro u bracketingu....
NEF nezatracuji (fakt je, že jsem jej ještě nepoužil, vždy dělám bracketingové sekvence málo komprimovaných jpegů), ale stejně si myslím, že by vedle komprese/nekomprese v jpegu/rawu měla být nekomprese v tiffu a nebo třeba jpeg bez komprese. nemohu se totiž ubránit dojmu, že komprese jpegu je nastavená trochu nešťastně i ve "fine" kvalitě a tak mi absence přímého kvalitního univerzálního formátu vadí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: na co NEFF

Autor: mk Muž

Založeno: 28.07.2005, 12:38

Není mi jasné, proč by měl foťák vůbec obsahovat Tiff, má-li RAW. Oproti RAWu nemá Tiff žádnou výhodu. Má jen 8 bitů na kanál, je nekomprimovaný a zabírá tudiž více místa. Opravdu nechápu jeho smysl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: na co NEFF

Autor: F Muž

Založeno: 28.07.2005, 12:42

"a nebo třeba jpeg bez komprese" :-))) tento format je ztratovy, pokud by nebyl, neni to jpg...
"Upřímně mi vadí nekompatibilita formátu a nutnost využití nějaké nestandardní aplikace" - pokud myslis NEF, standardni aplikace PHOTOSHOP s timto formatem pracuje naprosto korektne a velmi dobre, takze je to jen na spravnem vyberu aplikace (i kdyz nepopiram, cena PS je trosku jinde nez PSP)
"a tak mi absence přímého kvalitního univerzálního formátu vadí" - pokud bys vyzkousel alespon jednou NEF a pochopil o co s timto typem souboru jde, mozna bys psal trosku jinak. Podle toho co pises, nemas ani zdaleka predstavu co tento format obnasi a proc je vyuzivany tak jak je.
F.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: na co NEFF

Autor: pzdm Muž

Založeno: 28.07.2005, 13:41

měl jsem na mysli jpeg s maximální hodnotou, vím že to je komresovaný formát, ale řekněme nastavený "bez komprese" toť vše. Co se Nefu, vím že je pro PHS plug (mám jej), ale co třeba když jej potřebuji do 3D aplikace ve formě textury, použiji stejně tiff (i v 32 bitech), jpeg bez komprese (tedy s hodnotou nastavení 12, ať jsem přesnější) či třeba nově OpenEXR. Nejsem proti rawu, ale proč překódovaný v dalším formátu? To stále nechápu. Já mám osobně "výhody nefu" rád třeba právě v OpenEXR, proti tomu samozřejmě nejsem, právě testuji render do 32 bitů a přímou korekci při renderu, je to bezva...
Asi bych take jinak mluvil v případě, kdyby byl NEF univerzálem, ale to není, pokud není user registrovaný či nemá or. CD, tak se k jeho čtení nedostane. A to je problematika nekompatibility, zpětně se tedy dostávám k tomu, co jsem kdysi začal... Já nezatracuji jeho případné technické výhody, říkal jsem že jej nevyužívám, že spíše používám bracketing do snímků, možná dělám chybu, nepopírám. Ale mám jistotu, že obsah karty mohu zpracovat kdekoliv, ne jen na své stanici.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: na co NEFF

Autor: F Muž

Založeno: 28.07.2005, 13:50

Jeee, ale ty porad nechapes o co jde!
Co udelas s tim tvym JPG/TIFF, kdyz spatne nastavis treba bilou? Hodis do do PSP a upravis barevnost. Ale uz timto ukonem ztracis kvalitu bez ohledu na to, jestli to ulozis opet do JPG/TIFF! A o to jde, u NEF toto udelam bez ZTRATY KVALITY a muzu si to klidne ulozit treba do toho TIFFu!
Dalsi veci jako posunovani expozice o +- nekolik EV, nastaveni ostrosti, contrastu, barevneho prostoru a dalsiho se ani nezminuji!
Takze si nekde precti co vubec NEF je, proc ho vsichni vyrobci dlsr delaji a pak sam pochopis...
F.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: na co NEFF

Autor: Ardan Muž

Založeno: 28.07.2005, 14:07

Mas v tom hokej jako hrom a navic michas hrusky s jabkama. NEF= Nikoni format pro surova, fotakem nezpracovana (temer) data, tak jsk lezou ze snimace. Ty pak zpracovavas v kompu pod plnou kontrolou a nedegradacne. Ze neni jednotny format u vsech vyrobcu DSLR je jen a pouze marketingova strtegie. Ale nikdo te nenuti tento format pouzivat, mame preci demokracii. :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: na co NEFF

Autor: F Muž

Založeno: 28.07.2005, 14:34

Jej, mozna jsem se spatne vyjadril, jasne ze NEF je jen i NIKONu, myslel jsem vseobecne RAW (NEF, CR2...)
Nikoho nenutim NEF (RAW) pouzivat, ja jen reagoval na to, ze TIFF by byl lepsi nez NEF.
F.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: na co NEFF

Autor: pzdm Muž

Založeno: 29.07.2005, 09:12

jsem rad ze jsme se nakonec nepochopili, ale jeste budu reagovat stejne. Zkuste testnout 32 bit/kanál tiff a zjistíte, ze RAW je (proste srovanavat 12 bitu na kanál a 32 nejde :-)). A jak by jej slo vytvorit? stejne jako hdri, tedy fakticky vicenasobnou expozici, kterou ostatne fotak umi (bracketingem). A pak bych vyl blahem. Fakt je, ze by takhle ty snímky byly ultra velké.
Dal jsem na vas a prostudoval jsem RAW formát ještě jednou (na Adobe) a fakticky jsou jeho možnosti srovnatelne s tim, že si udělam kopii vrstvy, vytvořím novou sadu, dam kopii do teto sady a take do ní dam vrstvu uprav (treba HSL), kterou s touto novou kopii svazu. A pomoci interakce vrstev a nastavení HSL udelam presne to same, jako umi RAW v 95% beze ztraty :-). Ale mir.

Odpovědět na příspěvek

no toto :)

Autor: zwar Muž

Založeno: 06.09.2005, 15:45

na vysvetlenie..
fotenie do tiffu (a pod do jpegu):
objektiv->snimac
->RAW data->hlavny cip fotaku->spracovane data->TIFF (JPEG)->PC (stratove upravy), papier

fotenie do rawu:
objektiv->snimac->
RAW data->PC nahradi hlavny cip fotaku (mimo citlivosti, clony a casu je mozne >bez straty kvality< upravit cokolvek)

TIFF je len kvalitnejsi JPEG, nic viac

Odpovědět na příspěvek

RE: no toto :)

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 06.09.2005, 17:07

V podstate mate pravdu, ale precenujete moznosti RAWu. Napriklad citlivost a vse co z ni vyplyva je dan zesilem signalu a nastavenim A/D prevodniku, takze to jsou operace, ktere probehnou jeste pred ulozenim do RAWu a nikdo na tom uz nic nezmeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: na co NEFF

Autor: thr Muž

Založeno: 28.07.2005, 13:34

Prokriskapána přestaň omílat nekomprimovaný TIFF a přečti si něco o tom, k čemu je vlastně RAW mód a pak teprve něco piš. On totiž opravdu nemá s JPG či TIF vůbec nic společného, jde o něco jiného. Velmi stručný popis je třeba v tomto článku: http://www.paladix.cz/cla
nky/nekolik-praktickych-z
kusenosti-s-digitalni-zrc
adlovkou.html
Co se týče 24 let praxe, tak ty se ti jistě dobře hodí při měření expozice, kompozice a x dalších věcech, ale některé nové věci zkrátka musíš vstřebat. Já mám praxi cca 15 let, ale na rovinu musím říci, že mi plné pochopení kladů a záporů DSLR trvalo skoro 2 roky a mám takový pocit, že někdy mě ty zkušenosti spíše svazovaly. Ono focení s DSLR je práci s kinofilmovou SLR velmi podobné, ale právě že jen velmi podobné, rozhodně ne stejné...

Odpovědět na příspěvek

update firmwaru

Autor: karlos Muž

Založeno: 28.07.2005, 11:08
Odpovědí: 1

Zdravím, mohu někoho poprosit o pomoc s updatem, respektive s tím, že ho nemohu na stránkách nikonu najít. Možná to je tím, že nemám ve svém profilu žádnou DSLR (je to tím, že mi nebere SN mojí D70).
Předem děkuji za pomoc

Odpovědět na příspěvek

RE: update firmwaru

Autor: duki Muž

Založeno: 28.07.2005, 17:44

skus http://support.nikontech.
com/cgi-bin/nikonusa.cfg/
php/enduser/std_adp.php?p
_faqid=13580&p_created=11
16261036&p_sid=LIhMZALh&p
_lva=61&p_sp=cF9zcmNoPTEm
cF9zb3J0X2J5PSZwX2dyaWRzb
3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9MiZwX3
Byb2RzPTE5LDU2JnBfY2F0cz0
xODYmcF9wdj0yLjU2JnBfY3Y9
MS4xODY7Mi51MCZwX3NlYXJja
F90eXBlPWFuc3dlcnMuc2Vhcm
NoX25sJnBfcGFnZT0x&p_li=&
p_topview=1

Odpovědět na příspěvek

Předsklopení zrcátka

Autor: karlos Muž

Založeno: 28.07.2005, 11:10
Odpovědí: 3

Je to možné na D70s? pokud ano, řeší to firmware?

Odpovědět na příspěvek

RE: Předsklopení zrcátka

Autor: Tomáš Lajbl Muž

Založeno: 28.07.2005, 22:06

Bohužel, v této kategorii DSLR má ze čtveřice Canon 300/350D, Nikon D70 a Pentax istDS předsklopení zrcadla jenom Pentax. Zkoušel jsem astrofoto a je to neocenitelná věc.

Odpovědět na příspěvek

RE: Předsklopení zrcátka

Autor: Tomáš Lajbl Muž

Založeno: 28.07.2005, 22:43

Bohužel, v této kategorii DSLR má ze čtveřice Canon 300/350D, Nikon D70 a Pentax istDS předsklopení zrcadla jenom Pentax. Zkoušel jsem astrofoto a je to neocenitelná věc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Předsklopení zrcátka

Autor: mk Muž

Založeno: 29.07.2005, 09:09

300D s ruským fw předsklopení zrcátka umí a 350D ho umí už od výrobce. Zase tady svou neznalostí nebalamuť ostatní.

Odpovědět na příspěvek

Bart.

Autor: Petr Muž

Založeno: 28.07.2005, 12:12
Odpovědí: 1

Zajímalo by mně, jestli udělali něco z hledáčkem. Jsem nikonista, ale po nahlédnutí do hledáčku D70 jsem se zhrozil a už jen kvůli tomu, bych si tento model zcela určitě nekoupil. Podobně malý hledáček mám v obyčejném kinofimlovém kompaktu. Fotím převážně makro a s tímto minihledáčkem bych manuálně zaostřoval opravdu velice špatně.

Odpovědět na příspěvek

RE: Bart.

Autor: diego Muž

Založeno: 07.10.2005, 11:45

To snad nemyslis vazne...tak si kup kompakta za dvojku a koukej do lcdcka

Odpovědět na příspěvek

Tomu říkám marketing

Autor: Tomáš Lajbl Muž

Založeno: 28.07.2005, 22:03
Odpovědí: 0

Facelift za 8000,- Kč, tomu říkám bomba. Nelze si nevšimnout, že Nikon pomalu, ale jistě tlačí na místo D70 nový osekaný D50. A nové dva objektivy 18-55 a 55-200 dodávané s D50 v setu jsou stejně špatnými kopiemi Canonů (rotující přední člen, USM místo ring USM, žádné FTM (full time manual) ostření, plastový bajonet). Pokud ještě můžete, kupte si rychle D70 v setu. Už je doprodávají...

Odpovědět na příspěvek

Zbytočná recenzia

Autor: kb Muž

Založeno: 28.07.2005, 22:27
Odpovědí: 0

Autor recenzie v úvode napísal, že sa nebude zaoberať porovnaním obrazovej kvality D70s a D70, pretože majú rovnaký senzor. Vzápätí však siahodlho opisuje vonkajší vzhľad fotoaparátu, ktorý sa na 99% zhoduje zo starším modelom. Stačilo naozaj iba uviesť tých pár rozdielov. Namiesto toho sa mohla recenzia zaoberať porovnaním D70s a D50, u ktorej je podľa všetkého iný senzor a účinnejší antialiasingový filter, čo by sa malo výrazne prejaviť na kvalite obrazu. Väčšina potenciálnych kupcov aj tak bude vyberať medzi D50 a D70s a nie medzi D70 a D70s. Tým by takáto recenzia určite viac poslúžila.

Odpovědět na příspěvek

total propad

Autor: alladin Muž

Založeno: 29.07.2005, 14:54
Odpovědí: 0

nechapu ze nedali 8mpx a konecne nedali ISO aspon na 100. nevm kde je problem
za tu cenu to fakt asi ne ?:)

Odpovědět na příspěvek

Jak je to s rychlostí USB 2.0 u D70s?

Autor: McB Muž

Založeno: 30.07.2005, 18:43
Odpovědí: 0

D70 má taky deklarované USB 2.0, ale skutečná pťenosová rychlost je podstatně pomalejší. Je alespoň v tomto nějaký rozdíl mezi D70 a D70s?
Ověřil si autor recenze prakticky skutečnou přenosovou rychlost? Dík.

Odpovědět na příspěvek

D70 vs. D40

Autor: Lubos Muž

Založeno: 10.04.2007, 14:01
Odpovědí: 1

Ahoj. Nie som moc odbornik na fotografovanie ale ani zasa nejaky zaciatocnik. Rozmyslam o kupe noveho fotaku. A neviem sa rozhodnut medzi Nikonom D40 + AF-S DX 18-55 mm a D70 + AF-S DX 18-70mm . A este jedna otazka. Mam objektiv Nikkor 70-300mm f/4-5,6G a chcel by som vediet ci mi bude pasovat na tieto modely. Dik

Odpovědět na příspěvek

RE: D70 vs. D40

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 10.04.2007, 15:15

Pokud mate objektiv AF 70-300, tak na D40 nepujde autofokus. Pokud je to ale AF-S 70-300, tak to bude bez problemu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Zdravím, mohu někoho poprosit o pomoc s updatem, respektive s tím, že ho nemohu na stránkách nikonu najít. Možná to je tím, že nemám ve svém profilu žádnou DSLR (je to tím, že mi nebere SN mojí D70).
Předem děkuji za pomoc


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: