Nikon D7100 v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Nikon D7100 v testu

7. listopadu 2013, 20.20 | Nikon D7100 je určen hlavně nadšeným a zkušeným fotoamatérům, hobby-fotografům, zejména těm, kteří se hodně pohybují v exteriérech, a to i náročných. Je to výkonná, ale kompaktní poloprofesionální zrcadlovka navazující na model D7000 a přinášející zajímavé inovace. Pro test jsem měl k dispozici nový zoom AF-S Nikkor DX 18–140 mm 1:3,5–5,6G ED VR.

Nikon D7100 na rozdíl od modelu D7000 využívá obrazový snímač s novou konstrukcí a bez antialiasingového filtru (OLPF, optického low-pass filtru). Díky tomu je senzor využíván na maximum, je posílena ostrost obrazu a zlepšeno prokreslení jemných detailů. Jedná se o sensor typu CMOS formátu DX/APS-C s rozměry 23,5 × 15,6 mm a rozlišením 24,1 milionu efektivních pixelů. Snímky mají maximální rozlišení 6000 × 4000 px, základní poměr stran obrazu je 3:2.

 

Nikon D7100 en face

 

Senzor podporuje 14bitový A/D převodník a obrazový procesor EXPEED 3, který má svůj podíl nejen na zpracování obrazových dat, ale také na výborných provozních rychlostech včetně souvislého snímání frekvencí až 6 obr./s, tedy stejnou, jakou má 16megapixelový model D7000. Snímky lze získat v podobě nekomprimovaných 14bitových souborů  NEF (RAW), nebo v grafickém formátu JPEG. Video formátu MPEG-4 s kodekem H.264 má maximum 1920 × 1080 px se snímkovou frekvencí 60, 50, 25, nebo 24 obr./s, nastavit je možno také 1280 × 720 px á 60, nebo 50 obr./s a 640 × 424 px á 30 a 24 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono.

 

Nikon D7100 - schéma utěsnění těla

 

Robustní, ale kompaktní tělo D7100 má ergonomický design, přístroj se dobře drží a ovládá. Horní a zadní část šasi je z hořčíkové slitiny, tělo tedy má zvýšenou odolnost proti nárazům. Také je utěsněno proti vnikání prachu a vlhkosti. Nechybí automatické čištění obrazového snímače při zapnutí a vypnutí přístroje. Také lze použít funkci Odstranění prachu ze snímku a pracovat s referenčními daty v programu Capture NX 2, který je třeba dokoupit. Mechanismus elektronicky řízené štěrbinové závěrky s vertikálním chodem je testován na 150 000 pracovních cyklů v náročných podmínkách. 

 

Nikon D7100 - systémové moduly

 

Výměnné objektivy lze upnout pomocí přípojného systému s bajonetem Nikon F, který je kompatibilní s objektivy AF Nikkor včetně G a D (objektivy typu PC s omezením) a DX, AI-P a bez CPU se systémem AI (jen expoziční režimy A a M). Objektivy IX Nikkor, objektivy pro F3AF a objektivy bez systému AI použít nelze. V kombinaci s objektivy se základním clonovým číslem f/5,6 a nižším lze použít elektronický dálkoměr (při použití středního zaostřovacího pole lze použít elektronický dálkoměr již od f/8).

 

okulár hledáčku

 

Kvalitní TTL optický hledáček s optickým hranolem zobrazuje přibližně 100 % obrazového pole a má zvětšení obrazu 0,94×. Zaostřovací matnice je typu B BriteView Clear Matte Mark II jako u D7000, ale pro digitální zobrazení v hledáčku, jako jsou informace o expozici a AF body, slouží nový OLED panel namísto LCD. Okulár je vybaven měkkou očnicí a samozřejmě je možná dioptrická korekce.

 

virtuální horizont

 

Monitor typu TFT LCD má délku úhlopříčky 8 cm (3,2 palce), rozlišení 1 228 800 obrazových bodů a široký pozorovací úhel. Není výklopný ani dotykový. Při použití hledáčku, živého náhledu i při přehrávání lze využít nové praktické funkce. Vylepšené tlačítko ‘i’ nabízí přímý přístup k často používaným funkcím a při fotografování v režimu živého náhledu je k dispozici bodové měření vyvážení bílé barvy. Oproti modelu D7000 má 7100 také upravený virtuální horizont.

 

Nikon D7100 - pravá část se stavovým LCD a zoom AF-S Nikkor DX 18–140G ED VR

 

D7100 umožňuje, obdobně jako D7000, registrovat až devět objektivů řady G bez CPU. Nabízí také rozsáhlý výběr funkcí pro přehrávání, kupříkladu možnost zobrazení 72 náhledů snímků, kalendář a třídění snímků podle data, ale také zabudované retušovací funkce. Displej poslouží i pro použití hravě-tvůrčích digitálních filtrů, orientační kontrolu a úpravu tonality. K dispozici je textový vstup, umožňující záznam do EXIF dat. Samozřejmostí je senzor orientace.

 

Velmi zajímavou inovací je použití systému ostření převzatého z profesionální zrcadlovky Nikon D4. Systém D7100 má tudíž 51 zaostřovacích polí včetně 15 snímačů křížového typu ve střední části obrazového pole. A nově lze volit výřez 1,3×, který mimo jiné lépe využije potenciál nových i stávajících objektivů. Výřez 1,3× nabízí několik možností, které rozšiřují využití formátu DX. Poskytuje větší potenciál při použití objektivů nabídkou zdánlivého prodloužení ohniskové vzdálenosti o koeficient 1,3×. V tomto režimu pokrývá 51 zaostřovacích polí téměř celé obrazové pole a dovoluje tak velmi přesné zaostřování.

 

Systém automatického zaostřování je hybridní, umožňuje využít metodu fázové detekce i detekci kontrastu, má všechny standardní režimy a funkce včetně volby bodu, a to opět s využitím praktického systému, který kombinuje tlačítko u přepínače základních režimů ostření a otočné ovládací kolečko. Systém je přesný a pohotový. Činnost AF systému je možná i při kombinované světelnosti f/8 a umožňuje využít větší množství různých kombinací objektivů a telekonvertorů, což dosud u této kategorie fotoaparátů nešlo.

 

Automatické zaostřování s fázovou detekcí pracuje až do hodnoty jasu -2 EV a dovoluje přesné zaostření i za velmi nízké úrovně osvětlení, třeba za měsíčního svitu, a je-li používáno při fotografování s využitím hledáčku, nabízí vylepšenou funkčnost, přesnost a rychlost. K dispozici je široká nabídka režimů činnosti zaostřovacích polí zahrnující režimy jednotlivá zaostřovací pole, automatická a dynamická volba zaostřovacích polí (s využitím 9, 21 nebo 51 polí), 3D sledování objektu a detekce tváří v záběru. V režimu živého náhledu bylo zdokonaleno automatické zaostřování s detekcí kontrastu pro lepší operativnost, přesnost a rychlost. Zlepšeno bylo i nepřetržité zaostřování pro videosekvence (AF-F), nyní je plynulejší.

 

LEDka autofokusu a indikace samospoušti

 

Samozřejmostí je pomocné LED osvětlení autofokusu pro snímání za slabého osvětlení a uživatel může v menu nastavit, aby se aktivovalo automaticky. LEDka slouží i k indikaci aktivované samospoušti.

 

Systém detekce motivu využívá výkonný 2016pixelový RGB snímač měření expozice pro přesnou identifikaci prostředí a objektu a optimalizaci nastavení expozice (AE), automatického zaostření (AF) a automatického vyvážení bílé barvy (AWB). Souhra 51bodového AF systému a 2016pixelového RGB snímače zaručuje vyšší výkonnost než předchozí modely fotoaparátů. Na výběr jsou čtyři měřicí režimy: měření vícesegmentové, vyvážené na střed, průměrové a bodové. Citlivost ISO má základní rozsah od 100 do 6400, v rozšířeném režimu jsou dostupné ještě hodnoty Lo-1 (ISO 50), Hi-1 (ISO 12 800) a Hi-2 (ISO 25 600). Expozici je možno kompenzovat v rozsahu ± 5 EV, k dispozici je funkce AE Bracketing.

 

Nikon D7100 shora

 

Pro snímání můžeme využít plně automatický režim, vybírat ze sady scénických programů, které jsou v nabídce doplněny jednak piktogramem, ale také barevnou fotografií, což uvítají děti, začátečníci a nezkušení uživatelé, kteří k přístroji přecházejí z kompaktů. K dispozici je samozřejmě flexibilní programová automatika, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou času expozice (1/8000—30 s, B a T) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Na otočném voliči režimů expozice jsou i dvě pozice pro uložení uživatelských nastavení pro rychlé, pohotové použití. 

 

scénické programy

 

Sada scénických programů.

 

Nikon D7100 - výklopný blesk

 

Integrovaný výklopný blesk má dosah asi 12 m při nastavení citlivosti ISO 100. Do aktivních sáněk pro externí příslušenství je možno připojit nejrůznější externí zábleskové jednotky. Synchronizační čas X sync je 1/250 s, mezi režimy nechybí „pomalá“ synchronizace a synchronizace s druhou lamelou závěrky, ale také modelovací záblesk, stroboskopický blesk a možnost nastavit výkon blesku ručně.

 

ADL

 

Při fotografování vysoce kontrastních motivů lze i v případě pohyblivých objektů využít funkci Active D-Lighting pro optimální zachycení detailů ve světlech a stínech. Při použití režimu vyvažovaného vyjasňovacího záblesku je upravován zábleskový výstup pro dosažení optimální expozice fotografovaného objektu.

 

HDR

 

U objektů s velkými rozdíly jasů lze pro zachování detailů ve světlech a stínech snímku využít i funkci HDRI pro zobrazování s vysokým dynamickým rozsahem, která pořídí dva snímky po sobě s různou expozicí a tyto snímky poté inteligentně zkombinuje do jediného snímku.

 

obrazové styly + možnost upravit základní parametry obrazu

 

Sada obrazových stylů a ukázky možností pro úpravy základních parametrů obrazu. 

 

hravě-tvůrčí efekty v režimu snímání

 

Nechybí sada speciálních digitálních efektů, mezi kterými je Selektivní barva, Efekt miniatury, High-key a Low-key, Silueta, Barevná skica nebo Noční vidění. Všechny lze aplikovat v reálném čase v režimu živého náhledu a ihned posoudit výsledky jejich použití.

 

ukázka použití efektu výběrové barvy/barev

 

Při výběru efektu Selektivní barva lze zvýraznit jednu až tři různé barvy na jinak černobílém snímku.

 

nabídka možností pro úpravy pořízených snímků

 

Efekty lze použít i na pořízené snímky, u nichž je možno uplatnit i retušovací funkce.

 

k dispozici je i funkce intervalového snímání

 

K dispozici jsou ale i další funkce, třeba intervalové snímání.

 

Základní rozdíly mezi D7100 a D7000 – stručně, přehledně:

 

tabulka D7100 vs. D7000

 

zadní stěny D7100 a D7000

 

Nikon D7100 má oproti D7000 také mírně pozměněné vybrané ovládací prvky, což dokládá i tato ilustrace srovnávající zadní stěny obou modelů.

 

dva sloty pro paměťové karty

 

Samozřejmostí jsou dva sloty pro paměťové karty SD/SDHC/SDXC, které rozšiřují všestrannost při fotografování a ukládání snímků: snadno můžeme přepnout na druhou paměťovou kartu po zaplnění první, nebo na jednu ukládat statické snímky a na druhou videosekvence, anebo na jednu snímky ve formátu JPEG a na druhou soubory RAW.

 

konektory

 

Pro připojení k počítači má přístroj rozhraní USB 2.0, který je kombinovaný s A/V výstupem (PAL/NTSC), pro připojení k HDTV má výstup mini HDMI typu C, umožňující zobrazení snímků a videosekvencí ve vysokém rozlišení a podporována je i funkce CEC – Consumer Electronic Control pro pohodlné ovládání prezentací z oblíbeného křesla pomocí dálkového ovladače televizoru. Také má terminál pro modul Wi-Fi a kabel externího GPS modulu, zdířku pro připojení externího stereofonního mikrofonu a zdířku pro připojení sluchátek.

 

napájení

 

Jako základní zdroj energie slouží 7V lithium-iontový akumulátor EN-EL15 s kapacitou 1900 mAh, což představuje energii 14 Wh. Přístroj má inteligentní správu napájení plus optimalizaci výkonnosti a spotřeby energie. Akumulátor umožňuje na jedno nabití pořídit asi 950 snímků (podle norem CIPA). Uživatel si může dokoupit set s adaptérem (EH-5b + EP-5B) pro napájení z elektrické sítě.

 

S využitím volitelného mobilního adaptéru WU-1a lze přenášet snímky na chytrá zařízení Apple nebo s operačním systémem Android a poté je dále sdílet prostřednictvím sociálních sítí nebo webových stránek obecně. Chytrá zařízení lze využít i pro diskrétní dálkové fotografování. Jen je třeba použít speciální aplikaci Wireless Mobile Adapter Utility, která je k dispozici zdarma ke stažení na webových stránkách Google Play a Apple App Store.

 

V nabídce příslušenství Nikon pro dálkové ovládání je kabelový ovladač MC-DC2 a bezdrátové ovladače WR-1 a WR-R10. Bezdrátový vysílač/přijímač WR-1 je vybaven displejem a množstvím vyspělých funkcí, které umožňují ovládat většinu fotografických operací – od jednoduchého dálkového spuštění závěrky po složité synchronní spouštění více fotoaparátů a možnost kontrolovat a měnit nastavení D7100. Naprogramovat lze různé scénáře fotografování včetně synchronního spouštění více přístrojů, intervalového snímání a uživatelského nastavení zpoždění expozice. Vysílač/přijímač WR-1 pracuje na radiových frekvencích pro nerušenou komunikaci. Při použití dvou vysílačů/přijímačů WR-1 je k dispozici pracovní dosah 120 m, který lze dále rozšířit kombinací více vysílačů/přijímačů WR-1 a/nebo vysílačů WR-R10.

 

Test kvality obrazu – výběr zkušebních snímků

 

Nikon D7100 - kvalita obrazu

 

Nikon D7100 jsem měl možnost vyzkoušet s novým zoomem AF-S Nikkor DX 18–140 mm 1:3,5–5,6G ED VR, ale samozřejmě také s kitovým zoom AF-S Nikkor DX 18–105 mm 1:3,5–5,6G ED VR. Kvalita obrazu je za dobrých i horších podmínek výborná. Využil jsem podzimní období a testoval jsem i v náročných světelných podmínkách, pak samozřejmě záleží na řadě faktorů, mimo jiné i na objektivu a použité metodice – kupříkladu zda mohu použít stativ, anebo se musím spolehnout na nastavení vysoké hodnoty citlivosti. Nicméně pokud se týče snímků testovacích obrazců i dalších zkušebních fotografií, které používám standardně a dlouhodobě, abych měl i možnost dobrého srovnání „v čase“, ukázaly D7100 ve velmi dobrém světle. Podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu je kvalitní.

 

Nikon D7100 - hrany

 

Základní nastavení ostření je dobře optimalizované, třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných. Nový zoom kreslí velmi dobře.

 

ostrost - reálné prostředí

 

Ostrost a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu na příkladu hřbetů knih různé barvy a textury. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/6 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/50 s). Použil jsem program s prioritou clonového čísla a nastavil clonu 1, ohnisková vzdálenost byla 60 mm (ekv. u 35mm formátu: 90 mm).

 

WB

 

Podání barev je v základním nastavení v exteriéru realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch jsou vynikající. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s určitým posunem k teplému podání, režim Žárovka byl poměrně přesný.

 

LCD - WB I

 

Pro vyvážení bílé je kromě plné automatiky připraveno 9 režimů s možností jemného doladění, ...

 

LCD - WB II


... ale také ruční vyvážení a volba barevné teploty v Kelvinech v rozsahu od 2500 do 10 000 K.

 

šum

 

Obrazový šum, barevný i jasový, roste spolu s citlivostí, je ale velmi dobře optimalizován a do vysokých hodnot má přirozený charakter. U extrémních hodnot je výrazný a při důrazu na kvalitu obrazu je dobré využít a sofistikovaně zpracovat obrazová data RAW.

 

šum - reálné prostředí

 

Posouzení míry a charakteru šumu u snímku z reálného prostředí a při dvou hodnotách citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice 1/5 s), vpravo ISO 1600 (čas expozice 1/40 s), clonové číslo 11 a ohnisko 60/90 mm.

 

funkce redukce šumu

 

Uživatel může využít dvě funkce pro snížení obrazového šumu. U dlouhých expozic je to "buď, anebo", u vysokých hodnot citlivosti je možno ponechat funkci vypnutu a volit mezi nízkým, normálním a vysokým účinkem. 

 

redukce šumu I

 

První ukázka, jak se projeví funkce pro snížení obrazového šumu. Citlivost byla na hodnotě ISO 25 600, čas expozice 1/1000 s, clonové číslo 11 a ohnisko 35 mm (ekv. 35mm formátu: 52,5 mm).

 

redukce šumu II

 

A druhá ukázka. Citlivost opět ISO 25 600, čas expozice 1/800 s, clonové číslo 11 a ohnisko 48 mm (ekv. 35mm formátu: 72 mm).

 

selektivní barvy

 

Tato drobná ukázka poukazuje na sadu funkcí a efektových filtrů, které umožňují celou řadu hravě-tvůrčích úprav snímků. Zde je to oblíbený výběrová barva, která zůstane, zatímco ostatní tóny systém fotoaparátu převede do šedé škály. Ohnisko 70 mm (ekv. 105 mm), čas 1/800 s, clona 5 a citlivost ISO 100.

 

s využitím výklopného blesku

 

Ukázka, že výklopný blesk je možno použít se zábleskovou expozicí optimalizovanou tak, aby nevznikaly ostré rušivé stíny a snímek neměl nepříjemně vysoký kontrast. Vlevo pro srovnání snímek bez blesku (čas 1/10 s a clona 5,6), uprostřed s bleskem, barevnost neutrální, poměr jasů a stínů co nejvíce blízký snímku vlevo, jen s lépe osvětleným drobným objektem v popředí (čas 1/13 s a clona 6,3) a vpravo s bleskem a nastaveným živým, „šťavnatým“ podáním barev (čas 1/15 s a clona 5,6). Citlivost byla vždy 100 ISO a ohnisko 105 mm (ekv. 157,5 mm). Použil jsem kitový objektiv AF-S Nikkor DX 18–105 mm 1:3,5–5,6G ED VR.

 

blesk + úpravy a efekty

 

Výklopný blesk a výrazně upravené parametry snímků včetně uplatnění hravě-tvůrčích efektových filtrů barevná skica a selektivní barva. Časy od 1/4 po 1/15 s a clony 5,6 a výjimečně i 6,3, citlivost byla vždy 100 ISO a ohnisko 105 mm (ekv. 157,5 mm). Použil jsem kitový objektiv AF-S Nikkor DX 18–105 mm 1:3,5–5,6G ED VR.

 

kotě I

 

Černé kotě I. Tedy – použití výklopného blesku v reálné situaci „ze života“. Ohnisko 38 mm (ekv. 57 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 500 ISO.

 

kotě II

 

Černé kotě II a opět s bleskem. Ohnisko 32 mm (ekv. 48 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 500 ISO.

 

kočka v protisvětle

 

Kočka v protisvětle. Výklopný blesk, ohnisko 70 mm (ekv. 105 mm), čas 1/100 s, clona 8 a citlivost 100 ISO.

 

svíčka I

 

Svíčka I. Ohnisko 56 mm (ekv. 84 mm), čas 4 s, clona 29 a citlivost 125 ISO.

 

svíčka II

 

Svíčka II. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 4 s, clona 29 a citlivost 125 ISO.

 

svíčka III - čb

 

Svíčka III, stupně šedé. Ohnisko 56 mm (ekv. 84 mm), čas 6 s, clona 29 a citlivost 125 ISO.

 

svíčka IV - sépiově hnědé podání

 

Svíčka IV, sépiově hnědé podání. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 4 s, clona 29 a citlivost 125 ISO.

 

marina I

 

Přístav Praha Holešovice I. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/250 s, clona 11 a citlivost 160 ISO.

 

marina II

 

Přístav Praha Holešovice II. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/125 s, clona 16 a citlivost 160 ISO.

 

marina III

 

Přístav Praha Holešovice III. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/125 s, clona 16 a citlivost 160 ISO.

 

marina IV

 

Přístav Praha Holešovice IV. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/200 s, clona 11 a citlivost 160 ISO.

 

mlha I

 

Ranní mlha I. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/40 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.

 

mlha II

 

Ranní mlha II. Ohnisko 42 mm (ekv. 63 mm), čas 1/25 s, clona 8 a citlivost 200 ISO.

 

mlha III

 

Ranní mlha III. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/4000 s, clona 8 a citlivost 6400 ISO.

 

noc I

 

Noc I. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 0,4 s, clona 5 a citlivost 200 ISO.

 

noc II

 

Noc II. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 15 s, clona 22 a citlivost 160 ISO.

 

noc III

 

Noc III. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 30 s, clona 36 a citlivost 160 ISO.

 

noc IV

 

Noc IV. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 30 s, clona 36 a citlivost 160 ISO.

 

noc V

 

Noc V. Ohnisko 80 mm (ekv. 120 mm), čas 30 s, clona 22 a citlivost 160 ISO. Podklad pro použití efektového filtru Hvězda.

 

noc VI

 

Noc VI. Třikrát uplatněný filtr Hvězda, různé nastavení (počet a velikost „paprsků“, počet hvězd).

 

plener I

 

Městská krajina I, ráno, standardní nastavení. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/30 s, clona 11 a citlivost 320 ISO.

 

plener II - HDR

 

Městská krajina II, ráno, HDRI – zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/30 s, clona 11 a citlivost 320 ISO.

 

plener III

 

Městská krajina III. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/8 s, clona 11 a citlivost 320 ISO.

 

plener IV

 

Městská krajina IV. Ohnisko 85 mm (ekv. 127,5 mm), čas 1/60 s, clona 11 a citlivost 320 ISO.

 

plener V

 

Městská krajina V. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/60 s, clona 11 a citlivost 320 ISO.

 

plener VI

 

Městská krajina VI. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/60 s, clona 22 a citlivost 2500 ISO.

 

plener VII

 

Městská krajina VII. Vlevo nahoře normální podání, ale velmi kontrastní osvětlení, čas 1/250 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. U dalších snímků jsou výrazně upraveny parametry díky uplatnění hravě-tvůrčích efektových filtrů barevná skica, selektivní barva a miniatura. Vpravo nahoře skica, vlevo dole selektivní barva a vpravo miniatura, u všech tří snímků čas 1/3200 s, clona 7,1 a citlivost 6400 ISO. Ohnisko bylo vždy 140 mm (ekv. 210 mm).

 

ráno I

 

Ráno I. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 6 s, clona 36 a citlivost 125 ISO.

 

ráno II

 

Ráno II. Ohnisko 75 mm (ekv. 112,5 mm), čas 1/30 s, clona 11 a citlivost 320 ISO.

 

ráno III

 

Ráno III. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/400 s, clona 8 a citlivost 500 ISO.

 

ráno IV

 

Ráno IV. Ohnisko 105 mm (ekv. 157,5 mm), čas 1/125 s, clona 8 a citlivost 160 ISO. Použil jsem kitový objektiv AF-S Nikkor DX 18–105 mm 1:3,5–5,6G ED VR. 

 

ráno V

 

Ráno V. Ohnisko 32 mm (ekv. 48 mm), čas 1/60 s, clona 22 a citlivost 1000 ISO.

 

ráno VI

 

Ráno VI. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/3200 s, clona 22 a citlivost 2500 ISO.

 

ráno VII

 

Ráno VII. Ohnisko 56 mm (ekv. 84 mm), čas 1/60 s, clona 16 a citlivost 800 ISO.

 

ráno VIII

 

Ráno VIII. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/500 s, clona 16 a citlivost 800 ISO.

 

ráno IX

 

Ráno IX. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/40 s, clona 8 a citlivost 500 ISO.

 

ráno X

 

Ráno X. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/4000 s, clona 36 a citlivost 2000 ISO.

 

vlak I

 

Vlak I. Ohnisko 130 mm (ekv. 195 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.

 

vlak II

 

Vlak II. Ohnisko 56 mm (ekv. 84 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.

 

vlak III

 

Vlak III. Ohnisko 38 mm (ekv. 57 mm), čas 1/320 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.

 

vlak IV

 

Vlak IV. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/400 s, clona 8 a citlivost 500 ISO.

 

vlak V

 

Vlak V. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/250 s, clona 8 a citlivost 400 ISO.

 

vlak VI

 

Vlak VI. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/320 s, clona 8 a citlivost 250 ISO.

 

vlak II

 

Vlak VII. Ohnisko 140 mm (ekv. 210 mm), čas 1/250 s, clona 9 a citlivost 400 ISO.

 

vlak III

 

Vlak VIII. Ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/250 s, clona 11 a citlivost 400 ISO.

 

vlak IX

 

Vlak IX. Ohnisko 80 mm (ekv. 120 mm), čas 1/250 s, clona 9 a citlivost 320 ISO.

 

Co ukázal test

 

Nikon D7100 velmi dobře navázal na svého předchůdce jak z hlediska výkonu, tak i vybavenosti, ovladatelnosti a také kvality obrazu. Vyhoví i poměrně náročným amatérským fotografům, zejména pokud se nespecializují na extrémně rychlé a dlouhé souvislé snímání sportovních a jiných akcí, ti by potřebovali přeci jen větší vyrovnávací paměť – s ohledem na vysoké rozlišení snímače. Základní systémy, jako je snímač, A/D převodník, procesor, autofokus, exponometrický systém, závěrka a clona, jsou spolehlivě funkční a výkonné. Ovládání fotoaparátu je výborně koncipované včetně pružné volby zaostřovacích bodů a jejich bloků i režimů měření světla, aniž by pozornost uživatele byla příliš „odváděna“ od tvorby jako takové.

 

K přednostem patří ergonomie a koncepce ovládacích a kontrolních prvků, velký a jasný hledáček s optickým hranolem a se 100% pokrytím obrazu, výborné vybavení funkcemi a možnost individuálního přizpůsobení. Z funkcí lze jmenovat Active D-Lighting, řešení možnosti pracovat s vysokým dynamickým rozsahem, automatické ostření, a to včetně režimu živého náhledu, kdy pracuje metodou detekce kontrastu, možnost registrace až devíti objektivů řady G bez CPU pro podporu měření expozice, dva sloty pro paměťové karty a také zobrazení virtuálního obzoru na displeji. Kvalita snímků je výborná včetně vykreslení jemných detailů obrazu, dynamického rozsahu i barevného podání – tedy celková reprodukční charakteristika. Výborně optimalizovaný je i obrazový šum.

 

Stručně řečeno: pokud člověk nemusí mít ještě výkonnější přístroj se snímačem velikosti odpovídající políčku kinofilmu 135 a větší, D7100 jeho nároky může velice dobře uspokojit. Zvláště když uvážíme, že samotné tělo má stanovenu doporučenou prodejní cenu 28 tisíc korun a kit D7100 s objektivem AF-S 18–105 mm 33 tisíc. Poměr ceny a užitné hodnoty či výkonu je celkem dobře vyvážen – výše investice do D7100 odpovídá tomu, co přístroj umí poskytnout. 

 

Chcete-li, zde si můžete v novém okně otevřít první představení D7100 v únoru 2013, chcete-li podrobnější srovnání s předešlým modelem, pak si zde můžete otevřít recenzi D7000, a zde je odkaz na recenzí objektivu AF-S Nikkor DX 18–140 mm 1:3,5–5,6G ED VR

 

 

Přílohy:

 nikond7100test_amalka01.jpg (3 186,45 kB)

 nikond7100test_art.jpg (3 221,31 kB)

 nikond7100test_barwa_selectowa.jpg (16 187,01 kB)

 nikond7100test_blitz01.jpg (16 269,92 kB)

 nikond7100test_blitz02.jpg (23 532,94 kB)

 nikond7100test_filtren.jpg (27 249,80 kB)

 nikond7100test_hrany.jpg (4 059,33 kB)

 nikond7100test_marina01.jpg (14 140,94 kB)

 nikond7100test_marina02.jpg (13 959,51 kB)

 nikond7100test_marina03zoom.jpg (13 948,16 kB)

 nikond7100test_marina04zoomaorez.jpg (13 062,63 kB)

 nikond7100test_mlha01.jpg (11 254,57 kB)

 nikond7100test_mlha02.jpg (15 386,63 kB)

 nikond7100test_mlha03.jpg (13 442,62 kB)

 nikond7100test_night01podvecer.jpg (13 849,17 kB)

 nikond7100test_night02celek.jpg (11 627,19 kB)

 nikond7100test_night03.jpg (11 368,00 kB)

 nikond7100test_night04.jpg (9 578,10 kB)

 nikond7100test_night05_podklad_pro_filter_zvezdaa.jpg (11 376,82 kB)

 nikond7100test_night06_filter_zvezdaa.jpg (34 905,98 kB)

 nikond7100test_ost_real.jpg (16 141,28 kB)

 nikond7100test_plener01normal.jpg (10 605,73 kB)

 nikond7100test_plener02hdri.jpg (10 108,05 kB)

 nikond7100test_plener03.jpg (12 557,46 kB)

 nikond7100test_plener04.jpg (14 827,45 kB)

 nikond7100test_plener05.jpg (13 577,12 kB)

 nikond7100test_plener06.jpg (12 958,79 kB)

 nikond7100test_ranni_slunce.jpg (23 857,53 kB)

 nikond7100test_rano01.jpg (10 326,68 kB)

 nikond7100test_rano02.jpg (14 941,42 kB)

 nikond7100test_rano03.jpg (15 865,41 kB)

 nikond7100test_rano04.jpg (12 117,26 kB)

 nikond7100test_rano05.jpg (10 552,18 kB)

 nikond7100test_rano06.jpg (19 964,29 kB)

 nikond7100test_rano07.jpg (14 795,53 kB)

 nikond7100test_rano08.jpg (17 529,30 kB)

 nikond7100test_rano09.jpg (12 725,66 kB)

 nikond7100test_snehurka01.jpg (11 711,03 kB)

 nikond7100test_snehurka02.jpg (9 209,53 kB)

 nikond7100test_sum.jpg (13 728,04 kB)

 nikond7100test_sum_real.jpg (19 612,36 kB)

 nikond7100test_sumu_redukce01.jpg (15 876,42 kB)

 nikond7100test_sumu_redukce02.jpg (25 588,58 kB)

 nikond7100test_svicka01.jpg (4 520,89 kB)

 nikond7100test_svicka02.jpg (6 900,52 kB)

 nikond7100test_svicka03.jpg (3 801,03 kB)

 nikond7100test_svicka04.jpg (5 241,87 kB)

 nikond7100test_vlak01.jpg (15 205,00 kB)

 nikond7100test_vlak02.jpg (13 015,25 kB)

 nikond7100test_vlak03.jpg (12 950,53 kB)

 nikond7100test_vlak04.jpg (14 694,80 kB)

 nikond7100test_vlak06.jpg (12 514,38 kB)

 nikond7100test_vlak07.jpg (11 611,89 kB)

 nikond7100test_vlak08.jpg (11 954,67 kB)

 nikond7100test_vlak09.jpg (11 583,80 kB)

 nikond7100test_vlak10.jpg (10 660,96 kB)

 nikond7100test_wb.jpg (11 425,93 kB)

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

ISO 50

Autor: Daniel Muž

Založeno: 09.11.2013, 23:11
Odpovědí: 0

Zdravim, chcem sa opytat, ci to ISO50 pre D7100 nie je len preklep, kedze v manuali som taku moznost nastavenia nenasiel ? Dakujem. DL

Odpovědět na příspěvek

D 7100

Autor: Václav Muž

Založeno: 18.11.2013, 19:24
Odpovědí: 0

Ani já jsem zatím ISO 50 nenastavil, ale to bych neviděl jako fatální chybu. Pokud si chcete přečíst nejenom chválu na daný přístroj, nakoukněte sem:

http://www.fotokl
ubf99.cz/blog/me-dojmy-z-
fotoaparatu-nikon-d7100-d
il-i-67.html

http://ww
w.fotoklubf99.cz/blog/me-
dojmy-z-fotoaparatu-nikon
-d7100-dil-ii-73.html

Odpovědět na příspěvek

vyrovnávací paměť D7100

Autor: Pavel Muž

Založeno: 16.05.2014, 09:24
Odpovědí: 0

Dobrý den
Uvažoval jsem D7100,ale odrazuje mne nedostatečná vyrovnávací paměť. Můžete mi doporučit vhodný fotoaparát podobné kvality a ceny vhodný na dlouhé souvislé snímání sportovních a jiných akcí.
Díky PM

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Dobrý den
Uvažoval jsem D7100,ale odrazuje mne nedostatečná vyrovnávací paměť. Můžete mi doporučit vhodný fotoaparát podobné kvality a ceny vhodný na dlouhé souvislé snímání sportovních a jiných akcí.
Díky PM


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: