Olympus E-500 - lidová zrcadlovka v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Olympus E-500 - lidová zrcadlovka v praxi

22. listopadu 2005, 00.00 | Místo náhrady první zrcadlovky standardu 4/3 (Olympus E-1) jsme se dočkali již druhé verze jejího levnějšího derivátu, který má však potenciál být skoro lepší. Rozlišení 8 MPix je v amatérské DSLR třídě hodně, antiprachový filtr unikát a kompaktní lehké tělo příjemným bonusem. E-500 je nástupcem E-300, který měl prakticky stejné parametry, ovšem zásadně se odlišoval konstrukcí těla. Jak dopadla E-500 v testu?

{Popis a konstrukce}

Místo náhrady první zrcadlovky standardu 4/3 jsme se dočkali již druhé verze jejího levnějšího derivátu, který má však potenciál být skoro lepší. Rozlišení 8 MPix je v amatérské DSLR třídě hodně, antiprachový filtr unikát a kompaktní lehké tělo příjemným bonusem. E-500 je nástupcem E-300, který měl prakticky stejné parametry, ovšem zásadně se odlišoval konstrukcí těla. Jak dopadla E-500 v testu?

Konstrukce a design
Jak již bylo řečeno, došlo ke změně konstrukce. Místo experimentálního řešení u E-300 byl u E-500 použit klasicky řešený hledáček. Řešení u E-300 výrazně ušetřilo konstrukci její výšku, ovšem přístroj nabobtnal více do stran. Díky snaze udržet si přednost nízkého přístroje, byl umístěn vestavěný blesk mimo osu objektivu. U E-500 je již nyní vše tak, jak jsme zvyklí u ostatních zrcadlovek. Obraz nejde z objektivu do hledáčku bokem pomocí soustavy zrcadel, ale klasicky nahoru přímo do hledáčku (TTL Penta mirror).

E-500 má již i klasicky umístěný vestavěný vyskakovací blesk v ose objektivu a celkově již vypadá jako klasická DSLR zrcadlovka. Má poměrně kompaktní rozměry (129,5 × 94,5 × 66 mm) a nízkou hmotnost (bez výbavy má pouze tělo cca 440 g, s baterií, kartou a objektivem má cca 815 g). I přes malé rozměry lze pohodlně držet, problémy mohou mít pouze lidé s většíma rukama, kdy se na grip zřejmě nevejde malíček. Tělo je vyrobeno z tvrzeného polykarbonátu a má příjemně zpracovaný povrch. Bateriový grip je pogumován, pro lepší držení.

Na přední straně nalezneme pouze pojistku bajonetu a přijímač dálkového ovládání (dokoupitelné). Tlačítko pro náhled hloubky ostrosti chybí (ale lze jej simulovat na tlačítku manuálního vyvážení bílé). Na levém boku je pod gumovou krytkou sdružený konektor USB a A/V. Na pravém boku jsou plastová dvířka ukrývající dva sloty pro paměťové karty. Nad hledáčkem je umístěn vestavěný vyskakovací blesk s poměrně slušným zdvihem a hot-shoe paticí. Napravo od blesku je pak kruhový volič expozičních režimů, pod kterým je otočný přepínač pro vypnutí a zapnutí fotoaparátu. Jediné multifunkční kolečko pro nastavování parametrů je v pravé části horní strany. Nad gripem pak jsou poslední dvě tlačítka, kompenzace expozice a spoušť.

Ani zadní strana není zahlcena tlačítky. Po levé straně displeje je řada pěti tlačítek, která slouží pro vysunutí blesku, přehrávání a mazání snímků, přístupu do menu a zobrazování informací na displeji. Napravo od displeje je tlačítko blokace expozice, sériového snímání a křížový ovladač, který simuluje pětice tlačítek. V pravém horním rohu jsou pak tlačítka pro měření vyvážení bílé (je programovatelné) a volbu zaostřovacího bodu.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Tato DSLR zrcadlovka standardu 4/3 používá snímací čip FFT CCD s efektivním rozlišením 8 MPix a velikostí 17,3 mm x 13,0 mm. Fotografovat tak můžeme v rozlišení až 3 264 x 2 448 bodů do formátu JPEG, RAW a TIFF (i s možností záznamu RAW+JPEG). Další dostupná rozlišení jsou: 3 200 x 2 400, 2 560 x 1 920, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Citlivost můžeme nastavit na ISO 100, 125, 160, 200, 250, 320 a 400. Rozšiřitelná je pak na ISO 500, 640, 800, 1000, 1250 a 1600. Před snímačem je krom jiného také ultrazvukový prachový filtr, který ze sebe po každém zapnutí přístroje sklepe prachové částečky.

Bajonet podporuje objektivy standardu 4/3 (FourThirds), kterých již od doby první DSLR tohoto formátu Olympus vypustil poměrně dost. My jsme testovali s objektivem Olympus Zuiko Digital 14-45 mm F3,5-5,6. Pro získání ekvivalentu ohniskové vzdálenosti kinofilmu, musíme vynásobit ohniskovou vzdálenost objektivu 2x. Tak získáme ohniskovou vzdálenost, kdy je na kinofilmu stejný úhel záběru. U použitého objektivu je to tedy 28-90 mm. Optický hledáček má zvětšení přibližně 0,9× s objektivem 50 mm nastaveným na nekonečno při -1 dioptrii. Bod oka je přibližně 10 mm při -1 dioptrii. Dioptrická korekce umožňuje nastavení od -3 do +1 dioptrie. Automatické TTL zaostřování pracuje na principu detekce fázového rozdílu. Režimy zaostřování můžeme nastavit na jednoduchý AF, kontinuální AF, manuální ostření, jednoduchý AF + MF a kontinuální AF + MF. Zaostřovací body jsou však pouze tři, stejně jako u E-1 a E-300.

Vícezónové (49) TTL měření expozice můžeme nastavit na režimy: digitální ESP (celoplošné), integrální se zdůrazněným středem a bodové (kolem 2% celého rámečku). Kromě klasických režimů PASM jsou zde k dispozici i scénické režimy pro méně pokročilé uživatele (portrét, krajina, krajina s portrétem, noční scéna, noční portrét, ohňostroj, západ slunce, makro, sport, technika high key a low key, dokument, pláž a sníh, svíčka, děti). Kompenzaci expozice můžeme nastavit v rozmezí +/- 5 EV po krocích 1, 1/2 nebo 1/3 EV. Elektronicky ovládaná závěrka má pracovní rozmezí mezi 60 s a 1/4 000 s. V režimu Bulb je to až 8 min. Rychlost synchronizace s bleskem je X = 1/180 a Super FP až do 1/4 000 s.

Sériové snímání pracuje rychlostí cca 2,5 sn./s. Takto můžeme pořídit až 4 snímky ve formátu TIFF a RAW. Pokud máme dostatečně rychlou kartu (například SanDisk Extreme III, tak výrobce udává možnost snímání až do zaplnění kapacity karty). Kromě automatického měření vyvážení bílé máme k dispozici i několik předvoleb pro specifická osvětlení (slunce, zataženo, stín, žárovka, 3 stupně zářivky). Pro pokročilejší je zde i manuální měření a přesné nastavení v Kelvinech. Od 2000 K do 2800 K po 50K, od 2800 K do 4000 K po 100 K, od 4000 K do 7000 K po 200 K, od 7000 K do 9800 K po 400 K a od 10 000 K do 14 000 K po 1 000 K.

Fotografovat můžeme do barevného prostoru sRGB, nebo Adobe RGB. O zpracování obrazu se stará obrazový procesor TruePic TURBO. Snímkům můžeme nastavit podání barev (Vivid, přirozený, tlumený, černobílý, Sepia), nebo ostrost, saturaci a kontrast v 5 stupních. Aktivovat můžeme také redukci šumu, nebo předsklopení zrcátka (lze nastavit interval, po kterém dojde k expozici). Předsklopení tak pracuje téměř jako samospoušť, jen s tím rozdílem, že předsklopení redukuje vibrace způsobené pohybem zrcátka před expozicí.

Směrné číslo vestavěného blesku je 13. Ovládání intenzity záblesku je až do +/- 2 EV po 1, 1/2 nebo 1/3 EV krocích. Patice hot-shoe je připravena pro jakýkoliv manuální blesk se stejnou paticí, nebo pro příslušné systémové blesky Olympus (FL-20, FL-36, FL-50). I když kompakty od Olympusu používají xD karty, tak E-500 je vybavena duálním slotem pro xD i CF karty (typu I i II). Díky tomu můžeme mezi těmito kartami přepínat.

LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 6,4 cm (2,5") a rozlišení 215 250 bodů. Můžeme si na něm prohlížet snímky i s histogramem (i pro R, G a B), varováním o přeexpozici a varováním o podexpozici. Přenos snímků může probíhat pomocí USB, přes který je možný i přímý tisk pomocí PictBridge. Videovýstup podporuje videoformáty PAL i NTSC. Napájení zajišťuje nabíjecí akumulátor Li-Ion BLM-1 (7,2V a 1 500 mAh), nebo 3× CR123A s adaptérem LBH-1.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Fotoaparát se zapíná posuvným přepínačem na horní straně pod voličem expozičních režimů. Ihned po zapnutí na těle zabliká kontrolka signalizující práci antiprachového filtru. To nám potvrdí i nápis na displeji (Dust Protection), místo kterého se vzápětí objeví simulace stavového displeje. Ano, E-500 nemá stavový displej. Můžeme si tak pomocí tlačítka Info vybrat dva různé typy zobrazení nastavených parametrů. Displej se automaticky vypíná při namáčknutí spouště, nebo ho lze vypnout trvale. Zajímavou funkcí je zrychlené nastavování pomocí stavového displeje. Protože přístroj nemá příliš mnoho tlačítek, tak se velká část nastavení musí odehrávat v menu. Menu bohužel není příliš povedené, má pouze 5 řádek a práce s ním není nejrychlejší. Vše vylepšuje právě možnost rychlého nastavení pomocí stavového displeje. Stisknutím tlačítka OK (křížový ovladač) se "přepneme" do stavového displeje, křížovým ovladačem najedeme na parametr, který chceme změnit a multifunkčním kolečkem jej změníme (nebo opět stiskneme OK a zobrazí se nám všechny dostupné možnosti nastavení příslušného parametru).

Tlačítka se používají velmi dobře a spoušť má sice velmi krátký, ale čitelný chod. Absenci druhého multifunkčního kolečka pocítíme prakticky pouze v manuálním režimu, kdy čas nastavíme klasicky kolečkem a pro nastavení clony musíme navíc ještě držet stisknuté tlačítko kompenzace expozice. Počet tlačítek je minimální a tak pro rychlé nastavení slouží i křížový ovladač, jehož tlačítky můžeme nastavit vyvážení bílé barvy, oblast měření expozice, režim zaostřování a citlivost.

Při prohlížení snímků máme k dispozici zobrazení R, G a B histogramů najednou, jasového histogramu (je sice přes celý displej, ale není příliš detailní), přeexponovaných míst (blikají černě) a podexponovaných míst (blikají bílou barvou).

V menu máme nastavení rozděleno do pěti záložek. V první nalezneme formátování paměťové karty, nastavení parametrů snímku (kontrast, ostrost, saturaci), gradaci (high key, normal, low key), rozlišení, kompenzaci expozice, redukci šumu, citlivost a oblast měření expozice. Druhá nabízí nastavení režimu blesku, kompenzaci záblesku, sériové snímání, režim AF, oblast zaostření, bracketing (vyvážení bílé, expozice, blesku a manuálního ostření) a předsklopení zrcátka (na 1-30 s). Ve volbách prohlížení si nastavíme prohlížení po náhledech, automatické otáčení snímků, editaci (černobílý a sepia filtr, oprava jevu červených očí, saturace a ořezávání) a tisk. Poslední dvě záložky nabízejí nastavení krokování, rozšíření a maximální citlivosti, krokování EV, resetování korekce WB, nastavení rozlišení a komprese snímků, nastavení blesku, tlačítek AEL/AFL, směr otáčení zaostřovacího kroužku (ten je pouze elektronický), přisvícení automatického zaostřování, času, volbu paměťové karty, resetování číslování souborů, nastavení jasu displeje, jazyka menu (další jazyky lze nahrát z internetu), formát video výstupu, dobu zobrazení snímku, režim spánku, USB režim, barevný prostor a pixelmapping (redukce vlivu mrtvých bodů snímače).

[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Stejně jako u dřívějších modelů, zrcadlovky formátu 4/3 se stále potýkají s velkým šumem na vysokých citlivostech. To vše díky menší ploše snímače, kde jsou snímací buňky menší než u konkurence, která ve většině pracuje s rozměry snímače APS (cca 23,3 x 15,5 mm). Na citlivostech ISO 100, 200 a 400 není problém, snímky jsou velmi dobré a šum se výrazněji neprojevuje. Problém nastává při přechodu na tzv. rozšířenou citlivost, kde se již šum začíná projevovat silněji, typicky barevným zrnem. Dá se říci, že šum na ISO 800 odpovídá zhruba tomu, čeho dosahují konkurenční zrcadlovky (Nikon D70s, Canon 350D) na ISO 1600.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé nepracuje příliš ideálně a je lepší použít jednu z předvoleb, nebo si nastavit přesnou teplotu v Kelvinech. K dispozici je i jemná korekce jednotlivých nastavení.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Testovaný objektiv podává relativně dobrý výkon. Netrpí přílišnou aberací a soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je přijatelné. Pouze kresba by mohla být o něco málo lepší. Pro méně náročné uživatele však tento objektiv může být v kombinaci s teleobjektivem základem slušné výbavy. Přední člen se při zaostřování neotáčí, a tak můžeme pohodlně používat i polarizační filtry. Na nejdelším ohnisku je patrná ztráta ostrosti.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 90 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 90 mm), výřezy 1:1

 
 

Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1

 
 

Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od posunutí přepínače do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,5 s při zapnutém manuálním ostření, což u zrcadlovky není nejlepší výkon. Canon i Nikon mají již u svých low-end DSLR modelů okamžitý start. Zpoždění závěrky při namáčknuté spoušti je v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Celkově je přístroj poměrně rychlý a s dobrou CF kartou si můžeme užívat i sériové snímání až do jejího zaplnění. I když na druhou stranu rychlost 2,5 sn./s není žádný zázrak.
E-500 může příjemně překvapit šířkou možného nastavení. Kromě klasických parametrů snímku si můžeme zvolit i černobílý režim a několik barevných filtrů pro tento režim. Předsklopení zrcátka je nastavitelné na předem daný interval, takže pokud nastavíme 2 s, tak po stisknutí spouště se zrcátko zvedne a po 2 s dojde k expozici a následnému návratu zrcátka. Díky tomu nenastane exponování snímku ihned po sklopení zrcátka, které může vyvolat otřes fotoaparátu a tím pádem i neostrý snímek při delší expozici.
Na druhé straně však stojí horší výsledky na vysokých citlivostech a někdy nespolehlivé vyvážení bílé barvy. Vyvážení bílé však nabízí poměrně bohatou škálu nastavení a tak tento neduh lze obejít. Se šumem se však příliš nenadělá. Je sice přítomna redukce šumu, ovšem tím si zhoršíme kresbu snímku. Fotoaparát lze tedy doporučit pouze fotografům, kteří nepotřebují vysoké citlivosti.
I když se jedná o amatérskou zrcadlovku a není díky tomu na těle fotoaparátu příliš tlačítek pro nastavení, tak nemusíme zoufat. Důležité parametry můžeme poměrně rychle nastavovat pomocí simulace stavového displeje, kdy najedeme na příslušný parametr a kolečkem jej nastavíme přes displej.
Výkon automatického zaostřování je velmi dobrý, ale stále máme k dispozici pouze tři body měření. Pro přisvícení AF musí byt vysunutý interní blesk, který po namáčknutí spouště vyšle sérii záblesků, které scénu osvítí.
Automatické měření expozice pracuje také spolehlivě a nemá ani tak velký sklon k podexpozici, jako ostatní DSLR zrcadlovky. Snímky jsou velmi dobré, s věrným barevným podáním a dostatečným rozlišením.

Závěr
Olympus E-500 je velmi zajímavá a propracovaná zrcadlovka, která nabízí několik zvláštností, které ulehčují život, jako například antiprachový ultrazvukový filtr, nebo možnost nastavování parametrů pomocí simulace stavového displeje. Na druhou stranu přítomnost pravého stavového displeje by ušetřila baterii a snímač s malou plochou generuje poměrně silný šum, vzhledem ke konkurenci. Pokud však do vod vysokých citlivostí nemíříte, je to jeden z horkých kandidátů pro nákup. Standard 4/3 nabízí mimo jiné také o něco kompaktnější těla a objektivy, což bere mnoho uživatelů jako výhodu a také nabídka objektivů je již o mnoho bohatší, než dříve.
Balení obsahuje: tělo E-500, USB kabel, video kabel, akumulátor Li-Ion (BLM-1), nabíječku akumulátorů (BCM-2), popruh, Olympus Master CD-ROM, návod k obsluze a záruční list. Doporučená koncová cena je stanovena na 24 990 Kč včetně DPH. Reálná maloobchodní je zpravidla ještě nižší.

::Technické parametry Olympus E-500

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Docela joo

Autor: Pavel Muž

Založeno: 22.11.2005, 10:23
Odpovědí: 5

Vysledky me nenadchly ani nezklamaly. Neprilis kvalitni sklo, vyssi sum, ovladani ala Canon, pouze 3bodovy AF, docela dobry LCD, dost moznosti mereni expozice...
Pouziva snimac CCD od Kodaku, tak jsem zvedav na dalsi aplikace, snad se jim podari jej trochu vylepsit....

Odpovědět na příspěvek

RE: Docela joo

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 22.11.2005, 17:17

No, jak bych to řekl, šum je do ISO 800 naprosto přijatelný, a objektiv je snad jako jediný ze seťáků hoden toho jména, ať se podíváte na Canon 18-55, Nikon 18-55 nebo Minoltu 18-70, jsou to hračky, vhodné leda tak k seznámení s funkcemi těla před nákupem objektivu. Trošku lepší je snad jen Nikon 18-70, ale kvality tohohle Zuika nedosahuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Docela joo

Autor: Pavel Muž

Založeno: 23.11.2005, 10:55

Jasne, ale kdo si kupuje fotak kvuli setovymu objektivu? Navic pro Canon i Olympus existuje velkaaa rada kvalitnich skel. Setove objektivy jsou a budou spatne a levne. Tenhle Zuiko taky neni zadna slava, mozna jeste mechanicky, ale opticky neni moc dobrej.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Docela joo

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 23.11.2005, 19:39

Hmm, já se právě obávám, že většinu ostatních převyšuje právě opticky, jinak je to bakeliťák jako ty druhé. Zkuste si někdy projít nějaké diskuse - každý nejdřív hájí "své barvy", ale pak se dozvíte, že se musí clonit alespoň 8 a radši víc, aby byla v rozích nějaká kresba a menší vinětace...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Docela joo

Autor: pepe Muž

Založeno: 07.12.2008, 20:32

Opticky Nikkoru 18-55 nesahá ani po kotníky, šum na 800 je běs. Odborník opět nezklamal :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Docela joo

Autor: Enný Muž

Založeno: 25.12.2005, 19:02

Co to placas ? Cti recenze.. setaky od Olymp jsou daleko lepsi nez set Canon..
citace od jinud: cca 2 mesice zpatky tusim ve Digi vyslo srovnani setaku. Olympus setaky vysly "kupodivu" jako nejlepsi, pak Minolty a zmineny Canon jako nejhorsi. Je tam celkem dobre popsana metrika a metodika, nebojim se neobjektivity.

Odpovědět na příspěvek

Náhled hloubky ostrosti

Autor: Libb Muž

Založeno: 22.11.2005, 10:42
Odpovědí: 1

píšete, že přístroj nemá tlačítko náhledu hloubky ostrosti, ale tato funkce se dá přiřadit tlačítku, které je nastaveno jako AEL.

Odpovědět na příspěvek

RE: Náhled hloubky ostrosti

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 22.11.2005, 11:28

Ano, z casti mate pravdu. Nahled hloubky ostrosti si muzeme nastavit na tlacitko s ikonkou manualniho vyvazeni bile (v pravem hornim rohu zadni strany).
My jsme ale meli na mysli absenci klasickeho tlacitka nahledu hloubky ostrosti, jak jej zname z vetsiny zrcadlovek, tzn u bajonetu objektivu.

Odpovědět na příspěvek

Opravte si nesmysl v poslednim odstavci

Autor: HonzaK Muž

Založeno: 22.11.2005, 10:50
Odpovědí: 1

Na druhou stranu ABSENCE pravého stavového displeje by ušetřila baterii ->
nemělo by tam být spíše "přítomnost" :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Opravte si nesmysl v poslednim odstavci

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 22.11.2005, 11:09

Ano, "pritomnost" je ta spravna varianta :)

Odpovědět na příspěvek

Porovnani obejktivu

Autor: Pavel Staněk Muž

Založeno: 22.11.2005, 11:36
Odpovědí: 0

četl jsem par zahranicnich recenzi a tam dopadal 14-45 Zuiko dost slušně...a je označovan v dane kategorii za velmi dobry...narozdil od jinych setaku tolik něviěntuje...jenom dost velky zkresleni na sirokeohnisko, a aberuje na sirokac.

Odpovědět na příspěvek

Nemá battery grip??

Autor: Danoboss Muž

Založeno: 22.11.2005, 12:43
Odpovědí: 4

Môžem sa spýtať E-300 podporovala batériový grip a jej nástupca nepodporuje??
Ak áno v žiadnej recenzii som o ňom nevidel zmienku.

Odpovědět na příspěvek

nem

Autor: Pavel Staněk Muž

Založeno: 22.11.2005, 13:27

E300 ma battery grip

ale E500 ne je urcine vice amatersky...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemá battery grip??

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 22.11.2005, 14:17

Zdravim,
na technicke podpore Olympusu nic o gripu pro E-500 nevedi. Je otazkou, zda-li jej budou nekdy vyrabet, nebo ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nemá battery grip??

Autor: Pavel Staněk Muž

Založeno: 22.11.2005, 17:25

Podle specifikace E300 ma grip HLD-3...a pro E500 neexistuje...

Olympus will not be offering a battery grip for the E-500.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nemá battery grip??

Autor: Danoboss Muž

Založeno: 22.11.2005, 22:09

Dakujem vsetkym za informacie o battery gripe.

Odpovědět na příspěvek

Velká vada na kráse

Autor: David Muž

Založeno: 23.11.2005, 06:32
Odpovědí: 7

Tenhle Olympus nevypadá vážně špatně, jediné, co jej sráží před konkurencí je absence podpory USB 2.0. Představte si, že budete stahovat gigovou kartu a máte na půl dne vystaráno..... :(

Odpovědět na příspěvek

RE: Velká vada na kráse

Autor: Pavel Staněk Muž

Založeno: 23.11.2005, 12:47

to je sice fakt, ze tam mohly dat USB 2. na druhou stranu mnohem radeji používam ctecku kterou koupiz za 250 a ta am USB 2...takze tohle zas tak nemrzi...

Odpovědět na příspěvek

RE: Velká vada na kráse

Autor: Pavel Staněk Muž

Založeno: 23.11.2005, 13:01

to je sice fakt, ze tam mohly dat USB 2. na druhou stranu mnohem radeji používam ctecku kterou koupiz za 250 a ta am USB 2...takze tohle zas tak nemrzi...

Odpovědět na příspěvek

RE: Velká vada na kráse

Autor: luděk Muž

Založeno: 23.11.2005, 17:09

Ale E-500 má USB 2.0. Jen na předchozích rezenzích ( digineff ) bylo USB 1.0. Ale asi měli jen předprodukční vzorky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Velká vada na kráse

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 23.11.2005, 19:42

Jó, marketing je svinstvo, má "USB 2.0 Full Speed", což znamená 12 Mbps v stream režimu, čili odpovídá USB 1.1. Aby měl 480 Mbps, musel by to být "USB 2.0 High Speed". Olympus ušetřil asi tak 60 centů na kuse a naštval všechny uživatele. Není v tom, sám, takhle to dělá spousta firem, slavný FZ30 je na tom úúúplně stejně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Velká vada na kráse

Autor: Luděk Muž

Založeno: 23.11.2005, 20:52

Díky. Jsem zas o něco moudřejší.

Odpovědět na příspěvek

RE: Velká vada na kráse

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 27.11.2005, 21:36

Stahnuti 1GB karty pres USB.1.1 = 1000sekund = 15 minut

Odpovědět na příspěvek

RE: Velká vada na kráse

Autor: Dan Muž

Založeno: 27.01.2006, 19:30

stačí koupit čtečku a je po starostech...=-)

Odpovědět na příspěvek

Olympus E500 vs Panasonic ZZ30

Autor: Miroslav Goruša Muž

Založeno: 23.11.2005, 14:31
Odpovědí: 4

Pán Filipy som nadšený fanúšik digitálnej fotografie, a bol som rozhodnutý pre kúpu Panasonic FZ30, ale po uvedení na trh Olympusu E-500 teraz zvažujem.
Chcem sa vás spýtať či ste nemali problém s hľadáčikom u E-500vky, vraj je to najmenší hľadáčik medzi DSLR, a vraj to môže robiť problém pri manuálnom ostrení.
Chcel by som sa Vás spýtať na Váš názor, ktorý fotoaparát z týchto dvoch by ste mi odporučil chcel by som robiť fotky aj do rozmeru A3, aj Panoramatické fotky.
Čo je zaujímavé Olympus E-500 + 14-45 Zuiko objektív dostať na Slovensku v NAY Elektrodom za 25 tis. Sk. Panasonic FZ30 za 23tis. takže cena by nehrala rolu. Ďakujem za odpoved aj názory iných prispievateľov.

Odpovědět na příspěvek

RE: Olympus E500 vs Panasonic ZZ30

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 23.11.2005, 14:52

Dobry den,
manualni zaostrovani neni prilis dobre vyresene, hlavne diky elektronickemu ovladani na objektivu. Hledacek je sice maly, ale pouzitelny. Pouzivanim EVF hledacku u FZ30 si vsak nepolepsite.
Navic take do nakladu zapocitejte nakup teleobjektivu, aby byl rozsah ohnisek s FZ30 alespon srovnatelny.

Odpovědět na příspěvek

RE: Olympus E500 vs Panasonic ZZ30

Autor: Juraj JANČO Muž

Založeno: 23.11.2005, 21:58

Miro, chcem Ťa upozorniť, v NAY elektrodome majú Oly E-500 síce vo veľmi dobrej cene 25 tis., ale s objektívom 17-45 a nie 14-45. Doporučujem zohnať si ho v sete so 14-45 + 40-150. Na nete je už za 30.990,- Sk . Dobré svetlo....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Olympus E500 vs Panasonic ZZ30

Autor: bob222 Muž

Založeno: 24.11.2005, 08:34

suhlas. s tym 17-45 to je v prepocte uz 34-90, a to by znamenalo napriklad pre mna nutnost kupit si ultrasiroke sklo, lebo potrebujem dolu minimalne 28mm. Ta dvojkombinacia pokryje uz 28-300, a to je slusne.

Odpovědět na příspěvek

RE: Olympus E500 vs Panasonic ZZ30

Autor: MILAN Muž

Založeno: 27.11.2005, 17:19

Pan Gorusa, pozor, v NAY sa predava set E-500 so zoomom 17-45 (17,5-45), nie so zoomom 14-45. Ide teda o rozsah 36-90mm (prepocet na kinofilm), nie 28-90.

Odpovědět na příspěvek

nejlepší je zajet si na prezentaci, byl jsem v HK

Autor: Stan Muž

Založeno: 23.11.2005, 14:40
Odpovědí: 2

Pokud si chcete udělat vlastní názor a vyzkoušet pětistovku v ruce, tak vřele doporučuji akce, byl jsem dnes v HK. Ještě stihnete: 29. 11. Brno. 30.11. Olomouc. 1. 12. Ostrava. 6. 12. Praha. 7.12. České Budějovice. 8. 12. Plzeň. Lepší je přijít dopoledne, není takový nával a modelky jsou jen a jen vaše :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: nejlepší je zajet si na prezentaci, byl jsem v HK

Autor: Petr Muž

Založeno: 28.11.2005, 11:02

Kde se prosím konají ty prezentace? Je o tom někde info na webu? Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nejlepší je zajet si na prezentaci, byl jsem v HK

Autor: Stan Muž

Založeno: 28.11.2005, 13:01

http://profitour.olympus.
cz/

Odpovědět na příspěvek

E500 vs. 350D

Autor: Michal Ch Muž

Založeno: 23.11.2005, 23:05
Odpovědí: 1

Zdravim,
prave jsem narazil na tento novy typ olympusu a tak shanim, vsechny mozne informace, ale moc jich zatim neni a tak bych se rad zeptal na porvani E500 a 350D canon, jiz jsem na canonem uvazoval, ale byla to stale dost penez, kdyz jsem k tomu chtel aspon jeste jeden objektiv. Diky za info.

Odpovědět na příspěvek

RE: E500 vs. 350D

Autor: George K Muž

Založeno: 12.12.2005, 23:52

Absolutně nechápu, jak může někdo napsat, že Olympus E500 okopíroval od Canonu 350! To jako to, že to má navrchu výklopný blesk a že ta E500 konečně vypadá jako foťák?
Jestli se chcete podívat na opravdovou recenzi a konkrétně porovnání mezi těmito foťáky, mrkněte na tyto stránky, Tohle já beru jako "jedinou rozsáhlou recenzi"

http://www.dp
review.com/reviews/canone
os350d/page26.asp

Ten šum při vyšším ISO a barevné podání se s C350 nedá porovnávat!
Já jsem ji taky měl v ruce cca 3 dny a kromě toho, že na mou "tlapu" je opravdu docela malej je naprosto perfektní.
Já stále vlastním Klasiku Canon 30 s baterigripem a objektivem 28-135 IS.
A rozhodně do C350D brzy půjdu. Zkoušel jsem tam i ten můj objektiv 28-135 musím říct, že byl výrazně lepší a to i v barevném podání ve srovnání se Sigmou 18-200, která u něho byla dodaná.

Odpovědět na příspěvek

rychlost startu

Autor: Martin Stanislav Muž

Založeno: 24.11.2005, 11:01
Odpovědí: 0

Mozna by stalo za to si uvedomit duvod toho pomaleho startu. Po zapnuti se totiz provadi ultrazvukove cisteni snimace, coz nejakou chvili trva. Jina vec je, proc to neni jen jako nejaka volba v menu ci pouze po vymene objektivu...

Odpovědět na příspěvek

Baterie

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.11.2005, 13:07
Odpovědí: 2

Zajímalo by mě jak je to s baterií a její výdrží.Problém každého digitálního foťáku.Dival jsem se a Lion bat. je 1500 což neslibuje žádný velký zázrak, ale možná že E500 není příliš velký žrout energie:-)Díky za odpověď.Jinak tento foťák nemá žádnou chybu a jistě by každého nejen začínajícího fotografa potěšil pod stromečkem.
BTW:v ruzných recenzí a e-shopech se uvadí, že ma USB 1.1. ale i 2 tak jak to doopravdy je?

Odpovědět na příspěvek

RE: Baterie

Autor: Jukon Muž

Založeno: 16.08.2006, 10:52

Baterie vydrží opravdu dlouho.

Odpovědět na příspěvek

RE: Baterie

Autor: LuckyLuke Muž

Založeno: 20.11.2006, 18:56

Fotil jsem na jedno nabití, autosalon v Ženevě (přes 350 fotek, některé s bleskem) a bez problémů. Vydrží hodně. Ani krajinářské výlety v mrazu nejsou na jedno nabití problém.

Odpovědět na příspěvek

Okopírovaný EOS 350D?

Autor: Radek Muž

Založeno: 24.11.2005, 20:36
Odpovědí: 3

Přijde mi to jako okopírovaný EOS 350D od Canonu. Akorát ošklivější :) Ne vážně, nevím kdo opisoval od koho, ale ta podobnost je zarážející - zapínací tlačítko, ovládání a design... Proč by si měl někdo kupovat tohle - když za obdobné peníze může mít (o něco) lepší Canon EOS?

Odpovědět na příspěvek

RE: Okopírovaný EOS 350D?

Autor: Petruz Muž

Založeno: 24.11.2005, 21:22

Za podobné peníze? Za částku kterou zaplatíš u E500se dvěma objektivy (na seťáky docela slušnými objektivy) tak u Canonu dostaneš tak leda tělo. Pokud k němu budeš chtít i skla se stejným rozsahem tak se dostaneš na podstatně vyšší částku. A zkoušel jsi onoho vychvalovaného Canona vzít do ruky? Po chvíli zkoušení jsem se rozhodl že co je moc (malé) to je příliš. Mě se tam ta ruka ne a ne pohodlně vejít. A pokud se budu s foťákem prát a přemýšlet jak ho vzít do ruky aby to bylo aspoň trochu pohodlné tak asi slušnou fotku neudělám. Samozřejmě nehodnotím šum při vyšších ISO tady má Oly pořád co dohánět.Ale za ty peníze...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Okopírovaný EOS 350D?

Autor: Radek Muž

Založeno: 24.11.2005, 23:38

Třeba na Pixmanii stojí EOS 350D + kit skoro to samé jako E500 + 2xkit, dejme tomu, že Zuiko kiťáky jsou asi lepší než Canony. Takže to vychází o jeden kiťák (objektiv) lépe. EOS 350D mám v ruce poměrně často :) Myslím, že pokud by někomu vadila jeho malost dá se koupit o tis. levněji než E-500 Nikon D70 s kitem (jo, je to šestimego, ale zas míň šumí). Prostě za ty peníze mi to nepřijde nijak úžasně výhodné. Jo jinak mě (ač nemám malou ruku) jaksi malost 350D naprosto vyhovuje - je to malý a přesto pro mé potřeby naprosto dostačující reportážní foťák který mohu tahat pořád s sebou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Okopírovaný EOS 350D?

Autor: Petruz Muž

Založeno: 25.11.2005, 10:05

Canon jsem z výběru vyřadil nejenom kvůli (pro mne) špatné ergonomii ale i kvůli seťákům které skutečně kvalitou trochu zaostávají a navíc se otáčí přední člen. Já fotím hodně krajinky s polarizákem a přechoďákama Cokin,takže pro mne je tenhleten způsob objektivů špatně použitelný.
Ohledně ceny se podívej třeba na Ostravský SkyFly shop tam mají Double Zoom E500 za 22 400,-. Pro lidi jako jsem já ,kteří pro klid v rodině :-) nemohou vydat 50tis za fotovýbavu je tento foťák (pokud oželí vyšší šum nad ISO 400) naprosto vyhovující. Původně jsem chtěl KM Dynax 5D,který teď spadl na 19 900,- za tělo ale když si k němu připočtu objektivy (ne setové) tak se dostanu na cenu za kterou u Oly už můžu mít i blesk a makro objektiv (ten by měl taky teď někdy přijít na trh za cca 6-7tis).
Myslím si že tato cenová politika Olympusu bude nakonec vyhovovat nám všem ,ať jsme příznivec jakékoliv značky,protože ostatní výrobci budou muset reagovat a je vidět že celkem obstojná zrcadlovka se dá vyrobit i za tuto nízkou cenu. Musíme pouze doufat že to nebude na úkor kvality a výdrže těchto našich mazlíků.

Odpovědět na příspěvek

E-500 - Olympus Tour

Autor: pacho Muž

Založeno: 29.11.2005, 09:10
Odpovědí: 1

ahoj, chci si koupit Oly E-500 double kit a samozřejmě za co nejnižší cenu. Otázka zni kde nakoupit a za kolik? Na Olympus Tour byla avizované "Speciální akční ceny na prezentované výrobky", nebyl jste tam někdo, týká se to i E-500??? díky za odpověd

Odpovědět na příspěvek

RE: E-500 - Olympus Tour

Autor: wong Muž

Založeno: 30.11.2005, 01:58

dneska jsem tam byl. levneji nez nekde na netu - skyfly, ts bohemia apod to urcite nikde nesenez, ani tam

ale na vyzkouseni je to super - maji jak e300, e500, take e1
moznost vyzkouseni plno objektivu (od setaku, makro, sirokace (7-14mm) pres nejaky 300mm hovada...)

Odpovědět na příspěvek

E-300 vs. E-500

Autor: Pavel Muž

Založeno: 29.11.2005, 10:24
Odpovědí: 0

Tak jsem drzel oba a E-300 ma daleko lepsi telo.. celkove provedeni.. hlinik + plast s novym firmware je lepsi.. E-500 je plastak.. s o neco vetsim dipley..em :-I

Odpovědět na příspěvek

Kvalita fotek?

Autor: Matty Muž

Založeno: 12.12.2005, 11:50
Odpovědí: 3

Zdravíčko, co sem se díval po recenzích, nemožu si pomoct ale co tam byly fotky v max rozlišení 1/1 ani jedna nebyla ostra ( vždy jeko by trošku rozmázlá i při dobrém světle, taková zvlaštní neostrost hm.._?) toš nevim neměl sem ho v ruce a jiné než recenzové fotky sem neviděl ale z 20 ani jedna bez onoho jevu.
Co Vy VLASTNÍCI E-500 na to ??

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita fotek?

Autor: PETR. Muž

Založeno: 05.01.2006, 16:11

Já E 500 mám a fotky jsou jako břitva - záleží co nastavíš ve foťáku, tisknu na a4 a je to moc dobré !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita fotek?

Autor: vaclav Muž

Založeno: 24.03.2006, 16:59

Mel jsem stejny pocit z recenznich fotek a navic byly trochu do ruzova. nikon D50 byl proti tomu mnohem lepsi jak ostrosti tak barevnym podanim. Nechce se mi verit, ze by byl vsechny snimky spatne nafocene, jestli to neni spise vlastnost fotoaparatu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kvalita fotek?

Autor: Jukon Muž

Založeno: 16.08.2006, 10:48

Fotky jsou opravdu perfektně ostré, to prostě záležií na tom jak se nastaví. Kdo umí ten umí, kdo neumí ten čumí.

Odpovědět na příspěvek

E-500 vs C350D

Autor: George K Muž

Založeno: 13.12.2005, 00:07
Odpovědí: 0

Absolutně nechápu, jak může někdo napsat, že Olympus E500 okopíroval od Canonu 350! To jako to, že to má navrchu výklopný blesk a že ta E500 konečně vypadá jako foťák? A co se týká ergonomie? Tak Canon byl v tom vždycky dobrej.
Jestli se chcete podívat na opravdovou recenzi a konkrétně porovnání mezi těmito foťáky, mrkněte na tyto stránky, Tohle já beru jako \"jedinou rozsáhlou recenzi\"

http://www.d
preview.com/reviews/canon
eos350d/page26.asp

Ten šum při vyšším ISO a barevné podání se s C350 nedá porovnávat!
Nevíím ale co tady pomůže, jestli má Olympus trošku lepší objektivy, kdyžž samotná kvalita čipu je neporovnatelná.
Já jsem ji taky měl v ruce (C350D) cca 3 dny a kromě toho, že na mou \"tlapu\" je opravdu docela malej je naprosto perfektní.
Já stále vlastním Klasiku Canon 30 s baterigripem a objektivem 28-135 IS a ta mi velikostí padne do ruky jak ulitá. Ale ne každý ma tlapy vel.11.
A i tak rozhodně do C350D brzy půjdu a koupím si grip. Zkoušel jsem tam i ten můj objektiv 28-135 musím říct, že byl výrazně lepší a to i v barevném podání ve srovnání se Sigmou 18-200, která u něho byla dodaná.Ta Sigma taky dost vinětovala na spodní hranici. Na to, jak ho chválí a že stojí přes 10 tis, teda nic moc!
Holt, kdo chce ultraZOOM, tak má taky odpovídající kvalitu.

Odpovědět na příspěvek

lehké tělo

Autor: Taffey Muž

Založeno: 17.12.2005, 01:29
Odpovědí: 7

Stačí, když mi jako první padne do oka zmínka o tom, že lehké tělo je bonusem a je mi jasné, že nemá vůbec smysl článek číst dále, protože se s jeho autorem neshodnu ve filozofii pojmu fotoaparát. Vůbec nechápu, jaká je to výhoda vlastnit nějaký plasťák s lehkým tělem. Pane Filipi, měl byste si někdy vzít do ruky pořádný foťák a pak psát recenze. Zrcadlovku si kupuki proto, abych tvořil a aby mi něco vydržela, ne, abych ji musel za dva roky vyměnit za něco nového. Ale o to Vám asi v recenzích jde primárně, že ano?

Odpovědět na příspěvek

RE: lehké tělo

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 17.12.2005, 17:56

Muzete se tomu divit, ale jsou uzivatele / fotografove, kteri preferuji lehci telo s mensimi rozmery. A pokud je fotoaparat urcen pro amatery, coz E-500 bezesporu je, tak podle nasi zkusenosti prave vetsina amateru preferuje lehci provedeni a proto povazujeme nizkou vahu za vyhodu. V reportaznim profi-svete je trochu jina situace a tam je primarni robustnost, ale nemam strach z toho ze by si profesionalni reporter koupil bez rozmyslu E-500

Odpovědět na příspěvek

RE: lehké tělo

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 19.12.2005, 14:21

Muzete nam tedy rici svou filozofii pojmu fotoaparat? Je v ni zahrnuto, ze cim tezsi tim lepsi? To by zrejme davali vyrobci do pristroju pridavna zavazi, aby takove kupce uspokojili :-)
Navic nikdo ve clanku netvrdi, ze plastove telo je vyhodou. Pise se zde, ze vyhodou je nizka hmotnost, coz je v amaterske tride (kde tento fotoaparat nepochybne je) zcela jiste pravda. Osobne vlastnim jisty nejmenovany plastovy model DSLR jiz dva roky a rozhodne neni zraly na vymenu, alespon z hlediska fyzickeho opotrebeni (a zazil toho pomerne hodne). "Poradnych fotaku" jsme v recenzich meli nekolik a mohu vam rici, ze behat cely den s Canonem 1D Mark II s objektivem 70-200/2,8 L neni zadna velka zabava. Amater by nad takovym fotoaparatem vazne vahal. Olympus se zameril prave na kompaktnost (vyhoda snimace a objektivu formatu 4/3). Pri svem hodnoceni fotoaparatu musite tedy brat v uvahu pro koho je urcen.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: lehké tělo

Autor: Pavel Muž

Založeno: 20.12.2005, 16:39

Jednoduche je to plastak jako Canon 350D a proto je levny.. E-300 ma aspon telo z hliniku coz je citit kdyz ho drzite.. daleko pevnejsi.

Odpovědět na příspěvek

lehké tělo-pro Taffeyho

Autor: Mojmír Šera Muž

Založeno: 21.12.2005, 13:50

Vůbec nechápete, jaká je to výhoda vlastnit nějaký plasťák s lehkým tělem? Kdybyste měl tenisový loket jako já, tak byste to pochopil sakra rychle! Zrcadlovku si kupujete proto, aby vydržela, ne, abyste ji musel za dva roky vyměnit za něco nového? Je vidět, že jste duchem ještě v minulosti, DSLR jsou po dvou letech beznadějmě morálně zastaralé a obvykle začínají odcházet i fyzicky. DSLR na 10 let tak jako tomu bylo u SLR je fantasmagorie.

Odpovědět na příspěvek

RE: lehké tělo-pro Taffeyho

Autor: Pavel Muž

Založeno: 22.12.2005, 22:31

Prosim vas vemte si je do ruky oba.. plast se prohyba a ta vaha neni takovy rozdil ! Vite co je hlinik ? 435 vs. 580 :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: lehké tělo-pro Taffeyho

Autor: Mojmír Šera Muž

Založeno: 06.01.2006, 16:49

580 je o třetinu těžší váha jak 435 ... a Hliník se odstěhoval do Humpolce :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: lehké tělo-pro Taffeyho

Autor: Pavel Muž

Založeno: 18.01.2006, 04:01

Ano.. hlinik je v Humpolci ale je to daleko lepsi telo..

Odpovědět na příspěvek

cestina do menu

Autor: milos Muž

Založeno: 22.12.2005, 14:07
Odpovědí: 2

zdravim, oplati sa dat cestina do menu fotaku? na akej urovni je spracovana?

Odpovědět na příspěvek

RE: cestina do menu

Autor: Pavel Muž

Založeno: 25.12.2005, 18:45

Vsak to tam dohrej a z vzdy se muzes prece prepnout do Eng nebo jineho jazyka :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: cestina do menu

Autor: Mech Muž

Založeno: 23.02.2006, 13:31

mam dojem, ze pokud to prehrajes na cestinu, tak si nemuzes anglinu zase prepnout, ale musis to opet prehrat do puvodni verze pres PC. Puvodne tam mas asi 5 jazyku, kdyz to prehrajes, budes mit jeden. Cestina tam je na nic. ISO se cesky a anglicky oznacuje ISO :-)) ...a smazani obrazku si kazdy prelozi,ne? :-)

Odpovědět na příspěvek

skla----

Autor: krenek michal Muž

Založeno: 02.01.2006, 23:59
Odpovědí: 0

nevim proc porovnavat fotaky jako je 500 a 350 kdy kazdy ma neco, a asi zvyk rozhoduje. co se tyce skel vede samozrejme canon, ale neporovnavam setaky. proste eLka jsou eLka...a zazil jsem prechod z nikonu na kanon kvuli eLku...co se tyce rozliseni 6 a 8 pri porovnani s D70 neni to dost malo ty 2 mega na to abycho menco poznali?? chapu ze 2 mega a 4 jsou rozdil..ale 6 a 8??
a co se tyce hmotnosti? kazdej at si zvoly to co mu vyjovuje ta slova co padla ze behat aasi s markem II je drina asu budou mit neco do sebe,, ja jsem pro neplastove telo..ale asi sila zvyku....
degradace DSLR po 2 letech?? kdyz mate prachy na nakup dasli tak nepochybne, ja jako student vidim porad docela v dobrem svetle D60 od canonu a to je cas co je mezi nami..a pokud by ji nekdo degradovanou mel doma at mi ji proda.......:)
diky za pozornost...maio

Odpovědět na příspěvek

skla----

Autor: krenek michal Muž

Založeno: 02.01.2006, 23:59
Odpovědí: 0

nevim proc porovnavat fotaky jako je 500 a 350 kdy kazdy ma neco, a asi zvyk rozhoduje. co se tyce skel vede samozrejme canon, ale neporovnavam setaky. proste eLka jsou eLka...a zazil jsem prechod z nikonu na kanon kvuli eLku...co se tyce rozliseni 6 a 8 pri porovnani s D70 neni to dost malo ty 2 mega na to abycho menco poznali?? chapu ze 2 mega a 4 jsou rozdil..ale 6 a 8??
a co se tyce hmotnosti? kazdej at si zvoly to co mu vyjovuje ta slova co padla ze behat aasi s markem II je drina asu budou mit neco do sebe,, ja jsem pro neplastove telo..ale asi sila zvyku....
degradace DSLR po 2 letech?? kdyz mate prachy na nakup dasli tak nepochybne, ja jako student vidim porad docela v dobrem svetle D60 od canonu a to je cas co je mezi nami..a pokud by ji nekdo degradovanou mel doma at mi ji proda.......:)
diky za pozornost...maio

Odpovědět na příspěvek

E500PRAXE

Autor: PETR. Muž

Založeno: 04.01.2006, 17:00
Odpovědí: 5

Koupil jsem ho po lumíkovy fz20 a jsem dost spokojen.Jen mě teď chybí ta světelnost,ale to se podá jiným sklem.Podává vynikající obrazové výsledky v detailech a tonech.Vynikající ostření,rychlá spoučť, dobré držení,auto vyvážení bílé nic moc,pomalý přenos do počítače.Jinak citlivost jsem i v noci přes iso400 nepotřeboval takže šum minimální!!! Mohu jen říci že za tu setovou cenu se dvěma skly je to bezkonkurenční mašinka...

Odpovědět na příspěvek

RE: E500PRAXE

Autor: Martin Muž

Založeno: 07.01.2006, 12:26

Chci si ho také koupit, ale mohl byste napsat víc. Na některých fórech ho dost kritizují.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: E500PRAXE

Autor: PETR Muž

Založeno: 10.01.2006, 17:04

Píšu víc o E 500.NO zatím jsem s ním fotil po Praze urchytekturu, západy slunce a i nějakou tu reportaž. Mohu jen říci, že mě mile překvapuje co se týká ostrosti ,kresby, detailu, podání barev při sceneriích.Koupil jsem ho se dvěma seťáky a jsem s nimi moc spokojen ! Výbava funkcemi je obrovská a plno věcí člověk ani nepotřebuje.Výborně ostří i za špatného osvětlení. Krásně se ovládá vše funguje naprosto bezvadně a rychle.Kartu XD mám jen jako zálohu jinak fotím na COMPACTFLASH PRO 75x63DELKIN a je to mnohem rychlejší .Pánové co mají CANON ho pomlouvají co se týká šumu, ale ono by se spíše mělo hovořit o kvalitě fotografií a ty jsou třeba oproti CANONU D 350 mnohem jak to říci podobnější klasické fotografii - více detailů, polotonů . Prostě nejsou tak studené ! Pravda podle recenzí je na tom CANON ve vysokých citlivostech lépe se šumem , ale to je vše a ruku na srdce potřebuju citlivost nad 1600 iso ? Máme přeci stativy ne . Já jsem citlivost nad iso400 ještě nepotřeboval a to jsem fotil z ruky noční Prahu bez redukce šumu jen jsem se o něco vždy opřel.Do iso 400 šum není pak to narůstá , ale není to vůbec tak dramatické jek se někde píše !Samozřejmě to musíme jen porovnávat se zrcadlovkama jinak jsme jinde než u kompaktů ! Pravda oběktivů je poskromnu a jsou moc drahé ovšem jsou dost dobré oproti konkurenci.Ono to vše časem příjde E system není tak starý .Sháním ještě zvědšující očnici ME 1 - zatím je jen na netu jinak oly jí nemá .Dobré je ještě infra dálkové ovládání spouště RM 1 na fotky ze stativu. Jinak není moc co dodat fakt je povedenej !

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: E500PRAXE

Autor: Martin Muž

Založeno: 12.01.2006, 10:43

Děkuji za informace. A mohu ještě poprosit jestli jste zkoušel počet snímků za vteřinu, v recenzích píšou 2,5 někde jsem četl že v praxi má dokonce 3 sn./vt. Jinak doufám že ty objektivy by mohli jít dolů, jsou to docela dobrý "ceny" - aspoň u těch Zuiko. Děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: E500PRAXE

Autor: PETR Muž

Založeno: 16.01.2006, 15:52

Snímky za vteřinu se samozřejmě pohybují podle světla - čím závěrka pracuje rychleji tím je snímání rychlejší, max jsou tři snímky za vteřinu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: E500PRAXE

Autor: Michalkd Muž

Založeno: 21.02.2006, 15:30

SUPR! Konecne objektivni nazor z praxe.. cekal jsem, az nekdo napise neco o te vysoke citlivosti (coz je jediny, co me zrazovalo od koupi E-500) a ted jsem se dozvedel pravdu.. Dik moc. Pockam, az na trh prijde E-330 (ciste hypoteticky by mela jit E-500 s cenou dolu?) a stanu se novym majitelem... Jeste jednou diky..

Odpovědět na příspěvek

lcd displej

Autor: synko Muž

Založeno: 29.01.2006, 12:33
Odpovědí: 4

dobry den. Chcel som sa len spyta, ci na vsetkych digitalnych zrkadlovkach nevidim snimane objekty na lcd displeji ale iba v hladaciku, lebo u e-500 sa musim pozerat iba cez hladacik a na displeji mam zobrazene len hodnoty ako iso, vyvazenie bielej, clonu, uzavierku atd. ....dakujem

Odpovědět na příspěvek

RE: lcd displej

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 30.01.2006, 10:28

Až do nedávné doby bylo možno u zrcadlovek fotografovat pouze přes hledáček. Krátký náhled scény na displji umí Fuji S3Pro, ale nejedná se o plnohodnotné řešení. Podobně tak umí Canon 20Da (verze bez IR filtru pro hvězdáře). Nejpropracovanější systém pro fotografování přes displej však bude mít nedávno oznámená zrcadlovka Olympus E-330. Viz http://www.fotografovani.
cz/art/nov_df_am/olympus-
e330-p.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: lcd displej

Autor: Hjuge Muž

Založeno: 15.07.2006, 08:51

To znamená, že sa neda fotiť cez display ale iba cez hľadačik ? Znamena to výhodu alebo nevýhodu? Nedá sa to nadstaviť v setup alebo update firmware? Dost ma to štve lebo som zviknutý z dig. fotoaparátov. Chcel som si ho kúpiť ale teraz pochybujem...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: lcd displej

Autor: olin Muž

Založeno: 26.07.2006, 13:06

U zrcadlovek nedopadá světlo na čip kontinuálně, jako u digi-kompaktů, ale až v okamžiku exponování, kdy se otevře závěrka - proto není technicky možný živý náhled scény na displeji. Jak je však zmíněno výše, Olympus uvedl zrcadlovku E-330, která má dva senzory - jeden slouží pro expozici a druhý právě pro náhled.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: lcd displej

Autor: Jukon Muž

Založeno: 16.08.2006, 10:39

Copak se dá fotit se zrcadlovkou přes displej??? To popírá tu krásu focení.

Odpovědět na příspěvek

manual

Autor: synko Muž

Založeno: 03.02.2006, 16:54
Odpovědí: 7

dobry den. neviete kde by som zohnal manual ku olympusu E-500. kupoval som ho v Nemecku a tu ho nemozem zaregistrovat, takze nemam k nemu cesky manual iba anglicky, nemecky....

Odpovědět na příspěvek

RE: manual

Autor: Jukon Muž

Založeno: 16.08.2006, 10:37

Zdarec, jestli chceš můžu ti ho poslat v pdf mailem, obyč i rozšířený.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: manual

Autor: gyedek Muž

Založeno: 13.12.2006, 21:29

ahoj,
jestli můžeš, prosím, pošli mi českej manuál k OLYMPUS E-500. s díky PL

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: manual

Autor: pavel Muž

Založeno: 17.01.2007, 10:33

ak by si mohol budem vdacny za manual v cestine na E-500

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: manual

Autor: Jiří Černý Muž

Založeno: 21.12.2007, 21:13

Ahoj,
našel jsem tu,že jsi někomu v PDF nabízel manuál na E 500.Pokud je to možné,chtěl bych tě poprosit o totéž.Moc díky .Jirka

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: manual

Autor: standa Muž

Založeno: 25.10.2008, 18:26

Zdravím. Jsem taktéž majitelm fotoaparátu E 500 a návod také nic. Mohu taktéž poprosit do eml. Díky moc. A teď již jen dobré světlo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: manual

Autor: katerina Muž

Založeno: 20.12.2010, 21:12

Dobry den, shanim manual na E500. Nemate ho nahodou??

Odpovědět na příspěvek

Re: RE: manual

Autor: NIKA Žena

Založeno: 20.10.2013, 22:06

ahojky, nevím jestli to ještě aktuální, ale pokud ano, můžeš mi prosím manuál k e-500 poslat emailem ? Děkuju!

Odpovědět na příspěvek

E500 - Panoramatické foto?

Autor: Miroslav Muž

Založeno: 03.02.2006, 18:14
Odpovědí: 2

Dobrý deň, chcem sa spýtať užívateľov E-500vky či sa im dá fotiť panoramatické foto? A vôbec dajú sa robiť na digitálnej zrkadlovke panoramatické fotky? Keď vlastne pozerám len cez hľadáčik?
Ďalej sa chcem spýtať či je niekde možné zohnať očnicu do E-500vky aby bol obraz v hľadáčiku lepší, a koľko to asi stojí?
Ďakujem za odpoved.

Odpovědět na příspěvek

RE: E500 - Panoramatické foto?

Autor: Michalkd Muž

Založeno: 21.02.2006, 15:24

Panoramaticke foto muzes udelat z jakekoli fotografie, ale nesmis k tomu pouzivat ogirinal olympusovy programy. Existuje pry dost jinych programu, kde spojis dve fotky na sebe navazujici. Ja osobne pouzivam program od Panasonicu, jmenuje se ArcSoft. Pokud bys ho chtel poslat nejak, tak ti ho dam na net (je free), ale ma 181MB... (zalezi na tvojem pripojeni)... s pozdravem Michal

Odpovědět na příspěvek

RE: E500 - Panoramatické foto?

Autor: Jukon Muž

Založeno: 16.08.2006, 10:36

Panoramatické fotky neumí, zde se to dělá ořezáváním fotek. Očnici seženež skoro všude, zkus třeba napsat na seznamu očnice a klikni na zboží a hledat a vyber si.

Odpovědět na příspěvek

Nabízím k prodeji

Autor: Petr Muž

Založeno: 08.02.2006, 03:13
Odpovědí: 1

Prodám E 500.10 dní starý z brašnou a kartou. PC 28 000 Kč ...22 000. Nevhodný dárek k narozeninám. Tel. 603921403

Odpovědět na příspěvek

RE: Nabízím k prodeji

Autor: v. Muž

Založeno: 10.12.2006, 18:16

ale cena je 20 tis noveho ...

Odpovědět na příspěvek

Cena

Autor: Vladimír Trčka Muž

Založeno: 21.02.2006, 22:54
Odpovědí: 0

Dobry den,
nekolikrat se v diskuzi objevil prolink na internetove obchody kde se da sehnat za skvele penize...

Chtel bych jen poznamenat ze jeste tak o 4000 levneji nez na ceskych internetovych obchodech ho koupite pres e-bay...
Za tyden mate fotak doma a podstatne levneji...

Odpovědět na příspěvek

Olimpus E500 vs. Nikon D50

Autor: Ondřej Muž

Založeno: 07.01.2007, 17:18
Odpovědí: 0

Dobry den, chci si koupit foto. rozhoduji se mezi Olympus E-500 a Nikon D-50.Prechazim z kompaktu. Chci s tim fotit hlavne rychle pohybujici obekty (skoky na lyzich atd...)
Muzete mi prosim nekdo poradi kdo mel oba dva fot. v ruce? Dekuji

Odpovědět na příspěvek

nejde prohlížet fotky

Autor: roja Muž

Založeno: 28.05.2007, 10:24
Odpovědí: 0

Zdravím všechny. Nevíte náhodou někdo co s tím, když u E 500 udělám fotku, normálně se mi objeví náhled, fotka se zapíšena na kartu, ale při prohlížení vyběhne chyba obrázku. Při vypnutí a zapnutí foťáku se místo počtu fotek zobrazí protected. Nevíte co s tím?

Dík za info. Roja

Odpovědět na příspěvek

E 500

Autor: STANISLAV MURGAŚ Muž

Založeno: 14.09.2007, 22:11
Odpovědí: 0

MAM TENTO FOTAK A JE SUPER MAM AJ FUJI S7000 A CANON D 350 A MNE SA PACI E 500

Odpovědět na příspěvek

Olympus E-500

Autor: Viliam Szabo Muž

Založeno: 04.08.2008, 16:14
Odpovědí: 0

Ahoj,
mohol by som niekoho poprosiť o český manuál v PDF na Olympus E 500.
Ďakujem Vilo

Odpovědět na příspěvek

Prodám

Autor: Michal Muž

Založeno: 04.10.2010, 20:20
Odpovědí: 0

Mám na prodej tento model, cena 7000kč kompletní příslušenství, včetně karty 4gb...Kdyžtak se ozvěte na Mitchz@seznam.cz

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: