Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Olympus mju Digital 800 - nadupaný 8 Mpix kompakt v praxi
14. července 2005, 00.00 | Jak jsme avizovali před dvěma měsíci, v červenci se dostává na trh digitální kompaktní fotoaparát Olympus mju DIGITAL 800 All Weather, který se jeví jako ideální společník na dovolenou, nejen díky úpravě pro nepřízeň počasí, ale i velkému displeji, který je dobře čitelný i v ostrém slunečním osvětlení. To vše završuje obrazové rozlišení 8 MPix, zdařilý design a poměrně jednoduché ovládání.
{Popis a konstrukce}Jak jsme avizovali před dvěma měsíci, v červenci se dostává na trh digitální kompaktní fotoaparát Olympus mju DIGITAL 800 All Weather, který se jeví jako ideální společník na dovolenou, nejen díky úpravě pro nepřízeň počasí, ale i velkému displeji, který je dobře čitelný i v ostrém slunečním osvětlení. To vše završuje obrazové rozlišení 8 MPix, zdařilý design a poměrně jednoduché ovládání.
Konstrukce a design
Vzhledem velmi připomíná stylový fotoaparát Olympus mju mini. Mju 800 je však o poznání větší a tvar těla má více obdélníkový. Zůstaly ovšem příjemně oblé hrany a kryt zasouvajícího se objektivu. Objektiv má opět automatickou krytku, která se automaticky zasouvá do těla fotoaparátu. Ta je společně s několika ostatními prvky základem pro označení All-weather. Jinými slovy, tento fotoaparát je přizpůsoben pro to, aby vydržel i deštivé počasí. To zahrnuje gumové těsnění prostorů pro baterii (kde jsou i konektory napájení a USB) a paměťovou kartu. To však neznamená, že by se šlo s fotoaparátem potápět, ochrana je pouze proti stříkající vodě z libovolného směru (odpovídá IEC normě 529 IPX4). Na přední straně je nad objektivem také mikrofon, přijímač dálkového ovládání a pod společným krytem kontrolka samospouště a vestavěný blesk. Nalevo od objektivu je stříbrný vystouplý proužek s nápisem Olympus, který slouží spíše pro dekorativní účely, ale o něco málo také zlepšuje držení fotoaparátu. Povrch přední strany je poměrně kluzký.
Přes levý bok, horní stranu a levý bok se táhne ozdobný matně stříbrný pruh, ve kterém jsou na horní straně umístěna tlačítka spouště a zapínání fotoaparátu. Na pravém boku jsou plastová dvířka s gumovým těsněním, která chrání napájecí akumulátor a konektory USB a externího napájení. Plastová krytka paměťové karty je také vybavena gumovým těsněním a uvolňuje se speciální posuvnou pojistkou. Spolu s ní jsou na spodní straně také závit pro stativ a reproduktor.
Většinu plochy zadní strany vyplňuje velký dvou a půl palcový LCD displej. Nalevo od něj je řada čtyř tlačítek pro rychlý náhled snímku, nápovědu, ovládání displeje a aktivaci samospouště. Napravo od displeje je křížový ovladač, kruhový volič expozičních režimů a značně vystouplý kolébkový ovladač zoomu.
Přední strana je vyrobena z kovu, stejně jako tubus objektivu a několik ovládacích prvků. Zbytek těla přístroje je plastový, včetně závitu pro stativ. Dodává se ve stříbrné a tmavě modré barvě. Rozměry těla jsou: 102,8 (š) x 57,6 (v) x 32,9 (h) mm a hmotnost se díky kovovým prvků usadila na hodnotě cca 182 g (dle oficiální specifikace, bez baterie a karty). V redakci jsme naměřili hmotnost 178 g bez baterie a karty a 210 g s baterií i kartou.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Fotoaparát je osazen CCD snímačem s efektivním rozlišením 8 MPix a úhlopříčkou 1/1,8". S ním můžeme pořizovat snímky s rozlišením 3 264 x 2 448, 2 560 x 1 920, 2 272 x 1 704, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768, 640 x 480 bodů s citlivostí ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600 ve formátu JPEG. Při fotografování na citlivosti ISO 800 a 1 600 se aktivuje technologie Bright Capture, která kromě jiného také sníží rozlišení snímků na 2 048 x 1 536 bodů. O zpracování snímků se stará obrazový procesor TruePic TURBO, který nabízí i funkci pixel mapping (kalibrace CCD pro odstranění vadných pixelů ze snímků). Uložené snímky můžeme zmenšovat a otáčet, nebo na ně aplikovat filtry: černobílý, sepia a odstranění červených očí. Ozvučené video sekvence můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty v rozlišení 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 bodů s frekvencí 15 sn/s ve formátu MOV.
Objektiv nabízí 3x optický zoom díky rozsahu ohniskové vzdálenosti od 8 mm do 24 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-114 mm). Světelnost objektivu je F2,8-4,9. Automatické pasivní TTL zaostřování pracuje ve standardním režimu od vzdálenosti 50 cm. V makro režimu můžeme ostřit od 20 cm (nejkratší ohnisku) resp. 30 cm (nejdelší ohnisku) do 50 cm. Režim Super Makro umožňuje ostřit od 3 cm.
Pro měření expozice je k dispozici celoplošné ESP, nebo bodové měření. Expoziční hodnoty může nastavovat automatika, nebo uživatel pomocí režimů priority času a clony. Plně manuální režim k dispozici není. Je zde však velké množství nejrůznějších scénických režimů, například: portrét, krajina s portrétem, krajina, sport, noc, noční portrét, kuchyně, pláž a sníh, autoportrét, západ sluncem, za sklem apod. Histogram si můžeme nechat zobrazit jak při fotografování (tzv. živý histogram), tak i u již uložených snímků. Automatiku lze ovlivňovat pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Rychlost závěrky se nastavuje od 1/2 000 s do 4 s.
Vyvážení bílé barvy nastavuje automatické měření, nebo uživatel pomocí přednastavených hodnot: slunečno, zamračeno, žárovka a zářivka 1, 2 a 3. Manuální měření není k dispozici. Vestavěný blesk má udávaný maximální dosah 6,5 m (nejkratší ohnisko) a 3,5 m (nejdelší ohnisko). Jeho směrné číslo je 10. Použít ho lze režimech automatický, s redukcí jevu červených očí a vynucený záblesk. Vysokorychlostní sekvenční snímání umí pracovat rychlostí 4 snímky za sekundu pro až 10 snímků v sérii v rozlišení 2 048 x 1 536 bodů bez možnosti nastavení citlivosti. V maximálním rozlišení rychlost znatelně klesne a můžeme pořídit pouze 3 snímky.
Hyper-Crystal LCD displej s úhlopříčkou 2,5" disponuje 230 000 body. Jeho technologie umožňuje dobrou viditelnost i na ostrém slunečním osvětlení. Pro ukládání dat je ve fotoaparátu interní paměť s kapacitou 19MB a slot pro paměťovou kartu xD (až do kapacity 1 GB). Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor, nebo volitelný síťový adaptér. Pro přenos dat je vybaven rozhraním pro připojení USB a A/V kabelů. Pro přímý tisk bez přítomnosti počítače je zde standard PictBridge. Český jazyk menu není ve fotoaparátu přímo, ale lze jej nahrát z internetu pomocí programu Olympus Master.
Ovládání
Ovládání je celkově vzato jednoduché a méně zkušeným uživatelům mohou velmi pomoci popisky jednotlivých režimů a průvodce nejčastějšími situacemi (Guide). Fotoaparát se zapíná krátkým stiskem tlačítka na horní straně, které je lehce zapuštěno pod povrch pro ochranu proti nechtěnému stisknutí. Kruhovým voličem nastavíme požadovaný expoziční režim, kde máme na výběr klasickou automatiku (označuje obrázek fotoaparátu), režim pro redukci rozmazání snímku, 19 scénických režimů (s jejich krátkým popisem), režim s prioritou času (fotoaparát automaticky dopočítá clonové číslo), s prioritou clony (fotoaparát nastaví pouze čas expozice) a natáčení video sekvencí. Zbývající polohy slouží pro třídění snímků do alba prohlížení pořízených fotografií.
Režim redukce rozmazání automaticky nastavuje co nejkratší čas pro zachování ostrosti snímku. V případě potřeby aktivuje i nejvyšší citlivost a v žádném případě (ani v absolutní tmě) nenastaví čas delší než 1/20s. V tomto režimu pak není možné používat digitální zoom.
Řada tlačítek nalevo od displeje slouží pro prohlížení již uložených snímků, zobrazení nápovědy pro nejčastější situace, ovládání displeje (zobrazí živý histogram, nebo pomocné linky na displeji - dvě horizontálně a dvě vertikálně ve třetinách plochy, nebo obě úhlopříčky) a aktivaci samospouště (nebo mazání snímků v režimu prohlížení). Křížovým ovladačem nastavujeme režim vestavěného blesku a makro snímání.
Stisknutím středového tlačítka křížového ovladače se dostaneme k rychlému nastavení vyvážení bílé, rozlišení snímků a kompenzace expozice. Čtvrtou položkou je samotné Menu. V něm můžeme nastavit oblast měření expozice, sériové snímání, citlivost, digitální zoom, oblast zaostřování (celoplošné iESP, nebo bodové), zvukové poznámky, panoramatické snímání, nebo fotografování 2 v 1 (nejdříve se exponuje levá část snímku a poté pravá), formátovat paměť, nastavit jazyk menu, uvítací obrazovku, zvuky, resetovat číslování souborů, aktivovat pixel mapping, nastavit jas displeje, čas, datum a výstupní video formát (PAL, nebo NTSC).
Kvalita snímků
Digitální šum je na velmi dobré úrovni. Svůj podíl na tom má kvalitní softwarová redukce šumu. Nejmenší citlivost ISO 64 a 100 nenalezneme prakticky žádný šum. Na snímcích pořízených s citlivostí ISO 200 lze pozorovat velmi neostrá zrna šumu na jednolitých plochách, ovšem pouze při přiblížení 1:1. Neostrý šum je znakem silnější softwarové redukce šumu, která lehce naruší detaily snímku. Citlivost ISO 400 pak tímto trpí o něco více. Úroveň šumu je zde vzhledem ke konkurenci malá, ovšem snímky lehce ztrácejí ostrost díky silnější redukci šumu. Nastavení citlivostí ISO 800 a 1600 pak přináší jednak zmenšení snímků, ale i velký pokles kvality snímků o několik řádů. Sice zde není patrný nijak silný šum, ale za cenu radikální ztráty detailů a ostrosti. Pro amatérské využití je však výhodou, že výše dvě zmíněné citlivosti lze použít k dokumentačním účelům a není potřeba je upravovat v PC. Na výstavu rozhodně snímky nebudou, ale dobře poslouží k popsání "co tam bylo". Celkově nás však menší úroveň šumu příjemně překvapila.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600)
Automatické vyvážení bílé barvy pracuje ve standardních podmínkách spolehlivě. Není však dostupné manuální měření, a tak se musíme spokojit jen s několika přednastavenými hodnotami osvětlení. Pro žárovkové osvětlení je dobré zvolit odpovídající předvolbu, zde automatika selhává (stejně jako drtivá většina konkurence).
Snímky jsou velmi kvalitní. Díky dobré optice a velkému rozlišení nabízí snímky velké množství detailů a nadprůměrnou ostrost. Vytknout lze viditelnou soudkovitost na nejkratším ohnisku, která s rostoucím ohniskem mizí. Na nejdelším ohnisku však musíme počítat s lehkým poklesem ostrosti (vlastnost většiny fotoaparátů). Neostrost v rozích je pouze velmi malá. V rozích pak můžeme objevit i slabší, přijatelnou aberaci. Při fotografování makro snímků na vzdálenost 3 cm získáme kvalitní snímky, prakticky bez aberace.
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}Praktické zkušenosti
Mezi stisknutím tlačítka pro zapnutí přístroje a pořízením prvního snímku uplyne cca 2,2 s. Hodnota je to relativně dobrá, vzhledem k tomu, že fotoaparát musí nejdříve z cesty odklidit krytku objektivu, která se posune směrem dovnitř fotoaparátu, a poté se zasune do strany. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn pod 0,1 s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,6 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1,6 s. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 15 kroků, což je pro daný rozsah zoomu více než dostačující.
Automatická expozice i zaostřování pracuje spolehlivě. Nebyl problém ani při fotografování nočních scén. Zpoždění LCD displeje je velmi malé. Při namáčknutí spouště se obraz zastaví pouze na velmi krátký okamžik. Displej je dobře použitelný i na ostrém slunečním osvětlení. To je však zřejmě za cenu toho, že displej nezobrazuje snímky zcela přesně tak, jak budou vypadat v počítači. Snímky na displeji se jeví lehce jiné, než jaké ve skutečnosti jsou. Fotografie se zobrazují světlejší s velmi lehkým posunem barev do žluté. Rozdíly jsou to však minimální a lze si na ně zvyknout. V souvislosti s tím je škoda, že fotoaparát neoznačuje přeexponovaná místa blikáním. Celkově je rychlost přístroje na nadprůměrné úrovni. Po exponování prvního snímku můžeme prakticky ihned namáčknout spoušť a pořídit druhý. Prohlížení snímků je velmi rychlé a reaguje okamžitě na stisknutí tlačítka pro zobrazení dalšího snímku. Snímky se zobrazí ihned v plné kvalitě bez následného doostřování.
Za poměrně dobrou považujeme nápovědu vestavěnou do fotoaparátu, která je přístupná pod tlačítkem Guide. Uživatel se zde dozví rady o nastavení fotoaparátu pro fotografování určitých situací, nebo řešení problémů jako například jak zesvětlit snímek (kompenzací expozice, nebo bleskem), jak fotografovat v protisvětle (bodové měření expozice, kompenzace expozice, blesk), nastavení barev (vyvážení bílé), jak rozostřit pozadí (scénickým režimem, clonou, ohniskovou vzdáleností). Celkem je takovýchto nápověd 15. Zbývající se týkají správného zaostření, fotografování pohybujících se objektů, kompozice snímku, makro fotografování, noční fotografování, redukování rozmazání snímku a nastavení rozlišení pro různé účely (PC, tisk, email atd). Nápověda tedy neřeší obecné problémy, ale poskytuje informace, jak nastavit důležité parametry pro danou situaci. Popisu se pak můžeme dočkat i u scénických režimů, kde nás fotoaparát informuje o výhodách konkrétního režimu.
Jako dalšího pomocníka lze považovat i histogram, který si můžeme zobrazit jak při fotografování, tak i u již uloženého snímku. Příjemné je také grafické znázornění nastavení expozičních parametrů v režimech priority času a clony. Pro méně zkušené uživatele je výhodou i možnost nahrání českého jazyka.
Závěr
Digitální fotoaparát určený pro pokročilejší fotoamatéry nabízí poměrně vysokou kvalitu obrazu a velmi dobrý design. Možnost práce s režimem priority času a clony naláká náročnější, kteří požadují určitou kontrolu nad výsledným snímkem a velké množství scénických režimů v kombinaci se zdařilou nápovědou potěší úplné začátečníky. Olympus mju Digital 800 tak může ovládat bez problémů celá rodina. Výhodou je i odolnost vůči stříkající vodě a možnost použití vyšších citlivostí, ovšem za cenu horších snímků. Doporučená koncová cena byla stanovena na 13 990,- Kč včetně DPH. Skutečná cena na trhu je zpravidla nižší.
::Technické parametry Olympus mju Digital 800
::Technické parametry Olympus mju Digital 800 vs Nikon 7900 vs Ricoh GX8
Živé fotografie
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014