Olympus SP-310 - levný kreativní kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Olympus SP-310 - levný kreativní kompakt v praxi

14. prosince 2005, 00.00 | Kvalitní kreativní kompakt s cenou pod deseti tisíci s vysokým rozlišením a velkým displejem od Olympusu nese označení SP-310. Rozlišení 7 MPix, 2,5“ displej a možnost plně manuálního nastavení je poměrně lákavá nabídka. Přestavba nabídky modelů se projevila na designu i názvech fotoaparátů, ale projevila se i na výkonech? V dnešní recenzi se to pokusíme zjistit.

{Popis a konstrukce}

Kvalitní kreativní kompakt s cenou pod deseti tisíci s vysokým rozlišením a velkým displejem od Olympusu nese označení SP-310. Rozlišení 7 MPix, 2,5" displej a možnost plně manuálního nastavení je poměrně lákavá nabídka. Přestavba nabídky modelů se projevila na designu i názvech fotoaparátů, ale projevila se i na výkonech? V dnešní recenzi se to pokusíme zjistit.

Konstrukce a design
Konstrukce se nesnaží ušetřit milimetry pro soutěž o nejmenší fotoaparát, díky čemuž může nabídnout poměrně komfortní držení přístroje. Tvarům jasně dominuje velký grip, od kterého se tělo fotoaparátu postupně zužuje. Plastové tělo stříbrné barvy má rozměry 99,5 x 65 x 35 mm a hmotnost cca 180 g (bez baterií a karty). S příslušenstvím je to cca 240g.

Přední strana poskytuje prostor pro kovový závit okolo objektivu pro předsádky, pomocné světlo pro automatické zaostřování, průzor optického průhledového hledáčku, vestavěný blesk a mikrofon. Nad gripem na horní straně je umístěn volič expozičních režimů a prstenec ovládání zoomu, uprostřed kterého je tlačítko spouště.

Na pravém boku nalezneme pod plastovými dvířky slot paměťové karty a plastovou krytkou chráněné konektory pro napájení a USB. Prostor baterií na spodní straně je chráněn plastovou krytkou s přídavným zámkem, který brání nechtěnému otevření tohoto prostoru.

Zadní strana bude uživatelům starších Olympusů velmi povědomá. Nad velkým displejem je optický průhledový hledáček bez možnosti dioptrické korekce, miniaturní tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje a dvě funkční tlačítka pro ovládání blesku a zámku expozice. Napravo od displeje jsou dvě tlačítka pro ovládání displeje a křížový ovladač pro pohyb v menu.

 
[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CCD snímač s úhlopříčkou 1/1,8" má efektivní rozlišení 7,1 MPix, díky čemuž můžeme pořídit snímky s rozlišením 3 072 x 2 304, 3 072 x 2 048 (3:2), 2 592 x 1 944, 2 288 x 1 712, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů. Snímky se ukládají ve formátu JPEG, nebo RAW (pouze max. rozlišení). Možný je i současný záznam RAW+JPEG. RAW soubory můžeme ve fotoaparátu po příslušném nastavení (rozlišení, vyvážení bílé, ostrost, saturaci, kontrast) konvertovat do JPEG. Citlivost můžeme nastavit na ISO 64, 100, 200 a 400. O zpracování snímků se stará obrazový procesor TruePic TURBO, který umožňuje nastavení saturace, kontrastu i ostrosti v rozsahu +-5 kroků. Je zde také možnost využití funkce Pixel mapping, která vyhledá vadné snímací body a vyřadí je z procesu tvorby snímku (místo nich se pak použijí informace ze sousedních bodů). Ozvučené videosekvence s rozlišením 640 x 480, nebo 320 x 240 bodů a frekvencí 30 nebo 15 sn./s můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty. U natáčení videosekvence můžeme aktivovat elektronickou stabilizaci obrazu (nejedná se o optické, ale softwarové řešení).

Objektiv nabízí trojnásobný zoom začínající na ohnisku 8 mm a končící na 24 mm (ekvivalent pro kinofilm je 38-114 mm). Světelnost je F2,8-4,9. Průměr závitu okolo objektivu je 36,5 mm (s redukcí CLA-9 lze nasadit předsádkové čočky). Pasivní TTL zaostřování pracuje na principu měření kontrastu. V horších světelných podmínkách na krátkou vzdálenost může pomoci přisvětlovací dioda. Nejkratší vzdálenost pro zaostření je 20 cm na nejkratším ohnisku a 30 cm na nejdelším. V super makro režimu jsou to pouze 2 cm. Aktivovat můžeme i kontinuální a manuální ostření.

Měření expozice probíhá celoplošně, se zdůrazněným středem a bodově. Řízení expozice můžeme nechat na automatice, nebo využít poloautomatických režimů priority času a clony a režimu manuálního. Rychlost závěrky lze nastavit v rozsahu od 1/2 000 s do 15 s (15 s v manuálním režimu, v PAS režimech je maximální čas 1/2 s). Nechybí zde ani 24 scénických režimů pro nejrůznější situace. Kompenzace automatické expozice nabízí interval +-2EV po 1/3 EV krocích. Sériové snímání nabízí dva režimy, rychlejší 2,4 sn./s pro až 2 snímky a pomalejší 1,5 sn./s pro až 8 snímků. Intervalové snímání umožňuje pořídit 2-99 snímků s intervalem od 1 - 60 minut.

Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření, přednastavené hodnoty (zamračeno, slunce, večerní slunce, žárovka, zářivka 1, zářivka 2, zářivka 3) a manuální měření. K dispozici je i korekce +-7 kroků (červená/modrá). Vestavěný blesk se směrným číslem cca 7,5 má dosah až 3,8 m na nejkratším ohnisku a 2,2 m na nejdelším.
TFT LCD displej s úhlopříčkou 2,5" nabízí rozlišení 115 000 bodů. Kromě slotu pro xD karty (do kapacity 1 GB) máme k dispozici také interní paměť o velikosti 25 MB. Napájení je zajištěno dvojicí tužkových baterií. Přenos dat do počítače probíhá pomocí USB 2.0 a k dispozici máme i A/V výstup. Samozřejmostí je i podpora přímého tisku bez počítače pomocí PictBridge. Češtinu si můžeme zdarma stáhnout z internetu přes software OLYMPUS Master.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Jak bylo naznačeno v části článku o konstrukci, tak fotoaparát má velkou výhodu v příjemně velkém gripu, což není příliš zvykem u menších kompaktů. Nesnaží se tak řadit mezi ultrakompaktní přístroje, ale spíše nalákat zájemce na pohodlné ovládání. Bez problémů ho lze používat i jednou rukou. Tlačítko spouště se dobře používá, stejně jako ostatní tlačítka, která mají čitelný chod. Příjemnou výhodou je i umístění spouště na prstencovém ovladači zoomu, díky čemuž můžeme oboje ovládat ukazováčkem. Největší slabinou ovládání je miniaturní tlačítko Power. Optický průhledový hledáček je extrémně malý a velmi těžko použitelný. Výrazně pohodlnější práci nabízí velký displej s dobrou odezvou.

I když je fotoaparát vybaven řadou pokročilých funkcí, tak jeho ovládání je velmi jednoduché. Na samotném těle přístroje nalezneme pouze minimum tlačítek. Nad displejem na zadní straně je pouze dvojice tlačítek přepínající režimy blesku (nebo mazající snímky v režimu prohlížení) a blokující nastavení expozice (tisknoucí snímky v režimu prohlížení). Zbytek nastavení musíme provádět pouze v menu přístroje.

Po stisknutí tlačítka Menu se zobrazí prvotní nabídka typická pro Olympus, kde můžeme rychle nastavit samospoušť, rozlišení, makro režim, nebo se přepnout do samotného menu. To je rozděleno na několik záložek. První nabízí nastavení oblasti měření expozice, makro režimu, sériového snímání, citlivosti, samospouště, kompenzace blesku, redukce šumu, digitálního zoomu, oblasti zaostřování, manuální ostření a intervalové snímání. Druhá záložka nabízí nastavení rozlišení, vyvážení bílé barvy, korekce WB, nastavení ostrosti, kontrastu a saturace. Třetí záložka umožňuje formátování a zálohování paměti. Poslední, čtvrtá záložka, nabízí resetování nastavení, volbu jazyka, zobrazení náhledu, nastavení zvuků, číslování souborů, pixel mapping (odstranění vadných bodů z procesu tvorby snímku), nastavení jasu displeje, času, data, jednotek (m/ft), videovýstupu (PAL a NTSC), pomocné diody AF, zobrazení histogramu a nastavení funkce tlačítka blokace expozice (blokace ostření, oblast měření expozice, makro, citlivost, samospoušť apod).

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum je na snímcích z SP-310 průměrný a odpovídající této kategorii fotoaparátů. Citlivosti ISO 64 a 100 přinášejí přijatelnou míru šumu. Fotografie pořízené s citlivostí ISO 200 již mají silnější šum, který je však patrný spíše až po přiblížení snímku. Silný barevný šum se projevuje až při citlivosti ISO 400, kdy již může být pozorovatelný i na zmenšených snímcích. Větší rozlišení nám však dovoluje pohodlněji využít úprav na počítači, kde můžeme aplikovat softwarové vyhlazení šumu a po následném zmenšení a doostření docílit stále kvalitního výsledku.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé podává průměrné výsledky. K dispozici je jak možnost korekce o několik stupňů, tak i řada předvoleb a manuální měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Objektiv a snímač nabízejí velmi dobrou úroveň zachycení detailů. Snímkům nechybí ostrost. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku by mohlo být lepší, vzhledem k tomu, že je to ekvivalent 38 mm. Díky tomu nelze příliš počítat s fotografováním širokoúhlých záběrů. Chromatická aberace je zanedbatelná, až na rohy snímků, kde se lehce ztrácí i ostrost. Citelný pokles ostrosti můžeme zaznamenat i na nejdelším ohnisku, kde se soudkovité zkreslení mění na poduškovité. Celkově lze říci, že objektiv je na danou kategorii poměrně dobrý, ovšem soudkovité a poduškovité zkreslení by mohlo být i menší.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm), výřezy 1:1

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200 a 400), výřezy 1:1

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200 a 400), výřezy 1:1


Ukázka videosekvence (6,07 MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku uplyne cca 3,5 s. Objektiv se vysune velmi rychle, ale největší část zpoždění na sebe bere "aktivace" elektroniky. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Zpoždění bez namáčknutí je cca 0,5 s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší je velmi rychlé, zabere cca 1 s. Ovládání zoomu je rozděleno na cca 15 kroků, což je pro tento rozsah více než dostatečné.
Automatická expozice i zaostřování odvádějí dobrou práci a je na ně spolehnutí. Pro horší osvětlení je zde i možnost použití přisvětlovací diody. V případě potřeby můžeme použít i manuální zaostřování, které se dobře ovládá i díky grafickému znázornění zaostřené vzdálenosti.
Kromě manuálního zaostřování nás na tomto kompaktu mile překvapí velké množství funkcí, jako je například i možnost manuálního nastavení expozice a fotografování do formátu RAW. Jednou z obrovských výhod, je možnost nastavení několika parametrů až při jeho zpracování, přičemž z nich nejvýraznější je nastavení vyvážení bílé barvy. Protože máme k dispozici úpravu RAWu ve fotoaparátu, tak si až po pořízení snímku můžeme vybrat vhodné vyvážení bílé, rozlišení, ostrost, saturaci a kontrast a snímek konvertovat do JPEG. Můžeme upravovat i JPEG snímky pomocí korekce jevu červených očí, ořezávání, zmenšování a aplikování barevných filtrů (černobílý, sepia).
Další příjemnou záležitostí je možnost zobrazení "živého" histogramu při fotografování, stejně jako klasického u uložených snímků. Do klasické výbavy Olympusů patří i funkce Pixel mapping, která vyhledá vadné snímací body a vyřadí je z procesu tvorby snímku (místo nich se pak použijí informace ze sousedních bodů).
Nelze však pouze chválit, a tak je nutno zmínit i některé neduhy. S námi použitou xD kartou Olympus 512 MB fotoaparát nedosahoval příliš velkých rychlostí zápisu. Počkat si musíme zejména při fotografování do RAWu, kdy nám uložení trvalo cca 9s. Nejkvalitnější JPEG se ukládal cca 4s. Při standardní kompresy jsou již zpoždění přijatelná.

Závěr
Olympus SP-310 je poměrně povedený kompakt, který nabízí velké množství nejrůznějších funkcí, které jsou často dostupné až u dražších modelů. Velké rozlišení a displej, manuální režim expozice, manuální zaostřování, možnost fotografováni do RAWu, bohatá nabídka nastavení vyvážení bílé barvy, možnost využití "živého" histogramu atd. To vše zabalené v pohledném těle, kde se nezapomnělo ani na pořádný grip pro pevné držení. Své místo si SP-310 najde u nadšených amatérských fotografů, kteří mají chuť ovlivňovat výslednou fotografii. Cena se v maloobchodech pohybuje pod psychologickou hranicí deseti tisíc včetně daně.

::Technické parametry Olympus SP-310

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Coze???

Autor: Svetr Muž

Založeno: 15.12.2005, 19:16
Odpovědí: 2

Proboha kolik Vam Olympus zaplatil? Ostuda!

Odpovědět na příspěvek

RE: Coze???

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 15.12.2005, 19:28

Muzete sve namitky konkretizovat? Podobne utoky nemaji prilis velky smysl. Olympus nam samozrejme za recenzi nic nezaplatil.

Odpovědět na příspěvek

RE: Coze???

Autor: Petr Muž

Založeno: 19.12.2005, 17:50

Přesně tak, neplácej tu nesmysly a piš konkrétní věci, pokud teda tomu rozumíš..ale podle tvého příspěvku asi ne.
Děkuji autorovi za recenzi tohoto fotoaparátu. Rozmýšlím se nad jeho koupí. Prosím ostatní případné uživatele o zkušenosti s tímto přístrojem. Děkuji Petr Z.

Odpovědět na příspěvek

svetře, o co jde?

Autor: petras Muž

Založeno: 17.12.2005, 22:37
Odpovědí: 0

Já s uvedenou recenzí souhlasím, vidím to tak nějak podobně. Jen by mě zajímalo trošku detailnější hodnocení nafocených snímků. Taky bych rád viděl nějaké to makro, světlejší scény atd. Díky.

Odpovědět na příspěvek

Oly SP310 vs Canon A610?

Autor: JMac Muž

Založeno: 20.12.2005, 08:23
Odpovědí: 6

Rozhoduji se pro koupi nového fotoaparátu. Volba je mezi Oly SP310 vs Canon A610. Těžké dilema.
Jak to je u Oly s výdrží baterií? Na dpreview si uživatelé docela stěžovali na malou výdrž. Jak je to se šumem a aberací u tohoto fotoaparátu?
Dík za případnou odpověď JMac

Odpovědět na příspěvek

RE: Oly SP310 vs Canon A610?

Autor: Jajik Muž

Založeno: 21.12.2005, 11:22

Proč se olympus u většiny modelů dané kategorie tvrdošíjně drží konstrukce zoomu začínajícího na příliš vysokých 38mm? Jistě, obzvláště u čipů velikosti 1/1,8 je objektiv konstrukčně jednodušší a cílová skupina laiků a amatérů stejně není schopna ocenit rozdíl mezi zoomem začínajícím na 38mm oproti např.34mm. Canon i Nikon se také dlouho držely rozsahu 38-114mm, ale nové modely se již pyšní užitečnějšími 35-140mm (Canon 610,620) nebo 36-126mm (Nikon P2).

Odpovědět na příspěvek

RE: Oly SP310 vs Canon A610?

Autor: lubo Muž

Založeno: 21.12.2005, 18:41

Tiez sa rozhodujem medzi tymito modelmi.
Podrobna recenzia je na http://www.dpreview.com/r
eviews/olympussp310/, na
Vyhody canon610:lepsi objektiv - svetelnost, ohnisko, velmi rychla odozva aparatu, nizky sum, lepsie farebne podanie snimok
Vyhody oly310:vysoka ostrost snimkov, vacsi display, zaznam aj do RAW, lepsia mechanicka konstrukcia /najma objektivu/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Oly SP310 vs Canon A610?

Autor: JMac Muž

Založeno: 21.12.2005, 22:29

Původně jsem uvažoval o A520, ale pak jsem to povýšil na tu A610, aby to bylo trošku srovnatelné. V recenzi SP310 neporovnávají s A610. :( A recenze je pouze na A620, tam už se objevuje srovnání s SP310.
Jinak foťáky jsem oba držel v ruce. can A610 je opravdu rychlejší v zaostření, ale zase mi tak nesedl do ruky a moc se mi nelíbí 4xAA. U oly SP310 jsem měl lepší pocit držení v ruce a líbí se mi 2xAA. Akorát si nejsem moc jistý výdrží aku, protože na dpreview, byl jeden ohlas, že je to pěkný žrout baterií. :( V nejbližších dnech by měla vyjít recenze na SP310 na www.fotoaparat.cz. Na A610 už tam je.
Ještě to budu muset pořádně zvážit :)
JMac

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Oly SP310 vs Canon A610?

Autor: lubo Muž

Založeno: 22.12.2005, 21:37

Ahoj,
co sa tyka vydrze baterii, tak v casopise DIGIREVUE 11/2005 bol na strane 34 predstaveny oly310. Uvadza sa tam, ze "...prinos predatavuje vydrz baterii -500 snimok na 2 baterie Mignon AA.. "
Na strane 34 predstavili oly350, kde pisu "...aj s tymto modelom sme nafotili viac ako 500 snimok, co bolo prijemne zistenie ..."
Ja som si vybral oly sp310, dnes som ho objednal , takze uvidime...
Lubo

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Oly SP310 vs Canon A610?

Autor: JMac Muž

Založeno: 22.12.2005, 22:32

Jde o to jaké baterie tam dali. Jestli to byly origoš 1,5V nebo Nimh 1,2V. S originálkama by to mělo být OK. Ale s těma Nimhkama jsou prý problémy.

Na dpreview to tam jeden uživatel hodně pomlouval. Na dotaz přímo u olympusu mi doporučili cituji: " Ve fotoaparatu SP 310 zoom doporucuji pouzivat specialni akumulator CRV-3, se kterym muzete poridit nekolik set snimku na jedno nabiti. Doporucuji Vam zakoupit baleni vcetne nabijecky. Doporucena MOC tohoto baleni (viz priloha) je 1 190,- Kc s DPH." (www.hahnel.cz; Lithium-Ion akumulátor Hähnel 3 V/ 1200 mAh RCRV-3)

Teď ještě monitoruju tuhle diskusi:
http://forum.fotografov
ani.cz/read.php?52,139426
2,1432083#msg-1432083

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Oly SP310 vs Canon A610?

Autor: JMac Muž

Založeno: 26.12.2005, 17:01

Až ho budete mít a trošku ho vyzkoušíte, dejte vědět, jak jste s ním spokojený. Dík. JMac

Odpovědět na příspěvek

recenze by nemela jen popisovat parametry

Autor: martin Muž

Založeno: 02.01.2006, 20:50
Odpovědí: 1

recenzi si radej prectu an dpreview nebo dcrp, tato dost velkou casti obsahuje jen popis techn. parametru, mne ale zajimaji testovaci fotografie a jejich komentare, plus komentare k funkcim...kterych je docela malo...a jestlize se dozvim, ze raw se zapisuje 9 s, tak to nemate jen poznamenat, ale rovnou poradne napsat, ze ten raw je tam nanic

Odpovědět na příspěvek

RE: recenze by nemela jen popisovat parametry

Autor: JMac Muž

Založeno: 02.01.2006, 21:14

Na základě porovnání zmiňovaných časů (focení, práce s kartou) jsem usoudil, že tento Oly je pěkný lenoch. Dopomohlo mi to k rozhodnutí a koupil jsem Canon A610 a zatím mohu říci, že k naprosté spokojenosti.

Nově také vyšla recenze na SP310 na fotoaparat.cz (http://www.fotoaparat.cz
/article/10226/1)

Odpovědět na příspěvek

zkušenosti s SP 350

Autor: ivo válek Muž

Založeno: 02.02.2006, 05:23
Odpovědí: 0

Myslím si, že 310, ani 350 nejsou žrouty baterek, ale mají blbě nastaveno vyhodnocení, kdy je aku vybito. Ať jsem zkoušel aku NiCd i NiMh mnoha kapacit, včetně nových, vždy stačilo pár zapnutí ( ! ) či režim -kamera- a už hlásil, že končí ! Podotýkám, že všechny jsem nabíjel v mokroprocesorové nabíječce a byly vždy čerstvé. Jsem těžce zklamán a zvědav, jak se k tomu postaví na infolince a případně v servisu. Podruhé bych ho nekoupil a uvažuju o vrácení a koupi Canonu 610 nebo 620.

Odpovědět na příspěvek

Baterie !!!

Autor: Petr Muž

Založeno: 03.02.2006, 17:33
Odpovědí: 0

Máte někdo podobně špatné zkušenosti s bateriemi jako majitel SP-350 v předchozím příspěvku?

Odpovědět na příspěvek

battery

Autor: ron Muž

Založeno: 14.02.2006, 23:27
Odpovědí: 0

mam ho z nemecka skoro hned ako vysiel a ten problem s battery je. ale nie ako hlasi niekto, ze po chvili mu praskne modra obrazovka, ale u mna po par fotkach (niekedy az par deisatkach - asi v akom stave je baterka) zacne blikat cervena baterka a vtedy sa mi zda, ze fotak ma troska setriacejsi rezim - pri nabijani blesku (az niekolko sekund) vypina displej
cakam na fw update. inak super!

Odpovědět na příspěvek

baterka oprava

Autor: ron Muž

Založeno: 15.02.2006, 14:25
Odpovědí: 1

POZOR! v servise vam daju novy firmware, ktory to ma osterene, ale nie je verejne dostupny - iba pre servisy.
staci doniest fotak a bezplatne to opravia.

http://www.io
lympus.cz/kontakty/

Odpovědět na příspěvek

RE: baterka oprava

Autor: JMac Muž

Založeno: 15.02.2006, 15:29

Přístup Oly k zákazníkům ve mně nechává smíšené pocity.
Když jsem se sháněl po návodu k SP310 v PDFku, tak mi řekli, že si ho nejdřív musím koupit a pak si ho mohu z jejich stránek stáhnout. Můj argument, že na Oly stránkách v USA se tento návod dá stáhnout bezproblémově, mi ani neodpověděli. :-(

Odpovědět na příspěvek

batery

Autor: Zdeno Muž

Založeno: 17.03.2006, 15:05
Odpovědí: 0

Ja som ho kupoval nedavno a tento problem uz ma porieseny. A cez sw., ktory je k nemu sa da updatnut aj firmware. Teda aspon sa to tak tvari. Podla toho je vo fotaku posledny.
So samotnym fotakom som velmi spokojny. Za tu cenu je to maly sikovny kompakt na krasne fotky.

Odpovědět na příspěvek

Velikost fotky v RAW a JPEG

Autor: Luboš Muž

Založeno: 31.03.2006, 19:58
Odpovědí: 0

Hoj, prosim mohl by jste me nejaky majitel tohoto fotoaparatu rict jak je velka fotka v MB ve formatu RAW a v nejvetsim pouzitim rozliseni u JPEG. diky moc za odpoved.

Odpovědět na příspěvek

raw

Autor: ron Muž

Založeno: 28.04.2006, 11:25
Odpovědí: 0

tusim, ze sedem a pol mega

Odpovědět na příspěvek

BATERKA

Autor: PETR Muž

Založeno: 04.05.2006, 17:27
Odpovědí: 2

Zdravim.koupil sem si SP 310 ale mam v něm baterii Olympus CR-V3 a schánim nato nabiječku.nevíte kolik asi může stát a kdyžtak odkaz kde ji sehnat.Předem díky

Odpovědět na příspěvek

RE: BATERKA

Autor: JMac Muž

Založeno: 04.05.2006, 18:54

viz příspěvek o kousek níž:
Na dotaz přímo u olympusu mi doporučili cituji: " Ve fotoaparatu SP 310 zoom doporucuji pouzivat specialni akumulator CRV-3, se kterym muzete poridit nekolik set snimku na jedno nabiti. Doporucuji Vam zakoupit baleni vcetne nabijecky. Doporucena MOC tohoto baleni (viz priloha) je 1 190,- Kc s DPH." (www.hahnel.cz; Lithium-Ion akumulátor Hähnel 3 V/ 1200 mAh RCRV-3)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: BATERKA

Autor: Petr Muž

Založeno: 08.05.2006, 08:54

notak 1200 dávat ještě za nabíječku se mi moc dávat nechce.ale jdou tak i LR6 ty jak dlouho tak vydržej

Odpovědět na příspěvek

baterie v SP-310

Autor: U_R_B_I_ Muž

Založeno: 24.06.2006, 13:34
Odpovědí: 1

Potřeboval bych poradit s bateriema.Měl sem CR-V3 orig.olympus a ta se mi po pár fotkách ukazovala že je vybitá ,tak sem si koupil tužkový nabíjecí GP 2500 a ty se mi taky každej den hned vybijou.Nejde nějak v nastavení SP-310 nastavit,jaká vtom máte bariie,nebo něco podobného??některý foto. to mají

Odpovědět na příspěvek

RE: baterie v SP-310

Autor: vaca Muž

Založeno: 12.02.2007, 11:32

zašel bych do servisu Olympusu četl jsem zahraniční fora a píšou tam o problemu s baterkama. Provádějí tam nastavení a myslím že se objevil i problém se samovybijením při vypnutém přístroji.

Odpovědět na příspěvek

skusenosti

Autor: peter Muž

Založeno: 26.07.2006, 15:10
Odpovědí: 5

dlho som cital recenzie a uvazoval ci je to ten spravny fotak, ale chybalo mi par podstatnych informaii ktore som zistil az ked som ho kupil, tak ak to niekomu pomoze:
- baterky - kupte si nabijacie 2700 mah potom na tom urobite cca 200 -300 podla toho ako sa tym hrate
- testol som 2000 mah - spravil som 100 fotiek s bleskom za sebou a potom som ich vymazal, potom ma to uz nabavilo, takze nie je to take tragicke
- co je hlavny minus je rychlost fotaku - je fakt ze je pomalsi, ale ked som si potom uvedomil ak aj chcete spravit nejaku momentku ten cas kym sa k fotaku dostanete uz aj tak neskoro, hlavne start je proste pomaly, kym sa nacita karta, potom ked uz si nastavite co idete fotit uz je to super
- co je plus - dobra kvalita videa, fotiek, perfektne menu, premakane funkcie, manualne nastavenia, pre zaciatocnika proste hracka, duper display, ani ten ladacik nie je az taky maly, percektne prehravanie videa priamo aj so zvukom, ...
zhrnutie: nevyhoda - rychlost - priemerna
v menu su nejake albumy - sprostost aj tak to vcsetko ide do PC a tam sa to spracuje dalej
vyhoda - vsetko ostatne je super

Odpovědět na příspěvek

RE: skusenosti

Autor: Petr Muž

Založeno: 28.07.2006, 11:35

čau hele prosimtě potřeboval bych poradit.mam stejnej foťák ale měl sem u toho baterii CR-V3 ale ta mi vydržela pár dní a to sem minimálně foťil.nejde nějak v tom foťáku nastavit,jaké baterie zrovna používáš nebo něco takovýho?mam nabíjecí 2500 ale ty se hned vybijou

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: skusenosti

Autor: peter Muž

Založeno: 02.08.2006, 12:22

neviem, 2500 by ti mali vydrzat dost dlho, nastavit sa to vo fotaku neda pokial viem,

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: skusenosti

Autor: JNis Muž

Založeno: 07.08.2006, 00:42

mě k tomu v obchodě doporučili baterie 2100 a jsem z nich nešťastnej :-( pořád jenom přehazuju baterie z fotáku do nabíječky a zpět, i když je nabíjím dlouho, nevydrží mi max něco přes půl hodiny...
Jinak foťák mi připadá povedený, jen co se mi povede zmáknout všechny funkce

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: skusenosti

Autor: peter Muž

Založeno: 11.08.2006, 07:39

nikde v niektorej recenzii bolo pisane, ze ma zlu kontrolu nabitia ze hned svieti cervena kontrolka. stiahol som si cestinu neviem ci v tom bolo aj nieco ine a myslim ze slabu baterku hlasi ked je uz fakt slaba. ja nabijam baterky cca 3 hod, 2 pary mi vydrzia aj s rezervou na tyzden dovolenky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: skusenosti

Autor: mira Muž

Založeno: 28.01.2012, 10:33

Dobíjecí baterie musí být kvalitní, osobně se mě
(na radu dobrého prodejce) osvědčily klasické 1,5V FR6 - Lithium, vydrží 7x déle než běžné alkalické baterie. Měl jsem ten samý problém a tyto baterie jsou o.k., u nás za cenu 80,-Kč, prodávají i dobíjející v tomto typu, cena 180,-

Odpovědět na příspěvek

Jak snížit hloubku ostrosti

Autor: JNis Muž

Založeno: 07.08.2006, 00:47
Odpovědí: 0

Myslíte, že by pomohl snížit hloubku ostrosti některý z nástavců (TCON-17F, nebo WCON-07F) tak, aby bylo pozadí skutečně rozmazané? Je to vůbec možné u tohohle foťáku???

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: