Olympus SP-510UZ: vybavený ultrazoom v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Olympus SP-510UZ: vybavený ultrazoom v praxi

22. února 2007, 00.00 | V dnešní recenzi se blíže podíváme na jeden z dalších ultrazoomových EVF přístrojů od Olympusu. Jedná se o model SP-510UZ (jehož předchůdcem je "es-pé-pětset"), který nabídne rozlišení 7,1 MPix, 10x optický zoom, příjemný design i rozměry a samozřejmě mnoho manuálních funkcí.

{Základní popis}

V dnešní recenzi se blíže podíváme na jeden z dalších ultrazoomových EVF přístrojů od Olympusu, jedná se konkrétně o model SP-510UZ . Výrobce zde oproti jeho předchůdci (SP-500) zapracoval jednak na designové stránce aparátu, ale především zvýšil rozlišení a také rapidně vzrostla citlivost. Nicméně vzhledem k faktu, že byl použit (co do rozměrů) stejný typ snímače, měli jsme hned ze začátku důvodné obavy, zda-li tato změna nebude spíše kontraproduktivní. SP-510 nabídne samozřejmě též velký rozsah ohniskové vzdálenosti (10x optický zoom), množství manuálních funkcí, rozměrný display, ale také například možnost ukládání snímků do RAWu. Olympus SP-510 je určen pro pokročilejší amatérské fotografy, kteří již mají s fotografováním jisté zkušenosti a ovládají též základní specifika expozice.

Základní popis

Plášť přístroje je tvořen plastem se stylovým stříbrno-metalickým povrchem. Přední straně dominuje robustní tubus objektivu, z kterého se vysouvá optika. Vedle něho je poměrně velký grip - s pogumovanou částí, o kterou se opíráte při fotografování konečky prstů. Pomocí redukce můžeme na objektiv též nasadit předsádky. V horní části je vestavěný - vystřelovací interní blesk. Na přední straně ještě naleznete mezi objektivem a gripem přisvětlovací diodu automatického zaostřování a mikrofon. Na horní straně aparátu je část ovládání. Jednak zde máme kruhový volič režimů, dále personalizované tlačítko (původně pro ovládání stabilizátoru - pouze softwarového však) a klávesa pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu. V poslední řadě samozřejmě nechybí spoušť, kterou navíc lemuje ovladač optického zoomu. Z levé strany (při čelním pohledu) je gumová záslepka, pod níž se ukrývá USB zdířka. Vedle ní je pouze reproduktor. Na opačné - pravé straně, najdete záslepku ke vstupu pro napájení a pod ní leží dvířka s paměťovou kartou (typu xD).

Dolní strana obsahuje jen dutinu pro čtveřici tužkových baterií, kterou chrání plastová dvířka s pojistkou a dále plastový závit pro umístění fotoaparátu do stativu. Velkou část zadní strany zabírá display, nad kterým je elektronický hledáček (EVF) bez možnosti dioptrické korekce. Vedle hledáčku je mechanické tlačítko pro uvolnění vestavěného blesku. Okolo displeje nalezneme zbylá ovládací tlačítka, sloužící (od shora dolů) pro přepínání mezi hledáčkem a displejem, zobrazování informací na displeji, vstupu do menu, mazání/volby samospouště a posledním ovládacím prvkem je zde multifunkční křížový ovladač, umožňující nastavení režimu ostření, rychlého náhledu, funkce blesku, případně kompenzace expozice. Olympus SP-510 má hmotnost (včetně baterie a karty) cca 410 g, fyzické rozměry jsou: 106 x 75 x 70 mm.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Použitý CCD snímač má efektivní rozlišení 7,1 MPix a úhlopříčku 1/2,5" (fyzické rozlišení snímače je 7,40 MPix). Díky tomu můžeme fotografovat do velikosti 3 072 x 2 304 bodů, v ostatních rozměrech poté 2 592 x 1 936, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů ve formátech JPEG a RAW (pouze v max. rozlišení). Citlivost lze nastavit na ISO 50, 100, 200, 400, 800 a 1600. V krajních případech umožňuje aparát dále ještě možnost ISO 2500 a ISO 4000, ovšem v takovém případě pouze na poloviční rozlišení - 3,14 MPix (2 048 x 1 536 bodů). Ozvučené videosekvence lze natáčet v rozlišení VGA nebo QVGA - tedy 640 x 480 bodů a 320 x 240 bodů - v obou případech s frekvencí 30 nebo 15 snímků/sekundu. Filmovat můžete až do zaplnění paměťové karty. O zpracování snímků se stará obrazový procesor TruePic TURBO, který umožňuje nastavení saturace, kontrastu i ostrosti v rozsahu +/-5 kroků.

 

Objektiv zde použil výrobce - Olympus ED Lens. Disponuje 10x optickým zoomem s rozsahem ohniskové vzdálenosti 6,3-63 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-380 mm) a světelností F2,8-3,7. Maximální clonové číslo je F8,0. Průměr filtru je 45,6 mm (s redukcí CLA-4 lze nasadit předsádkové čočky). Automatické TTL zaostřování pracuje na principu porovnávání kontrastu. Za zhoršených světelných podmínek vám pomůže asistenční světlo AF. Zaostřovat lze vícebodově nebo bodově s výběrem oblasti. Ve standardním režimu umožňuje autofocus zaostřit od 60 cm (na nejkratším ohnisku), případně 200 cm na ohnisku nejdelším. V makro režimu můžeme ostřit od 7 cm do 120 cm a v Super Makro režimu pracuje AF již od 3 cm. Zvolit můžeme i manuální ostření.

Automatické měření expozice pracuje buďto poměrově (ESP měření) v celém snímaném spektru, bodově a nebo se zdůrazněným středem. Kromě plně manuálního režimu můžeme ovládat expozici také pomocí poloautomatických režimů nebo plně automatického režimu (priorita clony/času, manuální režim). K dispozici je mimo jiné také možnost volby z až 21 scénických režimů. Rychlost závěrky lze nastavit od 1/1000 s do 15 s. Kromě nejdelšího času je zde k dispozici také režim Bulb (umožňuje maximální čas závěrky prodloužit až na 8 minut). Kompenzaci automatické expozice můžeme nastavit na +-2 EV po 1/3 EV krocích. Sériové snímání zvládne až 3 snímky rychlostí 1,8 snímků/sekundu. Intervalové snímání pracuje s frekvencí od 2 do 100 snímků s intervalem 1-60 minut.

Funkce vyvážení bílé barvy nabízí jak plně automatickou volbu, tak i některou z šesti předdefinovaných možností (Den, Zataženo, Žárovka a 3 typy zářivek). Nechybí ani možnost nastavení manuální kalibrace. Vestavěný blesk má pracovní rozsah 0,3-4,5m (na nejkratším ohnisku) a 1,2-3,4m (na nejdelším ohnisku). Jeho intenzitu můžeme regulovat pomocí korekce o +/-2 EV a pracuje celkem v šesti režimech: Auto, S redukcí červených očí, Vynucený záblesk, Pomalá synchronizace, Pomalá synchronizace + redukce červených očí a Blesk vypnut. Elektronický hledáček má rozlišení 201 600 bodů. LCD TFT displej na zadní straně disponuje úhlopříčkou 2,5" s rozlišením 115 000 bodů. Data se ukládají na paměťovou kartu xD, popřípadě do interní paměti (16 MB). Napájení zajišťují 4 tužkové baterie. Přenos dat do počítače probíhá pomocí USB 2.0. Nechybí ani možnost přímého tisku bez počítače pomocí PictBridge a výrobce u tohoto typu nezapomněl ani na podporu českého jazyka.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání a především množství ovládacích prvků je řešeno s ohledem na co největší ergonomii a jednoduchost ovládání. Fotoaparát se zapíná tlačítkem "Power" na horní straně. Kruhovým prstencem měníme expoziční režimy (Auto, Program, Priorita času/clony, Manuální režim, Scénické režimy, Kamera). Poslední položka představuje čtyři režimy: My 1-My 4, kde si můžete nadefinovat své vlastní režimy.

Na zadní straně je jednak mechanické tlačítko pro "vystřelení" blesku, dále čtyři klávesy a multifunkční křížový ovladač. Čtveřicí jednoúčelových kláves ovládáme: přepínání režimů prohlížení (LCD/EVF), zobrazení informací na displeji, menu, samospoušť/mazání. Křížový ovladač je určen kromě posuvu v menu také pro běžně prováděné změny jakými je například: režim ostření (Normal, Makro, Supermakro) - vlevo, kompenzace expozice - nahoru, funkce blesku - vpravo a rychlý náhled - dolů. Prostřední klávesa slouží pro potvrzení volby nebo pro vstup do základní struktury menu.

V případě změny expozičních parametrů při manuálním, případně polo-manuálním režimu, stiskneme u křížového ovladače klávesu "nahoru" a ve vrchní části displeje se nám objeví okna s expozičním časem a clonou. Poté pomocí kláves "vlevo", "vpravo" (viz grafické znázornění) měníme požadované parametry. Výběr potvrzujeme středovou klávesou OK. Systém je to vpravdě trochu krkolomný (osobně si myslím, že jeden roller by zde zase tak na škodu nebyl), ale to je daní za kompaktní tělo a také minimum ovládacích prvků.

 

 

Do základního menu vstoupíme klávesou OK/Menu, kde měníme základní parametry: Vyvážení bílé barvy, Citlivost, Způsob snímání a Oblast měření expozice. Do rozšířeného (standardního menu) vstoupíme stiskem stejnojmenné klávesy. Poté se nám objeví hlavní nabídka v podobě šesti ikon (v režimu fotoaparátu): Kvalita obrazu, Resetování, Foto-menu, Nastavení, SCN (scénické režimy) a Tichý režim. Podstatné jsou pro nás především položky - Kvalita obrazu (rozlišení), Foto-menu a Nastavení.

 

 

Položka Foto-menu umožňuje změny a nastavení při fotografování a obsahuje následující položky: Vyvážení bílé barvy, Citlivost (ISO), Režim snímání, Měření expozice, Detailní zoom, Digitální zoom, Režim AF, Režim ostření, Trvalý AF, Prediktivní AF, Digitální stabilizátor, Kompenzace blesku, Synchronizace blesku, Blesk, Digitální záznamník, Ostrost, Kontrast, Sytost, Redukce šumu a Časové foto. Záložka Nastavení představuje klasický SET-UP a naleznete zde možnosti: Formátování, Záloha, Jazyk, Nastavení zapnutí, Nastavení vypnutí, Pípnutí, Zvuky, Závěrka, Hlasitost, Náhled, Názvy souboru, Pixel Mapping (opravuje vadné obrazové body ve snímku), Jas displeje, Čas, Duální čas, Budík, Video výstup, Rámečky, Histogram, Můj režim, jednotky (M / Stopy), Asistenční světlo a Uživatelské tlačítko.

V režimu prohlížení snímků máte k dispozici při vstupu do menu možnosti: Nastavit prezentaci, Upravit snímek, Tisknout, Zobrazit kalendář, Prohlížení, Nastavení (stejné jako v režimu fotoaparátu), Album, Mazání a Tichý režim. V případě formátu RAW máme k dispozici úpravy snímků přímo ve fotoaparátu. Můžeme si tak již při prohlížení nastavit vhodné vyvážení bílé, rozlišení, ostrost, saturaci a kontrast a snímek konvertovat do JPEG.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Olympus SP-510 fotografuje celkem na 8 citlivostí. Kromě dnes již standardních ISO 50, 100, 200 a 400, výrobce netroškařil a přidal ještě ISO 800 a 1600. Při polovičním rozlišení 3,14 MPix dokonce můžete snímat s citlivostí až ISO 2500 a ISO 4000. Ovšem, jak je patrné z testovacích snímků, méně je někdy více a zrovna v tomto případě se jedná o naprostý skok vedle. To, že na větší citlivost než je ISO 800, už snímač ruku v ruce s post-processingem produkuje doslova mazanice, není u této třídy fotoaparátů zas tak neobvyklé (a více méně se to dalo čekat). Ovšem je trochu překvapivé, že digitální šum začíná být jasně patrný již při ISO 200. Následující citlivost ISO 400 již je - co se týče šumu v kombinaci se softwarovými úpravami snímků, na opravdové hranici použitelnosti (a to zde mluvíme spíše již jen o zmenšených náhledech). V oblasti šumu představuje tedy Olympus SP-510 slabý průměr ve své třídě.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 2500 a 4000.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje ve standardních podmínkách korektně. Chybná měření zaznamenáme v umělém (žárovkovém či zářivkovém) osvětlení, kde selhává drtivá většina digitálních fotoaparátů. V případě potřeby lze samozřejmě využít též nastavení WB manuálně.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

V případě kvality snímků nabízí SP-510 slušnou úroveň detailů na svou třídu. Také ostrost, kontrast i barevné vyvážení je dobré, je zde znatelný posun v kvalitě oproti předchůdci SP-500. Zásluhu na tom má pochopitelně především vyšší rozlišení. Na druhou stranu zde ovšem můžeme pozorovat také poměrně silné moiré (a to jak na svislých, tak i vodorovných liniích). Také chromatická aberace se u tohoto modelu výrazněji projevuje, ale stále se drží v tolerovatelných mezích. Na nejkratším ohnisku ostrost mizí pouze v rozích a patrné je také průměrné soudkovité zkreslení. S rostoucím ohniskem zcela zmizí soudkovité zkreslení, ovšem ruku v ruce s ním klesá silně ostrost. Vzhledem k typu optiky to však není nic neobvyklého. Vinětace (ztráta světla v rozích) je na tuto třídu aparátů normální. Celkově je kvalita obrazu dobrá, ovšem zároveň se zde také silněji projevují klasické vady optiky. To je však daň za velký rozsah ohniskové vzdálenosti (10x optický zoom).

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na různé citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 2500.

V režimu makro...

 

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 2500 a 4000.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Olympus SP-510UZ v praxi

Od zapnutí fotoaparátu až po pořízení prvního snímku uplyne 3,5 sekundy. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je v našich podmínkách neměřitelné, tedy kratší než 0,1 sekundy. Zpoždění bez namáčknutí je cca 0,7 sekund. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá přístroji přesně 2 sekundy, přičemž ovládání zoomu je rozděleno na cca 40 kroků, což umožňuje velice přesné a detailní zoomování a jedná se o velice praktickou funkci přístroje. Display má sice jisté zpoždění, ale ne větší, než mají konkurenční aparáty. Ovládání pracuje dobře a spolehlivě. Chod jednotlivých tlačítek je lehký a jejich reakce jsou okamžité. Příjemnou funkcí je možnost přiřazení konkrétní funkce k tlačítku umístěném vedle klávesy Power. Můžete pod něj uložit přímou volbu: Digitální stabilizátor (což je též tovární nastavení), Zámek expozice (AELock), Zámek ostření (AFLock), Kvalitu obrazu, Detailní zoom, Digitální zoom, Režim AF, Režim ostření, Trvalý AF, Synchronizace blesku, Blesk, Záznamník a Redukce šumu.

Automatické měření expozice pracuje velmi dobře. Poměrně slušně pracuje i automatické zaostřování, ovšem problém může nastat v případě fotografování za slabších světelných podmínek (což je však také poměrně standardní neduh většiny aparátu v tomto segmentu). Ovládání jako takové sice obsahuje jen nezbytně nutný počet ovladačů a nepředstavuje nic těžkého, nicméně jeden roller navíc už by tento fotoaparát rozhodně "unesl" a bylo by to určitě ku prospěchu věci. Například totiž právě změny parametrů u polomanuálních a manuálních režimů představují poměrně krkolomnou záležitost a zbytečné několikanásobné "cvakání". Další zavádějící a občas mírně matoucí prvek SP-510 představuje display. Na něj se totiž nelze příliš spolehnout v případě vyvážení bílé barvy, neboť ačkoli zobrazuje snímky správně, ve skutečnosti dochází k posunu do teplejších odstínů (to je však také neduh spousty přístrojů). Jako poslední výtku si zde neodpustím relativně dlouhé počáteční ohnisko (38mm po přepočtu na kinofilm).

Abychom však jen nekritizovali, také zde samozřejmě nechybí i spousta užitečných funkcí, jako jsou manuální režimy, 10x optický zoom, dostatečné rozlišení nebo možnost fotografování do formátu RAW. Ten pak můžete následně editovat přímo ve fotoaparátu, nastavit vyvážení bílé barvy, ostrost a kontrast a podobně. Výsledek lze dále převést do klasického JPEGu a originál smazat, čímž neplýtváme místem (ovšem jiná otázka je, jak efektivně budeme editovat snímky přímo v přístroji - osobně bych dal jednoznačně přednost spíše úpravám v PC). Fotoaparát umožňuje také náhled živého histogramu, který lze v menu vypnout/aktivovat. A samozřejmě nechybí ani podpora češtiny. Balení obsahuje fotoaparát, řemínek, 4 ks AA baterií, USB kabel, A/V kabel a manuál.

Závěrem

Olympus SP-510 nabízí dobrou alternativu pro aktivní amatérské fotografy, kteří potřebují kompaktní přístroj s dostatečným rozlišením, širokým rozsahem zoomu a možnostmi manuálního ovládání expozičních parametrů. Jako bonus zde dostanou též možnosti fotografování do RAW formátu. Na druhou stranu daní za to však budou špatné vlastnosti přístroje v oblasti digitálního šumu, a stejně tak v některých případech i silnější klasické neduhy optiky. Ovšem vezmeme-li v úvahu poměr ceny/výkonu, jedná se v daném segmentu bezpochyby o velice konkurenceschopný model. Maloobchodní doporučená koncová cena se pohybuje okolo 7 000 Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

To snad šumí víc,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 22.02.2007, 06:24
Odpovědí: 6

než všechny Panasonicy dohromady... Kvalita obrazového výstupu kompaktů Olympus šla v poslední době tak neuvěřitelně dolů, že bych se jim obloukem vyhýbal. To už je fakt lepší ten *lastův Ricoh... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: To snad šumí víc,

Autor: Kositch Muž

Založeno: 22.02.2007, 09:10

Souhlas, býval jsem velkým příznivcem UZ EVF kompaktů Olympusu, ale poslední dobou Olympuse zdaleka nesahá konkurentům ani po kotníky (Canon,Fuji,Panasonic...)
. Je to škoda:(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: To snad šumí víc,

Autor: Tom. Muž

Založeno: 22.02.2007, 22:16

Není to škoda. Ne pro nás Je to škoda pro Olympus. A to jsem přemýšlel o E400. Ani náhodou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: To snad šumí víc,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 23.02.2007, 06:24

Klidně přemýšlejte dál. Není to kompakt a fotí to velice slušně. Pokud potřebujete maličkou zrcadlovku, tak se moc typů neprodává a o E400 se přemýšlet musí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: To snad šumí víc,

Autor: Tom. Muž

Založeno: 23.02.2007, 06:49

Víte, to byste musel vidět to co jsem viděl já - viz příspěvek šum. I když jedno je kompakt a druhé zrcadlovka, obávám se , že filozofie zpracovávání obrazu uvnitř foťáku může být stejná u celé generace jednoho výrobce. A také přístup oficiálního prodejce značky o něčem hovoří. Důvěra je prostě narušena a peněz není tolik, abych si mohla kupovat tolik aparátů, a se strefím do správného.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: To snad šumí víc,

Autor: Nill Muž

Založeno: 25.02.2007, 17:01

Snad vyrobci brzo pochopi, ze i bezne uzivatele zacinaji zajimat realny vystup a ne marketingove parametry fotaku. E400 bych se ale urcite nebal, to nema nic spolecneho s "filozofii zpracovani", E400 ma nekolikrat vetsi snimaci cip (tedy i nekolikanasobne nizsi uroven sumu) a je mozne fotit do RAW, kdy je nasledne zpracovani fotografie plne v rukou fototgrafa.

Odpovědět na příspěvek

RE: To snad šumí víc,

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 26.02.2007, 06:20

RAW není samospasitelný. Pokud snímač vyprodukuje šum, je v RAW stejně jako v jakémkoliv jiném formátu. RAW má oproti JPEG jednu drobnou výhodu, že se s tím šumem ještě něco málo dá dělat, protože tak zásadně neovlivňuje fotku jako v JPEG kde se šum zakomponuje do komprimace.

Odpovědět na příspěvek

Prokrinda, recenze na starý model!

Autor: lk1 Muž

Založeno: 22.02.2007, 08:26
Odpovědí: 1

Vždyť olympus představil už SP-550, kde jste tohle vytáhli?

Odpovědět na příspěvek

RE: Prokrinda, recenze na starý model!

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 22.02.2007, 10:06

Dobry den,
vzdyt recenze preci nemusi byt striktne zhava a aktualni, od toho vydavame preview (na posledni novinky). Bezne recenzujeme i nekolik mesicu stare modely. Olympus SP-550 jeste bohuzel neni v soucasne dobe k dispozici na testy, ale hned jak bude, radi jej samozrejme prozeneme "zatezkavaci zkouskou".

Jinak trochu jsem pozmenil perex clanku, nebot jeho formulace byla trochu zavadejici a mohla budit dojem, ze se jedna o uplnou novinku (coz neni pravda)...
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

SP-550

Autor: Rejca Muž

Založeno: 22.02.2007, 08:45
Odpovědí: 0

Taky bych spíš čekal recenzi na nový model....
Tohle je staré přes půl roku a všichni ví, že to je jen SP-500ka, co má o 1Mpix víc.

Odpovědět na příspěvek

510

Autor: grebson Muž

Založeno: 22.02.2007, 16:43
Odpovědí: 0

Je to šuměnka ...vyměnil jsem jí já blázen za C 750 UZ a to byla veliká chyba...šuměl o 100% méně...takže já radím nekupovat!!!

Odpovědět na příspěvek

Šum

Autor: Tom. Muž

Založeno: 22.02.2007, 22:09
Odpovědí: 0

Kolegyně přinesla celá zoufalá do práce nový kompakt Olympus FE240. Porovnala totiž doma fotografie s její matky Olympusem asi 4 roky starým, typ nezná. Fotogravolal jsem s bleskem v místnosti, osvětlené zářivkami a abych mohl porovnat, taktéž s opovrhovaným Kodakem DX6490. 100% zvětšení Kodak absolutně bez artefaktů, bez "žehlení". Olympus - obličej skvrnitý jako prase bradavičnaté, ohyzdné shluky pixelů, pleťovka jako před smrtí. Reklamaci po frontálním útoku prodejce, který jí vyvolal fotky 9x13 cca a tvrdil, že co vidí na monitoru není vůbec vypovídající i přes moje protesty, vzdala. Tomu se říká pokrok.

Odpovědět na příspěvek

canon

Autor: mino Muž

Založeno: 22.02.2007, 23:06
Odpovědí: 0

má byť nejaký nasledovník CANONu Powershot S3 IS v blízskej dobe?

Odpovědět na příspěvek

objektiv

Autor: franci Muž

Založeno: 24.02.2007, 10:55
Odpovědí: 0

Objektiv začíná na 38 mm a prodleva spouště je 0.7 vteřiny.

To si snad dělají legraci, ne?
všechny fotoaparáty Ricoh mají objektivy 28 mm a prodlevu spouště 0.09 vteřiny.

Ať se k němu jdou ostatní něco naučit.

Odpovědět na příspěvek

objektiv

Autor: franci Muž

Založeno: 24.02.2007, 11:02
Odpovědí: 1

Objektiv začíná na 38 mm a prodleva spouště je 0.7 vteřiny.

To si snad dělají legraci, ne?
všechny fotoaparáty Ricoh mají objektivy 28 mm a prodlevu spouště 0.09 vteřiny.

Ať se k němu jdou ostatní něco naučit.

Odpovědět na příspěvek

RE: objektiv

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 26.02.2007, 06:12

Souhlasím, ale řekneme-li A, musíme říct i B. A tím je cena. Za kolik se prodává srovnatelný Ricoh?

Odpovědět na příspěvek

SP 320

Autor: Karel Robert Muž

Založeno: 05.03.2007, 19:44
Odpovědí: 0

Bohuzel i ja musim konstatovat,ze kvalita jde jakoby opravdu dolu s kazdym dalsim "novym" kompaktem.Mame doma SP 320 se 7mega a jako maly rodinny fotacek si ho nemuzume vynachvalit.Barvy i sum ma na prijatelne urovni a fotky jsou celkove velmi hezke.
Bohuzel vyrobci se v honbe za prodejnosti u laicke verejnosti soustreduji na pixely a zanedbavaji velikost cipu.Vysledkem jsou radoby nadupane fotoaparaty s mizernym finalnim produktem.Coz je bohuzel pripad i SP-510.

Odpovědět na příspěvek

USB

Autor: Filoss Muž

Založeno: 14.05.2007, 14:11
Odpovědí: 0

Dobrý den!
Chcem sa spýtať, aké USB prepojenie má SP51O-UZ. Nikedy je uvádzané, že 1.0, inde USB 2.0. ATk ako teda?

Odpovědět na příspěvek

Zre reakcie na Olympus SP-510UZ, PORADTE

Autor: barny Muž

Založeno: 01.06.2007, 20:54
Odpovědí: 0

Vazeni odbornici,
amater hlada pomoc vzhladom na zle ohlasy na Olympus SP-510UZ.

Mam moznost vymeny a kupy lepsieho fotaku podla vasej rady, reakcie, alternativy...
Spominate foto.sumy a pod., mam z toho gulas, nechcem kupovat o rok, dva dalsi a buchat si hlavu, preco som ho nevymenil skor a nedoplatil za iny +500SKK ... :{
HEEeeeLP
Barny.

D
AKUJEM

Odpovědět na příspěvek

to snad neni pravda

Autor: mato Muž

Založeno: 26.06.2007, 22:49
Odpovědí: 0

tak ja rozmyslam medzi fujifilm s5700 a tymto tu ale nech robim co robim tak vo vsetkych recenziach je na fuji strasne nadavane kvoli aberacii a na olympus kvoli sumu .. tak to si fakt clovek nemoze kupit poriadny fotak za 7000 sk?...

Odpovědět na příspěvek

help

Autor: Palike Muž

Založeno: 04.08.2007, 18:41
Odpovědí: 0

Prosim Vas mohol by mi niekto poradit pri kupe digitalu OLYMPUS SP-510 a FineFix S5700 nemam ziadne skusenost ohladom digitalov, a potreboval by som nejaku odbornu radu.....
Vopred dakujem, a ak by bolo mozne odpiste mi pls na mail (Paloo@szm.sk)

Odpovědět na příspěvek

Moj nazor na SP-510

Autor: filoss Muž

Založeno: 21.08.2007, 17:11
Odpovědí: 1

Tento fotak mam doma asi 6 tyzdnov a hoci nie som z neho uplne paf, musim uznat, že je dobrý. Čo sa týka šumu - áno, je ho viac, ako by sa patrilo, ale používam program Noiseware CE a musím uznať, že v tejto kombinácii sa to dá zvládnuť. Za dobrého svetla fotí výborne, baterka vydrží jak bujak, displej má síce vzhľadom na veľkosť dosť malé rozlíško, ale čert to vem. V konečnom dôsledku musím uznať, že až na trošku horšie ostrenie pri zlých svetelných podmienkach (koncerty v zafajčených baroch) ide o dobrý strojček. A ak sa pozremem na cenu... nevidím problém. Pre začiatočníka, ktorý nemá 15 a viac litrov ako stvorené... Neviem však porovanať s Fuji (5600, 5700) - na to sú tu iní :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Moj nazor na SP-510

Autor: Jonas Muž

Založeno: 18.03.2009, 13:38

Co mate vsetci s tym sumom? ....neviete si nastavit ISO alebo co? ...ja pozivam ISO 100 az 400 a bez problemov...ziadny sum ...ani vecer....tak ja neviem ci tu pisu iba ludia co drzia prvykrat v ruke fotoaparat? Ten fotoaparat je vyborny...da sa plne manualne nastavit...to nie je fotoaparat pre zaciatocnikov ale pre ludi, ktori co to do fotografovania vedia

Odpovědět na příspěvek

SP-510

Autor: Palike Muž

Založeno: 07.09.2007, 17:59
Odpovědí: 0

Uz ho mam doma som s nim celkom spokojny, ma sice slabsi displej ale ja v tom nevidim zasa az tak velky problem..., co sa tyka sumu.. NO za tu cenu je gut! podla mna je o daco lepsi ako Fuji S5700 pre zaciatocnikov urcite. Uz ked ma viacej scenyckych rezimov.

Odpovědět na příspěvek

Cf karta/xD karta

Autor: Vladimír Muž

Založeno: 22.10.2007, 10:25
Odpovědí: 0

Prosím odborníky o radu, koupili jsme Olympus SP-510UZ, potřebuji kartu, doporučená xD karta typ H . Dočetl jsem se, že je lepší CF karta, je prý rychlejší a levnější. Poradí mi někdo, či předá zkušenost konkretně ?

Odpovědět na příspěvek

Zklamání

Autor: Gondolend Muž

Založeno: 01.03.2008, 19:54
Odpovědí: 1

Jsem koupí tohoto foťáku poněkud zklamaný.Dříve jsem používal Olympus C-2100 UZ a musím říci,že byl lepší...Fotky z 510 jsou více zašumněné a dále se mi nelíbí nízké rozlišení LCD displeje...

Odpovědět na příspěvek

RE: Zklamání

Autor: Jonáš Muž

Založeno: 18.03.2009, 13:34

Asi nevieš čo je ISO a ako sa na tom fotoaparate nastavuje. Skuste sa najprv naucit fotit. Nepiste ze fotak zle foti ked vy neviete fotit.

Odpovědět na příspěvek

Prosím o radu

Autor: Jarda Muž

Založeno: 27.03.2008, 21:56
Odpovědí: 1

Ztratil jsem propojovací kabel mezi fotoaparátem zn. Olympus SP-510UZ a počítačem. Může mi někdo poradit kde ho koupím a sdělí mi o jaký typ se jedná. Hledal jsem na internetu, ale nevím podle čeho mám kabel poznat.
Děkuji za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: Prosím o radu

Autor: Petr Fuchs Muž

Založeno: 16.04.2008, 16:52

Ahoj

Mám jeden navíc můžu Ti ho prodat

Odpovědět na příspěvek

zklamal mě

Autor: Simona Muž

Založeno: 15.12.2008, 18:13
Odpovědí: 1

Dostala sem tento foťák na vánoce...loni.... osobně bych si ho nikdy nekoupila fotí jak se mu chce... opravdu bych si ho už nikdy nekoupila..vrátím se opět k tomu původnímu

Odpovědět na příspěvek

RE: zklamal mě

Autor: albert Muž

Založeno: 18.03.2009, 13:31

Očividne nevieš fotiť....vráť sa ku starému....tu ti nič nepomôže

Odpovědět na příspěvek

rada

Autor: Iva Muž

Založeno: 29.06.2009, 18:25
Odpovědí: 1

Dobrý den, má dcerka si hrála s mým fotoaparátem a bohužel se bojím, že mi ho zničila. Na displeji se mi objevuj pouze vlevo nahoře AUTO, vlevo dole SHQ (vedle kteréh o je takový modrý rámeček) a vpravo dole je [xD] a pod ním 387. Display je jinak celý černý. Děkuji Vám moc za jakoukoliv radu!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: rada

Autor: anonymius Muž

Založeno: 12.07.2009, 09:24

sundala jsis krytku.???

Odpovědět na příspěvek

Ultra zoom jak se patrí

Autor: anonymmm Muž

Založeno: 12.08.2009, 11:50
Odpovědí: 0

na 20,5km

http://corex.rajce.id
nes.cz/Ultra_zoom/#brunta
l2.jpg

Odpovědět na příspěvek

xd Karta velikost

Autor: Adam Muž

Založeno: 21.03.2010, 20:33
Odpovědí: 0

Dobrý večer mám dotaz jestli tento fotoaparát podporuje "Olympus xD Kartu se 2GB a také ještě jestli mám rozhodovat vybrat M nebo M(plus)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: