Panasonic Lumix FZ7 - stabilizovaný ultrazoom v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Panasonic Lumix FZ7 - stabilizovaný ultrazoom v praxi

31. března 2006, 00.00 | Panasonic FZ7 je nástupcem modelu FZ5, od kterého převzal koncepci kompaktního ultrazoomu s optickou stabilizací. Opět tedy můžeme využít až 12x optický zoom se stabilizací. Rozlišení se nepatrně zvedlo na 6 MPix, což není jediná změna. Dočkali jsme se většího displeje, vylepšeného ovládání, českého menu, většího videa a možnosti fotografovat s citlivostí až ISO 1600. Jak dopadl v redakčním testu se dočtete v dnešním článku.

{Popis a konstrukce}

Panasonic FZ7 je nástupcem modelu FZ5, od kterého převzal koncepci kompaktního ultrazoomu s optickou stabilizací. Opět tedy můžeme využít až 12x optický zoom se stabilizací. Rozlišení se nepatrně zvedlo na 6 MPix, což není jediná změna. Dočkali jsme se většího displeje, vylepšeného ovládání, českého menu, většího videa a možnosti fotografovat s citlivostí až ISO 1600. Jak dopadl v redakčním testu se dočtete v dnešním článku.

Konstrukce a design
Základní koncepcí konstrukce se FZ7 neliší od klasických ultrazoomů, kde z těla ne většího než u kompaktu vystupuje bateriový grip a velký tubus objektivu. Zde tomu není jinak. Rozměry patří spíše k menším EVF (elektronický hledáček) kompaktům, kterým se také říká elektronické zrcadlovky. Se zrcadlovkami však mají společné pouze to, že hledáčkem vidíme skrze objektiv. V pravé DSLR zrcadlovce skrze optiku, u EVF pouze na displeji integrovaném v hledáčku.

FZ7 se od FZ5 neliší pouze v detailech, jak je tomu u podobných faceliftů stárnoucích modelů. Použití výrazně většího displeje u FZ7 neumožnilo umístit hledáček stejně jako u FZ5, a proto byl umístěn nad displej (FZ5 jej měl v levém horním rohu vedle displeje). Díky tomu se muselo přesunout několik tlačítek a některá zmizela úplně. Proto Panasonic použil nový ovládací prvek, který minulý model neměl, joystick. Jeho funkci si popíšeme v sekci o ovládání.

Na přední straně nalezneme pouze mikrofon a asistenční diodu automatického zaostřování pro přisvícení tmavých scén. Levý bok opět pod plastovými dvířky ukrývá dva konektory pro datový přenos (USB a A/V) a externí napájení. Kromě jiné konstrukce vyskakovacího blesku na horní straně, se tam nic nezměnilo. Opět je zde kruhový volič expozičních režimů, dvě funkční tlačítka a prstencový ovladač zoomu, uprostřed kterého je umístěna spoušť. Spodní strana nabízí přístup k prostoru, kde je ukryta baterie a paměťová karta. Kovový závit pro stativ je však mimo osu objektivu.

Největších změn doznala zadní strana. Změna displeje (místo úhlopříčky 1,8" je zde nyní 2,5") způsobila to, že hledáček se již nevešel do levého horního rohu, jak bylo ve zvyku Panasonic hledáčky často umísťovat. Nyní si našel místo tam, kde většina konkurenčních hledáčků, nad displejem v ose objektivu. Tím ale zabral místo tlačítkům, která zde byla u minulého modelu. Uvolňovací pojistka blesku je nyní po levé straně hledáčku. Na pravé straně je přepínač mezi displejem a hledáčkem. V pravém horním rohu zůstal posuvný vypínač fotoaparátu. Napravo od displeje však nalezneme nově použitý joystick s možností stisknutí, dvě funkční tlačítka a nově řešený křížový ovladač. Ten je nyní složen z pěti tlačítek umístěných do kříže. Uprostřed je tedy ještě navíc potvrzovací tlačítko.

Oficiální specifikace hovoří o hmotnosti 310 g bez výbavy a 356 g s baterií a paměťovou kartou. Námi naměřená hmotnost s baterií, kartou, popruhem a krytkou objektivu je cca 385 g. Tělo je vyrobeno z plastu, což nutně neznamená, že se jedná o "bakelitovou hračku". Provedení je velmi pevné a tělo se ani při použití větší síly nekroutí. Na testování jsme dostali provedení v matně černé barvě, přičemž povrch je jemně zdrsněný, aby neklouzal. Dostupný je také ve stříbrné barvě. Větší část bateriového gripu je pogumována. Rozměry těla fotoaparátu ve vypnutém stavu jsou: 112,5 mm (š) x 72,2 mm (v) x 87,8 mm (h).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CCD snímač má úhlopříčku 1/2,5" a efektivní rozlišení 6 MPix, což nám umožňuje fotografovat snímky s rozlišením 2 816 x 2 112, 2 304 x 1 728, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů do formátu JPEG a TIFF. Máme však možnost ukládat snímky i s poměrem stran 3:2 v rozlišení 2816 x 1880 a 2048 x 1360 bodů i s poměrem 16:9 v rozlišení 2816 x 1584 a 1920 x 1080 bodů. Citlivost snímače můžeme nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. Poslední dvě hodnoty jsou přístupné pouze ve speciálním režimu vysoké citlivosti. Obrazovému procesoru můžeme nastavit tři různé stupně kontrastu, ostrosti, barevného nasycení a redukce šumu. Nechybí ani barevné efekty pro černobílé snímky, filtr sepia a oteplující/ochlazující filtr. Ozvučené videosekvence můžeme ukládat v rozlišení 848 x 480, 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30 nebo 10 sn./s. Délka je omezena pouze kapacitou paměťové karty. Videosekvence můžeme ve speciálním režimu vytvářet také ze statických snímků (s frekvencí 5, nebo 10 sn./s).

Objektiv Leica DC Vario-Elmarit složený z 11 čoček v 8 skupinách s rozsahem ohniskové vzdálenosti od 6 do 72 mm (ekvivalent kinofilmu je 36 - 432 mm) disponuje světelností F2,8-3,3. K dispozici je nově i plně manuální zaostřování. Automatické pasivní zaostřování měří na 9, 3 nebo 1 bod (bodové stření má dva režimy s různou velikostí bodu). V režimu s třemi nebo jedním bodem lze také použít vysokorychlostní ostření, které zkracuje dobu potřebnou pro zaostření, ale také omezuje rozsah zaostřitelné vzdálenosti. Minimální vzdálenost zaostření je 30 cm na nejkratším ohnisku a 2 m na nejdelším. Makro režim umožňuje přiblížit se k objektu až na 5 cm na nejkratším ohnisku a 1 m na nejdelším. Objektiv má vestavěnou optickou stabilizaci MEGA O.I.S., která pomocí plovoucí čočky pomáhá kompenzovat vlivy nechtěného pohybu fotoaparátu. Stabilizovat umí jak náhled scény při namáčknutí spouště a následnou expozici, tak i pouze samotnou expozici. Stabilizování samotné expozice je efektivnější. Při fotografování můžeme také použít filtry s průměrem 52 mm (pomocí adaptéru DMW-LA2).

Expoziční režimy zde mají plnohodnotné zastoupení. Nechybí klasická čtveřice automatického, dvou poloautomatických (s prioritou času a clony) a manuálního režimu a ochuzeni nejsme ani o scénické režimy. Automatiku lze regulovat pomocí kompenzace expozice +-2 EV po 1/3 EV. Expozice je měřena celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. Čas expozice můžeme nastavit od 1/2 000 s až do 60 s. Takto dlouhé časy nejsou zpravidla dostupné v podobných přístrojích, můžeme to tedy považovat za výhodu při kreativním fotografování například ve tmě, nebo když chceme zdůraznit pohyb. Kontrolu správné expozice můžeme provádět během fotografování pomocí "živého" histogramu, nebo pomocí statického histogramu u uloženého snímku. K dispozici je také zobrazení přeexponovaných oblastí v režimu rychlého náhledu. Sériové snímání pracuje rychlostí až 3 snímky za sekundu pro až 13 snímků (JPEG s kompresí Standard), nebo 7 snímků (JPEG s kompresí Fine). Snímat můžeme až do zaplnění paměťové karty rychlostí cca 2 sn./s, ale zde záleží na zvoleném typu paměťové karty (SD je rychlejší oproti MMC).

Vyvážení bílé barvy je vybaveno samozřejmě automatickým měřením, ale nechybí zde ani možnost vše si nastavit manuálně. Můžeme si vybrat z přednastavených typů osvětlení (den, zataženo, halogen a blesk), nebo použít manuální měření, které zde má dvě paměti pro uložení výsledku měření. U přednastavených hodnot a manuálního měření máme k dispozici korekci vyvážení bílé s 10 kroky k červené barvě a 10 k modré. Vestavěný vyskakovací blesk má udávaný dosah od 30 cm do 6 m na nejkratším ohnisku. Využít můžeme klasické režimy, jako je redukce jevu červených očí, nebo synchronizace s dlouhým časem. Korekce záblesku je nastavitelná na -2 až +2 EV v krocích po 1/3 EV.

Fotografovat můžeme pomocí elektronického EVF hledáčku (úhlopříčka 0,33") s možností dioptrické korekce a rozlišením 114 000 bodů, nebo pomocí LCD TFT displeje na zadní straně, který má úhlopříčku 2,5" a také rozlišení 114 000 bodů. Data se ukládají na paměťovou kartu SD (nebo MMC) a přenášet je můžeme pomocí USB 2.0 (pracující rychlostí USB 1.1). Fotoaparátu nechybí ani A/V výstup s formáty PAL a NTSC. Napájení je zajištěno pomocí Li-on akumulátoru, který má udávanou výdrž až pro 320 snímků (dle standardů CIPA). České uživatele potěší přítomnost českého menu.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Koncepce ovládání byla oproti minulému modelu lehce změněna díky novému joysticku a jinému křížovému ovladači. Ovládání je poměrně jednoduché. Uživatelé jiných fotoaparátů od Panasonic budou takřka jako doma a noví uživatelé se také neztratí. Tlačítka jsou sice poměrně malá, ale dobře se používají. S výjimkou dvojice funkčních tlačítek na horní straně, které slouží pro aktivaci optické stabilizace a přepínání mezi automatickým a manuálním zaostřováním (to u FZ5 sloužilo pro aktivaci sériového snímání). Tato dvojice tlačítek je o něco více zapuštěná a nemá tak čitelný chod, což znamená, že musíme kontrolovat na displeji, zda-li jsme je opravdu správně domáčkli. Spoušť má sice krátký chod, ale je čitelná a snadno se na ní zvyká. Fotografování s ní není žádný problém.

Jak jsme se zmínili v části popisující konstrukci fotoaparátu, některá tlačítka byla přesunuta, nebo odstraněna. Výsledkem je skupina ovládacích prvků na zadní straně fotoaparátu napravo od displeje. Jako první je zde na ráně joystick, kterým nastavujeme hodnoty expozice a ovládáme manuální zaostřování. Při jeho delším stisknutí se nám zobrazí menu s rychlým nastavením vyvážení bílé, citlivosti, rozlišení a komprese snímků. Nemusíme tak pro nastavení těchto hodnot chodit do menu, ale máme je takto šikovně "po ruce". Pod joystickem je tlačítko ovládající zobrazování na displeji, kde si můžeme nechat zobrazovat informace o nastavení fotoaparátu, pomocnou mřížku rozdělující scénu na třetiny, nebo živý histogram. Delším stisknutím získáme silnější podsvícení displeje, nebo speciální podsvícení, které pomáhá lépe pozorovat displej při fotografování nad hlavou.

Křížovým ovladačem, který je řešen seskupením pětice tlačítek, můžeme nastavovat samospoušť, režim vestavěného blesku, zobrazovat poslední pořízený snímek a horním tlačítkem postupně nastavit korekci expozice, bracketingu, vyvážení bílé a intenzitu blesku. Sériové snímání se nyní aktivuje tlačítkem pro mazání snímků, které je umístěno v dolní části zadní strany. Střední tlačítkem aktivujeme menu.

Zde se pohybujeme klasicky pomocí křížového ovladače a jednotlivé parametry nenastavujeme pravým tlačítkem jako u ostatních Panasonic, ale potvrzovacím tlačítkem uprostřed (které zpravidla minulé modely neměly). Zde můžeme nastavit vyvážení bílé, citlivost, poměr stran snímku, rozlišení a kompresi snímků, audio komentáře, režimy měření expozice, režimy zaostřování, kontinuální ostřením, pomocnou diodu AF, digitální zoom, barevné efekty, parametry snímku (kontrast, ostrost, saturace, redukce šumu), animaci ze statických snímků a použití předsádek. V setupu, což je druhá záložka menu, nastavíme čas, jas displeje, zobrazování pořízených snímků, šetření energie, zvuky, režim USB, zobrazení přepalů, jednotky (m/ft), jazyk menu (k dispozici i čeština) a můžeme zde i resetovat nastavení a číslování souborů.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Ve fotoaparátu je k dispozici nastavitelný parametr softwarové redukce šumu, který můžeme nastavit na tři různé úrovně. Rozdíl mezi nimi je patrný zejména na nejvyšší citlivosti. Na nejnižší citlivosti ISO 80 a 100 jsou snímky velmi kvalitní. Šum zde sice je, ale jen velmi slabý a do snímků nezasahuje. Snímky pořízené s citlivostí ISO 200 jsou také stále dobře použitelné, ale začíná se projevovat vliv redukce šumu. Jak bylo řečeno, na citlivosti ISO 400 je již redukce natolik silná, že ovlivňuje i detaily v obraze. Zmenšené snímky jsou ale stále velmi dobře použitelné.
Zcela samotnou kapitolou jsou pak vyšší citlivosti ISO 800 a 1600, které jsou dostupné pouze ve speciálním režimu. Proč? Když u nich můžeme nastavit i většinu ostatních parametrů? Důvod je nastíněn i v manuálu, kde se píše, že kvalita snímků v tomto režimu klesá a neostrost zde není poruchou přístroje. Ano, redukce šumu je natolik silná, že snímky jsou výrazně neostré a budí dojem špatného zaostření. Tyto režimy tak mohou sloužit pouze pro nouzové účely. Pro zveřejnění se ale příliš nehodí ani pro web. Na druhou stranu na nich není prakticky žádný šum. Důvodem není "obyčejná" redukce šumu, jaká se uplatňuje na menších citlivostech. Ve speciálním režimu vysoké citlivosti probíhá redukce šumu tak, že se jeden pixel počítá ze čtyř snímacích buněk, obraz je zpracován redukcí šumu a poté se výsledek interpoluje na maximální rozlišení (pokud ho máme nastavené). Proto je obraz bez detailů. U konkurence se tato situace řeší ponecháním snímku v menším rozlišení, které vyjde po sčítání bodů. Můj názor je takový, že by bylo lepší snímek neinterpolovat.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

  
Ukázka tří stupní redukce šumu na citlivosti ISO 400 (výřez 1:1 z barevné testovací tabulky)

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje velmi dobře. I v žárovkovém osvětlení se fotoaparátu v určitých situacích podařilo dosáhnout takřka ideálních barev. Jako ukázku přikládáme stav, kdy se mu to nepovedlo. Pro takové případy má fotoaparát nepříliš široký výběr přednastavených hodnot, ale na druhou stranu je vybaven dvojí pamětí pro ukládání výsledků manuálního měření, které je zde k dispozici.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Ostrost a rozlišení snímků je již tradičně velmi dobré, zejména díky objektivu Leica. Kromě neostrých rohů snímky netrpí žádnými většími vadami. Neostrost v rozích na nejkratším ohnisku ubývá na intenzitě s větším clonovým číslem. I když je ekvivalent ohniska až 36 mm, tak přesto můžeme pozorovat menší soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku, které s rostoucím ohniskem mizí. Na nejdelší ohniskové vzdálenosti poklesne ostrost snímku, což je běžný jev a zvýrazní se také chromatická aberace (fialové kontury na kontrastních přechodech). Vinětace (ztráta světla v rozích) je v mezích přijatelnosti. FZ7 tvoří velmi dobré snímky s věrným barevným podáním. Zpracování obrazu je nastaveno tak, aby snímky byly kontrastní. K dispozici máme i možnost regulace zpracování pomocí nastavení kontrastu a saturace na třech různých úrovních.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 432 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 432 mm), výřezy 1:1

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku


Ukázka videosekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s (4,82 MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Zapnutí fotoaparátu je poměrně rychlé, od posunutí přepínače do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,5 s. Fotoaparát musí nejdříve vysunout objektiv, zaostřit. Ve vypnutém stavu má zaostřeno na nekonečno. Na náhlé stisknutí spouště fotoaparát reaguje po cca 0,5 s v normálním jednobodovém režimu ostření a cca 0,3 s ve vysokorychlostním režimu. Fotoaparát je celkově poměrně rychlý.
Automatické zaostřování nabízí velkou škálu režimů, ze kterých si můžeme vybrat ten pravý. Zaostřování je rychlé, ale stejně jako u většiny ultrazoomů příliš neexceluje na nejdelším konci ohniskové vzdálenosti za zhoršených světelných podmínek. Na druhou stranu automatické měření expozice pracuje velmi dobře a snímky nejsou ani přeexponované, ani podexponované. Velmi často nepotřebují úpravy v počítači.
I když fotoaparát nabízí až 12x optický zoom, tak je doba potřebná k přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší poměrně krátká, cca 2 s. Krokování je příjemně jemné, takže práce se zoomem je celkově pohodlná.

Dočkali jsme se sice radikálního zvětšení displeje, ale rozlišení se bohužel snížilo. I přesto je displej dobře použitelný, ale lehkým zklamáním je jeho pomalejší odezva, která je sice srovnatelná s konkurencí, ovšem viděli jsme v této kategorii i rychlejší.
Jednou z velkých výhod, kterou s sebou nese nejen řada FZ, je optická stabilizace MEGA O.I.S. Pomocí pohyblivé čočky fotoaparát kompenzuje vliv otřesů fotoaparátu, které by mohly snímek rozmazat. Hodí se nám tedy pro jakékoliv fotografování za horších světelných podmínek, kde nám může sloužit jako náhrada zvyšování citlivosti, nebo při fotografování s delší ohniskovou vzdáleností. Za slunného dne nemusí být problém fotografovat na maximální zoom, aniž bychom měli snímek rozmazaný, ale problémem může být správné komponování snímku. Obraz je poměrně roztřesený (pokud nemáte velmi pevné držení) a není nic těžkého nechtěně něco oříznout. Na pomoc pak může přijít i režim stabilizace, kdy je stabilizován i náhled na displeji (stabilizace se aktivuje při namáčknutí spouště). Nutno ale dodat, že ani stabilizace nezachrání vše a při velmi dlouhých časech budou i tak snímky rozmazané.
Celkově vzato má FZ7 takřka všechny funkce, které bychom od EVF ultrazoomu očekávali. Nechybí možnost manuálního nastavení takřka všech parametrů, expozici můžeme kontrolovat pomocí histogramu při fotografování i prohlížení a k dispozici je i možnost zobrazení přeexponovaných oblastí.

Závěr
Panasonic FZ7 je povedenou evolucí rok starého modelu FZ5. Oproti svému předchůdci přinesl větší rozlišení snímače, větší displej (ale s menším rozlišením), možnost natáčet videosekvence s větším rozlišením, nové ovládání, zvýšenou citlivost ISO 800 a 1600 (druhou stranou mince je jejich použitelnost) a české menu. Za doporučenou koncovou cenu 12 995 Kč včetně DPH se tak dočkáme příjemného ultrazoomu s optickou stabilizací, který by mohl uspokojit pokročilé amatéry, kteří nechtějí utrácet za dražší modely. Příjemnou vlastností je také poměrně kompaktní provedení. V balení s fotoaparátem nalezneme také software LUMIX Simple Viewer, PhotoFun Studio Viewer, ArcSoft Photo Base, ArcSoft Photo Impression a ArcSoft Panorama Maker.
Stávající majitelé modelu FZ5 mohou mít nasazeného brouka v hlavě, ale důvodů pro výměnu zase tolik není. Navíc FZ5 nezaostává ani morálně, ani technicky. Pokud však někteří zájemci po FZ5 pokukovali, pak může být FZ7 tím "pravým ořechovým".

::Technické parametry Panasonic Lumix FZ7

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie



Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

zoomování při natáčení videa

Autor: Petra Muž

Založeno: 31.03.2006, 00:18
Odpovědí: 4

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je u tohoto přístroje možné zoomovat při natáčení videa? Případně, jak je to u obdobných foťáků jako Sony DMC H2 (H1, H5) nebo Canonu S2 (S3). Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: zoomování při natáčení videa

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 31.03.2006, 12:33

Dobry den,
bohuzel u FZ7 nelze pri nataceni videa zoomovat. U Canonu S2 ano, Sony H1 ne. Nejsem si jisty, zda-li se to u Sony H2 a H5 zmenilo.

Odpovědět na příspěvek

RE: zoomování při natáčení videa

Autor: petous Muž

Založeno: 04.04.2006, 19:08

U FZ7 nelze, z Panasonic ultrazoomů to umí jen FZ-30. Z konkurence krom Canonů to umí Minolty Z3, Z5 a Z6. Jsou ve výprodeji za zajímavou cenu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: zoomování při natáčení videa

Autor: Jorokk Muž

Založeno: 11.04.2006, 14:56

Umí to víc foťáků, třeba i uz od olympusu.

Odpovědět na příspěvek

RE: zoomování při natáčení videa

Autor: Frodo Muž

Založeno: 14.08.2006, 13:42

Zdar... zoomovat když už natáčíš tak to nejde... ale ještě něž jsi začal nahrávat tak si můžeš zazoomovat na cokoli a při natáčení ti toto nastavení zůstane...

Odpovědět na příspěvek

FZ5 nebo FZ7

Autor: Petr Muž

Založeno: 31.03.2006, 13:17
Odpovědí: 3

Vyplatí se víc FZ5 nebo FZ7, viděl jsem rozdíl v ceně asi 3500 Kč, má tedy ta 7 nějaké podstatné výhody kromě 6Mpx, většího displaye, dvou nepoužitelných citlivostí navíc. Jedná se hlavně o kvalitu fotek a softwarové upravy. Dík

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ5 nebo FZ7

Autor: Michal Novák Muž

Založeno: 31.03.2006, 15:18

To Petr:
Přikládám přibližný seznam změn mezi FZ7 a FZ5.

1) FZ7 extra. optický zoom 16.5x při rozlišení 3Mpx a nižším (FZ5 nemá)
2) FZ7 manuální ostření včetně pomocné ostřící lupy, indikace zaostřené vzdálenosti v metrech a aktuální hloubka ostrosti při daném ohnisku a cloně (FZ5 nemá)
3) FZ7 nejrychleji ostřící stabilizovaný superzoom na trhu v režimu superrychlého ostření (FZ5 je cca o 0.05 - 0.10s pomalejší)
4) FZ7 rozlišení snímače 6Mpx při 1/2.5" CCD (FZ5 5Mpx při 1/2.5"CCD)
5) FZ7 režim "Vysoké citlivosti" pro snímání za kritických světelných podmínek pro tisk do formátu 10x15cm (FZ5 nemá)
6) FZ7 2 paměti pro ruční vyvážení bílé barvy (FZ5 jedna paměť)
7) FZ7 ProgramShift pro okamžitou korekci expozice (FZ5 nemá)
8) FZ7 navíc programové automatiky - potraviny, světlo svíček, ohňostroj, noční obloha, dítě 1,2, vysoká citlivost (FZ5 tyto nemá)
9) FZ7 expoziční rozsah 60s - 1/2000s (FZ5 8s - 1/2000s)
10) FZ7 nastavení úpravy Kontrastu, Ostrosti, Barevného nasycení, Redukce šumu (FZ5 nemá)
11) FZ7 volba poměru stran 4:3/3:2/16:9 (FZ5 4:3 plus HDTV16:9)
12) FZ7 videoklipy v rozlišení 4:3 640x480 nebo 16:9 848x480 při 30 snímcích/s (FZ5 4:3 320x240 při 30sn/s)
13) FZ7 max. 13 snímků v sérii při rychlosti 3snímky/s (FZ5 max. 7 snímků při stejné rychlosti)
14) FZ7 dosah blesku až 6m (FZ5 4.5m)
15) FZ7 LCD panel s úhlopříčkou 2.5" při 114K pixelech (FZ5 1.8" při 130K pixelech)
16) FZ7 režim sledování LCD z podhledu (FZ5 nemá)
17) FZ7 akumulátor 710mAh výdrž CIPA 320 snímků (FZ5 680mAh, výdrž CIPA 300 snímků)
18) FZ7 hmotnost 357g včetně všeho (FZ5 326g včetně všeho)
19) SW výbava
20) Možnost použití předsádek se závitem M55 přes adaptér DMW-LA2E, který je však nutné dokoupit cca 595,- Kč)
FZ7 kompatibilita s předsádkami (25mm wide, 735mm + extra optický zoom při 3Mpx ohnisko 1071mm tele při zachování světelnosti) FZ5 toto nemá.
21) Joystick s funkcí "Rychlého menu" (nejpoužívanější položky v menu - bílá, rozlišení, komprese, iso) FZ5 nemá
22) FZ7 kompletní česká lokalizace včetně nápovědy
23) FZ7 LCD s funkcí fotografování z podhledu, až 25 miniatur zobrazeno najednou, atd
24)???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FZ5 nebo FZ7

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 31.03.2006, 16:04

Pane Nováku, to bylo opravdu excelentní, děláte firmě čest. Já ještě dodám:

Srovnání kvality fotek při ISO 80 je na http://www.dpreview.com/r
eviews/panasonicfz7/page1
0.asp, při ISO 400 na http://www.dpreview.com/r
eviews/panasonicfz7/page1
1.asp. Zde stojí za povšimnutí barevné fleky jako následky SW odšumování prťavého čipu, především na modré barvě. Pro dostatek světla je FZ7 určitě lepší volba.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FZ5 nebo FZ7

Autor: Zdeněk Muž

Založeno: 01.04.2006, 10:17

Upřesnění bodu 11)
FZ5 má poměr stran 3:2 v režimu "srdíčko".

Odpovědět na příspěvek

FZ8

Autor: JIrka Muž

Založeno: 31.03.2006, 20:51
Odpovědí: 1

Co se týká objektivu a zaostřování nemá chybu.Přesně ostření.Aberace nízká.Fotím jen na ISO 80.Manuál používám na noční focení.Scénické režimy nepoužívám.Např.Nočn
í záběr za pouličního osvětlení čas 15 sek,clona 5,6.Foto měsíce clona 7 čas 12 sec.Na iso 80 není problém.mě opravdu zaujal výborný objektiv,foto není ani třeba upravovat.jenom v menu nastavit HIGH contrast,šum na standart.Zaujala mě přesnost ostření na zoom .Měl jsme již 3 digi foto před ním a tento má nej objektiv.Je pravdou,že na ISO 200 je vyšší šum.Ale ISO 200 nepotřebuju vůbec.Stabilizátor zajistí neroztřesené snímky do 1/15 při wide.

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ8

Autor: mk Muž

Založeno: 03.04.2006, 15:06

Jenže vy všichni horlivý obhájci stabilizovaných Panasoniců uvádíte jen půlku pravdy. Sice je hezké, že udržím 1/15 s, ale za tu dobu se mi pohne fotografovaný objekt. A z tohoto pohledu je nešumící vysoké ISO (a světelný objektiv) k nezaplacení...

Odpovědět na příspěvek

April

Autor: Nill Muž

Založeno: 03.04.2006, 13:39
Odpovědí: 0

S tim ISO 800 a 1600 si z nas panasonic dela asi prdel..

Odpovědět na příspěvek

fz7 nebo fz20

Autor: fila Muž

Založeno: 04.04.2006, 20:17
Odpovědí: 0

Je lepší novější nižší modek fz7 nebo se více vyplatí starší fz20?

Odpovědět na příspěvek

Li-ion a brutální redukce šumu na ISO 800 a 1600

Autor: Jaryn Muž

Založeno: 05.04.2006, 23:52
Odpovědí: 1

Ultrazoomek je to pěkný, ale nejvíce mně vadí baterky Li-ion, protože rozhodně s DF nefotím jako s kinofilmovým přístrojem. Na to mám DF. Snad se za mě pan Novák u Panasoniku přimluví, a možná nejen za mě, aby byla třeba souběžně vyráběna varianta FZ s baterkami AA. Určitě by se prodejnost ještě zvýšila a mnozí by kvůli baterkám neutíkali ke Canonu nebo Sony. Dle http://digi.zive.cz/h/tec
hnika/Ar.asp?ARI=1288&CHI
D=3&EXPS=&EXPA= by měl být šum teoreticky nenjnižší na ISO 100. Z grafů je vidět zbytečně brutální SW potlačení šumu na ISO 800 a ISO 1600.

Odpovědět na příspěvek

RE: Li-ion a brutální redukce šumu na ISO 800 a 1600

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 06.04.2006, 10:13

Dulezite je vedet, ze redukce sumu na ISO 800 a 1600 probiha jinak nez na ostatnich citlivostech. Obraz je tvoren tak, ze sousedni 4 pixely se sectou, vysledny obraz projde zpracovanim a pote se snimek interpoluje zptaky na max rozliseni.

Odpovědět na příspěvek

Výbeěr fotoaparátu

Autor: Shal Muž

Založeno: 10.04.2006, 23:14
Odpovědí: 1

Vybírám si ultrazoom se stabilizací v ceně 10-12K a nemůže se rozhodnout. Který byste mi poradili?

Můj výběr zůstal u Sony DSC-H1, který je sice starší kousek, ale má výbornou redukci šumu, ale je zase větší a těžší. Nebo tento FZ7, která má poměrně vysoukou hodnotu šumu - nad ISO 200 pravděpodobně fotit nebudu, takže by to nemělo být tak hrozné), ale má špičkový objektiv. Nebo si mám počkat na DSC-H2, který z předběžných hodnocení má velmi podobné parametry jako H1, až na vyšší ISO, které stejně pravděpodobně nevyužiju?

Díky za radu

Odpovědět na příspěvek

RE: Výbeěr fotoaparátu

Autor: majk Muž

Založeno: 13.04.2006, 11:27

riesim ten isty problem...dufam ze niekto poradi :)

Odpovědět na příspěvek

FOTO Z INTERIERU A NOCI

Autor: Mikuláš Filčák Muž

Založeno: 11.04.2006, 13:24
Odpovědí: 2

VEDEL BY NIEKTO DOPLNIT FOTO VYTVORENE PRI UMELOM SVETLE, RESPEKTIVE V NOCI CI FOTO DYNAMICKYCH OBRAZKOV

DAKUJEM.

U
Z DLHSIE HLADAM NOVZ FOTO, MAM OLYMPUS 3020 KTORY MA 6 ROKOV A SOM S NIM MEGA SPOKOJNY TAK BY SOM RAD KUPIL NIECO PODOBNE SPOLAHLIVE.

Odpovědět na příspěvek

RE: FOTO Z INTERIERU A NOCI

Autor: Jorokk Muž

Založeno: 11.04.2006, 15:01

To: M. Filčák
Je to na automat - scénický režim - noční scenerie - bez úpravy vyvážení bílé.
http://forum.gra
fika.cz/file.php?140,file
=361394
Ještě je to zmenšený an 1000 px a komprese 85 jpg.

Odpovědět na příspěvek

RE: FOTO Z INTERIERU A NOCI

Autor: Willik Muž

Založeno: 28.11.2006, 12:08

Pokud by nekoho zajimalo jak tento fotoaparat foti v noci tak tady je par fotek v puvodni velikosti.Je to foceno se stativem: http://fotky.1500mb.com

Odpovědět na příspěvek

ceske menu

Autor: Martin Muž

Založeno: 14.04.2006, 12:13
Odpovědí: 0

zdravim, viem mi niekto poradit ci mozem dodatocne doinstalovat do fz7 ceske menu? fotak som nekupil u nas. a este mozete mi niekto poslat link na cesky manual? please...
zdarvim vsetkych

Odpovědět na příspěvek

rychlost

Autor: Vašek Muž

Založeno: 22.04.2006, 11:03
Odpovědí: 1

Chci se zeptat jestli někdo máte zkušenost s rychlostí tohoto foťáčku. Mám na mysli dobu naběhnutí od zapnutí, rychlost ostření a čas od namáčknutí po vyfocení.
Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: rychlost

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 24.04.2006, 14:08

Tyto informace jsou v prvnim odstavci v sekci "Prakticke zkusenosti".

Odpovědět na příspěvek

detailnější recenze

Autor: Pavel Muž

Založeno: 24.04.2006, 07:59
Odpovědí: 0

Hledáte-li detailnější recenzi nejen tohoto fotoaparátu, naleznete ji zde

http://www.dpreview.c
om/reviews/panasonicfz7/

Odpovědět na příspěvek

detailnější recenze

Autor: Pavel Muž

Založeno: 24.04.2006, 08:00
Odpovědí: 0

Hledáte-li detailnější recenzi nejen tohoto fotoaparátu, naleznete ji zde

http://www.dpreview.c
om/reviews/panasonicfz7/

Odpovědět na příspěvek

Zklamani

Autor: vladaman Muž

Založeno: 01.05.2006, 18:23
Odpovědí: 4

Tak tez uvazuji o koupi nejakeho ultrazoomu.Doposud uzivam stary 3 megovy Umax 670.Samozrejme to nefoti nic moc.Ale kdyz vidim fotky z 6 megoveho Panasonicu s vehlasnym obektivem,tak me pojima hruza.Hlavne ta kicovitost.Navic trava a stromy jsou rozmazany a maji nadech barvy z pozadi.Doufam jen ze pri foceni byl fotoaparat spatne nastaven a tudiz to neni vina fotoaparatu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zklamani

Autor: JIrka Muž

Založeno: 04.05.2006, 20:43

A byl jsi střízlivý????

Odpovědět na příspěvek

RE:samozrejme

Autor: vladaman Muž

Založeno: 13.06.2006, 20:36

Jiste ze jsem byl strizlivy kdyz jsem abstinent,bud jste majitelem tohoto panasonicu nebo ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Zklamani

Autor: Patrik Chrstil Muž

Založeno: 20.07.2006, 04:49

Jsem majitelem tohoto fotoaparátu a toto, co zde popisujete je blbost... Toto ten foťák nedělá... Když ho správně nastavíte, tak má krásné barvy a nešumí... Stačí to s ním jen umět...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zklamani

Autor: karel Muž

Založeno: 28.09.2006, 12:59

Můžete říct také něco k focení na iso 800 a 1600,v tomhle testu to dle mého názoru dopadlo fakt mizerně,ale viděl jsem jiný test a jiné snímky,které podle mě vypadaly podstatně lépe. Díky.

Odpovědět na příspěvek

co je lepší?

Autor: Milan Muž

Založeno: 10.05.2006, 18:18
Odpovědí: 0

co byste si vybrali raději? FZ7 (10500) nebo FZ20 (10000)?

Odpovědět na příspěvek

FZ7 vs. S3 is

Autor: MáŤa Muž

Založeno: 06.06.2006, 07:53
Odpovědí: 2

Nebyl by možný duel mezi Lumix FZ7 a Canon S3is? Nebo alespoň ssamostatná recenze na Canon?

Chci jeden z těchto foťáků koupit, ale měl jsem FZ5 a byl jsem hodně zklamaný ze všudypřítomného šumu (něco, co jsem z Nikona neznal)

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ7 vs. S3 is

Autor: korbel Muž

Založeno: 12.01.2007, 06:35

fz7 jsem prodal,koupil canoc powershot 710is je 100 krat lepsi,fotí ostře,lépe,i na plný zoom,s panasonikem jsem neby opravdu spokojen,doporučuji koupit canon

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FZ7 vs. S3 is

Autor: Dragonfly Muž

Založeno: 16.01.2007, 09:49

Ano taky se rozhoduji mezi Canonem 710 IS a Panasonicem FZ7.
Mohl by jsi mi ve strucnosti popsat vyhody 710IS vuci FZ7. Proc jsi prodaval FZ7?

Odpovědět na příspěvek

formát videa

Autor: Martin Muž

Založeno: 13.07.2006, 01:27
Odpovědí: 2

Zajímá mě formát do kterého je ukládáno video. Kamarád má předchozí model, který používal QuickTime (nepletu-li se). Došlo v tomto ohledu k nějaké změně??

Odpovědět na příspěvek

RE: formát videa

Autor: Pavel Muž

Založeno: 03.01.2007, 15:25

Pořád používá *.mov, tedy QuickTime od Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: formát videa

Autor: Pelepeco Muž

Založeno: 14.02.2007, 09:47

To uz je smiesne aby niekomu vadil format videa, Na nete si stiahni Dr.DivX a prerobis si aky kolvek format na avi a este ho mozes spravnym kodekom aj vyladit a mas pekne video.

Odpovědět na příspěvek

FZ7 NEBO 30

Autor: romik Muž

Založeno: 17.07.2006, 23:27
Odpovědí: 1

MOHL BY MI NĚKDO PORADIT,ZDA FZ7 NEBO30.STALE SE NEMOHU ROZHODNOUT A JAKO ZAČÁTEČNÍKOVI MI NĚKTERÉ UDAJE NEJSOU ZCELA JASNÉ,TUDÍŽ BYCH KOUPĚ POZDĚJI NERAD LITOVAL.DÍKY

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ7 NEBO 30

Autor: mixall Muž

Založeno: 30.07.2006, 08:55

Mam FZ 7, som spokojny avsak uz by som kupil FZ 30. Zalazi na tom, co chces s tym robit.Na rodinne foto je FZ az prilis dobra, na fotenie napr. makra uz to nie je bohvie co. Urcite nesetri a chod do tej 30.

Odpovědět na příspěvek

Kodak EasyShare Z612 nebo Panasonic Lumix FZ7

Autor: Blešačka Muž

Založeno: 16.09.2006, 13:28
Odpovědí: 1

Ahojky. Máme Kodak DX 7590, který nám plně vyhovuje, ale chybí nám u něj stabilizace! Proto se chystáme pořídit si nový foťáček. Nemůžeme se ale rozhodnout mezi Kodak EasyShare Z612 a Panasonic Lumix FZ7. Máte s nimi někdo nějaké zkušenosti a můžete nám poradit?

Odpovědět na příspěvek

RE: Kodak EasyShare Z612 nebo Panasonic Lumix FZ7

Autor: Majjkl Muž

Založeno: 18.09.2006, 17:46

Mohu poradit z vlastní zkušenosti. Rozhodně Lumix - výborný objektiv, pohotová reakce, velmi přirozené podání. Stabilizátor funguje skvěle, zatím nejlepší dojem ze všech ultrakompaktů (samozřejmě za tu cenu - teď kolem 9900 Kč, a např. na Foto.Bazos.cz jsem viděl nabídku na fungl nový stroj za 10000,- včetně náhradní baterky, karty 512 MB a brašny).

Odpovědět na příspěvek

Podporovaná velikost paměťové karty

Autor: Gale Muž

Založeno: 03.10.2006, 12:01
Odpovědí: 1

Dobry den, nevíte někdo zda tento foťák podporuje 2GB pamět?
Děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Podporovaná velikost paměťové karty

Autor: bafedy Muž

Založeno: 11.10.2006, 22:25

Ano, tento Panasonic podporuje pamatove karty maximalne do velkosti 2 GB.

Odpovědět na příspěvek

Kterak jsem si koupil a zase vratil FZ7

Autor: František Muž

Založeno: 01.01.2007, 21:36
Odpovědí: 6

Nechci delat spatnou reklamu tomuto fotaku, ale protoze jsem dlouho vahal s koupi noveho digitalu a mimo jine sledoval i diskuze na tomto serveru, tak napisu par subjektivnich dojmu z tohoto fotaku.
Podle recenzi jsem cekal fakt kvalitni fotak s peknym vystupem, ale uprimne jsem byl velmi zklaman. Nejdriv bych rad pochvalil opravdu velkou vydrz akumulatoru, dost rychle reakce, prehledne menu a velmi snadne ovladani tohoto fotaku. Rovnez podani barev zejmena pri kritickem foceni s bleskem bylo perfektni. Fotak je lehky a prijemny do ruky. Na druhou stranu nevim, v cem tkvi SPICKOVA optika Leica, ale fotky jsou vsechny lehce "neostre". Kdo nema srovnani, tak to asi nepostrehne, ale kdyz jsem vyfotil par exemplarnich snimku FZ7 a mym starym OlympusemC4000, bylo to proste znat. A fotky s ISO 200 a vys jsou kvuli sumu prakticky nepouzitelne. K cemu mi je stabilizace, kdyz potrebuji vyfotit pohybujici se objekt s kratkym casem a tudiz zvysit citlivost ISO. Verte tomu, ze tento fotak vazne dost sumi. Myslim, ze ostatni bylo receno, tak to nebudu opakovat. Zkratka jsem byl DOST zklaman, kdyz novy fotak dela horsi snimky, nez muj 5let stary Olympus C4000 a vedlo to k tomu, ze jsem tento fotak proste vratil. Vse zde napsane berte jako subjetivni dojem, mozna jsem mel spatny kousek (tomu ale neverim). Ted shanim jiny, nejspis SONY H5.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kterak jsem si koupil a zase vratil FZ7

Autor: jirka Muž

Založeno: 04.01.2007, 10:31

Pokud Ti vadí na FZ7 neostrost, měl by ses před koupí H5 prohlédnout srovnání na www.videozona.ru.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kterak jsem si koupil a zase vratil FZ7

Autor: Pali Muž

Založeno: 31.01.2007, 12:19

No v jednom ti musim uznat FZ7 je naozaj pri vyzsom rozliseni dost zasumena. ale inak by si tazko na nom hladal chybu vzhladom na triedu do ktorej bol zaradeny. a k tomu tvojmu sony SONY H5, kukni si najpr fotky ake foti. ta stabilizacia tiez za moc nestoji a hlavne moc realisticke farby nema...

Odpovědět na příspěvek

RE: Kterak jsem si koupil a zase vratil FZ7

Autor: bric Muž

Založeno: 04.02.2007, 19:45

No podle mně pěkně kecáš, nejspíš jsi ho ani v ruce neměl

Odpovědět na příspěvek

RE: Kterak jsem si koupil a zase vratil FZ7

Autor: VANESA Muž

Založeno: 22.03.2007, 09:08

NECHCI NEJAK SNIZOVAT TVUJ UM PRACE S FOTAKEM ALE JA SI NEMUZU STEZOVAT. PO ZAKOUPENI JSEM MELA TAKE POCIT ZE TO NENI TO PRAVE ORECHOVE ALE PO VELICE PODROBNEM PROZKOUMANI JSEM PRISLA NA PAR VECI KTERE JSEM DELALA SPATNE A NYNI MAM FOTOGRAFIE O KTERYCH SE MI ANI NESNILO. NEVIM JAK RIKAS MOZNA JE TO TAKE JEN MUJ DOJEM...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kterak jsem si koupil a zase vratil FZ7

Autor: BoBo Muž

Založeno: 04.04.2007, 13:16

A co jsi napriklad delala spatne, bych se rad priucil ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kterak jsem si koupil a zase vratil FZ7

Autor: karsmi Muž

Založeno: 07.10.2007, 23:22

Reaguji asi pozdě,ale mám taky jeden problém a to při focení při špatných světelných podmínkách.když fotím bez blesku,tak jsou fotky sice pěkně syté,ale stačí nepatrný pohyb a je to mázlý a když zapnu blesk tak jsou hodně přesvícené a je v nich i dost šumu.Můžete mi poradit kde dělám chybu?Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

který z fotoaparátů doporučujete?

Autor: tomass Muž

Založeno: 22.01.2007, 23:54
Odpovědí: 0

Dobrý den. Přemýšlím o foťáčku tak do těch 10000 kč. fotit chci hlavně pohyblivé předměty (sport), ale samozřejmě i statické snímky...Chci se zeptat,kterému z těchto foťáků byste dali přednost? Panasonic DMC - FZ7, Canon Powershot S3IS nebo fujifinepix S6500 Fd?? případně jiná alternativa? Děkuji za vaše rady a názory

Odpovědět na příspěvek

FZ7 x S6500fd

Autor: Black Muž

Založeno: 24.02.2007, 14:21
Odpovědí: 4

Četl jsem recenze na oba tyto foťáky jak zde, tak na dalších stránkách. Chtěl bych si jeden z nich pořídit, ale nevím pořád který.

FZ7 má oproti Fuji stabilizátor a je o dost levnější, navíc podporuje levnější SD karty.

6500fd ale podle mě dělá mnohem hezčí snímky a méně "šumí", ale je celkově dražší a nemá stabilizaci.

Má někdo zkušenosti s oběma typy aby mohl porovnat a poradit mi, který mám zvolit? Děkuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ7 x S6500fd

Autor: Topgun Muž

Založeno: 04.03.2007, 21:46

No zalezi aj o co ti jde ...
Kvalita je sice jedna vec, zda umis skvele manualne "doladit" fotku , nebo potrebujes neco s cim se nemusis tolik hrat ...

Jinak muj typ je Fuji , ale na druhou stranu velikost v mojem pripade ji bere velke minus. Jeste si je skus oba chytit. Na bezne foto ti v pohode postaci levnejsi FZ7.

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ7 x S6500fd

Autor: viliams Muž

Založeno: 06.03.2007, 18:08

Ak si chceš porovnať kvalitu fotenia - skús
http://www.lesnumerique
s.com/duels.php?ty=1
tro
šku to napovie. Mám FZ7 a vcelku spokojnosť.
Na papieri 10x15 cm pekné foto. Na PC vo veľkom formáte - veľký šum. Inak pekný, ľahký, na obsluhu nenáročný s množstvom funkcií.

Odpovědět na příspěvek

RE: FZ7 x S6500fd

Autor: Dingo Muž

Založeno: 08.03.2007, 14:38

Nevím,jestli neodpovídám pozdě,ale přeci. Byl jsem štastným majitelem FZ7 cca 3 měsíce,mašinka to byla vcelku dobrá,ale obrazová kvalita byla dost uděsná,proto jsem se této mašinky zbavil a zakoupil 6500fd.Obrazová kvalita je úplně jinde,věrnost podání barev apod.Šum do iso 400 neznatelný,na 800 iso použitelný.Prostě ty cca 2 000 za to podle mně stojí. Stabilizátor je ale dobrá věc,bohužel,když chceš fotit např.za šera pohybující se předměty,tak je k ničemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FZ7 x S6500fd

Autor: Dawe Muž

Založeno: 11.03.2007, 11:12

Ano stailizace je k tomu aby odchytávala vibrace ruky, ne foceného předmětu. Mám FZ5, což je jak jsem zjistil uplně stejnej foťák (FZ7 vážně nic moc novýho nepřinesla), jak poslední dobou zjišťuju, kresba je vážně o trošku horší než bych si představoval, ale vážně záleží na tom, do jaký míry chceš cvakat a do jaký fotit. Stabilizátor je fajn věc, zrovna včera jsem fotil veverku na 12x zoom a 1/160. U FZ5 když dochází baterka (poslední výdechy) tak už nefunguje stabilizace. Ty fotky byly oproti těm kdy ještě stabilizace fungovala dost hrozný.
Jinak já bych šel do zrcadlovky ( a taky pujdu :-)

Odpovědět na příspěvek

dmc-fz7

Autor: teo Muž

Založeno: 27.03.2009, 21:02
Odpovědí: 1

zdravim,mam jen skromny dotaz.nevi nekdo,zda existuji ovladace na dmc-fz7,kompatibilni s xp?

Odpovědět na příspěvek

RE: dmc-fz7

Autor: EF Muž

Založeno: 28.07.2009, 14:12

k čemu nějaké ovladače? XP a Wisty poznaj FZ7 jako paměťový disk a nic jiného s ním dělat nepotřebuješ. Spolehlivě ověřeno na několika PC (mám tento foťák).

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: