První dojmy z nové nezrcadlovky Panasonic Lumix GH2 (včetně zkušebních snímků) - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

První dojmy z nové nezrcadlovky Panasonic Lumix GH2 (včetně zkušebních snímků)

30. září 2010, 00.00 | Měli jsme od Panasonicu exkluzivní možnost si nakrátko osahat žhavou novinku, kterou je M.F.T. fotoaparát Lumix GH2, jenž byl představen minulý týden na fotografickém veletrhu Photokina. V našem článku se můžete podívat na několik zkušebních snímků, které jsme s daným fotoaparátem pořídili. Více viz náš článek.

O novém M.F.T. fotoaparátu Panasonic Lumix GH2 , který byl představen minulý týden na veletrhu Photokina, jsme vás již informovali v našem předchozím článku . Protože se nám v redakci, díky vstřícnosti českého zastoupení společnosti Panasonic, objevil na okamžik nový M.F.T. fotoaparát Lumix GH2, tak vám můžeme v následujících pár řádcích zprostředkovat některé naše první dojmy a poskytnout vám pohled na několik zkušebních snímků.

Tělo nového M.F.T. fotoaparátu Panasonic GH2 Foto: Daniel Poláček

Na první pohled se nový model GH2 od předchozího typu GH1 příliš neliší. Jeho tělo sice doznalo určitých kosmetických změn (například na přední straně se objevila v oblasti gripového výběžku povrchová textura napodobující kůži). Díky celkové povrchové úpravě těla (připomínající povrch kovových DSLR aparátů) nevyhlíží povrch fotoaparátu tak sterilně uměle, jako tomu bylo u předchozího modelu.

Foto: Daniel Poláček

Horní strana aparátu nově obsahuje tlačítko videospouště (leží kousek za standardní spouští fotoaparátu), které bylo dříve instalováno na zadní straně. Z horní strany přístroje zmizel ovladač pro nastavování filmových režimů, který byl nahrazen multifunkčním tlačítkem Fn1. Opět se jedná o praktickou změnu, protože nemálo uživatelů na tomto místě spíše uvítá tento ovladač, jehož funkci si mohou v menu fotoaparátu sami určit. Další dvě multifunkční tlačítka nalezneme na zadní straně aparátu, kde okupují pozice na čtyřcestném voliči. V ostatních ohledech nabízí model GH2 na horní straně stejnou podívanou jako jeho předchůdce (velký kruhový volič expozičních režimů lemovaný přepínací páčkou pro výběr snímacího režimu, stereofonní mikrofon, patice pro zasunutí externího blesku).

Foto: Daniel Poláček

Nalevo od výklenku s EVF hledáčkem je menší kruhový volič, ke kterému nově přibyl páčkový přepínač, jímž volíme režim ostření (MF, AFC, AFS). Vlastní roller nyní slouží pro volbu ostřících bodů v rámci AF ostření či aktivace funkce AF trackingu. Připomeňme si, že starší model GH1 měl na své horní straně také dané kolečko, které ovšem sloužilo pouze pro přepínání ostřicích režimů a nebylo vybaveno přepínací páčkou.

Foto: Daniel Poláček

Na zadní straně aparátu je opět k nalezení výklopný LCD panel se širokoúhlým poměrem stran 16:9. Velkou změnou je přesunutí multifunkčního rolleru (z dřívějšího umístění na předním gripu fotoaparátu) na zadní stranu přístroje na místě, kde uživatel pokládá při držení fotoaparátu svůj palec. Nám se tato změna líbí, protože je tak tento roller více po ruce. I v jeho okolí nalezneme pseudo-koženou úpravu povrchu, takže se fotoaparát lépe drží.

Foto: Daniel Poláček

Další změnu, kterou jsme na zadní straně nezrcadlovky zaregistrovali je nové tlačítko Quick menu, které se nalézá nad čtyřcestným voličem (vedle tlačítka Displej). Díky němu tak můžeme přímo spouštět v praxi užitečný panel rychlého menu, který se musel u staršího modelu iniciovat přes stisk multifunkčního rolleru. Ostatní tlačítka na zadní straně přístroje jsou stejná jako u staršího modelu GH1.

Foto: Daniel Poláček

Z hlediska uživatelského použití je nesporným benefitem nového fotoaparátu jeho dotykový displej. V praxi tak můžeme například dotykem prstu volit ostřicí bod, což může být například při fotografování makra dosti užitečné. Fotografové, kteří by si chtěli vyzkoušet pracovat s rozličnými formáty snímku, zase ocení, že v aparátu je možné nastavit několik poměrů stran (nejvíce se nám líbil režim 1:1), přičemž díky multiformátovém senzoru mohou i na dále pracovat s nativním rozlišením snímků okolo 16 Mpix (celkové rozlišení senzoru je 18 Mpix). Pokud někomu dispozice dotykového displeje vadí, tak ji může v menu fotoaparátu deaktivovat. Jinak kvalita LCD displeje nám přišla stejná jako u předchozího modelu GH1 (stejné rozlišení displeje 460 000 pixelů).

Foto: Daniel Poláček

Při pohledu do EVF hledáčku fotoaparátu GH2 nás opět překvapila jeho vysoká kvalita zobrazení, kterou se mohl pochlubit již předcházející model. Novinka dokonce nasadila EVF hledáček s ještě o něco větším rozlišením 1 530 000 pixelů (GH1 měl EVF panel s rozlišením „pouze“ 1 440 000 pixelů). Při pohledu do matnice EVF hledáčku jsme si nepovšimli žádných rastrů či blikání displeje, který jinak poskytuje jasnou a ostrou reprodukci obrazu. Klobouk dolů, je vidět, že Panasonic zkrátka umí dělat velmi jakostní EVF hledáčky.

Foto: Daniel Poláček

Na tiskové konferenci, kde Panasonic představil „Ghdvojku“ bylo několikrát novinářů omíláno, jak rychlý že to má daná novinka autofokus. A opravdu, musíme potvrdit, že se nejedná o žádné laciné marketingové proklamace, protože novinka skutečně ostří bleskurychle. Subjektivně si troufneme říci, že je to momentálně asi jeden z nejrychleji ostřicích fotoaparátů, které zaostřují přes režim Live View.

Foto: Daniel Poláček

Z hlediska hardwaru fotoaparátu je na novém fotoaparátu GH2 největší změnou (spolu s existencí dotykového LCD panelu, nového EVF hledáčku a obrazového procesoru Venus Engine FHD ) jeho senzor, který nyní nabízí 16 Mpix efektivního rozlišení. V porovnání s předchůdcem je to cca nárůst rozlišení o cca 2 Mpix, takže bude zajímavé se podívat, jak si Panasonic poradil z potencionálním nárůstem digitálního šumu. Proto si na závěr ukážeme to, co vás asi nejvíce zajímá: zkušební snímky, které jsme s fotoaparátem Lumix GH2 improvizovaně pořídili, když jsme měli daný fotoaparát nakrátko v rukou.

Foto: Daniel Poláček

Pokud bychom měli níže publikované snímky nějak okomentovat, tak můžeme říci, že Panasonic udělal velký kus práce v oblasti odstraňování barevného šumu. U předchozích modelů nezrcadlovek (například G1 či GH1) totiž byly na snímcích pořízených při vyšší citlivosti (například ISO 3 200) vidět nehezké barevné rastry, které prakticky znemožňovaly jejich použitelnost. Novinka na rozdíl od svého předchůdce dovoluje nastavit citlivost až ISO 12 800 a přitom i na této maximální hodnotě nevypadají dané snímky jako úplné fiasko.

Foto: Daniel Poláček

Závěr:
Po krátkém ohmatání nového M.F.T. fotoaparátu Panasonic Lumix GH2 musíme souhlasit s tvrzením, že daný model skutečně přináší kvalitativní zlepšení, které většina uživatelů ráda přivítá. Lepší boj s barevným šumem při snímání na vyšší citlivosti ISO, rychlejší AF ostření, kvalitní EVF hledáček a dotykový displej jsou benefity, jež sice nemusejí „zviklat“ ke koupi již stávající majitele předcházejícího modelu GH1, přesto ale mohou přilákat pozornost nových zákazníků, kteří se v současnosti porozhlížejí po nějakém kvalitním nezrcadlovém fotoaparátu.


Zkušební snímky, které byly pořízeny fotoaparátem Panasonic Lumix GH2 a objektivem Lumix G Vario 14 - 42 mm f3,5 – f5,6 při různém nastavení citlivosti ISO:

160 ISO

200 ISO

400 ISO

800 ISO

1 600 ISO

3 200 ISO

6 400 ISO

12 800 ISO

Ukázkové fotografie, které byly pořízeny fotoaparátem Panasonic Lumix GH2 a objektivem Lumix G Vario 14 - 42 mm f3,5 – f5,6 (informace o nastavení expozičních parametrů můžete naleznout v EXIF údajích snímků):

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zobrazení rychlých pohybů v hledáčku

Autor: Lavička Muž

Založeno: 30.09.2010, 09:04
Odpovědí: 2

Dobrý den,
zajíma vý článek, mám k tomu dotaz - jak si fotoaparát poradil se zachycením rychle se měnících situací? Mám s tím zkušenost z EFV (KMA200), z olympusů E-1P a zrcadlovek E420, 450, 30 v režimu náhledu, a právě toto je u všech zmíněných konstrukcí docela velké úskalí, kdy zobrazení v elektronickém hledáčku nebo na zadním LCD má znatelné zpoždění, a při rychlejší situaci už systém dostatečně nestíhá. Jak je to vyřešeno u této "bezrcadlovky" - je to už v této specifické situaci srovnatelné s DSLR s přímým pohledem přes hranolový hledáček? PL

Odpovědět na příspěvek

RE: Zobrazení rychlých pohybů v hledáčku

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 30.09.2010, 10:04

Dobrý den,
ze své zkušenosti můžu potvrdit, že EVF hledáček zvládá pokrýt dynamické scény bez problémů. Je to skutečně úplně jiná liga, než na kterou jsme byli zvyklí před lety u EVF kompaktů.

S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zobrazení rychlých pohybů v hledáčku

Autor: Pítrs Muž

Založeno: 02.10.2010, 15:49

Odpověď bez odpovědi. Co to znamená "bez problémů"?

Bez problémů znamená nulové zpoždění, věrné barvy, bez omezení dynamického rozsahu, bez šumu a cukání obrazu v šeru, rozlišení obrazovky přesahující rozlišovací schopnost oka?

Bojíte se napsat pravdu, protože by vám dovozce nepůjčil foťák na víkend?

Odpovědět na příspěvek

pohyb

Autor: sluka Muž

Založeno: 30.09.2010, 09:29
Odpovědí: 0

Měl jsem ho krátce v ruce na Photokině a nepozoroval jsem žádné trhání. To, co pan recenzent nenapsal, je ukládání snímku (expozice) dotykem na displeji. Dá se tak periferním viděním odhadnout, kdy bude ta \"pravá chvíle\" a klepnutím snímek uložit. To se přes hledáček nedá. Výklopný displej podstaně rozšiřuje rozsah odkud se dá exponovat - od vzhůru natažené ruky, vlevo natažené levé ruky, obdobně pravé, i skoro od kolen. Samozřejmě také tzv. za roh.

Odpovědět na příspěvek

šum

Autor: mk Muž

Založeno: 30.09.2010, 09:44
Odpovědí: 0

Už od ISO 400 jsou vidět "červotočové" artefakty po redukci šumu. Nic moc...

Odpovědět na příspěvek

Pěkný článek, až na...

Autor: Martin V. Muž

Založeno: 01.10.2010, 10:12
Odpovědí: 1

Pěkný článek, až na tu zoufalou "nezrcadlovku" :DDD

Odpovědět na příspěvek

RE: Pěkný článek, až na...

Autor: Jirka Muž

Založeno: 05.10.2010, 12:35

Je to děs. Když se na odborných forech setkám s pojmy jako je tenhle, nebo analogový aparát (myšleno filmový) atd., couvám, přestávám dále číst a o autorovi si myslím své.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Pěkný článek, až na tu zoufalou "nezrcadlovku" :DDD


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: