První ohmatání DSLR Olympus E-5 (podívejte se na ukázkové snímky) - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

První ohmatání DSLR Olympus E-5 (podívejte se na ukázkové snímky)

27. září 2010, 13.00 | Dostala se nám na několik okamžiků do ruky nejnovější profesionální zrcadlovka Olympus E-5. Pokud si chcete prohlédnout několik neoficiálních produktových fotografií, tak si otevřete náš článek. Naleznete v něm rovněž pár ukázkových snímků, které jsme s uvedenou zrcadlovkou pořídili na veletrhu Photokina.

Měli jsme na Photokině jedinečnou možnost si nakrátko osahat žhavou novinku od Olympusu, kterou je profesionální DSLR E-5 . Pojďme si v našem článku ukázat několik neoficiálních produktových fotografií plus se podívat na pár ukázkových snímků, které nám bylo dovoleno s uvedeným fotoaparátem pořídit. V dnešním článku se zaměříme spíše na praktické postřehy, které jsme nabyli během krátké chvíle, kdy se nám DSLR E-5 ocitla v rukou. Podrobnější informace o technické specifikaci proto hledejte v našem předchozím článku , který jsme tomuto fotoaparátu věnovali v době jeho oficiálního představení.

Nový model zrcadlovky Olympus E-5 vychází z filosofie spojení předností několika fotoaparátů daného výrobce. Od předešlého modelu E-3, jehož je tento fotoaparát přímým nástupcem (robustní a odolné tělo), převzala „Epětka“ robustní a odolné tělo z hořčíkové slitiny. Od nižšího modelu zrcadlovky E-30 zase novinka dostala do vínku košatou nabídku uměleckých filtrů. Architekturu a design postranních lišt rychlého menu zobrazeného na LCD panelu převzala naopak nová zrcadlovka od fotoaparátů typu Olympus Pen.

Tělo nové zrcadlovky Olympus E-5 vypadá velmi podobně, jako u předchozího modelu E-3. Působí velmi bytelně a má precizní povrchové zpracování. Dobře se drží.

Ani na horní straně aparátu nezaznamenáme u nového modelu žádnou změnu. Vévodí zde rozměrný kontrolní displej, přičemž zde nalezneme stejné spektrum ovládacích prvků, které byly už předtím na modelu E-3 (Blesk, AF, Volba expozičního režimu, Osvětlení kontrolního displeje, WB, ISO).

Změnu u modelu E-5 zaregistrujeme až při ohledání zadní strany aparátu. Díky existenci 3,5palcového výklopného LCD panelu se musela přesunout ta tlačítka (Menu, Info, Režim zobrazení), které u modelu E-3 ležela pod LCD displejem, do prostoru nad LCD monitorem. Tedy vyjma tlačítka Koš, které je nyní umístěno blízko čtyřcestného voliče (místo tlačítka aktivující stabilizační systém obrazové stabilizace IS). „Epětka“ má také pod očnicí hledáčku nově umístěný senzor, který při přiblížení fotografova oka automaticky vypíná LCD displej.

Další novinkou u DSLR E-5 je její bateriový akumulátor BL-5 (včetně nové nabíječky), který již s předstihem splňuje bezpečností normy, které vejdou v platnost až za dva roky.

LCD monitor se u zrcadlovky vyklápí dostatečně ztuha, takže bez problémů drží svůj úhel naklopení. Vyklápět jej lze jak do stran, tak jej lze i otáčet, takže ho můžete použít třeba i pro náhled při fotografování autoportrétů (nebo jej otočit směrem k fotoaparátu, abyste si chránili displej před poškrábáním). Celkově vyklápěcí mechanismus displeje působí značně odolně, což je třeba ocenit.

Ač se jedná o profesionální zrcadlovku, které obvykle nebývají vybavené výklopným bleskem, tak novinka následuje předešlý model E-3 a rovněž nabízí dispozici interního blesku.

Po odklopení dobře držící gumové krytky na boku přístroje se nám naskytne pohled na konektory fotoaparátu (např. USB, HDMI, Mikrofon).

Nezanedbatelným plusem nové zrcadlovky je existence duálního slotu, který konečně podporuje jak karty typu Compact Flash tak i SD/SDHC (na pomalé Xd karty tedy můžeme s úlevou zapomenout).

Detailní pohled na očnici optického hledáčku, pod kterým je umístěn senzor, pro automatické vypnutí LCD displeje. Pohled do matnice hledáčku působí prostorným dojmem, neboť se jedná o hledáček dávající 100% pokrytí záběru.

Na pravé části zadní strany zrcadlovky nalezneme 4cestný volič s potvrzovacím tlačítkem Ok uprostřed, tlačítko Koš a Play plus páčkový spínač/ vypínač fotoaparátu.

Pohled na kontrolní displej. Je stejný jako u předešlého modelu E-3. Podle nás disponuje dobrou čitelností zobrazovaných údajů a jeho rozměry jsou plně dostatečné.

Stejně jako předešlý typ, má i „Epětka“ výhodu mechanické stabilizace senzoru. Na přední straně nalezneme také infraport, pojistku bajonetu či konektor pro připojení kabelové spouště.

Reprodukce obrazu je na LCD panelu dostatečně ostrá, ještě aby, když se jedná o monitor s vysokým rozlišením cca 920 000 pixelů. Pokud vás nebaví koukat na kontrolní displej na horní straně aparátu, tak si jeho bohatší obdobu můžete zobrazit na LCD monitoru (rychlé menu). Stejně jako v ostatních Olympus zrcadlovkách zde máte pohodlný přístup k nastavování těch nejdůležitějších parametrů pro fotografování.

Říci, že tělo nové zrcadlovky je odolné jen proto, že je zhotoveno z hořčíkové slitiny, může znít jako klišé. Ale po shlédnutí odvážné demonstrace na Olympus stánku, vás tento „klišé pocit“ rychle opustí. Jistý pracovník zde nadšeně dupal a stoupal na tělo „Epětky“, přičemž ta jeho „řádění“ přečkala bez viditelné úhony.

O voděodolnosti těla zrcadlovky E-5 rovněž nemůže být pochyb, neboť i po jemném osprchování se tomuto přístroji nic nestalo.

Ukázkové snímky, které jsme pořídili s DSLR Olympus E-5 a objektivem Zuiko Digital 14-54 mm f2,8 – f3,5 (údaje o expozičních parametrech naleznete v Exif informací snímků):

1 600 ISO

1 600 ISO

200 ISO

800 ISO

250 ISO

Ukázka různých „Art“ filtrů

 

 

 

 

 

Ukázky snímků, které byly pořízeny pomocí stylizačních „Art“ filtrů (ve směru zleva doprava : Pop Art, Soft Focus, Pale & Light Color, Light tone, Grainy Film, Pin-hole, Diorama, Cross Process, Gentle Sepia a Dramatic Tone).

Snímky pořízeny při rozdílném nastavení citlivosti ISO

 

 

 

Ukázky výskytu digitálního šumu při různých hodnotách citlivosti ISO (ve směru zleva doprava 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200 a 6 400 ISO).

Závěr

Při pohledu na několik pořízených snímků, které jsme ve chvatu stihli pořídit, nás na první pohled upoutalo znatelné zlepšení v oblasti nižšího výskytu barevného šumu při snímání na vyšší hodnoty citlivosti ISO. Na přístroji se tedy neprojevil negativní dopad vyššího rozlišení (12 Mpix oproti 10 Mpix u modelu E-3) 4/3 nového snímače. Ten, kdo měl v ruce předchozí model E-3, jistě může potvrdit, že tento fotoaparát opravdu produkoval snímky s výskytem barevného šumu ve větším než malém množství. Takže z tohoto hlediska si novinka zaslouží jednoznačný palec nahoru. Umělecké filtry nevypadají špatně (například Diorama, Zrnitý film či simulace HDR), i když jejich přítomnost u profesionálního modelu zrcadlovky nepovažujeme za úplně nezbytnou záležitost.

Rychlost 11bodového AF ostření má nová zrcadlovka dostatečně rychlou. Stejně tak potěší i dispozice snímat rychlostí 5 sn./s, i když bychom od profizrcadlovky čekali ještě o něco větší rychlost sériového snímání (například snímací frekvenci 7 sn./s a více).

Aparát se dobře drží, působí robustně a odolně. Výklopný displej potěší při fotografování například z neobvyklých perspektiv. Celkově tedy nová „Epětka“ působí po prvním ohmatání nadějným dojmem, ale nechme se tedy překvapit, jestli si tento aparát svoji dobrou "image" udrží i po zevrubnějším otestování v rámci redakční recenze.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: