První zkušenosti s Ricoh GXR modulem GR LENS A12 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

První zkušenosti s Ricoh GXR modulem GR LENS A12

28. září 2010, 01.00 | Minulý týden Ricoh na Photokině představil pro svůj GXR fotoaparát nový modul A12. Měli jsme možnost si tuto novinku krátce osahat v ruce. Více viz náš článek.

Rodina zásuvných modulů pro unikátní GXR platformu Ricoh fotoaparátů se minulý týden rozrostla o novou jednotku, která nese označení GR LENS A12. Protože se tomu tak stalo na veletrhu Photokina, kde jsme byli přítomni, tak jsme si tuto novinku mohli na stánku společnosti Ricoh krátce osahat. O této novince jsme vás informovali v samostatném článku ZDE .

Modul GR LENS A12 nasazený na těle GXR jednotky

Pohled na zadní stranu GXR jednotky

Když jsme si na stánku společnosti Ricoh vzali poprvé do ruky nový modul A12, tak nás překvapilo, jak je maličký (průměr objektivu dokonce mírně přečnívá přes okraje modulu). Daná jednotka vzdáleně připomíná zásuvnou kazetu. Do GXR jednotky se výměnný modul zasouvá se znatelným zaklapnutím, přičemž jeho zasunutí usnadňují vodící drážky.

GXR fotoaparát nepostrádá výklopný blesk ...

Spojení a rozpojení GXR jednotky a modulu je snadnou operací (po stisku příslušné pojistky ležící na přední straně přístroje)

Zasunutý modul je jištěný pojistkou, která se nachází na předním gripu GXR fotoaparátu. Tandem GXR „doku“ a zásuvného modulu A12 má podobnou velikost, jako dnešní high-end kompakty (například Panasonic Lumix LX5 či Samsung EX1).

Nový modul GR LENS A12

GXR „dokovací“ jednotka pro zásun GXR modulů, které obsahují odlišné objektivy a senzory

Ovládaní GXR fotoaparátu nám nepřišlo zrovna moc jednoduché a intuitivní. Alespoň nám to z pohledu uživatelů, kterým se daný fotoaparát poprvé a na krátko ocitl v rukou, tak připadalo. Například jsme si nevšimli některých samostatných tlačítek pro přímé nastavení důležitých fotografických parametrů (například ISO, WB, AF atd.; jejich funkci ovšem mohou po nastavení převzít dvojice programovatelných tlačítka Fn1 a Fn2; schéma konkrétního nastavení fotoaparátu lze uložit do dvou předvoleb MY1 a MY1), které by si jistě své samostatné ovladače zasloužily (zvláště, když takovou výsadu může mít ovladač pro Makro, který naopak na zadní straně fotoaparátu naleznout můžeme...).

Pohled na konektory GXR jednotky

Fotoaparát zřejmě vyžaduje na seznámení se s jeho ovládáním trochu více času, kdy si uživatel musí v menu přístroje například navolit úlohy funkčních tlačítek na 4cestném voliči. Takže neznalý uživatel musí vše nastavovat přes menu přístroje či alespoň přes panel rychlého menu.

Ricoh GXR jednotka a kompletní „rodina“ dnes dostupných GXR modulů . Na snímku je prstem ukázáno na nejnovější přírustek – modul GR LENS A12

Na zadní straně GXR jednotky tak nalezneme, kromě již zmiňovaného čtyřcestného voliče, tlačítka pro volbu zobrazovací jednotky (LCD displej či externí EVF hledáček), tlačítko Direct (spuštění rychlého menu na LCD displeji), Play, Display a spínač a vypínač fotoaparátu. Přístroj má dva rollery (jeden nahoře poblíž spouště, druhý je umístěn na zadní straně). Tlačítko spouště se při fotografování ovládá příjemně. Moc snímků jsme sice s GXR fotoaparátem a modulem A12 nestihli pořídit, ale i tak jsme si všimli, že v horších světelných podmínkách daný přístroj ostří o něco pomaleji, než bychom čekali.

200 ISO (RAW soubor DNG viz ZDE )

Při minimální citlivosti ISO 200 produkuje nový modul čisté snímky takřka bez šumu. Překvapilo nás, že při nastavené maximální citlivosti ISO 3 200 si GXR fotoaparát s modulem A12 tolik nežehlí obraz, což se projevuje ponecháním většího množství detailů na snímku. Snímek pořízený při dané citlivosti je sice zašuměný, ale míra barevného šumu je udržena na poměrně slušné úrovni (nejvíce si můžeme shluků barevného šumu všimnout ve stinných oblastech snímku).

ISO 3 200 (RAW soubor DNG viz ZDE )

Vzhledem k tomu, že na veletrhu nebyla vystavena ostrá verze produktu, tak samozřejmě oba snímky poskytují jen hodně orientační náhled na to, jakou obrazovou kvalitu budeme moci v praxi očekávat od finální verze nového modulu Ricoh GR LENS A12.

Závěr:
Ricoh GXR systém představuje zajímavou alternativu k nynější generaci nezrcadlovek od společností Panasonic, Olympus, Samsung a Sony. Nový modul nás zaujal dobrou obrazovou kvalitou, ačkoliv se jednalo o předprodukční vzorek.

Mezi slabší stránky daného produktu, respektive GXR jednotky, můžeme subjektivně zmínit hlavně ne úplně promyšlenou architekturu ovládacích prvků (chybějící tlačítka pro přímou volbu důležitých expozičních parametrů), které mohou v praxi komplikovat rychlé ovládání fotoaparátu.

Více nemá smysl daný fotoaparát soudit, protože jsme měli daný aparát jen na okamžik v ruce, takže chytřejší budeme, až nám tento fotoaparát přistane v redakci na regulérní otestovaní. Nechme se tedy překvapit.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Photokina  

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: