Recenze fotoaparátu Casio Exilim FC100: Kouzelník ultrarychlého videa v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Recenze fotoaparátu Casio Exilim FC100: Kouzelník ultrarychlého videa v praxi

7. července 2009, 00.00 | Dnešní redakční test jsme zasvětili kompaktnímu fotoaparátu Casio Exilim FC100, jehož hlavním lákadlem je, mimo například objektivu s 5x zoomem a 9Mpix CMOS snímače, především schopnost vyvinout opravdu vysokou rychlost fotografování (až 30 sn./s.) a nahrávání videa (až 1000 sn./s.). Přečtěte si naši recenzi.

{Popis, parametry a ovládání}

Jsou na světě kompaktní fotoaparáty, které vedle standardní výbavy v dané třídě dokážou nabídnout něco mimořádného. U přístroje Casio Exilim FC100 je největším lákadlem jeho schopnost vyvinout ultrarychlé snímání fotografií (až 30 sn./s.) a nahrávání videa (až 1000 sn./s.). Přiznáme se, že tato vlastnost nás zaujala a přispěla k tomu, že jsme se rozhodli fotoaparát Casio Exilim FC100 (v textu dále pod zkráceným označením FC100) zapůjčit k redakčnímu otestování. Pojďme se tedy pustit do vlastní recenze tohoto aparátu.

Hlavní technické parametry fotoaparátu Casio Exilim FC100

Kompakt FC100 je vybaven 1/ 2,33palcovým snímačem, který je typu CMOS, což v oblasti dané třídy fotoaparátů není zase tak častým jevem. Výše efektivního rozlišení 9 Mpix je u tohoto snímače přijatelně střízlivá a pro amatérské použití plně dostačující. Umírněným je fotoaparát i v oblasti maximální hodnoty nastavitelné citlivosti 1 600 ISO (celkem lze citlivost ISO nastavovat z intervalu hodnot 100 – 1 600). Dodejme, že snímač je mechanicky stabilizován.

Oficiální produktový snímek fotoaparátu Casio EXILIM EX-FC100, pohled zepředu

Co se týče optiky, tak fotoaparát FC100 přináší objektiv s rozsahem ohnisek 37 mm – 185 mm (ekv. kinofilmu) se světelností f3,6 – f4,5. Počáteční ohnisko 37 mm, v současné éře stále více a více širokoúhlejších kompaktů (začínajících na ohniscích mnohdy i 24 mm (ekv. kinofilmu), je u fotoaparátu FC100 poněkud zarážející. Zato koncové ohnisko 185 mm (ekv. kinofilmu) potěší, zvlášť když si uvědomíme, že máme při tomto ohnisku dostupnou nadstandardně dobrou světelnost f4,5. V makro režimu dovoluje fotoaparát ostřit již od 3 cm (ve standardním režimu ostří od 10 cm). Nabídka režimů ostření obsahuje vedle volby standardních režimů autofokusu a makra také možnost manuální ostření, či dispozici nastavit ostření na nekonečno. Fotoaparátu pochopitelně nechybí schopnost detekovat v záběru lidské tváře.

Oficiální produktový snímek fotoaparátu Casio EXILIM EX-FC100, pohled zezadu

Závěrka fotoaparátu pracuje ve standardním režimu s poměrně skromným rozmezím expozičních časů 1s. - 1/ 1 000, ale pokud fotoaparát snímá ve vysokorychlostním režimu, tak se závěrka aparátu dokáže „vybičovat“ až k neskutečnému času 1/ 40 000s (ne, nejedná se o překlep).

Pokud se ve výše zmíněných parametrech jeví fotoaparát FC100 spíše jako průměrný „stroj“, tak jeho schopnosti v oblasti rychlosti snímání jej katapultují mezi jedny z nejrychlejších kompaktních fotoaparátů, které jsou dostupné na trhu. Přístroj je schopen v režimu vysokorychlostního sériového snímání pořídit 30 sn./s. v rozlišení 6 Mpix, což je úctyhodné. Rovněž dokáže v tzv. „Pre-Record módu“ zaznamenat až 25 snímků pořízených těsně před zmáčknutím spouště, takže uživateli se masivně zvyšuje pravděpodobnost, že mu při rychlých akcích neunikne nic podstatného.

Dostupné rychlosti nahrávaného videa jsou rovněž impozantní. Fotoaparát dokáže nahrávat video s dnes již standardním HD rozlišením 1280 x 720 pixelů při rychlosti 30 sn./s, což dnes ale umí „mraky“ podobných kompaktů. Ale fotoaparát FC100 dokáže i mnohem větší rychlosti, ve kterých prakticky nemá u ostatních výrobců kompaktů konkurenci. Dokáže pořizovat neozvučené videosekvence při rychlostech i 210 sn./s., 420 sn./s. a 1 000 sn./s., a tak se amatérským „videografům“ otevírají zábavné možnosti studovat zpomalené detaily i u velmi rychlých dějů. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že tyto ultrarychlé frekvence jsou dostupné při adekvátně zmenšeném rozlišení (rozlišení videa 480 x 360 pixelů při rychlosti 210 sn./s.; rozlišení videa 224 x 168 pixelů při rychlosti 420 sn./s. a rozlišení videa 224 x 64 pixelů při rychlosti 1 000 sn./s.).

Protože je fotoaparát určen hlavně pro nenáročné fotografování, tak podle toho vypadá i nabídka expozičních režimů, ve které dominuje režim plné automatiky a 21 motivovaných presetů pro různé fotografické situace. Plný manuál ani poloautomatické expoziční režimy nejsou k dispozici.

Zobrazovací jednotkou přístroje je 2,7 palcový (6,75 cm) LCD displej se standardním rozlišením cca 230 400 obrazových bodů. Fotoaparát FC100 disponuje příjemnými kompaktními rozměry (99,8 x 59 x 23 mm) a váhou (cca 146 g.), takže není problém ho přenášet v kapse, či například v kabelce.

Na závěr této části si shrňme všechny podstatné technické parametry fotoaparátu Casio Exilim FC100.

Casio EXILIM EX-FC100 – hlavní charakteristika:

  • Typ snímače: 1/2,3" CMOS
  • Rozlišení: 9,10 Mpix (efektivně)
  • Objektiv: fyzický rozsah ohnisek 6,4 – 32,1mm (ekv. kinofilmu 37 – 185 mm); 3x optický zoom; světelnost f3,6 – f4,5;
  • Rozsah časů závěrky: 4 – 1/40 000 s.
  • Měření expozice: průměrové, středové a bodové
  • Nejkratší ostřící vzdálenost: 3 cm (v rámci Makro režimu)
  • Režim “Pre-record“ uloží až 25 snímků do vnitřní paměti ještě před finálním stiskem spouště
  • Duální stabilizace obrazu (mechanická plus digitální)
  • 21 scénických režimů „Best Shot“
  • Citlivost ISO: Auto, 100, 200, 400, 800, 1 600 ISO
  • Funkce detekce tváří
  • LCD displej: 2,7", rozlišení 230 400
  • Video: HD rozlišení (1 280 x 720 pixelů) VGA rozlišení (640 x 480 pixelů) s rychlostí záznamu 30 sn./s. + při menším rozlišení je možno nastavit větších rychlost záznamu (1 000, 420 a 210 sn./s.) Formát AVI (Motion JPEG), IMA-ADPCM se zvukem, možnost pořizovat videosekvence přímo ve formátu pro YouTube.
  • Typ paměťové karty: SD/SDHC plus kompatibilita s Eye-Fi Wireless kartami
  • Rozměry: 99,8 x 59 x 23 mm
  • Váha: 146 g
  • Napájení: Li-Ion akumulátor NP-40

Pro podrobnější technickou specifikaci klikněte ZDE

Popis fotoaparát Casio EXILIM EX-FC100

Kompakt FC100 se vyznačuje elegantním a stylovým designem, který staví na oblých hranách a příjemně hladkém povrchu. Dílenské zpracování přístroje působí bytelným dojmem a při prudkém zatřesení s tělem aparátu není vidu ani slechu po nějakých nežádoucích vůlích mezi jednotlivými díly. Poměrně nízká váha fotoaparátu cca 146 g nasvědčuje, že převážná část jeho komponentů bude patrně vyvedena z plastu (byť kvalitního).

Na přední straně fotoaparátu dominuje prstenec, který se nachází okolo tubusu vysouvacího objektivu s 5x optickým zoomem. Dále zde nalezneme pomocnou LED diodu pro autofokus a výbojku zabudovaného blesku.

Na horní straně fotoaparátu nalezneme malé tlačítko pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu, poctivě zpracovanou spoušť, okolo které je situován otočný prstenec pro ovládání zoomu. Dále se zde nalézají tlačítka pro přímé spuštění vysokorychlostního snímání a jejich pomalého přehrávání (tlačítko „Slow“).

Boční strany aparátu, vyjma pravého boku, kde je umístěn malý konektor pro USB připojení, skýtají pouze malé úchyty pro upevnění řemínku.

Na spodní straně přístroje nalezneme kovový stativový závit, který je lokalizován mírně mimo osu fotoaparátu. Pod krytkou, zajištěnou pojistkou, nalezneme prostor, kde je uložen Li-Ion akumulátor NP-40 a paměťová karta typu SD/SDHC.

Nejvíce ovládacích prvků nalezneme tradičně na zadní straně fotoaparátu. Všechna tlačítka jsou situována nalevo od 2,7palcového LCD displeje. Úplně nahoře je umístěno samostatné tlačítko videospouště, na kterém lze otočným prstencem přepínat mezi standardní rychlostí snímání videa (30 sn./s. při HD rozlišení) a výše uvedenými ultra rychlými frekvencemi nahrávání videosekvencí. Pod videospouští se nalézají dvě tlačítka, kterými přepínáme mezi režimem zobrazování fotografií/videonahrávek a záznamovým režimem.

Nejdůležitějším centrem ovládání je dvoucestný volič, kterým ovládáme režimy zobrazení informací na LCD displeji („Display“) a kde také můžeme volit režimy blesku (či provádět mazání snímků v režimu „Play“). Uprostřed tohoto voliče nalezneme veledůležité tlačítko „Set“, přes které se dostaneme do zjednodušeného menu, kde si můžeme nastavovat ty nejfrekventovanější parametry (např. velikost rozlišení, citlivost ISO, vyvážení bílé, kompenzaci expozice apod.). Pod dvoucestným voličem nalezneme ještě tlačítka Menu (přístup do hlavního menu aparátu) a „BS“ („Bestshot“- přístup k 21 scénickým režimům).

Hlavní menu fotoaparátu je členěno do tří záložek. V sekci „Record“ je možné si mimo jiné nastavit parametry autofokusu (např. standardní AF, Makro, Manual, Nekonečno), způsob ostření (jednobodové, individuální výběr ostřícího bodu, volba prediktivní zaostřování, režim rychlého ostření) aktivovat stabilizaci snímače, či spustit funkci detekce tváří.

Ukázka menu fotoaparátu Casio Exilim FC100

 

 

 

 

 

V záložce pod výmluvným označením „Kvalita“ je možné mimo jiné volit nastavení kvality JPEG komprese snímků, rozlišení a rychlost nahrávání fotografií/videa, způsob měření expozice (poměrový, středový a bodový), intenzitu blesku.

Poslední záložka hlavního menu „Nastavení“ je klasické „setup“ menu, kterým je možné si personalizovat nastavení chodu aparátu. Mezi nejdůležitějšími funkcemi uveďme např. funkci formátování karty, volbu jazyka menu, nastavení data a času, či aktivaci Eye-Fi funkce. Tato funkce podporuje použití speciálních SD paměťových karet, které dokážou přes Wi-Fi síť posílat pořízené fotografie přímo do počítače.

Ovládání a postřehy z praxe

U fotoaparátu FC100 jsme naměřili, že doba, která uplyne mezi zapnutím přístroje a pořízením první fotografie, činí cca 4 s., což není zrovna lichotivý parametr v dané třídě fotoaparátů. Nejvíce času z této doby však spolkne vysouvání tubusu objektivu a příprava fotoaparátu do aktivního režimu. Samotná rychlost autofokusu je standardní (cca 0,4 – 0,5 s.).

Díky absenci jakéhokoliv gripového výstupku a poměrně hladkého povrchu přední strany fotoaparátu se přístroj trochu hůře drží (pokud máte vlhké prsty tak vám může aparát trochu klouzat). Zapínání a vypínání fotoaparátu je bezproblémové navzdory malému rozměru spínače. Spoušť aparátu se ovládá dobře. To samé můžeme říci o ovládání zoomu, který pracuje plynule.

Díky samostatnému tlačítku spouště pro zahájení nahrávání videa je možné zahájit záznam videa prakticky okamžitě a nemusíme se zdržovat otáčením kruhového voliče, jako tomu je u některých jiných kompaktů. Koneckonců kruhový volič expozičních režimů jako takový se na fotoaparátu nenalézá. Avšak nemůžeme říci, že by tento fakt nějak narušoval samotný proces ovládání přístroje (pro přístup do nabídky scénických režimů slouží tlačítko „BS“). Nejvíce užitečná je při ovládání fotoaparátu lišta rychlého menu, která se iniciuje stiskem tlačítka Set, kde, jak jsme již výše uvedli, můžeme nastavovat například vyvážení bílé, výši rozlišení, kompenzaci expozice, režimy blesku, citlivost ISO, či rychlost zpomaleného náhledu.

Trochu nezvykem pro některé uživatele může být nutnost provádět přepínání mezi režimem fotoaparátu a prohlížením fotografií/videí pomocí stisku příslušných tlačítek. Určitě jednodušší by bylo tento úkon provádět pomocí pouhého stisku spouště.

Protože výrobce poněkud netypicky uplatnil pouze dvoucestný volič (namísto čtyřcestného křížového voliče, který je obvyklý u většiny ostatních fotoaparátů), tak je třeba chybějící volby jako makrorežimu, či samospoušť, hledat až v hlavním menu (nelze je totiž navolit ani v liště rychlého menu).

Na LCD displeji je možné si nechat zobrazit pomocné kompoziční mřížky a živý histogram. Z hlediska ergonomie by se jistě neztratilo samostatné tlačítko pro ovládání kompenzace expozice. Dobrou vychytávkou je možnost si v hlavním menu aktivovat paměť, která zachovává provedené nastavení různých parametrů i po vypnutí fotoaparátu (např. zvolený scénický režim, pozice zoomu apod.).

Ze scénických režimů nás nejvíce zaujaly presety, které využívají vysokou rychlost snímání fotoaparátu FC100. Jsou to například presety „Noční scéna vysokou rychlostí“ (např. při focení z ruky na delší časy pořídí fotoaparát za sebou rychle několik snímků, které pak zkombinuje do finálního snímku – redukuje vznik neostrosti a zašuměnost snímků), „Anti-shake vysokou rychlostí“, „Sekvenční pohyb mimo rámeček“ (automaticky spustí sériové snímání při vstupu/výstupu objektu do/z vymezené oblasti).

Je vidět, že Casio poskytlo fotoaparátu FC100 širokou podporu co se týče jeho rychlostních dispozic záznamu fotografií a videa. V menu přístroje lze nastavit např. vysokorychlostní závěrku a kontinuální autofokus. Nicméně je trochu překvapivé, že například není při nahrávání videa dostupné kontinuální zaostřování, či možnost zoomování, což je škoda.

Opravdovým zážitkem může být pro toho, kdo něco podobného ještě nevyzkoušel, natáčení vysokorychlostního videa. Již při rychlosti videa 210 sn./s. je možné zajímavým způsobem rozfázovat průběh rychlých dějů, a tak i obyčejný amatér může pořizovat zpomalené záběry (například pád předmětu do vody apod.), které dosud znal pouze z např. přírodovědeckých dokumentů. Při vyšších rychlostech videa (420 a 1 000 sn./s.) se zachytí děj samozřejmě ještě více zpomaleněji, takže fotoaparát FC100 je po této stránce opravdu podmanivou hračkou. Podobná slova chvály můžeme samozřejmě přisoudit i dispozici fotoaparátu vyvinout rychlé sekvenční snímání 30 fotografií v 6Mpix rozlišení za jednu vteřinu. Takovou rychlostí snímání by jistě nepohrdla ani profesionální DSLR. Je třeba však mít na paměti, že natáčení ultrarychlých videonahrávek si klade vysoké světelné nároky, což se při natáčení v hůře osvětlených místech projeví znatelným nárůstem šumu v obraze. Rychlá videa mají rovněž nevýhodu ve svém poměrně malém rozlišení. Například velikost rozlišení 224 x 64 pixelů u videa snímaného při frekvenci 1 000 sn./s. je opravdu velmi malá.

Při fotografování, potažmo i nahrávání videa, je určitou překážkou poměrně neširokoúhlé počáteční ohnisko 37 mm (ekv. kinofilmu), které například při fotografování v krajině ztěžuje kompozici (do záběru se toho vejde docela málo). Na druhou stranu je díky 5x zoomu dostupné šikovné koncové ohnisko 185 mm (ekv. kinofilmu), které se hodí při fotografování vzdálenějších objektů. Mechanická stabilizace snímače pracuje podle našeho názoru dostatečně efektivně. Výdrž akumulátoru NP-40 je podle našeho názoru dostatečná, protože jsme s fotoaparátem FC100 dokázali odfotit cca 4 hodiny intenzivního používání, než baterka hlásila vybití.

Ke kvalitě obrazového výstupu se vyjádříme v následující části recenze.

[-more-]{Hodnocení snímků a závěr}

Hodnocení snímků a závěr

Začneme jako tradičně u hodnocení zašuměnosti fotografií při různém nastavení citlivosti ISO. Bez obalu můžeme konstatovat, že tato oblast je asi největší slabinou testovaného fotoaparátu. Šum je totiž na fotografiích patrný již při nejnižší hodnotě nastavené citlivosti 100 ISO, byť je to při zobrazení snímku v poměru 1:1. Se vzrůstající citlivostí šum logicky ještě více narůstá. Jako mezní hranici pro rozumné použití fotografií považujeme hodnotu citlivosti 400 ISO. Pokud nastavíme citlivost ISO na hodnoty vyšší než 400, tak díky velkému výskytu především barevné složky šumu dochází k výrazné změně barevnosti snímku. Zatímco snímek vyfotografovaný si při citlivosti ISO 800 ještě udržuje určitou „naději“ na použití např. na web, tak zašuměnost fotografie při hodnotě ISO 1 600 je opravdu značná (barevný šum je sdružován do nehezkých „fleků“). Celkově považujeme výkon fotoaparátu FC100 v oblasti výskytu šumu za mírně podprůměrný v dané třídě fotoaparátů.

Ukázka šumu na šedém políčku barevného terče : Casio EXILIM EX-FC100 - ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600 (směr zleva-doprava a dolů)

 

 

 
Ukázka šumu na denních snímcích: Casio EXILIM EX-FC100 - ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600

 

 

 
Ukázka šumu na nočních snímcích: Casio EXILIM EX-FC100 - ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600

V oblasti vyvážení bílé barvy podal fotoaparát dobrý výkon. Na automatickou kalibraci bílé barvy se můžeme v podmínkách přirozeného osvětlení plně spolehnout. Pokud fotografujeme při umělém osvětlení, tak testovaný fotoaparát, stejně jako naprostá většina ostatních digitálních aparátů, má tendenci tíhnout k teplejšímu podání tónů barev. Tento mírný nedostatek však snadno vykompenzujeme využitím některého z přednastavených presetů pro vyvážení bílé barvy, které nalezneme v nabídce menu přístroje (například mód „Žárovka“ apod.). Pokud nejsme i tak s výsledkem kalibrace bílé barvy spokojení, tak může nastavení bílé nastavit manuálně.

 
Vyvážení bílé barvy: Casio EXILIM EX-FC100 (Auto, Manual)

Dostáváme k hodnocení optických kvalit objektivu 37 – 185 mm (ekv. kinofilmu) f3,6 – 4,5. Co se týče kresebnosti optiky v podstatě nemáme námitek. Objektiv podává v této oblasti dobrý výkon a dokonce i okrajové partie na snímku netrpí nadměrným úbytkem ostrosti. Při koncové teleohnisku 185 mm sice dochází k mírnému úbytku ostrosti, ale podle našeho názoru to zapadá do standardu dané třídy aparátů. V této souvislosti je však dobré zmínit, že si fotoaparát nemálo „vypomáhá“ silnějším doostřováním snímků.

Úroveň projevů soudkovitého zkreslení je při počátečním ohnisku 37 mm poměrně malá, což nás vzhledem nízké širokoúhlosti tohoto ohniska nepřekvapuje. Podušková deformace opačném ohnisku 185 mm je v tolerovatelné míře a běžný uživatel ji v podstatě nezaregistruje (pokud nefotografuje např. architekturu).

Pravý „humbuk“ se však objevuje na scéně ve chvíli, kdy přichází na řadu hodnocení výskytu chromatických vad optiky. Objektiv produkuje barevnou aberaci v míře, která rozhodně není standardní. Najdeme ji především v místech kontrastních předělů mezi jasy na fotografované scény (například okraje větví na stromě foceném v protisvětle). Je dobré o tomto nešvaru optiky vědět a snažit se tomuto problému předejít již při procesu komponování snímku. Fotoaparát můžeme naopak pochválit za dobré měření expozice a podání barev.

Ukázka rozlišení a kresby: Casio EXILIM EX-FC100


Krátké ohnisko - 37 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Krátké ohnisko - 37 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 185 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 185 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1

Ukázka č. 1 rozlišení a kresby v exteriéru: Casio EXILIM EX-FC100


Krátké ohnisko - 37 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Krátké ohnisko - 37 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 185 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 185 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1

Ukázka č. 2 rozlišení a kresby v exteriéru: Casio EXILIM EX-FC100


Krátké ohnisko - 37 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Krátké ohnisko - 37 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 185 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 185 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1

Nahrávání videa, především toho vysokorychlostního, je jednoznačně největší předností testovaného fotoaparátu. Nahrávání HD videa s rozlišením 1280 x 720 pixelů je kvalitní i po zvukové stránce. Pravý koncert zábavných možností skýtá využití rychlého záznamu videa při rychlostech 210/420/1000 sn/s. Neduhem těchto jinak obsahově velmi zajímavých videí je však jejich poměrně vysoká zašuměnost (vyskytuje se především při rychlostech videa 420 a 1 000 sn./s., která je zvlášť patrná, pokud natáčíme v podmínkách nedostatečného osvětlení. Další nevýhodou natáčení rychlého videa je jeho malé rozlišení, díky kterému je obtížné se na video koukat na např. velké obrazovce televizoru.

Ukázka video sekvence v rozlišení HD


Casio EXILIM EX-FC100: 1280 x 720 bodů , AVI - 30sn./sek, 21 MB (celková délka 6s.)



Ukázky vysoko rychlostních video sekvencí


Casio EXILIM EX-FC100: 480 x 360 bodů , AVI – 210 sn./sek, 30 MB (celková délka 6s.; záběr na bublinky v pivu)




Casio EXILIM EX-FC100: 480 x 360 bodů , AVI – 210 sn./sek, 13 MB (celková délka 6s.; záběr na padající mince do vody)




Casio EXILIM EX-FC100: 224 x 168 bodů , AVI – 420 sn./sek, 11 MB (celková délka 26s.; záběr na padající mince do vody)




Casio EXILIM EX-FC100: 224 x 64 bodů , AVI – 1 000 sn./sek, 5,7 MB (celková délka 62s.; záběr na padající mince do vody)

Ukázka HighSpeed stabilizačních režimů


Standardní noční foto pořízené bez stativu (rozlišení 9 Mpix)


Noční foto pořízené v režimu “Noční scéna vysokou rychlostí” bez stativu (rozlišení 6 Mpix)


Noční foto pořízené v režimu “AntiShake vysokou rychlostí” bez stativu (rozlišení 6 Mpix)



Závěr

A je tu závěr naší recenze. Fotoaparát Casio Exilim FC100 je třeba pochválit za dobrou úroveň měření expozice, vyvážení bílé barvy v exteriéru, rychlé ostření autofokusu, kvalitní dílenské zpracování těla a jeho elegantní design. Zvláštní uznání si jistě zaslouží možnost rychlého snímání fotografií a především kreativní možnosti nahrávat zpomalené záběry velmi rychlých dějů díky vysokofrekvenčnímu videu. V dnešní době je tato schopnost u kompaktního fotoaparátu ostatních výrobců víceméně opomíjená a tak s tímto „videočarováním“ může uživatel fotoaparátu FC100 pobavit nejenom sebe ale i své přátele. Nabídka cca 21 expozičních režimů je dostatečná a tak tento fotoaparát může používat i úplný začátečník. Ovládání přístroje je po troše zácviku bezproblémové a snadné. Dále je třeba vyzdvihnout koncové ohnisko objektivu 185 mm, které je spolu s dobrou světelností f4,5 a mechanikou stabilizací snímače dobrou základnou pro fotografování vzdálenějších objektů. Fotoaparát má kvalitní LCD displej, který umožňuje ostrou reprodukci fotografií/videí při širokém pozorovacím úhlu. Oceňujeme dobrou výdrž baterie aparátu.

Pokud máme naopak něco fotoaparátu FC100 vytknout tak je to především problém šumu. Navzdory střízlivé výši rozlišení 9Mpix CMOS snímače, je na snímcích při vyšších citlivostech ISO znatelný nadstandardní výskyt především barevné složky šumu. Ten je v oblasti obrazové kvality snímků poněkud kontraproduktivní a tak spolu s nezanedbatelným výskytem chromatické aberace snižuje kvalitativní výsledky jinak dobře kreslícího objektivu. Myslíme si, že počáteční ohnisko 37 mm (ekv. kinofilmu) je na dnešní dobu již zastaralé (ve srovnání se širokoúhlými ohnisky 28 mm či 24 mm, které můžeme najít u nemálo fotoaparátů) a uživateli tak může stěžovat komponování obrazové skladby snímku (například při fotografování hromadných fotografií s přáteli či snímcích záběrů krajin). Přijde nám nepraktické umístit často využívané volby aktivování samospouště a makro režimu až do „útrob“ hlavnímu menu, protože na většině ostatních kompaktů tuto volbu nalezneme již na křížovém multifunkčním ovladači aparátu.

Cena fotoaparátu Casio EXILIM FC100 se v současné době pohybuje okolo 8 600 Kč (červenec 2009).

[-more-]{Živé fotografie: Casio EXILIM EX-FC100 }

Živé fotografie: Casio EXILIM EX-FC100

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

casio bolo vždy rýchlik

Autor: bob222 Muž

Založeno: 07.07.2009, 07:36
Odpovědí: 0

otázkou je, či dokáže pri tej paľbe aj zaostriť... ;-)))

Odpovědět na příspěvek

Nocne rezimy .. funguju?

Autor: Ganec Muž

Založeno: 07.07.2009, 08:33
Odpovědí: 1

> „Noční scéna vysokou rychlostí“ (např. při focení z ruky na delší časy pořídí fotoaparát za sebou rychle několik snímků, které pak zkombinuje do finálního snímku – redukuje vznik neostrosti a zašuměnost snímků), „Anti-shake vysokou rychlostí“

Funguje to?
Ako potom vyzeraju vysledne zabery (napriklad ked sa cosi hybe)?

Odpovědět na příspěvek

RE: Nocne rezimy .. funguju?

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 07.07.2009, 11:24

Dobrý den,
vložil jsem do recenze ukázkové snímky s a bez použití vysokorychlostního režimu (bohužel tam není žádný pohyblivý objekt).

S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

Manuál

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 07.07.2009, 09:23
Odpovědí: 1

Nechápu jedinou věc-proč výrobci nepřidají plný manuál a třeba jen prioritu clony. Jde jen o SW věc a přitom pro lidi, co jsou na to zvyklí, je to určitě rychlejší, než hledat v 25 mot.programech který použít. Já kvůli tomu pořídil starý Pentax, protože dnes to mají snad jen větší kompakty, nic do kapsičky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Manuál

Autor: peo Muž

Založeno: 08.07.2009, 12:07

Nevim jak je na tom tenhle, ale vetsina kompaktu, ktere jsem videl, mela jen 2 nebo 3 hodnoty clonoveho cisla a ta nejmensi od urcite delky ohniska uz stejne nebyla mozna. Takze priznat existenci jen dvou clonovych cisel moznosti manualniho rezimu nebo priority clony by byla pro vyrobce ostuda a existence 30 ruznych motivovych programu je dalsi marketingovy nesmysl, protoze pro korektni expozici zbyva jen par pouzitelnych kombinaci ISO a casu :-)
U kompaktu nema smysl resit hloubku ostrosti a jediny vyznam ma rezim sport, kdy je preferovan co nejkratsi cas na ukor ISO a sumu.
Ty programy mozna ovlivnuji vyvazeni bile barvy a ladi vysledek bud do teplych nebo studenych tonu, jinak je to jen humbuk na uzivatele, aby mel pocit ze ma moznost volby.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

> „Noční scéna vysokou rychlostí“ (např. při focení z ruky na delší časy pořídí fotoaparát za sebou rychle několik snímků, které pak zkombinuje do finálního snímku – redukuje vznik neostrosti a zašuměnost snímků), „Anti-shake vysokou rychlostí“

Funguje to?
Ako potom vyzeraju vysledne zabery (napriklad ked sa cosi hybe)?


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: