Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Recenze Sony Alpha A550 aneb HDR zrcadlovka v praxi
20. dubna 2010, 00.00 | V dnešní recenzi se podíváme na digitální zrcadlovku Sony Alpha A550, která spadá do kategorie amatérských přístrojů vyšší třídy. Fotoaparát mimo jiné nabízí Exmor snímač s rozlišením 14 Mpix, výklopný 3palcový displej s 922 000 obrazovými body, impozantní rychlost sériového snímání 7sn./s či velmi inovativní funkci na HDR skládání několika rozdíleně exponovaných snímků do výsledné fotografie s velkým dynamickým rozsahem. Více viz naše recenze.
{Popis, parametry a ovládání}Do redakce nám doputovala k redakčnímu otestování digitální zrcadlovka Sony Alpha A550 spolu se setovým objektivem Sony 18 – 55 mm f3,5 – f5,6, která nabízí několik slibných prvků, o kterých si povíme hned v následujících řádcích. Zrcadlovce A550 náleží v nabídce Sony DSLR aparátu místo hned po dosluhujícím poloprofesionálním aparátu Alpha A700.
Testovaný fotoaparát Sony Alpha A550
Testovaný aparát v určitých ohledech dokáže uvedený vyšší model APS-C DSLR předčit v několika parametrech (například rychlejší sekvenční snímání 7sn./s versus 5sn./s či velikost rozlišení senzoru 14 Mpix versus 12 Mpix). Digitální zrcadlovka A550 se tedy nesporně, již z pohledu svých papírových dispozic, jeví jako zajímavý fotoaparát. Pojďme se tedy pustit do jeho recenze.
Co nabízí
Jedná se o vyšší model amatérské zrcadlovky, která v nabídce Sony fotoaparátů ční nad modelem aparátu Alpha A500. Od tohoto fotoaparátu se zrcadlovka A550 liší pouze použitým snímačem Exmor™ CMOS, který disponuje rozlišením 14,2 Mpix a velmi rychlým sekvenčním snímáním až 7 sn./s (model A500 obsahuje také Exmor™ CMOS senzor, který ovšem má rozlišení „pouze“ 12 Mpix a rychlost sériového snímání 5 sn./s). Citlivost ISO lze ve fotoaparátu nastavit v rozmezí hodnot ISO 200 – 12 800.
Mezi největší lákadla testovaného přístroje patří, kromě již zmíněného 14 Mpix Exmor senzoru, také funkce HDR (v rozsahu až +/- 3 EV) na skládání několika rozdílně exponovaných snímků do jedné výsledné fotografie s výrazně zvětšeným dynamickým rozsahem.
Zajímavost uvedeného fotoaparátu rovněž posiluje kvalitní LCD displej (LCD „Xtra Fine“), který lze vyklápět a jenž nabízí kvalitní rozlišení 920 000 pixelů a vestavěný systém mechanické stabilizace senzoru, jež by měla uživateli poskytnout expoziční výhodu v rozsahu 2,5 - 4 EV. Výrobce také u daného modelu zrcadlovky vyzdvihuje rychlejší práci autofokusu při zapnutém režimu Live View. Senzor fotoaparátu je vybaven protiprachovým systémem, který z něj sklepává prachové nečistoty.
Autofokus přístroje operuje s 9 zaostřovacími zónami, přičemž si můžeme vybrat z těchto možností : široká zaostřovací zóna; středová zaostřovací zóna a ruční výběr ostřícího bodu. Při ostření se aktivní zaostřovací bod zobrazí v optickém hledáčku a v režimu Live View červeně.
Stejně jako tomu je u naprosté většině srovnatelných zrcadlovek, tak i v tomto přístroji nalezneme 3 režimy AF ostření (Single AF, Auto AF – prediktivní autofokus, Continuální AF).
Pro uživatele, kteří vlastní externí blesky značky Sony nabízí testovaný přístroj možnost jejich bezdrátového odpalování (tuto funkci jsme však neměli možnost vyzkoušet; uvedenou funkci je možné naleznout v menu přístroje takto: „Fn“ tlačítko - „Režim blesku“ - „Bezdrát.“).
V souvislosti s ostřením nesmíme zapomenout vyzdvihnout novou funkci „Manual Check LV“, která v režimu Live View pomocí zvětšeného náhledu (až 14x) výrazně usnadňuje průběh manuálního ostření. V tomto režimu se zároveň zobrazí uživateli na LCD displeji 100% pokrytí obrazového pole a pomocná kompoziční mřížka. Rychlé AF ostření v režimu Live View zajišťuje u fotoaparátu systém „Quick Auto Focus Live View“.
Pro pohodlnější fotografování skrze režim Live View nabízí námi testovaná zrcadlovka výklopný displej s velkým rozlišením 920 000 pixelů a délkou uhlopříčky 3 palce. Dodejme, že zmiňovaný displej je možné vyklápět ve směru nahoru a dolů (displej lze sklopit až o 90 stupňů).
Podobně jako u kompaktních fotoaparátů tak i tato zrcadlovka nabízí při fotografování v režimu Live View možnost požívat výhod, které skýtají technologie detekce obličejů a úsměvu (přístroj rozezná smějící se tvář a samočinně aktivuje expozici, jenž může napomoci například v oblasti nenáročného fotografování lidí (v tomto režimu totiž určuje nastavování parametrů výhradně automatika).
Co se týče expozičních režimů tak digitální zrcadlovka Alpha A550 nabízí klasickou eskadru P/A/S/M režimů, které pro méně zkušené uživatele (vedle systému interaktivní nápovědy v menu fotoaparátu) doplňuje nabídka módu plné automatiky a 6 scénických presetů (např. Sport, Portrét, Makro, Krajina, Noční záběr apod.). Pro stylizaci snímků může uživatel využít nabídky 6 režimů, jejichž přednastavené hodnoty lze manuálně pozměnit (Standard, Vivid, Portrét, Landscape, Sunset a B/W).
Expoziční automatika se opírá o hodnoty, které naměřil 40segmentový systém. Kompenzaci expozice lze provádět ve standardním rozsahu +/- 2EV. Závěrka aparátu dokáže operovat s časy 30 s – 1/ 4 000 s (plus režim Bulb). Nabídka pro vyvážení bílé obsahuje kromě automatického módu také 6 presetů pro různé zdroje osvětlení, přičemž kalibraci bílé barvy můžete provést i manuálně (buď ručním nastavením teploty osvětlením či provedeným změřením bílé barvy).
Rozměry digitální zrcadlovky A550 činí 137 x 104 x 84 mm, přičemž tělo aparátu cca váží 599 g. O napájení přístroje se stará Li-Lion baterie s velmi dobrou výdrží postačující na pořízení cca 950 snímků (resp. cca 480 snímků pořízených v režimu Live View). Zrcadlovka disponuje duálním slotem pro paměťové karty typu Memory Stick a SD/SDHC.
Digitální zrcadlovka Sony Alpha A550 – hlavní charakteristika:
- Amatérská DSLR vyšší třídy; výklopný displej; funkce HDR skládání snímků pořízených při bracketingu; systém mechanické stabilizace senzoru poskytující expoziční výhodu až 4EV; technologie detekce tváře a úsměvu; rychlé ostření AF v režimu Live View (Quick AF Live View ), funkce Eye control pro automatické zaostření při přiblížení se k očnici hledáčku fotoaparátu; zvětšený náhled na průběh manuálního ostření v režimu Live View; rychlost sériového snímání až 7 sn./s (v režimu priority času; při fotografování přes hledáček platí rychlost snímání 5 sn./s); 6 kreativních stylů; funkce digitální simulace telekonvertorů pomocí inteligentního ořezu (Smart Teleconverter 1,4x a 2,0x); Dvojitý systém ochrany proti prachu
- Rozlišení: 14,2 Mpix (efektivně)
- Typ snímače: CMOS (formát APS-C; rozměry senzoru jsou: 23,4 mm x 15,6 mm
- Mechanická stabilizace: ANO (stabilizace senzoru)
- Citlivost ISO: 200 – 12 800
- Hledáček: Pevný v úrovni oka se střechovým pentagonálním zrcátkem; 95% pokrytí záběru; jeho koeficient zvětšení je 0,80x
- Rozsah časů závěrky: 30 s - 1/ 4 000 s
- LCD displej: výklopný (!) 3palcový s rozlišením cca 922 000 obrazových bodů
- Video: NE
- Vestavěný blesk: ANO (směrné číslo 12)
- Typ podporovaných paměťových karet: Memory Stick PRO Duo™, Memory Stick PRO-HG Duo™, SD a SDHC
- Rozměry: 137 x 104 x 84 mm
- Váha: cca 600 g
- Napájení: Li-Ion akumulátor NP-FM500H (výdrž cca 950 snímků při fotografování skrze optický hledáček)
- Cena: od cca 16 300 Kč (pouze tělo)
Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE
Popis a ovládání
Co se týče designu, tak fotoaparát nabízí značně odlišný vzhled, než tomu je například v případě nižšího modelu DSLR Alpha A380. Vnější obal přístroj je takřka celý vyroben z plastových materiálů (vyjma tlačítka spouště). Zrcadlovka postrádá kontrolní displej, na jehož místě je lokalizováno hned několik ovládacích prvků (tlačítko pro zapnutí Live view, D-Range, Volba režimu snímání a nastavení citlivosti ISO).
Sony u vzhledu modelu DSLR A550 vsadilo na oblé tvary hran a vizuálně efektní kombinaci šedé a černé barvy. Nutno říci, že tělo DSLR je zdařile ergonomicky vytvarované, a tak se fotoaparát velmi dobře drží (máme tím na mysli především tvar předního gripu a výstupek pro položení palce, jenž je umístěný na zadní straně přístroje).
Výstupek, pod kterým se skrývá optická soustava optického hledáčku (soustava zrcátek „pentamirror“) , působí u této zrcadlovky mohutně ve srovnání s konkurencí (například DSLR Canon či Nikon). Pod ústím oční optického hledáčku je možné naleznout malé čidlo, které při přiblížení fotografovi tváře automaticky deaktivuje LCD displej fotoaparátu a přiměje autofokus přístroje zaostřit na danou scénu („Eye Start Autofocus“).
Na přední straně aparátu nalezneme, kromě rozměrného kovového bajonetu na objektiv, decentní leč dostatečný gripový výstupek, na kterém nalezneme jediný otočný roller fotoaparátu. Napravo od bajonetu objektivu je umístěn drobný výstupek, na kterém je kromě pojistky také přepínač AF/MF ostření.
Na horní straně aparátu nalezneme otočný volič expozičních režimů s dostatečně tuhým chodem, rozměrný výstupek (nahoře jsou standardně umístěny sáňky pro zasunutí externího blesku), pod kterým se ukrývá matnice hledáčku. Nalevo od zmiňovaného výklenku nalezneme malou plochu, která se vyjímá v místech, kde bývá u pokročilejší DSLR aparátů umístěn kontrolní displej. Zde nalezneme již zmiňovaná tlačítka pro volbu Live view, Manual Check LV, D-Range, Volba režimu snímání a nastavení citlivosti ISO. Přepínač mezi optickým hledáčkem a Live View je na fotoaparátu vyveden formou malého posuvníku, jenž se dobře ovládá palcem ruky bez nutnosti sundavat prst z namáčknuté spouště.
Tlačítko „D-Range“ slouží pro okamžitý přístup do menu fotoaparátu, kde nalezneme volby, díky kterým je možné optimalizovat dynamický rozsah. Vedle funkce „DRO-Off“, která logicky deaktivuje jakoukoliv optimalizaci DR, zde nalezneme možnost vylepšit DR digitální cestou („DRO“= Dynamic Range Optimizer - zesvětlování stinných partií na snímku; volby Auto plus 5 stupňů nastavitelné intenzity) či provést HDR skládačku několika rozdílně exponovaných snímků (vedle samočinného režimu HDR-Auto zde můžeme volit intenzitu HDR efektu v rozsahu 1 EV až 3 EV). Je třeba zmínit, že posledně jmenovaný režim HDR je dostupný pouze při fotografování do JPEG formátu (tj. že v tomto režimu není možné snímat do RAW formátu).
Bohatou škálu možnosti odhalí stisk tlačítka pro nastavení režimu snímání. Nalezneme zde kromě standardních režimů snímaní jako je například mód 1snímkového fotografování a módu samospouště (s volitelnou prodlevou 2s a 10s.) také režimy vysokofrekvenční snímání a módy pro expoziční bracketing (3 snímky v rozestupu 1/3 EV či ½ EV) a WB bracketing. V uvedené nabídce rovněž nalezneme režim umožňující fotoaparát ovládat pomocí dálkového ovládání.
Na zadní straně aparátu, kde dominuje 3palcový výklopný LCD displej, nalezne celkem 8 tlačítek, která se standardně vyskytují v kategorii amatérských zrcadlovek (vyjma tlačítka „Smart Telekonvector“ - aktivuje funkci inteligentního ořezu v rozsahu 1,4x a 2x zvětšení). Jsou to tlačítka Menu, Display (3 režimy zobrazení), Kompenzace expozice, Aretace expozice a AF, Funkční tlačítko (defaultně nastavené pro zobrazení kontrolního displeje na LCD panelu), čtyřcestný ovladač mající ve svém středu tlačítko AF (aktivuje AF zaostření při fotografování skrze režim Live View; jinak slouží jako potvrzovací tlačítko) a konečně tlačítka pro přehrání (Play) a mazání pořízených snímků (Koš).
Na bočních stranách aparátu nalezneme jak konektory pro připojení kabelů HDMI a dálkového ovládání (levý bok; tyto konektory jsou kryté gumovou krytkou), tak prostor obsahující duální slot pro vložení paměťových karet typu Memory Stick a SD/SDHC (tento slot je krytý plastovými dvířky).
Na spodní straně testované zrcadlovky si můžeme všimnout kovového stativového závitu (nachází se zhruba v pomyslné ose upevněného objektivu) a malých dvířek opatřených pojistkou, pod kterými nalezneme prostor pro vložení Li-Lion baterie.
Menu fotoaparátu je lokalizované do českého jazyka, což oceňujeme. Rozhraní menu je koncipované do čtyř tematických záložek: Nastavování fotografických parametrů (například volba rozlišení, poměru zobrazení 16:9, zapnutí/vypnutí stabilizace SteadyShot či volba formátu a kvality záznamu snímku – JPEG a RAW); Aktivování vybraných funkcí fotoaparátu (např. aktivace funkce Eye-Start AF, nastavení prodlevy při zobrazování pořízených fotografií či zobrazení pomocné kompoziční mřížky); Operace s pořízenými snímky (např. volba naformátování paměťové karty, nastavení prezentace pořízených snímků či volby týkající se přímého tisku fotografií z fotoaparátu) a Nastavování chodu fotoaparátu (volba jazykové lokalizace menu, nastavení úsporného režimu fotoaparátu, nastavení data a času, aktivace čištění senzoru či reset přístroje na tovární nastavení).
Líbí se nám, že mezi jednotlivými záložkami menu je možné se pohybovat plynule (při dojezdu na konec záložky se automaticky uživatel dostává do následující záložky). Škoda, že si fotoaparát nepamatuje poslední upravovanou položku v menu, a tak musí uživatel při opětovném návratu do menu danou položku opět nalistovat.
Nicméně díky košaté nabídce kontrolního panelu, jenž se zobrazuje na LCD panelu fotoaparátu, nemusí uživatel při běžné praxi do hlavního menu skoro chodit. V kontrolním panelu totiž nalezne rychlý přístup k nastavování těch nejdůležitějších parametrů pro fotografování (například volba clony a času; výběr metody měření expozice; volba zaostřovacího režimu a ostřicích bodů, nastavení WB, nastavení hodnot citlivosti ISO apod). Jednotlivé parametry, do jejichž nastavení můžeme zasahovat, jsou na LCD displeji zobrazeny formou dvou postranních lišt, takže během Live View nezaclání v pohledu na zabíranou scénu.
Ukázka menu fotoaparátu Sony Alpha A550
Praktické zkušenosti
Nejdříve si prohoďme několik slov směrem k provozním časů, které jsme naměřily u námi testované zrcadlovky Sony Alpha A550. Musíme říci, že nás v tomto ohledu testovaný přístroj pozitivně překvapil, protože provozní časy, které jsme vypozorovaly, jsou na amatérskou zrcadlovku velmi dobré. Fotoaparát je po svém zapnutí připravený k fotografování už za cca 0,5 sekundy. Po zapnutí je možné s přístrojem zhotovit první fotografii již za 1 vteřinu, a tak se amatérský fotograf nemusí bát, že by mohl díky takto malé prodlevě přístroje zmeškat nějaký důležitý okamžik.
Nicméně největší slova naší chvály si zaslouží velmi kvapná práce autofokusu při fotografování v režimu Live View. Aparát je totiž schopen v Live View režimu zaostřit už za 0,4 vteřiny, což takřka srovnatelné s klasickým AF ostření skrze optický hledáček přístroje.
Zrcadlovka A550 nám při fotografování díky svému ergonomickému tvarování dobře padla do ruky. Třecí plochy přístroje (tj. povrch předního gripu a zadní plošky pro pokládání palce) je potažen texturovanou pryží, takže fotoaparát při držení v ruce neklouže. Drobnou výtku však musíme zmínit k umístění tlačítek na horní straně, na které nelze při současném držení tlačítka spouště dosáhnout (je tedy nutné pustit spoušť a placem přehmátnout, což je trochu zdržující). Tlačítko spouště má bezproblémový chod a jeho vůle je dostatečná pro jeho bezpečné namáčknutí (tj. bez nechtěné iniciace pořízení snímku).
I přes tuto výtku je možné, s trochou cviku, ovládat fotoaparát bezproblémově, i když chybějící druhý roller bychom na testované zrcadlovce uvítali. Otočný volič expozičních režimů má ozubené okraje a příjemně „skokový“ chod, takže pravděpodobnost nechtěného přenastavení expozičního modu je minimální.
Velmi se nám zamlouvá nápad propojit čidlo vypínající při pohledu do matnice hledáčku s aktivací AF zaostřením. Fotograf tak při pohledu do hledáčku hledí na zaostřenou scénu bez nutnosti ostřit stiskem spouště, což je skvělé.
Spokojený úsměv na rtech nám testovaná zrcadlovka vyloudila také při sekvenčním snímání, které skutečně dosahuje v praxi frekvence 7 sn./s při fotografování do JPEG formátu v plném rozlišení (kvalita „Jemné“). Při snímání do RAW formátu je však sekvenční snímání poměrně pomalé (cca 2 sn./s).
Pochválit musíme také HDR funkci, která se nám v praxi skutečně osvědčila. Je sice pravda, že skládačka 2 snímků (tato funkce je dostupná pouze při snímání do formátu JPEG), které byly pořízeny při rozdílně nastavené expozici, je sice použitelná pouze statickou fotografickou scénu, nicméně stále je platí, že tento způsob získávání HDR snímku je mnohem rychlejší než v případě expozičního prolínání několika snímků doma na počítači. Takže na jeden stisk spouště pořídí přístroj prakticky v okamžiku (tzn. v dobrých světelných podmínkách) HDR snímek, kde jsou dobře naexponované jak vysoké jasy, tak i stíny (tzn. že výsledná fotografie většinou postrádá přepaly a podpaly).
Je nutno poznamenat, že takto vytvořená fotografie není žádnou HDR „omalovánkou“, kterou například produkují nezkušení uživatelé HDR softwarů (např. Photomatix). Jedná se totiž o přirozeně vypadající snímek, který vznikl pomocí prolínání expozic.
Snímky se zvýšeným dynamickým rozsahem v naprosté většině situací daří zhotovovat i bez stativu. Fotoaparát se celkem statečně snaží redukovat vznik „duchů“ - tedy stop pohybujících se objektů, takže pokud neplánujete tisknout velké zvětšeniny, tak můžete HDR funkci používat poměrně často.
Marné není v praxi ani používání digitální optimalizace dynamického rozsahu (DRO optimizer), která rovněž pomůže pořizovat snímky s lépe vypadajícím histogramem (tato funkce spíše eliminuje pomocí softwarového zesvětlování podexponovaných partiích v obraze vznik podpalů; výskyt přepalů uvedená uvedená funkce neřeší tak účinně jako výše zmiňovaná HDR funkce).
V praxi jsme byli s testovanou zrcadlovkou Sony A550 spokojeni a objem výhrad, které jsme naopak vůči ní pojali, není alarmující (viz závěr recenze).
[-more-]{Hodnocení snímků a závěr }Hodnocení kvality snímků
Jako první začneme hodnotit výskyt digitálního šumu v obraze. Musíme uznale smeknout před výkoností Sony Exmor CMOS senzoru, protože testovaná zrcadlovka vykazuje minimální výskyt barevného šumu i při vyšších citlivostech ISO. Důkazem toho je pohled na 7 výřezů snímků testovacího terče, na kterých je zachycená neutrální šedá barva. Barevný šum zde takřka nevidíme.
Při pohledu na výřezy z testovacích snímků, které jsme pořídili za denního i nočního osvětlení, vidíme, že testovaná Alfa A550 při citlivosti do ISO 800 vykazuje tak malé množství šumu, že bychom ho museli hledat „pod lupou“. To je velmi dobrý výsledek na zrcadlovku, která spadá do kategorie amatérských přístrojů.
Ukázka šumu na denních snímcích: Sony Alpha A550 - ISO 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400 a 12 800 (směr odshora dolů)
Při citlivosti ISO 1 600 sice došlo k viditelnému nárůstu monochromatického šumu, avšak barevná složka šumu zde není prakticky žádná. Ani ztráta detailů, vzniklá prostřednictvím působení redukce šumu, není taková, jakou bychom očekávali při citlivosti ISO 1 600. Při hodnotě ISO 3 200 už, díky šumu, znatelně klesá kresba detailů, ale opět musíme pochválit velmi nízký výskyt chromatické složky šumu v obraze.
Ukázka šumu na nočních snímcích: Sony Alpha A550 - ISO 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400 a 12 800 (směr odshora dolů)
S barevným šumem se ve zvýšené míře můžeme setkat až na snímcích, které byly pořízeny při citlivostech ISO 6 400 a 12 800, přičemž fotografie vyprodukovaná při ISO 6 400 nepůsobí vůbec tragicky. Dovedeme si představit, že takový snímek by šel bez problémů použít pro webové účely či na tisk maloformátové fotografie. Nehezkou podívanou skýtají až snímky, které byly pořízeny při maximální citlivosti ISO 12 800 (zde jsou jasně viditelné barevné fleky a viditelné artefakty po proběhlé redukci šumu).
V oblasti výskytu šumu v obraze si tedy testovaný zrcadlovka vede velmi dobře (s přihlédnutím k faktu, že přístroj není fullframe zrcadlovkou) a zaslouží si jistě naší pochvalu.
Vyvážení bílé
Podle našeho názoru zvládá testovaný aparát automatickou kalibraci bílé velmi dobře i v podmínkách umělého osvětlení. Na testovacích snímcích je vidět pouze menší posun barev směrem k teplejším tónům, což je ale v dané třídě fotoaparátů naprosto běžným jevem. Při fotografování v podmínkách přirozeného osvětlení se můžete na funkci automatického vyvážení bílé bez obav spolehnout.
Ukázka vyvážení bílé barvy u fotoaparátu Sony Alpha A550
Ukázka zkreslení: Sony Alpha A550 s objektivem Sony 18 – 55 mm, f3,5 – f5,6
Ohnisko - cca 28 mm ( ekv. 35mm kinofilmu; Sony 18 – 55 mm, f3,5 – f5,6; nastavená clona f11)
Ohnisko - cca 85 mm ( ekv. 35mm kinofilmu; Sony 18 – 55 mm, f3,5 – f5,6; nastavená clona f11)
Expozice a HDR funkce
Měření expozice zvládá testovaný fotoaparát bez problémů i při fotografování světelně komplikovanějších scén. Tandem spolehlivého měření expozice a rozumně působící automatikou, jen řídí funkci DRO (Dynamic-Range-Optimizer= digitální zesvětlení stínů) funguje velmi efektivně především v oblasti redukce výskyt tzv. „podpalů“ (podexponované oblasti snímku se ztrátou detailů).
Již zmiňovaná funkce HDR, která patří ke klíčovým lákadlům testovaného přístroje, funguje velmi efektivně při fotografování statické scény. Tato funkce skutečně řeší problém přepalů (jak je vidno z níže přiložených ukázek), který nastává především při fotografování příliš kontrastních scén. Kresba detailů zvládá přístroj při HDR skládačce bezchybně (u statické scény). Nezpozorovali jsem ani žádný viditelný ořez snímku, který obvykle při skládání rozdílně naexponovaných snímků produkují různé HDR aplikace (myšleno při fotografování bez stativu).
Přístroj zvládá velmi úspěšně prolínat dílčí LDR (Low Dynamic Range) snímky i ve velmi obtížných oblastech, jakou jsou například detaily větviček stromů (tedy oblasti, kde díky velkému kontrastu hrozí výskyt bloomingu a chromatické aberace (viz ukázky snímků na 3 straně naší recenze).
Výkon interního blesku
Testovaná zrcadlovka disponuje interním bleskem se směrným číslem 12. Jeho výkon považujeme dostatečný na cca 3-5 metrů (krajní hodnota platí při použití kompenzace výkonu blesku +2EV). Na níže umístěných ukázkách můžete vidět práci blesku testované zrcadlovky A550 v praxi (zeď schodiště byla od fotoaparátu vzdálená cca 4,5 metru).
Tónovací filtry
Nabídka filtrů, kterou zkoušená zrcadlovka poskytuje, není příliš obsáhlá a navíc se nejedná o žádné příliš kreativní efekty (viz ukázky níže). Na druhou stranu oceňujeme, že uživatel může do nastavení těch několika málo presetů zasáhnout a ovlivnit tak některé jejich parametry (například ostrost, sytost barev či intenzit doostření).
Závěr
Dostáváme se k samotnému závěru naší recenze digitální zrcadlovky, kde si shrneme klady a zápory testovaného přístroje. Přiznáme se, že na nás fotoaparát Alpha A550 udělal v průběhu testování velmi dobrý dojem.
Zrcadlovka A550 nás nejvíce zaujala rychlým ostřením v režimu Live View. Velkým benefitem fotoaparátu je výklopný displej, který v amatérské třídě zrcadlovek ještě není zdaleka samozřejmostí, což je škoda. Přitom výklopný displej je velmi užitečnou pomůckou pro fotografa v situacích, kdy je potřeba fotografovat z neobvyklých úhlů pohledu. Obraz na 3palcovém LCD displeji je jasný a kontrastní a díky vysokému rozlišení 920 000 pixelů dobře reprodukuje detaily prohlíženého snímku.
Výraznou konkurenční výhodou uvedeného aparátu je jeho HDR funkce pomocí prolínání expozic z několika dílčích snímků do jedné fotografie s výrazně zvýšeným dynamickým rozsahem, která při fotografování statické scény funguje opravdu precizně (dokonce i při fotografování z ruky).
Klobouk dolů uznale smekáme nad schopností přístroje vyvinout neobvykle vysokou rychlost 7sn./s (byť tato hodnota platí pro snímání v JPEG formátu) při sériovém snímání. Taková rychlost sekvenčního snímání je u amatérské zrcadlovky mile překvapující.
Pozitivně musíme u hodnoceného přístroje vyzdvihnout množství ovládacích prvků, které zrychlují přístup pro nastavování často používaných parametrů. Fotoaparát má, kromě standardních ovládacích prvků jako je například tlačítko pro nastavování citlivosti ISO či volba WB, také ovládací prvky pro přímý přístup k funkcím jako je třeba D-Range, MF Check LV (pomůcka pro přesné manuální zaostření přes režim Live View) či volbě snímacího režimu.
Značně se nám zamlouvala funkce „Eye Start Autofocus“, automaticky aktivující AF zaostření již při přiblížení fotografova oka hledáčku fotoaparátu (v praxi tato funkce významně zrychluje proces ostření a zvyšuje pohotovost fotografa například při reportážním fotografování).
Přístroj produkuje snímky s velmi dobrou obrazovou kvalitou, přičemž exceluje v oblasti nižšího výskytu šumu (zvláště to platí v oblasti velmi nízkého výskytu barevného šumu na snímcích) při fotografování na vyšší citlivosti ISO. Fotoaparát nás také zaujal velkou vydrží jeho bateriového akumulátoru (ani jednou v terénu jsme nikdy neměli úplně vybito – a to jsme nafotili přes 430 snímků převážně přes režim Live View). Setový objektiv Sony 18 – 55 mm f3,5 – f5,6, se kterým nám byl testovaný fotoaparát zapůjčen, podává podle nás přijatelný výkon (v relaci ke kategorii objektivů, kam toto sklo náleží).
Do trochu svízelné situace se dostáváme nyní, kdy bychom měli naopak zmínit naše záporné postřehy ohledně námi testované zrcadlovky A550. Ono je totiž těžké kritizovat fotoaparát, se kterým se vám při testování dobře fotografovalo. Ale některé „mouchy“ přeci jen u DSLR Sony A550 spatřujeme.
Především je to absence možnosti nahrávat video, které se dnes na trhu s digitálními zrcadlovkami pomalu stává samozřejmostí. U přístroje, který disponuje rychlým režimem AF ostření při Live View režimu nemožnost nahrávat video, zamrzí dvojnásob.
Příliš nás neoslovila ergonomie fotoaparátu, která pro díky odlišnému designu aparátu, ve srovnání například s Canon či Nikon zrcadlovkami, vyžaduje určitý čas na přivyknutí. Fotoaparát se sice dobře drží, ale některá tlačítka na horní straně aparátu se hůře ovládají například při držení fotoaparátu jednou rukou (například u DRO tlačítka je třeba přehmátnout prstem).
Při fotografování přes hledáček zrcadlovky jsme si povšimli, že na panelu expozičních informací chybí údaje o zvolené citlivosti ISO, což nepovažujeme za šťastné. Při nastavování citlivosti ISO je tak nutné odhlédnout od hledáčku a to v praxi fotografa může citelně zdržovat. Uznáváme, že pro některé uživatele může podlouhlý „tunel“ Sony hledáčku, ve kterém se ukrývá pentagonální zrcátko, budit určité rozpaky, ale znovu říkáme, že tyto záležitosti jsou vysoce relativní a záleží na zvyku uživatele (po nějaké době většinou zapomeneme na věci, které nám na fotoaparátu vadili při prvotním seznámení s tímto přístrojem). Při pohledu do hledáčku přístroje bychom přivítali zobrazení kompozičních mřížek, které zde bohužel chybí.
U fotoaparátu nám chybí možnost specifikovat míru intenzity redukce šumu (redukci šumu lze jen zapnout či vypnout). Uvítali bychom, kdyby funkce na HDR obrázku podporovala také RAW formát snímků a nevztahovala se pouze na JPEG formát fotografií.
Poslední výtku bychom směrovali k systému protiprachového čištění snímače. Zdá se nám totiž, že při sklepávání drobných nečistot ze snímače není tak efektivní, jak bychom očekávali. I při několikerém čištění, které jsme s fotoaparátem provedli, se nám nepodařilo některé nečistoty ze snímače odstranit.
Přes všechny uvedené výhrady jsme při redakčním testu DSLR Sony Alpha A550 nabyli názor, že tento přístroj dokáže s přehledem naplnit naprostou většinu očekávání i ze strany náročného fotoamatéra. Je vidět, že si Sony při vývoji uvedeného modelu fotoaparátu dalo záležet a snažilo se eliminovat nedostatky předchozích Sony digitálních zrcadlovek.
DSLR Alpha A550 (cena cca od 16 200 Kč) je tak podle nás důstojným konkurentem srovnatelných zrcadlovek, jakými jsou dnes například Canon EOS 550 (cena od cca 16 568 Kč; 18 Mpix rozlišení senzoru; nevýklopný LCD displej s cca 1 000 000 obrazovými body; oproti A550 tato zrcadlovka ovšem nabízí možnost nahrávání videa ve FullHD rozlišení) či Nikon D5000 (cena od cca 12 200 Kč; rozlišení 12,3 Mpix; oproti A550 má tento přístroj opět výhodu v možnosti pořizovat ozvučené videosekvence v HD rozlišení; na druhou stranu tento aparát disponuje menším 2,7palcovým displejem s rozlišením pouze 230 000 obrazových bodů).
Na své konkurenty sice DSLR A550 ztrácí hlavně ve své neschopnosti nahrávat video, nicméně tento nedostatek na druhou stranu kompenzuje některými nesporně inovativními dispozicemi (například výklopný LCD displej, velmi rychlé AF ostření v režimu Live View či funkcí HDR skládání snímků). Myslíme si tedy, že se uvedená zrcadlovka na trhu s DSLR aparáty rozhodně neztratí.
[-more-]{Živé fotografie: Sony Alpha A550 }Živé fotografie: Sony Alpha A550
Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům: