Ricoh Caplio R5 - robustní ale stylový širokoúhlý kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Ricoh Caplio R5 - robustní ale stylový širokoúhlý kompakt v praxi

2. listopadu 2006, 00.00 | Společnost Ricoh uvádí na trh další kompakt Caplio, řady "R". Novinka Ricoh Caplio R5 nabídne rozlišení 7.1 MPix a 7x optický zoom, jehož ohnisko začíná již na 28 mm (po přepočtu na 35mm kinofilm). Jaký je tedy nový Ricoh R5 v praxi?

{Základní popis}

Společnost Ricoh uvádí na trh v pořadí již šestý model širokoúhlého digitálního kompaktu řady R. Jedná se o model Ricoh Caplio R5, nabízející 7,1 MPix snímač, 7x optický zoom, robustní kovové tělo, kompaktní rozměry a stabilizaci obrazu. Aparát je určen pro méně náročné fotografy, kteří hledají něco nenáročného na ovládání, ale přesto levnou a dobře vybavenou alternativu, která se jim pohodlně vejde do kapsy a zároveň něco vydrží. Plášť přístroje tvoří kov a již na první pohled (i dotek) se jeví aparát celkově velice bytelně a odolně. Jen pro úplnost ještě dodejme, že Ricoh Caplio R5 navazuje na předešlý model R30 (další aparáty z "rodiny" nesou označení R1, R1V, R2 a R3). Přístroj nabídne rozlišení 7.1 MPix, 7x optický zoom s počátečním ohniskem začínajícím již na 28 mm (po přepočtu na 35mm kinofilm). A jaký tedy je nový Ricoh Caplio R5 v praxi?

Konstrukce a design

V případě konstrukce jde o klasický kompaktní model, nesoucí jasný rukopis alá Ricoh (až nápadně hranaté tvary). Již na první pohled však zaujme mnohem modernějším pojetím (což již však vykazoval i předchůdce R30) oproti starším Ricohům, které vynikaly spíše svým retro vzhledem. Pravá strana aparátu je z důvodu pohodlnějšího úchopu (a práce s přístrojem) mírně zahnutá směrem k zadní straně. Přední straně dominuje teleskopický objektiv, který lemuje stříbrný prstenec. V levém horním rohu leží ještě interní blesk. Ve vypnutém stavu jsou rozměry 95 x 55 x 26 mm a hmotnost je celkem 165 g (včetně baterie a karty), což je vzhledem k celokovovému provedení stále relativně příjemná váha.

Na levém boku (z čelního pohledu) jsou konektory A/V a USB, reproduktor a "očko" pro uchycení řemínku na zápěstí. Horní strana nabízí pouze tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a spoušť. Dolní strana obsahuje plastový závit pro umístění přístroje na stativ a dvířka pod nimiž je ukryt akumulátor a paměťová karta (typu SD). Velkou část zadní strany vyplňuje displej s úhlopříčkou 2.5" a rozlišením 230 000 bodů. Velký displej je daní za absenci optického průhledového hledáčku. Všechny ovládací soustředil výrobce po pravé straně displeje, kde nalezneme (od shora dolů): kolébkový ovladač zoomu, třípolohový přepínač režimu fotografování/filmování/scénické režimy, tlačítka pro prohlížení snímků, nastavení základních parametrů (ADJ - Adjust), mazání snímků/samospoušť a klávesa ovládání displeje (zobrazení/deaktivace údajů). V pravé spodní části je multifunkční křížový ovladač.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Ricoh Caplio R5 fotografuje díky snímacímu čipu typu CCD o úhlopříčce 1/2,5" a s efektivním rozlišením 7.1 MPix (fyzické rozlišení je zde 7,40 MPix). Snímky můžeme tedy ukládat v rozlišení 3 072 x 2 304, v dalších velikostech poté 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 280 x 960 a VGA - tedy 640 x 480 bodů. Fotografie se ukládají ve formátu JPEG ve dvou kompresích: Normal a Fine. Zvolit lze také formát obrazu 3:2, v režimu nejvyššího rozlišení (7 MPix). Citlivost je nastavitelná na hodnoty ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Ozvučené videosekvence můžeme pořídit v rozlišení QVGA 320 x 240 nebo VGA 640 x 480 bodů, při frekvenci snímkování 15, nebo 30 snímků za sekundu ve formátu AVI. Délka je omezena jen kapacitou paměťové karty.

 

Použitý objektiv Ricoh Zoom Lens má ohniskovou vzdálenost 4,6 mm do 33 mm (ekvivalent kinofilmu je 28 - 200 mm), což dělá celkem 7,1x zoom. Světelnost použité optiky je F3,3-4,8. Autofocus pracuje v režimech: Normálním a Makro. Minimální vzdálenost pro zaostření je 30 cm na nejkratším ohnisku (1 m na nejdelším ohnisku) v Normálním režimu. V makro režimu ostří AF již od 1 cm na ohnisku nejkratším, (resp.14 cm na ohnisku nejdelším). Autofocus, pracující v automatickém režimu, ostří buďto celoplošně nebo bodově. Dále můžete nastavit také ostření na nekonečno (například pro fotografování krajiny nebo vzdálených objektů) nebo Snap Shop - tzv. "rychlé ostření". Kromě automatiky můžete nastavit také ostření manuální.

Časy expozice se pohybují od 1/2000 s do 8 s (1/2000 s až 1 s automaticky) s tím, že v menu přístroje lze ještě nastavit dlouhé časy expozice: 1/2 s, 1/4 s nebo 1/8 s. Měření expozice probíhá celoplošně na 256 segmentech, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. Kompenzaci expozice lze regulovat v rozmezí +/-2 EV po 1/3 EV krocích. Fotoaparát nabízí pouze automatický režim, včetně scénických režimů (Portrét, Sport, Krajina, Noční krajina, Text, Zoom makro, Vysoká citlivost, Mé nastavení 1 - 2). Vyvážení bílé můžeme nastavit na jednu z předvoleb: Den, Zataženo, Žárovka 1, Žárovka 2 a zářivka, použít automatické měření, nebo nastavit kalibraci WB manuálně (podle bílého papíru nebo normované šedé tabulky). Vestavěný blesk má pracovní dosah 0,2 - 4 m na nejkratším ohnisku a 0,14 - 2,4 m na nejdelším ohnisku, přičemž nabízí režimy: vynucený záblesk, automatický záblesk, redukce jevu červených očí a synchronizace s dlouhým časem závěrky.

TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů. Kromě interní paměti s kapacitou 28 MB použil výrobce paměťová média typu SD (MMC). Pro přenos dat máme k dispozici USB 2.0, použít lze také A/V výstup s videoformáty PAL a NTSC. Součástí standardního balení je nabíjecí lithium-Iontový akumulátor DB-60, nabíječka, manuál, videokabel a CD s ovladači.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání Ricohu Caplia R5 je poměrně jednoduchou a intuitivní záležitostí, stejně tak je tomu i v případě menu. Přístroj obsahuje jen nezbytně nutné množství tlačítek, zkušenější uživatel si s přístrojem poradí i bez použití manuálu. Aparát se zapíná tlačítkem na horní straně. Třípolohovým přepínačem (v horním pravém rohu na zadní straně) přepínáme mezi režimem fotografování, natáčení videa a scénických režimů. Křížovým ovladačem ovládáme jednak posun při prohlížení snímků a dále také funkce blesku, režim ostření, výběr scénických režimů a náhled posledně pořízeného snímku.

Tlačítkem ADJ (Adjust) vstupujeme do základního menu, kde můžeme během fotografování rychle nastavit citlivost, vyvážení bílé a kompenzaci expozice. Tato nabídka se může pomocí menu měnit a lze tam přidat ještě některou z nejčastěji používaných funkcí jako je: Kvalita snímků, AF, Ostrost, Měření expozice, Režim snímání, Bracketing. Tlačítko displej slouží k zobrazení / deaktivaci informací na displeji. Klávesou s ikonkou koše/hodin, nastavíme samospoušť, nebo smažeme snímky. Tlačítko se zelenou šipkou přepne do režimu prohlížení. Do hlavního menu vstupujeme stiskem kruhové klávesy OK/Menu, umístěné uprostřed čtyřsměrového multifunkčního ovladače.

 

 

 

Do menu fotoaparátu vstoupíme stiskem klávesy Menu/OK a můžeme zde nastavit rozlišení snímků, režim zaostřování, oblast měření expozice (celoplošně, se zdůrazněným středem, bodově), ostrost snímků (vyšší, normální, nižší), sériové snímání (sólo nebo průběžné), barevné filtry (Vivid, normal, neutral, monochromatický), bracketing, čas závěrky (pro hodnoty větší něž 1 sekunda, maximálně 8 sekund), intervalové snímání, komentáře ke snímkům, vkládání data do snímků, kompenzaci expozice, vyvážení bílé, citlivost, omezení max. doby expozice (až do 1/2 s), stabilizace obrazu (on/off) a zrušení veškerého nastavení.

 

 

Druhá hlavní záložka v menu představuje klasický Set-Up, neboli Nastavení, kde máte na výběr možnosti: formátování paměti (externí / interní), nastavení jasu displeje, perzonalizace tlačítka ADJ (přidání nebo změny 2 funkcí - funkce Kompenzace expozice a WB jsou zde napevno), automatické vypínání, zvuky kláves, nastavení hlasitosti, reakce displeje, datum, jazyk, videoformátu, krokový zoom, varovné zvuky, režim USB, foto ikony, reset a digitální zoom. V menu prohlížení snímků máte k dispozici pod položkou menu: automatické prohlížení (slide show), ochrana, sdílení a tisk, změny velikosti a kopírování mezi pamětí.

Poslední položka menu aparátu představuje výběr scénických režimů. Dostanete se tam stisknutím multifunkčního ovladače - směr nahoru a k dispozici máte buď automatický režim, nebo možnost dalších 10 předdefinovaných módů: Portrét, Sport, Krajina, Noční krajina, Tisk, Text, Makro, Vysoká citlivost a Uživatelské nastavení 1-2.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Ricoh Caplio R5 fotografuje na celkem 6 různých citlivostí: ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1600. Na první z citlivostí - ISO 64 není patrný téměř žádný šum. Při další citlivosti ISO 100 se již šum částečně projevuje, ovšem není nijak rušivý. ISO 200 již produkuje úroveň šumu, která je však vzhledem ke konkurenčním přístrojům poměrně citelná - nicméně fotografie jsou stále ještě dobře použitelné. Na ISO 400 je šum podstatně silnější a to i na zmenšených náhledech. Snímky pořízené s citlivostí ISO 800 vykazují značně výrazné mapy (modré a fialové), nicméně také je zde patrný silný zásah softwarové redukce. Snímky jsou použitelné maximálně v nouzových situacích, nebo jako zmenšeniny. Osobně moc nechápu použití nejvyšší citlivosti ISO 1600, kde je šum již doslova brutální a takto pořízené snímky jsou v praxi téměř nepoužitelné. V případě citlivosti tedy dosahuje Ricoh Caplio R5 podprůměrných výsledků.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje dobře na denním světle. Stejně jako drtivá většina digitálů však selhává v umělém osvětlení. V těchto případech doporučujeme použít buďto některý z předdefinovaných režimů (Den, Zataženo, Žárovka 1, Žárovka 2, Zářivka), nebo se uchýlit k manuální kalibraci WB.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

V případě kresebnosti i ostrosti snímků, dosahuje Ricoh R5 naprosto průměrných výsledků. Na rovnoběžných i svislých liniích můžeme pozorovat silnější moiré a stejně tak je na snímcích patrná též znatelná chromatická aberace (která sílí zejména směrem do krajů fotografie). Kromě toho zde máme i určitou ztrátu světla v rozích (vinětaci), spolu s mírným rozostřením. Projevuje se i soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí - ovšem i spolu s ostrostí a to tak, že znatelně. Ostrost i kresba snímků je jinak dobrá a to také díky vysokému rozlišení použitého snímacího čipu. Daní za to však je horší optika, a tím pádem také její znatelné vady.

 

Fotografování s minimálním zacloněním na nejkratším ohnisku a na nejdelším ohnisku.

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Videosekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Ricoh Caplio R5 v praxi

Startovací čas přístroje je celkem svižný. Od stisknutí tlačítka Power až po vyexponování snímku uplyne přesně 2,5 sekundy, což není špatný parametr. Doba vyexponování při namáčknuté spoušti je prakticky nulová (tj. pod 0,1 sekundy), při nenamáčknuté spoušti, dojde k vyexponování snímku přesně za 1/2 sekundy. Velký podíl má na tom zejména velice rychlý autofocus. Ke změně ohniska z nejdelšího na nejkratší (a naopak) dojde za 1,2 sekundy, přičemž krokování zoomu se rozděluje do cca 28 kroků. Jde tedy i v tomto případě o velice rychlou reakci. V menu aparátu můžete mimo jiné aktivovat i volbu tzv. Krokového zoomu (Step Zoom), kdy dochází k přeměně ohniska skokově - po sedmi stupních: 28, 35, 50, 85, 105, 135 a 200 mm. V případě potřeby lze na přístroji nastavit též manuální ostření, která se aktivuje v záložce "Focus", kde zvolíte MF. Toto je následovně indikováno na displeji stupnicí, kde můžete ostřit od minimálního zaostření (tj. 1 cm) až po nekonečno. Ovládání aktivujete křížovým ovladačem ("vpravo") a dále pracujete a ostříte pomocí kolébkového ovladače. Pro snazší fotografování slouží také optický stabilizátor obrazu, který lze v menu též vypnout. Funguje spolehlivě a oceníte jej zejména při fotografování na nejdelší ohniska nebo při delších časech závěrky (tj. při slabším osvětlení). Stabilizátor nelze použít v případě záznamu videosekvencí. Zoomovat při natáčení videa lze, ale pouze na poloviční vzdálenost než v případě fotografování (tedy nejvyšší ohnisko se zastaví někde okolo hranice 100 mm).

Ovládání fotoaparátu je jednoduché, menu přehledné a všechny klávesy mají lehký chod s okamžitou reakcí. Samotný aparát "padne do ruky" poměrně dobře a také fotografování a ovládání jsou poměrně pohodlné a intuitivní záležitosti. V nabídce menu máte také možnost zobrazení živého histogramu, ten je však zde čistě jen orientační a musíte jej brát s rezervou. Velký zápor přístroje představuje však displej, který ač velký, tak má velice výrazné zpoždění a pak také nezobrazuje expozici korektně. Obraz se jeví stále podexponovaný (platí to zvlášť při fotografování za slunečného dne), tudíž vás to často může svádět ke zvýšení kompenzace expozice až o +1 EV, ovšem následně v počítači zjistíte, že snímky jsou již přepálené. Histogram bohužel nemá přílišnou vypovídající hodnotu, tudíž vám v podobných případech poslouží spíše jako malá berlička, než coby plnohodnotný pomocník. Nicméně s trochou praxe získáte v těchto případech určitý cvik a budete poté fotografovat již celkem intuitivně. Další vadou na kráse je integrovaný blesk, který je naprosto nedostačující a vyloženě slabý. Určitě by se vyplatilo použít u příštího modelu silnější blesk s možností jeho kompenzace. Noční fotografie jsou totiž buďto podexponované nebo (od cca 1 metru blíže fotografovanému objektu) přepálené a celkově se jedná o závažný nedostatek a vyloženou slabinu přístroje, díky čemuž je absolutně nevhodný pro fotografování v noci (maximálně ještě jako doplňující blesk - například v případě portrétu v protisvětle).

Závěr

Ricoh Caplio R5 představuje klasický kompaktní přístroj, který nabízí vysoké rozlišení, ve své třídě netradičně velký ohniskový rozsah (7,1x zoom), kompaktní a odolné tělo a nadstandardně vysokou pracovní rychlost. Nejnižší ohnisko navíc je už 28 mm (po přepočtu na 35mm kinofilm), což oceníte zejména při širokoúhlých záběrech přírody nebo architektury. Na druhou stranu, výsledná kvalita fotografií se řadí spíše ke slabšímu průměru v této třídě. Ricoh R5 je vhodnou volbou například pro amatéry/sportovce, kteří jsou neustále "v akci" a potřebují mít po ruce malý, pohotový, ale přesto odolný kompaktní aparát. Fotoaparát je v prodeji ve třech barevných variacích: černá, červená a stříbrná. Maloobchodní cena se pohybuje od 8 500 do 10 000 Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

testovaci fotografie

Autor: dtsmaniac Muž

Založeno: 02.11.2006, 09:29
Odpovědí: 13

nechapu proc jsou fotky kostela na vyssi citlivosti preexponovane, takhle nejde sum porovnavat. nebo neumel fotoaparat upravit clonu/cas, kdyz je nastavena vyssi citlivost? (chapu,ze je to jen automat)

Odpovědět na příspěvek

RE: testovaci fotografie

Autor: blue.sun Muž

Založeno: 02.11.2006, 10:26

Hádám, že takovýhle automat nemá dostatečné prostředky, aby s ISO 1600 dokázal udělat nepřepálenou fotku.

Odpovědět na příspěvek

RE: testovaci fotografie

Autor: Hájek Martin Muž

Založeno: 02.11.2006, 10:54

Dobry den,
myslim, ze vsechna dulezita uskali byla v recenzi zminena. Aparat proste neni vhodny na fotografovani v noci ani na vyssi citlivosti nez je ISO400. Neda se rici, ze by automatika pracovala spatne, naopak - chovala se korektne. Akorat jednoduse narazila na limity fotoaparatu. Na vysoke citlivosti a v dannych podminkach, nastavilo automaticke mereni krajni hodnoty, jake byly mozne - tedy max. cas (1/2000s) i max zacloneni (F5), nicmene to stale bylo malo. Dalo by se toto resit napriklad kontrolou nahledu na displeji a histogramu a naslednou kompenzaci expozice, ale jak jsem uvadel v recenzi, ani display ani histogram nejsou silnou strankou Ricohu R5. Jinak pro spravne porovnani sumu jsou v recenzi nocni fotky a vyrezy z barevneho terce (sede ctverce), kde je uroven sumu jasne patrna!
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: testovaci fotografie

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 02.11.2006, 11:43

Dokážete prosím vyvrátit tvrzení, že všechny problémy Ricohy vyplývají jen z toho, že jste použil starý firmware, zatímco nový firmware údajně dělá z Ricohu naprosto výjimečný fotoaparát?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: testovaci fotografie

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 02.11.2006, 12:33

Myslim, ze kazdy rozumne uvazujici clovek mi da za pravdu, ze ucinny firmware (popr. software) dokaze digitalni cestou dohnat nejake neduhy "zeleza", nicmene nedokaze zazraky. Firmware muze do jiste miry ovlivnit napriklad pracovni casy pristroje, redukci sumu, spotrebu a podobne, ale s vlastnostmi optiky nebo snimace neudela nic. Nemohu ani nechci zde vyvracet zadna podobna tvrzeni, protoze by to byly jen nicim nepodlozene spekulace a prazdne vykriky do tmy. A nicim jinym nejsou ani reakce nekterych anonymnich prispevovatelu, kteri tvrdi, ze jinak dokonaly pristroj doplatil na neschopnost recenzenta a zastaraleho softwaru.
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: testovaci fotografie

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 02.11.2006, 14:30

Ehmm, pokud test narazil na limity (nejmenší díra a nejkratší čas), nemůže pomoci ani kompenzace - jak myslíte, že se kompenzuje? Přece změnou času nebo clony, v případě přístroje s jednoduchou clonou (typu zacloněno/odcloněno, což tento šmejd evidentně je) by se tedy firmware pokusil při kompenzaci do mínusu ještě zkrátit čas - což nejde. Takže byste si nepomohl ani s deseti histogramy...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: testovaci fotografie

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 02.11.2006, 15:58

Mate samozrejme pravdu! Kdyz je maximalne zacloneno + nejkratsi cas, neni uz kam dal kompenzovat. Mel jsem na mysli priklad moznosti zmeny expozice pri neodpovidajicim automatickem zmereni. Pouzil jsem to ale ve spatnem kontextu, omlouvam se za mystifikaci
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: testovaci fotografie

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 02.11.2006, 16:31

Pravděpodobně by to kompenzovalo - snížením ISO, tedy pokud programátoři firmwaru za něco stáli. Takže pro účely testu zase nic... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: testovaci fotografie

Autor: T Muž

Založeno: 03.11.2006, 12:48

Na tento fotoaparát už bylo vydáno 44 verzí firmware, takže je vidět, že programátoři se opravdu činí. Možná, že dokonce 752. verze už bude i fungovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: testovaci fotografie

Autor: L Muž

Založeno: 03.11.2006, 14:08

Odkudpak máš tyto zaručené informace, hrdino z pomocné školy_

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: testovaci fotografie

Autor: Ladi Muž

Založeno: 13.11.2006, 13:44

Proc by nebyl fotoaparat vhodny na fotografovani v noci? Nastivim ho na iso 64 dam ho na stativ a to budete koukat.Bez stativu se tezko fotografuje v noci pane Hajku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: testovaci fotografie

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 13.11.2006, 17:14

Dobry den
Ja uz jsem jednou fotografoval...Nicmene s tim fotografovanim v noci se stativem je vytecny napad - priste to take vyzkousim! Dekuji vrele za radu!
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: testovaci fotografie

Autor: Ladi Muž

Založeno: 13.11.2006, 13:52

pane Hajku a jak rychly shutter by jste na kompaktu chtel? 1/8000 ? Fotim pres deset let a vetsi rychlost nez 1/2000 jsem nikdy nepouzil.Takova situace s nastevenym iso na 1600 za denniho svetla mohla nastanout jen ve vasi recenzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: testovaci fotografie

Autor: Jan Muž

Založeno: 02.11.2007, 23:02

Vlastním R5 a musím říct, že se mi stalo naprosto to samé při ISO 1600 již není schopen fotoaparát kompenzovat množství světla za slunečního dne. Šum na ISO 400 a výše je jednoznačně na fotografiích s slabším osvětlení velmi výrazný a pro fotografie při slabém osvětlení je to přístroj skoro nepoužitelný. Jenom fanatik bude tvrdit opak.

Odpovědět na příspěvek

Rozsáhlá diskuze

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 02.11.2006, 10:32
Odpovědí: 1

O tomto fotoaparátu je velká diskuze - přes 1000 příspěvků:
http://forum.fotografov
ani.cz/read.php?41,173929
5,page=17
Neúnavný obhájce R5, člověk s nickem *lasta odsoudil tuto recenzi a špatné výsledky v ní Ricoh dosáhl pouze ze 2 důvodů - recenzent použil starý firmware a neumí testovat fotoaparáty. Jinak by Ricoh musel veškerou konkurenci naprosto smést z povrchu zemského, protože Ricoh je leader v technologiích a ostatní od něj pouze opisují. No comment.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozsáhlá diskuze

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 02.11.2006, 10:36

Když člověk vidí výsledky z Ricohů, tak ho potěší, že něco přece jenom dokáže šumět víc, než Panasonicy...

Odpovědět na příspěvek

RICOH - nicmoc

Autor: Tralalák Muž

Založeno: 02.11.2006, 14:37
Odpovědí: 0

Kdyby jeho světelnost začínala na obvyklých 2,8, tak spokojenost, ale takto od 3,3 = fuj tajbl.

Odpovědět na příspěvek

Uplacený

Autor: *lasta Muž

Založeno: 03.11.2006, 02:28
Odpovědí: 15

Se zájmem jsem si přečetl Vaši recenzi a dlouho jsem se prokousával recenzemi ostatních ekvivalentních fotoaparátů k Ricohu R5, provedené Vámi.
Srovnáním lze pouze konstatovat, že jste uplacený značkami , které u Vás na webu inzerují.
Proč: To je jednoduché.
Pokud by jste byl poctivý, tak vytvoříte alespoň v rámci možností fotoaparátům, alespoň trochu stejné podmínky. Vy to neděláte. U každého fotoaparátu používáte a fotografujete jiné scény, v jinou denní dobu a s jiným osvětlením, dle potřeb.
Markantní to je např. u fotoaparátu Panasonic Lumix FX07, Canon Powershot A710 IS. U každého jste použil jiné scény . Dokonce jste pochválil hlemýždí rychlost Panasonicu. 0,7 sec. Snímek bez namáčknutí, se Vám zdá dobrý výsledek.
Píši to proto, že Ricoh má snímek hotový za 0.07 sec. bez namáčknutí. Nějak Vám to uniklo, měl jste se o tom zmínit.
Největší prasárnu jste provedl při fotografování. Nezvykle jste použil záběr na věžičku nejen s kouličkou, ale i s praporkem, nikdy jste to neudělal. A jako na potvoru, zrovna svítilo sluníčko a odráželo se od něj přímo do objektivu. A největší prasátko házelo přesně v okamžiku , kdy jste nastavoval nejvyšší ISO. Tedy 800 a 1 600. Je to vidět ze snímků. Neříkejte, že jste si toho nevšiml. To nejde přehlédnout.
A neobvykle, jste použil noční snímek Václavského náměstí od koně. Ale jako náhodou, nefotografujete náměstí, ale pouze horní část a praporek koně a černočernou tmu za ním. To se Vám také nikdy ještě nepovedlo.
To není náhoda, tam šum vyleze, že. A jako náhodou fotografujete konvergenční obrazec ze šikmo ze shora , před tím se Vám to nikdy nepovedlo. A ještě tvrdíte něco o soudkovitosti a dalších nectnostech, jak jste na to proboha přišel? A proč jste si nepoužil FW, 1.44 který má firma na webu od 9.10.2006? To jste profesionál? Ten řeší například problémy z displejem apod. na který poukazujete. A ne hulvátsky odpovědět, že nový FW, nic neřeší.

Pane Hájek. Jste úplatný lživý manipulátor. Falešnou recenzi Ricohu stáhněte a zvažte své setrvání v branži.
Hezké světlo.

Odpovědět na příspěvek

RE: Uplacený

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 03.11.2006, 06:39

Vážený pane, kdyby si testovaný přístroj dal se snímkem práci a výsledek byl k světu, nevadilo by mi, že není za 0,07 sec hotový - počkal bych i 0,08 sec. :-) Bohužel výsledky jsou pod psa, to snad musí vidět i slepec. Vaše reakce mi připomíná recenzi na Caplio G4, kterou jsem viděl na jednom zahraničním serveru. Byla tam řada snímků masky chladiče automobilu se stále vzrůstající citlivostí. Už na ISO 200 byl šum velmi výrazný až nepřijatelný a na ISO 800 se kresba v šumu prakticky ztrácela. Text ke snímkům však tvrdil opak, u ISO 400 bylo napsáno "Stále zcela bez šumu! a u ISO 800 "Výsledek, který by mohly závidět i nejlepší digitální zrcadlovky na trhu!" Nejste tam náhodou autorem? :-)

Některým lidem dělá potíže pochopit, že koupili šmejd, jiní se zase snaží zvýšit prodeje šmejdu podobným hejlům. Ze které kategorie nás poučujete vy?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Uplacený

Autor: *lasta Muž

Založeno: 03.11.2006, 09:32

Pane Kahovec! Píšete o voze.
Já jsem jasně poukázal na nezpochybnitelný fakt, že Hájkovi při fotografování věžičky, pralo plné slunce přímo do objektivu odrazem od korouhvičky. Je to jasně vidět. To nezvládne žádný! fotoaparát. A už vůbec ne při ISO 1600 a 800!!!
Podívejte se znovu na serii snímků věžičky atd.
A Ty jeho výplody o tom , že je fotoaparát určen sportovcům a retro stylu? To byl v rauši? A potom si přečtěte i další recenze a plácaniny pana Hájka k dalším fotoaparátům.

Pokud se server tváří jako důvěryhodný, měl by alespoň zčásti zachovat dekorum. Ale to co tady reklamní agenti předvádějí, už nemá nic společného ani s prostým popisem funkcí fotoaparátu!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Uplacený

Autor: *lasta Muž

Založeno: 03.11.2006, 09:42

A ještě dodatek ke zmiňované G4 Wide.
Byl to v roce 2003, na světě první prodávaný fotoaparát v kompaktním provedení s širokoúhlým objektivem s velikostí do kapsy a s rychlostí udělání fotografie srovnatelbné s analogovým fotoaparátem. Rychlost udělání snímku několikanásobně převyšovala rychlost Hájkem vychvalovaného Panasonicu.
Světelnost objektivu měl 2.6.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Uplacený

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 03.11.2006, 10:24

Jasně. Ricohy jsou absolutně nejlepší. Všichni profíci obléhají firmu Ricoh, aby už konečně dala do placu DSLR, když dělá tak skvělé kompakty. Předevčírem jsem viděl dva frajírky, jak viděli kluka s G5, odhodili své hloupé Canony (taky G5) a sebrali mu ho. Řvali přitom nadšením, protože Ricohy jsou všude vyprodané a na celém světě neseženete ani kousek...

Vážený pane, nic ve zlém. Buď jste nezpochybnitelně naivní, nebo to prodáváte. Sbohem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Uplacený

Autor: *lasta Muž

Založeno: 03.11.2006, 10:45

Ricoh v Evropě fotoaparáty neinzeruje protože to je malý trh. Pro Ricoh je důležitý obří trh v Americe a Asii. Takže sem peníze do reklamy na fotoaparáty nedává a pan Hájek a tento web peníze od něj nedostane a přijde zkrátka.

A proto si zde dovolili i takové bláboly, že nový FW nic neopravuje a a je v podstatě nedůležitý.
A když se chcete vyjadřovat, tak by jste měl vědět, že Ricoh je lídrem na trhu technologií , které prodává dalším firmám a jako jediný na světě byl schopen do pidi těla kompaktu do kapsičky zabudovat objektiv začínající na 28 mm a končící na 200 mm optických a s pomocí digitálního zoomu je schopen dosáhnout zoomu až 960 mm ! v uspokojivé kvalitě a jeho stabilizátor funguje tak perfektně, že snímek z ruky i s tímto "obřím" teleobjektivem, není rozmazaný, přestože se jedná o velkou úhlovou chybu při jakémkoliv pohybu. Vaše argumenty, jsou argumenty malého dítěte.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Uplacený

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 03.11.2006, 11:27

Mily pane, zucastnil jsem se nekolika desitek tiskovych konferenci nejruznejsich fotoznacek a ve velke mire prevlada nazor (dolozeny grafy), ze evropsky trh je v soucasnosti nejdulezitejsi. Tato slova byla potvrzena i na unorovem PMA v USA, takze neslo o evropska zastoupeni znacek.

Vase argumenty tedy lze povazovat za zcela nesmyslne. Pravdepodobnejsi spise je ze Ricoh v Evrope prilis neuspel a orientuje se spise na domaci trh.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Uplacený

Autor: *lasta Muž

Založeno: 03.11.2006, 12:21

Mám jiné informace. Ale nenechal jsem se při tom hostit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Uplacený

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 03.11.2006, 12:36

Jiste mne potesite nejakou konspiracni teorii, proc by v USA (kde byla vestina americkych novinaru) tvrdili, ze Evropa je dulezitejsi, ale toto je ma posledni reakce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Uplacený

Autor: Luisifer Muž

Založeno: 03.11.2006, 13:05

Z *lasty si nic nedělejte, je to náš maskot fóra tvořící pojmy jako ISO je světelnost nebo ohnisková ohniska.
Nedá si říct ani vysvětlením, že se chová jako prodavačka zeleniny vychvalující vymoženosti novyho modelu elektronovyho mikroskopu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Uplacený

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 03.11.2006, 11:20

Vazeny Pane,
nejprve jsem chtel na Vas prispevek reagovat, ale z temer kazdeho Vaseho slova je jasne patrne, ze Vam ani tak nejde o vecnou diskuzi k danemu tematu jako spis o urazky a nadavky. Mate samozrejme pravo na svuj nazor, ale pokud vam jde jen o hazeni spiny na druhe, realizujte se prosim nekde jinde, myslim ze to vsichni zde jen oceni! Pokud mi mate jeste co rici, prijdte to tak ucinit osobne - sidlime na Praze 2, Halkova 2 (2. patro)
S pozdravem
Martin "Uplatny a lzivy manipulator" Hajek

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Uplacený

Autor: *lasta Muž

Založeno: 03.11.2006, 12:27

Názor podložený fakty, není urážka a házení špíny. To spíše Vaše komunikace a jednání je neseriozní. Přečtěte si Vaše "recenze".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Uplacený

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 03.11.2006, 12:47

Vaše "fakta" se rovnají hadře, vytažené krávě z pr pardon, z huby. Každý jiný se podívá kdekoli na fotky z Ricohu a pozná šmejd. Jen vy vidíte špičkovou kvalitu. Dejte si vyšetřit oči, případně radši mozek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Uplacený

Autor: Hajek Martin Muž

Založeno: 03.11.2006, 12:53

Dobra! Sem s temi fakty! Zatim jste bohuzel nic takoveho nepredvedl, ale jen dokola spekulujete. Jinak abych to uvedl na pravou miru, jeste se vratim k recenzim jako takovym.

Za A) z zadne recenze nemame od vyrobce ani korunu. Takhle novinarina opravdu nefunguje.
Za B) pokud byste opravdu precetl nektere nase recenze, videl byste ze pro vsechny testovane pristroje se snazime vytvorit stejne podminky! Vetsinu dokazeme ovlivnit, ale vetru, desti, bohuzel porucit nedokazeme. Navic casto mame fotoaparat k zapujceni jen na par dni (2-3) kdy opravdu neni tolik prostoru k experimentovani.
Za C) Jelikoz jsme nezavisle medium, nejsme absolutne zaujati proti jakekoli znacce (tedy ani Ricohu), jen se snazime co nejobjektivneji hodnotit dany produkt. Nevyhybame se ani castecnemu subjektivnimu hodnoceni, protoze to do recenze take patri - at se vam to libi ci nikoli.
Za D) zrecenzoval jsem nekolik desitek fotoaparatu, ruznych znacek a ruzneho zamereni, takze myslim, ze jiz mam co porovnavat.

Mate-li nejake navrhy a napady, jak delat recenze lepe, radi se nechame poucit a inspirovat!
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Uplacený

Autor: *lasta Muž

Založeno: 04.11.2006, 11:45

Shrnu odpověď.
A,B,C,) V první řadě jde o byznys . To je správné a tak to stojí. Váš web je velice a téměř životně závislý na firmách, které u Vás inzerují. Tak jste přímo tlačeni k tomu, aby jste ty inzerenty neztrali. Ale to se dá dělat i tak, že si zachováte alespoň trochu zdání serioznosti. Ale Váš přístup překročil hranice akceptovatelnosti, slušnosti a důstojnosti.

Vy zcela zřetelně manipulujete s fakty.

Výmluva na podmínky , počasí a pod? To je přesně to co je součást manipulace s pravdou.
Podmínky a nastavení hodnocení, si určujete Vy, tak jste za ně odpovědní a to zcela. Pokud je nemůžete zajistit, tak je nepoužívejte.

D) Vy se nemáte čím chlubit. To , že jste držel fotoaparáty v ruce, ještě neznamená, že jste jim porozuměl.

A co je důležité a co jste zatím z mého příspěvku nepochopil. Vy nerecenzujete. K tomu nemáte podmínky. Vy pouze děláte reklamu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Uplacený

Autor: zdent Muž

Založeno: 03.11.2006, 13:08

Trochu mimo mísu, ale a tím typické pro kompakty Ricoh: Mám rok a půl Ricoh Caplio R1V a ani do této doby neumějí Ricohy použít korektně multisegmentový režim měření expozice. Pokud ho nastavíte, tak dostáváte neostré snímky. To mohou potvrdit vyspělejší fotoamatéři a pochopitelně profesionálové, který se s těmito modely setkali. Navíc mají sklony k přepalům. Na druhé straně jsou rychlé, ale podle mého názoru na své možnosti a výsledky předražené. Můj kompakt má naštěstí šum odpovídající ostatním značkám stejných parametrů. V tomto ohledu je asi lepší než šum u odpovídajících Panasoniců.

Odpovědět na příspěvek

Serioznost.

Autor: *lasta Muž

Založeno: 03.11.2006, 13:45
Odpovědí: 3

Je dobře, že se začalo veřejně diskutovat o smyslu a serioznosti \"recenzí\" fotoaparátů na tomto webu. A peníze se vyplácejí ne za recenzi , ale za následky.
To je přece každému jasné, pane Hájek. Tak to nebalte do novinového papíru bulváru. Za vytvořené rovné podmínky a vysvětlení, nese web plnou odpovědnost.

Odpovědět na příspěvek

RE: Serioznost.

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 03.11.2006, 14:28

Vazeny pane,

pokud by vase pusobeni v teto diskuzi zustalo v rovine diskuze nad technickou kvalitou recenze, docela bych si s vami zadiskutoval. Uprimne receno delam v branzi uz skoro 10let a jeste jsem dokonalou recenzi nevidel, na druhou stranu souhlasim ze chyby se maji odstranovat at uz jsou jakkoli velke ci male. Nicmene to co predvadite je cira demagogie. Ricoh je znackou, kterou mam osobne rad a o jejim fungovani v CR, Evrope ci treba v US mam pomerne dost informaci. Ale to co se v tom snazite videt vy tam bohuzel opravdu neni.

A mimochodem Evropa je nejvetsim svetovym trhem s DF uz vice jak rok, coz potvrzuji vsechny pruzkumy a statistiky jak vyrobcu, tak agentur monitorujicich trh, tak i statnich instituci. Pokud mate jine udaje, tak jsou bohuzel spatne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Serioznost.

Autor: *lasta Muž

Založeno: 04.11.2006, 11:56

Statistika a novináři je záležitost ošemetná.

Teď jsem snědl kuře , ale dle statistiky jsme my dva snědli kuře a tudíž jsme každý z nás snědl půl kuřete.

A novináři a zvláště p. Hájek z tohoto webu když to napíší, tak napíší , že Březina tu půlku kuřete měl větší a více vypečenou, se zlatavou kůrčičkou, chutnější, plné šťávy . A ta Vaše půlka kuřete byla nejen větší , ale i více voněla a měla více masa, protože byla z lepšího chovu, o kterém se mě může jenom zdát. A já po té hubené kostnaté půlce asi nejspíše umřu, protože jsem se nenajedl a dostanu rozhodně smrtelnou nemoc.

Přečtěte si také moji odpověď p. Hájkovi na jeho výtvory, níže.

Hezký den.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Serioznost.

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 04.11.2006, 13:30

Kecy, jako vždy. Kolik máte z jednoho prodaného Ricohu?

Odpovědět na příspěvek

Objektivita

Autor: Peter75 Muž

Založeno: 04.11.2006, 19:56
Odpovědí: 2

Po vzhliadnuti fotiek nemam pocit, ze by R5 nejakym sposobom znevyhodnovali. Napriek tomu vysledky ktore dosahuje su v niektorych parametroch podpriemerne. Je mi to velmi luto pretoze tak rad by som kupil fotak v kompaktnej triede ktory ma vo vsetkych parametroch vyborne vlastnosti ale on proste neexistuje.
Napr. R5 je uzasnou kombinaciou kompaktnosti pri ultrazoome, optickej stabilizacii a este dalsich zaujimavych funkciach. Kvalita chipu sa ale zda byt mizerna a taktiez optika trpi chybami. Je zretelna neostrost na okrajoch a taktiez sudkuje teda riadne..
Ja osobne povazujem za najlepsie kompakty sucasnosti Canon 710 IS hlavne svojou vsestrannostou (slabinou je sum a velkost)a Fujifilm F30 - uzasny chip a objektiv - co sa tyka kresby (s aberaciou je to horsie ale tej sa da vyhnut vyssim clonovym cislom).

Odpovědět na příspěvek

RE: Objektivita

Autor: *lasta Muž

Založeno: 05.11.2006, 14:12

Peter75
Doufám, že Vám nebude vadit, když s Vámi
nebudu souhlasit. Také Vám nebude určitě vadit, když Vám sdělím, že si vymýšlíte. Vymýšlíte si zcela jistě, protože jsem vlastnil jak Vámi doporučovaný Canon, tak fotoaparát doporučovaný panem Hájkem, Panasonic Lumix DMX-FX07.

A Canon s Panasonicem, jsou nupotřebitelné fotoaparáty kvůli hlemýždí pomalosti při fotografování a Canon je osobní zbraň a ne kompaktní fotoaparát moderní doby a jeho dlouhé ohnisko objektivu, mu neumožňuje fotografovat v místnosti, krajinu, architekturu, či rodinné snímky na výletě. Panasonic nemá tak velkou hmotnost , ale jeho nepřehledné ovládání s ním téměř neumožňuje řádnou práci, zoom je mizerný a fotografie nedobré.

Nejlépe ze všech ve zkouškách obstál Ricoh Caplio R5, který jsem si ponechal. A doporučuji ho všem. V jeho ceně ušetří a nebudou ani platit bandurskou reklamu obvyklou u ostatních značek a za Ty peníze obdrží v této třídě výbornou kvalitu s unikátními možnostmi.

A Vám bych radil, aby jste v rámci objektivity ! veřejně posuzoval věci, které si sám odzkoušíte a netvrdil jste něco, co jste někde slyšel, od někoho, který viděl člověka, který tvrdil, že byl někde , kde byl někdo , který mluvil o někom,......že to tvrdil.

Web, by měl automaticky odkaz na webové stránky výrobce. Pokud to nedělá, nemůže se zaštiťovat seriozností.
Dobré světlo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Objektivita

Autor: Peter75 Muž

Založeno: 07.11.2006, 15:32

Vlastnili ste asi A700 pretoze ten je vyrazne pomalsi od A710IS ktora ma DIGIC II. Co sa tyka mojich skusenosti, ano samozrejme ze nemozem mat prakticku skusenost s kazdym aparatom co tu testuju. Vychadzam z toho ze uverejnene fotografie naozaj pochadzaju z testovaneho stroja a potom uz nie je problem posudit ich kvalitu aj doma na PC..nemam na mysli rychlost aparatu ale skor skreslenie objektivu, aberaciu, sum atd..

Odpovědět na příspěvek

Objektivita+serioznost

Autor: *lasta Muž

Založeno: 06.11.2006, 01:13
Odpovědí: 1

Pro výše uvedené "Objektivita+serioznost", vkládám odkaz na web výrobce.:
http://www.ri
coh.com/r_dc/caplio/r5/fe
atures.html
je tam spousta neupravovaných fotografií třeba i při ISO 800 v noci.
Dovolím si i připojit odkaz na práci Ricohu při ISO 1 600, 800, 400. Fotografie jsou neupravované a s exifem.
Zde.:http://s81.
photobucket.com/albums/j2
15/vlasta366/Ricoh%20R5-%
20ISO/
Připojuji i práci Ricohu s hladinami ostření, které je možno ručně překonfigurovávat a zároveň je vidět, že kresba objektivu není špatná.
Zde.:http://s8
1.photobucket.com/albums/
j215/vlasta366/Ostreni/

Jak dove

Odpovědět na příspěvek

RE: Objektivita+serioznost

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 07.11.2006, 14:31

Tak už neopruzuj v konferencích a konečně si ho kup. My taky umíme zpracovat opbrázky, aby vypadaly, i EXIF umíme změnit...

Odpovědět na příspěvek

Objektivita+serioznost-doplnění

Autor: *lasta Muž

Založeno: 08.11.2006, 16:23
Odpovědí: 0

Zdravím.
Byl jsem upozorněn , že jsem špatně vložil odkazy na Ricoh R5.

Dovoluji si je opravit.:
Výrobce:
htt
p://www.ricoh.com/r_dc/ca
plio/r5/features.html


Ostření:

http://s81.
photobucket.com/albums/j2
15/vlasta366/?action=invi
te

ISO.:
http://s81.p
hotobucket.com/albums/j21
5/vlasta366/Ricoh%20R5-%2
0ISO/?action=invite

Om
louvám se.
Dobré světlo.

Odpovědět na příspěvek

Doplnění

Autor: *lasta Muž

Založeno: 09.11.2006, 01:04
Odpovědí: 0

Doplnění.
ISO:
[URL=h
ttp://i81.photobucket.com
/albums/j215/vlasta366/Ri
coh%20R5-%20ISO/ISO400.jp
g][IMG]http://i81.photobu
cket.com/albums/j215/vlas
ta366/Ricoh%20R5-%20ISO/t
h_ISO400.jpg[/IMG][/URL]


[URL=http://i81.photobuc
ket.com/albums/j215/vlast
a366/Ricoh%20R5-%20ISO/IS
O800.jpg][IMG]http://i81.
photobucket.com/albums/j2
15/vlasta366/Ricoh%20R5-%
20ISO/th_ISO800.jpg[/IMG]
[/URL]
[URL=http://i81.p
hotobucket.com/albums/j21
5/vlasta366/Ricoh%20R5-%2
0ISO/ISO1600.jpg][IMG]htt
p://i81.photobucket.com/a
lbums/j215/vlasta366/Rico
h%20R5-%20ISO/th_ISO1600.
jpg[/IMG][/URL]
Ostřen
.:
[IMG]http://i81.phot
obucket.com/albums/j215/v
lasta366/vrch.jpg[/IMG]

[IMG]http://i81.photobuck
et.com/albums/j215/vlasta
366/Spodek.jpg[/IMG]

Z
dar.

Odpovědět na příspěvek

směr

Autor: *lasta Muž

Založeno: 09.11.2006, 01:42
Odpovědí: 0

ostření.:
http://i81.p
hotobucket.com/albums/j21
5/vlasta366/vrch.jpg
htt
p://i81.photobucket.com/a
lbums/j215/vlasta366/Spod
ek.jpg
ISO.:
http://i81
.photobucket.com/albums/j
215/vlasta366/Ricoh%20R5-
%20ISO/ISO400.jpg
http:/
/i81.photobucket.com/albu
ms/j215/vlasta366/Ricoh%2
0R5-%20ISO/ISO800.jpg
ht
tp://i81.photobucket.com/
albums/j215/vlasta366/Ric
oh%20R5-%20ISO/ISO1600.jp
g

Odpovědět na příspěvek

Doporučení

Autor: Pepin Muž

Založeno: 10.11.2006, 14:19
Odpovědí: 1

Ach jo, do tohoto kompaktu Ricoh Caplio R5 jsem vkládal hodně nadějí. Spojení zoom, stabilizátor, velikost, pixely atd. jsem jinde nenašel. Hledám i kvalitu focení v malém balení, foťáček do kapsy u dresu na kole pro fotku krajiny, do kapsy saka pro "špionážní" fotku na výstavě. Zkuste mi poradit, cena není rozhodující. Dlíky

Odpovědět na příspěvek

RE: Doporučení

Autor: Martin Muž

Založeno: 14.11.2006, 19:32

resim ten samej problem, kdyby jsi na neco narazil dej vedet dik

Odpovědět na příspěvek

Kvalita

Autor: *lasta Muž

Založeno: 20.11.2006, 23:54
Odpovědí: 0

Nevěřte uplacenému p. Hájkovi.
Podívejte se jaký fotoaparát je.: http://www.digineff.cz/ar
t/jakejeto/061120ricoh_r5
.html

Odpovědět na příspěvek

RICOH ??? nic moc jsou mnohem lepší stroje !

Autor: Adam Muž

Založeno: 30.12.2006, 14:15
Odpovědí: 0

Prošel jsem veškeré možnosti co kompakty + EVF zrcadlovky nabízí a došel k závěru:

1) pokud chci kvalitní kompakt s ohromným obrazovým výkonem a nevídanými možnostmi na kompakt, tak se jeví nej Canon G7.

2)pokud chci EVF zrcadlovku tak bych se rozhodoval mezi Panákem FZ50 a Fujitsu 9600 .

Nějaký Ricoh se jim vůbec nepřiblíží zdaleka téměř v ničem !!!

Odpovědět na příspěvek

Pánové, prosím

Autor: Michal Muž

Založeno: 14.04.2007, 12:39
Odpovědí: 0

Taky bych si rád pořídil nějaký spíše velmi malý, ale univerzální přístroj. Ohnisko 28-200 je velmi pěkné (I když 24-140 by bylo ještě možná lepší), škoda, že to zřejmě nejde skombinovat s větším čipem (třeba 1/1,8"), aby to mělo tak vynikající šum jako vyhlášené přístroje Fujifilm (F20, F30), které i při 800 mají stále velmi dobré výsledky. Také stabilizace je věc skvělá - bohužel právě Fujifilm ji jako naschvál nemá. / Je smutné, že dospělí lidé se neumí dohodnout (někdy se těm ženským ani nedivím) - ale je pravda, že např. velmi razantní zesvětlování fotek na vysoká ISO přístroj poškozuje. Ostatně docela mi uniká smysl focení na tak vysoká ISO ve dne, noční záběry (a nejlépe stejné scény, tak jako to je jinde zvykem) hodně pomáhají přímému srovnání. Myslím, že většina lidí pořizuje fotky 10*15n a občas třeba A4 - a pro tuto skupinu může právě tento přístroj být velmi užitečný. Musím se přiznat, že se také velmi obávám, že cenzura není úplně objektivní, že kdyby někdo chtěl, může udělat docela jiné ukázky a srovnání dopadne zcela jinak. Zkusme se vždy držet věci... Jak to třeba je s tím přepalováním na vysoká ISO? Liší se to tak výrazně i v noci a příastroj vyšší ISO vlastně neumí? Nebo už nemá kratší čas? Jak je to? Dobré světlo všem...

Odpovědět na příspěvek

ZDE JDOU (MJ.) UKÁZKOVÉ FOTKY

Autor: Michal Muž

Založeno: 15.04.2007, 02:18
Odpovědí: 0

Takže pardon, stabilizace tu je. Asi za tu cenu (dnes 7100 Kč s DPH) není možné pořídit lepší přístroj se zoomem 28-200 mm. ISO 1600 se hodí např. pro ČB dokument. fotky z arůzných akcí (momentky), šum je docela průměrný, ne-li lepší, kresba v rozích trochu horší a chromatická vada (aberace) je také trochu vidět. Ovšem celkově (stabilizace, video se zoomem, makro od 1 cm, ISO 800 + 1600, minimální velikost do kapsy a nízká váha) je dnes bezkonkurenční. R6 má snad jeden program navíc (tváře) a nepochopil jsem, proč má na tele F 5,2 - je to jiný objektiv, nebo jej jen přečíslovali?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: