Sanyo Xacti VPC-C1 EX aneb okřídlený elegán v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Sanyo Xacti VPC-C1 EX aneb okřídlený elegán v praxi

3. srpna 2004, 00.00 | Nový model od společnosti Sanyo boří hranice vzhledu digitálních kompaktních fotoaparátů a odhaluje tak možný směr budoucího vývoje jejich konstrukce. 3MP snímky v kombinaci s 5,8x optickým zoomem, maximální citlivostí 1600 ISO a kvalitními video sekvencemi se stereo ozvučením dávají najevo, že se nejedná o obyčejný přístroj. Jak obstál v praxi?

{Popis a ovládání}

Novinka od Sanya je odpovědí na monotónnost tvarů současných digitálních kompaktních fotoaparátů. Svým designem čeří klidnou hladinu moře nudných "krabiček". Jelikož svým vzhledem připomíná videokameru, tak nejsou zanedbány ani schopnosti záznamu video sekvencí, kde je umožněno nahrávání stereo ozvučení.

Konstrukce a design
Tělo je navrženo tak, aby šel přístroj uchopit podobně jako držíme pistoli. Konstrukce je orientována na výšku a vymyká se tím tak klasickému pojetí kompaktního digitálního fotoaparátu, kde je konstrukce orientována na šířku. Displej je výklopný a otočný zároveň, přičemž úhel vyklopení od těla je 90° a úhel otočení cca 300°. Na zadní straně displeje jsou v logu Xacti umístěny dva mikrofony pro nahrávání stereo zvuku.

Na přední straně je nad "rukojetí" interní blesk a objektiv. Toto řešení má jednu nevýhodu. Tou je existence prstu zvaného ukazováček. Ze začátku se vám bude často stávat, že jím zastíníte buď blesk, nebo rovnou celý objektiv. Není od věci vyzkoušet umístění ukazováčku nad objektiv, získáte tak jistější držení fotoaparátu a méně často budete na objektivu poznávat své otisky prstů. Objektiv se při změně ohniskové vzdálenosti nevysunuje, vše je řešeno interně.
Kromě tlačítka pro vypínání a zapínání přístroje je pod výklopným displejem ještě reproduktor a tlačítko pro samovypínání, které se aktivuje po sklopení displeje. Přístroj se pak sám vypne bez nutnosti použití tlačítka pro vypnutí. Všechna ostatní tlačítka jsou umístěna tak, aby se dala ovládat palcem. Nalevo od ovladače zoomu je spoušť pro fotografování a napravo je spoušť pro natáčení video sekvencí, což je velmi užitečná a praktická věc.
Na spodní straně je konektor pro připojení do kolébky a závit pro stativ. Plastové tělo s různými dodávanými barvami (na testování jsme měli model s tmavě červenou barvou) je 69mm široké, 108mm vysoké a 34mm hluboké při hmotnosti cca 155g bez baterie a paměťové karty.

Technická specifikace
Fotoaparát zpracovává data z třímegapixelového CCD snímače s úhlopříčkou 1/2,7". Fotografie lze pořizovat v rozlišení 2048x1536, 1600x1200, nebo 640x480 pixelů s citlivostí 50, 100, 200, 400, nebo 1600 (pouze v rozlišení 640x480) ISO ve formátu JPEG. Video sekvence lze natáčet v rozlišení 640x480, 320x240, nebo 176x144 s citlivostí 200, 400, 800, nebo 1600 ISO ve formátu MPEG-4. Ano, pro videa jsou k dispozici jiné citlivosti, než pro fotografie. Video sekvence lze zachytávat s rychlostí 30, nebo 15 snímků za sekundu, přičemž pokaždé je k nim připojeno stereo ozvučení. Digitální zoom je 10 násobný, takže v kombinaci s optickým 5,8x dává celkové přiblížení cca 60x.

Objektiv má ohniskovou vzdálenost od 5.8mm do 33.8mm, což odpovídá 38-220mm při přepočtu na 35mm kinofilm. Nejmenší clona je f3,5 při širokoúhlém záběru a f3,7 při tele záběru. Maximální je f8,0 resp. f8,4. Minimální zaostřovací vzdálenost v makro režimu je 2 cm. V normálním režimu je to 80 cm. K dispozici je také "total range" režim, kde je minimální vzdálenost 10 cm při nejkratším ohnisku a 80cm při nejdelším. Zaostřování probíhá kontinuálně.
Rychlost závěrky se pohybuje od 1/2s do 1/2000s při fotografování a od 1/30s do 1/10.000s při natáčení video sekvencí. Interní blesk lze zapnout, vypnout, nebo nastavit na automatický režim (fotoaparát sám vyhodnotí kdy blesk odpálit a kdy ne). Nelze mu ani nastavit intenzitu. Dosah má od 10cm do 1,2m.
O nastavení expozičního času a clony se plně stará automatika a není možno je ručně nastavit. K dispozici je pouze korekce automatické expozice v rozsahu +-1,8EV po 0,3EV krocích. K dispozici jsou alespoň scénické režimy sport, portrét, krajina, noc a žárovka. Při nastavení posledního jmenovaného režimu lze exponovat fotografie s citlivostí 1600 ISO, které se ukládají pouze do rozlišení 640x480 bodů. K automatickému nastavení času a clony je třeba dodat, že nastavené hodnoty vám přístroj ani nezobrazí na displeji. Potenciálním uživatelům tohoto přístroje to zřejmě vadit nebude, ale informace o tom, jak dlouho bude fotoaparát exponovat, někdy přijde vhod.

Vyvážení bílé je možné nastavit na automatiku, nebo vybrat ze čtyř přednastavených hodnot. Snímkům lze také nastavit filtry. Mezi klasické filtry černobílý a sepia jsou zde zařazeny i zeštíhlovací (lze upravovat horizontální a vertikální proporce snímku), kosmetický (zvýrazňuje tóny pleti) a ghost (uměle vytváří duchový efekt na fotografii).
LCD displej má úhlopříčku 1,5" a 110.000 zobrazovacích bodů. Samospoušť lze nastavit na 2 a 10s. Napájení je zajištěno Li-Ion akumulátorem. Jako paměťové médium se používá SD karta. K přenášení dat slouží USB 1.1, které lze použít i pro propojení s tiskárnou podporující přímý tisk pomocí standardu PictBridge. Výstupní video formát pro prohlížení fotografií na televizi lze volit mezi NTSC a PAL.

 

Ovládání
Ovládání je velmi intuitivní a jednoduché. Kromě korekce expozice a zamknutí autofokusu se veškeré nastavení mění pomocí menu. Přepínání režimů fotografování a prohlížení se děje pomocí dvoupolohového přepínače na horní straně přístroje. Pod ním je ovladač elektronického zoomu, který slouží i pro přibližování snímků při jejich prohlížení. Nalevo od ovladače zoomu je spoušť pro fotografování, která po namáčknutí zamkne ostření a po domáčknutí vyfotografuje snímek. Nevýhodou je její umístění na hraně přístroje, takže při jejím stisknutí je třeba dávat pozor, abyste příliš nepohnuli s přístrojem.

Posunutím křížového ovladače doleva, nebo doprava lze nastavit korekci automatické expozice. Posunutí nahoru uzamkne autofokus. Stisknutím tlačítka Menu v režimu fotografování se dostaneme k nastavení rozlišení video sekvence (640x480 30fps SHQ, 640x480 30fps HQ, 320x240 30fps, 320x240 15fps, nebo 176x144 15fps), snímků (2048x1536, 1600x1200, nebo 640x480 bodů), kreativních režimů (automatika, sport, portrét, krajina, noc a žárovka), filtrů (vypnuto, cosmetic, slim, černobílý, sepia a ghost), blesku (auto, vypnutý, nebo zapnutý), samospouště (vypnutá, 2s, nebo 10s), zaostřování (normal, total range, super macro), redukce blikání zářivek u video sekvencí, citlivosti (auto, 50, 100, 200, nebo 400 ISO), nebo vyvážení bílé (slunečno, zataženo, zářivka a žárovka), nebo nastavení fotoaparátu (jazyk, zvuky, video formát, čas, formátování karty, nebo resetování nastavení).
V režimu prohlížení fotografií menu nabízí nastavení hlasitosti přehrávání video sekvencí, jasu LCD displeje, uzamknutí souborů proti smazání, mazání a otáčení snímků, nebo editace videa (uložení jednoho políčka, smazání první, nebo druhé poloviny od označeného bodu, nebo spojování více video sekvencí do jedné).

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je při citlivosti 50 ISO nepostřehnutelná. Zvyšuje se však velmi rychle a při 100 ISO je již šum patrný při zobrazení snímku v poměru 1:1. Při citlivostech 200 a 400 ISO je již patrný i na zmenšeném snímku. Na denních snímcích není tolik vidět.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 50, 100, 200 a 400 ISO

Vyvážení bílé pracuje upokojivě, avšak vzhledem k absenci možnosti ručního měření bychom uvítali alespoň širší výběr přednastavených hodnot.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Kresba objektivu je ve středu obrazu relativně slušná. Rohy snímků jsou již velmi neostré. Na nejkratším ohnisku je chromatická aberace na velmi slušné úrovni a soudkovité zkreslení je přijatelné. Na nejdelším ohnisku se zkreslení mění na lehce poduškovité a aberace je o něco zřetelnější. Vinětace je prakticky nepostřehnutelná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 220 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo 38 mm, vpravo 220 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Momentka při západu slunce

 
Ukázky video sekvencí (2,4MB resp. 3,7MB)

Praktické zkušenosti
Vzhledem k intuitivnímu ovládání je fotografování velmi snadné. Start přístroje do vyfotografování prvního snímku trvá cca 2,5s (aktivaci vyklopením displeje v režimu stand-by). S namáčknutou spouští má závěrka přístroj prodlevu cca 0,2s. Bez namáčknutí je to 1,5s. Zpoždění zobrazování LCD displeje je citelné, ale zcela odpovídající této kategorii fotoaparátů. Co považujeme za velkou nevýhodu, je absence možnosti zobrazení náhledu snímku ihned po jeho vyfotografování. Pro prohlédnutí pořízené fotografie je zapotřebí přepnout přístroj do režimu prohlížení fotografií. Tento detail zjevně lidem od Sanya zcela unikl, protože nemůžeme přijít na rozumný důvod jeho absence.
Optický zoom je rozdělen na 8 kroků. Přesun z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá něco málo přes jednu sekundu. Posunování je tedy velmi citlivé a občas může být problém nastavit ovladačem zoomu to správné přiblížení.
Jedna sekunda video sekvence v nejlepší kvalitě zabírá cca 375kB, takže na 512MB kartu nahrajete přibližně 23 minut videa se stereo zvukem. V poloviční kvalitě (320x240 30fps) se na 512MB vejde již přes hodinu a půl. Kvalita videí je na velmi slušné úrovni a nahrávání zvuku je na jednu stranu citlivé, ale na stranu druhou si poradilo i s relativně hlasitým prostředím bez velkého zkreslení zvuku. Další příjemností je možnost použití optického i digitálního zoomu při nahrávání videa. Zvuk motorku zoomu sice je v pozadí slyšet, ale není nijak drastický. Při nahrávání video sekvencí je umožněno i fotografování, avšak za cenu toho, že se video na zhruba jednu sekundu zastaví na snímku, který byl fotografován. A to nejen při nahrávání, ale i v pořízeném uloženém videu.
Automatické zaostřování volí body ostření v okolí středu, ovšem velmi náhodně a celkově nepracuje velmi spolehlivě, zvláště ve špatných světelných podmínkách. Expoziční automatika pracovala celkem bez problémů. Zobrazované snímky na displeji ne zcela odpovídají tomu, jak vypadají ve skutečnosti. Na displeji se nezobrazí 100% snímku, ale část zůstane skryta.

Závěr
Sanyo Xacti VPC-C1 je velmi specifický fotoaparát, který lehce nastiňuje otázku, kde vlastně leží hranice mezi fotoaparátem a videokamerou. Při hodnocení okem náročného profesionála by zřejmě tento fotoaparát nedostal mnoho bodů, a proto je potřeba si uvědomit, že nebyl vyroben pro uspokojení profesionálů, ale pro potěšení amatérů. Potenciální kupci si tento přístroj určitě nebudou vybírat podle úrovně šumu při největší citlivosti a nezavrhnou ho z důvodu nezobrazování náhledů pořízených snímků, ale zalíbí se jim jeho design a celkově naprosto odlišný koncept konstrukce od běžných kompaktních digitálních fotoaparátů. Doporučená cena pro ČR je 19.990,- s DPH.

:: Technické parametry

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: