Sony Cyber-shot T5 a T7 - minikompakty v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Sony Cyber-shot T5 a T7 - minikompakty v praxi

23. srpna 2005, 00.00 | Řada ultratenkých digitálních fotoaparátů Sony Cyber-Shot se nedávno rozrostla o další model. Kromě již zaběhnutého T7 se nyní objevil i T5, který taktéž nabízí rozlišení 5Mpix a 3x optický zoom, displej s úhlopříčkou 2,5“ a jednoduché ovládání. Rozdíl je zejména v konstrukci, kde díky o něco málo většímu tělu má T5 jako první přístroj řady T závit pro stativ. Oba modely jsme otestovali.

{Popis a konstrukce}

Řada ultratenkých digitálních fotoaparátů Sony Cyber-Shot se nedávno rozrostla o další model. Kromě již zaběhnutého T7 se nyní objevil i T5, který taktéž nabízí rozlišení 5Mpix a 3x optický zoom, displej s úhlopříčkou 2,5" a jednoduché ovládání. Rozdíl je zejména v konstrukci, kde díky o něco málo většímu tělu má T5 jako první přístroj řady T závit pro stativ. Oba modely jsme otestovali.

Konstrukce a design
T7 staví na své malé tloušťce, která dosahuje v nejtenčím bodě pouhých 9,8 mm. Nejvíce je to 14,7mm. Fotoaparát má střízlivý design, kterému vévodí čtvercové tvary celého přístroje a posuvné krytky objektivu. Tělo je vyrobeno z nerez oceli. Posuvná kovová krytka chrání vstupní čočku objektivu, který je uložen v těle fotoaparátu ve vertikální poloze, a vestavěný blesk. Díky periskopovénu objektivu bylo možno dosáhnout tak malé tloušťky. Šířka je 91,7 mm, výška 60,3 mm a hloubka 14,7 mm (v nejtenčím bodě jen 9,7 mm). Hmotnost je cca 112 g bez baterie a karty a 130 g.

I přes malé rozměry nalezneme na horní straně tlačítko spouště a ovladač zoomu. Na pravém boku je tlačítko pro zapnutí přístroje a krytka prostoru baterie. Paměťová karta se zasunuje do slotu umístěném na spodní straně pod krytkou. Zde je také malý závit pro pevnější uchycení v kolébce (která má klasický závit pro stativ).

Zadní strana má nezvykle umístěné ovládání, křížový ovladač je nalevo od displeje, stejně jako tlačítko aktivující menu a přepínač režimu fotografování, prohlížení snímků a natáčení video sekvencí.

T5 vychází z modelu T7, ovšem klade důraz na větší komfort fotografování. Silnější tělo se lépe drží a našlo se zde i místo pro klasický závit pro stativ. Ovládání na zadní straně je však orientováno napravo od displeje. Krytka objektivu zakrývá celou polovinu přední strany a celkový design je odlišný. Na orní straně nalezneme tlačítko spouště, přepínač režimů a tlačítko zapínání. Spodní strana má již zmíněný závit stativu a datový konektor pro kolébku.

Celý pravý bok tvoří krytka prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Díky větším rozměrům byla použita větší baterie než u T7. Veškeré ovládání na zadní straně je napravo od displeje. Ovládání zoomu je řešeno pomocí kolébkového ovladače. Rozměry 94 x 60 x 20mm (15,3 mmm v nejužším místě)a hmotnost 113 g bez příslušenství, resp. 139g s baterií a kartou zachovávají podobnou kompaktnost jako u T7.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Oba modely mají identické parametry. Super HAD CCD snímač s efektivním rozlišením 5,1MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Snímky můžeme ukládat v rozlišení 2 592 x 1 944, 2 592 x 1 728, 2 048 x 1 536, 1 280 x 960 a 640 x 480 bodů. Fotografovat můžeme s citlivostí ISO 64, 100, 200 a 400. Ozvučené video sekvence mohou mít rozlišení až 640 x 480 bodů a frekvenci 30 snímků za sekundu. Doba jejich natáčení je omezena pouze kapacitou paměťové karty Memory Stick Duo PRO.



Objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar disponuje rozsahem ohniskové vzdálenosti od 6,33 mm do 19 mm (ekvivalent kinofilmu je 38-114 mm) a světelností F3,5-4,4. Automatické pětibodové zaostřování má k dispozici přisvětlení pro zhoršené světelné podmínky. Autofokus pracuje na principu pasivního TTL měření kontrastu. Minimální zaostřovací vzdálenost je 50 cm v klasickém režimu a 1 cm v makro režimu.

Automatickou expozici můžeme regulovat pomocí kompenzace expozice v intervalu +-2EV po 1/3EV krocích. O nastavení expozičních hodnot se stará pouze automatika a několik scénických režimů, manuální nastavení není možné. V režimu plné automatiky je rozsah časů závěrky od 1/1 000s do 1/8s a v klasické automatice od 1/1 000s do 1s. Sériové snímání zachytí až 9 snímků v plném rozlišení rychlostí 1,4 sn./s. Pokud se spokojíme s rozlišením 640 x 480 bodů, tak můžeme pořídit až 100 záběrů rychlostí 1,6 sn./s.



Vyvážení bílé nabízí pouze automatické měření a volbu jedné z přednastavených hodnot: den, zataženo, žárovka, zářivka a blesk. Na výběr máme dva barevné filtry: černobílý a sepia. Snímkům můžeme nastavit úroveň kontrastu, ostrosti a saturace barev. V nabídce je také možnost aktivace softwarové redukce šumu. Dosah vestavěného blesku je až 2,5 m.

Clear Photo LCD displej má úhlopříčku 2,5" a disponuje 230 000 body. Kromě možnosti použít paměťové karty Memory Stick Duo a Memory Stick Duo PRO a u T5 máme k dispozici také interní paměť o velikosti 32 MB. Napájení zajišťuje speciální akumulátor InfoLITHIUM s technologií Stamina, který by měl vydržet až pro 240 snímků na jedno nabití (u T7 je výdrž díky menší baterii udávána na 150 snímků). Data můžeme přenášet pomocí USB 2.0 a přímý tisk je zajištěn pomocí technologie PictBridge.. Model T5 pak jako první digitální fotoaparát Sony nabízí české menu.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Jak již bylo napsáno, ovládání obou přístrojů je identické, pouze tlačítka jsou rozmístěna na různých místech. U T7 je ovládání orientováno na levou stranu a u T5 naopak na klasickou pravou stranu. Pravákům ani levákům v redakci tato odlišnost nevadila. Jedná s pouze o různé rozmístění tlačítek na zadní straně. Spoušť mají oba fotoaparáty v pravé části horní strany.



Fotoaparát se zapíná odsunutím krytky objektivu, nebo tlačítkem ON/OFF. Pokud však chceme fotografovat, budeme stejně upozorněni na nutnost odsunutí krytky. Tlačítko tedy přijde vhod pouze pokud si budeme chtít prohlížet pořízené snímky. Jednoduchý přepínač mezi režimem prohlížení snímků, fotografováním a natáčením video sekvencí nám umožňuje rychle měnit mezi těmito režimy. Křížovým ovladačem můžeme také nastavit některé parametry. Stisknutím horního tlačítka nastavíme režim blesku, pravým aktivujeme klasický makro režim, dolním nastavíme samospoušť a levým si zobrazíme poslední pořízený snímek. Super makro, v tomto případě nazvané Lupa, které zaostřuje od 1 cm musíme aktivovat v Menu, kde je mezi expozičními programy. Poslední dvě zbývající tlačítka slouží pro nastavení rozlišení, resp. mazání snímků a ovládání displeje. Zde si můžeme nechat zobrazit živý histogram při fotografování i klasický u uložených snímků.



V menu můžeme nastavit expoziční režim, kompenzaci expozice, oblast zaostřování, oblast měření expozice, vyvážení bílé, citlivost, kvalitu komprese JPEG souborů, sériové snímání, bracketing intenzitu záblesku, barevné filtry (černobílý a sepia), saturaci, kontrast a ostrost. Počet těchto položek v menu závisí na zvoleném expozičním režimu. Posunutí dále vpravo, za poslední položku v Menu se dostaneme do Setupu, kde jsou všeobecná nastavení fotoaparátu, jako například: zaostřovací režim, digitální zoom, datum, redukce červených očí, přisvětlení autofokusu, automatické zobrazování pořízených snímků, zvětšení ikon, formátování paměťové karty, správa adresářů, podsvícení displeje, zvuky, jazyk, číslování souborů, formát video výstupu a čas. Vše je tématicky rozděleno do pěti záložek. U uložených snímků je v menu možnost zobrazení informací o adresáři, zamykání snímků (ochrana před smazáním), tisku, automatického prohlížení, zmenšování a otáčení snímků a stříhání videa.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků}

Kvalita snímků
Oba fotoaparáty mají stejný objektiv, snímač a obrazový procesor, takže poskytují stejnou úroveň kvality. Veškeré snímky na v této kapitole jsou pořízeny Sony T7, kromě nočních scén, které byly pořízeny modelem Sony T5. Se šumem bojují s odhodláním a ani na nejvyšší citlivosti není nijak extrémní. Citlivosti ISO 64 a 100 jsou bezproblémově použitelné téměř pro jakékoliv účely (z pohledu fotoamatéra). Na citlivosti ISO 200 již můžeme pozorovat menší šum, který je však poměrně úspěšně redukován, za cenu menší ztráty kvality snímku. Citlivost ISO 400 přináší viditelný barevný šum s neostrým "zrnem", což je opět znak silnější redukce šumu. Pozorovat ho lze nejlépe na jednolitých plochách. Nejvíce se projeví například na noční obloze a jiných tmavších jednolitých plochách. V dané kategorii dosahuje poměrně dobrých výsledků.


Porovnání šumu Sony T7 na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200 a 400)

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje velmi spolehlivě, selhává pouze v žárovkovém osvětlení, kde je nutno nastavit jednu z předvoleb. To je však vlastnost drtivé většiny digitálních fotoaparátů. Manuální měření vyvážení bílé není bohužel k dispozici.

 
Porovnání vyvážení bílé Sony T7 (vlevo automatické, vpravo předvolba žárovka)

Oba fotoaparáty mají překvapivě velmi kvalitní a ostré snímky s dobrým rozlišením, čemuž zřejmě nejvíce vděčí kvalitní optice. Kvalita je srovnatelná, ne-li lepší než u klasicky konstruovaných kompaktů. Aberace je pouze minimální. O něco horší je to však s vinětací (tmavnutím v rozích) a soudkovitým zkreslením, které s rostoucím ohniskem přerůstá v lehké poduškovité zkreslení. I tak jsou však snímky velmi kvalitní a vady jsou pozorovatelné pouze při specifických záběrech, nebo když je hledáme.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení Sony T7 (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

 
Porovnání optického přiblížení Sony T7 (vlevo ohnisko 38 mm, vpravo 114 mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích Sony T7 (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích Sony T5 (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200 a 400 ISO)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od posunutí přepínače pro zapnutí fotoaparátu do pořízení prvního snímku uplyne cca 1,3s, což je velmi dobrá hodnota. Takto rychlý start je umožněn periskopovým řešením objektivu, kdy není zapotřebí aby se při zapnutí vysunoval. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,1s. Fotoaparát se však při rychlém stisknutí spouště příliš nezaobírá zaostřováním. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 2s. Ovládání zoomu je rozděleno na více než dvě desítky kroků, což je pro tento rozsah zoomu dostatečné pokrytí.
Zpoždění displeje je citelné, ovšem u tohoto fotoaparátu se nepočítá s fotografováním Formule 1, takže lehčí zpoždění nepřekáží. Výhodu je, že se při namáčknutí spouště zobrazování scény na displeji nezastaví. Celkově fotoaparát nepatří k nejrychlejším. Odezva pohybu v menu není okamžitá a zobrazování uložených snímků je dvoufázové, nejdříve se zobrazí poměrně nekvalitní náhled a až po chvíli (cca 1s) se zobrazí snímek v celé své kráse. Při prohlížení ostatních snímků a návratu na již zobrazený snímek se však toto neděje. Problém se opakuje po vypnutí režimu prohlížení a opětovném zapnutí, kdy se opět zobrazí nejdříve neostrý náhled.
Automatické zaostřování i expozice pracují poměrně spolehlivě. Měření světla si dobře poradilo i s noční scénou, kdy nebylo nutné příliš zasahovat. Autofokus má jako pomocníka poměrně silnou přisvětlovací diodu, která se automaticky aktivuje ve zhoršených světelných podmínkách.
I když se jedná o automat bez možnosti nastavení expozičních hodnot, tak máme k dispozici kompenzaci expozice a dokonce i živý histogram, který si při fotografování můžeme zobrazit.
Co se týče rozdílů mezi T7 a T5, tak ty jsou ryze konstrukční. Z toho vyplývá, že se T5 lépe drží. Díky větší tloušťce máme jistější pocit při jeho držení. Druhou výhodou větších rozměrů je klasický závit pro stativ. U T7 musíme použít kolébku, která je závitem vybavena. I přes uchycení drobným šroubkem je však T7 v kolébce velmi nestabilní a pro noční fotografování je těžko použitelná.

Závěr
Oba fotoaparáty mají pouze minimum rozdílů a oba nabízejí svým uživatelům výjimečně kompaktní rozměry, zejména hloubku, se kterou není problém nosit bez potíží fotoaparát v kapse u košile. Na své rozměry nabízí i překvapivě dobrou kvalitu fotografií, takže se nejedná pouze o designovou hračku na předváděním, ale například pro rodinné účely odvede svou práci velmi dobře. Použití v rodině podporuje také jednoduché ovládání a přítomnost českého menu v modelu T5. Sony Cyber-shot T7 má doporučenou koncovou maloobchodní cenu 14 990,- Kč včetně DPH. Model T5 se bude pohybovat v podobné cenové hladině, ale konkrétní cena ještě nebyla stanovena.

:: Technická specifikace Sony Cyber-shot T5 a T7

[-more-]{Živé fotografie Sony T5}

Živé fotografie Sony T5

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: