Sony Cyber-shot T9: ultratenký kompakt se stabilizací - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Sony Cyber-shot T9: ultratenký kompakt se stabilizací

10. listopadu 2005, 00.00 | Společnost Sony uvádí na trh digitální fotoaparát řady Cyber-shot s označením T9. Jedná se o typický kompaktní přístroj v elegantním hávu, který nabízí malé rozměry a hmotnost, rozlišení 6.0 MPix, 3x optický zoom a stabilizátor obrazu Super Steady Shot.

{Základní popis a parametry}

Společnost Sony uvádí na trh digitální fotoaparát řady Cyber-shot s označením T9. Jedná se o typický kompaktní přístroj v elegantním hávu, který nabízí malé rozměry a hmotnost, rozlišení 6.0 MPix, 3x optický zoom a stabilizátor obrazu Super Steady Shot. Kromě toho zde výrobce opět použil procesor Real Imaging pro lepší kvalitu snímků a jejich rychlejší zpracování, díky čemuž můžete poměrně úspěšně exponovat i při vyšších citlivostech. Aparát je opět vybaven (jak je poslední dobou u Sony kompaktů zvykem) kvalitní optikou Carl Zeiss a nechybí ani velký LCD displej s úhlopříčkou 2,5”. Jelikož jsme zatím měli k dispozici jen před-produkční vzorek modelu T9, nejedná se zde tedy o plnohodnotnou recenzi, ale spíše o jakési obsáhlejší "preview" s praktickými ukázkami.

Konstrukce a design

Sony Cyber-shot T9 představuje svou konstrukcí a provedením naprosto typický kompakt. Rozměry a hmotnost: 90 x 55 x 19 mm a 139 g. Plášť přístroje tvoří hliník, v provedením stříbrném. Na přední stranu výrobce umístil velký posuvný panel, pod nímž se skrývá objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar s trojnásobným optickým přiblížením. Konstrukce objektivu je zapouzdřena v těle aparátu, díky čemuž je také dosaženo štíhlého profilu. Pod krytkou naleznete kromě objektivu také pomocné světlo autofocusu a interní blesk. Zadní strana T9 obsahuje rozměrný 2,5" LCD display s rozlišením 230 000 bodů, vybavený technologií Clear Photo LCD Plus, která zlepšuje rozlišení a jas displeje. Barevný poměr NTSC zvýšený na 65 % vede k lepší reprodukci barev. Součástí povrchu LCD je hladká antireflexní vrstva, která potlačuje odlesky a tím zvyšuje kontrast displeje, zvláště na přímém slunci. Ovládání je jednoduché s důrazem na co největší ergonomičnost.

Technická specifikace

Hlavním hnacím motorem Sony Cyber-shot T9 je Super HAD CCD snímač s velikostí 1 / 2,5" a efektivním rozlišením 6.0 MPix, který umožňuje fotografovat s rozlišením až 2 816 x 2 112 bodů. Kromě snímků můžete pořizovat také videosekvence ve VGA kvalitě - 640 x 480 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu ve formátu MPEG. Kompakt fotografuje na pět citlivostí: ISO 64, 100, 200, 400 a 640 (námi testovaný před-produkční vzorek však nabízel nejnižší citlivost místo ISO 64 - ISO 80). Ohnisková vzdálenost objektivu je 6,33 - 19 mm (38 - 114 mm po přepočtu na 35 mm kinofilm) a světelnost f/3,5 - 4,3 (s maximálním clonovým číslem F10 na nejširším ohnisku). Kromě 3x optického zoomu lze použít také 6x zoom digitální. Čas expozice se u Sony T9 pohybuje od 30 sekund do 1 / 1 000 sekundy. Kompenzaci expozice nabízí T9 v rozmezí + / - 2EV (po 1/3EV krocích) a způsoby měření lze volit celoplošně, bodově nebo se zdůrazněným středem. Autofocus pracuje v normálním režimu od 50 cm a v režimu super makro již od 1 cm. Při zhoršených světelných podmínkách asistuje pomocné světlo AF.

Funkce

Kromě automatického režimu můžete využít některý z 10 přednastavených scénických režimů (například: Den, Šero, Sníh, Ohňostroj, Na pláži, atd.). Interní blesk nabízí možnosti: automatický, s redukcí červených očí, vypnuto, nucený záblesk a pomalá synchronizace. Funkce vyvážení bílé barvy zahrnuje režimy: automatický, zataženo, den, žárovka a zářivka. Nechybí ani možnost manuální kalibrace nastavení vyvážení bílé. Při prohlížení snímků můžete využít funkce prohlížení s hudbou. Slideshow lze tak doplnit jednou ze čtyř melodií, nebo si nabídku můžete rozšířit o svůj vlastní výběr pomocí dodávaného programového vybavení Picture Package. Pomocí funkce přenosu hudby (Music Transfer) lze do vnitřní paměti přidávat svou oblíbenou hudbu (ze souborů MP3 nebo z CD). Interní paměť disponuje kapacitou 58 MB, kromě toho se data ukládají na paměťové karty Memory Stick Duo nebo Memory Stick PRO Duo. Jednotlivé fotografie lze pořizovat i v režimu 16:9 - pro zobrazování na širokoúhlých televizorech. K fotografiím lze aktivovat funkci histogramu.

Stabilizace a více

Použitá technologie stabilizace obrazu "Super Steady Shot" snižuje chvění a zajišťuje ostré snímky, bez nežádoucího "bluru" (rozmazání). Optický stabilizátor obrazu Super Steady Shot automaticky vyrovnává drobné vibrace a chvění ruky. Nechtěný pohyb fotoaparátem, který by mohl způsobit rozmazání, je vyhodnocen, zpracován a čočky v objektivu se nastaví tak, aby otřes kompenzovaly. Vývojáři stabilizátor navrhli tak, aby optimálně reagoval na frekvence vibrací, které vznikají při držení fotoaparátu a výrazně vyrovnal chvění rukou. Tuto funkci lze také využít spolu s dlouhými časy závěrky nebo s velkou clonou či v režimu Movie. Sony zde opět použilo obrazový procesor Real Imaging Processor, který se stará o rychlejší pracovní časy (spouštění fotoaparátu) a zároveň zlepšuje reprodukci barev a zdokonaluje poměr signálu k šumu. Výsledkem jsou tak kvalitnější, "vyhlazenější" snímky, ovšem daní za to je určitá ztráta v detailech. Další nově použitá technologie pro redukci šumu - Clear RAW NR, snižuje hladinu šumu v barevné i jasové složce obrazu a umožňuje snímání při podstatně vyšších citlivostech (až do maximální hodnoty ISO 640).

Kompatibilita

Sony Cyber-shot T9 podporuje standard PictBridge pro přímý tisk na kompatibilních fotografických tiskárnách. Součástí vybavení je kolébka Cyber-shot Station (CSS-TNA), pomocí níž můžete připojit přístroj k počítači (popřípadě k TV), nebo si pohodlněji prohlížet nafocené snímky a videa. Výrobce zde použil rozhraní pro přenosy dat USB 2.0. Sony dodává ke svému novému produktu Cyber-shot T9 řadu příslušenství. V balení najdete akumulátor, nabíječku, poutko, CD s programovým vybavením (včetně Picture Package a Music Transfer), USB ovladače, AV kabel a také víceúčelový USB kabel.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

V případě citlivosti je na tom CyberShot T9 ve své kategorii relativně dobře. Velký podíl na tom má použití obrazového procesoru Real Imaging Technology, který si dokáže poměrně dobře poradit s nežádoucím šumem. Na výsledných fotografiích je redukce šumu vysoká, ovšem na úkor ztráty detailů. Přístroj fotografuje celkem na pět citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400 a 640. První tři citlivosti: ISO 80, 100 a 200, nenaznačují téměř žádný šum, jenž by rušil vizuální dojem fotografií. U ISO 200 se již projevuje šum, ale nikterak rušivě. Také úroveň rozostření je minimální. Podobně je tomu v případě citlivosti ISO 400. Šum se zde již více projevuje, ale fotografie se stále dají použít, jsou-li pořízeny za denního světla. U zvolení poslední citlivosti, tedy ISO 640, se již projevují známky silné redukce šumu, která zasahuje do detailů, fotografie by se sice ještě daly použít jako zmenšené náhledy pro web, ale nejvyšší citlivost již nelze doporučovat. V celkovém hodnocení redukce šumu, je ale na tom Cyber-shot T9 velice dobře.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 640.

Vyvážení bílé pracuje na denním světle spolehlivě. Při umělém osvětlení už tomu tak není. V interiérech je proto nevyhnutelné použít některý z předdefinovaných režimů (žárovka nebo zářivka). Sony Cyber-shot T9 nabízí také možnost nastavení vyvážení bílé barvy manuálně, což je velkou výhodou a lze se proto spolehnout na kalibraci vlastní. Přednastavené režimy obsahují: automatiku, žárovka, zářivka, zataženo, denní světlo.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální

Cyber-shot T9 používá silné úpravy snímků - hlavně doostřování. Na sbíhajících se liniích můžeme pozorovat silnější moiré a je patrná také slabší Aberace. Projevuje se i určitá ztráta světla v rozích (Vinětace), ale není nijak rušivá. Kontrast snímků a barevná vyváženost jsou dobré. Snímky, pořízené "té-devítkou", jsou celkově ostré. Se zvětšováním ohniska však ostrosti ubývá (nejmarkantněji v rozích). Na nejkratším ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. Celkově je kvalita snímků, vzhledem ke kategorii fotoaparátu, dobrá.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400 a 640.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 100, 200, 400, 640.

A videosekvence…

[-more-]{Živé fotografie a závěr}

Sony Cyber-shot T9 a živé snímky

Strom, expoziční hodnoty: ISO 80, f/3,5, čas 1/225 s, 0,00EV, AWB.

Rotunda, expoziční hodnoty: ISO 80, f/5,6, čas 1/100 s, 0,00EV, AWB.

Restaurace, expoziční hodnoty: ISO 80, f/3,5, čas 1/200 s, 0,00EV, AWB.

Shrnutí

Sony Cyber-shot T9 představuje klasický kompakt pro nenáročné uživatele, který bude kromě fotoaparátu také zajímavým luxusním doplňkem. Kvalita fotografií je vzhledem ke třídě přístroje slušná. Určité lákadlo představuje (kromě kompaktních rozměrů) stabilizátor obrazu. Použitý procesor Real Imaging v kombinaci s vysokým rozlišením a dobrou optikou zase nabídne slušné výsledné snímky (i když s určitou ztrátou detailů). K fotoaparátu Cyber-shot T9 existuje velké množství volitelných doplňků, včetně koženého pouzdra (LCS-THG) a nového podvodního pouzdra (SPK-THC) pro snímání pod hladinou do hloubky 3 m. Na jedno nabití s fotoaparátem Cyber-shot T9 pořídíte hodně přes 200 snímků. Sony Cyber-shot má podporu češtiny, na našem trhu bude dostupný od ledna 2006, za doporučenou koncovou cenu 12 000 Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: