Sony DSC R1: EVF se snímačem z DSLR v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Sony DSC R1: EVF se snímačem z DSLR v praxi

1. prosince 2005, 00.00 | Sony Cyber-shot DSC-R1 svým provedením sice spadá do kategorie EVF, ovšem konstrukcí, snímačem a parametry, si nezadá s DSLR přístroji. DSC-R1 má robustní tělo, vysoké rozlišení 10,3 MPix, 5x optický zoom, ale především zde výrobce použil snímač CMOS, o velikosti APS-C, kterým disponují pravé zrcadlovky.

{Základní popis}

Společnost Sony se s posledním modelem řady Cyber-Shot, nesoucí typové označení DSC-R1, rozhodla k velmi rezolutnímu kroku. Pokusila se zde zkombinovat EVF zrcadlovku s pravou zrcadlovkou. Nový Sony Cyber-shot DSC-R1 se svým provedením sice řadí do početného zástupu elektronických zrcadlovek, ovšem konstrukcí, vzhledem a především snímačem a některými parametry, si nezadá s DSLR přístroji. DSC-R1 má robustní tělo, mechanické ovládání zoomu, vysoké rozlišení 10,3 MPix, ale především zde výrobce použil snímací prvek typu CMOS, o velikosti APS-C, kterým disponují právě DSLR zrcadlovky. Hlavními přednostmi přístroje oproti konkurenci tedy bude (vzhledem k rozměrnému snímači) především znatelný pokles digitálního šumu a možnosti fotografování při vyšších citlivostech. A co dalšího nám nový model Sony nabídne?

Konstrukce a design

Ačkoli se jedná víceméně o digitální elektronickou zrcadlovku, samotné provedení tomu nenapovídá ani v nejmenším. Naopak! Na první pohled R1 vypadá jako typická zrcadlovka. Velké rozměry a hmotnost, mohutný úchopový grip a masivní, dlouhý tubus objektivu, jsou toho jasným důkazem. Tělo je vyrobeno z plastu, jeho rozměry a hmotnost jsou: 139 x 168 x 97 mm a 995 g včetně baterie. Přední stranu "zdobí" objektiv s gripem, nic jiného už se sem ani nevejde. Objektiv je vybaven dvěma prstenci - jedním pro ovládání zoomu, druhým pro manuální ostření. Na vrchní straně přístroje (hned nad tubusem objektivu) se ukrývá interní - vyskakovací blesk a LCD display (výklopný a otočný). Na úchopovém gripu leží patice (Hot-shoe) pro vsazení externího blesku. Nechybí zde spoušť, kolem ní prstenec pro zapnutí / vypnutí (včetně signalizační LED diody) a jediné tlačítko (ISO) pro změny citlivosti. Na straně (z pohledu gripu) jsou pouze dvířka pro paměťová média - lze použít Compact Flash I a II nebo MemoryStick Duo kartu. Na opačném boku (z pohledu tubusu objektivu) naleznete ovládání Focusu (auto, makro a manuál), dále dvojici kláves pro ovládání funkcí blesku a vyvážení bílé barvy a nakonec gumovou záslepku, pod níž se ukrývá čtveřice zdířek (shora dolů): ACC konektor, USB konektor, Video OUT a vstup DC pro napájení.

Zadní panel tvoří, co se ovládání týče, samozřejmě tu nejdůležitější část přístroje. Na první pohled určitě každého zarazí absence displeje. Ten umístil výrobce na vrchní stranu fotoaparátu - lze jej vyklopit (v úhlu něco málo přes 90 stupňů) a také jím otáčet v rádiusu 270 stupňů. TFT LCD display disponuje rozměrem 2" (5,1 cm) a rozlišením 134 000 bodů. Další, co "praští přes oko", je průzor elektronického hledáčku, kde se ukrývá druhý display s rozlišením 235 000 bodů a úhlopříčkou 0,44". Na spodní straně průhledu leží kolečko (přesněji páčka) dioptrické korekce. Zbytek zadního panelu vyplňuje bohatá nabídka ovládacích prvků. Předně zde máme dva kruhové ovladače a roller. Prvním kruhovým ovladačem měníme režimy (automatický, program, plně manuální, priorita clony / času a čtyři před-definované režimy).

Druhý kruhový ovladač je vlastně čtyřsměrový joystick, lemovaný prstencem (pro změnu kompenzace expozice nebo k zoomování při prohlížení). Roller na vrchu gripu slouží k nastavování expozičních parametrů (při manuálních režimech) nebo k listování při prohlížení snímků. Kromě multifunkčních ovladačů zde jsou dále tři přepínače: první pro odstranění chvění obrazu na displeji (například při umělém osvětlení), druhým se volí mezi displejem a elektronickým hledáčkem (popřípadě obojím) a třetím prvkem přepínáte mezi typem použité paměťové karty - CF I a II nebo MemoryStick Duo. Ovládání uzavírá sedm dalších jednoúčelových kláves: způsob měření expozice, sériové snímání / bracketing, samospoušť / náhled, digitální zoom, menu, zámek expozice a display tlačítko. Napravo vedle hledáčku ještě leží tlačítko pro přepínání režimu snímání / prohlížení.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Jednoznačně nejzajímavějším faktorem a zároveň jedinečnou inovaci zde předvedl výrobce přítomností CMOS snímače, který se může pochlubit rozměry 21,5 x 14,4 mm, čímž se řadí do kategorie APS-C, kterou používá většina dnešních DSLR zrcadlovek. Jen pro úplnost, v předchozím modelu F-828 byl umístěn 2 / 3" snímač (8,8 x 6,6mm). Tento velikán nabízí efektivní rozlišení 10,3 MPix - fotografovat s ním tedy můžete až s rozlišením 3888 x 2592 bodů a to jak do formátu JPEG tak i do RAW. Kromě nejvyššího rozlišení nabízí Sony DSC-R1 také možnost záznamu do 7 MPix, 5 MPix, 3 MPix a 1 MPix (3 264 x 2 176, 2 748 x 1 856, 2 160 x 1 440 a 1 296 x 864 bodů). Zaznamenávání videosekvencí zde možné není. Citlivost lze nastavit na ISO 160, 200, 400, 800, 1600 a 3200. Fotografovat můžeme v barevných prostorech sRGB a Adobe RGB. Nastavit lze softwarovou redukci šumu. U fotografovaných snímků můžete dále měnit: kvalitu, efekty (sépiový a monochromatický), sytost, kontrast a ostrost.

Kromě velkého mozku CMOS je zde dalším nepostradatelným prvkem objektiv. Zvyk je železná košile a toho si je výrobce dobře vědom, proto i zde použil optiku Carl Zeiss Vario-Sonnar T s mechanickým ovládáním. Rozsah ohniska začíná na 14,3 a končí 71,5 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 24 - 120 mm) se světelností F2,8-4,8. Maximální clonové číslo je možné nastavit až na F16. Optický zoom lze ještě navíc rozšířit 2x zoomem digitálním. Automatickému zaostřování pomáhá asistenční oranžové světlo - dioda, umístěná hned vedle interního blesku. Automatické zaostřování pracuje až s pěti body. Ostřit můžeme celkem ve třech režimech - v automatickém, manuálním nebo makro režimu. Autofocus funguje v normálním režimu od 50 cm, v režimu makro od 35 cm. Samotný režim zaostřování pracuje buďto jednorázově nebo průběžně. Pro ruční ostření zde je k dispozici prstenec objektivu (ostřit můžete od 35 cm do "nekonečna"). Způsob ostření můžete volit mezi: Vícebodovým, Středovým a Bodovým - volitelným.

Měření expozice probíhá celoplošně, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Z expozičních režimů si můžete vybrat mezi plnou automatikou, částečně - automatickým režimem (program - kde můžete měnit citlivost, vyvážení bílé atd.), a nebo zvolit plně manuální režim, režim s prioritou clony či času. Kromě toho fotoaparát nabízí také čtyři předdefinované režimy: pro fotografování portrétů, krajiny, portrétu při slabém osvětlení a noc. Nejkratší čas expozice je 1/2 000 s ve všech režimech. Maximální čas závisí můžeme nastavit až na 30 sekund. Expozici lze kompenzovat v rozmezí + / - 2EV (po 1/3EV krocích). Sériové snímání pracuje rychlostí 3 snímků za sekundu a k dispozici máte také Expoziční Bracketing (vyfotografuje sérii snímků s rozdílnou hodnotou kompenzace expozice).

Vyvážení bílé barvy pracuje buďto automaticky, manuálně (možnost vlastní kalibrace nastavení vyvážení bílé) a nebo celkem v pěti přednastavených režimech (den, zataženo, žárovka, zářivka a blesk). Použít můžeme i jemnou korekci o + / - 3 kroky. Integrovaný blesk má dosah 8,5 m na nejširším ohnisku a 5 m na nejdelším (ovšem v praxi byla tato vzdálenost zhruba o jednu třetinu menší - tj. na krátkém ohnisku cca 5,5 metru a na dlouhém asi 3,5 metru). Blesk pracuje v sedmi režimech: Automatický blesk, Automatický blesk s redukcí červených očí, Vynucený záblesk, Vynucený záblesk s redukcí červených očí, Pomalá synchronizace, Pomalá synchronizace + redukce a vypnuto. Externí blesk můžeme připojit pomocí hot-shoe patice. Video výstup zvládá formáty PAL a NTSC. Jako rozhraní zde výrobce použil USB 2.0. Snímky se ukládají buďto na Compact Flash kartu (I nebo II), použít můžete i MemoryStick Duo paměťovou kartu. Technologie FAT32 umožňuje použít i karty, do kapacity přesahující i 2 GB. O napájení se stará Li-Ion akumulátor s výdrží až pro 500 snímků.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Systém ovládání není nepodobný ostatním současným Cyber-Shotům. Jelikož částečnou exkurzi ovládacími tlačítky jsme již absolvovali v kapitole popisu, tak si nyní jen přiblížíme a shrneme to podstatné. Na levém boku leží dvojice kláves pro nastavení blesku a vyvážení bílé barvy. Pod nimi je kruhový ovladač pro ovládání ostření, s třemi polohami - AF, Manual a Makro - uprostřed je tlačítko, pro uzamčení focusu. Na zadní straně (vlevo) leží ovladač pro přepínání režimů (A, P, M, A, S + 4 předdefinované režimy). Napravo od hledáčku je čtyřsměrový multifunkční joystick, sloužící k posunu a listování (při prohlížení, při ostření atd.), jeho stisk slouží jednak jako OK - potvrzení a zároveň se jím mění způsob ostření.

Na vrchu úchopového gripu se schovává roller pro nastavení expozičních parametrů (a také pro listování při prohlížení fotografií). Roller funguje na stejném principu jako u pravých zrcadlovek - přidržíte stisknutou některou z jednoúčelových kláves (například s ikonkou blesku, měření expozice, ISO a podobně) a rollerem pak jen vyberete na spodní liště displeje požadovaný parametr. Takto nastavujeme režimy blesku, vyvážení bílé barvy, oblasti měření expozice, sériové snímání, citlivost. A roller tvoří také hlavní ovládací prvek v případě plně manuálního nebo polo-manuálních režimů.

 

 

 

Tlačítkem MENU se dostaneme do klasického menu známého z většiny digitálních fotoaparátů od Sony. Menu má dvě úrovně - první, základní menu a rozšířené menu. V tom základním menu měníme: rozlišení (10 MPix, 7 MPix, 5 MPix, 3 MPix a 1 MPix), kvalitu snímků (standard a lepší), formát obrazu (JPEG a RAW), bracketing (normal, série a + / - 0,7EV), úroveň síly záblesku (+ / - 2EV po 0,3EV krocích), efekty (monochromatický a sépiový), barevné prostředí (Adobe RGB, VIVID a standard), sytost, kontrast, ostrost.

 

 

V pokročilém menu - nastavení, máme cekem pět záložek: Nástroje fotoaparátu 1 a 2, Nástroje karty, Nastavení 1 a 2. První záložka zahrnuje: režim AF, transfer, úsporný režim, datum / čas, pomocné světlo AF, auto-prohlížení. Pod druhou záložkou naleznete: rozšířené ostření, synchronizace blesku, blesk (interní / externí), vysunování blesku (auto / ručně), redukce chvění, mřížka (display). Třetí podmenu obsahuje funkce formátování paměti a správa složek. Předposlední a poslední položka v menu obsahuje funkce nastavení: podsvícení displeje, podsvícení EVF, zvuk, zebra (zobrazuje přepálená místa na snímku), jazyk, číslo souboru, spojení USB, videovýstup a nastavení hodin.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Sony DSC-R1 je na tom, co se týče redukce šumu, celkem dobře. Můžete tedy s klidem používat i vyšší citlivosti. Na prvních třech ISO 160, 200 a 400 je šum neznatelný. Při čtvrté citlivosti - ISO 800 se již šum začíná projevovat, ale fotografie, pořízené na tuto citlivost jsou stále použitelné (byť s nutností občasných jistých úprav v počítači). Předposlední citlivost - ISO 1600 již zobrazuje velký šum, dosti výrazného zrna. Fotografie, pořízené na tuto citlivost lze použít nanejvýš coby zmenšené náhledy. Nejvyšší citlivost ISO 3200 má velice silný šum, který je značně rušivý. Poslední citlivost už je nepoužitelná a rozhodně ji nelze doporučit ani pro zmenšeniny. Důležité je, pro jaké účely budete snímek pořizovat. Zda-li pro internetové účely nebo pro tisk na velké formáty. Využívat lze všechny citlivosti, vyjma té nejvyšší - ISO 3200.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 160, 200, 400, 800, 1600, 3200.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje za běžných podmínek (při přirozeném světle) velmi dobře, selhává stejně jako u ostatních fotoaparátů v žárovkovém nebo jiném umělém osvětlení. Kromě pěti přednastavených hodnot (den, zataženo, žárovka, zářivka a blesk), můžete zvolit také manuální kalibraci.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Rozlišení a ostrost jsou na velmi dobré úrovni, ale stejně jako u ostatních fotoaparátů, i zde je toto výrazně ovlivňováno použitou optikou. Zde výrobce použil objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar s ohniskovým rozsahem 14.3 - 71,5 mm. Na nejkratším ohnisku se sice projevuje soudkovité zkreslení, ale ostrost je vzhledem ke třídě fotoaparátu na velmi dobré úrovni. K lehkým ztrátám ostrosti dochází v rozích, kde můžeme pozorovat také slabší aberaci. Vinětace tohoto objektivu je velmi nízká. S přibývajícím ohniskem soudkovité zkreslení mizí. Naopak ostrost zůstává stále konstantní a to i na nejdelším ohnisku. Kvalitu fotografií tedy můžeme považovat za dobrou. Rozsah objektivu není vzhledem ke třídě aparátu (a nemožnosti výměny) úplně ideální. Nejkratší ohnisko 24 mm sice nabízí hodnotu poměrně slušnou, ale naopak nejdelší ohnisko - 120 mm je rozhodně nedostačujícím (200 mm na nejširším ohnisku - což použil výrobce například u svého modelu DSC-F828, by jistě nebylo na škodu).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů, zleva do prava): ISO 160, 200, 400, 800, 1600, 3200.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů, zleva do prava): ISO 160, 200, 400, 800, 1600, 3200.

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Sony CyberShot DSC-R1 v praxi

Mezi stisknutím tlačítka pro zapnutí a pořízením prvního snímku uplyne cca 2,4 s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je neznatelná a v našich podmínkách neměřitelná (pod 0,1 s). Bez namáčknutí trvá pořízení snímků necelou sekundu - cca 0,8 sekundy. Display a elektronický hledáček mají jisté zpoždění, ale nejedná se o nic zásadního - lze je bez problémů tolerovat. Ovládání i menu má určité zpoždění (zejména při prohlížení snímků), které je však do značné míry závislé na zaplnění kapacity paměti karty. Odezva tlačítek je jinak vcelku dobrá. Automatická expozice pracuje dobře, ale autofocus občas trochu pokulhává a fotoaparát může mít v automatických režimech někdy problémy se zaostřováním. Občasné problémy s ostřením se projevují zejména na krátkém ohnisku (cca od 24 do 35 mm) a nebo při špatných světelných podmínkách (což však není žádný výjimečný jev). Při aktivaci manuálního ostření se v levém dolním rohu objeví počítadlo vzdálenosti. Pro případ použití autofokusu ve stížených světelných podmínkách máme k dispozici výkonnou přisvětlovací diodu. Při fotografování můžete využít také užitečného živého histogramu. Samozřejmostí je i histogram u již uložených snímků. Při prohlížení pořízených fotografií si můžete jednotlivé snímky až 5ti násobně zvětšit pomocí tlačítka s obrázkem lupy pod displejem na zadní straně. Stejným tlačítkem aktivujeme digitální zoom při fotografování. Dvojnásobné zvětšení je také umožněno při fotografování s manuálním ostřením.

Strom, expoziční hodnoty: ISO 160, f/3.2, čas 1/250 s, 0.00EV, ohnisko: 20.3, MWB.

Rotunda, expoziční hodnoty: ISO 160, f/4, čas 1/250 s, 0.3EV, ohnisko: 14.3, MWB.

Restaurace, expoziční hodnoty: ISO 160, f/3.5, čas 1/250 s, 0.00EV, ohnisko: 22.6, MWB.

Budova, expoziční hodnoty: ISO 160, f/4, čas 1/250 s, 0.00EV, ohnisko: 24.3, MWB.

Sony DSC-R1 má vcelku pohodlnou konstrukci provedení. Dobře padne do ruky, drží se příjemně. Mohutný grip a zdrsnělý povrch zajistí, aby vám fotoaparát dobře seděl v dlani. Největší výhodu představuje rozhodně velký snímač, který si díky svým rozměrům dobře poradí s šumem a také může nabídnout bez obav vysoké rozlišení. Další plus představuje dobrá optika s ohniskovým rozsahem začínajícím od 24 mm. Při fotografování oceníte také živý histogram, který navíc nabízí i RGB histogram a dále je vylepšený funkcí tzv. zebry. Jedná se o stejnojmennou položku v menu "Nastavení", která vám při aktivaci zobrazí přepálená (přeexponovaná) místa na snímku (funkce také hojně používaná především v pravých DSLR zrcadlovkách). Display představuje značně rozporuplný prvek - jeho výhodou je možnost natočení a sklopení / vyklopení, takže můžete fotografovat například i od pasu (což uvítáte v různých diskrétních situacích, kde na sebe nechcete příliš upozornit). Zajímavou funkci nabízí přepínač EVF / Display, jehož třetí poloha umožňuje automaticky měnit režim elektronický hledáček / display. Průhledový hledáček je vybaven senzorem, který přepne na EVF, přiblížíte-li se cca 3 cm k jeho průzoru.

Jak již bylo řečeno, display představuje dost rozporuplný prvek. Tentokrát pojďme k jeho záporu. Vzhledem k rozměrům a zaměření fotoaparátu, by úhlopříčka displeje mohla být rozhodně větší. Tlačítko pro přepínání režimu: prohlížení / focení, je umístěno dost netypicky a výrobce si dal záležet, aby jej dobře schoval. Také dosah na určité klávesy z pohotovostního režimu (fotografujícího) není zrovna nejšťastnější. Například klávesa "Menu" je úplně mimo dosah palce a to samé platí také o čtveřici kláves: měření expozice - sériové snímání - samospoušť - digitální zoom. Práce s nimi je dosti krkolomná. Trochu nešťastně jsou řešeny také sáňky pro externí blesk, které jsou umístěny na opačné straně (z důvodu umístění displeje) než je závit stativu, což může při použití externího blesku a umístění fotoaparátu do stativu, značně komplikovat celkovou stabilitu přístroje.

Závěr

Sony DSC-R1 v sobě dokázalo celkem úspěšně skloubit výhody kompaktních EVF zrcadlovek (jako například: zabudovaný objektiv, nižší hmotnost než DSLR s objektivem, výhodná cena apod.) a zároveň výhody zrcadlovek pravých - především velikost snímacího prvku, který nabízí fotografování i na vyšších citlivostech - daleko, daleko za ISO 400 (což je asi tak zhruba hranice, od které jsou fotografie většiny kompaktů a EVF přístrojů již ne moc dobře použitelné). Výrobce na to šel od lesa a do útrob EVF prostě namontoval velký APS-C snímač, který umožňuje použitelně fotografovat i na citlivosti ISO 800. Objektiv (jenž je pevně s přístrojem spjat) nabízející počáteční ohnisko 24 mm potěší milovníky širokoúhlé fotografie. Nejdelší ohnisko - 120 mm, lze kompenzovat konvertorem 1,7x (který rozšíří možnosti R1 až k hranici 204 mm). A v poslední řadě zde máme samozřejmě velké rozlišení 10,3 MPix. Sony Cyber-Shot DSC-R1 představuje dle svých možností a vybavení buďto prostředek pro opravdové amatérské filmové fajnšmekry, nebo ideální odrazový můstek pro všechny, kteří stojí na hranici amatérské a profesionální fotografie. "Er-jednička" má profesionální ambice za příznivou cenu, která představuje 25 990 Kč. Na trhu je přístroj dostupný zhruba od půlky listopadu. DSC-R1 je možná první (malou) vlaštovkou mezi opravdovými DSLR zrcadlovkami, které se Sony podle oficiálních informací, chystá vyvíjet s Konicou Minoltou.

:: Technická specifikace

:: Srovnání fotoaparátů

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

paráda

Autor: r@do Muž

Založeno: 01.12.2005, 07:39
Odpovědí: 0

kráááááása! dúfam že bude mať rozumnú cenu. mňam.

Odpovědět na příspěvek

No nevim

Autor: maros Muž

Založeno: 01.12.2005, 09:33
Odpovědí: 0

"Er-jednička" má profesionální ambice za příznivou cenu, která představuje 25 990 Kč.

No nevím, za tu cenu je už možná lepší koupit pravou DSLR. Leda, že byto dopadlo stejně jako s FZ30. Ten se v obchodech prodává mnohem levněji, než je doporučovaná cena.

Odpovědět na příspěvek

...

Autor: 626 Muž

Založeno: 01.12.2005, 11:44
Odpovědí: 11

Na F-B ho mají za 23k Kč. O tři tisíce levnějc mám nikona D50, za stejnou cenu olympus E500 double zoom kit a o tři tisíce dráž canon 350D. Co by mohlo rozumnýho člověka přinutit koupit si zrovna tohle?

Odpovědět na příspěvek

RE: ...

Autor: martinG Muž

Založeno: 01.12.2005, 12:57

Napriklad cloveka, ktory:
- si nechce stale menit objektivy
- chce vidiet dopad nastavenia clony a casu pri manuale
- nechce zrkadlo co je v podstate prezitok z doby filmov, kvoli neosvetleniu policka filmu pred expoziciou
- nechce za podobne kvalitne sklo + DSLR zaplatit okolo 100 000 Sk (totiz tie kitove objektivy k DSLR a ostatne lacne objektivy tomuto objektivu nesahaju ani po kolena, vid porovnanie v roznych zahr. recenziach)

Jedinou nevyhodou v tomto fotoaparate vidim pomale seriove snimanie a maly buffer (3fps, potom musi zapisat z buffra na kartu), ale ak nefotim sport tak mi to vobec chybat nebude.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ...

Autor: 626 Muž

Založeno: 01.12.2005, 13:31

To, že je někde možnost měnit objektiv neznamená, že to musíš dělat.
Dopad clony samozřejmě vidíš při náhledu hloubky ostrosti, s tím časem sem to teda dost nepochopil.
Zrcátko a optickej, i když malej hledáček je rozhodně lepší, než hrubozrnej svítící hledáček.
O tom objektivu, to je vtip dne, na to ani reagovat nebudu...
Takže pořád mi není jasný, proč si koupit tohle a ne opravdovou zrcadlovku, když ty jsou dokonce i levnější.
Jo, když někdo řekne, že taková EVF jako je třeba FZ20 je menší, lehčí a má velikej rozsah zoomu, navíc je levnější a jim to stačí, tak proč ne. Ale tohle? Pche.. Až to bude stát tak 18k Kč, tak dejme tomu, že je to dobrej kup.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ...

Autor: martinG Muž

Založeno: 01.12.2005, 14:23

- objektiv nemusim menit aj pri zrkadlovke, beriem
- co sa tyka casu napr. dlhsie expozicie zo stativu, vtedy vidim, ci to budem mat prepalene alebo nie vdaka on-line histogramu
- opticky hladacik je lepsi, ale vystacim si z tymto elektronickym (a casom budu este lepsie)
- ten objektiv je fakt niekde inde pozrite sa napr. na http://www.imaging-resour
ce.com/PRODS/R1/R1A13.HTM na koniec hodnotenia.
Uprimne, v objektivoch je rozdiel, bracho kupil najprv 300D s kitovym objektivom a potom si kupil L-kovy objektiv a bol tam skutocne vyrazny rozdiel (opticky ale aj cenovy :-))).
Apropo, o FZ20 sa tu teraz nebavime a je uplne niekde inde, takze nechapem tuto zbytocnu poznamku. Bavime sa tu o fotakoch s APS-C senzormi CMOS a nie o minicipovych fotakoch tzv. "šumákoch" :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ...

Autor: MadMax Muž

Založeno: 01.12.2005, 15:06

Ten objektiv není v ŽÁDNÉM případě lepší v kresbě než nikor 18-70mm. A to radši nebudu komentovat hroznou chromatickou aberaci. Pokud je v něčem lepší, tak je to f2,8. Jinak opravdu v ničem! Nechápu jak za to někdo může vyhodit víc peněz jak za D50. Ta je oproti tomuto s 18-70mm jako nebe a dudy!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ...

Autor: pepe Muž

Založeno: 01.12.2005, 16:37

Doporučuju jít rozumbradovat radši sem http://forum.fotografovan
i.cz/read.php?53,1377442,
page=1
:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: ...

Autor: Axel Kecbud Muž

Založeno: 15.12.2005, 16:17

Cha, cha. Nikkor je děs.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ...

Autor: pepe Muž

Založeno: 01.12.2005, 14:24

Je myšleno,že někdo chce vidět obraz tak,jak vypadá na chipu.
O kvalitě skla si něco najděte v diskuzích. Ale pro vás je 18-55 od Nikonu:-)(žertuju)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ...

Autor: zbynda Muž

Založeno: 01.12.2005, 13:35

pred 2 mesici jsem v americe resil podobny problem-koupit radsi evf nebo zrcadlo?
ptal jsem se na to nekolikrat tady v diskuzi a vysledek byl takovy ze jsem se rozhodl pro Oly 8080 z techto duvodu: uvidim to jak bude vypadat fotka, mam jen jeden objektiv, ktery nemusim menit, videa

ted jsem byl dost nespokojen tak jsem ho prodal a koupil 350d s kit objektivem. vysledek byl nasledujici: odstranil jsem sum (u Oly ho bylo hodne, u tohohle sony ale tohle pada), videa jsem stejne nepouzival, u EVF je manualni ostreni nepouzitelne (hledacek ma hrozne malo bodu-tohle je myslim porad problem i Sony), objektiv mi zatim vklidu staci set (byl velky duvod proc jsem se rozhodl pro Oly, protoze lide mi tu porad rikali, ze set je k nicemu. podle me na zacatek vklidu staci a kdyz si clovek nekdy v budoucnu nasetri, koupi neco jineho)

myslim ze sony se uz hodne podoba zrcadlu. ma vyhodu ze ma relativne univerzalni rozsah objektivu, na druhou stranu moc to uz nezlepsite, ani kdybyste chteli. manualni ostreni je si myslim stale dost o nicem v porovnani s optickym hledackem. cena je podle me odpovidajici, ale myslim ze se vyplati jit do zrcadla a take bych to udelal.

ps: toho setaku se nebojte, pokud jste amateri jako ja, tak si opravdu nejakou dobu vystacite :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ...

Autor: zbynda Muž

Založeno: 01.12.2005, 13:41

jinak jeste jsem zapomnel na to, ze u evf vidite to jak bude vypadat fotka. podle me to stejne neni moc potreba. za prve u evf toho na tom hledacku stejne zase tak moc nevidite a za dalsi - u zrcadlovky kdyz fotite treba s prioritou clony, tak vam to ty casy nastavi tak jak je potreba, pokud fotite manual tak se to sice da nastavit blbe, ale stejne to hned vidite, takze kdyz to vypada blbe tak to smazete a blejskente znova

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ...

Autor: Mirek Muž

Založeno: 01.12.2005, 22:34

Souhlasím na 100%, objektiv je mimořádně kvalitní (ve srovnání s kitovými Canon350D,
nikon50), srovnání viz německé profi časopisy CHIP FOTO VIDEO DIGITAL12/2005,
FOTO MAGAZIN 11/05, FOTO DIGITAL 11-12/2005.
Nevýhodu vidím v pomalosti (v průměru 0,7s)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ...

Autor: Pavel Muž

Založeno: 02.12.2005, 19:52

Ani jeden z tech casopisu neni "profi", jsou to konzumni lifestyle casopisy. Oba znam a obcas prolistuju.

Odpovědět na příspěvek

R1

Autor: Martin Muž

Založeno: 01.12.2005, 13:23
Odpovědí: 4

myslím, že je to podarený kúsok
má všetko, čo má kvalitný prístroj mať
recenzia je dosť priaznivá
proste čerešnička

Odpovědět na příspěvek

RE: R1

Autor: Pavel Muž

Založeno: 01.12.2005, 14:59

Az na:
1) Cenu
2) Silenej sum (v porovnani s DSLR)
3) Pomalou odezvu
4) Pomale snimani
5) Hledacek
6) Displej
7) Hot Shoe

Porovnavam to sice s DSLR, ale kdyz to ma tyhle ambice tak je to nutny...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: R1

Autor: pepe Muž

Založeno: 01.12.2005, 16:40

Jo jo,stejnou hot shoe měl taky Pentax Z-1p,taky hroznej šmejd:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: R1

Autor: Mojmír Šera Muž

Založeno: 02.01.2006, 18:14

Z1p byl šmejd? Nikoliv, šmejd je ten, kdo takovou lež může vypustit z huby. Ve své cenové kategorii byl v době svého uvedení na trh zcela jednoznačně nejlepší ze všech zrcadlovek. Jo a tem mimostředný blesk měl několik výhod ... ale nebudu házet perly sviním!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: R1

Autor: Axel Kecbud Muž

Založeno: 15.12.2005, 16:19

Nechápu, jak může někdo být tak blbej a napsat "silenej sum" - asi žádné porovnání s dslr neviděl.

Odpovědět na příspěvek

Oprava

Autor: t-rox Muž

Založeno: 02.12.2005, 10:13
Odpovědí: 0

Jen bych chtel dodat (z vlastni zkusenosti), ze maximalni cas expozice je 3 minuty a ne 30 sec. A to v rezimu manual F/16, N/A TIME. Tento rezim z prakticky naproste tmy vytvori kvalitni jasny snimek.

Odpovědět na příspěvek

Koukám

Autor: Jirik Muž

Založeno: 04.12.2005, 04:03
Odpovědí: 4

Cituji: "Na první pohled R1 vypadá jako typická zrcadlovka." Mám dojem, že autor typickou zrcadlovku ještě nikdy neviděl. Jinak jde o celkem solidní reklamu. Recenze totiž vypadá úplně jinak.
P.S. Chápu, každý se musí něčím živit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Koukám

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 04.12.2005, 09:57

Mozna kdybyste si dal tu praci a precetl celou recenzi a nesnazil se vytrhavat jednu vetu z kontextu, dopadlo by to jinak. Recenze je dle meho nazoru napsana velmi dobre a to je to co nas zivi. Nabizime ctenarum informace, kterym se da verit ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Koukám

Autor: Perník Muž

Založeno: 05.12.2005, 01:18

Já jsem si tu práci dal a přečetl článek celý. Dle mého co by měla recenze obsahovat je srovnání (jako např. http://www.dpreview.com/a
rticles/sonydscr1/). Jinak musím souhlasit, že článek je nezaujatý a jen suše vypisuje seznam vlastností převedený z odrážek do volného textu.

Jinak EVF zůstane pořád jen "kompaktem" ať se stylyzuje sebevíc. Je to pořád kategorie "ALL-IN-ONE", která je zaměřena na uživatele, který bude z foťáku přímo tisknout fotky.

Co se týký šumu. Od ISO 800 výš je šum potlačován v post-processingu, což ale vede ke ztrátě detailu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Koukám

Autor: t-rox Muž

Založeno: 05.12.2005, 08:12

Tak tohle je velice spatny nazor. Jen zde na galerii je hodne kvalitnich fotografu, kteri dokazi se svymi kompakty vytvorit uzasne fotky (Folvarcny) a naopak tem kteri maji "spickove" zrcadlovky, vypadaji jejich fotky jako by je snad poridili mobilnim telefonem. Ani nejlepsi fotoaparat z cloveka neudela kvalitniho fotografa. Nikoho (z beznych lidi) nezajima jestli je fotka absolutne cista a bez chyby, kdyz je prakticky o nicem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Koukám

Autor: Alfred Muž

Založeno: 27.01.2006, 13:18

Plně souhlasím s tímto názorem. Bohužel, je velmi časté přesvědčení u snobů vlastnících technicky prvotřídní vybavení, že to z nich dělá fotografy. Zdejší fotogalerii sleduji a mohu než potvrdit, že skvělé fotografie jsou nejčastěji právě z kompaktů. Možná že to bude částečně i tím, že ne rozdíl od zrcadlovkářů nemusí ssebou vláčet kufr příslušenství a tak mají víc příležitostí "zastavit čas" tam kde to stojí za to. Samozřejmě nemluvím o profesionálech, tam je situace jiná.

Odpovědět na příspěvek

pre koho je určený za tú cenu

Autor: r@do Muž

Založeno: 12.12.2005, 14:15
Odpovědí: 0

na slovensku ho maju za cenu okolo 40 000, konkrétne teraz ho maju v naj za 39 990 čo je dosť prehnaná cena, keď za tú istú cenu mám oly e500 aj s dvoma setovími objektívmi (cena na hej.sk je 30 122sk aj s dvoma setakmi 14-45mm a 40-150mm) o oly e300 nehovoriac. nikon d50 + objektiv 18-55mm a 55-200mm 33020sk takisto na hej.sk ). inak pekny fotak ale nie za tolke peniaze, ked mozem mať dslr za nižšiu cenu aj s objektívmi, ktoré su v rovnakej kvalite ako na tomto fotaku. škoda. asi moc na odbyt nepojde. megapixle niesu všetko.

Odpovědět na příspěvek

Šum

Autor: Cer.t Muž

Založeno: 14.12.2005, 00:14
Odpovědí: 0

měl jsem příležitost si s tímto fotoaparátem zafotit a šum má stále velký. To je hold problém Sonyho. Taky mi vadí, že nemá sériové snímání (-má jen 3 snímky a dost, což nepovažuji za sériové snímání), potom nemá možnost natáčet video ani zvukové poznámky k fotce a další mínus je makro AŽ OD 36 CM!
jinakje to celkem pohodovej foťák. já fotím F-717 a asi u něj ještě zústanu a pak si koupím zrcadlovku.Jinak přeji všem pěkný den a pevnou ruku.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: