17. srpna 2004, 00.00 | Jako první v ČR vám můžeme s radostí nabídnout recenzi této nové kompaktní ultrazoomové digitální EVF zrcadlovky, která má kromě pěti megapixelů obrazového rozlišení ještě velký 2,2" LCD displej a kvalitní hledáček. Poradil si přístroj s velkým rozsahem zoomu? Jak dopadl v naší recenzi?
{Popis a ovládání}
Čerstvou novinkou mezi digitálními kompaktními EVF ultrazoomy s 10x optickým zoomem je model DX7590 od společnosti Kodak. Jako první v ČR vám nabízíme komplexní recenzi tohoto elegána jen několik dní po jeho představení v ČR. A bylo co testovat, tento přístroj nabízí luxus při fotografování díky kombinaci desetinásobného přiblížení, pěti megapixelů obrazového rozlišení a 2,2" LCD displeje.
Konstrukce a design
Konstrukce je zjevně podřízena použitelnosti fotoaparátu a ne požadavkům designového studia. Přístroj je kompaktní, ovšem to může být na obtíž lidem s delšími prsty, protože mezi gripem a objektivem není prakticky žádné místo. Bateriový grip má hranu blíže objektivu vykrojenou, z důvodu lepšího úchopu. V jeho horní části se pod tlačítkem spouště nachází kolečko pro volbu některých parametrů, které se potvrzují jeho stisknutím. Na přední straně je ještě vysunovací objektiv, který se pohybuje pouze při zapnutí přístroje a při zoomování se již veškerý pohyb uskutečňuje pouze uvnitř jeho tubusu a mikrofon pro nahrávání zvukových poznámek a ozvučení video sekvencí.
Horní strana je v linii hledáčku vystouplá. Zde se ukrývá vyskakovací (pop-up) blesk, který se uvolňuje pojistkou po jeho pravé straně. Dále zde jsou tlačítka pro volbu režimu blesku, makro a sériového snímání. Tlačítko spouště je umístěno na horní části gripu.
Na levé straně se ukrývají pod gumovými krytkami konektory pro synchro kabel externího blesku, USB, externího napájení a video výstupu. Na straně pravé je pod plastovou výklopnou krytkou uschován slot pro paměťovou kartu.
Zadní straně jednoznačně dominuje velký displej, který v této kategorii fotoaparátů zatím vídáme velmi zřídka. Nad displejem je elektronický hledáček, který vedle sebe má tlačítko, kterým se volí zobrazování obrazu na displeji, nebo v hledáčku. Nechybí ani dioptrická korekce. Napravo od hledáčku je relativně malé tlačítko pro zapínání a vypínání přístroje u kterého jeho titěrnost zabraňuje nechtěnému stisku. Napravo od displeje je kruhový volič expozičních režimů uprostřed kterého je křížový volič. Ten je vyřešen pomocí pětisměrového "joysticku" (páčky). Nad křížovým voličem je tlačítko pro vypnutí a zapnutí zobrazování parametrů fotografování (nebo vyfotografovaného snímku) a tlačítko Share. Na spodní části zadní strany jsou tři tlačítka pro mazání snímků, aktivaci menu a aktivaci režimu prohlížení. V pravém horním rohu je prstencový ovladač zoomu, který má na každou stranu dvě polohy, tzn jsou zde dvě rychlosti zoomování. Polohy nejsou cítit, ale po chvilce užívání si polohy zapamatujete. Tato lahůdka velmi zpříjemňuje používání velkého rozsahu ohniskové vzdálenosti, jakým tento fotoaparát dosahuje.
Konektor pro dokovací stanici je spolu s krytem baterie a závitem pro stativ na spodní straně přístroje, ale samotnou stanici je nutno dokoupit. V balení s fotoaparátem je pouze nástavec pro jeho uchycení. Tělo fotoaparátu má 99,6mm do šířky, 81,2mm do výšky a 79,9mm do hloubky při hmotnosti 350g bez baterií a paměťové karty.
Technická specifikace
Použitý CCD snímač má úhlopříčku 1/2,5" s poměrem stran 4:3. Produkuje fotografie v rozlišení 2576x1932, 2576x1716, 2304x1728, 2048x1536, nebo 1552x1164 bodů s citlivostí 80, 100, 200, nebo 400 ISO ve formátu JPEG. Citlivost 800 ISO lze nastavit pouze v rozlišení 1552x1164 bodů. Ozvučené video sekvence lze natáčet v rozlišení 640x480 bodů s frekvencí 12 snímků za sekundu, nebo 320x240 bodů s frekvencí 20sn./s ve formátu MPEG4.
Objektiv značky Schneider-Kreuznach Variogon s ohniskovou vzdáleností 6,32 - 63,2mm (38-380mm po přepočtu na ekvivalent 35mm kinofilmu) má světelnost F2.8 - 3.7 a minimální zaostřovací vzdálenost v makro režimu 12cm při nejkratším ohnisku a 1,2m na nejdelším. V normálním režimu je to 60cm na nejkratší a 2m na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Optický zoom je desetinásobný a spolu s 3x digitálním zoomem dává celkově třicetinásobné přiblížení. Zaostřování lze nastavit multibodové, jednobodové s libovolně volitelným bodem, nebo na bod ve středu. Kontinuální zaostřování funguje při natáčení videa a při zobrazování náhledu snímané scény. Ostření po namáčknutí spouště lze nastavit jak klasické, tak kontinuální.
Maximální clona je F8.0 a expoziční čas lze v manuálním režimu nastavit mezi 16s a 1/1000s. Automatika nastaví až 1/1700s. Redukce šumu se automaticky zapíná při expozicích nad 0,7 sekundy. Hodnoty, které nastaví automatika lze regulovat pomocí kompenzace expozice +-2.0EV po 1/3EV krocích. Pracovní dosah blesku je při nejkratším ohnisku 0,6m až 4,9m a při nejdelším 2m až 3,7m při citlivosti 140 ISO. Na výběr jsou režimy: automatický, doplňkový, s redukcí červených očí, nebo vypnutý. Režim expozice lze nastavit na plně automatický (přístroj nastaví i citlivost), automatický, s prioritou času nebo clony, manuální, nebo na jeden ze 16ti kreativních režimů (např: makro, krajina, portrét, sport, sníh, děti, noční záběr, text, ohňostroje atd). Sériové snímání umožňuje zachytit až 5 snímků rychlostí 2 sn./s, nebo poslední 4 snímky exponované před uvolněním spouště (držíme spoušť dokud nenastane okamžik, který chceme vyfotografovat a po jejím uvolnění se uloží 4 poslední snímky). Vyvážení bílé poskytuje automatické měření, nebo přednastavené režimy den, žárovka, zářivka a stín. Možnost manuálního měření bohužel chybí.
Displej s úhlopříčkou 2,2" má 153.000 bodů a zobrazuje snímanou scénu s frekvencí 30 snímků za sekundu. Elektronický hledáček (EVF) má s úhlopříčkou 0,26" ne často vídaných 311.000 bodů. Obraz zobrazuje se stejnou frekvencí jako displej. Při prohlížení snímků je lze přiblížit až 8x.
Přístroj také disponuje senzorem natočení a pokud je aktivovaný, pak sám otáčí snímky při náhledu. Jako paměťové médium se zde používají SD, nebo MMC karty v kombinaci s 32MB interní pamětí. Výstupní video formát lze nastavit na standard NTS, nebo PAL. Napájení je zajištěno pomocí dodávané dobíjecí Li-Ion baterie. Data se přenáší pomocí USB 1.1 a samozřejmostí je podpora přímého tisku pomocí PictBridge.
Ovládání
Ovládání je jednoduché a naučí se ho každý. Veškeré parametry se volí v menu, kromě času, clony, kompenzace expozice a citlivosti, které se mění přímo při zobrazování snímané scény pomocí kolečka na přední straně gripu. Jeho otáčením najedete kurzorem na parametr který chcete měnit, stisknete kolečko a dalším otáčením nastavujete požadovanou hodnotu. Zpět se dostanete opětovným stisknutím kolečka. Práci s fotoaparátem také usnadňuje textová nápověda (lze vypnout), která zkráceně popisuje zvolené expoziční režimy.
Po stisknutí tlačítka Menu se vyvolá nabídka s nastavením samospouště, rozlišení fotografií (1.8MP, 3.1MP, 4.0MP, 4.4MP(3:2), a 5.0MP), komprese (fine, nebo standard), vyvážení bílé (auto, daylight, tungsten, fluorescent, nebo open shade) bracketingu (+-0.3EV, +-0.7EV, nebo +-1EV), měření expozice (multi, s důrazem na střed, bodové), ostřící oblasti (libovolný bod, střed, multi), režimu zaostřování (normální, kontinuální), barevného módu (černobílý, high color, natural color, low color a sepia), ostrosti (high, normal, low), resetování nastavení, tvorby alb, výběru paměti nebo nastavením fotoaparátu (digitální zoom, zvuky, datum, video formát, popisky exp. režimů, senzor natočení, razítko data, jazyk, formátování paměti a verze firmwaru).
Tlačítko Share slouží k rychlému přístupu k tisku fotografií, nebo jejich označení jako oblíbených. Lze si tak vytvořit skupinu fotografií, které se zobrazí po otočení kruhového voliče do polohy Favorites. Nabízí se tak rychlý přístup k vybraným fotografiím, které chcete ukazovat svému okolí.
Kruhový ovladač expozičních režimů nabízí: vstup do oblíbených fotografií, volbu scénických režimů, sportovní režim, portrétovací režim, plně automatický, automatický, s prioritou času, s prioritou clony, plně manuální režim, vlastní nastavení a natáčení video sekvencí.
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}
Kvalita snímků
Při citlivostech 80 a 100 ISO digitální šum není patrný ani při zobrazení snímku 1:1. Při 200 ISO je jen velmi jemný. Kupodivu při citlivosti 400 ISO je stále na velmi slušné úrovni, i když je patrný již na zmenšeném snímku. Při maximální citlivosti 800 ISO je šum zřetelný a narušuje ostrost snímku, navíc lze použít pouze s nižším rozlišením. Na snímcích je při všech citlivostech patrný intenzivní zásah softwarové redukce šumu, díky které jsou výsledky tak dobré.
Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 80, 100, 200, 400 a 800 ISO
Vyvážení bílé pracuje uspokojivě, ale fotoaparátu zcela chybí manuální měření. Bohužel přístroj nabízí kromě automatiky pouze čtyři přednastavené hodnoty vyvážení bílé, což v komplikovaných situacích nemusí stačit.
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo předvolba: žárovka)
Ostrost snímků je na slušné úrovni srovnatelné s konkurencí. Soudkovité zkreslení je při nejkratším ohnisku minimální. Chromatická aberace je viditelná pouze na krajích snímků a celkově je na úrovni srovnatelné s ostatními ultrazoomy. Vinětace je přijatelná, stejně jako neostrost v rozích.
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 38 mm 1/80s F2.8, vpravo 380 mm 1/80s F3.7)
Porovnání optického přiblížení (vlevo 36 mm, vpravo 108 mm)
Ukázka video sekvence (1,06 MB)
Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka ON/OFF do exponování první fotografie uplyne 3,6s. Odezva závěrky na stisknutí namáčknuté spouště je pro nás neměřitelná, tzn pod 0,1s a pro člověka takřka okamžitá. Bez namáčknutí spouště byla odezva cca 0,5s. To se však může měnit podle světelných a jiných podmínek, protože fotoaparát se snaží zaostřit. Změna ohniskové vzdálenosti z nejkratší na nejdelší trvá cca 2,2s při posunutí zoomovacího ovladače na doraz. Při posunu do poloviny (zoomování probíhá menší rychlostí) trvá změna cca 6 sekund. Prohlížení snímků je rychlé, stejně jako posun obrazu při jejich přiblížení.
Z fotoaparátu jsme byli ze začátku velmi nadšeni. Po nalezení několika drobných nedostatků celkově kladné pocity převládaly. Na trhu se totiž objevila kompaktní digitální EVF zrcadlovka s desetinásobným přiblížením, pěti megapixely a velkým displejem. Tento segment trhu není příliš obsazený a tak se každý kvalitní přírůstek cení. Kodaku se podařilo skvěle vyřešit rychlou změnu ohniskové vzdálenosti a zároveň i její jemné nastavování, což se u takto velkého rozsahu zoomu cení. Kodak si také uvědomil, co dělá digitální fotoaparát digitálním fotoaparátem a použil oproti většině konkurence velký 2,2" displej. Nápad dobrý, ale provedení poněkud slabší. Displej má "pouze" 153.000 bodů a tak je díky jejich větším rozměrům není obraz na displeji tak jemně prokreslený jako u některých konkurentů. Jeho odezva také není z nejlepší. Kvalitních parametrů se také dočkal elektronický hledáček, který má 311.000 pixelů. To nemají ani takové fotoaparáty jako je například Sony F828, nebo FujiFilm S20, které se nazývají poloprofesionálními.
Jednoduchostí svého ovládání se zdá být předurčen amatérům, ale jeho parametry určitě vyhovují i náročnějším uživatelům. Těm však může vadit nepřítomnost histogramu, který není k dispozici ani v režimu fotografování, ani v režimu prohlížení a stejně tak absence ručního měření vyvážení bílé. Je zde pouze automatika a čtyři přednastavené hodnoty.
Závěr
Kodak EasyShare DX7590 je určen nejen pro použití v domácnosti, kde každý člen rodiny uvítá jednoduché ovládání a možnost třídění fotografií do alb, ale i náročným amatérským fotografům, kteří ocení dlouhý zoom a pět megapixelů obrazového rozlišení. Přístroj vyniká velkým LCD displejem a kvalitním EVF hledáčkem. To vše je zabalené v elegantním kompaktním těle. Doporučená cena pro koncové zákazníky v ČR je 16.990,- Kč s DPH. Kodaku se tak podařilo připravit velmi lákavou nabídku ve středním segmentu.
:: Technická parametry
:: Srovnání vybraných 5MPix EVF modelů
:: Srovnání DX6490 vs. DX7590