Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
UMAX Premier DS-8330 velmi levný 8 MPix v praxi
4. srpna 2005, 00.00 | Osm miliónů bodů, velký 2,5" LCD displej a řada manuálních funkcí jsou parametry, na které jsme většinou zvyklý pouze od těch nejvyšších a nejdražších modelů digitálních fotoaparátů. Cenově výrazně dostupnější alternativu představil Umax v podobě modelu Premier DS-8330. Jak si tento dostupný kompakt vede v praxi ve srovnání s výrazně dražší konkurencí?
{Základní popis}Společnost Umax uvedla na český trh malý kompaktní digitální fotoaparát řady Premier, s typovým označení DS-8330. Fotoaparát vychází konstrukčně z modelu UMAX Premiér DS-4331, avšak doznal několik zásadních vylepšení. Tím nejpodstatnějším je CCD snímač s rozlišením 8,1 MPix, což je dvojnásobek ve srovnání s jeho starším bráškou. Dalšími charakteristickými znaky nového UMAXu jsou miniaturní rozměry, povedený stříbrný design, velký 2,5" LCD display, 3x optický zoom a velké množství užitečných funkcí. Co vše tato novinka nabízí v praxi?
Konstrukce a design
Plášť kompaktu je kombinací plastu s kovovými doplňky a rámem po obvodu těla. Celkové provedení se nese v duchu neutrálního stříbrného designu s tu a tam decentním nádechem kovu. UMAX Premiér DS-8330 má příjemně malé rozměry: 91 x 57 x 27 mm (Š x V x H) a rozumnou hmotnost 150 g (bez baterie a paměťového média).
Čelní straně přístroje vévodí vysunovací objektiv s automatickou lamelovou krytkou, při jehož aktivaci dojde k nárůstu rozměru hloubky o 25 mm. Nad objektivem naleznete vestavěný blesk, hledáček a pomocné světlo autofokusu, které funguje též coby indikátor samospouště. Pod bleskem nechybí mikrofon a podél levého okraje výstupek chromové barvy pro pohodlnější držení aparátu. Na pravé boční straně leží pod sebou dvě zdířky - jedna pro připojení nabíjecího kabelu a druhá coby výstup pro kabel USB. Levá boční strana má pouze úchyt pro připevnění řemínku na ruku. Na spodní straně kompaktu jsou vedle otvoru pro stativ, také dvířka pro zasunutí Li-Iontového akumulátoru (o kapacitě 1 050 mAh) a slot na paměťovou SD kartu. Na vrchní straně UMAXu naleznete tlačítko On/Off a kruhový ovladač pro výběr režimů. Zadní strana tvoří ovládací centrálu přístroje. Kromě velkého, přehledného 2,5 palcového LCD displeje, jenž vyplňuje 3 / 4 celého zadního prostoru, tam výrobce umístil dále: přepínač foto / prohlížení; kolébkový spínač zoomu; trojici tlačítek - Menu; Koš; Displej, dále reproduktor a křížový ovladač s možností volby mezi běžnými funkcemi (jako například: režimy blesku, kompenzace expozice, přepnutí do makra a funkce samospouště). Střed křížového přepínače supluje tlačítko OK. Na samotném vrcholu horní desky fotoaparátu je průhledový hledáček a kolečko dioptrické korekce.
[-more-]{Technické parametry}
Specifikace
UMAX Premier DS-8330 disponuje CCD snímačem s efektivním rozlišením 8,1 MPix. Můžeme tedy pořizovat snímky v rozlišeních: 3 264 x 2 448, 2 560 x 1 920, 1 600 x 1 200, 640 x 480 bodů a to při citlivosti: 50, 100 nebo 200 ISO v komprimovaném JPEG formátu. V nejvyšším rozlišení je k dispozici i nekomprimovaný TIFF, RAW formát chybí. Natočit lze též videosekvence v rozlišení 640 x 480 bodů ve formátu AVI. Součástí objektivu je optický zoom s 3x přiblížením, který má rozsah ohniskových vzdáleností f / 7,5 - 22,5 mm. (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 36 - 108 mm) a světelnost F2,8/4,8. Zaostřit v normálním režimu zvládá UMAX DS-8330 od 50 cm, v makro režimu se pak ostření pohybuje v rozmezí od 5 do 30 cm. Automatické zaostřování fotoaparátu je pasivní a při zhoršených světelných podmínkách mu pomáhá zelená LED dioda.
Expoziční funkce doznaly u DS-8330 také několik zlepšení. Nový UMAX umožňuje nastavit režimy: Plně automatický, Program - automatické nastavení clony a času, Priority času - Tv, Priority clony - Av, Plně manuální program a dále tři přednastavené scénické režimy: Portrét, Sport, Noc. Poslední dva články řetězu (kruhového ovladače) představuje režim: Kamera a Nastavení (Set Up). Korekci expozice je možné u automatických a poloautomatických režimů provádět v rozmezí +/-2 EV (po 1/3EV krocích). Systém měření světla lze zvolit buď celoplošný nebo se zdůrazněným středem. Nastavení času expozice se pohybuje od 1/2 s až do 1/1 500s. Jako doplněk k optickému zoomu vybavil výrobce tento kompakt ještě zoomem digitálním (5,1 x), který však lze v menu "Funkcí" vypnout.
Vyvážení bílé nabízí kromě přednastavených hodnot pro různé typy osvětlení (žárovka, zářivka 1, zářivka 2, slunečno a zataženo) také automatické a manuální měření (podle bílé, nebo středně šedé plochy). Fotografovat samozřejmě můžete pomocí průhledového hledáčku, ale vzhledem k jeho malé velikosti je lepší a pohodlnější použít LCD displej. Interní blesk fotoaparátu pracuje v režimech: Automatický; S redukcí červených očí a Vynucený záblesk. Dosah blesku je od 0,5 m do 2,7 m a pochopitelně jej lze též vypnout.
V případě režimu snímání si můžete vybrat jestli chcete vyfotit jeden samostatný snímek, průběžné snímání - fotoaparát vyfotí sérií tří fotek, nebo průběžné snímání tří fotek s různou expoziční kompenzací (Bracketing -0,7EV; 0,0EV a +0,7EV). Součástí vybavení DS-8330 je možnost aktivace samospouště v režimech: 2s, 10s 10+2s. Při zvolení posledně jmenovaného parametru dojde k vyfocení prvního snímku za 10 sekund a po dalších dvou sekundách fotoaparát udělá snímek druhý.
Zajímavou funkcí je hlasový záznamník, umožňující nahrávat ke snímkům vlastní komentáře. Při aktivování záznamníku se po každém novém snímku automaticky spustí záznamník a záznam ukončíte opětovným stiskem spouště fotoaparátu (délka záznamu závisí pouze na kapacitě paměti). Součástí standardního balení UMAXe DS-8330 je paměťová SD karta s kapacitou 64 MB (kam se vám v nejvyšší kvalitě vejde asi 20 snímků). Jako rozhraní zde bylo použito USB 2.0 a pro prohlížení snímků na TV máte k dispozici video formáty NTSC a PAL.
Ovládání a práce v menu
Menu kompaktního aparátu je přehledné, ovládání poměrně intuitivní. Nejběžněji používané funkce (jako například kompenzace expozice, funkce blesku, makro nebo změny expozičních režimů) jsou dostupné přímou volbou. K ostatním funkcím je přístup přes menu (klávesa Menu). Jednotlivá tlačítka se dobře používají, mají lehký chod a reagují okamžitě. Jejich umístění je zvoleno poměrně logicky, aby se k nim uživatel dostal bez újmy (například vykloubení palce a podobně). Křížové tlačítko v pravém dolním rohu na zadní straně přístroje slouží jednak jako kurzor k pohybu v menu (do stran a nahoru / dolů), a potom též jako přímý přístup pro běžně používané funkce: blesk, makro / krajina, samospoušť, kompenzace expozice a funkce zjasnění displeje (při focení na přímém slunci). Klávesa uprostřed potvrzuje vybrané položky a též vám při stisku v režimu fotoaparátu ukáže poslední vyfocený snímek (abyste nemuseli přepínat do prohlížení). Nad hlavní multifunkční klávesou leží trojice jednoúčelových tlačítek: první (odspoda) zobrazí na displeji expoziční hodnoty včetně histogramu aktuálně zvoleného snímku; prostřední tlačítko slouží k mazání a pomocí horní klávesy vstoupíte do menu. V horní částí fotoaparátu už je pouze přepínač foto / prohlížení a kolébkový spínač pro ovládání zoomu.
V samotném menu lze nastavovat parametry snímků jako: Rozlišení, Kvalita (Fine, Standard, Economy, TIFF), Ostrost (Hard, Normal, Soft), Kontrast (Hard, Normal, Soft) a Barvu (filtry: Sépia, Monochromatický, Vivid a Standard). Dále zde můžete volit mezi funkcemi při fotografování: Typ snímání (Single nebo Sériové), Hlasový záznamník, Jas displeje, Digitální zoom, Náhled, Datum a čas. V poslední záložce menu korigujete nastavení bílé barvy (automatika, žárovka, zářivka 1 - 2, denní světlo, mraky a manuální nastavení), potom způsob snímání - buďto celoplošně nebo se zaměřením na střed a citlivost - ISO 50, 100, 200, auto. Po přepnutí horního, kruhového ovladače (sloužícímu k nastavení expozičních režimů) do polohy Set Up dostanete přístup k základním informacím fotoaparátu. Ty jsou rozděleny na systémové: informace o kartě, návrat do původního nastavení, zformátování paměti, tóny kláves, automatické vypnutí přístroje (od 1 do 3 minut); druhou část Set Up menu tvoří funkce základní - uživatelské: Nastavení data, času, jazyka, video výstupu (PAL, NTSC), info o systému (v případě námi testovaného vzorku se jednalo o verzi 1.0. Při přepnutí digitálu do módu prohlížení fotografií můžete vybírat mezi: způsobem prohlížení (každou fotku zvlášť nebo automatické prohlížení - tzv.: slideshow), DPOF (nastavení tisku fotografií), jasem displeje a ochranou. Posledně jmenovanou funkci uvítají zvlášť ti roztržití uživatelé. Umožní totiž uzamknout jednu, všechny nebo speciálně vybrané fotografie proti případnému smazání.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
V otázce citlivosti zvolil UMAX netradiční přístup. Nabídl maximální citlivost pouze ISO 200, čímž se prakticky zbavil problému s výrazným šumem. Při ISO 50 není patrný téměř žádný šum, jenž by narušoval vizuální dojem snímku a úroveň rozostření způsobeného potlačováním šumu je minimální. Podobně je tomu v případě vyšší citlivosti - ISO 100. Šum se zde již jemně projevuje, ale není zásadně rušivý. U fotografií pořízených na nejvyšší citlivost 200 ISO, se již projevují známky silnější redukce šumu, která zasahuje do detailů. Ovšem vzhledem k faktu, že se zde jedná o kompaktní přístroj, výsledky citlivosti UMAXu DS-8330 jsou přijatelné.
Vyvážení bíle pracuje na denním světle spolehlivě. Trochu problém nastává u umělého světla, ale to není u tohoto typu fotoaparátů žádným neobvyklým jevem. V případě žárovky je lepší místo automatiky zvolit jiný režim - například žárovku, zářivku 1 - 2, nebo můžete použít manuální nastavení vyvážení bílé.
Též kvalita snímků, je vzhledem ke kategorii fotoaparátu velice dobrá. Fotoaparát používá silné úpravy snímků, zejména doostřování. Na sbíhajících se liniích se sice projevuje moiré, ale ne příliš. Kontrast snímků je dobrý a stejně tak i barevná vyváženost. V rozích snímků, hlavně při nejširším ohnisku, je patrná menší ztráta ostrosti a výraznější aberace. Též se projevuje i silnější vinětce. Se zmenšováním ohniska oba posledně jmenované neduhy ustupují. Na nejkratším ohnisku se projevuje soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí.
Umax Premier DS-8330 v praxi
Časová prodleva od "nastartování" kompaktu až po exponování první fotografie dělá něco málo přes 3,5s, což není nejlepší výsledek na kompakt. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je skoro nulová - asi 0,1s, tudíž v našich podmínkách téměř neměřitelná. Bez namáčknutí spouště prodleva trvá cca 3/4s. Změna ohniska z nejkratšího na nejdelší zvládne UMAX zhruba za 1,5s. Posouvání zoomu je rozděleno do 10 kroků. Nebudete-li dělat s fotoaparátem extrémně rychlé pohyby při fotografování, můžete se bez problému spolehnout na displej. Má sice malou prodlevu (na kompakt spíše lepší průměr), ale bez problémů vám nahradí optický hledáček.
V automatickém režimu pracuje fotoaparát spolehlivě a můžete se na něj spolehnout i za horších světelných podmínek. Též automatické ostření funguje rychle a bezchybně. Pokud se přeci jen ale spoléháte raději na sebe a máte znalosti v oboru expozice můžete si zvolit některý z poloautomatických režimů (například prioritu času nebo clony) nebo dokonce plně manuální režim a ovládat nastavení expozice sami. I v tomto případě dosáhnete dobrých výsledků. Ovládání je snadné, odezvy tlačítek okamžité. Výhodou fotoaparátu je možnost zobrazení ke každému pořízenému snímku histogram a všechny nastavené expoziční hodnoty. Histogram můžete aktivovat i při samotném focení, takže můžete již před pořízením snímků zkontrolovat, jak je na tom expozice se světlem (což nemusí být na displeji vždy patrné). Výrobce dodává spolu s kompaktem též český manuál, napájecí zdroj, USB kabel, video kabel pro připojení k TV, pouzdro, řemínek a samozřejmě též instalační CD s ovladači pro stahování fotografií do počítače.
Bohužel námi testovaný kus se až nepříjemně zahříval. Po cca 15 minutách je oblast s akumulátorem doslova rozpálená, čímž se dostáváme k samotné výdrži. Ta by mohla být o něco delší. Při stálém provozu (fotografování, prohlížení, práce s menu) vám baterie vydrží málo přes 120 minut, přičemž doba nabíjení dosahuje hodnot ještě téměř o 60 minut vyšších - skoro 3 hodiny.
Pokud se budete rozhodovat pro koupi tohoto modelu, doporučujeme si jej v praxi vyzkoušet. Malé rozměry fotoaparátu jsou velmi příjemné pro přepravu, ale při samotném fotografování mohou být až neergonomické, zejména pokud máte větší dlaň. Též optický hledáček by vzhledem ke své velikosti mohl být klidně z přístroje eliminován. Nevýhodou pro noční fotografování je maximální čas závěrky pouze 1/2s.
Závěr
I přes těch několik nedostatků nabízí společnost UMAX ve svém novém produktu Premier DS-8330 výbornou alternativu pro amatérské fotografy, kteří potřebují fotoaparát nabitý funkcemi, ale zároveň s malými rozměry a nízkou cenou. Tento model, jak jsme se již zmínili výše, ocení především díky jeho malé hmotnosti a parametrům především ženy. Elegantní tělo působí poměrně odolným dojmem a dává tušit, že DS-8330 také něco vydrží. Výsledná kvalita fotek je překvapivě dobrá. Automatický režim pracuje spolehlivě a bezchybně. V poměru kvalita / cena tvoří digitální kompakt UMAX Premier DS-8330 nadstandard. Dostanete jej za maloobchodní cenu 8 990,- Kč včetně DPH.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014