Phottix Atlas: testovali jsme nové rádiové odpalovače - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - profi technika

Phottix Atlas: testovali jsme nové rádiové odpalovače

26. srpna 2010, 00.00 | Do redakce nám dorazily k otestování bezdrátové odpalovače Phottix Atlas. Jedná se o radiové dálkové ovladače zábleskových systémů (ateliérových světel, externích fotografických blesků), konstrukčně vycházející z mnohem známějšího PocketWizzardu Plus II. Samozřejmě jsme byli zvědavi, jak si dané zařízení povede v praxi, takže s chutí do toho.

Do redakce nám dorazily k otestování bezdrátové odpalovače Phottix Atlas. Jedná se o radiové dálkové ovladače zábleskových systémů (ateliérových světel, externích fotografických blesků), konstrukčně vycházející z mnohem známějšího PocketWizzardu Plus II, ovšem za téměř třetinovou cenu! Produkt je výrobkem mladé mezinárodní společnosti Phottix – fungující na trhu od roku 2007 a zaměřující se na fotografické příslušenství. Mezi portfolio společnosti Phottix patří mimo odpalovačů například též : studiové příslušenství, nabíjecí akumulátory, bateriové gripy, kabely, UV filtry, krytky objektivů, stativy a stativové hlavy atd. Oficiální web výrobce: www.phottix.com. Ale pojďme zpět k Atlasům. Pochopitelně jsme byli zvědavi, jak si daná zařízení povedou v praxi, takže s chutí do toho.Základní popis
Phottix Atlas je bezdrátové zařízení, umožňující komunikaci s ateliérovými světly a externími fotografickými blesky. Jedná se o přijímač / vysílač v jednom přičemž přenos signáu probíhá pomocí radiových vln. A co na Atlasu všechno nejdeme? Na čelní straně jsou sáňky na externí blesk - standardní hot-shoe patice, dále tlačítko „test“ pro kontrolu funkčnosti zařízení, přepínač kanálů (1-4) a dioda signalizující odpalovač v stand-by režimu.Na zadní straně je kovový závit – pro uchycení zařízení do stativu a dále krytka, pod níž se ukrývá dvojice tužkových (AA) baterií. Na pravém boku je zdířka pro připojení externího napájecího zdroje (DC 5V), na levém boku pak dvojice přepínačů – jeden pro zapnutí/vypnutí, druhý pro aktivaci/deaktivci funkce WRS. Na vrchní straně Atlasu je anténa a dvojice zdířek na propojení se světlem/bleskem (1x výstup/vstup, 1x výstup). Na spodní části je patice s aretačním kroužkem - na instalaci Atlasu do sáněk fotoaparátu.Technická specifikace
Phottix Atlas lze použít jako bezdrátový odpalovač světel (blesků) nebo studiovou spoušť. Zařízení pracují plně automaticky a sama rozpoznají, zda-li mají fungovat jako vysílač nebo přijímač. Konektivita s ostatními zařízeními probíhá buďto pomocí hot-shoe patice, nebo dvojice 3,5 jack zdířek (1x In/Out a 1x Out). Synchronizační čas je 1/250 s. Každý Atlas má k dispozici celkem 4 kanály (1-4) s dosahem až 100 m. Zařízení napájí dvojice AA baterií, popř. lze použít i adaptér DC 5V (vstupní napětí je 1,6-3 V).Atlas Phottix pracuje na frekvenci 433Mhz a jako minimální latenci uvádí výrobce 0,65 ms. Spouštěcí frekvence je kompatibilní s PocketWizardem (MiniTT1, FlexTT5, MultiMax, Plus II). Rozměry Atlasu jsou: 36 x 53 x 10 mm a hmotnost cca 140 g. Rozměry antény - 7 x 60 mm. Zařízení má garantovanou provozuschopnost v rozmezí teplot -15 až +65 °C. Atlasy jsou kompatibilní s blesky Nikon, Canon, Olympus a Samsung. My jsme jej testovali na externím blescích Canon Speedite 580EX a 430EX, dále na zábleskových ateliérových světlech Fomei a Profoto.Přehled parametrů

 • Vysílač / přijímač
 • 4-kanálový měnič
 • kontrolní LED dioda
 • Hot-shoe patice
 • WRS mód
 • Flexibilní anténa rádia
 • popruh / poutko na krk
 • 2x kabel
 • 2 AA baterie
 • tlačítko Test
 • spouštěcí frekvence kompatibilní s PocketWizardem
  (MiniTT1, FlexTT5, MultiMax, Plus II)
 • závit pro montáž na stativ


 

Praktické zkušenosti
V praxi jsme Atlasy testovali jak v interiéru, tak i v exteriérech (s různou členitostí překážek, zástavby). Na volném prostranství s přímým výhledem (fotoaparát – světla) nebyl problém s dosahem na (výrobcem garantovaných) 100 m. S delšími vzdálenostmi jsme již měly problémy – účinnost odpalování byla již cca 50 % (tj. v průměru 5 odpalů z 10 se nepovedlo). Při fotografování v exteriéru avšak s překážkami (v parku – tj. stromy, lavičky apod.) pracovaly Atlasy bezproblémově do vzdálenosti cca 70 m. při delších vzdálenostech se již opakovala ta samá situace jako v předchozím případě.


 
Příprava foťáku, komponování a výběr scény...


Kontrola blesku, nastavení a příprava scény...

 
Několik zkušebních odpalů...


Kontrola expozice aneb 2x měř a pak teprve foť...


Je všechno ok?...


A teď trochu přitvrdíme! Ustupujeme a ustupujeme...

 
A jedeme na ostro!...
Bez blesku (vlevo) a s bleskem (vpravo)
Manual, 140mm, 1/80s, F2.8, ISO 200, MWB

Při fotografování v interiéru jsme v našich IDIF ateliérech (60, resp. 100 m2) nezaznamenali nejmenší problémy, odpalování fungovalo uvnitř budovy spolehlivě až do vzdálenosti cca 30m (a to i přes zdi). Velice důležitým faktorem je zde však samozřejmě úroveň nabití / stav použitých baterií (2x 1.5V AA články), přesněji jejich kapacita. Při nových (nebo plně nabitých) bateriích jsme nezaznamenali žádné problémy s odpaly, ovšem již po několika dnech testování (cca poctivých 10 hodin) se pokles kapacity baterií již projevoval na dosahu (a tím i počtu „nepovedených“ odpalů).


Možností využití je mnohoNapříklad jako vyplňující (tzv.: "fill-in") blesk při portrétu...
Av, 65mm, 1/200s, F5.6, ISO 400, MWBTaké na zvířátka jsme si posvítili (a to doslova)...
Av, 85mm, 1/200s, F5.6, ISO 400, MWBV běžné makro fotografii v terénu
(rozptýlené světlo - speedlite 580EX + softbox)...
Manual, 90mm, 1/100s, F9, ISO 400, MWBStejně tak i v ateliéru
(2x ateliérová světla Fomei + softboxy)...
Manual, 90mm, 1/125s, F9, ISO 100, MWBNebo prostě kdekoli a cokoli v interiéru
(rozptýlené světlo odrazem - speedlite 580EX)...
Manual, 90mm, 1/50s, F8, ISO 400, MWB


WRS mode
Jedná se o šikovnou funkci, suplující bezdrátovou-dálkovou spoušť. Starší modely byly ještě bez WRS módu (umožňující bezdrátovou dálkovou synchronizaci). Daná funkce umožňuje použít Atlasu nejen k samotnému odpalu blesků ale též coby dálkovou spoušť fotoaparátu a aktivovat tak vzdálené záblesky v synchronizaci. Ovšem v praxi k tomu potřebujete alespoň trojici Atlasů – jeden je na fotoaparátu, druhý používáte coby dálkovou spoušť a třetím - Xtým odpalujete světlo/světla.Atlas na fotoaparátu je nutné propojit s fotoaparátem (zdířkou pro připojení externí spouště) a zapnout WRS mód. Pak je ještě nutné korektně nastavit kanály, které jsou v takovém případě potřeba dva (jeden pro bezdrátovou spoušť – WRS režim, druhý pro samotné odpalování světel). Odpalovač zábleskových světel (externích blesků) musí mít vždy nastaven kanál o řád vyšší než zbylé dva Atlasy (na fotoaparátu a ovladač spouště), příklad: Atlas 1 – dálková spoušť = kanál 1; Atlas 2 – fotoaparát = kanál 1; Atlas 3-X – záblesková světla = kanál 2 (nebo 2 – 2 – 3... 3 – 3 – 4... 4 – 4 – 1).Závěrem
Atlas Phottix je zajímavou altenativou k populárnímu PocketWizardu, který je však o poznání dražší. Velkou výhodou je – kromě nižší ceny, také funkce WRS v níž Atlas funguje coby bezdrátová spoušť. Naopak je třeba dbát zvýšenou pozornost na plnou kapacitu baterií, neboť při jejím snížení již odpalování nemusí být 100 %. Jinak jde o příjmné vybavení ať do profi ateliéru či pro fotografy, pracující v terénu.
Odpalování Atlas od Phottixu distribuuje pro ČR společnost VFFOTO, které tímto zároveň děkujeme za zapůjčení dvojice vzorků. Atlasy můžete zakoupit například prostřednictvím e-shopu vffoto.com za cenu 1 999,- / kus (bez 20 % DPH).

Oficiální web výrobce:
www.phottix.com/phottix-atlas-professional-wireless-flash-trigger.html


Seznámení s odpalovačem blesků Atlas na youtube:Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - profi technika  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

no nevím

Autor: mk Muž

Založeno: 26.08.2010, 00:07
Odpovědí: 8

Alternativa k PW? Bez TTL a vysokorychlostního synchra? Bez kódovaného přenosu na 433 MHz, takže v zarušených místech si to bude blejskat jak chce? No nevím. Navíc PW samozřejmě umí fungovat jako dálková spoušť také. Podobných čínských rádií, lišících se obalem, jsou mraky. Když už něco takového, tak aspoň Pixel TTR 331 (332).

Jinak synchročas závisí na těle foťáku, takže 1/250 s rozhodně není zaručená.

Odpovědět na příspěvek

RE: no nevím

Autor: mk Muž

Založeno: 26.08.2010, 09:59

Jinak cena 2000,- za kus, neboli budete potřebovat dva kusy, takže celkem 4000,-, je dobře ujetá. Vzhledem k tomu, že to neumí nic navíc oproti nejlevnějšímu PT-04 za pár stovek (jen větší dosah).
Sada vysílač/přijímač Pixel TR-332, funkčně a spolehlivostí podstatně lepší, stojí 150 USD: http://www.dealextreme.co
m/details.dx/sku.35891

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: no nevím

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 26.08.2010, 11:39

To je totiž tak, že zdejší články nepíší lidé, kteří by měli přehled o tomhle oboru. Neexistuje tu jediný původní článek, který by šel alespoň malilinko do hloubky věci stylem podobného porovnání, jaké jsi teď uvedl ty.
Autoři jsou jen (špatní) přepisovači tiskových zpráv, resp. opisovači technických údajů v článcích zvaných "recenze".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: no nevím

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 26.08.2010, 13:42

Zdravim,

ano samozrejme je na trhu spousta alternativ - jak cinske "no-name" odpalovace za par stovek, tak i profi reseni (PW+II) za 10tisic. Takze si kazdy muze svobodne vybrat, co mu vyhovuje nebo na co ma. Ale presne o tom to preci je, ne?!
A kdyz uz zminujete "jen" vetsi dosah, tak zrovna ten zde je (dle meho nazoru) docela podstatnym parametrem.

P.S. S tim synchro casem mate samozrejme pravdu - ten ovlivnuje v prvni rade DSLR

S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: no nevím

Autor: mk Muž

Založeno: 26.08.2010, 14:10

No dobrá, tady je stejný dosah za sedminu ceny:
http://www.dealext
reme.com/details.dx/sku.1
6070

Nebo 2,4 GHZ za čtvrtinu:
http://www.de
alextreme.com/details.dx/
sku.35892

Atd. atd. Zkrátka je to předražené až hrůza na to, co to (ne)umí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: no nevím

Autor: Richard Špitt Muž

Založeno: 27.08.2010, 17:24

Dobrý den,
určitě bych nepřirovnával tento výrobek k Pocket Wizardu (PlusII) - společného mají snad jen snahu o vzhled. To jsou jen marketingové řeči. PW PlusII mají několikanásobně větší dosah, digitálně kódovaný signál a spolehlivost i při slabších bateriích (záleží na typu - nabíjecí vs. alkalické).

Věta: "Spouštěcí frekvence je kompatibilní s PocketWizardem (MiniTT1, FlexTT5, MultiMax, Plus II)." - je velmi slušně řečeno zavádějící, nepředpokládám, že by Atlas uměl odpalovat PW a naopak. O vzájemné kompatibilitě nemůže být řeč.

WRS funkce je v PW samozřejmě také :o)

Testy v parku vypadají hezky, ale zkuste podobné zařízení vzít do lesa k jezírku a nejlépe po dešti :o)

S pozdravem
Richard Špitt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: no nevím

Autor: igoo Muž

Založeno: 30.08.2010, 19:07

Ricci já je mám na testování a pokud jsi to nezkusil, tak nepiš takové recenze. Skutečně fungují spolehlivě s Pocket Wizard a nvzájem se odlapují na 100%. Za dva měsíce nemám ani jeden falešný odpal!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: no nevím

Autor: Richard Špitt Muž

Založeno: 30.08.2010, 22:31

Tak opravdu (!!!) - beru zpět - v EU verzi jsou Atlasy kompatibilní s prvními 4 frekvencemi PW.

V US verzi prý nebudou, tam to mají právníci lépe ošetřeno. Nikdy by mne nenapadlo, že PW nebude mít průmyslový vzor rozšířen na celý svět. Ještě se o tom s nimi pobavím na Photokině.

V celku je to ovšem pro fotografickou obec poměrně dobrá zpráva, už vím co budu nasazovat tam kde by to mohlo dojít k úhoně. Ještě by se ale k tomu mohly dělat jackety a cover na anténu (ideálně také od Hildozine).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: no nevím

Autor: igoo Muž

Založeno: 31.08.2010, 17:11

Jasně platí to pro EU verzi. Já to volil jako velmi dobrá cena - užitná hodnota. Potřebuji nejméně 4 sady a cenově to je příjemné oproti PW. Dobrá zpráva to tak není, nestači to vyrábět a upřednostní pouze větší velkoobchodní odběry, v CZ se na to bude teď chvilku čekat.

Odpovědět na příspěvek

dosah za roh

Autor: crusoe Muž

Založeno: 26.08.2010, 00:48
Odpovědí: 2

zajímal by mě dosah odpalovače blesku za roh budovy, skály, jeskyně atd., to znamená např. když chci z jedné chodby jeskyně odpálit blesk ze vzdálenosti 5mm a stát v druhé ve stejné vzdálenosti, kdy chodby k sobě svírají pravý uhel nebo míň než pravý úhel, kdy od blesku k foťáku není přímá viditelnost - v takové situaci často infačervené ovládání selhává, jak je to s tímto zařízením?

Odpovědět na příspěvek

RE: dosah za roh

Autor: kaiman Muž

Založeno: 26.08.2010, 01:29

V jeskyni klidně obyčejná světelná synchronizace. Za pár korun, tedy stokorun. Není třeba jít na vrabce hned s kanónem :-)
Na kompletně řízený osvit ovšem jen to nejlepší - viz příspěvek mk.

Odpovědět na příspěvek

RE: dosah za roh

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 26.08.2010, 13:34

Zdravim,
zkouseli jsme fotit v atelieru i z poza rohu (bez primeho vyhledu) a bez problemu... pri vzdalenosti cca 10-15m.
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

recenze a srovnání s PW

Autor: PPxy Muž

Založeno: 30.08.2010, 15:56
Odpovědí: 0

Takhle se dá udělat slušná recenze a dokonce se to dá srovnat s PW (a stojí to pakatel).
http://www.ang
rezphoto.com/forum/viewto
pic.php?p=1102#1102

Odpovědět na příspěvek

samovolne odpalovanie a vydrz so starsimi baterkami

Autor: Lubos Borik Muž

Založeno: 05.01.2011, 11:05
Odpovědí: 0

Zdravim, rad by som sa spytal este na tieto 2 detaily. Atlas sa mi paci hlavne pre to, ze vyuziva iba AA baterky, za co som celkom ochotny priplatit.
Mohol by niekto, kto to testoval, alebo Igoo, ktory to asi uz par krat pouzil napisat aj ako sa to na rozdiel s PW sprava v tychto veciach? Ak je to teda kompatibilne s PW, tak by to malo mat signal podobne dorieseny a nemalo by to samovolne odpalovat (podla mna). Druha vec je nachylnost na pracu s nie uplne cerstvymi baterkami, na co sa obcas ludia pri odpalovacoch stazuju, ze odchadzaju velmi rychlo (nabijacie).

Odpovědět na příspěvek

dosah 200 m

Autor: Dr. Stehlík Muž

Založeno: 12.01.2012, 13:36
Odpovědí: 0

Kdyby jsem chtěl tyto odpalovače použít třeba na vzdálenost 200 metrů, lze dva odpalovače spolu spojit paticemi, kdy jeden bude přijímat signál ze zrcadlovky, předávat jej druhému odpalovači, který pak předá signál čtvrtému na blesku ?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: