Redakční test: Manfrotto 455 B - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze

Redakční test: Manfrotto 455 B

3. září 2001, 00.00 | Pokud se v nejbližší době chystáte zakoupit stativ, nebylo by od věci kliknout na tento redakční test, který hodnotí výrobek s dílny italského výrobce.

Italská společnost Manfrotto se za více než dvacet let stala vedoucím představitelem v oblasti vývoje, zpracování a výroby stativů včetně jejich příslušenství. Tento jeden z největších specializovaných výrobců se těší velmi dobré pověsti a nabízí širokou paletu modelů nejen pro potřeby profesionálních fotografických a filmových studií.Manfrotto 455 B       foto: Vilém Mikyška

Proč stativ? Stativy jsou hojně používány v oblastech statické ateliérové a krajinářské fotografie. Velmi často se rovněž používají u dlouhých expozic při nočním osvětlení, kde se často využívá efektu multiexpozice, při makrofotografii, nebo při použití objektivů s dlouhými ohnisky nad 300 mm bez optického stabilizátoru.

Stativy manfrotto mají mnoho variant použití – od lehkých skládacích ministativů na cesty, lehkých studiových stativů určených pro zábleskové osvětlení až po pevné těžší stativy určené pro velkoformátové kamery. Lze je používat jako skládačky, neboť se skládají vždy ze třech samostatných oddělených dílů: Tělo stativu s výsuvnými nohami, výsuvná tyč, a speciální hlava s upevňovací destičkou. Všechny díly stativů a hlav mají kompaktibilní závity, takže si můžete zvolit libovolnou kombinaci těla stativu a hlavy. Výrobky z továrny Manfrotto se vyznačují robusnou konstrukcí a pevností, kterou zajišťuje poddajný materiál vyrobený ze slitiny kombinovaných hliníkových odlitků. Při koupi stativu si můžete vybrat ze dvou nabízených druhů barev – Black a Silver. Doporučujeme kupovat spíše stativy černé barvy z hlediska nežádoucího odrazu těla stativu při fotografování vysoce lesklých předmětů či předloh pro reprodukci.

Redakční test manfrotto 455 „Black“ verze
Triminor DUO Tripod (trojpolohový)

Transportní délka: 67 cm
Nejnižší délka: 20 cm
Nejvyšší délka bez vysunuté tyče: 136 cm
Nejvyšší délka s vysunutou tyčí: 172 cm
Celková váha: 2,6 kg
Maximální nosnost: 6 kg

455-tka patří mezi poslední model navazující na předešlý model 055. 455 má oproti 055 vylepšený systém namáhání upevňovacích částí horizontálního bočního ramena. Systém velmi dobře zajišťuje kameru a umožňuje mnoho dalších variant s její manipulací a otáčení v různých úhlech. Stativ umožňuje vertikální natočení kamery s otáčením kolem osy 180 stupňů, umožňuje snadno manipulovat s kamerou ve třech polohách se snadným systémem zaaretování pohyblivých částí.

   


Stativ umožňuje vertikální a horizontální výměnu posuvné tyče směrem nahorů i dolů.

Manipulace s posuvnou tyčí je velmi jednoduchá a rychlá: pokud chci fotoaparát dostat do horizontální polohy a odklonit se tak co nejvíce od středové osy stativu, stačí odejmout umělohmotný kroužek na konci tyče, tyč vyjmout z kloubového ramena a vsunout ji do otvoru pro horizontální polohu. Tato služba je zejména velmi vhodná pro reprodukování předloh na zemi, které vyžaduje úhel 90 stupňů.

Hlava
Standart HEAD

Pro náš redakční test jsme trochu váhali nad výběrem ze širokého sortimentu nabízených produktů, ale nakonec jsme se rozhodli pro hlavu typu STANDART.


Hlava Standart       foto: Vilém Mikyška

Základní parametry
Výška: 18 cm
Váha: 1,5 kg
Max. nosnost: 7,5 kg

Možnosti práce se Standart Head
   


Na obrázku vidíte stupnici pro vertikální a horizontální posun fotoaparátu. Nakláněcí systém umožňuje naklonit fotoaparát na levou stranu o 90 stupňů, na pravou o 30 stupňů. Využití této funkce se týká především změny formátu - na výšku či na šířku.


Na horním obrázku vidíte kolečkovou stupnici pro otáčivý pohyb fotoaparátu kolem své osy v rozmezí 180 stupňů. Tuto možnost posunu fotoaparátu ocení především sportovní fotografové, kteří na větší vzdálenosti s objektivy s dlouhými ohnisky snímají pohybující se objekt.

   

Třetí a poslední otáčecí systém slouží k naklánění kamery dopředu a dozadu. Celkovou správnou polohu kamery kontrolujete pomocí velmi přehledné stupnice a přesné vodováhy.

Možnost nastavení posuvné tyče obráceně směrem hlavou k zemi a díky komplexnímu systému vertikálních a horizontálních posuvných systémů můžete bezpečně pracovat i v oblasti makrofotografie (rostliny, drobná flora a hmyz).

Foto pro Grafika Publishing s.r.o. -
Vilém Mikyška

Co říct na závěr?
Druh tohoto stativu a hlavy je vhodný především pro kinofilmové kamery s potencionální možností použití pro lehčí střední formáty – Mamia 645, Pentax 645, Asahi Pentax 67. Na našem trhu je seženete ve velkých prodejnách s fototechnikou. Jako příklad mohu uvést prodejnu FOTO ŠKODA, která zmíněné stativy vystavuje hned v pravé části vchodu do prodejny. Najdete je tam vedle značek GITZO a VELBON, rovněž výrobců profesionální fototechniky - takže si na místě budete moci udělat srovnání. A jaké cenové překvapení vás bude čekat, pokud se rozhodnete náš zmíněný stativ Manfrotto zakoupit? Tělo Tripod s posuvnou tyčí je za 3 100,- a hlavička vymyšlená opravdu šikovnými hlavičkami stojí 2 420,-. Za komplet tedy zaplatíte rovných 5. 520,- Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Test?

Autor: Martin Buček Muž

Založeno: 04.09.2001, 08:33
Odpovědí: 0

Spíš než test, se mi toto jeví jako preview. Nevidšl jsem tam nic o stabilitě a tuhosti stativu v různách polohách, typy zámků noh a spoustu dalších věcí. Ale vím kde se na to zeptat. :o)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: