Sagem myS-7 - fotomobil v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Sagem myS-7 - fotomobil v praxi

2. února 2005, 00.00 | První vlaštovkou mezi recenzemi fotomobilů na našem serveru je Sagem myS-7. První smartphone Sagemu se systémem Windows Mobile nabízí také 0,3MPix fotoaparát s možností natáčení ozcučených video sekvencí. Jak dopadl v našem testu?

{Popis a ovládání}

Trh s mobilními telefony, které disponují fotoaparátem se značně rozrůstá a nedaleko je doba, kdy jím budou vybaveny všechny telefony. I přes počáteční nevalnou kvalitu se úroveň fotografií z mobilních telefonů neustále zlepšuje a tak pokládáme za důležité tento nový segment trhu postupně monitorovat a přinášet pro vás informace o jeho vývoji. Na konci minulého roku oznámil Samsung mobil s 5MPix fotoaparátem, což dodává uživatelům široké možnosti úprav pro odstranění nedostatků. V současné době se však nejvíce prodávají stále zařízení s rozlišením 0,3 až 1MPix. V recenzích se nebudeme zabývat podrobným popisem komunikačních funkcí mobilního telefonu a jeho aplikací, ale zaměříme se čistě na jeho fotografické schopnosti. Naší první vlaštovkou, kterou otestujeme je smartphone Sagem myS-7, který umí snímat fotografie s rozlišením 640x480 bodů, natáčet video sekvence a různě tato data upravovat.

Popis telefonu
Fotoaparátu dominuje velký podsvícený LCD displej s úhlopříčkou 2,2", který má rozlišení 176x220 bodů a je schopen zobrazovat maximálně 65.536 barev. Pod ním nalezneme dvě tlačítka pro volbu nabídky zobrazené ve spodní části displeje, dvě funkční tlačítka, jedno pro návrat na hlavní obrazovku a druhé pro jeden krok zpět a dvě tlačítka pro ovládání hovoru. Mezi nimi je čtyřsměrový joystick, který lze stisknout. Nechybí samozřejmě ani klasická 12ti tlačítková numerická klávesnice.
Na levém boku je ovladač hlasitosti a slot paměťové karty, který kryje gumová záslepka. Na horní části nalezneme konektor pro sluchátka a infračervený port. Spodní strana nabízí mikrofon a konektor pro připojení do kolébky, který je chráněn snímatelnou gumovou krytkou, kterou je více než snadné ztratit. Na zadní straně je fotoaparát se zrcátkem pro lepší autoportréty, reproduktor pro přehrávání zvuků, vyzváněcích melodií a hudby.

V mobilním telefonu byly použity Windows Mobile 2003 Second Edition s aplikacemi Pocket Outlook, Internet Explorer, MSN Messenger, Windows Media Player a Microsoft ActiveSync. Podporuje technologie Java, SMS, MMS, GPRS Class 10, WAP 2.0 atd. Vyzvánění lze nastavit jak polyfonní, tak i ve formátu MP3. Přehrávat lze jak pořízené video sekvence, tak i MP3 skladby nahrané do telefonu, nebo uložené na paměťové kartě. Telefon lze také použít jako diktafon. Jedná se o triband telefon, takže zvládá frekvence 900, 1800 i 1900MHz.

V telefonu je zabudován procesor Intel PXA 262 200MHz s 32MB pamětí pro aplikace (cca 16MB zbývá pro uživatelské aplikace) a 32MB SDRAM pro ukládání snímků, video sekvencí a vyzváněcích melodií. Lze také použít SD, nebo MMC kartu do slotu na boku přístroje, kterou lze zasunovat i vysunovat za chodu bez potřeby restartu. Pro přenos dat do počítače je zde infračervený port a USB konektor na kolébce, Bluetooth není integrován, ale lze dokoupit.

Mobil je vybaven CMOS snímačem a produkuje fotografie s rozlišením 640x480, 320x240, nebo 176x144 bodů ve formátu JPEG a ozvučené video sekvence s rozlišením 176x144, nebo 128x90 bodů do formátu 3GP (do interní paměti lze natáčet max. 15s, ale u paměťové karty je uživatel omezen pouze její kapacitou). Objektiv má fixní clonu F2,8 a fyzickou ohniskovou vzdálenost 2mm. U fotografií i video sekvencí lze nastavit 9 různých stupňů jasu (kompenzace expozice). Fotoaparát umí také sekvenční snímání 9ti snímků s odstupem 0.5, 0.75, nebo 1s. Pokud zvolíme nejnižší rozlišení fotografie, lze použít 2x, nebo 4x digitální zoom a to samé platí pro jakýkoliv režim video sekvence. Lze také nastavit samospoušť na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, nebo 9s.
Baterie má kapacitu 1050mAh, díky čemuž telefon vydrží 100 hodin v pohotovostním režimu, nebo 3-4 telefonování. Rozměry fotoaparátu jsou 109,8 x 49,5 x 20,8 mm a hmotnost je 120g.

Ovládání
Stisknutím tlačítka Start (levé funkční tlačítko na hlavní obrazovce) se dostaneme ke 3 pro nás zajímavým aplikacím: Phone Camera, Phone Viewer a Video Player. První slouží pro záznam a druhé dvě pro přehrávání fotografií. Zvolením Phone Camera se dostaneme ke snímaná fotografií. Na displeji se zobrazuje snímaná scéna, přičemž pohybem joysticku nahoru a dolů lze ovlivňovat jas snímku. Z fotoaparátů známe tuto funkci pod názvem korekce automatické expozice. Pokud je zvoleno nejnižší rozlišení, můžeme pohybem vlevo a vpravo také používat digitální zoom. Snímek zachytíme stisknutím joysticku. Levým tlačítkem se můžeme přepnout do aplikace Phone Viewer. Pravým se dostaneme do menu, kde můžeme nastavit režim snímání (jeden snímek, sekvence snímků a video), nebo parametry snímání. Mezi ně patří samospoušť (0-10s), noční režim, rozlišení snímku (640x480, 320x240, 176x144), kvalita videa (high, normal, fast), ukládání snímků (interní paměť, nebo paměťová karta), korekci jasu snímku (manual, auto), frekvenci osvětlení (50Hz, 60Hz), rychlost sekvenčního snímání, resp. časový odstup mezí jednotlivými snímky (0.5, 0.75, 1s).

Prohlížení a úprava fotografií
Aplikace Phone Viewer po spuštění nejdříve načte veškeré snímky z adresáře, přičemž nás na displeji informuje o počtu načtených fotografií, ale bohužel ne již o počtu zbývajících. Poté se zobrazí obrazovka s devíti náhledy snímků, po kterých se pohybujeme kurzorem. Pod náhledy se zobrazují informace o právě zvoleném snímku (název souboru, velikost v kB a datum pořízení) a pořadí snímku/celkový počet. Levým funkčním tlačítkem lze přejít ke snímání a pravým do menu, kde se nachází možnost poslání snímků přes MMS, nebo infraport, úpravy snímků, zvolení adresáře (interní paměť, nebo paměťová karta), smazání snímku, automatického prohlížení, nastavení snímku jako pozadí hlavní obrazovky a nastavení prohlížeče. Zvolený snímek lze pohybem joysticku vlevo a vpravo oddalovat a přibližovat. Pohybem nahoru a dolu se listuje mezi jednotlivými snímky.
V možnostech úpravy snímku se nabízí orámování snímku jedním z připravených rámů, přidání textové nebo hlasové poznámky ke snímku, přejmenování souboru, rotace vlevo a vpravo, otočení o 180° a barevný filtr (černobílý, negativ, duotone). Pro prohlížení můžeme nastavit počet náhledů na obrazovce (6, 9, 12), interval automatického prohlížení (1-9s), způsob zobrazení (se zobrazením menu, nebo plné využití displeje) a směr automatického prohlížení.

 

Prohlížení a úprava video sekvencí
Aplikace Video Player zobrazí náhledy video sekvencí, jejich název, datum natočení a velikost v kB. Jejich úprava není možná, lze je pouze mazat, nebo přejmenovávat. V nastavení si můžeme zvolit odkud se data čtou (interní paměť, nebo karta) a počet náhledů (6, 9 a 12).

 
[-more-]{Hodnocení snímků a závěr}

Kvalita záznamu
Kvalita snímků odpovídá kategorii 0,3MPix fotomobilů. Snímek 640x480 bodů může sloužit spíše jako ilustrační obrázek o určité situaci a nelze hovořit praktickém použití mimo telefon, kromě vystavení na internetu. Jako u konkurence se snímky vyznačují velmi silnou neostrostí, viditelnou aberací, moiré a citelnou vinětací. Zásadním problémem u fotomobilů je malý dynamický rozsah snímků, což poznáme i tohoto přístroje. U Sagemu myS-7 můžeme počítat spíše s teplejšími barvami, vyvážení bílé ručně nastavit nelze. Jedinou možnou úpravou, zato velmi praktickou, je korekce expozice v devíti různých stupních. To pro případ, kdy bude automatika zmatena speciálními světelnými podmínkami a bude snímek přeexponovaný, nebo podexponovaný. Digitální šum u nočních snímků je viditelný (zeleno-červené neostré fleky). Video sekvence mají velmi malé rozlišení a pohyb zobrazují skokově, přičemž největší možné rozlišení má viditelně nejmenší frekvenci snímání. U snímků i video sekvencí platí, že lépe působí při prohlížení přímo v mobilním telefonu, než na počítači.

 

 
Vpravo ukázka snímku pořízeného ve slabém osvětlení

 

 
Snímky testovacích terčů

  

  

  
Ukázka účinku korekce expozice


Ukázka video sekvence s větším rozlišením (přehrává například QuickTime)


Ukázka video sekvence s menším rozlišením

Závěr
Co se týče kvality záznamu fotografií, tak je na tom Sagem myS-7 spíše průměrně. Neostré fotografie mají však relativně dobře vyvážené barvy a použitelné jsou i snímky pořízené ve špatném osvětlení. Velmi dobrou funkcí je kompenzace expozice, díky které lze předejít podexponování, nebo přeexponování snímku. Přístroj nabízí i možnost rotace snímků, nebo aplikování barevného filtru, ale nenabízí například oříznutí snímku. Snímky jsou použitelné spíše pro ilustraci, než pro vážné fotografování, stejně jako video sekvence, které mají velmi malou frekvenci snímků.

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotomobily  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: