Tužkové akumulátory Energizer Extreme a Precision a nabíječka Intelligent - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Tužkové akumulátory Energizer Extreme a Precision a nabíječka Intelligent

energizer_nabijecka_test_100px

18. dubna 2012, 00.00 | Vyzkoušeli jsme nové nabíjecí tužkové články NiMH Energizer řady Extreme a Precision. Mají vylepšené vlastnosti, vyšší kapacitu a dlouhou životnost. Jsou nového typu, tedy s možností dlouhodobého skladování v nabitém stavu s minimalizovaným samovolným vybíjením. K dispozici jsme měli také nabíječku Intelligent CHP41EU.

Nabíjecí NiMH tužkové články Extreme a Precision představil Energizer začátkem února. Díky vylepšeným vlastnostem nyní nabízejí až o 10 % delší používání drobné elektroniky. Jsou také nabízeny s vyšší kapacitou a jejich dlouhá životnost byla zachována. Ostatně dlouhodobá skladovatelnost v nabitém stavu s minimalizovaným samovolným vybíjením, to je jejich klíčová výhoda. V tomto ohledu se řadí k akumulátorům Sanyo Eneloop, respektive Eneloop XX s vyšší kapacitou (2500 mAh), Panasonic Infinium nebo Varta Power Accu Ready 2 Use.



Nové NiMH akumulátory Extreme a Precision mají své příznivé vlastnosti díky vhodnému sladění tří klíčových technologických součástí – řešení kladné a záporné elektrody a separátoru, tedy vrstvy, která je odděluje. Jde o výběr materiálu a vhodnou volbu velikosti elektrod i tloušťky separátoru. Změna kladné elektrody má vliv na dobu provozu, tedy jak dlouho bude akumulátor schopen dodávat elektrický proud. Záporná elektroda ovlivňuje celkový počet nabíjecích cyklů, který akumulátor může absolvovat, tedy jakou má celkovou životnost. A na tloušťce separátoru závisí schopnost uchování kapacity a rychlost postupného samovybíjení.

Tužkové (a mikrotužkové) akumulátory Energizer Extreme a Precision jsou řešeny s ohledem na dlouhodobý provoz energeticky náročnějších elektronických zařízení a zároveň mají nízké samovybíjení. Výrobce je doporučuje kupříkladu do LED svítilen, GPS navigací, přenosných herních zařízení, a také do digitálních fotoaparátů. A samozřejmě zcela bez problémů je lze používat ve spotřebičích s nízkými nároky na odběr elektrické energie, jako jsou budíky, dálková ovládání nebo drobné počítačové periferie.



Akumulátory Extreme a Precision můžeme nahradit klasické primární napájecí články, použitelné jednorázově, navíc s výhodou opakovaného použití po dobití. Obě řady umožňují minimálně 500 nabíjecích cyklů, v praxi mnohem více. (Máte-li vyšší požadavky na počet cyklů a stačí vám nižší kapacita, pak můžete využít tužkové akumulátory Sanyo Eneloop Lite; mají kapacitu 1000 mAh, zato až 2000 cyklů vybití/nabití, a samozřejmě minimální samovybíjení stejně jako základní typ, tedy po třech letech 75 % kapacity).

Běžné NiMH tužkové akumulátory každý den skladování ztrácí přibližně jedno procento své kapacity. Nové akumulátory Energizer si udrží plnou kapacitu až jeden rok. A v segmentu akumulátorů s minimalizovaným samovybíjením patří mezi modely s vyšší kapacitou: u řady Extreme je v současné době maximem 2300 mAh, u řady Precision 2400 mAh. Navíc řadu Precision lze díky jejím technickým parametrům bez problémů používat i tam, kde si nároky na spotřebu energie vyžádaly použití akumulátorů o kapacitě 2700 mAh, kupříkladu při fotografování s elektronickým bleskem. Je to mimo jiné i díky použití technologie Super Lattice Alloy (super mřížková slitina), která umožňuje dosáhnout vyšší hustoty materiálů a tím nižších vnitřních ztrát a lepších vlastností akumulátorů.



Nabíječka Energizer Intelligent CHP41EU
má dva samostatné kanály. Umožňuje nabíjet dva nebo čtyři tužkové nebo mikrotužkové akumulátory (Mignon/AA/R06 a Micro/AAA/R03) pomocí síťového napájení (100–240 V, 50/60 Hz; 7,5 W). V případě dvou i čtyř tužkových článků je nabíjecí napětí 2× 2,8 V a proud 300 mA. V případě dvou i čtyř mikrotužkových článků je nabíjecí napětí také 2× 2,8 V a proud 120 mA. Nabíjení řídí mikroprocesor, systém kontroluje napětí, teplotu a čas, nechybí ochrana proti přebití a indikace nabití baterie pomocí LED. Displej zobrazuje čas potřebný k úplnému nabití. Nabití dvojice tužkových akumulátorů s kapacitou 2000 mAh, které jsou součástí balení, trvá přibližně 7,5 hodiny.

Zde je přehledná tabulka s přibližnými časy nabíjení u vybraných kapacit:


Nabíječka je lehká a řešená tak, aby její použití bylo co možná nejjednodušší. Je „bezkabelová“, což je výhodné nejen pro samotné použití, ale i pro transport (a nehrozí ani eventualita, že se nám samostatný kabel „někam zatoulá“). Samotná nabíječka váží 120 g a měří 12 × 7 × 3 cm (respektive 7 cm v místě, kde je integrovaná síťová zástrčka).



Lůžka mají zřetelně a jasnými piktogramy vyznačenu správnou pozici vkládaných akumulátorů, tedy polaritu (tradičně „plus“ nahoru), a jsou uzpůsobena pro snadné vložení buďto mikrotužek, nebo tužek. Kontakty jsou „napevno“, spodní, „minusové“, jsou řešeny jako pružné, aby oba typy akumulátorů byly po vložení pevně uchyceny, a tudíž správně „v kontaktu“, ale přitom je bylo možné snadno vložit a vyjmout.



Indikace probíhajícího dobíjení akumulátorů. Po vložení akumulátorů do lůžek nabíječka nejprve provede jejich detekci a pak se na malém displeji vlevo zobrazí čas potřebný k jejich plnému nabití. Indikace to je ovšem pouze velmi orientační. Zobrazen je přibližný čas nabíjení a čísla odpočítávání času jsou jen 8, 6, 4, 2 a 0. Pravý displej s orámováním ve tvaru napájecího článku indikuje probíhající nabíjení a momentální stav nabití. Vložíme-li do nabíječky akumulátory jen částečně vybité, může se doba kalibrace displeje prodloužit až na půl hodiny.



Výstražná indikace při vložení nevhodných akumulátorů. Obdobné je i varování při vložení vadných akumulátorů nebo primárních napájecích článků. Detekuje-li nabíječka vadný akumulátor nebo omylem vložený primární alkalický článek, začne dioda rychle problikávat.

Možné je nabíjet pouze tužkové a mikrotužkové akumulátory nikl-metal-hydridové. A nikoli všechny. Vyzkoušel jsem, jak bude nabíječka reagovat na tužkové akumulátory staršího data a od jiného výrobce. Použil jsem letité „tužky“ Ansmann s kapacitou 1800 mAh. Nabíječka je indikovala jako nevhodné a nabíjecí proces nezahájila. Tyto letité, ale stále spolehlivě sloužící akumulátory běžně nabíjím jinak koncipovanou a také už letitou nabíječkou Ansmann PhotoCam 4 (230 V/50 Hz/8 VA), která má v případě NiMH akumulátorů AA nabíjecí proud 250 mA a nabíjecí napětí 4× 1,45 V (4× 0,37 VA). Nabíječka Energizer Intelligent CHP41EU (100–240 V, 50/60 Hz, 7,5 W) má v případě NiMH akumulátorů AA nabíjecí proud 300 mA a nabíjecí napětí 2× 2,8 V (u AAA je nabíjecí napětí stejné, ale proud nižší – 120 mA).

Stručně na závěr
Nové tužkové NiMH akumulátory Energizer Extreme a Precision jsem používal v různých elektronických přístrojích s různými „energetickými nároky“ včetně externích zábleskových jednotek. Osvědčily se mi obdobně jako nejnovější obdobné akumulátory Varta Power Accu Ready 2 Use s kapacitou 2300 mAh nebo Varta Professional Accu s kapacitou 2700 mAh.

Nabíječka Energizer Intelligent CHP41EU je jednoduše použitelná a má vše, co je třeba, včetně kontroly napětí, teploty, času a přebití, což optimalizuje počet nabíjecích cyklů. Dobře je řešena indikace nabíjení – LCD zobrazuje průběžný stav nabíjecího procesu i momentální nabití akumulátorů a druhý orientační čas, který zbývá do jejich úplného nabití. Set nabíječky Energizer Intelligent CHP41EU se čtveřicí tužkových NiMH akumulátorů s kapacitou 2000 mAh můžete zakoupit za cenu kolem 500 Kč s DPH.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: