Phottix Atlas II: test dálkového odpalovače - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Jak vybrat

Phottix Atlas II: test dálkového odpalovače

23. dubna 2014, 22.02 | Společnost Phottix nyní nabízí novou - II. Generaci bezdrátového odpalování Atlas. Zařízení umožňuje dálkové odpalování zábleskových světel či externích systémových fotografických blesků, disponuje dlouhým dosahem, spolehlivostí, nízkou spotřebou i množstvím přídavných funkcí. Systém pracuje na bázi radiových vln na frekvenci 2,4 Ghz. Oproti starším verzím Phottixů, zde výrobce zapracoval na dosahu – který je více než dvojnásobný a také přibyla funkce WRS. Navíc nový Phottix je také více univerzálním zařízením...

 

 

Phottix Atlas II lze použít jako bezdrátový odpalovač ve studiu i v exteriéru. Konektivitu zajišťuje buďto hot-shoe patice, nebo dvojice 3,5 jack zdířek (1x In/Out a 1x Out). Synchronizační čas Atlasu II činí 1/250 s. Zařízení disponuje 4 kanály (1-4) s udávaným dosahem až 350 m. Napájení zajišťuje dvojice AA baterií a nebo lze použít adaptér DC 5V (IN „U“ = 1,6-3 V). Užitečnou, novou funkcí je tzv.: WRS režim. Jde o bezdrátový modul, zastupující dálkovou (wireless) spoušť fotoaparátu. Atlas II tak můžete použít jak k samotnému odpalu blesků, tak též coby dálkovou spoušť fotoaparátu a zároveň aktivovat synchronizované záblesky. V praxi to však znamená nutnost použití ještě jednoho Atlasu II navíc (potřebujete alespoň tři Atlasy – jeden je na fotoaparátu, druhý aka dálková spoušť, třetí – přijímač propojený se světlem / bleskem).

Atlas II - výhody

Jednu z hlavních předností Phottix Atlasu II představuje jeho flexibilita – dvojice „transieverů“ (standardní sada) není rozdělena na vysílač / přijímač ale naopak – obojí lze libovolně kombinovat a použít tak jako vysílač a zároveň přijímač. Tato – na první pohled pro někoho možná nedůležitá „fíčura“ (úžasný to "počeštělý" výraz Ondřeje Neffa :-)), se mi v terénu brzy osvědčila jako geniální a neuvěřitelně praktická funkce (věřte nebo ne). Které zařízení má pracovat jako přijímač a které jako vysílač zvolíte jednoduše přepínačem TX-RX. Ovládání Atlasu II je dalším plusem, neboť se omezuje na ta úplně základní nastavení, nepředstavuje nic složitého a je ryze intuitivní (aneb v jednoduchosti je krása).

 

Praktické zkušenosti

Na fotoaparát jednoduše pomocí hot-shoe sáněk umístíte jeden Atlas a přepínač na boku nastavíte do módu TX (vysílač / transmitter). Druhý Atlas instalujete na externí fotografický blesk, popř synchronizačním kabelem k zábleskovému ateliérovému světlu. Pak stačí pouze přepnout režim Atlasu na RX (přijímač / reciever). Nezapomeňte zkontrolovat, máte-li nastaven shodný kanál na obou zařízeních. A propo kanály jsou zde celkem 4, tudiž lze pomocí 8 atlasů (4 párů) vytvořit až 4 na sobě nezávislé skupiny zábleskových systémů!

Dílenské zpracování je na slušné úrovni – posun oproti starším verzím, které byly ještě tu a tam nedotažené (sem tam něco úplně přeně nelícovalo, fórová plastová dvířka baterií apod.). Celkově působí Atlas II bytelným dojmem, což se párkrát potvrdilo i praxí, občas zkrátka nezabráníte tomu, že vám „něco“ upadne / dostane ťafku zrcadlovkou, objektivem, stativem či bleskem.

Dosah uváděný výrobcem (cca 350 m) jsme zdaleka ani nevyužili a pochybuji, že by jej kdokoli reálně v ateliéru využil. Unvitř nebyl problém s dosahem cca 40m (skrze zdi, podlahy, stropy). Odpalování fungovalo i přes dvě patra (z přízení do 2. podlaží) napříč celou budovou. Na druhou stranu v exteriérech je to jiná káva a slušný dosah může být rozhodně výhodou. V terénu jsem se dostal do vzdálenosti max 200 m. V otevřeném prostranství s přímým výhledem „vysílač - přijímač“ nebyl problém. Testoval jsem Atlas jak s externím systémovým bleskem (Canon Speedlite 580 EX) tak i s ateliérovým zábleskovým systémem Fomei (Pro 300-1200 W/s). Oproti starším verzím Phottixů je zde posun i co se týče spotřeby energie. Používal jsem původní (výrobcem dodávanou) dvojici alkalických článků, které vydržely během celého testování. To čítalo cca 4x fotografování - 2x v ateliéru, 2x venku (tj. zhruba 10 hodin provozu a více než 200 odpalů)!

Závěrem

Podobných zařízení jsou dnes na trhu desítky – pohybující se od několika set korun až po mnohatisícové částky. Seženete jak „no-name“ odpalovače (nevalné kvality) „za pár kaček“ tak i špičková zařízení typu PocketWizard – ovšem také za špičkovou cenu. Phottix Atlas II představuje kvalitní a spolehlivé příslušenství, univerzální odpalování vyšší třídy - použitelné jak do ateliéru tak na exteriérové focení. A to za rozumný peníz! Zařízení nabídne dlouhý dosah, malou spotřebu energie, jednoduché, intuitivní ovládání a spolehlivost. Během testu jsem se nesetkal s ničím, co by mi nějak výrazně vadilo. Btw: nepodařilo se mi rozchodit dálkové ovládání (funkce WRS) ale přiznávám, že jsem se tím zas tak moc nezabýval. Chyba tedy může klidně být v „obsluze“, nikoli v Atlasu samotném! Odsah balení Phottix Atlas II obsahuje: 2x přijímač/vysílač, USB kabel, kabel (jack/jack 3,5mm) pro propojení se zábleskovým světlem, poutko, 4x AA alkalické bat., CD a manuál. Phottix Atlas II je kompatibilní s fotoaparáty: Canon, Nikon, Panasonic, Olympus. Cena setu je: 3 489 Kč (vč. DPH).

Více informací na www.vffoto.com

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - profi technika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Vybíráme  » Jak vybrat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: