Je libo odolný externí disk? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Technologie

Je libo odolný externí disk?

27. ledna 2011, 00.00 | Na trhu si můžete vybírat z početného množství různých externích USB disků, ve kterých můžete jako fotografové přenášet své snímky. Nicméně pokud si prohlédnete parametry jednotlivých produktů, zjistíte, že na trhu je jen poměrně malá nabídka skutečně odolných disků, jež by byly například voděvzdorné a měly také garantovanou rezistenci vůči pádu. V našem článku vám tedy přinášíme tipy na několik externích USB disků, které snesou označení „outdoor“ a měly by bez úhony přestát i hrubší zacházení.

Parametry jako kapacita, velikost disku či rychlost otáček diskového kotouče, případně dodatečné funkce (jako například displej ukazující zbývající kapacitu disku apod.) – to jsou většinou atributy, které kromě ceny zvažuje fotograf, jenž hledá optimální úložiště pro své pořízené snímky a data. Samozřejmě dalším faktorem, který při nákupu externího disku hraje nemalou roli, je samotný design produktu, tedy jestli se fotografovi externí disk vizuálně zamlouvá. Koneckonců výběr disku by bezesporu vystačil na samostatný článek, ale nyní se budeme věnovat poněkud jinému tématu.

V dnešním článku se zaměříme na jednu dnes stále nedoceněnou vlastnost externích disků, a to sice jejich odolnost vůči nepříznivým podmínkám či hrubému zacházení. Pokud se z této perspektivy podíváme na spektrum externích disků, jež se dnes na trhu prodávají, zjistíme, že většina výrobců kategorii „outdoor“ disků poněkud „zanedbává“. Přitom se ale jedná o segment výrobků, jež by speciálně u fotografů, kteří často realizují náročné fotografování v exteriéru, nalezly nemalý ohlas. Koneckonců důkazem toho může být například nedávný vzestup kategorie „outdoor“ fotoaparátů, které se dnes objevují v nabídce nemálo výrobců digitálních kompaktů (například Canon, Olympus, Panasonic, Fuji a další), ačkoliv dříve se takové přístroje prakticky neprodávaly. Nicméně poslední dobou se situace ohledně trhu s odolnými USB disky přece jen začíná zlepšovat – pomalu totiž roste počet výrobců, kteří tento druh externích disků nabízejí.

Podívali jsme se tedy po internetu, abychom vám dali některé tipy na vybrané externí disky, jež díky své odolné konstrukci dokáží ustát hrubé zacházení či nepříznivé počasí. Jedná se o přenosná disková pole, která podle nás splňují kritérium odolných „outdoor“ disků. Těmito kritérii myslíme například páduvzdornost či voděodolnost (nejlépe obojí zároveň), což jsou vlastnosti, jež ocení každý fotograf pracující v extrémnějších podmínkách. Jinými slovy si tedy uvedeme ty disky, které by podle svých papírových parametrů měly bez úhony třeba ustát pád z výšky či polití vodou, popřípadě je nerozhodí pobyt v bahně nebo písku. Pojďme si tedy stručně představit ty „outdoor“ externí disky, jež uvedené nároky mohou splňovat.

ioSafe Solo - Nezničitelný tank mezi externími disky
Začněme třeba tím pravděpodobně nejodolnějším externím diskem, který je dnes na trhu k sehnání. Je to disk s označením ioSafe Solo. Zajímavostí toho externího USB disku, jemuž mnozí přezdívají „tank“, je jeho vysoká míra odolnosti vůči takřka všem způsobům hrubého zacházení, které se v běžné fotografické praxi „mohou“ vyskytnout. Jedná se o pevný disk opatřený ultra-odolným krytem, který se aktuálně nabízí ve verzích 500 GB, 1 TB, 1,5 TB a 2 TB. Díky zabudovanému USB konektoru jej můžeme řadit také mezi mobilní USB zařízení. Co všechno toto „datové monstrum“ dokáže přežít?

Disk ioSafe Solo například nerozhodí 30-minutový pobyt v plamenech ohně o teplotě do 840 °C (samozřejmě po takové době strávené v ohni je nutné kvůli shořelým USB konektorům vnější kryt disku odstranit a pak jej připojit jako interní disk k PC).

Tento odolný „solitér“ mezi „outdoorovými“ disky dále bez poškození zvládne ponor ve vodě do hloubky 3 metrů (v této hloubce má disk garantovanou vodotěsnost po 72 hodin). Výrobce sice překvapivě v parametrech produktu neuvádí údaje o odolnosti disku při pádu z určité výšky, ale soudě podle jeho už od pohledu bytelné kovové konstrukce by takové zařízení mělo ustát pád minimálně z výšky 1 metru. Ale to je pouhá spekulace, kterou bez praktického odzkoušení nelze potvrdit.

Asi největší nevýhodou (z pohledu fotografa) tohoto disku budou jeho rozměry a váha (disk připomíná krychli, nikoliv placku), kvůli nimž bude obtížné jej přenášet například ve fotobatohu.

Nicméně pro zvědavce, kteří by chtěli vidět daný disk v „extrémní akci“, doporučujeme shlédnout demonstrační videa, jež můžete najít např. ZDE. Další informace o externím disku ioSafe Solo najdete na stránkách výrobce. Dodejme, že externí harddisky ioSafe Solo se momentálně dají sehnat pouze v zahraničí za cenu, která záleží na zvolené kapacitě disku (od cca 150 USD/3 000 Kč za 500 GB do 370 USD/7 400 Kč za 2 TB).

Externí USB disk ioSafe Solo – hlavní charakteristika:

 • Odolný vůči ohni o teplotě až 840 stupňů Celsia (max. 30 minut); vodotěsný do hloubky cca 3 metrů (max. 72 hodin); garance uhrazených nákladů za servis při obnově ztracených dat po dobu až 3 let (do částky 1 000 USD)
 • Dostupná kapacita: 500 GB, 1 TB, 1,5 TB, 2 TB
 • Rozměr diskového kotouče: 3,5 palce
 • Rychlost otáček: 7 200 ot./s
 • Rychlost přenosu dat: až 480 Mbits/s
 • Napájení: AC Input (100-240 V, 50-60 Hz, 1.0 A ); DC Output (12 V @ 2 A ); USB
 • Rozměry: cca 127 x 180 x 279 mm
 • Váha: cca 2 200 g

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Externí disk ioSafe Solo

Externí disk ioSafe Solo

Externí disk ioSafe Solo v tvrdém testu on-line magazínu Cnet.com. Myslíme, že k odolnosti tohoto disku není třeba dalšího komentáře aneb něco na té odolnosti disku vůči ohni bude...

LaCie Rugged USB 3.0 – „Gumídek“ mezi externími disky
Společnost LaCie již delší dobu nabízí sérii odolných USB disků, které se od konkurence odlišují nejen svým zjevem (osobitý design disku navrhl Neil Poulton), některými parametry odolnosti, ale i podporou nejnovějšího rozhraní USB 3.0, jež zajišťuje rychlejší přenos dat (3x rychlejší než USB 2.0). Externí disky LaCie Rugged USB 3.0 se prodávají ve verzích s kapacitou 500 GB, 750 GB a 1 TB. Povrch tohoto disku je výrazně pogumovaný, což mu umožňuje přežít pád na tvrdý povrch až z výšky 2,2 metru. Na rozdíl od výše uvedeného disku ioSafe Solo však toto zařízení není zcela vodotěsné (je pouze voděvzdorné). Cena LaCie Rugged USB 3.0 disku se pohybuje od cca 2 700 Kč (verze 500 GB). Další informace o tomto externím disku LaCie Rugged USB 3.0 můžete najít na webu výrobce.

Externí disk LaCie Rugged USB 3.0 – hlavní charakteristika:

 • Odolný vůči pádu z výšky až 2,2 metru; povrch disku je vybaven ochrannými prvky z gumové pryže; odolnost vůči poškrábání; voděvzdorný povrch
 • Dostupná kapacita: 500 GB
 • Rozměr diskového kotouče: 2,5 palce
 • Rychlost otáček: 7 200 ot./s
 • Rychlost přenosu dat: až 5 Gbits/s
 • Napájení: USB
 • Rozměry: cca 190 x 28 x 145 mm
 • Váha: cca 241 g

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Externí disk LaCie Rugged USB 3.0

Externí disk LaCie Rugged USB 3.0

Silicon Power Armor A10 – ani mráz ho nerozhodí...
Mezi velmi odolné externí disky můžeme také zařadit zařízení Armor A70, které vyrábí společnost Power Silicon. Už samo přízvisko v názvu „Armor“ („Obrněnec“) napovídá, že tento disk dokáže přežít zacházení, které by se asi stalo pro „obyčejné“ USB disky osudným (ne náhodou tento disk prošel náročným testem splňujícím požadavky U. S. Army). Takže pokud si fotograf tento disk vezme s sebou například na polární kruh do mrazu -40 stupňů, nemusí se obávat, že mu jeho fotografie uložené na tomto zařízení řeknou „sbohem“. Uvedený disk je možné rovněž používat třeba ve „středně roztopené sauně“ při teplotě až +70 stupňů Celsia. Pokud vám tento disk vypadne z fotobatohu kupříkladu do potoka, není se rovněž čeho bát, poněvadž tento disk má garantovanou vodotěsnost do hloubky 1 metru (po dobu 30 min). Pevný kovový skelet navíc disku propůjčuje určitou odolnost vůči tlaku a pádu z výšky (zařízení dokáže zůstat neponičené při pádu z výšky až 122 cm). „Obrněnec“ Silicon Power Armor A10 se vyrábí ve verzích s kapacitou 250, 320, 500 a 640 GB.

Další zajímavostí uvedeného datového ústrojí je sofistikovaný systém zálohovaní dat pomocí stisku příslušného tlačítka, kterým daný disk disponuje. Sytě žluté zbarvení obalu disku usnadní fotografovi jeho hledání, pokud by ho například nešťastnou náhodou vytrousil kupříkladu někde v lese či na louce. Cena externího USB disku Silicon Power Armor A10 se v současné době pohybuje od cca 2 000 Kč. Další informace o externím USB disku Armor A10 můžete najít na stránkách výrobce.

Externí disk Silicon Power Armor A10 – hlavní charakteristika:

 • Odolný vůči pádu z výšky až 1,2 metru; povrch disku je vybaven ochrannými prvky z gumové pryže; vodotěsný do hloubky 1 metru, mrazuvzdornost do teploty -40 stupňů Celsia, odolný do teploty až + 70 stupňů Celsia; tlačítko pro zálohování dat; produkt prošel testem U. S. Army; možnost zašifrování dat uložených na disku
 • Dostupná kapacita: 250, 320, 500 a 640 GB
 • Rozměr diskového kotouče: 2,5 palce
 • Rychlost otáček: neuvedeno
 • Rychlost přenosu dat: až 480 Mbits/s
 • Napájení: USB (rozhraní USB 2.0)
 • Rozměry: cca 136,0 x 82,5 x 19,8 mm
 • Váha: cca 200 g

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Externí disk Silicon Power Armor A10

Externí disk Silicon Power Armor A10

Toshiba SecuRED - bezpečně na červenou!
Dráždivě červenou barvou se vyznačuje odolný externí disk z produkce společnosti Toshiba. Tento USB disk disponuje masivním kovovým pláštěm, jenž je vybaven těsněním, takže jmenovaný disk zvládne polití vodou stejně jako působení tlaku. Výrobce Toshiba externí disk SecuRED vybavil některými šikovnými „vychytávkami“, jako je například čidlo rozeznávající volný pád přístroje ve všech směrech (toto čidlo v okamžiku pádu přístroje oddálí čtecí hlavy harddisku od ploten, čímž se ochrání cenná data). Fotografové si mohou na disku svá fotografická data rovněž zašifrovat, přičemž jmenovaný disk ochranu soukromí uživatele zvyšuje také zabudovanou čtečkou otisku prstů. Tento disk působí sice zajímavě, ale podle nás na dnešní dobu disponuje poměrně malou kapacitou (pouze 200 GB), což považujeme za jeho citelnou nevýhodu (vzhledem k jeho nemalé pořizovací ceně). Externí USB disk Toshiba SecuRed 200GB je možné v ČR zakoupit za cenu od cca 5 000 Kč. Další informace o Toshiba discích můžete najít na webu výrobce.

Externí disk Toshiba SecuRED – hlavní charakteristika:

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Externí disk Toshiba SecuRED

Externí disk Toshiba SecuRED

A-DATA SH93 – vodotěsný fešák
Outdoor externí USB disk SH93 od společnosti A-DATA se může pochlubit kromě atraktivního designu (pestrobarevný pryžový kryt s protiskluzovým zvlněním) také velmi univerzální mírou odolnosti. Je totiž nejen páduvzdorný (výrobce sice neuvádí, z jaké výšky, ale disk splňuje vojenskou normu U. S. Army MIL-STD-810F 516.5), ale rovněž i plně vodotěsný do hloubky 1 metru po dobu 30 minut (splňuje nároky testu IEC 529 IPX7). Za šikovný „zlepšovák“ jmenovaného zařízení můžeme považovat systém uchycení USB kabelu, který je možné při přenášení obepnout okolo disku. Pokud k těmto přednostem A-DATA SH93 ještě přičteme jeho kompaktní rozměry a relativně nižší cenu (500GB verze disku je možné dnes sehnat už od ceny cca 1 400 Kč - verze s kapacitou 500 GB), pak je jasné, že se jedná o zařízení s vysokým poměrem výkon/cena. Z našeho pohledu se tak jedná o favorita v daném segmentu „outdoorových“ disků. Více informací o uvedeném disku se můžete dočíst na stránkách výrobce.

Externí disk A-DATA SH93 – hlavní charakteristika:

Externí disk A-DATA SH93

TRANSCEND StoreJet – vibracím navzdory!
Na závěr si uveďme externí disk, který můžeme z určitého pohledu také zařadit mezi „outdoor“ zařízení, i když v jeho specifikaci není uváděno nic o jeho voděvzdornosti. Jedná se o USB disk TRANSCEND StoreJet, který nabízí především bytelný a elegantní design, barevně připomínající armádní výzbroj.

Tento disk rovněž prošel podle výrobce testem odolnosti u americké armády a jeho zajímavostí je dvojúrovňová ochrana proti otřesům. Takže pokud se rozhodnete zálohovat svá fotografická data například na korbě ďábelsky rozjetého Jeepu, uhánějícího jako o závod divokou krajinou, neměl by vás tento disk zklamat. Podobně jako další vyspělá zařízení podobného typu, disponuje i tento USB disk speciálním tlačítkem iniciujícím zálohování dat (funkce „Auto-Backup“). Uvedený disk se vyrábí v různých verzích lišících se velikostí diskového kotouče (1,8 palce či 2,5 palce) a v kapacitě (120, 160, 250 a 640 GB). Ceny těchto disků se pohybují v rozmezí od cca 1 050 Kč do cca cca 1 800 Kč verze s USB 3.0). Další informace o TRANSCEND StoreJet discích naleznete na webu výrobce.

Externí disk TRANSCEND StoreJet (verze s kapacitou 640 GB) – hlavní charakteristika:

Podrobnější technickou specifikaci naleznete ZDE

.

Externí disk TRANSCEND StoreJet

Závěr

Samozřejmě není v našich silách sestavit úplný seznam „outdoor“ externích disků, které je dnes možné najít na trhu. Proto berte uvedený výčet odolných disků jako pouhou inspiraci pro případ, že si chcete pořídit pro svá fotografická data úložiště disponující větší mírou odolnosti, než tomu je v případě běžných USB disků.

Přestože jsou „outdoor“ externí disky stavěné na hrubší zacházení, snažte se s nimi (pokud si je pořídíte) zacházet ohleduplně a jejich odolné kvality raději „prověřte“ jen v případě nenadálých nehod. Životnosti externích disků takový přístup jen prospěje.

Zdroje: Internet a Heureka.cz

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: