Komu se vůbec vyplatí koupě elektronické zrcadlovky? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Technologie

Komu se vůbec vyplatí koupě elektronické zrcadlovky?

DF hledáček polemika

13. září 2005, 00.00 | S tím jak dramaticky klesla cena digitálních zrcadlovek (DSLR) a zároveň se objevují stále výkonnější a výkonnější elektronické zrcadlovky (EVF), dostávají se tyto dvě technologie do zdánlivě velmi ostré konkurence. Komu se vlastně vyplatí investice do EVF fotoaparátu, když tyto přístroje stojí často stejně jako poctivé zrcadlovky?

Pojem elektronická zrcadlovka (EVF) je u nás poměrně zažitý, i když do dnešního dne vzbuzuje u některých puritánů silný odpor. Není se čemu divit, protože tyto fotoaparáty v sobě nemají jediné zrcadlo a svou konstrukcí mají mnohem blíže ke kompaktům než k tradičním SLR fotoaparátům. Nicméně funkčně do jisté míry kopírují, napodobují, suplují či chcete-li převyšují DSLR přístroje, a tak se dá význam tohoto označení ospravedlnit. Jen pro jistotu zopakujme, že jako elektronická zrcadlovka (zkratkou EVF) se označuje ten fotoaparát, který má v hledáčku umístěný miniaturní displej, který zobrazuje obraz získaný přímo z čipu fotoaparátu.


Konica Minolta Z6 - typický zástupce moderní nižší třídy EVF

Než vyneseme definitivní ortel o tom, pro koho EVF ano a pro koho ne, shrňme si základní výhody a nevýhody tohoto technického řešení. Některé vlastnosti si samozřejmě v závislosti na subjektivních požadavcích můžete mezi těmito kategoriemi přeřadit, protože naše hodnocení bude děláno z pohledu mírně erudovaného zapáleného fotoamatéra, pro kterého je EVF primárně určena. Zároveň se zaměříme na srovnání EVF a DSLR.

Výhody EVF konstrukce:

  • V elektronickém hledáčku je zobrazováno to, co reálně snímá čip fotoaparátu, a tudíž může být zobrazen výsledek s maximální přesností. Zohledněn je optický i digitální zoom, veškeré nastavení expozice a hlavně i zpracování snímku. Podobně jako DLSR hledáček zohledňuje použití všech předsádek, filtru apod. a navíc může zobrazit i vliv všech elektronických procesů uvnitř fotoaparátu.
  • V elektronickém hledáčku může být obraz doplněn o libovolné informace, které lze umístit kamkoli na ploše hledáčku a potenciálně libovolně je přeskupovat, aktivovat či vypínat. Vše záleží čistě na tvůrcích firmwaru. Dobrým příkladem praktické pomůcky může být například živý histogram či zobrazení přepalů před expozicí přímo v hledáčku.
  • Elektronické stejně jako kompakty jsou takzvaně all-in-one konstrukce. Objektiv je tudíž nedílnou součástí těla, je pro něj optimalizován, nehrozí nekompatibilita, vniknutí prachu při výměně apod. Optická soustava může být navržena přesně pro konkrétní čip, jeho velikost, rozlišení a další charakteristiky.
  • Elektronické zrcadlovky až na výjimky (např. Sony R1) používají malý čip, což umožňuje zmenšit celou optickou soustavu, a tak snížit hmotnost a radikálně zmenšit velikost celého těla. To ocení každý kdo hodně cestuje, či chce mít fotoaparát pravidelně při ruce.
  • Díky malému rozměru čipu je zároveň poměrně výrobně snadné dosáhnout dobré světelnosti objektivu i při často velkých rozsazích ohnisek.
  • Díky malému rozměru čipu je možné konstruovat fotoaparáty s velkým rozsahem zoomu nabízející často i velmi dlouhá ohniska při zachování velmi malých rozměrů.
  • Díky malým reálným ohniskovým vzdálenostem objektivů mají tyto fotoaparáty ve většině situací velkou hloubku ostrosti, což výrazně zjednodušuje laikovi práci s ostrostí snímků.
  • Ovládání často vychází z kompaktních řad výrobců a pro laické uživatele je tak často srozumitelnější, případně tato skutečnost výrazně usnadňuje přechod z kompaktů do třídy EVF.
  • Fotoaparáty jsou primárně určeny pro laickou veřejnost, takže nabízejí podobně jako kompakty maximum automatických funkcí, provádějí razantní optimalizaci a doostření obrazu a jsou často vybavovány pomocnými funkcemi jako je stabilizace obrazu, chytré systémy autofokusu, kreativní expoziční režimy apod.


Sofistikovaný model EVF - Panasonic FZ-30, který si však stále zachovává malý snímač a s ním spojené vlastnosti

Nevýhody EVF konstrukce:

  • Obraz v elektronickém hledáčku nenabízí tolik detailů a tak jemnou kresbu jako optický hledáček. Tato skutečnost prakticky znemožňuje manuální ostření a částečně zkresluje zobrazení scény.
  • Barevnost obrazu v elektronickém hledáčku se může lišit od skutečnosti z důvodu omezeného počtu zobrazovaných barev či z důvodu přílišného kontrastu.
  • Rychle se pohybující scény nejsou u některých modelů elektronických hledáčků zobrazovány zcela plynule a při expozici trpí některé modely až sekundovým zatměním či zastavením obrazu v hledáčku.
  • Malý čip má výrazně horší citlivost na světlo, což zvyšuje množství šumu v obrazu a zároveň výrazně omezuje rozsah použitelných citlivostí.
  • Konstrukce all-in-one neumožňuje výměnu objektivu, a tak omezuje kvalitu záznamu a flexibilitu fotografa ve specifických situacích.
  • Objektivy elektronických zrcadlovek často trpí vadami jako je soudkovitost, aberace, vinětce apod., které pramení z poměrně malých rozměrů v kombinaci s velkým rozsahem ohnisek.
  • Jsou většinou pomalejší a vyžadují si delší prodlevy při startu, zaostřování a domáčknutí spouště.
  • Pasivní autofokus z důvodu velkého rozsahu ohnisek potřebuje delší čas na zaostření a častěji selhává.
  • Malá plocha snímače v kombinaci s vysokou hustotou buněk a omezenou citlivostí znemožňují používání vysokých clonových čísel.
  • Objektivy s velmi malými reálnými ohniskovými vzdálenostmi znemožňují plnohodnotnou práci s malou hloubkou ostrosti.
  • Ne vždy umožňují elektronické zrcadlovky získat obraz nepoznamenaný silnými korekcemi ve fotoaparátu.
  • Často se zoom objektivu ovládá pomocí tlačítek což je pomalejší a méně přesné než ovládání prstencem.
  • Provoz elektronického hledáčku spotřebovává energii z akumulátorů.
  • Při nízkých teplotách může být zobrazení na displeji v hledáčku zpomaleno, zkresleno či může zcela přestat fungovat.
  • Při špatných světelných podmínkách elektronický hledáček s vysokým jasem často oslňuje.


Sony R1 je první EVF s velkým snímačem, která má již velmi blízko k DSLR třídě

Pro koho jsou tedy EVF určeny?
Pokud se budeme bavit o elektronických zrcadlovkách nižší kategorie, tak pak je jejich určení poměrně jasné. Pokud preferujete malý (velikost podobná kompaktu), lehký (hmotnost do 300 gramů) a universální fotoaparát (velký rozsah ohnisek), který vám bude maximálně pomáhat řešit běžné fotografické situace, se kterými si né vždy víte rady (velká hloubka ostrosti, automatika, hodně informací v hledáčku, doplňkové funkce), pak je tato třída EVF určena přesně pro vás. Navíc pořizovací cena je výrazně nižší než u DSLR.
Pokud se budeme bavit o špičkových modelech objevujících se dnes na trhu, pak přestává platit celá řada záporných a zároveň i kladných vlastností vyjmenovaných výše. Tyto přístroje již mají velmi blízko zejména rozměrově, hmotnostně a ovládáním k DSLR. Pokud se pro ně uživatelé rozhodnou, tak je to většinou jakýsi mezikrok na cestě do světa DSLR, který je motivován buď finančními možnostmi či některými vlastnostmi z předchozího seznamu.

Shrnutí
Přestože jsou kompaktní fotoaparáty stále lépe a lépe vybavené a digitální zrcadlovky stále dostupnější, zůstává kategorie EVF stále smysluplnou alternativou. Nižší modely jsou určeny zejména méně zkušeným uživatelům toužící po lepším řešení, než je kompakt. Vyšší modely jsou zase cestou pro ty, kdo hledají komfort zrcadlovky a nemají prostředky na DSLR a zejména na další objektivy a příslušenství. Samozřejmě před nákupem EVF fotoaparátu je vždy potřeba si uvědomit vlastnosti této technologie a zejména si v praxi vyzkoušet kvalitu obrazu v elektronickém hledáčku.

Závěrem bychom vás velice rádi vyzvali k diskuzi na téma výhodnosti či nevýhodnosti EVF technologie, protože v tomto směru hrají velkou roli osobní preference a subjektivní kritéria. Podělte se s ostatními čtenáři o svou zkušenost s EVF či DSLR fotoaparáty.

Tématické zařazení:

 » Vybíráme  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

EVF není zrcadlo

Autor: Hitman Muž

Založeno: 13.09.2005, 02:01
Odpovědí: 19

EVF nikdy nebude dosahovat kvalit DSLR. Není to fyzikálně možné, neb by jsme mohli vyřadit pár základních fyz. poznatků:).Možná se přiblíží ale pořád to bude příliš daleko. EVF je trend, který ještě nějakou dobu potrvá a to je jedině dobře. Ceny půjdou dolů a podle mě časem nenajdeme EVF nad 18k. Neboť by se blížili '' low dslr '' a to by byla pořád ještě sebevražda. Ale jedno se EVF nedá upřít, přinesli do světa fotografování velký kus práce a to je jedině dobře. Když se koukám co se vydává za bomba EVF, tak žasnu S 9500, nový sony R1 . TO jsou naprosté bomby. Ale pak se můžete podívat co ukuchtil Canon se svoji 5D. EVf a DSLR jsou dvě rovnoběžky které se ještě nějaký pátek nestřetnou a nebudou zápasit o zákazníka ( teda pokud zrcadlovka neklesne pod 15 K, což se do 1,5 roku může stát). Ale na jednom se shodnem asi všichni. Nejvíc záleží na tom kdo za tím fotákem stojí

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF není zrcadlo

Autor: ivan Muž

Založeno: 13.09.2005, 10:25

"EVF nikdy nebude dosahovat kvalit DSLR. Není to fyzikálně možné ..." Co je to prosim za blabol???? Fyzikalne to samozrejme mozne je (Fyzikalni zakony jsou stejne jako pro DSLR, tak pro EVF). Ovsem neni to pravdepodobne z obchodnich duvodu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: EVF není zrcadlo

Autor: Fitman Muž

Založeno: 13.09.2005, 14:16

No resi se to tedko na diskuzi. Ano, elektrina je rychla ale svetlo bude vzdy rychlejsi. Takže zrcadlo bude vzdy rychlejsi. Je tu spousta omezeni. Furt se koukas na malou obrazovku a ta NIKDY nebude ukazovat jako zrcadlo. Fajn, casem možná bude EVF mít v hledáčku 2 mpix ale zrcadlo bude mít víc. Takže:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: EVF není zrcadlo

Autor: Mojmír Šera Muž

Založeno: 13.09.2005, 17:07

Vážený pane, píšete nesmyslné bláboly. Zrcadlo je proncipiálně pomalejší, protože se musí MECHANICKY sklopit a vráti zpět. Byly sice pokusy s polopropustným zrcadlem, ale zašly na úbytě.
Obrazovka principiálně může ukazovat lépe jak zrcadlo, není technický problém zvětšit obraz libovolně. Je to otázka cny a vývoje. Zrcadlo svoje možnosti vývoje už prakticky vyčerpalo, EVF je na jeho začátku.
A je tu ještě jeden, podle mého názoru nejdůležitější aspekt. V čláku je napsaní nebetyčná blbost "Barevnost obrazu v elektronickém hledáčku se může lišit od skutečnosti ..." jako nevýhoda proto DSLR. Pravý opak je pravdou!!! Na rozdíl od zrcadlovky vidíme v EVS skutečnou barevnost tak, ajk bude zaznamenána. Nebo snad obraz v hledáčku zmodrá, nastavíme-li na slunci (omylem) teplotu chromatičnosti pro umělé světlo?!? Nebo bude černobílý, když fotíme černobíle? A nejmarkantnější je to u infračervené fotografie. Nasadíme-li na objektiv černý filtr, vidíme v EVS co bude na snímku, zatímco v hledáčku DSLR h... pardon, chci říci nic.

Odpovědět na příspěvek

Ještě jednou bez překlepů

Autor: Mojmír Šera Muž

Založeno: 13.09.2005, 17:10

Zrcadlo je principiálně pomalejší, protože se musí MECHANICKY sklopit a vrátit zpět. Byly sice pokusy s polopropustným zrcadlem, ale zašly na úbytě.
Obrazovka principiálně může ukazovat lépe jak zrcadlo, není technický problém zvětšit obraz libovolně. Je to otázka ceny a vývoje. Zrcadlo svoje možnosti vývoje už prakticky vyčerpalo, EVF je na jeho začátku.
A je tu ještě jeden, podle mého názoru nejdůležitější aspekt. V článku je napsaní nebetyčná blbost "Barevnost obrazu v elektronickém hledáčku se může lišit od skutečnosti ..." jako nevýhoda proto DSLR. Pravý opak je pravdou!!! Na rozdíl od zrcadlovky vidíme v EVF skutečnou barevnost tak, jak bude zaznamenána. Nebo snad obraz v hledáčku zmodrá, nastavíme-li na slunci (omylem) teplotu chromatičnosti pro umělé světlo?!? Nebo bude černobílý, když fotíme černobíle? A nejmarkantnější je to u infračervené fotografie. Nasadíme-li na objektiv černý filtr, vidíme v EVF co bude na snímku, zatímco v hledáčku DSLR vidíme h... pardon, chci říci nic.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ještě jednou bez překlepů

Autor: Hitman Muž

Založeno: 13.09.2005, 17:49

Koukám že rozdíl mezi první a druhou odpovědí je dost markantní, (zdá se že jste mezi nima vychladl:). Dobře, možná se pletu, mozná ne, ale asi jo, fotím opravdu chvilku cca 3/4 roku a rozhodně nepatřím mezi knihomolu. Ale zase mám vystudovanou elektro, takže vím že elktřina je pěkný prevít. Na jednom se asi schodnem. Nejrychlejší je rychlost světla a tu nic zatím nepřekoná. Taky jak jste zmínil jsou zde ty polopropustná zrcadla a ty jsou podle mě budoucnost. Dále, koukáte se raději do přírody přes otevřené okno a nebo přes obrazovku? dále jste zmínil infra foto, a o tom si netroufám polemizovat, pač bych kecal kraviny. Další věc, myslíte, že chipu který je vlastně otevřen nonstop to dělá dobře. Já bych řekl že ne. A taky jsem přemýšlel nad tím jak se počet elektro součástek zvětšuje, že možná budeme mít časem přimontovány vespod chladič. A schrnutí. Novinky jako S9500 a R1 jsou naprosté bomby, ale pořád je to určené pro amatery a tak to z§stane. EVF = amaterská třída. Ale opakuji, nejvíc záleží kdo to drží. Takže s pozdravem pane Šero a snad jsem vás moc nenaštval. Pokud se v něčem mýlím tak fajn. Jsem amater který používá selský rozum

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ještě jednou bez překlepů

Autor: Mojmír Šera Muž

Založeno: 13.09.2005, 18:19

Vůbec jste mě nenaštval a neměl jsem tudíž důvod chladnout - úvod jsem vypustil protože jsem opravu překlepů udělal formou odpovědi sobě samému. Tvrdit že zrcadlo je rychlejší než elektřina mi pořád připadá jako blábol :-) Mezi rychlostí světla a elektrického proudu je sice rozdíl, ale ten má pro nás asi takový význam jako desetikorunová sleva na nejnovějším modelu Mercedesu. Popopropustná zrcadla jsou spíše minulost. Pokud vím, tak u kinofilmové zrcadlovky je použil jen Canon asi před 30 nebo 40 lety u modelu určeného pro sport, který uměl spoutu obrázků za vteřinu a zrcadlo to prostě nestíhalo. Podrobnosti si bohužel nepamatuji, ale nikdo další ho nenásledoval. Nevím jestli se zkracuje životnost chipu když na něj pořád dopadá světlo, možné to je, ale s ohledem na jeho zastarávání to považuji za marginální. Spíš mi vadí, že chipy jsou nevýměnné a že nejde u foťáku posílit paměť nebo vyměnit procesor jako u počítače. EVF se vyrábí jen amatérské třídě, ale pricipiálně jde udělat i super profi model s výměnnými objektivy. A měl by tu váhodu, že objekty by mohly jít až skoro k čipu, což by zejména u těch širokoúhlých byla obrovská výhoda. EVF má i výhodu že nebouchá zrcadlo a závěrka, tudíž se udrží delší časy (nemluvě o rušení třeba na konzertech) a tudíž by byly vhodné nejen pro FF ale i pro středoformát. Uvidíme, kudy se bude ubírat vývoj. (P.S. mám jak EVF tak DSLR :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ještě jednou bez překlepů

Autor: axonza Muž

Založeno: 13.09.2005, 19:21

hádám, že EVF celkem brzo zrcadlovky porazí. Jakmile totiž klesne cena čipu, začnou se vyrábět výměnné objektivy už rovnou s vlastním čipem, při výměně objektivu se tedy čip nezapráší. No a koukat na kvalitní displejík je výhodnější než koukat skrz objektiv protože obraz vidím tak, jak bude na výsledné fotce. Vidět ho jako "skrz okno" sice může být hezčí, ale fotím kvůli fotkám, né kvůli hezčímu pohledu skrz foták.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ještě jednou bez překlepů

Autor: habanr Muž

Založeno: 13.09.2005, 20:22

Hlavnimi duvody proc nejsou EVF vhodne pro profesionalni pouziti jsou nasledujici:
- EVF vetsinou maji male rozliseni hledacku a ani ho mit prilis vetsi nebudou, protoze by se tim velmi zvysovala cena fotoaparatu...
- EVF neni vhodne pro rychle foceni, protoze existuje a to ne male zpozdeni ve zpracovani obrazu a jeho dodani do hledacku
- u EVF musi byt stale napajen snimac, to vede k jeho zahrivani a tim zvysovani jeho sumu
- u EVF je radove vetsi spotreba energie z duvodu staleho napajeni snimace a hledacku

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Ještě jednou bez překlepů

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 13.09.2005, 20:44

Ono se taky říkalo, že nic těžšího vzduchu nemůže létat, nebo, není to tak dávno, že TFT LCD panely jsou příliš drahé a nikdy CRT monitory nenahradí. Vycházíte z dnešního stavu techniky, což obvykle vede k chybným předpovědím. Třeba - rozmach počítačů a internet nikdo nepředpovídal - v některých sci-fi kosmonauti počítali na logaritmickém pravítku. A kde jsou počítače dnes? I ve vašem foťáku...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Ještě jednou bez překlepů

Autor: habanr Muž

Založeno: 13.09.2005, 21:08

Pri libovolne urovni techniky vzdy platit
- EVF snimac a hledacek, pokud bude na zaklade elektroniky, bude spotrebovavat energii tzn., ze vzdy bude spotreba EVF vetsi.
- neni nic rychlejsiho nez svetlo tzn. mechanismus prenosu obrazu pres objektiv, zrcadlo, hranol hledacek, oko je nejrychlejsi mozny. Se zvysujicim se rozlisenim snimace EVF a hledacku navic narustaji prenasene objemy dat a naroky na vypocetni vykon sig. procesoru to vede ke zvysovani zpozdeni a spotreby...

Odpovědět na příspěvek

EVF zrcadlo převálcuje

Autor: Mojmír Šera Muž

Založeno: 13.09.2005, 21:52

EVF snímač a hledáček bude vždy spotřebovávat energii, ale už CMOS má menší spotřebu než CCD a kdoví co ještě přijde. A baterie jsou stále kapacitnější a levnější.
V elektronických přístrojích není nic pomalejšího než mechanické díly, tzn. mechanismus přenosu obrazu přes objektiv, zrcadlo, hranol hledáček je nejpomalejší a nejporuchovější část digitálu a především je omezujícím limitem konstrukce. Ostatně, ani čistě mechanické závěrky dnes neexistují, jsou řízeny elektronicky protože je to mnohem jednoduší, levnější a spolehlivější než je řídit mechanicky. EVF lze zabudovat kamkoliv a rozlišení v řádu ne desetin ale celých Mp (nebo dokonce desítek Mp?) na sebe nenechá dlouho čekat. Není problém vyrobit EVF pro středí a velký formát, kde je zrcadlo a hranol něco jak Brontosaurus. A datové toky? Před pouhými 4 lety byly ve dvousettisícových profesionálních DSLR 3Mp čipy (slovy: třímegapixlové!) a vedly se diskuse, že když se bude zvyšovat rozlišení, nebude stíhat procesor a nebude stačit kapacita paměťové karty. Dnes je 8Mp v kompaktech, za chvíli bude v mobilech a kapacita karet se měří na GB a co nevidět se bude počítat v desítkách GB. Jak je to dávno co výrobci desktopových procesorů soupeřili, kdo první dosáhne frekvence 1GHz a dnes je to low end ...... Mechanické díly dosáhly limitu svého rozvoje. Elektronika má sice také limity, ale ty jsou zatím v nedohlednu.

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF zrcadlo převálcuje

Autor: Hitman Muž

Založeno: 13.09.2005, 23:59

Dobre i kdyby jsi mel pravdu tak se ti zeptam. Kde potrebujes vic jak 8 snimku za sekundu? Zda se ti to malo. A zrcadlo nenarazilo v zadnem pripade na limity. Dalsi vec. Fajn, zaverka, zrcadlo je poruchovejsi nez jina elektronicka soucastka, ale nesmis pominout ze EVF jich ma daleko vice. Dale pokud je funkcnich Z1 polovina tak je to moc a kolik je funkcnich 300D? 80% a vice. Ale zase 300D je 8* drazsi. Zrcadlo ma jeste budoucnost, a podle me se mozna casem jeste zvetsi chip a to bude žůžo. Malí chipi jsou mrtví. je to prostě šumák. Ale v žádným případě EVF nezavrhuji, dokonce jsem jeden čas chtěl S7000.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: EVF zrcadlo převálcuje

Autor: Mojmír Šera Muž

Založeno: 14.09.2005, 01:31

Já nejsem sporťák abych potřeboval 8 snímků za vteřinu, mě stačí bohatě dva. Zrcadlo na konstrukční limity narazilo už dávno - krom klasické konstrukce bylo vyzkoušeno i sklápění do strany, částečné zasunutí a sklopení i polopropustné zrcadlo a nedokážu si představit revoluční koncepci, která by vyřešila hlavní problém - značnou vzdálenost zadní čočky od čipu. Hluk a otřesy také principiálně nejdou odstranit, jen zmenšit. Jistě, lepší tlumení a další dílčí zlepšení to ano, ale to jsou všechno kosmetické změny. Zrcadlovky se budou samozřejmě vyrábět dál, ale až technika dospěje k několikamegapixelovým EVF s rychlým překreslováním, zazvoní zrcadlům hrana. LCD obrazovkám byl taky vytýkán malý pozorovací úhel, pomalé překreslování a hlavně cena a přesto nezadržitelně nahrazují CRT monitory, přestože stále ještě nedosahují jejich kvalit. Kdyby se Canon věnoval zlepšování EVF s takovou vervou, s jakou se zakousl do technologie CMOS, která byla ještě před pár lety ve srovnání s CCD považována za podřadnou a zkonstruuje pár objektivů takřka se dotýkajících čipu, je se zrcadlem ámen. Malé čipy nejsou mrtvé, v kompaktech a hlavně mobilech budou navěky. Odhaduji, že čipy se budou v jednotlivých kategoriích zvětšovat tak na dvojnásobek současné velikosti a pak se zvětšování zpomalí nebo zastaví. Jinak přes všechnu vyspělost zrcadlovek, trendem je nahrazování mechaniky elekronikou a přes to nejede vlak, je to jen otázka času.
Jen tak mimochodem, mám EVF i DSLR, každé na něco jiného. Teď mám sice v úmyslu EVF prodat, ale jen proto, abych si časem koupil R1.

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF zrcadlo převálcuje

Autor: Noron Muž

Založeno: 19.09.2005, 16:51

Nemohu zas tak souhlasit s nazorem, ze elektronika je spolehlivejsi nez mechanika. Mechanicke casti, pokud jsou kvalitne vyrobene, jdou libovolnym zpusobem nastavit a doladit a pokud se poskodi, daji se opravi ci pomerne snadno vymenit. U elektron. soucastek si myslim, ze tomu tak neni a dlouho nebude (pokud opravou nemyslite vymenu cele desky). Proto zustanou vzdy prave zrcadlovky na prvnim miste pred EVF, jako tomu je u velmi presnych chronometru a tzv. digitalek. Kdyz se rozbijou digi, tak je vetsinou vyhodime, protoze vymenovat cely el. system se nevyplati, kdezto pokud se nam nekdy porouchaji analogicke Omegy tak radi zajdeme za hodinarem a jeste si s nim prima pokecame. Tak podobne to bude i s focenim, kdyz to nekdo opravdu mysli vazne, je pro nej zrcadlovka i citova zalezitost, kterou si hycka a pokud se trochu poroucha, tak hned bezi k sikovnemu opravari. Bohuzel totez si nemyslim o EVF, pri poruse tohoto pristroje (po zarucni dobe) v servisu reknou, ze uz se to nevyplaci opravovat, at si unich koupim novou a lepsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ještě jednou bez překlepů

Autor: Hladík Marek Muž

Založeno: 15.09.2005, 11:27

Nedá mi to a musím reagovat.

1) Mám pocit, že nechápete princip zrcadlovky. Jinými slovy je zrcadlo opravdu rychlejší než elektronický hledáček. Zrcadlo zobrazuje scénu neustále do okamžiku spouště. Pak se teprve sklopí. Pokud budete fotografovat sport (hokej, motokros) tak musíte být nalepený na objektu (sportovci) a čekáte na akci (gól) a zmáčknete spouš't. To s EVF může být problém pokud refresh obrazu je třeba sekunda. Než se vám překreslí obraz v hledáčku, tak je už pozdě.

2) Ještě jste narážel na fyzikální zákony. Bohužel úměra mezi velikostí čipu, délkou ohniska a rozsahem ohniska a rozsahem clony (hloubky ostrosti) je daná geometrií optiky a s tím se nic nenadělá. Buď budu mít super zoom nebo velký rozsah clon a možnost hraní s hloubkou ostrosti. Obojí prostě mít nemůžu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ještě jednou bez překlepů

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 15.09.2005, 21:37

Refresh sekunda - proč ne půl hodiny? U slušných strojů jde o desítky milisekund, pane kolego.

Odpovědět na příspěvek

RE: refresh displeje

Autor: Hladík Marek Muž

Založeno: 16.09.2005, 08:19

:-) ano uznávám. Sekunda je hodně nadnesená hodnota. Nicméně jsem chtěl zdůraznit, že jisté a nezanedbatelné zpoždění tu je. Jak tu již někdo výše v této diskuzi poznamenal, při horších tepelných podmínkách (např. zmíněný hokej. stadion) se reakční doba displeje prodlužuje. Dokonce bych se ani nedivil, kdyby třeba na lyžovačce při nízkých okolních teplotách, displej úplně vypověděl službu. A hájit se tím, že foták vytáhnu z pod bundy těsně před pořízením snímku, tak potom já říkám, co tepelná stabilizace optiky (orosení čočky)?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: refresh displeje

Autor: mowla Muž

Založeno: 16.09.2005, 11:43

No - neda mi to, abych se nezapojil a neuvedl vlastni zkusenosti... Mam Minoltu A2 - zpozdeni spouste pri namacknuti nepozorovatelne, pri manualnim ostreni mizive... 8MPix... Pri potrebe rychleho prekreslovani EVF muzu prepnout na 60 fps - tedy pomalu vic, nez je oko schopno vnimat... Fotil jsem v zime v nejakych -20 - hledacek i display v poho... Ostreni "na matnici" v poho (EVF cca 900 kPix)... Na druhou stranu byla A2 spolu s F828 ve sve dobe naprosta spica EVF a dodnes ji maloco prekonava - takze omezeni, ktera uvadis plati pouze z obchodne-marketingovych duvodu, ne kvuli technickym a fyzikalnim zakonum...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: refresh displeje

Autor: Ovi Muž

Založeno: 10.11.2005, 16:36

Už jsi někde viděl, aby se cokoli orosilo při přechodu z tepla do chladna?

Odpovědět na příspěvek

V závislosti na obchodní politice výrobců budou v budoucnu DSLR a EVF velmi podobně vybavené, vč. snímačů, a bude záležet jen na volbě větší x menší, nebo variabilnější x pohotovější

Autor: Bobyzboby Muž

Založeno: 13.09.2005, 06:37
Odpovědí: 0

"Obraz v elektronickém hledáčku nenabízí tolik detailů a tak jemnou kresbu jako optický hledáček" >>> není technický problém již dnes vyrobit mnohem lepší hledáček, toto vyřeší snížení výrobní ceny
"Barevnost obrazu v elektronickém hledáčku se může lišit od skutečnosti z důvodu omezeného počtu zobrazovaných barev či z důvodu přílišného kontrastu" >>> opět není technický problém
"Rychle se pohybující scény nejsou u některých modelů elektronických hledáčků zobrazovány zcela plynule a při expozici trpí některé modely až sekundovým zatměním či zastavením obrazu v hledáčku" >>> není technický problém již dnes jsou vyráběny mnohem lepší hledáčky.
"Malý čip má výrazně horší citlivost na světlo, což zvyšuje množství šumu v obrazu a zároveň výrazně omezuje rozsah použitelných citlivostí" >>> viz čip u Sony R1
"Konstrukce all-in-one neumožňuje výměnu objektivu a tak omezuje kvalitu záznamu a flexibilitu fotografa ve specifických situacích" >>> ano, typický rys EVF zrcadlovek
"Objektivy elektronických zrcadlovek často trpí vadami jako je soudkovitost, aberace, vinětce apod., které pramení z poměrně malých rozměrů v kombinaci s velkým rozsahem ohnisek" >>> ano, ale je to jen obchodní politika.
"Jsou většinou pomalejší a vyžadují si delší prodlevy při startu, zaostřování a domáčknutí spouště" >>> to je jen obchodní politika
"Pasivní autofokus z důvodu velkého rozsahu ohnisek potřebu dělší čas na zaostření a častěji selhává" >>> jen věc volby
"Malý plocha snímače v kombinaci s vysokou hustotou buněk a omezenou citlivostí znemožňují používání vysokých clonových čísel" >>> viz čip u Sony R1
"Objektivy s velmi malými reálnými ohniskovými vzdálenostmi znemožňují plnohodnotnou práci s malou hloubkou ostrosti" >>> viz čip u Sony R1
"Ne vždy umožňují elektronické zrcadlovky získat obraz nepoznamenaný silnými korekcemi ve fotoaparátu" >>> to je jen obchodní politika
"Často se zoom objektivu ovládá pomocí tlačítek což je pomalejší a méně přesné než ovládání prstencem" >>> to je jen obchodní politika
"Provoz elektronického hledáčku spotřebovává energii z akumulátorů" >>> minimálně, ale ano
"Při nízkých teplotách může být zobrazení na displeji v hledáčku zpomaleno, zkresleno či může zcela přestat fungovat" >>> opět není technický problém vyrobit teplotně odolnější soustavu
"Při špatných světelných podmínkách elektronický hledáček s vysokým jasem často oslňuje" >>> viz čip u Sony R1 (podstatně vyšší dynamický rozsah)

Odpovědět na příspěvek

Fuji 9500

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 13.09.2005, 07:11
Odpovědí: 0

bych sice za bombu nepovažoval, ale jinak souhlas. A jak jsem už mnohokrát napsal, kdyby se tak výrobci EVF vykašlali na honbu za megapixely a radši šli za kvalitou obrazu, byť třeba jen 5 MPx, byly by EVF nejčastěji používanou třídou digiťáků.

Odpovědět na příspěvek

EVF x DSLR

Autor: KP Muž

Založeno: 13.09.2005, 08:55
Odpovědí: 0

Jsem přesvědčen, že EVF zrcadlovka má budoucnost stále ještě před sebou a toto jsou následující priority pro mne:
1. hlavně je to možnost mít tento aparát stále u sebe, mám stále analogový Canon se 4 objektivy v hliníkovém kufru a tak vím, o čem mluvím
2. stále není uspokojivě vyřešen problém znečišťování snímače při výměnách objektivu a to i u těch zrcadlovek, kde to výrobci zdůrazňují
3. u EVF vyšší třídy (například Nikon CP 8800) nemá objektiv horší vlastnosti než levné tzv. setové objektivy pro zrcadlovky, ale zato má podstatně vyšší ohniskový rozsah. Sám preferují 10x optický zoom
5. standardem vyšší třídy EVF je stabilizátor, který zatím tolik populární zrcadlovky až na jednu vyjímku nemají. O ceně samostatných stabilizovaných objektivů je snad lépe ani nemluvit
4. i přes zdůrazňovanou větší pomalost EVF je stále rychlejší přezoomovat z jednoho konce ohniska na druhé než vyměnit objektiv - navíc s možným znečištěním snímače
5. možnost fotografování přes displej a zo hlavně v případě, že je otočný a výklopný, což nenahradí žádné další nástavce na hledáček pravé zrcadlovky - nemluvě o jejich ceně navíc
6. vyšší EVF již mají možnost fotit v RAW
7. očekávaný postupný přechod na CMOS snímače ještě dále sníží spotřebu baterií, která však už nyní není u řady EVF omezující. U zmiňovaného Nikonu se pohybuji mezi 230 - 350 fotografiemi dle režimu
8. co mi zatím nejvíce vadilo byla nižší možnost nastavení citlivosti spolu s vyšším nárůstem šumu díky malým snímačům (i když většinou šum viditelný na monitoru na papírové fotografii většinou není), ale pokud lze zákonitě očekávat, že vyšší třída bude následovat Sony R 1, pak není co řešit.

Odpovědět na příspěvek

EVF user

Autor: vlasto Muž

Založeno: 13.09.2005, 09:09
Odpovědí: 1

pouzival som EVF, kym mi ju neukradli a teraz sa chystam kupit si dalsiu (FZ30). za porovnatelnu alebo nebadane vyssiu cenu si mozem kupit EOS300D, co je skutocna DSLR. ale neurobim to. ked som rozmyslal, ci ozajstnu alebo elektronicku zrkadlovku, oslovili ma asi tieto skutocnosti:
1. praktickost - aj ked mi dost zalezi na kvalite fotografii, nie som ochotny nosit so sebou na vylety/na ryby/na tury/do krcmy brasnu s prislusenstvom a minimalne jednym dalsim objektivom.
2. financna narocnost - aj ked kit s telom a zakladnym objektivom je cenovo dost blizko lepsim EVF, kazdy dalsi objektiv uz nuti cloveka nacriet do kapsy vyrazne hlbsie.
3. univerzalnost - velmi podobne praktickosti. ked mam zoom 35-420mm v jednom objektive a dokazem sa povzniest nad sudkovite skreslenie pri kratkom ohnisku, tak je fakt len malo situacii, ktore by sa s takymto objektivom nedali pokryt. navyse niektore EVF ponukaju ohnisko posunute nizsie (28 - 200mm, 28 - 300 mm) a to znie uz velmi prijemne.
Ak by som to mal zhrnut, tak pre drahsiu EVF sa rozhodnu ludia, ktorych fotenie bavi, ktori chcu mat fotky kvalitnejsie ako ponuka kompakt a ktori ocenia aj manualne moznosti ovladania fotoaparatu - samotne udalosti, ktore zazivaju a ktore na fotkach zaznamenavaju su pre nich ale dolezitejsie ako fotenie. pre DSLR sa rozhodne clovek, pre ktoreho je kvalitna fotka z opekacky pri dunaji takmer vyznamnejsia ako samotna opekacka :) a este snob, ktory bali baby na to, ze ma fotak za 60 tacov :))

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF user

Autor: Fero Muž

Založeno: 15.09.2005, 14:05

alebo este clovek ktory nechce fotit iba opekacku pri dunaji aby si po par pivach na druhy den vobec spomenul ktoze to tam vobec s nim opekal :-),ale ma ine ambiciie napr. umelecke .Alebo tak ako ja poznal neduhy EVF (ktore mimochodom boli v clanku celkom presne popisane) a overil si ich vo vlastnej praxi a neraz narazil na mantinely za ktore uz EVF nejde a cestou von je prave DLSR. Samozrejme ze niekomu moze EVF vyhovovat,ale mne vyhovuje DLSR prave tym ze si tie objektivy mozem vymenit (nosit ich je radost mam 3:-)) rozsah mam od 12 do 300 coz je (v prepocte na EVF 19-480 t.j. 25 nasobny zoom EVF s takym zoomom este nevyrobili)).Mozem sa hrat s clonou v omnoho vacsom rozsahu. Pri ISO 1600 mam kvalitnejsi obrazok ako EVF pri 400 ale mozem pouzit omnoho kratsi cas a tym vyfotit celkom dobru fotku tam kde EVF bude mat len tmu alebo rozmazany flak ...

Odpovědět na příspěvek

Nemožnost manuálního ostření?

Autor: pepe Muž

Založeno: 13.09.2005, 10:01
Odpovědí: 4

"Obraz v elektronickém hledáčku nenabízí tolik detailů a tak jemnou kresbu jako optický hledáček. Tato skutečnost prakticky znemožňuje manuální ostření" To čtu neustále všude,tak mi to nedá.Pokud mi foťák nezaostří,což není tak často,použiju dig.lupu,s kterou v pohodě(ale ne rychle)ZAOSTŘÍM.Obraz nebude v hledáčku tak ostrý jako u DSLR,ale mně jde o to,aby z možností,které v hledáčku uvidím,byl NEJOSTŘEJŠÍ,v tom okamžiku mám zaostřeno.A to mi s 2 nebo 8nasob.dig.lupou tak obtížné nepřijde.Nechci do krve hájit EVF,ale je mi divný když po x-té čtu,že EVF znemožňuje manuál.ostření:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Nemožnost manuálního ostření?

Autor: pepe Muž

Založeno: 13.09.2005, 10:04

Jo, a to mám Minol.A1 a ještě jsem se nedíval do hledáčku A2.Jinak myslim,že oboje bude delší dobu existovat vedle sebe.(DSLR a EVF,ne A1 a A2:-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nemožnost manuálního ostření?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 13.09.2005, 13:30

Je to tak, zkoušel jsem teď na výstavě manuální ostření s FZ30 - naprosto v pohodě. Troufnu si tvrdit, že manuálně s ní podle EVF s lupou zaostřím líp a rychleji, než na DSLR s maličkou matnicí bez zaostřovací pomůcky (klínu nebo mozaiky).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nemožnost manuálního ostření?

Autor: Demeter Muž

Založeno: 14.09.2005, 09:05

já to vidím taky tak - s F828 se mi daří ostřit manuálně zcela bez potíží, a u FZ10 to bylo ještě lepší. Je ovšem fakt, že je třeba si na servo-ostření zvyknout, takže pravděpodobnost, že DSLR uživatel vezme EVF a po deseti sekundách řekne "s tím se vůbec nedá ostřit" se blíží 100%.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nemožnost manuálního ostření?

Autor: mowla Muž

Založeno: 16.09.2005, 11:25

:-))) Mam A2 - ostreni "na matnici" pouzivam dost bezne a naprosto bez problemu - at za plneho slunce a nebo za sera...

Odpovědět na příspěvek

EVF vs. DSLR

Autor: kejs Muž

Založeno: 13.09.2005, 10:12
Odpovědí: 0

Myslím, že EVF je pro většinu fotografů naprosto důstojnou volbou a víceméně souhlasím s výše napsaným. Používám v práci souběžně Panasonic FZ2O, s níž jsem spokojen (rozsah ohnisek, stabilizátor, možnosti úpravy expo apod.) a Canon 300D, na který jsem si dlouhou dobu nemohl zvyknout, noboť nenabízí takové možnosti vizualizace před expozicí. Zvlášť setový 18-55 3.5-5.6 je asi nejhorší objektiv v historii SLR a DSLR dohromady. Ale s objektivy s pevným ohniskem produkuje fotografie obrazové kvality vzdálené všem EVF. Co by mě však při rozhodování mezi EVF a DSLR vedlo k výběru DSLR je možnost velkého rozmezí clon proti EVF; ale jsem zvědavý na Sony R1... Jinak sám preferuji EVF a středoformátovou zrcadlovku.

Odpovědět na příspěvek

EVF versus DSLR

Autor: farmer Muž

Založeno: 13.09.2005, 10:47
Odpovědí: 0

Myslim, že Sony R1 ukázala cestu vývoje EVF. Při spojení s hledáčkem jako má v současnosti Minolta A2 může EVF dosáhnout ve velmi krátké době kvalit levnějších DSLR naprosto bez problémů. V budoucnu a myslím že ani ne tak vzdáleném se asi dočkáme i výměnných objektivů. A co pak bude lepší?

Odpovědět na příspěvek

DSLR

Autor: ivan Muž

Založeno: 13.09.2005, 11:09
Odpovědí: 4

no asi hlavni nevyhodou DSLR je stale cena (nevim kde p.Brezina prisel na blbost ze DSLR a EVF zacinaji byt cenove srovnatelne (mozna jen kdyz pocitame DSLR telo, ale stim nefotime jaksi akorat prd)).
Cena stejne univerzalni (a kvalitni, pominuli velikost CCD) DSLR s objektivy se pohybuje kolem 50000 az 100000Kc.
Dalsi podstatnou nevyhodou DSLR je jeji velikost(s prislusenstvim), kde na jeji noseni potrebujete kufr.

Tedy pokud nejste profesionalnim fotograf (resp. foceni neni vasim zamestnanim), tak otazka stoji spise jinak: Vyplati se dnes pri stale zlepsujicich moznostech EVF pro normalniho uzivatele vubec uvazovat o DSLR.

Odpovědět na příspěvek

RE: DSLR

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 13.09.2005, 21:28

Tak si na levnou D-SLR Canon nebo Nikon dejte levnou pevnou 50/1.8 (3-4 tis. Kč) a pak mi předveďte nějaký EVF, který se kvalitou kresby hrabe na takovou levnou kombinaci. A nejen kvalitou kresby, ale i možností, kterou máte při světelnosti 1.8 s ISO 100(200)-1600. Nebo Nikon D-SLR se seťákem 18-70, či Olympus E-300 se seťákem - no to nestojí 50-100 tisíc Kč a fakt bych se při srovnání o tu EVF dost bál. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: DSLR

Autor: ivan Muž

Založeno: 14.09.2005, 09:25

rekl jsem univerzalnosti A kvalitou,

a tvuj DSLR s pevnou 50 (=cca75 v prepoctu) se jaksi univerzalnosti nemuzerovnat EVF s rozsahem 35 - 420.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: DSLR

Autor: Demeter Muž

Založeno: 14.09.2005, 10:05

To jsou nesmyslná tvrzení. Kdo chce jenom zrcadlovku se seťákem, může mít R1 taky "jenom" se seťákem, který je širší a světelnější než všechny set dslr dohromady. Kdo chce fotit jenom pevnou padesátkou? 80mm v přepočtu je skutečně skvělé ohnisko. Další objektivy stojí $$$, zabírají místo. Je tak těžké pochopit, že to pro někoho není výhodné?

Odpovědět na příspěvek

RE: DSLR

Autor: Demeter Muž

Založeno: 14.09.2005, 10:06

Myslím, že vyplatí; jediná podmínka je, mít dost peněz.

Odpovědět na příspěvek

ostreni EVF

Autor: ivan Muž

Založeno: 13.09.2005, 11:21
Odpovědí: 0

Ad manualni ostreni na EVF, no ja nevim ale me se manualne ostri lepe nebo minimalne stejne dobre (resp presneji) na EVF (FZ20 s prstencem, a priblzenim), nez na tmavych ci malych matnicich levnych DSLR.
S prichdem FZ30 ktera ma vyrazne lepsi rozliseni EVF (a pokud bude zachovan ostrici zoom) to bude jeste mnohem lepsi (resp. u FZ30 se zapnutym ostricim zoomem bude zobrazeno temer s presnosti na jeden pixel, coz u DSLR se sebelepsim zrakem ani zdaleka nelze dokazat).

Odpovědět na příspěvek

No...

Autor: Ardan Muž

Založeno: 13.09.2005, 14:06
Odpovědí: 6

Az zacnou profesionalni fotografove po firmach pozadovat EVF hledacky ve svych strojich, tak EVF hledacek prekona opticky. :-) A vzhledem k tomu, ze tred se pomalicku ubira k full size snimaci (horizont 5 let alespon u Canonu poloprofi DSLR) uz se zase tesim na veliky, svetly opticky hledacek s jemnou matnici. :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: No...

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 13.09.2005, 14:37

Dobrá připomínka. Takže se klidně může stát, že do dvou-tří let ovládnou EVF třídu APS senzorů a DSLR budou jen full size a středoformát. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: No...

Autor: Demeter Muž

Založeno: 14.09.2005, 10:10

tak se těšte, zatím šetřete. Těšte se na tu matnici, na které uvidíte všechny neduhy dslr objektivů, které s crop faktorem zůstávají neuplatněny... A nevím, co je pro vás poloprofi DSLR, pro mě je to 5D, takže těch 5 let...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: No...

Autor: Ardan Muž

Založeno: 14.09.2005, 13:57

Canon 20D, Nikon D70, Minolta 7D. To jsou zrdcadlovky, ktere jsou staveny na trosku vetsi mechanickou zatez nez Canon 350D a Minolta 5D. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: No...

Autor: pepe Muž

Založeno: 14.09.2005, 14:31

Minolta 7D a Canon20D jsou ve stejné třídě jako Nikon D70? To je vtip,že?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: No...

Autor: Dali Muž

Založeno: 14.09.2005, 15:58

Bohuzial to vtip nie je, uz som to cital aj ja v niekokych recenziach a na webe:
dovody sa uvadzaju....velkost, ergonomia, obrazovy vystup, funkcnost= poloprofi D70

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: No...

Autor: noname Muž

Založeno: 15.09.2005, 16:12

poloprofi D70 urcite neni, celoplastove telo neni staveno na zatez jako treba 20D, 7D nebo starsi *istD, D100, 10D

Odpovědět na příspěvek

videosekvence

Autor: che Muž

Založeno: 13.09.2005, 14:12
Odpovědí: 1

Pokud jsem si všiml, článek opomíjí pro některé lidi docela podstatnou věc: se SLR se totiž nedají pořizovat videa.

Odpovědět na příspěvek

RE: videosekvence

Autor: ondrej Muž

Založeno: 23.09.2005, 13:53

myslel som ze toto je forum skor o fotografovani.
kto chce tocit videa nech si kupi kameru. tiez isli s cenou dole v poslednom case.

Odpovědět na příspěvek

Priority

Autor: Richard Muž

Založeno: 13.09.2005, 16:58
Odpovědí: 3

Každý má iné priority pri výbere fotoaparátu. Tie moje výhody a nevýhody pre DSLR:

+ dá sa reálne pracovať s hĺbkou ostrosti a robiť 'umelecké' fotky
+ DSLR má rýchlejší autofokus, takže dokážem zachytiť bežiace deti
+ DSLR je malá (350D + pevný obj.) takže ju môžem mať stále so sebou (na rozdiel od Sony R1)
- nemá LCD display, takže nemôžem fotiť nenápadne alebo s položeným foťákom na ministatíve alebo na zemi

Odpovědět na příspěvek

RE: Priority

Autor: Demeter Muž

Založeno: 14.09.2005, 10:14

350tka s objektivy pro rozsah 24-120 (světelnost vám odpustím) nemůže být malá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Priority

Autor: jula Muž

Založeno: 19.09.2005, 12:42

napsal pevny objektiv (nauc se cist)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Priority

Autor: algra Muž

Založeno: 09.10.2005, 13:09

Potom ovšem pokulhává srovnání s R1, počítám že asi takhle to bylo od Demetera myšleno.

Odpovědět na příspěvek

Zrcadlo a EVF

Autor: Michal Muž

Založeno: 14.09.2005, 01:05
Odpovědí: 1

Je faktem, ze EVF se zlepsuje. Stejne tak je v teto chvili zrcadlo pro urcite kategorie aplikaci lepsi reseni - zejmena akcni fotografie.

8 snimku za sekundu je dost, u nekterych sportu ale ani to nemusi garantovat zachyceni "rozhodujiciho momentu". Pokud fotim pro potechu, tak je mi dost jedno, jestli z akce prinesu ten super zaber nebo ne. Pokud ale potrebuji prodat fotku agenture, tak to nejak vykouzlit musim. K tomu slouzi pak ty bestie jako 1DMkII nebo D2H. Ti lide co behaji po stadionech s 20-30kg zateze je nosi, protoze si musi vydelat na chleba. Pokud jim to nekdo nabidne v lehkem EVF baleni, zajiste radi rychle zmeni staj. To je business za peknych par penez, ale nikomu se do nej zjevne nechce - nebo to soucasna technika neumi.

DSC R-1 je zajimavy pristroj, ale mam pocit ze je to vice hezka hracka, za kterou porad nemohu najit ucel.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zrcadlo a EVF

Autor: Demeter Muž

Založeno: 14.09.2005, 10:13

Účel? Přece na focení :-)!!!

Odpovědět na příspěvek

EVF zvítězí

Autor: Václav Muž

Založeno: 14.09.2005, 04:56
Odpovědí: 1

Domnívám se, že rozhodující pro vítězství (s vyjímkou opravdu speciálního profi nasazení) je u EVF:
- Stále kvalitnější objektivy s neskutečným rozsahem
- Menší riziko znečistění čipu
- V brzké budoucnosti bude displej svou kvalitou za hranicí rozlišitelnosti oka (a při jeho použití víte ihned jak správně exponovat, po malém zacvičení nehrozí přepálení, nebo naopak nedostatečně exponovaná místa).
- Nasazení lepších CMOS čipů.
- Cena. Zde je nutno vzít v úvahu akceleraci tech. inovací. Tím myslím, že jestliže si někdo v dobách dřívějších pořídil zrcadlovku s objektivy, měl na dlouhou dobu vystaráno. Nyní, ale hlavně v nedaleké budoucnosti se dá očekávat inovační cyklus techniky i objektivů v řádu pouze let. Koupí levnějším EVF přístrojem je možné dříve inovovat.
Abych snad někomu nepřipadal jako vlastník a proto zastánce EVP. Používám Canon 20, 350 a sadu 8 L objektivů. Přesto vím z vlastní zkušenosti, že s poslední generací EVP se dají zhotovit neskutečně krásné a technicky dokonalé fotografie a to i s menší námahou. Váha, pohyblivost, nenápadnost.

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF zvítězí

Autor: pepe Muž

Založeno: 14.09.2005, 14:35

"za hranicí rozlišitelnosti oka" No jo,ale jak se dočtete níž, nějaký kolega zde rozezná rychlost světla a elektřiny:-)

Odpovědět na příspěvek

K čemu zrcadlo?

Autor: rv Muž

Založeno: 14.09.2005, 14:06
Odpovědí: 1

Celá tato debata vychází jednak ze současné nabídky na trhu, kdy víceméně platí rovnice DSLR=vyšší, profesionální třída a EVF (popř. kompakt bez EVF)=přístroj nižší úrovně, pro amatérské nasazení. Šíří se tak klišé, že foťák bez zrcadla je foťák druhé kategorie. U filmových aparátů, s nimiž má ten digitální chtě nechtě mnoho společného, tomu tak ale vůbec není. Technicky nejdokonalejší fotografie často nejsou pořizovány zrcadlovkami, protože ty už z důvodů fyzikálních nejdokonalejší zobrazení (alespoň u statických záběrů) neumožňují. Nejkvalitnější snímky (z hlediska kresby, podání kontrastu, minimálního perspektivního zkreslení) poskytují fotoaparáty na velký formát filmu, u nichž se komponuje na matnici či s pomocí průhledového hledáčku (největší formát filmu, u něhož se ještě zrcadlo používá, je 6x8 cm). Ale i u středního formátu a kinofilmu mají navrch hledáčkové přístroje– rangfindery (např. Fuji 690, 670, 645, Mamiya 7, Bronica 645, Leica M, Contax G). Tato konstrukce má řadu předností – u širokouhlých ohnisek je možné použit klasickou velkoformátovou konstrukci, s maximálním přiblížením zadního členu objektivu k filmu (nepřekáží zrcadlo), což znamená rovnoměrnější ostrost v celém obrazovém poli a minimální sférické zkreslení, při expozici nedochází k otřesům v důsledku pohybu zrcadla, podstatně jemnější je i chod závěrky, která bývá velmi často centrální, aparát je také lehčí a skladnější. Samozřejmě jsou zde i minusy – hledáčky nezobrazují úplně přesně, rámeček v nich může být nezřetelný, při focení zblízka nastává problém s paralaxou, není vidět účinek filtrů, nelze ostřit na matnici atd. Zkrátka je třeba si na to zvyknout a je jasné, že v některých aplikacích je zrcadlovka vhodnějším/pohodlněj
ím nástrojem.

Analogicky se to má i s EVF (i když princip je zde jiný a elektronický hledáček se "dívá" přes objektiv) v okamžiku, kdy je v ní použit stejný čip jako do DSLR. V tu chvíli jde již především o dvě věci: o pohled do hledáčku a o nemožnost výměny objektivů (i tato překážka možná jednou padne). Pro mne je Sony R-1 velmi zajímavou alternativou vůči DSLR. Zrcadlovku se srovnatelným obrazovým výkonem, rozsahem zoomu a možností makrosnímků bych pořídil nejspíše za trojnásobnou sumu, přitom R-1 zabere méně místa a nehrozí, že se mi na čip dostane prach. Částku značně převyšující 50 tis. Kč za digitální aparát (vč. nezbytného příslušenství) nedám, protože mi za současné situace stejně beze zbytku nenahradí filmové aparáty (fotím z velké části černobíle a pokud barevně, tak na formát 6x9 - tady se zatím běžně digitály nechytají).

Odpovědět na příspěvek

RE: K čemu zrcadlo?

Autor: Demeter Muž

Založeno: 15.09.2005, 15:24

Díky za pěkný příspěvek. Občas se přistihnu, jak se usmívám nad přehnaným vychvalováním digitálních zrcadlovek, zejména těch s velkým, 24x36mm čipem. A přitom je to vlastně teprve malý formát...

Odpovědět na příspěvek

Video

Autor: Robert Muž

Založeno: 15.09.2005, 17:25
Odpovědí: 0

Žádná DSLR nemá video režim, dokonce už ani nová EVF Sony DSC-R1 !

Odpovědět na příspěvek

EVF nema na zrcadlovku

Autor: petrvf Muž

Založeno: 20.09.2005, 13:56
Odpovědí: 4

A to mluvim z vlastní zkušenosti nedávno jsem se svou Minoltou Z2 chtěl fotit fotbalový zápas, 3tí třída (takže žádný rychlý běhaní) Což o to rozsahem 38-380 na to ten foťák má, ale problém nastává ve chvíli kdy chcete zaostřit, zaostření tvající 1-3vteřiny (dle zoomu) je naprosto nevyhovující, za tu dobu už jsou hráči stejně jinde a musím ostřit znovu :-), a když už náhodou zaostří tak špatně a ze 150fotek jich bylo jakž takž použitelných 15 :-( Navíc bylo zataženo a tak abych dosáhl času 1/500 (kvůli zoomu a hlavně pohybu) musel jsem zvolit ISO 200 a ty fotky jsou zrnitý jako pr..e. Když jsem měl pujčenou D70 se seťákem 18-80 tak náběh k focení neuvěřitelný, rychlost ostření i za soumraku výborná a hlavně zaostří na to na co chceš. A manuální ostření narozdíl od Z2 (pixely v hledáčku ani vzdáleně nepřipomínají objekt na který ostřím) funguje. Šum je zde patrný až od ISo800 a to ještě v malé míře, takže lze používat dlouhých časů i za nepřízně počasí. Proto říkám, že prozatím se EVF nemouhou ani vzdáleně rovnat DSLR zhlediska rychlosti náběhu, ostření, ISA a celkové kvality snímků. A hlavně DSLR standartně fotí do RAWU s nímž lze snáze pracovat a snímek si upravit podle svého, což s Jpegem, který delají EVF nlze v takové míře (malokterá EVF má RAW). Takže result = prodávám Z2 kupuji Nikon D50

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF nema na zrcadlovku

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 20.09.2005, 14:33

Vaše sdělení správně zní: Minolta Z2 na DSLR nemá.

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF nema na zrcadlovku

Autor: Kobol Muž

Založeno: 29.09.2005, 17:54

Z2 a D50 jsou aparáty v trochu jiné kategorii, není-li pravda? :-o

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF nema na zrcadlovku

Autor: Kobol Muž

Založeno: 29.09.2005, 17:56

Konica-Minolta A1 a A2 mají RAW fotmát.
O pomalosti ostření EVF není pochyb. A pohled skrz hledáček je taky hóóódně jiný. .Náhodou jsem dělal srovnání při focení fotbalu s A1, Canon 350D a Nikon D70. Je to propastný rozdíl.

Odpovědět na příspěvek

RE: EVF nema na zrcadlovku

Autor: PetrB Muž

Založeno: 04.10.2005, 13:55

Zdravím,
V plné míře souhlasím, klasiku jsem odložil, teď mám jen SONY P100, jsem spokojený jak želva, baterie, váha, velikost.. - vše bez konkurence, ale kresba není to pravé ořechové. Je to tak na dovolenou. Zrcadlo je zrcadlo. O nikonu D50 přemýšlím už déle. Prošel jste cestu i konkurence ??? Třeba CANON D350, nebo levnější stará 300 ?, nová D5 od Minolty... Sháním rady, případně zkušenosti. Díky za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

lzi v tomto foru

Autor: jipo Muž

Založeno: 23.09.2005, 11:18
Odpovědí: 3

chtekl bych reagovat na nektere zcela mylne prispevky v tomto foru.....

lez: pry podle fyzikalnich zakonu MUZE evf dosahnout obrazove kvality dslr....odpoved je NIKDY nemuze.proc?i kdyz predpokladame nasazeni technologie na stejne urovni,vzdy tu zustane fakt,ze snimac v evf musi stale bezet,tudis se zahrivat,proste NIKDY nemuze sumet stejne jako v slr kde si klidne dava mnohasekundove nebo minutove pauzy.takze ani pri stejne technologicke vyrovnanosti chipu nebudou NIKDY davat stejny obraz....

lez:nikdy nemuze stejne ostrit.proc?opet pri stejne technologii,pokud nekdo po evf chce at na zmenu clony hned pricloni a je to videt na displayi,znemena to ubytek svetla a teda stejny senzor zameri hur.pri velkem zacloneni treba skoro vubec.

lzi tu bylo vic ale na zacatek tohle staci......

Odpovědět na příspěvek

RE: lzi v tomto foru

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 23.09.2005, 16:17

K tomu šumu: představ si, že čip R1 už dneska na ISO do 400 šumí míň, než D70. Blbý, co? Ono totiž záleží i na jiných věcech, než jen na teplotě. Stará pravda zní: NIKDY neříkej NIKDY.

No a zaostřovací čidla v SLR/DSLR snad nejsou za clonou?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: lzi v tomto foru

Autor: jipo Muž

Založeno: 28.09.2005, 09:35

Karle,je videt ze nevis jak SLR funguje:-) ano,cidla jsou za clonou,ALE na slr se ostri s plne otevrenou clonou a JEN na dobu fotky se zacloni podle nastaveni.pak je jeste druha moznost pouzit tlacitko preview hloubky ostrost ktere ti zacloni....

a to o tom sumu,jsem rekl ze SROVNATELNE technologie,nevim jk sumi r1 nevim jak sumi d70 ale POCHYBYJU a i kdyby ten fakt to neovlivni.hold d70 je starsi stroj a nikon na tom s sumem neni dobre....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: lzi v tomto foru

Autor: Jarda L Muž

Založeno: 03.10.2005, 16:37

Je to zvláštní, ale moje EVF ostří s plně otevřenou clonou. Clona se nastaví jen když se chci podívat na hloubku ostrosti a zmáčknu příslušné tlačítko, jinak jen na dobu expozice... (Minolta A2)

Odpovědět na příspěvek

hmotnost

Autor: FranSo Muž

Založeno: 29.09.2005, 19:32
Odpovědí: 0

Fotim na FZ20 a do DSLR se zatim nechystam, a to z nekolika duvodu:
Beru fotak stale s sebou, a tak i 0.5kg se pronese. Casto cestuji a to ne primarne za ucelem fotografovani. Ano, fotky z cest chci mit ty nejlepsi, ale predstava dalsiho batohu na zadech s objektivy me trosku desi. Dale vyuzivam zoom v celem svem rozsahu (36mm-432mm) a nez bych vymenil objektivy, objekt by byl "za horama). Ano, snimac je maly a tak vyuzivam co nejnizsi ISO. Nova Sony se mi libi, az na tu hmotnost... No vypada to, ze kazdy preferuje neco jineho a tak to ma byt.

Odpovědět na příspěvek

Ani ryba, ani rak...

Autor: Honza Muž

Založeno: 18.10.2005, 00:08
Odpovědí: 1

Zřejmě patřím k oné zmiňované skupině puritánů, u kterých elektronická rádoby zrcadlovka vzbuzuje odpor. Je to kompromis a zase jen kompromis, ani ryba, ani rak. Chci-li foťák do kapsy a obyčejné snímky z běžné dovolené nepotáhnu zrcadlovku, ale vezmu si kvalitní kompakt. Chci-li něco víc, pak sáhnu po plnohodnotné zrcadlovce. Ale k čemu je, proboha tenhle hybrid, kterému se s notnou dávkou drzosti říká zrcadlovka, i když jenom elektronická. Ale nikomu svůj názor nevnucuji a nikomu ani tenhle typ přístroje neberu. Jenom naprosto nechápu jeho obchodní úspěch, čili poptávku po něm. ...?

Odpovědět na příspěvek

RE: Ani ryba, ani rak...

Autor: xxx Muž

Založeno: 20.10.2005, 06:30

"Ale k čemu je, proboha tenhle hybrid, kterému se s notnou dávkou drzosti říká zrcadlovka?"

Přečtě
te si článek a příspěvky v diskusi, možná tam najdete odpověď :-)

Odpovědět na příspěvek

zrcadlovka pro každého???

Autor: jitka Muž

Založeno: 06.11.2005, 18:14
Odpovědí: 0

Nevím, jestli jsem se svým dotazem a žádostí o pomoc na správném místě - jsem ubohý amatér, obdarovaný zrcadlovkou s funkcemi, které nejsem zatím schopna docenit natož využít. Jedná se o Canon EOS 300D a po měsíci vzájemných dotyků (prozatím se nejednalo ani o fotografování-pouze o lehké seznamování s manuálem v ruce) se milá zrcadlovka zasekla a nefotí, když chci já, pracuje jen když má náladu. V automatických režimech nezobrazuje AF body a tichounce si pohvizduje či vrní, jakoby chtěla říct: "Teď mi dej pokoj, medituji." No a tak prostě nefotím, protože foťák pro mne není " vždy připraven". Co s tím? Kde dělám chybu - nechci nic moc: jen domáčknout spoušť a vytvořit obraz přesně toho, co vidím teď. Nefotím v prachu ani v mrazu ani v jiných extrémních podmínkách. Setkal se s tím už někdo?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jsem přesvědčen, že EVF zrcadlovka má budoucnost stále ještě před sebou a toto jsou následující priority pro mne:
1. hlavně je to možnost mít tento aparát stále u sebe, mám stále analogový Canon se 4 objektivy v hliníkovém kufru a tak vím, o čem mluvím
2. stále není uspokojivě vyřešen problém znečišťování snímače při výměnách objektivu a to i u těch zrcadlovek, kde to výrobci zdůrazňují
3. u EVF vyšší třídy (například Nikon CP 8800) nemá objektiv horší vlastnosti než levné tzv. setové objektivy pro zrcadlovky, ale zato má podstatně vyšší ohniskový rozsah. Sám preferují 10x optický zoom
5. standardem vyšší třídy EVF je stabilizátor, který zatím tolik populární zrcadlovky až na jednu vyjímku nemají. O ceně samostatných stabilizovaných objektivů je snad lépe ani nemluvit
4. i přes zdůrazňovanou větší pomalost EVF je stále rychlejší přezoomovat z jednoho konce ohniska na druhé než vyměnit objektiv - navíc s možným znečištěním snímače
5. možnost fotografování přes displej a zo hlavně v případě, že je otočný a výklopný, což nenahradí žádné další nástavce na hledáček pravé zrcadlovky - nemluvě o jejich ceně navíc
6. vyšší EVF již mají možnost fotit v RAW
7. očekávaný postupný přechod na CMOS snímače ještě dále sníží spotřebu baterií, která však už nyní není u řady EVF omezující. U zmiňovaného Nikonu se pohybuji mezi 230 - 350 fotografiemi dle režimu
8. co mi zatím nejvíce vadilo byla nižší možnost nastavení citlivosti spolu s vyšším nárůstem šumu díky malým snímačům (i když většinou šum viditelný na monitoru na papírové fotografii většinou není), ale pokud lze zákonitě očekávat, že vyšší třída bude následovat Sony R 1, pak není co řešit.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: