Nikon Capture NX2 - nová verze programu pro úpravu snímků a konverzi RAW - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Novinky

Nikon Capture NX2 - nová verze programu pro úpravu snímků a konverzi RAW

19. června 2008, 00.00 | Nikon přichází s novou verzí svého známého programu pro úpravu fotografií a konverzi RAW souborů z digitálních fotoaparátů Nikon. Předchozí verze NX byla často kritizována za pomalý provoz, což by kromě několika nových funkcí mělo být jednou ze změn. Program pro Nikon opět připravila společnost Nik. Podrobnější recenzi vám nabídneme v nejbližší době.

Nikon přichází s novou verzí svého známého programu pro úpravu fotografií a konverzi RAW souborů z digitálních fotoaparátů Nikon. Předchozí verze NX byla často kritizována za pomalý provoz, což by kromě několika nových funkcí mělo být jednou ze změn. Program pro Nikon opět připravila společnost Nik. Podrobnější recenzi vám nabídneme v nejbližší době.

::Nikon Capture NX2 microsite
::testovací verze ke stažení

Tisková zpráva:

Společnost Nikon Europe s potěšením oznamuje uvedení nové aplikace pro editaci snímků Capture NX2. Program Capture NX2 je aktualizovanou verzí osvědčeného programu Capture NX, který byl uveden v roce 2006, je ovšem mnohem výkonnější a snáze ovladatelný. Je určen pro všechny fotografy, kteří hledají rychlé a komfortní řešení pro úpravy snímků a intuitivní ovládání.

Kromě osvědčených kontrolních bodů barev nabízí nová verze kontrolní body selektivní aplikace úprav umožňující aplikovat úpravy snímků, jako je doostření pomocí nástroje Unsharp Mask (Neostrá maska) nebo optimalizace kontrastu pomocí funkce D-Lighting, na zvolené části obrazu a zároveň sledovat jejich účinek v reálném čase. Pomocí nástroje Auto Retouch Brush (Automatický retušovací štětec) lze pouhým tažením myši odstranit ze snímků skvrny a kazy (vzniklé v důsledku prachu na snímači během expozice snímku). Pro zajištění maximálně přirozeného vzhledu provedené opravy program detekuje a aplikuje nejvhodnější část okolní obrazové plochy. Pro další zvýšení efektivity práce s programem a rozšíření tvůrčích možností byla přidána funkce Workspaces (Pracovní plochy) a byla vylepšena paleta Edit List (Seznam úprav).

Ludovic Drean, Product Manager Software u společnosti Nikon Europe B.V., říká: "Vzhledem k tomu, že jsme od našich zákazníků používajících program Capture NX získali odezvu v podobě mnoha hodnotných a cenných poznatků, vyvinuli jsme novou, dokonalejší verzi programu, která uspokojí i náročné fotografy a umožní jim snadno získat vynikající výsledky bez jakýchkoli kompromisů v kvalitě obrazu."

Selection control point (Kontrolní body selektivní aplikace úprav)
Umožňují aplikovat nástroje, jako je Unsharp Mask (Neostrá maska) nebo D-Lighting, na specifické části obrazu pouhým kliknutím myší. Kontrolní body selektivní aplikace úprav rozpoznají oblasti, které chce uživatel modifikovat. Lze je použít v kombinaci s prakticky libovolnými editačními nástroji, včetně nástroje D-Lighting (úprava kontrastu), nástrojů pro úpravu jasu, barev a doostření, nástrojů pro korekci optických vad zobrazení a nástrojů pro redukci šumu.

Auto Retouch Brush (Automatický retušovací štětec)
Pro dosažení přirozeněji působících výsledků umožňuje automatický retušovací štětec pouhým kliknutím a tažením myší odstranit ze snímků skvrny způsobené prachem a dát opravených místům stejnou barvu a tonalitu, jaké mají okolní části obrazu. Nástroj umožňuje retušovat vady pleti, nedokonalosti na rostlinách a nežádoucí objekty na snímcích.

Nastavení Shadow/Highlight (Stíny/Světla)
Pomocí posuvníků lze upravit vzhled tmavých a světlých oblastí snímků. Alternativně lze upravené parametry nastavit přímým zadáním číselných hodnot do textových polí.

Workspaces (Pracovní plochy)
Nový program nabízí čtyři pracovní plochy: Browser (Prohlížeč), Metadata, Multi-Purpose (Univerzální) a Edit (Úpravy), mezi kterými lze snadno přepínat. Pracovní plochy lze ukládat a později znovu otevírat s požadovaným rozložením palet nástrojů. K dispozici jsou rovněž uživatelsky nastavitelné klávesové zkratky.

Quick Fix (Rychlé vylepšení)
Tato funkce shromažďuje často používané nástroje Level (Úrovně), Tone Curve (Tonální křivka), Exposure Compensation (Korekce expozice), Contrast (Nastavení kontrastu), Highlight Protection (Ochrana před ztrátou kresby ve světlech), Shadow Protection (Ochrana před ztrátou kresby ve stínech) a Saturation (Sytost barev) v jediném okně. Pro maximální efektivitu zpracovává funkce rychlého vylepšení více úkolů najednou a pro nastavení jednotlivých funkcí využívá kroky úprav.

Současné použití více nastavení
V jednom okamžiku lze současně aplikovat větší počet různých nastavení pro možnost detailnějších paralelních úprav.

Podpora štítků a hodnocení (XMP)
Nový program umožňuje použití až devíti druhů štítků a pěti úrovní hodnocení podle průmyslového standardu XMP pro metadata. Použitý systém je kompatibilní s programy ViewNX, Adobe Bridge a operačním systémem Windows Vista, a je schopen filtrovat snímky na základě použitých štítků a hodnocení.

Kromě uvedení nových funkcí byly rovněž vylepšeny ověřené a vyzkoušené funkce programu pro získání dosud nejefektivnějšího a nejkvalitnějšího softwaru pro zpracování snímků, který byl kdy vytvořen společností Nikon.

Program Capture NX2 je kompatibilní s operačními systémy Windows Vista, Windows XP a Mac OS X (verze 10.4.11, 10.5.2).

Cena a dostupnost
Program Capture NX2 bude dostupný od 20. června 2008 za doporučenou prodejní cenu 4990 Kč při zakoupení krabicové verze nebo při zakoupení on-line (www.europe-nikon.com/capturenx). Majitelé předchozí verze programu Capture NX mohou zakoupit aktualizaci na verzi Capture NX2 za pouhých 2990 Kč.

Příklady úprav snímků

Kontrolní body barev


Pro nezávislou úpravu barev a jasu různých částí snímku byly použity čtyři kontrolní body barev.


Pro vylepšení barev okvětních lístků a pozadí snímku byly použity dva kontrolní body barev.

Kontrolní body selektivní aplikace úprav


Pro vyjasnění stínů snímku byla použita funkce D-Lighting, jejíž účinky byly pomocí kontrolního bodu selektivní aplikace úprav omezeny na jasné objekty a jejich okolí viděné mezerou mezi zelení a vodní hladinou.


K úpravě jasu a kontrastu byla použita tonální křivka, jejíž účinky byly pomocí kontrolního bodu selektivní aplikace úprav aplikovány pouze na muže a jeho okolí.

Automatický retušovací štětec


(zleva doprava) Původní snímek | Přetření objektu retušovacím štětcem | Přirozeně působící výsledek

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Novinky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: