Co můžeme čekat od nové DSLR Sigma SD14? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Co můžeme čekat od nové DSLR Sigma SD14?

7. září 2006, 00.00 | Sigma nedávno vydala poměrně nečekaně prohlášení o uvedení nové zrcadlovky. Mnozí si již mysleli, že to Sigma v DSLR segmentu zcela vzdala. Sigma ale dělá vše pro úspěšný comeback. Informovala pouze o skutečnosti, že koncem září bude nový model SD14 představen na veletrhu Photokina. Co můžeme od tohoto nového modelu očekávat a proč by nás měl zajímat?

Sigma nedávno vydala poměrně nečekaně prohlášení o uvedení nové zrcadlovky. Mnozí si již mysleli, že to Sigma v DSLR segmentu zcela vzdala. Sigma ale dělá vše pro úspěšný comeback. Informovala pouze o skutečnosti, že koncem září bude nový model SD14 představen na veletrhu Photokina. Co můžeme od tohoto nového modelu očekávat a proč by nás měl zajímat?
Sigma se tímto informováním o uvedení postarala o dvojitý reklamní účinek. Lidé nyní budou horlivě spekulovat co nový model přinese a po uvedení budou zase bouřlivé diskuze o zveřejněných parametrech. Chytrý tah, snad to nebude náhražka pouhého faceliftování starého modelu SD10, který nedoznal změn téměř tři roky. Odstup SD10 od SD9, což byla zcela první DSLR od Sigmy byl cca 2 roky.
Problému bylo ale hned několik. Kombinace několika neozkoušených věcí situaci komplikovala. První DSLR od Sigmy, první nasazení nového typu snímače Foveon apod. Výsledkem bylo u SD10 rozlišení snímků 3 MPix, možnost ukládání pouze ve formátu RAW (snímky je nutné zpracovat na počítači), vysoká hladina šumu (snímač měl malou citlivost) apod. Je nutno brát v potaz, že 3 MPix u SD10 není to samé jako 3 MPix u klasické DSLR. Snímky ze Sigmy jsou kvalitnější a lépe použitelné pro interpolaci, při zobrazení 1:1 je zde více detailů a snímek je ostřejší.
Model SD10 přinesl inovaci v podobě mikročoček umístěných před každou snímací buňkou, což zvyšovalo efektivitu využívání světla procházejícího přes objektiv.

Co lze očekávat
Co tedy můžeme očekávat po třech letech vývoje nové DSLR? Označení "Full Color Capture Direct Image Sensor" zřejmě značí opětovné použití technologie společnosti Foveon. Doufejme, že Foveon zapracoval na svém snímači, který se bohužel nedočkal příliš velkého uznání, i když se jedná svým způsobem o revoluční řešení, které nabízí řadu výhod oproti klasicky řešeným CCD a CMOS snímačům. Poměrně malá společnost Foveon nepracuje s tak velkými náklady jako například Canon a tak peněz na vývoj není tolik. Snad se po dlouhé době (na fotografický trh) dočkáme rychlejšího zpracování dat a lepší citlivosti snímače.
Také Sigma má na své straně co vylepšovat. V současné době, kdy Sony nabízí stabilizaci snímače a společně s Olympusem a Canonem (EOS 400D) také řeší problém prachu na snímači. Lze tedy očekávat velký displej, zlepšenou ergonomiku a snad také více možností nastavení.
Soudě podle označení, SD14, můžeme spekulovat o 14 milionech snímacích buněk, což je oproti původním 10 miliónům nepříliš velký přírůstek. Ve skutečnosti se dočkáme snímků s rozlišením cca 4,6 Mpix. Proč? Je na čas vysvětlit si jak snímač od Foveonu vlastně pracuje.

Co umí Foveon a proč ho používat?
Klasické CCD a CMOS (ve skutečnosti je Foveon X3 varianta CMOS snímače) snímače pracují na principu snímání jedné barvy na jedné snímací buňce. Pomocí barevných filtrů propouštějících pouze jednu konkrétní barvu tedy měří pouze intenzitu světla pro R, G a B (červenou, zelenou a modrou). Takto sousedící buňky tvoří takzvanou Bayerovu masku, ze které se poté vypočítává výsledná barva každého obrazového bodu. Dochází tak k určitým chybám.
Základní myšlenkou Foveonu je snímání barvy jedním bodem na snímači. Není potřebná žádná interpolace, díky čemuž získáme věrnější barevné podání a ostřejší obraz. Vše pracuje tak, že jeden bod snímače obsahuje tři vrstvy, snímající B, G a R. Využívá se zde toho efektu, že světlo do křemíku proniká různě hluboko, v závislosti na vlnové délce. To znamená, že různé barvy se dostanou do různých hloubek a tím je možné je odlišit.
Že Sigma znovu použije tuto technologii je na snadě. V upoutávce je uvedena věta "full-color-capture direct image sensor". Problémem ale je, že ve spodní vrstvě je již méně světla a musí se více zesilovat. Jak se s tímto a jinými problémy Foveon vypořádá, zjistíme až později.

Konkurence nespí
O něco podobného se snaží i Fujifilm, o čemž jsme informovali již před několika měsíci zde. https://www.fotografovani.cz/art/fotech_df/fujifilm-organic-cmos.html U Fujifilmu se jedná o speciální CMOS s organickými vrstvami zachycujícími barvy také ve třech vrstvách. Princip je tedy velmi podobný Foveonu, ale je zde použita jiná technologie.

Závěr
Spekulacím udělá přítrž až oficiální představení na veletrhu Photokina 2006, která se koná poslední zářijový týden v Kolíně nad Rýnem.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Držím jim palec

Autor: MoTo Muž

Založeno: 07.09.2006, 09:21
Odpovědí: 7

Byť Sigmu nemám tak jim držím palec aby tato skvělá technologie neupadla. To že Foveon je ostatními "neuznaný" čip je dle mého ne proto jeho ne-Kvalitu ale proto že každý z velkých Digi hráču investoval obrovské peníze do vývoje svých čipů (Canon, Sony, Fuji, Matsusita-Panasonic) a přirozeně nechcou tyto investice odepsat tím že by začli třeba licencovaně používat nebo vyrábet Foveon čipy. Je fajn že alespoň Sigma se nebojí a jde cestou nespoutanou Bayerovou maskou.

Odpovědět na příspěvek

RE: Držím jim palec

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 07.09.2006, 09:33

Myslim, ze vase uvaha je licha. Pokud by zde byla "genialne nova fungujici technologie", tak se vsichni velci vyrobci poperou o to, aby byli ti prvni a nejlepe jedini, kdo ji budou prodavat ve svych DF. problem je v tom, ze i pres elegantni princip je Foveon stale v plenkach a technickych ci mozna technologickych limitu ma tolik, ze prechod z CCD ci CMOS se zatim zadnemu velkemu hraci nevyplati.

Co se tyce Sigmy, tak ta v podstate nemela zkusenost s vyrobou tel a hledala zpusob jak se odlisit, proto sahla po Foveonu, protoze pokud delate jedno telo v malych seriich, neni potencialni ztrata z neuspechtu smrtici.

Nicmene souhlasim s vami, ze urcite stoji za to Foveonu drzet palce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Držím jim palec

Autor: MoTo Muž

Založeno: 07.09.2006, 19:44

Chapu vas nazor, divate se na ten problem optimistyckym pohledem na svet. Bohuzel firmy ridi managori jimz je jedno ktery system je kvalitnejsi, pro ne je hlavni a jedinou snahou vlastni prospech tedy dokazovat ze jejich minula i soucasna rozhodnuti jsou vzdy spravna a prinaseji zisk ... a tedy odmeny a postup ...
Ale abych to konretizoval jako priklad uvedu system Betamax. Jiste vite ze byl a je lepsi nez VHS a plne fungufoval pri uvedeni presto se masove nerozsiril jen diky sikovnosti lidi prosazujich VHS a ti mu uz nikdy nedali sanci natoz aby jej zavedli do svych produktu jak pisete. Stejne mozna dopadne Foveon, bude jen pro fajnsmekry a doufejme ze aspon bude.

Odpovědět na příspěvek

RE: Držím jim palec

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 07.09.2006, 09:36

Když ona právě ta kvalita čipu nepřesvědčila - jinak by se Sigmy prodávaly podstatně víc. Co je platné, když máte na 3 MPx čipu skutečné rozlišení jako na 4,5 MPx, když výrobce tvrdí, že je to 9 MPx - a podle toho to šumí? :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Držím jim palec

Autor: J.R. Muž

Založeno: 07.09.2006, 12:54

Samozrejme cip foveon X3 ma svoje muchy, hlavne v SD-9. Model SD-10 bol na tom uz lepsie, takze dufam ze to bude pokracovat aj v SD-14.

Co sa tyka rozlisenia pri SD-9 a 3,4MPx, som si kludne mohol dovolit interpolovat na format 20x30 pri 300DPI. Obraz bol bezchybny, takutu interpolaciu by som si z klasickeho snimacu nemohol dovolit.

Co sa tyka sumu mal som moznost porovnat len s EOS-350D, tak aj tu ma SD-9 ocividne navrch.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Držím jim palec

Autor: J.R. Muž

Založeno: 07.09.2006, 12:58

Samozrejme cip foveon X3 ma svoje muchy, hlavne v SD-9. Model SD-10 bol na tom uz lepsie, takze dufam ze to bude pokracovat aj v SD-14.

Co sa tyka rozlisenia pri SD-9 a 3,4MPx, som si kludne mohol dovolit interpolovat na format 20x30 pri 300DPI. Obraz bol bezchybny, takutu interpolaciu by som si z klasickeho snimacu nemohol dovolit.

Co sa tyka sumu mal som moznost porovnat len s EOS-350D, tak aj tu ma SD-9 ocividne navrch.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Držím jim palec

Autor: mixal Muž

Založeno: 08.09.2006, 10:35

Sigma SD 10 ma take rozlisenie detailov ako 7-8 MPix fotak s bayerovou maskou. Dufam, ze tam spravia nejaku interpolaciu, aby mohli napisat ze maju 14 mpix alebo nieco podobne, aby mali ludia pokoj na dusi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Držím jim palec

Autor: Bubak Muž

Založeno: 29.09.2006, 14:02

Nevim, jak kvalita cipu, dle meho to byla spis kvalita pristroje celkove - zrout baterek, pouze raw format a vubec celkova nedodelanost. Obrazky z SD10 treba na steves-digicams se mi dost libily. Cekam hodne netrpelive, co z teto veci vypadne:-).

Odpovědět na příspěvek

3 CCD

Autor: Stanley kameraman Muž

Založeno: 07.09.2006, 10:15
Odpovědí: 7

A co zkusit v aparátu 3 CCD nebo C MOS snímače, jako mají kamery? U zrcadlovky by bylo sklopné zrcátko před hranolem rozdělujícím světlo na tři snímače. U kamer je rozdíl proti jednočipovým propastný. Hlavně v odstupu signál/šum a v podání barev.

Odpovědět na příspěvek

RE: 3 CCD

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 07.09.2006, 10:27

Teoreticky to mozne je, ale jsou tam tri problemy souvisejici s rozlisenim DF, ktere je vyrazne jinde stejne jako pozadavky na ostrost a presnost zaznamu:

1) Pri rozliseni napr. 10MPix je vyrazne tezsi presne umistit obraz, zejmena pokud nam jde o spickovou ostrost a kresbu. Lze resit, ale draho
2) Pri dannem rozliseni a velikosti jsou snimace vyrazne drazsi a fotoaparat s 3CCD/3CMOS by byl extremne drahy
3) Nastal by trochu prostorovy problem uvnitr realtivne malych tel, protoze snimace jsou vetsi a hlavne by nastal problem s citlivosti. Na kazdy snimac by dopadala pouze 1/3 svetla, coz by se jiste poznalo na kvalite.

Obecne video snese lehkou neostrost, tezi z relativne malych a levnych cipu a jeho pozadavky na barevnost, kresebnost, ostrost atd. jsou diky pohybu zcela jine.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 3 CCD

Autor: Stanley kameraman Muž

Založeno: 07.09.2006, 13:02

To je mi jasné, ale u Foveonu a klasických snímačů také nedopadá na konkrétní buňku snímače 100% světla s ohledem na jednotlivou základní barvu. U první technologie vlivem tří vrstev a u druhé vlivem mřížky. Ohledně prodražení bych to tak neviděl. Dovedu si tuto technologii představit zkušebně v levné zrcadlovce něco jako Canon 350-400 a kde by cena zůstala pořád daleko nižší, než u "profi" Canonů. Zvětšení velikosti bych naopak viděl jako výraznou výhodu. Kolikrát mě napadlo, zda jde vyrobit snímač s řízenou proměnnou citlivostí v jednom snímku. Čili - jasná obloha bude mít nejnižší citlivost a stíny budou snímány částmi snímače, kde se automaticky(nebo ručně) nastaví vyšší citlivost. Buď takto a nebo se do jasných míst aktivuje jakýsi ND filtr, který by se aktivoval na buňky s nejvyšší hodnotou signálu. Takže by to šlo použít jen na C-MOS, ten má signál odebíraný z každé buňky samostatně a nejde přes sousední jako u CCD. Blbost co?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 3 CCD

Autor: J.R. Muž

Založeno: 09.11.2006, 09:13

jakýsi ND filtr>>>
Az taka blbost to zas nieje,
u priemyselnych kamier takyto system existuje,
ide oto ze tieto kamery maju zlomok rozlisenia fotaku a kvalita obrazu (podanie farieb,....)
tu zdaleka nieje tak dolezita, tu ide o ucel.

Odpovědět na příspěvek

RE: 3 CCD

Autor: J.R. Muž

Založeno: 07.09.2006, 12:48

Foveon este pred uvedenim cipu X3, mal svoje riesenia pre profi atetelierove foto, kde boli pouzite prave 3 samostatne snimace. Ale tak ako pisal pan Brezina, je to technicky narocne a drahe. Taktiez to nieje fotak "len tak do brasne a ide sa".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: 3 CCD

Autor: Stanley kameraman Muž

Založeno: 07.09.2006, 16:31

Ale to je v začátkách, když se ještě neumí nová technologie vyrábět masově bez zmetků, pokaždé "technicky náročné a drahé". Jak je to dávno, co prachobyčejná vypalovačka DVD-R Pioneer stála víc než 200 000,- nebo 1MPx "fotoaparát" s příšerným obrazem stál desítky tisíc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: 3 CCD

Autor: Mad_Igo Muž

Založeno: 07.09.2006, 19:51

Stanley, ono to nie je celkom tak, ked chces kvalitne lamat svetlo tak uz to musi byt slusna sklenena optika (hranol) ide aj o to aby bol kvalitne hladky co s narastajucou velkostou sa stava problemom. Je to podobne ako u profi objektivov cim viac skla je v objektive a cim ma objektiv vaci priemer a ohnisko pri zachovani svetelnosti a nizkej aberacie/vignetingu apod. Proste porovnanie s 3ccd kamerami je zatial uplne inde, tam nejake zlomenie svetla na spektrum nezbadas na 10mpix senzore uz ano.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: 3 CCD

Autor: Stanley kameraman Muž

Založeno: 07.09.2006, 22:16

Lom světla a použití pentagonálního hranolu a rovinných zrcátek znám ze stavby astronomických dalekohledů. Je pravda, že i kamery HDTV nejsou, co se týče kvality obrazu, žádná sláva - nagrabovaný snímek má 1920x1080 bodů, což je okolo 2MPx.

Odpovědět na příspěvek

Organic CMOS

Autor: Carlos Muž

Založeno: 07.09.2006, 11:52
Odpovědí: 0

Som zvedavý, kedy začne Fuji používať svoju vlastnú technológiu, no a samozrejme, potom bude zaujímavé porovnať ju s technológiou Foveon.

Odpovědět na příspěvek

Vyborny napad

Autor: Mr.X Muž

Založeno: 07.02.2007, 09:55
Odpovědí: 1

Hodnotim, ze je to vyborny napad, ten hranol a 3 snimace. Hranol drahy nemoze byt a snimac je "cip" po anglicky znamena lacny. Ale mozno je drahy samtny patent. A kvalita by isla prudko hore. Treba oslovit velkych vyrobcov.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyborny napad

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 07.02.2007, 11:42

:) pokud to byla ironie, tak pekna. Pokud to bylo mysleno vazne, tak vas ujistuji o tom, ze pro DF je tohle slepa vetev. Rozlozit svetlo na 1/3 znamena obrovsky ubytek v jednom kanalu, hranol adekvatni opticke kvality a kresby by byl extremne drahy, cele reseni znacne citlive a snimac u profi stroju dnes tvori az 1/3 vyrobnich nakladu. Oni pozadavky na DF jsou zcela jine, nez je tomu u videa, kde tricipove reseni funguje pekne

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: