Nejmenší DSLR na světě je od Olympusu, aneb E-400 přichází - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Nejmenší DSLR na světě je od Olympusu, aneb E-400 přichází

14. září 2006, 07.00 | Spolu s nedávno zveřejněnými kompakty byla novinářům představena také nejnovější digitální zrcadlovka Olympus E-400, která až do dnešního rána byla zatížena informačním embargem. Tento přístroj bude nejmenší a nejlehčí DSLR na světě. Efektivní rozlišení je 10 MPix a chybět nebude ani antiprachový filtr, který mají všechny DSLR od Olympusu.

Spolu s nedávno zveřejněnými kompakty byla novinářům představena také nejnovější digitální zrcadlovka Olympus E-400, která až do dnešního rána byla zatížena informačním embargem. Tento přístroj bude nejmenší a nejlehčí DSLR na světě. Efektivní rozlišení je 10 MPix a chybět nebude ani antiprachový filtr, který mají všechny DSLR od Olympusu.

Olympus E-400
Kromě vysokého rozlišení jsou na této DSLR velmi zajímavé také rozměry 129,5 mm (š) x 91 mm (v) x 53mm (h) a hmotnost 380 g (pouze tělo, bez příslušenství). Snímač je již tradičně chráněn před prachem pomocí SWF (Supersonic Wave Filter) filtru.
CCD snímač s rozměry 17,3 mm x 13,0 mm má efektivní rozlišení 10 MPix (snímky mají velikost max 3648 x 2736 bodů). Citlivost lze nastavit na ISO 100 až 1600 po 1/3 EV krocích. Vybrat si můžeme z barevných prostorů sRGB a Adobe RGB. Výsledné snímky se ukládají ve formátu JPEG, nebo RAW. O zpracování dat se stará obrazový procesor TruePic TURBO. Nastavit lze 5 úrovní pro ostrost, kontrast a saturaci, černobílé filtry (žlutá, oranžová, červená, zelená v černobílé a sépiová), černobílé tónování (sépiová, modrá, červená nebo zelená v černobílé), režimy snímku (živé barvy, přirozené, tlumené, černobílé, sépiové) a tři úrovně gradace (high key, normální, low key). Při následném prohlížení můžeme snímky upravovat (černobílý filtr, úprava saturace, zpracování RAW formátu, korekce červených očí, změna velikosti, sépiový filtr).

TTL měření expozice probíhá na 49 zónách. Kromě klasických PASM režimů (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál) můžeme použít 27 scénických a kreativních režimů určených pro specifické situace. Korekce automatické expozice probíhá v intervalu +/-5 EV po krocích 1/3 EV. Sekvenční snímání zvládne rychlostí 3 snímky za sekundu uložit až 20 záběrů ve formátu JPEG. RAWy uložíme v sekvenci pouze 4. Při prohlížení snímků si můžeme nechat zobrazit jasový i RGB histogram, včetně upozornění na přeexpozici a podexpozici.
Optický zrcadlový hledáček nabízí pokrytí cca 95%. Zvětšení je 0,92x s 50mm objektivem zaostřeným na nekonečno při -1 dioptrii. TTL pasivní zaostřování disponuje již klasicky pouze 3 body. Pro svícení scény pro lepší práci AF může posloužit vestavěný blesk.

Vyvážení bílé barvy nastavuje automatika, nebo uživatel pomocí manuálního měření a nastavení předvoleb. Korekce je možná v intervalu -7 až +7 v osách R-B / G-M (v režimu Auto WB a přednastavených režimech). Vestavěný blesk má směrné číslo 10. Použít můžeme samozřejmě i externí blesky pomocí hot-shoe patice.
LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" (6,4 cm) a rozlišení 215 000 bodů. Jako paměťové médium slouží karty Compact Flash typu I i II, nebo karta xD. Lehkým rozčarováním je spojení s počítačem, zajištěné pouze USB 1.1. V této době už pomalu lze automaticky očekávat USB 2.0, ale o žádnou tragickou nevýhodu se nejedná. Video výstup zvládá formáty PAL i NTSC.

Nový objektiv ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm (28-84mm) 1:3.5-5.6
- velmi krátká zaostřovací vzdálenost - 25cm
- ED člen a 2 asférické čočky
- rozměry: 65.5 x 61 mm
- hmotnost: 190 g

Nový objektiv ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm (80-300mm) 1:4.0-5.6
- krátká zaostřovací vzdálenost - 90cm
- ED členy
- rozměry: 65.5 x 72 cm
- hmotnost: 250 g

Shrnutí
Olympus dodržel, co slíbil. Jednou z nejvíce vyzdvihovaných výhod standardu 4/3 byla možnost zmenšení těl přístrojů a objektivů. U objektivů jsme se o tom již přesvědčili, ale u samotných zrcadlovek se o příliš velkém zmenšení hovořit nedalo. Konečně až E-400 přináší výhodu v podobě kompaktnosti a nízké hmotnosti. Model je tak postaven mezi elektronické EVF zrcadlovky a velké DSLR. EVF potenciální zájemci nechtějí kvůli vysokému šumu (příliš malé snímače) a DSLR jsou zase příliš velké a těžké pro pohodlné cestování. Standard 4/3 může být v případě E-400 příjemným kompromisem. E-400 se bude prodávat během října. Uživatel také jistě potěší přítomnost českého menu přímo ve fotoaparátu.

:: Technická specifikace Olympus E-400

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: