Pentax K10D - utěsněná 10 MPix zrcadlovka se stabilizací - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Pentax K10D - utěsněná 10 MPix zrcadlovka se stabilizací

18. září 2006, 00.00 | Po vzoru ostatních výrobců se i Pentax pochlubil s 10 MPix DSLR přístrojem. Nová digitální zrcadlovka K10D nabídne stabilizaci obrazu pomocí posuvu snímače, což se využije i pro čištění snímače od prachu, 22 bitový AD převodník a vlhkotěsné provedení těla. To nám zaručí bezpečný provoz v dešti, nebo prašném prostředí. Kolik má tato novinka společného se svými konkurenty?

Po vzoru ostatních výrobců se i Pentax pochlubil s 10 MPix DSLR přístrojem. Nová digitální zrcadlovka K10D nabídne také stabilizaci obrazu pomocí posuvu snímače, což se využije i pro čištění snímače od prachu, 22 bitový AD převodník a vlhkotěsné provedení těla. To nám zaručí bezpečný provoz v dešti, nebo prašném prostředí. Kolik má společného tato novinka se svými konkurenty?

Pentax K10D
Plastové tělo s kovovou kostrou má být odolné vůči dešti a prašnému prostředí. To vše díky utěsněným spárám, izolací okolo tlačítek, těsnění u slotu paměťové karty a baterie apod. Rozměry jsou: 142 x 101 x 70 mm a hmotnost bez baterie by měla být cca 717 g. S baterií to bude cca 793 g.

Použitý CCD snímač, velmi pravděpodobně pocházející od Sony, má efektivní rozlišení 10,2 MPix (3872 x 2592 bodů) a rozměry 23,5 x 15,7 mm (APS-C). Stejně jako u dřívějšího modelu K100D zde bude použit systém stabilizace obrazu pomocí posuvu snímače (Shake Reduction neboli SR), který umí stabilizovat v osách X a Y a nově také v ose objektivu. Nově se také možnost pohybu snímače využije ke "sklepávání" prachu z jeho povrchu, resp. z filtrů před ním, stejně jako to dělá Sony Alfa 100. Citlivost snímače můžeme nastavit na ISO 100 až 1600. O zpracování obraz se postará nově vyvinutý obrazový procesor PRIME. V tiskové zprávě se hovoří o 22 bitovém A/D (analog to digital) převodníku, což působí zajímavě, ale nesmíme zapomenout na fakt, že ve výsledku si uložíme max 12 bitů pomocí RAWu, nebo 8 bitů pomocí JPEG formátu. Takto jemnou fyzickou digitalizaci nepoužívá nikdo a tak je také možné, že 22 bitů se nedosahuje vzorkování, ale interpolací získaných dat. S takto rozšířenými daty ztratíme během úprav méně informací a výsledek může přinést jemnější gradaci barev a jasů. Ale na druhou stranu přesný 22 bit. A/D převodník je nákladnější, zpracování 22bit. dat nepraktické a pomalé, a v neposlední řadě je třeba zmínit, že A/D převodník se většinou kupuje od výrobce čipu. Možná i proto tisková zpráva mluví o typu použité paměti - DDR2 (Double Data Rate 2). Snímky lze ukládat v JPEG, RAW (jak PEF formát Pentaxu, tak i DNG standard Adobe), nebo obou formátech současně.

Na fotoaparát lze nasadit objektivy s bajonety Pentax KAF2, KAF nebo KA (podporovány budou i nové objektivy se "supersonickým" zaostřováním zajišťující rychlejší a tišší práci autofokusu). Vzhledem k rozměrům snímače zde musíme počítat s ořezovým faktorem 1,5x. O automatické zaostřování se zde stará 11 bodový systém pracující na principu pasivního měření kontrastu. Zaostřovat můžeme jednorázově, kontinuálně, nebo manuálně. Pro náhled hloubky ostrosti zde slouží klasické tlačítko ovládající clonu a nově také pořízení snímku bez uložení (zobrazí se na displeji). SLR hledáček s hranolem nabídne pokrytí cca 95% a zvětšení 0,95x (s objektivem 50 mm zaostřeným na nekonečno).

Měření expozice je rozděleno pouze na 16 segmentů a můžeme volit mezi celoplošným, celoplošným se zdůrazněným středem a bodovým. Kromě klasických režimů expozice (P, A, S a M) nabídne K10D také režim "TAv", což je priorita času a clony. Uživatel si manuálně nastaví čas a clonu a fotoaparát zvolí odpovídající citlivost. V režimu P se můžeme rychle přemístit do klasické priority času (Tv), nebo priority clony (Av) pouhým otočením předního, nebo zadního multifunkčního kolečka. Čas závěrky se může pohybovat mezi 1/4000 s a 30 s (včetně režimu Bulb). Synchronizace s bleskem je max 1/180 s. Sériové snímání bude umět pracovat rychlostí 3 snímky za sekundu pro neomezený počet JPEG souborů, nebo pro 9 souborů RAW.

O vyvážení bílé se stará automatika, nebo uživatel pomocí předvoleb a manuálního měření. Vestavěný blesk má směrné číslo 11, použít lze samozřejmě i externí blesk pomocí patice hot-shoe. Zadní LCD displej s úhlopříčkou 2,5" má rozlišení 210 000 bodů a velké pozorovací úhly (140°). Nechybí ani stavový displej s podsvícením. Fotoaparát používá paměťové karty SD i s podporou nejnovějšího standardu SD-HC. Pro napájení slouží Li-Ion akumulátor D-LI50.

 

Závěr
Nabídka cenově dostupných 10 MPix digitálních zrcadlovek se stále rozšiřuje. Každý výrobce se snaží v tomto segmentu něco nabídnout a Pentax tento záměr oznámil již v únoru tohoto roku. U Pentaxu K10D si nelze nevšimnout podobností se Sony Alpha A100, na druhou stranu má i svá specifika, zejména utěsněné tělo.

Ve velmi krátké době lze očekávat oznámení od Samsungu, který představí K10D pod svou značkou tak, jak tomu udělal s předchozími modely řady K. Pentax a Samsung mají odhodu o společném vývoji DSLR, takže je to velmi pravděpodobné. Předpokládaná cena K10D na americkém trhu je $899.95, což je poměrně agresivní cena, zejména s ohledem na to, že se dá předpokládat nižší pultová varianta. K dispozici bude také bateriový grip, který kromě prostoru pro jednu D-LI50 nabídne také úložný prostor pro náhradní SD kartu a dálkové ovládání fotoaparátu.

:: Technická specifikace Pentax K10D

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Stabilizace

Autor: MartinJ Muž

Založeno: 18.09.2006, 02:22
Odpovědí: 30

Vážený pane Filipi,
kdybyste se raději malinko namáhal a něco si o systému stabilizace u Pentaxu zjistil, mohl jste si ušetřit své hloubání nad tím, zda náhodou systém nepochází od KM/Sony, která jej, podle Vás, snad měla Pentaxu prodat. Ušetřím Vám práci. Není to systém KM. Pentax jej vyvinul sám a funguje poněkud jinak. Nepoužívá totiž mechanické vedení, funguje pomocí magnetů. Dá se tom dočíst na českých i zahraničních stránkách Pentaxu. Vy ovšem, bez toho, abyste si ověřil své dohady, ve svém článku de facto naznačujete, že jde jen o jakousi kopii Sony Alpha.
Ta ovšem nenabízí ani utěsnéné tělo proti vodě, ani pořádný hledáček, kovové šasi atd.
Jistě, že s nápadem stabilizace přišla první KM, to jí nikdo nevezme. Ale jsou snad dnes všechny aparáty jen kopií Pentaxu ME-F proto, že to byl první fotoaparát s autofokusem ? A je Sony alpha kopií Olympusu E1, protože má setřásání prachu z čipu ? A vůbec, oni jsou si všechny ty foťáky tak nějak podobné, nelze si toho nevšimnout...černá krabice a z ní trčí roura se sklíčky.....

Odpovědět na příspěvek

RE: Stabilizace

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 07:56

Dobry den MartineJ,

vedeli jsme, ze Pentax ma velmi zaryte privrzence a cekali jsme tuto reakci. Na druhou stranu jsme povazovali za dulezite upozornit na fakt, ze K10D a Sony Alfa 100 maji radu spolecnych prvku, coz samozrejme neni v dnesni dobe neobvykle a rozhodne by to nemelo byt chapano jako nejaky nas utok na K10D. K10D ma radu odlisnosti a unikatnich vlastnosti, coz ve clanku samozrejme zminujeme. Na druhou stranu prvky z dedictvi koncernu KM jsou zcela zrejme.

Pentax ma svoji verzi stabilizace, ktera ma zcela jiste sva konstrukcni unika. Na druhou stranu neni nahodou ze SR spatrilo svetlo sveta presne v dobe kdy bylo dedictvi KM "rozdeleno". Stejne tak zmena posuvneho mechanismu nic nemeni na tom, ze princip byl prevzat od KM. To ze Pentax pouziva cipy Sony, tudiz totozny s Alfa 100 se nikdo prilis tajit nesnazi, stejne tak jako fakt, ze K10D pouziva na chlup totozny system cisteni cipu jako Alfa 100. Atd.

Nikdo vam nebere, ze K10D muze byt skvely stroj. Dokud jej nebudeme testovat, tak nebudeme vynaset zadne prikre soudy. Takze to treba berte tak, ze K10D prestoze ma radu spolecneho s Alfou 100 je uplne nekde jinde, protoze ma ty dalsi vlastnostio, o kterych vy i kolega hovorite. Lepsi?

Odpovědět na příspěvek

RE: Stabilizace

Autor: rga Muž

Založeno: 18.09.2006, 09:00

To neřešte, jeden má rád vdolky, druhej...
Každej má svý favority a na ty druhý hledi jinak.
Třeba když si člověk koupí Photo Life, vidí zase až nehezké "nadržování" Pentaxům... (o boj analog vs. digitál raději pomlčím ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stabilizace

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 09:10

Tady přeci nejde o žádný boj. Jen napsat že K10D je podobná Alpha 100 (a to ještě takovým podivným stylem, jako že Pentax jen kopíruje) je dost nešťastné. Zvlášť když jsou tolik rozdílné :-)
Stejné čipy má a bude mít kde kdo, jinak nic stejného nevidím.

Odpovědět na příspěvek

RE: Stabilizace

Autor: chessman Muž

Založeno: 18.09.2006, 10:44

no jo, pane Brezino. spis to vypada jako detinska provokace tech nekolika malo lidi co pouzivaj a fandej Pentaxu nez nejaky smysuplny clanek informujici ctenare o nadejne novince. takze se rychle vrhnete zpatky na d80 a 400d, C/N nema konkurenci, marketing vam nepochybne pujde lepe... tak s prominutim hloupy clanek a komentare redaktoru jsem dlouho necetl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stabilizace

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 11:05

Vazeny pane chessmane,

nevim co je na clanku hloupeho a na odpovedich redaktoru detinskeho. Konstatovali jsme fakta a dali je do souvislosti. Pokud se to nekomu nelibi, tak ma samozrejme pravo se k tomu vyjadrit a nasim pravem je reagovat. Nase reakce jsou ciste v rovine technicke, nikoli osobni a to z toho duvodu, abychom uvadeli tvrzeni nekterych ctenaru na pravou miru. S Pentaxem v CR i zahranici mam velmi dobre vztahy, ale to neznamena, ze by to melo jakkoli menit realitu.

Uprimne receno jsme cekali takoveto reakce, protoze komunita uzivatelu Pentaxu je velmi citliva na "nedoceneni" vseho co Pentax vyrobi, ale to nas jaksi nedonuti zmenit svuj nazor podlozeny fakty a zkusenosti.

Clanek neni v zadem ohledu provokujici. Neodsuzuji, nehani ani jinak krive nehodnoti novinku. Konstatuje fakta a dava je do souvislosti. Tak to delame se vsemi novinkami. Az bude K10D k dispozici, tak jej otestujeme a pak budeme vynaset nejaka hodnoceni a mozna je budou opet nekteri uzivatele brat jako provokaci, protoze se jim mozna vysledek nebude libit. A nebo se taky libit bude a pak budou nadsene tleskat a tvrdit, ze to od zacatku vedeli ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: TomasH Muž

Založeno: 18.09.2006, 11:30

Problém - a to ten hlavní - je, že vaše "technická data" jsou právě mylná. Překopíruju sem příspěvek který jsem psal na grafiku.cz (nevěděl jsem že nejsou diskuze spojené). :

Údaje o výrobci A/D převodníku a snímače nejsou potvrzené a jedná se spíš o spekulaci - ovšem jedná se o spekulace které se v případě Pentaxu dost často potvrdily. Ale souhlasím - dokud to nebude potvrzené je to bezpředmětné.

Penta
x k10d má se Sony A100 společný opravdu snad jen snímač - a to ještě není jisté. Porovnáním oficiálních parametrů - se srovnávat téměř nedají (pokud pomineme to že jsou to obě D-SLR)

Objektivní argumenty ještě jednou:
Pentax hledáček - Pentaprisma hranol, 0,95x zvětšení, 95% pokrytí, podpora "USM", dost odlišný systém stabilizace, vnitřní kovové šasi, DNG formát RAW, Hyperprogram, samostatné talčítko RAW, priorita citlivosti, A100 nenabízí možnost Gripu ani voděodolné tělo. Má tzv. předvolené motivové programy - což K10d nemá - už jen to ukazuje "za jakým zákazníkem" směřuje K10d a kam A100 ........ atd. atd.... ty fotoaparáty jsou dokonale jiné....

s logikou se kterou je napsaný článek... jsou všechny současné D-SLR zrcadlovky podobné Sony A100 ....

Neberte to prosím osobně (nebo pan David Filipi), myslím že tady na Grafice odvádíte víceméně kvalitní práci a váš server navštevuju pravidelně a často se zde mnoho nového dozvím. Jenže tady zkrátka došlo - dle mého názoru - k zveřejnění článku, který je neůplný, nepodává pravdivě technické informace a srovnává těžko srovnatelné ....a je tedy tímto zavádějíci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: TomasH Muž

Založeno: 18.09.2006, 12:00

A ještě maličkost....pokud tuto logiku aplikuju a opravdu už doženu do extrému, pak všechny zcadlovky jsou vlastně podobné Pentaxu protože první SLR na světě vyrobil právě Pentax ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Andaar Muž

Založeno: 18.09.2006, 12:10

No tedy uplne prvni kinofilmova SLR by byl asi Sovetsky GOMZ Sport z roku 1935 (samozrejme jeste bez hranoloveho hledacku). Od ty doby to jsou vsechno vlastne jen kopie:-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: TomasH Muž

Založeno: 18.09.2006, 12:34

To je fakt. :) měl sem na mysli automatické zpětné vracení zrcátka - jako klasický znak zrcadlovky - které zaved Aahiflex - ... pak ale jsou všechno kopie GOMZ ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: MartinJ Muž

Založeno: 18.09.2006, 11:40

Mě by nevadilo, že právem kritizujete. pokud napíšete, že Ds má dost mizerný AF, pak je to naprosto v pořádku. Problémem ale je, že Vy tu opravdu mistifikujete, když naznačujete, že SR je možná zakoupen od KM, ačkoli jsou dnes běžně dostupné informace o tom, že tomu tak není. Dále předem, bez ověřených faktů, schazujete 22bitový převodník a předem víte, že jde o marketingový trik, ačkoli to vědět prostě nemůžete.
Takže tyto názory NEMÁTE podloženy, a spekulujete o věcech, které jsou dávno uvedeny na pravou míru (SR). To bych čekal snad u běžného uživatele, který shání fotoaparát, nikoli však u "profesionála" v oboru.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stabilizace

Autor: MartinJ Muž

Založeno: 18.09.2006, 11:06

Přesně jak praví Chessman.
Ten "problém" s pouze 16 segmenty měření expozice, tak to už je opravdu velmi komické.
Jak jste mohl čekat, že takováhle stručná zpráva o modelu, který ještě ani nebyl testován, rozpoutá takovéhle reakce ? Taková zpráva přece má být přísně neutrální. Jenže vy jste dobře věděli, v jakém tónu je psána, proto jste reakci čekali.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 12:52

Nevim proc by mel byt nejaky clanek "neutralni". Neutralni je mozna seda tabulka, za neutralni se mozna oznacuje verejnopravni zpravodajstvi, i kdyz o tom se da s uspechem pochybovat, ale server fotografovani.cz nic takoveho neslibuje. Naopak jsme presvedceni o tom, ze pokud se nerozhodneme pretisknout technickou specifikaci, tak proto abychom mohli fakta komentovat a predkladat ctenarum nazor autora clanku/redakce.

Navic nikdo nerika, ze 16 segmentove mereni je "problem". Pouze se snazim vysvetlit nekterym ctenarum, kteri to nechapou, ze je rozdil mezi 16 a 1005 merenimi pro urceni korektni expozice. Tot vse ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:04

"mohli fakta komentovat a predkladat ctenarum nazor autora clanku/redakce."

No vidíte a nám vadí že v článku komentujete a předkládáte spekulace, nikoliv fakta (ohledně fakt nám vadí snad jen to, že jste některé opomněli, například USM ostření oběktivů, což je dost zásadní novinka).

"ze je rozdil mezi 16 a 1005 merenimi pro urceni korektni expozice"

Ještě jednou, můžete mi to nějak dokázat? Ja tvrdím že žádný rozdíl není a dokonce by mi stačilo i 5 segmentů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Jerzy Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:07

v článku ale není nic o vysvětlení mezi 16 a 1005 s. měření, pouze se tam haní 16 segemnt....pokud znáte aspoň trochu aparáty Pentax, tak jistě dobře víte, že měření expozice měly vždy více než výborné. Páni od Pentaxu asi moc dobře vědí, proč zůstavají u toho způsobu měření.

Porovnání a přirovnání k "sony Alfa" mi příde naprosto absurdní, stejně tak, jako bych mohl říct, že nikon D80 je taková alfa bez stabilizace a to díky společnému čipu. Trochu mimo mísu, nemyslíte? .)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: MartinJ Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:38

Poněvadž když člověk o něčem nic neví, je slušné nevynášet soudy předem. Vy jste zde uvedli naprostou NEPRAVDU o systému stabilizace a dále předem zpochybňujete funkci 22bitového AD převodníku, ačkoli zatím nemáte ani ponětí, bude-li přínosný či nikoli. Dále jste několik podstatných informací vůbec neuvedli, načež jste provedli zavádějící nárážku na to, že snad jde o kopii Sony.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:49

O SR systemu jsme zadnou nepravdu neuvedli. O AD prevodnicich si dovolim neco malo vedet a opet, nikdo nespochybnuje potencialni prinos, ale clovek znamy problematiky tusi, co lze ocekavat.

Co se tyce chybejicich informaci, kolega je doplni, abychom dostali nasi zpravodajske povinnosti.

A co se tyce srovnani se Sony Alfa 100, tak jsme neprovedli narazku na kopii, ale zcela otevrene jsme konstatovali, ze tyto dva fotoaparaty maji podle naseho nazoru hodne spolecneho :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Jerzy Muž

Založeno: 18.09.2006, 14:01

ano, jsou to D-SLR ;-) každá má svou variantu stabilizace a 10mpx snímač, nemůžu než Vám pogratulovat :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: rga Muž

Založeno: 18.09.2006, 14:23


ad A/D, Eizo například dělá 10bitové A/D převodníky. Zajímalo by mě na co, když obraz je stejně 8bitový ;-)


Son
y Alfa 100 a Pentax K10D?
Ano, výrobcem obou čipů je Sony.
Takže Nikon D80 má se Sony Alfa 100 hodně společného...




Myslím si, že jste si tímto článkem udělali dost velkou botu mezi Pentaxisty a mezi lidmi s přehledem o DSLR různých značek... raději bych to nerozmazával a nezhoršoval...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 14:39

No co se tyce EIZA, tak to je trochu jiny pribeh. EIZO ma 8 bit data na vstupu a pouziva 10 ci 12 bit LUT tabulku pro korekci zobrazovaneho signalu. S principem A/D v DF to nema opravdu nic spolecneho.

Co se tyce druhe casti. Ano, pokud by mel D80 stabilizaci na cipu, pokud by mel stejny antiprachovy system, pak by mel s Alfou 100 hodne spolecneho. Nemyslite?

A co se tyce Pentaxistu, chapu ze je nase uvaha nenadchnula, ale ti rozumni nam daji za pravdu. Lide co maji prehled o DSLR ruznych znacek si myslim s timto clankem nemaji problem. On totiz nic problematickeho nedela

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 14:51

Ta zarputilá obhajoba podoby A100 a K10D působí až úsměvně. Stejný čip a podobná funkce - a rázem tu máme prakticky stejné fotoaparáty :-)
Několikrát tu byly vyjmenovány zásadní rozdíly, kterých je daleko, daleko více než těch stejných či alespoň podobných aspektů a ani jednou jste na to nedokázal reagovat.

Myslím že na základě specifikací má D80 s A100 více společného než K10D s A100 a to ikdyž nemá antiprachový systém ani stabilizaci. Mám vám tu ty specifikace po jedné porovnat?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: TomasH Muž

Založeno: 18.09.2006, 15:16

neporovnávej, nemělo by to žádný výsledek, vypadalo by to jen jako další monolog do dutiny stromu ... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Jerzy Muž

Založeno: 18.09.2006, 15:21

;-D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: focus Muž

Založeno: 18.09.2006, 15:56

Nikoli reakce, ale trochu úvaha. Jsem zuřivý pentaxista, zuřivý ne proto, že se mi někdo otírá o nový pentax, ale proto, že už dlouho nemám na co nasadit ta špičková dříve vyráběná skla (50/1,4, 85/2,8 soft, 135/3,5, 100/2,8 macro, 200/2,8 apod), a že pentax vyrábí takových skel čím dál méně a rezinoval na profi vybavení. Tak se svou MZ S a istD čekám na něco nového. Říkám zaplať pánbůh aspoň za K10D. Rozčilování o tom, jestli někomu K10 připadá podobná jako něco jiného, mi připadá směšné, stejně jako dohadování o počtu segmentů (ostatně tady nikdo nezmínil to, že specialita pentax měření spočívalo vždy v tom, že přepálený segment se úplně vypínal, proto se dalo fotit např. do slunce, ještě u MZS, jak je to dnes nevím). Kdo sledujete i zahraniční weby jistě víte, že všude je pentax tak trochu opomíjený a nejsem si jistý, jetli to je nezájmem redaktorů, nebo podivná marketingová strategie pentaxu. Pentax mám rád, dobře mi sedí v ruce, vyráběl jedny z nejlepších objektivů, byl bych rád aby se vrátil tam, kde byl. K10D by se výkonem mohl srovnat s D200, tak říkám hurá a nehádejme se o slovíčkách. Pro mě nejpodstatnější, jak bude nový pentax zacházet s daty ve svých vnitřnostech. Doufám, že tak, jako prastarý istD, jak krásně napsal dpreview v testu, lezly z něj "film like" snímky. Pak si ho koupím, ať o něm píše kdo chce co chce. Kdo fotí v RAW, používá jen bodové měření, případně expozimetr a manuál a středový AF bod nebo matnici a oko, nechápe o čem tahle diskuse je. Vždyť nikdo fotky z nové K10 ještě neviděl. Nevím, proč by mi mělo vadit, že někdo vidí jisté podobnosti u sony alfa a K10D. Doplněním opomenutých podstatných technických údajů pro mne výhrady k článku skončily. Tak a těď kamenujte.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 16:26

Však jo, přesně jak píšeš, díky za K10D, snad nás ty fotky z něj nezklamou. Mě, a asi i pár dalších, jen trochu udivilo to srovnání a zklamal tón článku, tak jsme se asi nechali trochu unést. Máš pravu že ve výsledku je to jedno.
Běžný uživatel přijde do obchodu a řekne si o "toho nejlepšího Kanóná za mých 20 000,-" a má vystaráno. A ten kdo ví co od fotoaparátu chce, ten se rozhodne podle něčeho jiného (ať už pro jakoukoliv značku).
Uvidíme, těším se na podrobné recenze K10D a hlavně na fotografie, to nám napoví víc. Ale už dost diskuse, jdem raději fotit :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: TomasH Muž

Založeno: 18.09.2006, 16:33

Stačí si přešít ještě jednou celou dikuzi zde a pochopíš, že šlo čistě jen o to, aby v článku byly uvedeny pravdivé a kompletní technické informace. Tomu tak - když tento článek ráno byl zveřejněn - nebylo. A přirovnání k A100 je poněkud směšné ve světle zde již několikrát uváděných argumentů a především faktů.

Pro mne za mne si ale srovnávejte K10d klidně s Canonem D1.... nebo s Nikonem D50 ....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: chessman Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:01

vase odpved (dekuji za ni) je opet, snad uz i primym dukazem, ze ten clanek nemyslite vazne. nehodnotite, jen fakta... ptam se cim a pro koho je prinosem? nekdo by mel, a kdyz nebudu linej tak ja, informovat zastupce firmy Pentax (firmu Pentec). seriozni server by takovy clanek nezverejnil a kdyz, tak nasledne smazal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:12

Co je na me odpovedi nevazneho? Opakuji, ze clanek nijak neposkozuje K10D, nekrivdi mu a rad to vysvetlim komukoli vc. pana Koubka z Pentecu, pokud by to snad bylo potreba. Nemyslim si, ze by tento clanek cokoli ubiral na serioznosti naseho serveru

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: TomasH Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:40

Článek poškozuje serióznost Grafiky.cz/Fotografovani.
cz, především z opominutých zásadních informací a některých mylných informací. Pokud je toto váš názor, pak je mi z toho smutno. Tomto za sebe končím tuto debatu a přeju všem příjemný den.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: MartinJ Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:53

Oceňuji, že článek byl korigován ve smyslu vypuštění spekulací o SR. Opravit chybu, to je chování hodné profesionálů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Stabilizace

Autor: TREE Muž

Založeno: 21.09.2006, 09:39

Mno ja jen doufam ze se jednou dostabeme do faze kdy se budou novinky oznamovat stylem--je cena, hranata a velka.-) Na tom se nic pokazit neda a je to (skoro)vzdy pravda

Odpovědět na příspěvek

22bit

Autor: therion Muž

Založeno: 18.09.2006, 08:02
Odpovědí: 1

ccd snimac je vpodstate analogovy system , takze ma nekonecne urovni. Pokud pouziji 22bit prevodnik , ziskam 22 informaci. 12,14,16,18 bitove prevodniky , ktere se pouzivaji dnes (vetsinou od Analog Devices) jsou pouzivany vzdy s ohledem na cenu. Raw jde modifikovat vpodstane na jakoukoli delku slova (kazdy vyrobce ma svuj). zasadni problem je v rychlosti zpracovani takto vygenerovanych dat. Nesmi se takze zapominat , ze z napr 18bit prevodniku lze rozumne pouzit 15-16 bitu , zbytek je kvantizacni sum , ktery se primicha do uzitecneho signalu a tim ho znehodnoti.

Odpovědět na příspěvek

RE: 22bit

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 08:18

No pokud mame byt zcela presni, tak CCD jako takove je analogove zarizeni a pocet urovni je limitovan maximalnim el. nabojem, ktery dokaze vygenerovat. Vzhledem k tomu, s jak malym poctem leketronu pracuji dnesni miniaturizovane bunky CCD neni pocet urovni nekonecny, ale souhlasim s tim, ze muze skytat vetsi nez 2096 urovnovy potencial. Bohuzel jak spravne pisete, vyuzitelneho signalu je podstatene mene a tak predstava toho, ze bude nekdo tento signal ve vicemene amaterske zrcadlovcce vzorkovat na 22 bitu, nasledne prevadet do 3x 24bitu adresovatelneho RGB, provadet processing a nasledne downsamlovat na 3x 8 bitu v blahovem ocekavani, ze vysledek bude radikalne lepsi zni blahove. Ale mozna se pletu a je to tak skvely napad jako Foveon ci dvoubunkove cipy SuperCCD. Myslenky, ktere take teoreticky fungovaly skvele...

Odpovědět na příspěvek

Připomínky

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 08:03
Odpovědí: 20

Souhlasím s Martinem, tento článek, ač se jedná o pouhý opis specifikací, je dost nevhodný. Autor si uveřejněné specifikace K10D dokonce ani nepřečelt pořádně, jinak by nemohl napsat to co jsem si právě přečetl.
Ohledně stabilizace to Martin napsal přesně a trefně, k tomu nemám co dodat. Jestli je 22 bitový převodník jen marketingový tah se dozvíme. Ikdyž jsou výsledky převáděny do 12 bitového RAWu, mohou být výrazně lepší, bude záležet na kvalitě "downsamplingu", i 12 bitů může být kvalitnějších, pokud k nim použijeme kvalitnější zdroj dat. Uvidíme.

Větu: "používají nejběžnější 12 bitové digitalizování signálu ze snímače, které následně převedou na 22 bitů" nechápu. Taková teorie by mě skutečně nenapadla. Pokud nasnímají data 12 bitově asi těžko je budou znovu převádět na analogový signál, který by mohli znovu převést na 22 bitový, který pak znovu převedou na 12 bitový? Uf!

K článku bych jen doplnil, že fotoaparát může ukládat snímky i do formátu DNG. To se také může hodit :)

Moc se mi líbí i spojení "Měření expozice je rozděleno pouze na 16 segmentů" :-) Počet segmentů je podle mě ukázkový marketingový trik. Fotil autor někdy? Jsem přesvědčený, že i sebenáročnější expozici lze korektně změřit třeba i s pěti nebo třemi segmenty.

Autor také při čtení specifikace nějak zapoměl na jednu z hlavních novinek a tedy na to, že Pentax s tímto modelem poprvé konečně přináší podporu nových objektivů, které budou ostřit za pomoci ultrazvuku.

Ať hledám, jak hledám, podobností se Sony Alpha 100 moc nenacházím.

Hezký den.

Odpovědět na příspěvek

RE: Připomínky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 08:23

Opakuji jeste jednou, ze proti Pentaxu ci K10D nikdo v redakci nic nema, ale pokud nenachazite podobnosti mezi K10D a alfou 100, tak je nejspis nachazet ani nechcete. Oba dva fotoaparaty pouzivaji totozny snimac, stejny princip stabilizace a cisteni cipu, cili na stejnou uzivatelskou skupinu a snazi se "nejak" odlisit zpracovanim od vetsich konkurentu. Sony zvolilo DRO system, Pentax pro zmenu 22bit zpracovani. V obou pripadech jde evidetne o drobnou upravu processingu, ktera zni lakave, ale realnou kvalitu snimku dramaticky nezmeni.

A co se tyce narazky na pocet zon u AE. Uz jste nekdy videl fotografovat typickeho uzivatele DSLR za 900USD? Vetsina techto lidi o exponometrii mnoho nevi a na spolehlivost zonalniho mereni zcela spoleha i v situacich, kdy je to velmi optimisticke. Takovym uzivatelum vicesegmentovy prvek vyrazne pomaha. To bohuzel neni marketing, ale realita.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Připomínky

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 08:39

Ale vždyť já se přeci nezlobím že byste Pentax nejak hanili, ani se nesnažím tu nějak hlásat, že nějaký fotoaparát je lepší (zvlášť v době, kdy K10D není možné otestovat). Ale ta podobnost mě stejně zaráží :-)

Dobře, mají stejný čip od Sony, jelikož Sony už pár let vyrábí čipy prakticky pro všechny APS-C zrcadlovky. Nic nového, nic neobvyklého. Tím to ale podle mě končí. Odolné tělo, kovový vnitřek, grip, nová podpora USM, přidaný další RAW formát, jinak zpracovaná stabilizace (ikdyž s podobným výsledkem a použitím), velký hledáček s pentaprismatickým hranolem, zmíněný převodník - není proti tomu stejný čip a podobná shake reduction na soud o podobnosti trochu málo? Především třeba ten hledáček je pro mě osobně velmi výrazný rozdíl.

Jistě, můžeme srovnávat u "dají se vyměnit objektivy, má automatické ostření...atd." a pak budou skutečně asi stejné.

Tipického uživatele DSLR za 900USD sem fotografovat v reálu snad ještě neviděl, to je pravda. Stejně si ale myslím že s 5 segmenty budou mít stejné výsledky jako s 30 :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Andaar Muž

Založeno: 18.09.2006, 09:01

Ja si taky myslim, ze mereni expozice v radove stovkach segmentu neprinasi u DSLR nic prevratneho. Samozrejme z duvodu maleho dynamickeho rozsahu soucasnych cipu by se mohlo vice segmentu zdat jako vyhoda, nicmene prave ten maly dynamicky rozsah stejne zpusobi, ze neni mozne pouzit vysledky ze vsech rekneme 1005 pixelu u Nikonu D70. Stejne se musi nektere (netroufam si odhadnout kolik) segmenty prumerovat.
Take souhlasim s tim, ze vetsinou je to marketingovy tah. Mozna i proto Nikon hovori o "pixelech" nikoliv o "zonach" ci "segmentech". Vsadil bych se, ze pro mereni mnoztvi svetla je u Canonu nebo Pentaxu pouzito vice svetlocitlivych bunek, nez jedna na zonu/segment...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 10:12

Na rozdil od kompaktu SLR/DSLR pouzivaji pro mereni expozice specialni prvek umisteny na hranolu v hledacku. Typicky se jedna o vicesegmentovy/bodovy/pix
elovy CMOS ci CCD prvek, ktery vyhodnocuje mnozstvi dopadajiciho svetla. To jesli pouziji 16, 64, 265, 1024 ci jine mnozstvi mereni zasadne ovlivnuje to, co vim o scene jako takove, zastoupeni a rozlozeni jasu. Samozrejme vysledkem je jedina kombinace cas/clona/citlivost, ale to jakou kombinaci zvolim a nakolik bude vhodna zalezi prave na tom, na zaklade ceho se rozhoduji.

A mimochodem maly dynamicky rozsah snimacu je prave tim duvodem, proc je tak dulezite presne urcit expozici. Ona i 1/3EV hraje roli.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 10:29

Chtěl bych se zeptat, máte něčím podložené či existuje nějaký test, v kolika procentech se liší nastavení expozice v závislosti na počtu segmentů? Docela by mě to zajímalo (teď to nemyslím nijak špatně). Já si stále myslím, že i takových pět segmentů změří expozici přesně u 99% snímků.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 10:51

No rozdil se da snadno experimentalne overit. Staci do sceny umistit jeden ci vice malych intenzivnich zdroju svetla a menesegmentove systemy diky zprumerovani velkou plochou je zcela ignoruji pokud jsou malo intenzivni, nebo se jimi naopak nechaji zmast, pokud jsou dostatecne intenzivni. Cim vice budu mit segmentu, tim presneji tyto veci lze resit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 11:59

To je teorie, zkoušel jste praxy? Samozřejmě že se teoreticky dá vytvořit scéna, která by mohla méněsegmentové měření ošálit, ale to je pouze teorie, takovou scénu v reálném světě nenajdete.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:02

Ano zkousel. Typickymi zastupci techto scen jsou:
- nocni snimky mest
- interiery s halogenovymi bodovkami
- lide s reflexnim oblecenim
- jakekoli odsrazky ve scene focene s bleskem
...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:08

Všechny tyto scény dokáže samozřejmě bez problémů a korektně změřit i 5 segmentů. Ať je měření jakékoliv, expoziční rozsah se stejně na čip nevejde.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:16

A buz se blizime k rozuzleni. Shodneme se na tom, ze bude dynamicky rozsah sceny vetsi nez dynamicky rozsah snimace. A ja k tomu dodavam, ze 5 bodovy AE nebude mit sanci rozpoznat, ze jde o tento typ scen, kde by mel ignorovat prepaly bodoveho svetla a protezit zbytek sceny a tudiz vam snimek bezelstne preexponuje. Pokud neverite, mohu v nasem atelieru pripravit takovyto typ sceny a muzeme vyzkouset 5 nebo treba 10 ruznych fotoaparatu a uvidite rozdil na vlastni oci

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:39

Vyzkoušejte :-) Rád bych to na vlastní oči viděl. Ono totiž 5 zón změří stejné výsledky jako 1005 :-) Především ve scénách, které jste vyjmenoval. Možná se vám v ateliéru podaří vytvořit "laboratorně" takovou scénu, kdy 5 zón naměří něco jiného, ale taková situace v reálu nikdy nenastane.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:51

Pokud ve vasem realu NIKDY nenastane, pak jste stastny jedinec a vrele vam doporucuji si koupit fotoaparat s 5 zonalnim merenim. Evidetne je pro vas idealni. Pro nas ostatni smrtelniky, nastesti vyrobci vc. Pentaxu nabizeji jinou alternativu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:58

Budu rád pokud mě odkážete na nějaký test, nebo - jelikož asi máte s focením více zkušeností než já - pošlete nějakou vaší fotku, kde vám málozónové měření expozice nezvládlo korektně změřit expozici. Pokud dokážete test připravit ve vašem ateliéru, jak jste nabízel, bude to super. Možná by výsledky šly zpracovat i do nějakého článku, aby to nebyla práce jen pro jednoho remcala s diskuse.
To že je počet měřících zón jeden z největších marketingových triků, který nemá praktické využití - za tím si stojím a nikdo, ani osobní zkušenost mě zatím nepřesvědčili o opaku.
Díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: QZ Muž

Založeno: 30.10.2006, 23:38

Přátelé, kamarádi,
zkusme, prosím, na okamžik přibrzdit spory o nezbytný počet měřících segmentů. Nepochybuji o tom, že mohou nastat situace, kdy 1/3 EV rozhoduje. Já např. na digitálu používám trvalou podexpozici -2/3 EV (Pentax istD) a ono je to tak akorát. Světla to nepřepálí, stíny se vytáhnou v počítači. Ale o tom psát nechci. Vzpomeňte na dobu, kdy jsme byli vděčni za jakoukoliv zrcadlovku (třeba i bez měření), ti mohovitější vlastnili Prakcicu MTL-5, kde ručička či LEDky stejně ukazovaly +-1EV. Vyjděte někam ven a tipněte si: 125/11. Pak to změřte luxmetrem a uvidíte, že jste v toleranci půl clony (pevně v to věřím). Kolik segmentů má Vaše oko? Jeden nebo tisíc? Důležitý je přiměřený cit, zkušenost, rozum. Foťáky na film mi leží tři roky ve skříni, uvažuju o K10D protože má antishake a hodně MPix. Až si ji koupím, budu mít pár dní novou hračku a měsíc dobrý pocit, že jsem pro kvalitu snímků víc udělat nemohl. Budou pak mé fotografie opravdu lepší?
PS: Reagujte, tvrdě do mě. Tak kolik má být těch segmentů, aby fotka vyšla na 100 %...?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Andaar Muž

Založeno: 18.09.2006, 10:30

Samozrejme, ze s Vami souhlasim, ze presne nastaveni expozice je u DSLR dulezite, ale mou pointou stale je, ze i kdyby mel merici prvek 6Mpix tak stejne musi dojit k nejakemu prumerovani protoze jinak by nesla nastavit jedna kombinace cas-citlivost-clona. Takze i data z 1005 pixeloveho mereni expozice u Nikonu se musi nejak prumerovat - nejdriv treba do mensich segmentu a potom do prumeru pro cely obraz. A tady podle me vstupuje do hry marketing, protoze 1005 pixelu zni lepe nez 35 nebo 16 segmentu. Jenze zadny vyrobce nezverejni presny popis sveho systemu, takze je pravdepodobne, ze jak Canon tak treba Pentax pouzivaji pro mereni expozice snimace s vice "pixely" nez je onech 35/16 (1px na 1 zonu), ale z urciteho duvodu (treba pro fotografovu lepsi predstavu) udavaji az pocty zon v onom mezikroku mezi skutecnym poctem bunek citlivych na svetlo a finalni kombinaci cas-citlivost-clona.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 10:55

A to jste vydedukoval kde? Pokud pro marketing Nikonu zni 1005 lepe nez 16 a pro marketing pentaxu zni lepe 16 nez 1005, tak tomu nerozumim. Pokud pouzivam 16 segmentovy snimac, tak je slozen ze sestnacti fotodiod, ktere meri svetlo.

A je trochu rozdil mezi zprumerovat X ploch tim, ze je zahrnu do jednoho mereni a vyhodnotit X mereni a z nich urcit "idealni" kompromisni vystup se zohlednenim libovolne vahy na zaklade analyzy ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: Andaar Muž

Založeno: 18.09.2006, 11:30

>Pokud pro marketing Nikonu zni 1005 lepe nez 16 a pro marketing pentaxu zni lepe 16 nez 1005, tak tomu nerozumim. <
Ale nikde prece neni psano, ze na svete je jen jeden univerzalni marketing. Marketing delaji lide a tim se lisi i pristup k nemu. A proc muze znit pro Pentax lepe 16 segmentu? Treba proto, ze clovek si lepe dokaze predstavit rozdeleni obrazu do 16 segmentu nez do 1005 pixelu a s ohledem na to muze i komponovat obraz. Viz zde:
http://www.dpreview
.com/reviews/pentaxistd/I
mages/viewfinderview2.gif


>Pokud pouzivam 16 segmentovy snimac, tak je slozen ze sestnacti fotodiod, ktere meri svetlo.<
Tady se zase zeptam ja vas: A to jste vydedukoval kde? Nikde jsem nenasel nic o tom, ze by Canon mel u 30D 35 fotodiod nebo Pentax u K10D 16 fotodiod. Obe spolecnosti vzdy uvadeji jen mereni ve 35/16 zonach obrazu! Nikoliv kolik fotodiod se na tomto mereni skutecne podili! Naopak Nikon specificky uvadi pocet pixelu, ale nikoliv pocet zon.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Připomínky

Autor: rga Muž

Založeno: 18.09.2006, 17:53

A kdyby autor chtěl podat opravdu zevrubný popis (ač u nečeho neoficiálních informací), tak by mohl uvést, že RAW formát Pentaxu podporuje 16 bitů/kanál, čehož má být u K10D využito. Takže 22 bitový A/D převodník je pak možno vidět zase v jiném světle!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Připomínky

Autor: MartinJ Muž

Založeno: 18.09.2006, 19:22

tak tady se musím redaktorů zastat, toto je zatím jen čistá spekulace. Někde jsem četl, že zatím budou RAWY 12 bitové a později bude vydán nový firmware, umožňující 16 bitové. Zdá se mi to ale trochu divoké

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Připomínky

Autor: rga Muž

Založeno: 19.09.2006, 08:18

No, zatím nevím o "dohadu" ohledně Pentaxích DSRL a objektivů, které by se nevyplnily...

Odpovědět na příspěvek

Čip

Autor: Petr Muž

Založeno: 18.09.2006, 09:23
Odpovědí: 3

Citace z dpreview (alespoň pro mne o něco solidnější zdroj informac): Interestingly this CCD has slightly different specifications than the Sony unit used in a few other ten megapixel digital SLR's so we can't be sure of its origins.

Odpovědět na příspěvek

RE: Čip

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.09.2006, 09:31

No nevim co vede tym Pilla Askiho k tomuto zaveru, ale kdyz nic jineho je to stejna spekulace jako nase tvrzeni. Rozdil je snad jen v tom, ze pravdepodobnost, ze si pentax nekde ve sklepe postavil vyrobni linku na 10MPix APS-C CCD snimace je minilani. Ani Kodak, ani jiny vyrobce takto specifikovany cip oficialne nenabizi a navic se pentax zminuje o antistaticke vrstve, kterou prave Sony na svuj 10MPix APS-C CCD dava ...

Inu verte cemu chcete

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Čip

Autor: Huncut Muž

Založeno: 18.09.2006, 09:38

Je prakticky jisté, že se jedná o čip od Sony. Drobné rozdíly tam ale jsou, na zahraničních fórech se přetřásají fotky čipů, kdy ten použitý v pentaxu má například jiný počet konektorů. Je možné že Sony provedl pro Pentax drobonké úpravy (možná kvůly převodníku, paměti či z úplně jiného důvodu). Samozřejmě informace z diskusních fór bývají pochybné, uvidíme co ukáže čas :-) Já osobně myslím, že to bude prakticky stejný čip jako u Alpha 100 nebo u Nikonu D80. Uvidíme.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Čip

Autor: Martin fjo Muž

Založeno: 19.09.2006, 06:26

No, myslím, že veškeré spekulace o tom, zda to je nebo není Sony chip jsou docela liché. Sony je natolik silný výrobce částí a i jednotlivých součástek, že stejně jak v audiu je schopen modifikovat požadované součástky dle potřeb odběratele. Není to nijak vyjímečná praxe. To audio je dobrá paralela.. vyrábějí kvalitní CD přehrávače a přesto dodávají optické mechaniky, převodníky, filtry i výrobcům, kteří jsou z takových součástek vyrobt vyrázně lepší přístroje. Přesto to jménem Sony v oboru audio nijak neotřáslo a ani zisky nebudou rozhodně nižší...

Odpovědět na příspěvek

tentokrat jen spekulujete

Autor: blaho milan Muž

Založeno: 18.09.2006, 11:53
Odpovědí: 0

Nemam zadnou DSLR a ani nemam v umyslu jakokoliv kupovat. Takze by mi to mohlo byt koneckoncu suma fuk. Ani nemam nic proti Sony, jeji 828 se mi hodne libila, nicmene tento clanek je nejslabsi a nejspekulativnejsi za dobu, co sem chodim, tj. zhruba rok. Priste lepe!

Odpovědět na příspěvek

doplneni

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 18.09.2006, 13:53
Odpovědí: 0

Zdravim vsechny ctenare,
do clanky jsme doplnili informaci o moznosti ukladani ve formatu DNG a zduraznili jsme podporu budoucich objektivu se "supersonickym" ostrenim. Rozhodne to nebylo zamerne.

Odpovědět na příspěvek

reflexy

Autor: Honza Muž

Založeno: 18.09.2006, 17:16
Odpovědí: 2

Moc povedená diskuse :-)
Nevite ale někdo odpoveď na zásadnější otázku? Jak moc hrozí reflexy vzniklé odrazem čipu na čočkách objektivu? Mám slušný makroobjektiv 100/2,8 a ještě nějaká ta skla k Pentaxu (MZ5n) a bádám nad tím, jestli půjdou použít i na digi tělo. Některé články těmi světelnými odrazy docela straší. Zkoušel to někdo? Je patrná nějaká změna kontrastu nebo jiných kvalit obrazu? Vím, že se to netýká zrovna popisovaného modelu, ale docela by se mi jeho tělíčko k těm objektivům líbilo. Třeba by jim to spolu slušelo.

Odpovědět na příspěvek

RE: reflexy

Autor: Andaar Muž

Založeno: 18.09.2006, 17:47

Ja jsem nikdy nikoho neslysel mluvit/psat o odrazech od cipu u Pentax skel. Myslim, ze SMC vrstvy to zvladnou. Jediny sklo o kterem se rika, ze je vyrazne horsi na digitalu nez na filmu je FA 28-70/4. Ale dost lidi ho stejne pouziva a neprijde jim, ze je to vyrazny problem. Jinak z FA 100/2.8 Macro jsem videl krasny fotky a nevidim duvod, proc ho nepouzivat na DSLR. Myslim, ze by jim to opravdu sluselo:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: reflexy

Autor: TomasH Muž

Založeno: 18.09.2006, 19:58

Určitě se toho neboj. Taky jsem žádné odrazy od čipu nezaznamenal. Vyzkoušeno na Pentaxí A50/1,4, FA 24/2, A35-105/3,5, M200/4, FA 80-320 atd ... .... a taky na Tokině 90/2,5 ATX Macro která tak kvalitní antireflex. vrstvy jako Pentax nemá....

Odpovědět na příspěvek

len aby sa vam nieco nestalo

Autor: L Muž

Založeno: 19.09.2006, 08:03
Odpovědí: 1

Ten clanok je presny - Pentax len dohnal konkurentov. Nic viac.
10 mpix - to uz ma kazdy. Aj Canon 400D.
SR - to iste ako Sony. (Urcite bude medzi tym taky \"uzasny a patentovany rozdiel\" aky \"uzasny a patentovany\" je rozdiel medzi IS a VR.
Co este? Jaj, supersonicke ostrenie. To je fakt revolucia. Staci sa len modlit a mozno v roku 2009 bude mat aj Pentax supersonicke ostrenie.
Vyhody. Velky hladacik a cena.
Skratka. Pentax konecne vyrobil fotak, ktory je zrovnatelny s konkurenciou, v niecom lepsi, v niecom horsi. Lacnejsi. Howgh.
A kym zacnete kricat. SOM majitelom SLR od Pentaxu.

Odpovědět na příspěvek

RE: len aby sa vam nieco nestalo

Autor: MartinJ Muž

Založeno: 19.09.2006, 10:14

Jenomže on vypadal článek v původní verzi dost jinak. Teprve po vášnivé diskusi byl pozměněn

Odpovědět na příspěvek

celkom fajn

Autor: Substance242 Muž

Založeno: 20.09.2006, 15:00
Odpovědí: 1

Zdravim. Fotim zatial stale na film (amatersky), ale intenzivne sledujem vsetko okolo digitalov - keby som mal kupit teraz, tak asi Nikon D50 so setovym objektivom.

K Pentaxu: Precital som si podrobne dpreview a niektore features sa mi zdaju velmi dobre, napriklad odolnost, prepnutie z P na prioritu clony alebo casu otocenim koliecka, rezimy Sv a TAv, vyvolavanie RAW vo fotaku, "zameranie" na vyssie rychlosti ci vacsiu hlbku ostrosti ci optimalnu ostrost objektivu, nastavitelny rozsah Auto ISO, preview hlbky ostrosti, vraj super obraz v hladaciku. Nikdy som Pentax nemal, ale tento sa mi zatial paci.

K tym 22 bitom - v hudbe je fajn, ked sa interne so zvukmi robi trebars aj na 32 bitoch - vsetky tie operacie s nimi prinasaju chyby ktore keby sa robilo cely cas na koncovych 16 bitoch by stale viac a viac degradovali kvalitu. Aj ked sa to nakoniec aj tak zditheruje na menej bitov.

Odpovědět na příspěvek

RE: celkom fajn

Autor: zjs Muž

Založeno: 22.09.2006, 13:01

setový objektiv nekupuj, ten je pro D50 škoda.

Odpovědět na příspěvek

Rypnu si taky:)

Autor: Kajfik Muž

Založeno: 14.01.2007, 18:59
Odpovědí: 2

Mám pocit, že D200 používá taky CCD snímač Sony. A vezmu li v potaz zodolněnou konstrukci obou těl, bylo by fér napsat: nelze si nevšimnout podobnosti s Nikonem D200 (tedy s fotoaparátem téměř 2x dražším)

Odpovědět na příspěvek

RE: Rypnu si taky:)

Autor: Kajfik Muž

Založeno: 14.01.2007, 19:05

Svou myšlenku ještě mohu podpořit také tím, že D200 je nejlevnějším přístrojem Nikonu meřícím s manuálními objektivy. A absence motivových programů je také tuším až u D200...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rypnu si taky:)

Autor: Kajfik Muž

Založeno: 14.01.2007, 19:11

Skoro byc až řekl, že s d200 má víc společneho než s Alfou. Sony např. upustila od stavového lcd - Pentax K10D však "kopíruje" D200 a lcd má taky:) Pentaprisma hledáček a další už bylo jmenováno dříve....

Odpovědět na příspěvek

setovy objektiv

Autor: campos Muž

Založeno: 22.01.2007, 16:23
Odpovědí: 0

poradi niekto, ako je na tom s vlastnostami (napr. v porovnani so set. objektivom canon, nikon) tento setak dodavany u Pentaxu?

Odpovědět na příspěvek

šum a dynamický rozsah

Autor: Jirka V. Muž

Založeno: 22.04.2007, 23:05
Odpovědí: 0

Všechny zdravím,
tento aparát se mi velmi líbí. Podle dpreview.com mám ale obavy z vyššího šumu a nižšího dyn. rozsahu (7.3EV oproti 8,4EV u EOS30d). Moc tomu nerozumím, je tento rozdíl v praxi postřehnutelný nebo je to jen laboratorní výsledek a praxe je jiná? Podle photolife má údajně mít díky 22bitům vyšší barevné rozlišení v tmavých oblastech což mi připadá v nesouladu s dpreview.com.
Jak to vidíte? Dík.

Odpovědět na příspěvek

otázka

Autor: varas Muž

Založeno: 02.05.2007, 11:02
Odpovědí: 0

Rozmášľam nad kúpou prvej zrkadlovky a po asi mesačnom vyberaní som dospel k nasledovnému záveru Pentax K10 alebo Olympus E 410. Vie mi niekto porovnať tieto foťáky z praxe (katalógové dáta poznám) a poradiť, čo je lepšie? Vďaka

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: