Štíhlý Nikon S1 - první doteky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Novinky - fotoaparáty

Štíhlý Nikon S1 - první doteky

18. března 2005, 00.00 | Díky českému zastoupení Nikonu jsme měli možnost vyzkoušet si předprodukční vzorek Nikonu S1. Jedná se o nový miniaturní digitální kompakt s rozlišením 5MPix, 3x optickým zoomem, 2,5" displejem a zapuštěným objektivem.

Horkou novinkou v nabídce společnosti Nikon je miniaturní kompakt se zapuštěným objektivem, díky čemuž se pohodlně vejde kapsy. I přes své rozměry dokáže nabídnout rozlišení 5MPix a 3x optický zoom. Fotografování i prohlížení hotových snímků je možné na velkém 2,5" LCD displeji. Díky českému zastoupení Nikonu máme tu možnost vyzkoušet si předprodukční vzorek a podělit se s vámi o první dojmy.

Konstrukce a design
Kovové tělo se bude prodávat v černém, bílém a stříbrném provedení. Elegantní design přední strany je příjemně minimalistický, také díky tomu, že místo toho, aby objektiv zabíral její citelnou část, dává o jeho přítomnosti vědět pouze malý průzor mezi interním bleskem a diodou signalizující práci samospouště. Objektiv je zapuštěn v těle nevertikálním směru. Na horní straně fotoaparátu je drobné tlačítko pro jeho zapnutí a protáhlé tlačítko spouště. Slot pro paměťovou kartu se nachází na pravém boku a je chráněný plastovými dvířky. Na spodní straně nalezneme plastový závit pro uchycení na stativ, konektor pro kolébku (nabíjet lze připojením adaptéru, nebo zasunutím do kolébky) a prostor baterie.

Velkou část zadní strany zabírá displej, díky čemuž na fotoaparátu nenalezneme hledáček. Napravo od displeje je skupina mnoha tlačítek. V pravém horním rohu je v mělké prohlubni kolébkový ovladač zoomu, pod kterým je tlačítko Menu, křížový ovladač, tlačítko pro prohlížení snímků, další pro mazání snímků a v dolním pravém rohu je přepínač mezi režimy snímání v automatickém režimu, se scénickými režimy a natáčení videosekvencí. Tělo fotoaparátu má na šířku pouhých 89,9 mm, na výšku 57,5 mm a do hloubky 19,7 mm. Hmotnost bez baterie a paměťové karty je 118 g. S baterií a kartou je to cca 134 g.

Technická specifikace
Srdcem tohoto útlého digitálního elegána je CCD čip s úhlopříčkou 1/2,5" s efektivním rozlišením 5,1 milionů bodů, který umožňuje pořizovat snímky s maximálním rozlišením 2592 x 1944 bodů. Kromě statických snímků lze tímto digitálním kompaktem pořídit i ozvučené videosekvence v kvalitě 15 snímků za sekundu s možností volby rozlišení 640 x 480, 320 x 240, nebo 160 x 120 bodů. Kromě pořízení sekvencí rychlostí 1,8 sn./s lze využít i funkce intervalového snímání, které je následně spojeno do videosekvence s rychlostí 15 sn./s.
Miniaturní periskopový objektiv Nikkor ED je uložen uvnitř štíhlého těla a jeho rozsah ohniskové vzdálenosti je od 35 do 105 mm (ekvivalent 35 mm formátu). Tento objektiv s trojnásobným faktorem přiblížení má světelnost F3,0 - 5,4. Pro ostření lze využít klasického ostření, ke kterému dochází při namáčknutí spouště, nebo režim kontinuálního ostření. Nejkratší ostřící vzdálenost v makro režimu je 4 cm. V režimu natáčení videosekvencí si lze zvolit mezi jednorázovým zaostřením a kontinuálním.

Expozici řídí pouze automatika, kromě které si můžeme vybrat z několika scénických režimů, mezi které patří portrét, krajina, sport a noční portrét. V režimu portrétu je možné aktivovat funkci, která bude automaticky detekovat obličej fotografovaného objektu uvnitř červeného rámečku, a na něj zaostří.
Pro správné určení expozice využívá S1ka 256 segmentového měření s možností využití určení expozice s prioritou středu, bodového měření nebo bodového.

K další výbavě patří i široká nabídka nastavení balance bílé barvy s možností využití funkce bracketing, samospouště nebo vestavěného blesku. Blesk disponuje automatickým režimem, režimem s redukcí červených očí, nebo záblesku se synchronizací s dlouhým časem. Maximální dosah blesku je u nastavení objektivu na nejkratší ohnisko 2,5 m a při nejdelším ohnisku se dosah blesku snižuje na 1,5 m.
Mezi zajímavé funkce patří i možnost využití digitálního blesku v režimu prohlížení, který umožňuje upravit podexponovaný snímek bez použití počítače. Tato funkce vyjasňuje stíny a zvyšuje množství detailů na pořízeném snímku. V režimu prohlížení lze upravit bez použití počítače i snímky, u kterých se vyskytuje jev červených očí.

Do výbavy patří i funkce odstranění efektu červených očí ze snímku přímo ve fotoaparátu automaticky v uloženém snímku rozpozná rušivé červené oči způsobené bleskem a digitálně je opraví. Funkce BSS (výběr nejlepšího snímku) automaticky vybere nejlepší expozici ze série deseti snímků
Díky velkému LCD displeji, který zabírá většinu zadní strany, byl vypuštěn průhledový hledáček, takže určení kompozice je nutné provádět pomocí 2,5" LCD s rozlišením 110.000 bodů. Tento miniaturní digitální kompakt je napájen speciální Li-Iontovým akumulátorem EN-EL8 a pořízené obrazové informace ukládá na paměťovou kartu typu Secure Digital nebo do vnitřní 12 MB flash paměti. Baterie má dle standardu CIPA výdrž pro 200 snímků. Pro komunikaci s počítačem je k fotoaparátu dodávána kolébka, ve které lze fotoaparát dobíjet, nebo z něj přenášet snímky pomocí USB, nebo A/V výstupu. Mezi volitelné příslušenství patří i podvodní pouzdro.

První dojmy
Pokud si v setupu vypneme zobrazení úvodní obrazovky, tak lze dosáhnout času mezi zapnutím a pořízením prvního snímku cca 3s, což je průměr. Ihned po zapnutí zaregistrujeme to, že fotoaparát průběžně zaostřuje při zobrazování scény. Po namáčknutí proběhne nové zaostření, které se poté zastaví. Jedná se tedy o klasický jednorázový autofokus, ale fotoaparát průběžně zaostřuje ještě před fotografováním proto, aby scéna byla stále ostrá, což může velká řada amatérský uživatelů ocenit. V nastavení fotoaparátu jsme nenalezli možnost deaktivace této funkce. Při natáčení videosekvencí si můžeme zvolit mezi jednorázovým a kontinuálním zaostřováním.

Předprodukční vzorek nejevil žádné chyby a snímky které produkuje jsou na velmi dobré úrovni. Vzhledem ke konstrukci objektivu je ostrost snímků na nejkratším ohnisku opravdu velmi dobrá, dá se říci nadprůměrná. Na konci zoomu je ostrost o něco horší, ale stále na přijatelné úrovni. Míra digitálního šumu na vysokých citlivostech odpovídá konkurenci a nijak nevybočuje z průměru dané kategorie fotoaparátů.

::Technické parametry Nikon Coolpix S1

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

BSS

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 18.03.2005, 06:36
Odpovědí: 3

Obávám se, že BSS nevybírá nejlepší expozici (taky podle čeho by to dělala), ale nejostřejší snímek (to je jednoduše ten s největším objemem dat, tedy s nejvíce podrobnostmi). LED myslím má sloužit i jako přisvětlení pro ostření nablízko v šeru, ne jen jako indikátor samospouště, jen kvůli tomu by ji tam určitě nedávali...

Odpovědět na příspěvek

RE: BSS

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 18.03.2005, 12:47

Mam za to, ze BSS vybira nejlepe exponovany snimek, samozrejme i s ohledem na ostrost. Rozhodne to nedela jen podle jednoho, ci druheho.

Odpovědět na příspěvek

RE: BSS

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 18.03.2005, 12:56

Ruzne systemy BSS pouzivaji ruzna kriteria pro urceni maxima obrazove informace ve snimku. Nejjednodussim moznosti je porovnani velikosti vyslednych dat, ale pouzit lze i sofistikovanejsi metody.

Co je dulezite, maximum obrazovych dat (detailu) nezalezi jen na ostrosti, ale i na spravne expozici. Podexponovany ci preexponovany snimek ma VZDY mene detailu nez korektne exponovany, protoze se u nej slevaji tmave resp. svetle pasaze do vypalenych ploch. Tudiz BSS vam vybere snimek s nejlepsi kombinaci ostrost / expozice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: BSS

Autor: Petr Matoušek Muž

Založeno: 18.03.2005, 14:26

To je sice pravda, ten foťáček ale při expozici těch max. deseti snímků clonu ani čas nemění, nejde o expoziční bracketing. Expozice se při tom může měnit pouze změnou vnějších podmínek nezávisle na přístroji (třeba připluje zrovna mrak a zakryje slunce - nebo přestane jít elektřina :-) ).

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: