Střípky z veletrhu PMA2008 - 2. díl - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:Novinky - příslušenství

Střípky z veletrhu PMA2008 - 2. díl

21. března 2008, 00.00 | Jako vždy jsme se na veletrhu PMA nekoukali jen po velkých stáncích zavedených výrobců, kteří často s předstihem celosvětově informují o svých novinkách, a tak "není o čem psát", ale brouzdali jsme i zapadlejšími místy výstavní plochy, abychom našli zajímavé nové produkty menších společností. Dnes vám přinášíme druhou várku, kde nechybí např. objektiv typu rybí oko s úhlem záběru 185°, stan pro výměnu objektivů v prašném prostředí nebo ruční "puškové stativy" a otočné držáky.

Jako vždy jsme se na veletrhu PMA nekoukali jen po velkých stáncích zavedených výrobců, kteří často s předstihem celosvětově informují o svých novinkách, a tak "není o čem psát", ale brouzdali jsme i zapadlejšími místy výstavní plochy, abychom našli nové zajímavé produkty menších společností. Dnes vám přinášíme druhou várku, kde nechybí např. objektiv typu rybí oko s úhlem záběru 185°, stan pro výměnu objektivů v prašném prostředí nebo ruční "puškové stativy" a otočné držáky.

Sunex SuperFisheye - 185° rybí oko
Objektiv, který nadneseně řečeno "vidí za roh", prezentovali usměvaví pánové z asijské společnosti Sunex. Pro bajonety Canon a Nikon nabízejí objektiv s ohniskem 5,6 mm a světelností F5.6, který má úhel záběru až 185°. Zaostřování vyřešili jednoduše – žádné zde není. Fixfocus zajistí ostrost čehokoliv ve vzdálenosti od 0,5 m do nekonečna. Nevýhodou je to, že objektiv je pouze pro snímače formátu APS-C (tedy pro DSLR s crop faktorem cca 1,5x). Konstrukce objektivu má průměr 70 mm a délku 90 mm. Hmotnost je cca 470 g.

Objektiv vytváří kruhový obraz, typický pro "rybí oka". Za 49 dolarů si uživatelé mohou přikoupit i software, který snímek upraví do běžné podoby. Bezpochyby se jedná o zajímavý kus výbavy, ovšem použitelný spíše v několika málo situacích, spíše pro technické účely. Cena je stanovena na cca 799 dolarů.

::MTF křivky objektivu
::ukázka fotografií na webu společnosti 1.
::ukázka fotografií na webu společnosti 2.
::ukázka fotografií na webu společnosti 3.
::ukázka fotografií na webu společnosti 4.
::web společnosti
objektiv vytváří kruhový obraz, který lze napravit ve speciálním programu

Stan pro výměnu objektivů v (bez)prašném prostředí
Další zajímavou součástí "povinné" výbavy je stan pro výměnu objektivů v prašném prostředí. Princip je jednoduchý. Do plastikového stanu (pytle, obalu, tašky..., říkejme tomu dle libosti) se umístí zrcadlovka, objektiv, který chceme nasadit a zařízení s HEPA filtrem, které za několik sekund pročistí vzduch uvnitř. Vstupními otvory pro ruce pak provedeme výměnu objektivu a vše je hotovo. Jedinou vadou na principu je to, že vstupní otvory pro ruce jsou sice stahovací, ale přesto je to vstupní otvor pro další nečistoty. Lepší variantou by byly spíše vestavěné rukavice.Po ukázce funkce jsem byl již připraven odejít s tím, že jsem se dozvěděl vše, ale byl jsem rychle vyveden z omylu. Další ukázka prezentovala možnost použití tohoto "pytle" jakožto pláštěnky pro fotografování. Dáma, která se tak ochotně vsoukala do plastového obalu, se po dotazu na mou národnost nadšeně rozpovídala, že má vzdálené předky z ČR. Inu, cimrmanovské vynálezy a švejkoviny k nám mohou proudit i oklikou ze zámoří. První možnost použití tohoto systému mne opravdu zaujala, ale při druhé prezentaci jsem se snažil přetavit smích v americky chápavý úsměv.

::http://www.kohglobal.com

"Puškové stativy"
O zábavu bylo postaráno i u sousedních stánků, zejména u originálních ručních "puško-stativů". Jak zredukovat chvění rukou a nerozmazat si tak snímky rychle předvedla tentokrát rodilá Američanka. Opět vtipně jednoduché řešení.

::http://www.agonic.com

Otočné držáky
Společnost Custom Brackets se orientuje na výrobu nejrůznějších otočných držáků fotoaparátů a blesků, ať již jde o držáky ruční nebo určené na stativy. Základní myšlenkou je problém s fotografováním na výšky, kdy se nakloní i blesk nasazený v patici, a při fotografování portrétů, předmětů apod. vznikají boční stíny. Usazením blesku v držáku, kdy zůstane v poloze nad fotoaparátem, se tohoto efektu zbavíme. Samozřejmě lze držáky využít i pro další aplikace.

::http://www.custombrackets.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » PMA  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: