JAN ŠMÍD - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:Výstavy

JAN ŠMÍD

Jan Šmíd

30. března 2015, 08.24 | Přijďte si prohlédnout výstavu fotografií autora Jana Šmída.

Autor fotografií o sobě:
Fotografování se nevěnuji od svého narození, jak někteří kolegové zřejmě s humorem a nadsázkou uvádějí. Ani se fotografování nestalo „láskou na první pohled“.

Popravdě nevím, co všechno jsem měl v roce 1979 v kolébce, když jsem přišel na svět, ale fotoaparát to určitě nebyl. Dokonce jsem dlouhou dobu fotografování okázale ignoroval anebo jsem pouze příležitostně „cvakal" zážitky z dovolených. S nástupem mobilů, jimž ve výbavě nechyběl několika megapixelový fotoaparát, jsem si dokonce pochvaloval, že zanedlouho nebudou fotoaparáty vůbec potřeba a vše nahradí mobil. V té době pro mě byla veškerá fototerminologie zcela neznámá a ISO bych nejspíše považoval za cizí sprosté slovo. 


V roce 2009 jsem se rozhodl, že na příští dovolenou pojedu vybaven již prakticky „profesionálním" přístrojem a za tímto účelem jsem si pořídil tzv. falešnou zrcadlovku (EVF) značky Nikon. Byl jsem z ní nadšený, hlavně proto, že měla „ten zůůům" a hodně „těch megapixelů". Současně se zmíněnou mašinkou jsem si ale koupil i první odbornou publikaci o focení a začal jsem trochu více pronikat do tajů fotografie. 

Na sklonku roku 2009 jsem vyměnil EVF za zrcadlovku Nikon s prvním setovým objektivem 18-105mm, nakoupil další publikace a nastoupil na cestu zkoušení a experimentování. A že to byla cesta trudná a trnitá. Zejména mě překvapovalo, že se moje fotografie stále jaksi kvalitou nepřibližují snímkům otištěným v profesionálních časopisech. 

Již v průběhu jara roku 2012 mi učarovala panoramatická krajinářská fotografie, které se dnes věnuji s maximálním zápalem. Drtivou většinu aktuálních fotografií proto pořizuji z několika podkladových snímků (někdy i mnoha desítek) a zaměřuji se kromě klasické denní fotografie i na fotografii noční krajiny a hvězd. Focení mě opravdu zcela pohltilo, což mělo za následek i tu skutečnost, že jsem začal lektorovat krajinářské workshopy a mám vlastní Individuální Fotografickou Školu (IFŠ). 

 

Výstava probíhá od 26.2. - 12.4.2015 v NIKON PHOTO GALLERY, Újezd 19, Praha 1 - Malá Strana

 

Zdroj: NIKON PHOTO GALLERY /www.nikonphotogallery.cz/

 

 

Zdroj: http://www.nikonphotogallery.cz/event.php/view

Jan Šmíd

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: