Nikon CZ: otázky a odpovědi k zrcadlovce D40 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Aktuality

Nikon CZ: otázky a odpovědi k zrcadlovce D40

16. února 2007, 00.00 | České zastoupení společnosti Nikon vydalo oficiální seznam často kladených otázek a příslušných odpovědí k modelu D40, který je nejdostupnější DSLR v jeho nabídce. Snaží se tak odpovědět zejména uživatelům bez zkušenosti s DSLR.

České zastoupení společnosti Nikon vydalo oficiální seznam často kladených otázek a příslušných odpovědí k modelu D40, který je nejdostupnější DSLR v jeho nabídce. Snaží se tak odpovědět zejména uživatelům bez zkušenosti s DSLR. Takže Proč si vybrat právě Nikon D40?

Pro koho je Nikon D40 určen?
Nikon D40 byl zkonstruován jako cenově atraktivní vstupní model do světa jednookých digitálních zrcadlovek Nikon. Je určen zejména široké obci dosavadních majitelů kinofilmových a digitálních kompaktů nebo kinofilmových zrcadlovek jako jejich první digitální zrcadlovka.

Jaké jsou hlavní přednosti Nikonu D40 oproti digitálním kompaktům?
Nikon D40 využívá celou řadu technologických prvků převzatou z vyšších modelů digitálních zrcadlovek Nikon a díky nim disponuje výrazně vyšší operační rychlostí a hlavně nesrovnatelně vyšší kvalitou snímků. Operační rychlostí je myšleno zejména to, že je fotoaparát připraven k fotografování dříve, než po jeho zapnutí stačíte přesunout prst z hlavního vypínače na tlačítko spouště a ve spojení s rychlým automatickým zaostřováním potom nezmeškáte žádný důležitý okamžik. Ohledně obrazové kvality je hlavní předností D40 oproti kompaktům výrazně větší obrazový snímač, který produkuje snímky obsahující minimum šumu a to i při nastavení velmi vysokých citlivostí. S rozlišením 6 milionů obrazových bodů si potom můžete při správném nastavení troufnout i na fotografie určené na zeď obývacího pokoje. A jako pravá jednooká zrcadlovka nabízí díky jasnému optickému hledáčku věrný pohled na fotografovaný objekt, kterému žádný displej nebo elektronický hledáček nemůže konkurovat.

Není rozlišení 6 milionů pixelů v dnešní době 10 megapixelových zrcadlovek trochu málo?
Volba na tento osvědčený snímač padla hlavně z důvodu potřeby udržet atraktivní pořizovací cenu pro koncového zákazníka. Mohlo by se to jevit jako určitý handicap, ale snímač Nikonu D40 odvádí díky novému obrazovému procesoru převzatého z vyšších modelů digitálních zrcadlovek Nikon už ve spojení se základním setovým objektivem AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm 1:3,5-5,6 G II ED opravdu mimořádný výkon. Zmíněny byly fotografie do obývacího pokoje – na skvělé zvětšeniny i ve formátu A4 se může těšit každý, kdo si troufne na A3 nebo dokonce i na větší tisky, nebude rozhodně zklamán. Nespornou výhodou nižšího rozlišení jsou potom fyzicky větší buňky obrazového snímače, které mají za následek již zmíněnou nižší úroveň obrazového šumu. V tomto ohledu je Nikon D40 skutečně excelentní a neměl by rozhodně ujít pozornosti těch fotografů, kteří rádi fotografují ve stížených světelných podmínek bez použití blesku pro zachycení přirozené atmosféry.

Bylo zmíněno „správné nastavení“ – je obsluha Nikonu D40 pro začátečníka komplikovaná?
Rozhodně není. Ovládání Nikonu D40 bylo navrženo tak, aby jeho obsluhu zvládl i úplný začátečník, doslova celá rodina. V plně automatickém „zeleném“ režimu stačí Nikon D40 zapnout, pomocí zoomovacího kroužku na objektivu nastavit požadovaný záběr, zarámovat objekt a stisknout spoušť. O vše ostatní se postará plná automatika fotoaparátu. Jak potom časem porostou fotografovy zkušenosti a znalosti, může fotoaparát jednoduše přepnout na jeden z motivových programů, které pomohou lépe zvládnout konkrétní fotografické žánry, např. portrét nebo krajinu. Potěšený bude i zkušený fotograf, neboť fotoaparát nabízí i zcela manuální ovládání expozice. Jednoduchou obsluhu fotoaparátu potom podporuje přehledný rozměrný displej na zadní straně, který volitelně nabízí zobrazení informací v několika režimech. Zajímavý je grafický režim zobrazující aktuální nastavenou clonu objektivu v podobě názorné animace. Některé volby jsou pro snazší nastavení doplněny příkladovými snímky a textovou nápovědou.

Jaké jsou další přednosti Nikonu D40?
Vynikající je výdrž baterie, na jedno nabití s ní lze běžně pořídit okolo 500 snímků. To je opět ve srovnání s digitálními kompakty výrazný rozdíl. Potěší i malé rozměry a nízká hmotnost, zejména potom ve spojení se setovým objektivem, ne však na úkor ergonomie, ta je na výborné úrovni. No a konečně si fotograf kromě setového objektivu může na základě svých zkušeností a požadavků postupně vybrat ze široké nabídky výměnných objektivů a dalšího příslušenství.

Co potom bude u Nikonu D40 chybět zkušeným fotografům?
Z určitého úhlu pohledu nic. Jak již bylo zmíněno, Nikon D40 je velmi pohotový fotoaparát s výbornou obrazovou kvalitou, kompaktními rozměry, nízkou hmotností, širokou nabídkou volitelného příslušensví a zároveň i velmi atraktivní cenou. To všechno jsou vlastnosti, které mohou uspokojit i ty nejnáročnější fotografy. Pokud ale na druhou stranu porovnáte Nikon D40 s dalšími modely v nabídce společnosti Nikon, zjistíte mezi nimi celou řadu rozdílů. Asi nejzásadnějším je absence zaostřovacího motorku v těle D40. V praxi to znamená, že je automatické ostření možné pouze s objektivy, které jsou vybaveny vlastním zaostřovacím motorkem. Ty jsou označeny jako AF-S (nebo i starší AF-I) a patří mezi ně i zmíněný setový objektiv. Ačkoliv se nabídka objektivů řady AF-S stále rozšiřuje, bude tato skutečnost vadit zejména majitelům starších objektivů Nikon, u nichž nebude automatické zaostřování podporováno. Pro ostatní nové majitele Nikonu D40 nemusí tato skutečnost představovat zásadní nedostatek. Pokud budeme při srovnání s ostatními modely postupovat výše směrem k profesionálním modelům, budou u nich rozdíly spočívat zejména v postupném nárustu robustnosti a hmotnosti, odolnosti pro každodenní profesionální použití a proti náročným klimatickým podmínkám, vyšším rozlišení, nabídkou zejména uživatelských funkcí, ještě vyšší rychlosti a širší nabídce příslušenství.

Pokud bychom si pro srovnání vybrali například Nikon D50, jaké jsou konkrétní rozdíly?
Především je Nikon D40 nástupcem tohoto modelu a plně jej nahrazuje. V současné době se Nikon D50 doprodává, což má za následek jeho velmi atraktivní pořizovací cenu. Na tomto místě je však vhodné uvést srovnání cen, za které byly oba modely uvedeny se setovým objektivem 18-55 mm na trh. Nikon D50 se v této sestavě začal prodávat v červnu 2005 za 28.690,- Kč, zatímco startovní cena setu Nikonu D40 byla v prosinci 2006 18.190,- Kč. To je poměrně značný cenový rozdíl a činí Nikon D40 atraktivním pro celou řadu zájemců. Co se týká technických rozdílů, potom je to ve prospěch Nikonu D50 již zmíněný zabudovaný zaostřovací motorek a stavový displej na horní straně těla. Jeho funkci však velmi dobře nahradí zdařilé grafické provedení většího displeje Nikonu D40. Ten dále nabízí oproti svému předchůdci hned několik vylepšení. Je to zejména vyšší obrazová kvalita, větší obraz v hledáčku, menší rozměry a hmotnost, možnost nastavení citlivosti ISO až 3200, podpora paměťových karet SDHC a větší vyrovnávací paměť pro podporu sériového snímání. Novinkou Nikonu D40 je i zabudované retušovací menu, které umožňuje prohlížené snímky upravit přímo ve fotoaparátu, upravené kopie uložit na paměťovou kartu a rovnou je vytisknout, třeba pomocí zabudovaného rozhraní PictBridge.

Jak je Nikon D40 nabízen a jaké lze k němu doporučit příslušenství?
Nikon D40 je v současné době nabízen pouze v setu se základním zoomovým objektivem AF-S DX Zoom-Nikkor 18-55mm 1:3,5-5,6 G II ED, který v přepočtu na kinofilm pokrývá běžný rozsah ohniskových vzdáleností od širokoúhlého 27 mm až po portrétní teleobjektiv 82,5 mm. V balení je dále obsažena dobíjecí baterie s nabíječkou, USB kabel pro přenos snímků do počítače a program PictureProject pro základní práci s digitálními snímky. Z volitelného příslušenství nejčastěji zvolí vetšina fotografů druhý objektiv, kdy můžeme doporučit zoomový teleobjektiv AF-S DX Zoom-Nikkor 55-200mm 1:4-5.6 G ED (ekvivalent kinofilmu 82,5-300 mm). Dále je velmi vhodným doplňkem externí blesk, který nabídne oproti vestavěnému blesku vyšší výkon a možnost vyklopení pro nepřímý záblesk a dosažení přirozenějšího osvětlení. Naším doporučením pro Nikon D40 je velmi malý, cenově dostupný a na obsluhu maximálně jednoduchý SB-400, novinka mezi blesky Nikon.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: