Akty ve tmě - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

Akty ve tmě

23. července 2001, 00.00 | Mám velkou touhu fotografovat akty ve tmě. Prosila bych proto o radu: jaké mám použít světlo, jak citlivý film?
Můžu použít blesk?

Mám velkou touhu fotografovat akty ve tmě. Prosila bych proto o radu: jaké mám použít světlo, jak citlivý film? Můžu použít blesk?
Karolína Nováková

Vaše otázka mně ze začátku trochu překvapila, protože z ní není dostatečně zřejmé, k jaké odpovědi by vlastně měla směřovat. Akt ve tmě nelze nafotografovat, protože by nebyl vidět. Akt v přítmí by docela ušel, ale musíte počítat s vysokými nároky na jeho osvětlení. Charakter osvětlení je rozhodující při vytváření dojmu nebo nálady určitého motivu. V tomto případě bych vám doporučil využít spíše přirozeného světla, pološera v místnosti za podvečerního osvětlení, nebo umělého osvětlení - například hořící svíčky. Jde tedy o světlo, jaké je v okamžiku fotografování k dispozici a není fotografem výrazně ovlivněno. Velmi dobrá je také možnost využití protisvětla např. fotografie aktu proti oknu s použitím odrazné desky, která část světla od okna odrazí na fotografovaný objekt v protisvětle. Tím docílíte zvláštní romantické či mystické nálady na snímku, která bude působit jistým uměleckým dojmem. Práce se světelnými zdroji - reflektory, v tomto případě není jednoduchá, neboť vyžaduje určitou odbornou znalost, jak světlo používat, jak ho směřovat na daný objekt tak, aby vytvářelo čisté kontury a celkově pouze mírně dokreslovalo nejtmavší partie a zachovalo dojem celkového přítmí, o kterém je od začátku řeč. Nejvhodnějším fotografickým materiálem pro takové účely jsou spíše citlivější filmy - 400 ASA/27 DIN, s připevněním kamery na stativu, aby nedošlo k rozostření snímku při použití delších časů závěrky. Naše redakce fotografování.cz do budoucna plánuje pořádání workshopů (fotografických kurzů), které budou probíhat v ateliérech vybavených příslušnou fotografickou technikou, kde si každý zájemce a pravidelný navštěvovatel našeho servru bude moci vyzkoušet základní i pokročilejší fotografické techniky v praxi.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: