Čistíme senzor digitální zrcadlovky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

Čistíme senzor digitální zrcadlovky

8. prosince 2008, 00.00 | Při každé výměně objektivů na vaší DSLR do jejich útrob vnikají malé částečky nečistot, které se usazují na povrchu snímače. S rostoucí hloubkou ostrosti a ohniskem skla se špína na snímači projevuje víc a víc a pokud měníme často objektivy, znečištění čipu se nevyhneme. Určitou pomocí jsou moderní ultrazvukové a jiné vibrační čistící systémy nebo speciální vrstvy na ochranných sklech ,ale ani ty nedokáží úplně ochránit snímač aparátu před nečistotami. Tento článek vás zevrubně provede problematikou čištění snímače, proto si ho určitě přečtěte.

Čištění senzoru digitální zrcadlovky

Digitalizace záznamu obrazu s sebou přinesla mnoho zajímavých a z produkčního hlediska pozitivních změn. Z pohledu profesionálního nasazení jsou pracovní nástroje i jejich výstupy k dispozici téměř okamžitě a tak jsme si zvykli, že termíny jsou krátké a nároky vysoké. Vzhledem k ceně současných přístrojů mnoho fotografů, zejména těch amatérských, používá pouze jedno digitální tělo, které „nedá z ruky“. Snímač zrcadlovky, na rozdíl od filmu, který se po exponování vyměnil, založil nové paradigma fotografické práce – znečištěné obrazové pole. S rostoucí hloubkou ostrosti a ohniskem skla se špína na snímači projevuje víc a víc a pokud měníme často objektivy, znečištění čipu se nevyhneme. Určitou pomocí jsou moderní ultrazvukové a jiné vibrační čistící systémy nebo speciální vrstvy na ochranných sklech a nízkopásmových filtrech, ani ty ale neuchrání čip aparátu před nečistotou zcela a navždy a jednou je bude nutné vyčistit také. Určitou ochranu, nebo naopak problém, může představovat vhodná konstrukce těla fotoaparátu, která více či méně zabraňuje pronikání prachu do „krajiny za závěrkou“. Pro ty, již se s problematikou úklidu na skle snímače seznamují, jsem proto připravil tuto, z určitého úhlu pohledu, drastickou recenzi s testem několika postupů čištění snímače. Během práce na odstranění nečistot jsem se pokusil také přinést odpovědi na některé otázky a „pověry“ okolo čištění snímačů zrcadlovek.

Pomůcky k testu:

  • zrcadlovka Canon EOS 5D – známý model náchylný ke znečištění svého FF CMOS senzoru
  • objektiv EF 100 mm f:2.8 macro, mezikroužky 36 mm
  • objektiv TS-E 90 mm f:2.8
  • systémový blesk Canon MR-14 EX
  • velký balónek pro ofukování optiky
  • odsavač Green clean s tyčinkami „wet & dry“ verze fullframe
  • Visible Dust štětec „Arctic butterfly“
  • nádobka 160 ml se stlačeným vzduchem Green clean
  • běžný domácí vysavač ETA
  • Kinetronics Speck Grabber – odstraňovač nečistot z citlivých povrchů

Fotoaparát Canon EOS 5D, na kterém jsem testoval čištění snímače

Nebojte se čištění

Snímač zrcadlovky není „živý“ kus elektroniky, jeho světlocitlivé buňky jsou ochráněny celou řadou prostředků (viz doprovodné obrázky), tím posledním mezi záznamovým médiem a vnějším prostředím je sklo. Vzhledem k tomu, že i toto sklo je de facto „optikou“, nebude jen tak ledajaké. Každý uživatel digitální zrcadlovky by měl techniku čištění snímače zvládnout, neboť nevíme, kdy nám nečistota na čipu neopravitelně znehodnotí naši práci. Služby specializovaných servisů jsou často nedostupné a čekací lhůta může být u této práce i měsíc. Co potom, když potřebujeme fotografovat, senzor vypadá jako dno popelníku a pomoc není? Na druhou stranu, pokud je na vašem snímači jedna skvrnka 2 x 2 pixely v rohu fotografií, zbytečně se tím netrapte. Odstraníte ji za pár sekund klonovacím razítkem nebo automatickou opravou každého slušného raw konvertoru.

Jak vypadá prostor snímače

Kdy čistíme

K čištění jsem přikročil ve fázi pokročilého množství špíny na snímači před prací na makrofotografiích s vysokým zacloněním a mezikroužky, kdy první snímky ukázaly takové množství prachu, že ani pokročilá retuš nebyla schopna v rozumném čase následky znečištění napravit. Po celou dobu testu byla proto clona nastavena na 32, na těle nasazený objektiv 100 mm makro a mezikroužky 12 + 25 mm, aby byla vidět opravdu každá nečistota. Exponoval jsem s nasazeným manuálně vyváženým makrobleskem proti bílé zdi. Stav před prvním testem čistících postupů ukazuje fotografie 1.

Stav snímače před provedeným prvním testem čistících postupů (obr. 1)

Příprava – jako na operačním sále

Ačkoliv to možná nevypadá, čistota až sterilita prostředí je pro úspěch práce velmi důležitá. Pracovní/jídelní stůl jsem proto umyl a otřel, umyl si ruce a kvůli možné špíně ve vlasech a vousech jsem si umyl i hlavu a oholil dvoutýdenní strniště na tvářích. Vlhkou utěrkou jsem očistil i tělo zrcadlovky. Takto připraven jsem se pustil do práce.

Jednotka CMOS snímače

Datastěna lepší než DSLR

Digitální SLR mají místo filmu digitální čip, jinak je jejich konstrukce prakticky shodná. Čip je „utopen“ v těle aparátu a přístup k němu není právě ideální, mnoho nečistot v okolí snímače může zůstat a zapadat do mezírek mezi závěrkou, tlumícími prvky zrcátka, závěrky, štěrbinami v konstrukci okolí snímače, atd.. V tomto směru je daleko přístupnější a pohodlnější práce při čištění datastěny středoformátového přístroje. Ta je totiž oddělitelná, plochá a sklo krycí snímač je jednoduše přístupné. Pro mne například je toto pohodlí jedno z kritérií, které zvažuji při přechodu na střední formát a datastěnu.

Čištění digitální stěny je pohodlné

Mýtus první – k vyčištění stačí domácí vysavač

Nestačí. K testu jsem použil vysavač ETA (typ po mně nechtějte) s ocelovou trubkou, kterou jsem před jeho zapnutím důkladně otřel navlhčenou antistatickou prachovkou vně i uvnitř trubice. K otevřené šachtě aparátu jsem se pomalu přiblížil s trubicí vysavače zapnutého na plný výkon tak, abych se nedotýkal žádné části aparátu a nechal hvízdající proud vzduchu působit na prach na snímači asi jednu minutu. Výsledek vidíte na fotografii 2 a radost mi rozhodně neudělal. Nečistota je místy jinak rozmístěna, ale nezmizela ani troška, naopak, spíš nějaká ještě přibyla.

Stav znečištění snímače po pokusu ho vyčistit pomocí vysavače (obr. 2)

Gumový balónek (velký)

V další fázi jsem se proto pokusil nečistotu odfouknout velkým balónkem na optiku. Tělo aparátu s otevřenou závěrkou jsem naklonil bajonetem směrem dolů k zemi, aby mohla špína vylétávat ven a opakovaně silně mačkal balónek. Proud vzduchu rozvířil veškerou nečistotu na snímači, v aparátu i jeho okolí a tak mne další zkušební snímek zbavil veškeré naděje, že ten den budu ještě fotografovat. Výsledek této části práce vidíte na fotografii 3, do okamžiku jejího zobrazení na displeji notebooku jsem nic horšího nespatřil. Naprostá katastrofa.

Speciální balónek pro odfukování nečistot proudem vzduchu

Stav znečištění snímače po jeho čištění pomocí nafukovacího balónku (obr. 3)

Arctic Butterfly – staticky nabitý štětec

K moderním postupům čištění snímače patří různé antistatické štětečky. Vyzkoušel jsem bateriový „Arctic Butterfly“ od kanadské firmy Visible Dust, který funguje na principu statického náboje získaného velmi rychlou rotací hlavy štětečku. Před každým „sebráním“ špíny je třeba dvakrát až třikrát po dobu přibližně tří až pěti sekund nechat štětec rotovat, aby získal statický náboj. Velké množství nečistot jsem se pokusil posbírat jemným přiblížením nabitého štětce k ploše snímače. Během opakování nelze vizuálně příliš kontrolovat výsledek, proto jsem postup opakoval, dokud jsem se domníval, že je to třeba, poté čištění ukončil, vypnul fotoaparát a po zapnutí a osazení objektivem a bleskem pořídil další testovací snímek Výsledek je na fotografii 4. Část špíny byla odstraněna, ale na čipu ulpěly mnohem větší nečistoty donesené na chloupcích štětečku. Začal jsem být mrzutý.

Arctic Butterfly – staticky nabitý štětec

Stav znečištění snímače po provedeném čištění se staticky nabitým štětcem Arctic Butterfly (obr. 4)

Mýtus druhý – stlačený vzduch v nádobce odfouká nečistoty (air-spray)

Další alternativou odstranění velkého množství nečistot ze snímače fotoaparátu je stlačený vzduch. Intenzivní „ofukování“ plochy snímače může odstranit špínu z většiny jeho povrchu, aspoň se to říká. Stlačený vzduch má jednu vadu na kráse a tou je kondenzace. Při změně objemu plynu v nádobce se obsah prudce ochladí a vytvoří kondenzát, který může ulpět (a bezpochyby také ulpí) na povrchu čištěného předmětu. To bylo v našem případě po přibližně dvou sekundách problém i u 150 ml nádobky s plynem Green Clean. Výsledek této části testu ukazuje fotografie 5, množství kondenzátu na skle senzoru bylo naprosto nechutné a výsledek vypadal stejně, jako bychom na očištění použili lak na vlasy. Stlačený vzduch v nádobce tedy na čištění senzoru není vhodný ani trošku. Vyhněte se mu.

Nádobka s plynem Green Clean

Stav znečištění snímače po provedeném čištění se stlačeným vzduchem v nádobce (obr. 5)

Green clean systém wet & dry a odsavač

Poslední část práce jsem svěřil systému, který jsem v minulosti již vyzkoušel na full frame i „crop“ senzorech. Jedná se o výrobek Green clean, systém wet & dry a odsávací „vývěvu“. Systém se skládá z mokré „molitanové“ tyčinky, kterou lze odstranit tzv. „vlhkou cestou“ nečistoty z čipu včetně těch přilepených, druhé tyčinky se syntetickou tkaninou nezanechávající chloupky a vlákna na čipu na osušení mokrých stop na snímači a čistý „úklid“ a speciálního vysavače, odsavače nebo „vývěvy“, který se skládá z nádobky se stlačeným vzduchem a nástavce, který na principu podtlaku a vývěvy nasává vzduch do adaptéru a odvádí jej trubičkou pryč od čištěného předmětu.

Sada Green clean, systém wet & dry a odsávací „vývěva“

Výsledek prvního kola „mokro, sucho, odsavač“ je na fotografii 6. Zde jsem konečně zaznamenal viditelné zlepšení stavu povrchu čipu. Většina nečistot byla pryč, špína se ale držela v oblasti okrajů senzoru dál od středu obrazového pole a to v takové míře, že nebylo možné o vážném fotografování ani uvažovat. Protože jsem neměl další čistící systémy, rady ani metody po ruce, rozhodl jsem se opakovat tento postup, vzhledem k jeho dosud nejlepším výsledkům, dokud nebude snímač v pořádku.

Stav znečištění snímače po provedeném čištění se sadou Green clean, systém wet & dry, (obr. 6)

Opakování je matka čistoty

V další fázi čištění jsem tedy zopakoval proces wet-dry-odsavač s výsledkem, který opět posunul senzor blíže k poloze „čistý“ na pomyslných vahách mé spokojenosti. Řešil jsem však jeden, respektive dva problémy. Prvním je čas. Wet-dry systém „navlhčí“ sklo krycího snímače tekutinou, která se rychle odpařuje a pokud nenásleduje „dry“ fáze – tedy přetření suchou tyčinkou dostatečně rychle, tekutina zanechá stopy na skle čipu, které suchou tyčinkou nelze odstranit. To je vidět například na fotografii 6 nahoře. Druhá potíž nastala také v okrajových plochách snímače, kde zůstávala nečistota odstraněná z centrálních částí senzoru. Mokrá i suchá tyčinka předpokládají totiž pohyb „tažením“ po senzoru od jedné strany ke druhé nebo od středu k okrajům čipu. Tam však již dál „táhnout“ nelze a pod zastavenou ploškou na okraji zůstane prach. Pokusil jsem se tento nedostatek vyřešit nakloněním konce suché tyčinky v úhlu přibližně 45 stupňů na osu snímače a zvednutí vnitřní poloviny nepatrně nahoru, aby okraje čipu byly stírány jen malou ploškou umělé tkaniny. Musel jsem však dbát na to, abych netlačil na hranu a plastový dřík, aby nepřišel do kontaktu se snímačem. Při zkušebním snímku se v rohu senzoru nacházely dvě větší, viditelné skvrnky (na čipu sotva viditelné mikročástečky prachu). Použil jsem jako doplněk tyčinku Speck Grabber, na jejíž hrot se nečistota nalepila. To se nakonec ukázalo jako optimální postup, výsledek dvou „kol“ mokrý-suchý-odsávačka doplněný Speck Grabberem vidíte na fotografiích 8 a 9 Snímač je bez nečistot, zbývá poslední kontrola při nižším zaclonění. fotografie 10 je test s objektivem TS-E 90 při f:8.0, fotografie 11 je test s objektivem 100 mm macro a mezikroužky 36 mm.

Čistící tyčinka Speck Grabber

Výsledek čištění s wet-dry-odsavačem, (obr. 7)

Obr. 8

Obr. 9

Test vyčištění snímače s objektivem TS-E 90 při f:8.0, (obr. 10)

Test vyčištění snímače s objektivem 100 mm macro a mezikroužky 36 mm, (obr. 11)

Shrnutí

Pro volbu postupu je zásadní míra znečištění. Pokud je váš senzor znečištěný tak, jako byl u testovací zrcadlovky EOS 5D, je vhodné rovnou nasadit postup „mokrý-suchý-odsavač“ a případně jej doplnit nějakou technikou „vyzobání“ jednotlivých nečistot. Pro úspěch je vhodné před samotným čištěním otřít tělo zrcadlovky vlhkou prachovkou, ofouknout jej balónkem a balónkem vyfoukat také šachtu zrcadla, aby maximum nečistot, které by při procesu čištění mohly znehodnotit naši práci bylo odstraněno. Pokud trpíte na suchou pokožku, nebojte se použít síťku na vlasy nebo hygienickou „čepici“ na vlasy, aby vám z hlavy nepadaly nečistoty na snímač. Také je dobré doplnit vybavení o gumovou latexovou rukavici, aby prach, úlomky chloupků a jiné částečky nepadaly z ruky. Pro práci si zvolte prostředí s nízkou prašností, třeba koupelnu. Pomůcky jako Speck Grabber, balónek, nebo Arctic Butterfly jsou vhodné pouze na odstranění jednotlivých částeček špíny a prachu nepřilepených ke sklu. Nádobka se stlačeným vzduchem je vhodná pouze na ofouknutí ostatních částí těla zrcadlovky, na snímač ji rozhodně nepoužívejte kvůli kondenzaci kapaliny v plynu. Při některém z příštích pokusů o dokonalé vyčištění bych rád vyzkoušel zvětšovací brýle nebo lupu do bajonetu zrcadlovky, pro nalezení jednotlivých zbývajících nečistot by taková pomůcka mohla mít velký význam.

Kolik to stojí?

Důležitým parametrem je dostupnost. Cena jednotlivých pomůcek se pohybuje v rozmezí 140,- (wet-dry tyčinky - pár) až 2200,- Kč (Arctic Butterfly). Jedno vyčištění můžeme zvládnout za několik desítek korun až přibližně 250,- Kč podle náročnosti a spotřeby. Sada „wet-dry-odsavač“ firmy Green Clean mne oslovila svou výkonností, Speck Grabber zase schopností dostat ze snímače jednotlivou částečku. Komerční vyčištění senzoru ve specializovaném servisu přijde obvykle na 300,- až 800,- Kč. Hodně úspěchu při čištění a dobré světlo přeji.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Paradigma

Autor: Redispero Muž

Založeno: 08.12.2008, 10:18
Odpovědí: 2

Znecistene obrazove pole neni novym paradigmatem, to jste si to cizi slovo asi s necim spletl :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Paradigma

Autor: jeff Muž

Založeno: 08.12.2008, 16:40

5d ti v AWH v Praze vyčistí za nehorázných 1200,- všechny canonáře bych upozornil, že dělat si to sám, znamená velké riziko zničení čipu díky konstrukčně komplikované poloze, proto to asi třeba v Brně nikdo nedělá, což je docela průser a nikon je na tom mnohem líp

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Paradigma

Autor: mk Muž

Založeno: 08.12.2008, 23:07

Co je na 5D konstrukčně komplikovanějšího oproti jiným zrcadlovkám?

Odpovědět na příspěvek

etanol eter

Autor: zdennek Muž

Založeno: 08.12.2008, 10:52
Odpovědí: 0

V práci nám čistí mikroskopy kombinací etanol eter myslím že v poměru 1/3 a používají tyčinku a vatu, jestli speciální to netuším. Myslíte že by to šlo taky na senzor, případně alespoň na objektivy, nebo hrozí poleptání nějaké vrstvy ???
Zdeněk

Odpovědět na příspěvek

:-)

Autor: David Špidlen Muž

Založeno: 08.12.2008, 11:06
Odpovědí: 0

Paradigma (z řeckého παρά&
#948;ειγ&#
956;α parádeigma = vzor, příklad, model) určitý vzor vztahů či vzorec myšlení. Myslím, kolego, že to sedí NAPROSTO PŘESNĚ. Pro mne problematika špinavého senzoru zcela nové paradigma založila. Je to něco, odčeho se odvíjí nové postupy, nové odvětví, nová řešení. Viz definice výše.

Odpovědět na příspěvek

ethanol/eter

Autor: David Špidlen Muž

Založeno: 08.12.2008, 11:24
Odpovědí: 1

radši bych to nezkoušel, nebo na cizím snímači, obvykle se čistí izopropanolem, což by měla být vyzkoušená a inertní látka... ethanol by asi nevadil, ale eterem si nejsem jistý. Bál bych se o sklo snímače.

Odpovědět na příspěvek

RE: ethanol/eter

Autor: Honza Muž

Založeno: 08.12.2008, 12:46

Sklo se rozpouští pouze v kyselině fluorovodíkové a horkém louhu. Pokud to není plast, žádné organické rozpouštědlo mu neublíží.

Podobně nerozpustná jsou i těla z hořčíkových slitin (až na to že rychleji než louhem je svému nepříteli zničíte kyselinou, nejen fluorovodíkovou).

Co by se mohlo v etheru rozpustit nebo jím aspoň nabobtnat jsou plasty všeho druhu (záleží právě na tom jakého druhu) a gumová těsnění.

Ethanol rozpouští zhruba totéž co isopropanol, ale platí se z něj spotřební daň. Tu sice já, abstinent, alkoholikům škodolibě přeji, ale skřípu zuby nad některými jejími pozoruhodně svobodnými a demokratickými důsledky, jako že stát hlídá své občany, kolik si čeho nadestilují doma pro vlastní potřebu, protože spotřební daň se neplatí z prodeje, ale ze spotřeby. Nebo že líh na mytí nádobí si sice můžeme do chemické laboratoře koupit levněji, bez spotřební daně, ale na to musí být znehodnocen denaturací, abychom jej náhodou nevypili. Jistě si dokážete představit radost chemikovu nad žlutou smrdutou břečkou, o které nikdo přesně neví, co že to obsahuje za svinstvo. Protože nikdo přesně neví nejen to, jak moc mohou denaturační přísady znečišťovat chemické nádobí a ovlivňovat chemické reakce, ale ani to, jak dalece jsou schopny naleptávat materiály použité v digitálních zrcadlovkách, nebude asi úplně nejlepší nápad čistit senzor denaturovaným lihem. Dražší, spotřebně zdaněné, alkoholické nápoje sice zpravidla nepáchnou tak odporně, ale vlivem jejich chuťových, vonných a jiných přísad na svou drahou milovanou zrcadlovku si taky člověk nemůže být zcela jist. Sehnat čistý ethanol není snazší než sehnat čistý isopropanol a se spotřební daní to přijde dráž: vizte třeba http://www.thermofisher.c
z/eshop/60215_1000.html versus http://www.thermofisher.c
z/eshop/60470_1000.html

Odpovědět na příspěvek

Pozor na ofukování

Autor: rv Muž

Založeno: 08.12.2008, 13:02
Odpovědí: 0

Když jsem si před časem nechával odborně vyčistit snímač fotoaparátu (za lidových 500,- Kč - víckrát mě tam už neuviděj), byl jsem varován před ofukováním čipu balónkem, neb prý se prach může dost pod skleněný filtr, odkud ho už nikdo nedostane (a foťák lze pak v krajním případě hodit akorát do popelnice). Nevím, co je na tom pravdy, každopádně je dobré na to myslet. Jinak používám tu lepivou tyčinku (Speck Grabber) a zatím se mi osvědčila ze všeho nejvíc. Ovšem dokonale čistý čip je spíše nedosažitelný ideál, naštěstí na běžných fotografiích nebývá špína, kromě největších kusů, příliš vidět.

Odpovědět na příspěvek

Skvele

Autor: MD Muž

Založeno: 08.12.2008, 15:03
Odpovědí: 0

Skvely nazorny test, vyborne :-)

Odpovědět na příspěvek

Nikon

Autor: xenon Muž

Založeno: 08.12.2008, 15:05
Odpovědí: 0

10 cisteni zdarma po ruznych koutech republiky ( osobne zkusenost praha, brno, zlin) hotove na druhy den, v praze nekdy staci rano prinest odpoledne hotove. Tak proc :- )))

Odpovědět na příspěvek

Tak i onak

Autor: Kapr Muž

Založeno: 08.12.2008, 17:22
Odpovědí: 1

Riziko, tu jistě je, chce to trošku opatrnou ruku a nevypínat při práci to na krku... myslím, že čip zničit jen tak nejde. Konstrukčně to ideální není, i to jsem tam psal, ale jde to a ten postup "mokro-sucho-odsavač" považuji za dobrý i při větším znečištění. U canonu je to známé, že čištění je zádrhel... služby nejsou, trvá to, je to drahé. V tomhle má Nikon navrch.

Odpovědět na příspěvek

Není to taková věda

Autor: Jarda Muž

Založeno: 09.12.2008, 00:59

Mám čtyřleté zkušenosti s čištěním senzoru na Canonech. Začínám klasickým "uchošťourem" s izopropylem, na povrchu zůstane pár chloupků, ty seberu vývěvou (GreenClean), na operativní čištění v terénu používám Lenspen Senzor Klean. Důležitá je přiměřená odvaha a trpělivost. V odborném servisu většinou nedělají nic více!

Odpovědět na příspěvek

mokro sucho odsavac???

Autor: chalejkum Muž

Založeno: 09.12.2008, 19:48
Odpovědí: 0

"Výsledek prvního kola „mokro, sucho, odsavač“ je na fotografii 6."
- nechci bejt nezdvorak ale neni spravna technika "odsavac, mokro, sucho"?

hezky den

Odpovědět na příspěvek

odsavač mokro sucho

Autor: Kapr Muž

Založeno: 09.12.2008, 20:23
Odpovědí: 1

nevím, používám to takhle kvůli tomu prachu co zůstává na okrajích čipu po setření. Slibuju, že to zkusím i opačně. Co ale s těmi částečkami na kraji čipu? čím je pak dáš pryč?

Odpovědět na příspěvek

RE: odsavač mokro sucho

Autor: chalejkum Muž

Založeno: 14.12.2008, 14:08

ono pouzit vysavac nebo vyfoukavac na konci procesu vetsinou zanese jeste vic bordelu nez predtim...osobne to delam tak ze to nejdrvi vysaju nebo vyfoukam podle toho co je k dostani...ale vyfoukani je pokud mate zaruku bezprasneho vzduchu lepsi protoze pri vysavani se natahuje okolni prach...pak mokro a vytrit...
...a souhlasim chce to hodne trpelivosti protoze to nikde nedelaji jinak :)...

Odpovědět na příspěvek

Čištění

Autor: Nicker Muž

Založeno: 10.12.2008, 23:54
Odpovědí: 0

Můj pokus o čištění senzoru neobstál, jelikož mi tam pořád nějaký nečistoty zůstávaly. Pak jsem si všiml, že jsou nějaké chloupky nahoře na matnici! To je teprve problém - matnice je vroubkovaná, takže se mi tam docela tvořily šmouhy od čistící vodičky a absolutně jsem se vatičkou nedostal do dvou rohů. Nakonec jsem to nějak vyfoukal, ale přece jen tam něco zůstalo. Na fotkách sice prach není, ale v hledáčku mě pěkně štve.

Odpovědět na příspěvek

doporucuji pentax O-ICK kit

Autor: xmeda Muž

Založeno: 14.12.2008, 20:59
Odpovědí: 1

O-ICK

gelove lepive lizatko na tycince, mam, pouzivam pulrok, pobere krasne spinu a pritom je to mekke a neublizi to senzoru, zaroven po nem nepatlate chemikalie co nechavaji stopy..

cca 750kc a prilozena zasoba lepivych papirku do kterych se lizatko cisti mi pri cisteni kazdy mesic vystaci jeste tak na 4 roky....

navic se s ti krasne cisti i matnice, prism, zrcatko nebo objektivy

Odpovědět na příspěvek

RE: doporucuji pentax O-ICK kit

Autor: Pavel Muž

Založeno: 26.05.2009, 12:03

Zdravim. Koukam na netu,ale nenalezam kde se daji tycinky O-ICK sehnat. Je u nas nejaky kramek, nebo internetovy obchod, kde se daji zakoupit? Diky moc Pavel.

Odpovědět na příspěvek

Čistíme senzor digitální zrcadlovky

Autor: Mario KURUC Muž

Založeno: 08.01.2009, 18:11
Odpovědí: 0

Suverejne odporucam GREEN CLEAN !
Je to asi najlepsie co mozte pre svoj senzor urobit.Cistim s tym senzor D3 a vzdy som viac ako spokojny.

Odpovědět na příspěvek

Mokrý antistatický hadr

Autor: pedro Muž

Založeno: 13.03.2009, 12:54
Odpovědí: 0

Trochu mě zarazila drobnost ve větě:

"K testu jsem použil vysavač ETA (typ po mně nechtějte) s ocelovou trubkou, kterou jsem před jeho zapnutím důkladně otřel navlhčenou antistatickou prachovkou vně i uvnitř trubice."

Namočením (i pouhým navhlčením) ztratí hadřík tu nejdůležitější vlastnost a to právě tu "antistatičnost" (alespoň po čas, pokud bude vlhký). Takže to nebyl zrovna moc dobrý postup, jak je koneckonců vidět i na výsledcích. Ty ovšem, dle mého názoru, budou ovlivněny právě takovými drobnostmi, jako je "mokrý hadr".

BTW: K čištění čipu používám suchých metod a lehkou ruku:-)) Zatím ke své spokojenosti.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: