Jak vytvořit s pomocí Lega slavné fotografie? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

Jak vytvořit s pomocí Lega slavné fotografie?

19. března 2009, 06.00 | Na světě každý den vzniknou miliony různých fotografií. Fotografuje se kdeco a je tedy čím dál těžší na sebe upozornit nějakým opravdu originálním nápadem a zároveň přitom dokázat i pobavit. Proto to, co vytvořil fotograf Mike Balakov, určitě stojí za zhlédnutí, neboť tento tvůrce se rozhodl pomocí postaviček ze světoznámé stavebnice Lego znovuvytvořit některé slavné snímky z dějin světové fotografie. Neváhejte a seznamte se s nimi v našem článku.

Zdá se, že legendární stavebnice Lego začíná být vyhledávaným inspirativním doplňkem v oblasti fotografie. O tom, že se z Lega dají dělat funkční fotoaparáty, jsme zde již psali. Ale o tom, že se jeden fotograf originálně rozhodl rekonstruovat pomocí Lega některé slavné fotografie jsme se dosud nezmiňovali.

Zmíněný fotograf se jmenuje Mike Balakov a dle jeho profilu na fotoportálu Flickr.com je mimo jiné zapáleným fotografem výtvorů ze stavebnice Lego. Před časem ho napadla svérázná myšlenka znovuvytvořit pomocí postaviček z Lega slavné snímky ze historie světové fotografie.

První letmý pohled na Balakovův pokus vede asi více k pousmání než k umělecky-estetickému zážitku Na druhý pohled si už divák může povšimnout, že při realizaci této „Lego recese“ si musel Balakov dát značnou práci. Koneckonců tento dojem umocňují i autorem přiložené realizační snímky z jeho domácího fotoateliéru (odkaz na ně je pod každým snímkem). Šikovná práce se světlem, hloubkou ostrosti, výběrem pozadí a stylizací Lego „rekvizit“ i kompozice prozrazují, že si Balakov s Legem a fotoaparátem ve svém ateliéru vyhrál víc než dost. Není také pochyb o tom, že si Balakov všechny napodobované slavné fotografie musel pečlivě nastudovat.

Nejvíce se nám líbí zejména napodobení známého snímku „Behind the Gare Saint Lazare" od Henry Cartier-Bressona, který vyobrazuje muže skákajícího přes kaluž a dále dokumentární snímek "The unknown rebel“ od fotografa Jeffa Widenera, zachycující neznámého hrdinu stojícího před čínským tankem.

Jsou ale i dalších snímky, které se Balakovovi podařilo vtipně napodobit, například slavnou fotografii vztyčování americké vlajky nad dobytým ostrovem Iwo Jima od Joea Rosenthala ("Raising the flag on Iwo Jima"), dechberoucí snímek (pro většinu lidí, který trpí strachem z výšek) dělníků sedících ve výšce na traverze jednoho z prvních mrakodrapů od fotografa Charlese Ebbeta, nebo snímek zastřeleného španělského bojovníka ("Death of a Loyalist Soldier") od legendárního válečného reportéra Roberta Capy.

U těchto i dalších „Lego-snímků“ je podobnost se slavnými fotografiemi zřejmá hned na první pohled. A nejen za to si, i vzhledem k omezeným realizačním možnostem stavebnice Lego, fotografický recesista Balakov zaslouží obdivný „palec nahoru“. No, uznejte, není to originální nápad jak studovat a zároveň pronikat do tajů kompozice památných snímků z dějin světové fotografie?

Lego napodobenina famózního snímku „Behind the Gare Saint Lazare", který vytvořil slavný fotograf Henry Cartier-Bresson.; Foto: Mike Balakov

Balakov k daným „Lego-snímkům“ také zveřejnil „setup“ záběry, které diváka uvádí do zákulisí jejich realizace v improvizovaných podmínkách domácího ateliéru.; Foto: Mike Balakov

Mike Balakov na Flickr.com uveřejnil vtipnou a zároveň zajímavou kolekci cca 31 napodobenin slavných fotografií, které zhotovil pomocí stavebnice Lego

Zdroj: Flickr.com

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: