Pár užitečných tipů pro fotografování v dešti - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

Pár užitečných tipů pro fotografování v dešti

29. září 2009, 00.00 | Blíží se podzim, který kromě krásných barev přinese také nemálo deštivých dnů. V našem článku vám přinášíme pár jednoduchých rad, jak fotografování v dešti zvládnout bez úhony.

Fotografování v dešti nebývá mezi většinou fotografů příliš oblíbenou disciplínou. Moderní fotoaparáty jsou totiž uvnitř protkány komplikovanou sítí elektrických obvodů, které se mohou při vniknutí vody dovnitř přístroje snadno zkratovat.

Je sice pravda, že například některé fotoaparáty jsou vybaveny pokročilými ochrannými prvky proti vnikání vody do těla přístroje (např. dražší modely DSLR či tzv. outdoorové kompakty), ale uživatel si většinou nemusí být úplně jistý, zda bude tato ochrana fotoaparátu fungovat i při dlouhodobém pobytu v dešti. Mimo to je třeba v případě digitálních zrcadlovek brát také v úvahu voděvzdornost nasazeného objektivu.

Proto určitě neuškodí držet se pár zásad, které vám obecně mohou pomoci při fotografování v dešti, bez ohledu na to, jak moc je vaše fototechnika voděvzdorná.

Chraňte svůj fotoaparát speciálními pouzdry

Pro preventivní ochranu fotoaparátu, pokud tedy nevlastníte vysloveně vodotěsný fotoaparát (např. Olympus Mju 8000, Canon Powershot D10 apod.), před vniknutím vody do jeho útrob lze použít vícero ochranných prostředků. Jako nejlevnější a zároveň nejprimitivnější ochranný prostředek může posloužit obyčejný igelitový pytlík. Ve dně igelitového pytlíku uděláme otvor zhruba odpovídající průměru objektivu a sáček na fotoaparát a objektiv jednoduše navlékneme. Takové řešení je vhodné použít spíše v nouzi a při jednorázovém použití.

Voděvzdorné pouzdro AQUATECH SS-200 dokáže DSLR v dešti účinně ochránit (cena cca 175 EUR)

Do ochranného pouzdra Hydrophobia™ 300 - 600 značky ThinkTANK se vejdou spolu s DSLR i velmi rozměrné teleobjektivy (cena cca 70 EUR)

Výrazně spolehlivější mohou být speciální plastové „fotosáčky“ či pláštěnky, které jsou pro tento účel na trhu k dostání. Do těchto ochranných pomůcek (např. od firem AguaTech či Tenba; jejich cena se pohybuje od cca 27 do 136 EUR) je možné celý fotoaparát i s objektivem precizně zabalit, a proto tento způsob ochrany poslouží určitě spolehlivěji než obyčejný igelitový sáček.

Mezi levnější způsoby ochrany fotoaparátu před deštěm patří například různé speciální pláštěnky, které dokonce dokáží ochránit i nasazený externí blesk na DSLR (cena cca cca 18 EUR)

Jako další způsob ochrany před kapkami deště může dobře posloužit rozměrný deštník, který lze připevnit na stativ či monopod (případně vám ho může podržet asistent). Někteří výrobci fotopříslušenství nabízí rovněž mini deštníky, které se připevňují na hot-shoe patici DSLR anebo je lze pomocí speciálního držáku nasadit na stativ.

Ukázka mini deštníku, který je určen speciálně pro ochranu digitálních fotoaparátů (cena cca cca 12 EUR)

Jako prakticky 100% ochranu proti dešťové vodě lze použít speciální podvodní pouzdra, která jsou určena pro hloubkové potápění. Tato pouzdra se vyrábějí většinou přímo na míru rozměrům vašeho fotoaparátu. Nicméně mnohé fotografy může odradit jejich poměrně vysoká cena, která bývá často v řádů tisíců korun. Proto, pokud tedy plánujete jen občasné focení v dešti, bude lepší se spolehnout na výše uvedené ochranné prostředky.

Naprosto dokonalou ochranou fotoaparátu vůči dešti jsou plně vodotěsná pouzdra, která jsou určena pro fotografování pod vodou. Jejich velkou nevýhodou, kromě vysoké ceny, je i poměrně nepohodlné ovládání. Na ilustračním snímku vidíte podvodní pouzdro značky Nimar, které je určené pro DSLR Nikon (cena cca 544 EUR)

Objektivy měňte pouze v suchu

Není snad větší gesto zmaru než se v prudkém dešti pokoušet vyměnit u digitální zrcadlovky objektiv. Hrozí totiž, že se vám voda dostane přímo dovnitř fotoaparátu, kde může napáchat nemalou škodu. Doporučujeme proto v dešti objektiv nevyměňovat vůbec, protože ani pod deštníkem není úplně „bezpečno“. Proto se v dešti snažte používat objektiv s univerzálním rozsahem ohnisek a pokud je výměna objektivu nevyhnutelná, tak ji provádějte pouze v suchém prostředí (např. v autě či pod bezpečným přístřeškem).

Za deště nezapomeňte na stativ

Je jasné, že když venku prší, tak v drtivé většině případů slunce nesvítí. Horší světelné podmínky tudíž nutí fotografa používat delší časy. Abyste předešli vzniku rozmazaných snímků, je dobré používat stativ (tripod či alespoň monopod). Stativ vám může také dobře posloužit jako držák deštníku. Pokud nemáte stativ po ruce, tak je dobré alespoň snímat na vyšší citlivost ISO (cca od 200 – 800 ISO, větší hodnoty by vám mohly pokazit snímek jeho zašuměním), která vám umožní zkrátit expoziční čas.

V dešti je vhodné, kvůli horším světelným podmínkám, při fotografování používat stativ, aby bylo možné udržet delší expoziční časy (Foto: Shutterstock)

Sluneční clona se může hodit

I když při dešti slunce obvykle nesvítí, tak i přesto sluneční clona nasazená na objektivu nepostrádá svůj smysl. Může totiž dobře posloužit jako ochranný prostředek přední čočky objektivu před dopadem dešťových kapek.

Sluneční krytka nasazená na objektivu je šikovnou pomůckou vůči kapkách deště, které dopadají kolmo dolů

Ručník s sebou

Při delším pobytu v dešti není určitě od věci si s sebou do výbavy přibalit dostatečnou zásobu savého textilu (např. ručník), kterým můžeme mokrou fotovýbavu udržovat průběžně v suchu.

V dešti je dobré mít po ruce dostatečnou zásobu osušek, kterými můžete průběžně utírat zamokřenou fototechniku

Používat voděvzdorný batoh

Bylo by nerozumné používat nejrůznější ochranné prostředky na fotoaparátu a přitom zapomenout na voděvzdornou ochranu vašeho fotobatohu (či brašny). Je snad zbytečné dodávat, že odkládat po dešti fotoaparát do zcela promočené brašny není úplně ten nejlepší nápad. V současnosti je možné sehnat nemálo fotografických batohů, které v sobě zahrnují i pláštěnku, do níž je možné batoh zabalit (viz např. fotobatoh Kata 3N1-20) a udržet jej tak v suchu.

Jeden z voděodolných fotobatohů vyrábí pod označením „DryZone 200“ firma Lowepro (cena cca cca 184 EUR)

I fotograf potřebuje být v suchu

Psychice a ani zdraví fotografa jistě neprospěje být v dešti promočený až na kůži. Abyste měli dostatečný klid na tvorbu krásných deštivých fotek, tak je vhodné se obléci do nějakého ponča či pláštěnky. Určitě není rozumné držet v jedné ruce deštník a ve druhé se snažit fotografovat s DSLR s nasazeným teleobjektivem o nemalé váze. Proto dobrá pláštěnka či pončo vám umožní se plně věnovat fotografování a nemuset neustále hlídat, kudy vám zatéká voda pod oblek.

Pro zachování zdraví a dobré kreativní nálady by se i fotograf sám měl udržovat v suchu. Pomoci může, kromě tradičních pomůcek...

... například i speciální bunda pro fotografy AQUATECH FIELD JACKET s odnímatelnými rukávy (cena cca cca 200 EUR).

Co za deště fotografovat

Deštivé počasí a všudypřítomná voda nabízí spoustu možností fotografovat nejrůznější odrazy reality na mokrém povrchu či na hladině kaluží. Při fotografování těchto námětů nemusí být marné snímat do černobílého režimu, který může ještě více zdůraznit kompozici a atmosféru snímku (můžete vytvářet například abstraktní fotografie zachycující různé struktury či výřezy odražené reality). Nicméně, pokud se podaří v chmurně deštivém prostředí narazit na nějaké zajímavé barvy, tak je určitě neváhejte zachytit, neboť výrazné barvy vám mohou pomoci vytvořit na snímku zajímavý kontrast.

Dalším vděčným námětem pro tvorbu v deštivém počasí může být fotografování vodních kapek, které jsou uvízlé například v pavučinách či na listech květin. Pro snímání těchto objektů doporučujeme experimentovat s nízkou hloubkou ostrosti (tzn. používat na objektivu nízké clonové číslo), která vám může pomoci docílit zajímavých výsledků se zaostřeným hlavním objektem a rozostřeným pozadím snímku. Makroobjektivem se můžete rovněž například pokoušet zachytit působivý moment dopadu kapky deště na vodní hladinu (pro tento účel používáme rychlý expoziční čas okolo 1/1000 s.).

Deštivé počasí přináší většinou zadumanou atmosféru, kterou můžeme vysledovat také na tvářích kolemjdoucích lidí. Zajímavá fotografie může vzniknout třeba tak, že se v dešti zaměříte na lidi, kteří se snaží útěkem někam schovat či si v dešti zakrývají hlavu některými kuriózními prostředky (například aktovka, kabelka apod.).

Fotografování v dešti ještě neznamená, že i vy sám se jako fotograf musíte nutně nalézat venku, kde prší. Občas není špatný nápad se před deštěm ukrýt do nějaké haly s velkou prosklenou stěnou (například letiště, nádraží či kavárna), přes kterou můžete pohodlně a hlavně v suchu fotografovat lidi moknoucí venku.

Na snímku můžete zachytit linie dopadajících dešťových kapek. Použijeme delší čas (např. expoziční čas okolo 1/20s při použití stativu či stabilizovaného objektivu). Aby „provazy“ dopadajících kapek lépe vynikly, měla by mít fotografovaná scéna tmavší pozadí a boční zdroj osvětlení.

Velmi atraktivním, ale v praxi poměrně vzácně se vyskytujícím úkazem, je moment, kdy prší při současném svitu slunce. Díky tomu je možné fotografovat například duhu, která tento jev často doprovází. V těchto případech je vhodné na fotoaparát nasadit polarizační filtr, kterým můžete zvýraznit barevnost a tonalitu fotografované scény. Polarizační filtr vám také pomůže při fotografování mlhy, při které může expoziční automatika trochu tápat. Proto při snímání mlhy, jenž prostorově na snímku převažuje, doporučujeme použít kladnou kompenzaci expozice v rozsahu 1-2EV, abyste se vyvarovali vzniku podexponovaného snímku.

Závěr:

Doufáme, že náš článek alespoň zasvětil do „dešťové problematiky“ především začínající fotografy a inspiroval je k tomu, aby i za deště neztratili odhodlání pořizovat zajímavé snímky.

Avšak výše uvedený souhrn rad a doporučení pro fotografování v dešti danou problematiku pokrývá jen velmi stručně. Proto budeme rádi, pokud se o své zkušenosti a praktické tipy pro fotografování v dešti podělíte s ostatními čtenáři v diskuzi pod tímto článkem. Přejeme vám na závěr dobré světlo a hezký déšť!

Další zajímavé zdroje:
Fotografovani.cz
Blog.dreamstime.com
Eastmon.com
Digital-photography-school.com (ukázky fotografií)
Flickr.com (ukázky fotografií)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Svět skrz objektiv  

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

hmmm

Autor: sandál Muž

Založeno: 29.09.2009, 14:31
Odpovědí: 0

užitečný článek, žiju v irsku, tu chčije furt, tak možná nějaké tipy využiju... v dešti moc nefotím ale někdy prostě se tomu člověk prostě nevyhne... můj bývalý kompakt (sony dsc-60) a bývalá zrcadlovka (nikon d40) zmokli hodněkrát ale nikdy se to na nich nějak neprojevilo.. ted chci koupit pentax k-x, tak doufám že mu pár kapek taky vadit nebude ;-)

Odpovědět na příspěvek

inspirativní

Autor: kaiman Muž

Založeno: 29.09.2009, 20:16
Odpovědí: 10

Hezké téma. Možná by stálo za to připomenout, jaký vliv na kvalitu fotek má vzdálenost dešťových kapek od přední čočky objektivu. Je velký rozdíl mezi záběry s pouhým nasazeným filtrem se sluneční clonou (nikoli sluneční krytkou, jak se vloudilo do textu - prosím opravte si) a snímky, které vznikají s pomocí deštníku nebo z nějakého úkrytu - z podchodu, pod markýzou (nikoliv de Sade...), z okna budovy a pod. Prosím také sjednotit měny - Kč, USD a libry... Jednou budeme mít snad euro, tak je to dobré jako trénink :-) Mimochodem - jaké máte zkušenosti s aparáty weatherproof? Opravdu do nich neteče?

Odpovědět na příspěvek

RE: inspirativní

Autor: RUM Muž

Založeno: 29.09.2009, 22:03

Asi tak... http://www.youtube.com/wa
tch?v=dnw_H7f4wIA

...h
ttp://www.youtube.com/wat
ch?v=-zooPXbWJis&feature=
related

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: inspirativní

Autor: kaiman Muž

Založeno: 29.09.2009, 22:58

Omračující. Takhle důkladně se nesprchuju ani já sám :-)
Ale jestli to ty Pentaxy přežijou i v tropech a při opakovaných sprškách, tak klobouk dolů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: inspirativní

Autor: foto amatér Muž

Založeno: 01.10.2009, 13:32

K20D má dobrou voděodolnost, jednou psadl s DA * 16-50 kolegovi do řeky (proud spláchnul stativ) a asi po 5-10 s byl vytažen, oklepán a jelo se dál... akorát se musel osušit filtr. Porfi těla N/C mají odolnost stejnou - né li lepší, ale za tu cenu si pořídím mini ponorku :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: inspirativní

Autor: mk Muž

Založeno: 01.10.2009, 17:11

To je toho, takhle se čistil třeba Olympus E-1 dáááávno před Pentaxem...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: inspirativní

Autor: RUM Muž

Založeno: 03.10.2009, 00:46

Jenomze Pentax si tak muze cistit i obycejny hobik, protoze se da splasit za 12tis. Olympus E-1 byl vysadou pouze profiku a zbohatliku.

Covece jak to tak ctu, tak vam asi stryc Ashai (puvodni nazev Pentaxu z r. 1919) rozslapal hracky. Co vas zere??? Ze si Px dovolil postavit konkurence schopny model, nez Canon za nizsi cenu?.. Nebojte na vas EOS 1 se to nechyta, to vas muzu ujistit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: inspirativní

Autor: mk Muž

Založeno: 03.10.2009, 18:01

Jen oplácím nekritické příspěvky majitelů Pentaxů stejnou mincí, nic víc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: inspirativní

Autor: RUM Muž

Založeno: 03.10.2009, 20:29

To vite, ze zadny stroj neni dokonaly a Px neni vyjimkou. Tvrdim jen, ze je to v dane tride dobra volba, obzvlast, pokud se bavime o foceni v prirode.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: inspirativní

Autor: mk Muž

Založeno: 03.10.2009, 18:04

Mimochodem, cena E-1 byla ze začátku napálená, s tím souhlasím, ale později výrazně klesla a tuším, že se dala koupit i v nějaké studentské akci za cenu velice dobrou. A navíc jdou ceny zrcadlovek neustále dolů, takže srovnávat s tím, co bylo kdysi... Pentax ist DS stál před čtyřmi roky 25 tisíc ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: inspirativní

Autor: RUM Muž

Založeno: 03.10.2009, 20:04

coz nemeni nic na tom, ze kdyz nekdo chce fotit s utesnenym telem je Px rozhodne vyhodna volba.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: inspirativní

Autor: Leoš Muž

Založeno: 01.11.2009, 09:43

snad Asahi, ne? :-) : - ))

Odpovědět na příspěvek

a nejjednodušší ...

Autor: jirka747 Muž

Založeno: 29.09.2009, 21:05
Odpovědí: 11

... pořiďte si zrcadlovku Pentax - dobrý poměr cena/výkon a řada z nich je rovnou vodotěsná, stejně tak dostatek objetivů, včetně novýho seťáku

Odpovědět na příspěvek

RE: a nejjednodušší ...

Autor: xman001 Muž

Založeno: 30.09.2009, 17:27

Nejsou vodotesna, jsou jen prachu a vode odolna (coz neznamena vodotesna)

Odpovědět na příspěvek

RE: a nejjednodušší ...

Autor: Radek Muž

Založeno: 30.09.2009, 21:30

A to je právě paradox. Krásné, skoro nejlepší tělo/výrobce a pak člověk vidí v Bavorským lese 10 fotografu z nichž žádný nemá Pentax a všichni mají na fotáku pláštěnku nebo nad ním deštník. To je život, tak to má být.

Odpovědět na příspěvek

RE: a nejjednodušší ...

Autor: mk Muž

Založeno: 01.10.2009, 08:44

A nebo si pořiďte Canon či Nikon, ti taky dělají voděodolná těla a objektivy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: a nejjednodušší ...

Autor: jirka747 Muž

Založeno: 01.10.2009, 11:45

ale za jakou cenu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: a nejjednodušší ...

Autor: mk Muž

Založeno: 01.10.2009, 13:20

Cena odpovídá kvalitě.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: a nejjednodušší ...

Autor: jirka747 Muž

Založeno: 01.10.2009, 20:19

a někomu stačí odolnost a nemusí mít profi kvalitu :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: a nejjednodušší ...

Autor: RUM Muž

Založeno: 02.10.2009, 20:55

Obrazova kvalita vice mene vsech zrcadlovek s cropem 1,5 (1,6) se srovnatelnym rozlisenim je pri snimani do RAWu VELMI PODOBNA az stejna, at uz se to tyka sumu, nebo DR.

Doporucuji napriklad (srovnani Pentax K-7, K20, Nikon D300, Canon 50D ) http://www.dpreview.com/r
eviews/pentaxk7/page16.as
p

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: a nejjednodušší ...

Autor: mk Muž

Založeno: 02.10.2009, 22:04

Tak v tom případě není důvod, aby existoval nějaký Pentax, když už tu dávno je třeba N D300, ne?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: a nejjednodušší ...

Autor: RUM Muž

Založeno: 02.10.2009, 23:50

hehe... vy mne ale bavite. Jenom doufam, ze tu vetu nemyslite vazne, bo to by mne vas bylo vazne lito. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: a nejjednodušší ...

Autor: mk Muž

Založeno: 03.10.2009, 17:59

Jak se říká: na hloupou otázku (váš příspěvek 20:55) hloupá odpověď (moje reakce 22:04).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: a nejjednodušší ...

Autor: RUM Muž

Založeno: 03.10.2009, 20:52

To se mozna rika, ale ja sem se teda na nic neptal.
V prispevku sem reagoval na tu "polemiku" o kvalite, sice to spise patrilo pro jirka747, ale rikal sem si, ze kdyz odpovim na vas prispevek, bude ta diskuze zajimavejsi ;)

Odpovědět na příspěvek

hot-shoe dazdnik

Autor: Samo Muž

Založeno: 28.03.2010, 14:55
Odpovědí: 0

Tema niekto tip na eshop kde by sa dal zohnat taky dazdnik pripevnujuci sa na hot-shoe paticu?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Jak se říká: na hloupou otázku (váš příspěvek 20:55) hloupá odpověď (moje reakce 22:04).


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: