Photoshop: tip pro úpravu příliš světlých nebo tmavých snímků - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Tipy & triky

Photoshop: tip pro úpravu příliš světlých nebo tmavých snímků

25. listopadu 2005, 00.00 | Dnes si ukážeme několik triků, jak si rychle upravit snímky. První se týká příliš světlých snímků bez kontrastu a druhou vylepšíme fotografie, kde jsou části scény utopeny ve stínech. Pro úpravy jsme zvolili Photoshop, ale lze pro ně použít i freeware GIMP.

Dnes si ukážeme několik triků, jak si rychle upravit snímky. První se týká příliš světlých snímků bez kontrastu a druhou vylepšíme fotografie, kde jsou části scény utopeny ve stínech. Pro úpravy jsme zvolili Photoshop, ale lze pro ně použít i freeware GIMP.
Pro podobné úpravy lze použít i úrovně (ve Photoshopu CTRL+L) nebo automatické vyrovnání úrovní (ALT+CTRL+L). Automatika však ne vždy podá uspokojivý výsledek, a tak si vyzkoušíme jiný postup.

Ztmavení příliš světlých snímků
Pro obě úpravy použijeme velmi podobný trik. Pro bezkontrastní světlé snímky je vhodná následující úprava. Vrstvu se snímkem si zduplikujeme (kliknutím pravého tlačítka na původní vrstvu).

Poté na nové vrstvě nastavíme režim prolnutí na "Násobit". Můžeme použít přímo možnost nastavení v kartě vrstev, nebo opět kliknout pravým tlačítkem myší na novou vrstvu a zvolit "Volby prolnutí".

Poté podle libosti nastavíme krytí (průhlednosti), pro zmírnění účinku.


 
a zde je výsledek

 
jiný příklad

Prosvětlení stínů
Pro úpravu snímků, kde je příliš mnoho detailů "utopených" ve stínu, použijeme velmi podobný postup. Opět vrstvu zduplikujeme jako u předchozího postupu a nové vrstvě nastavíme režim prolnutí "Překrýt".

V menu zvolíme položku Obraz -> Přizpůsobení -> Odstín a sytost (CTRL+U), kde nastavíme odstín nové vrstvy na 180.

Poté v této vrstvě ještě invertujeme barvy pomocí Obraz -> Přizpůsobení -> Invertovat (CTRL+I). Posledním krokem bude opět nastavení krytí na menší hodnotu tak, aby snímek působil přirozeně.

 
původní a výsledný snímek

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

zesvětlení

Autor: Archer Muž

Založeno: 25.11.2005, 10:36
Odpovědí: 1

Zajímal by mě Váš názor na srovnání Vámi prezentované metody zesvětlení (tedy Překrýt+Odstín(180)+In
verze) s použitím "obyčejného" režimu krytí Závoj u duplikované vrstvy. Z mých zkušeností bych řekl, že sice použití závoje má razantnější celoplošný dopad na tonalitu snímku než zde popsaná technika, ale na druhou stranu zase zpravidla nevede k tak silné posterizaci (pokud vůbec). Porovnával jsem tyto postupy na celé řadě fotek svých i cizích a stále docházím k témuž závěru. Zde popsaný postup při krytí upravené vrstvy vyšším než cca 15-20% likviduje fotku výraznou posterizací, oproti tomu závoj (popř. v kombinaci s režimem násobit apod.) je značně šetrnější i při vyšším krytí. Samozřejmě nic není dokonalé nebo univerzální, ale zdá se mi, že tato metoda před časem prezentovaná jinde na webu, není tak skvělá, jak se na pohled může zdát. Díky, Archer

Odpovědět na příspěvek

RE: zesvětlení

Autor: Jerry Muž

Založeno: 13.06.2006, 01:48

Pouzivam zavoj niekedy aj 2x (2vrstvy jedna 100% dalsia len zopar) a popisanu texniku s prekrytim posunutim odtienu o 180 a invertovanim, naslednym nastavenim krytia vrstvy na zosvetlenie iba tmavyx casti fotky a tienov (aj 2x -2 vrstvy). Takze niekedy v extremne zle exponovanej fotke pridam aj 4 vrstvy a nasledne este pridam vrstvu uprav (odtien a sytost) vacsinou po tyxto upravax vyskocia farby a treba zmensit sytost (bohuzial s tienov vyskoci aj sum - riesim to v Neat Image). Daju sa takto so zdanlivo uplne nepouzitelne podexponovanej fotografie vykuzlit celkom zaujimave (na web (max 1024x768) urcite pouzitelne)zabery.

Odpovědět na příspěvek

Zosvetlenie

Autor: zuzka Muž

Založeno: 02.03.2006, 13:15
Odpovědí: 0

Súhlasím s predchádzajúcim názorom, tiež používam skôr Závoj a som s výsledkami vcelku spokojná:)

Odpovědět na příspěvek

názor

Autor: goodman Muž

Založeno: 07.04.2006, 12:02
Odpovědí: 1

Ahoj, nejsem sice žádnej mág photoshopu, ale docela se osvědčilo jenom dupl., závoj a průhlednost......

Odpovědět na příspěvek

RE: názor

Autor: RodneyM Muž

Založeno: 14.04.2006, 12:29

Zdravím.Chtěl bych se zeptat,kde se v PS nachází ta funkce závoj.Mám totiž PS v angličtině a tak nevím,kde je...Napište mi dyžtak,prosím na mail.Moc děkuji

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Zdravím.Chtěl bych se zeptat,kde se v PS nachází ta funkce závoj.Mám totiž PS v angličtině a tak nevím,kde je...Napište mi dyžtak,prosím na mail.Moc děkuji


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: