Photoshop tutoriál: Trik na „tuning“ barev v LAB prostoru - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Tipy & triky

Photoshop tutoriál: Trik na „tuning“ barev v LAB prostoru

10. prosince 2008, 00.00 | Dnes vám přinášíme tutoriál, dovolující pomocí jednoduchých úprav v barevném prostoru LAB působivě vylepšit barevný kontrast snímku. Pokud chcete své fotografie zvýraznit zářivými barvami způsobem, který využívají mnozí profesionálové, neváhejte a přečtěte si náš článek!

Barevný prostor LAB

V aplikaci Adobe Photoshop lze pracovat v několika barevných prostorech. Nejpoužívanějšími jsou RGB (určen pro zobrazení na monitoru počítače) a CMYK (určen pro tisk). Každý z těchto prostorů má svá specifika použití, nicméně oba skýtají určitá omezení, například co se týče možnosti zobrazení zářivě sytých barev a výrazných barevných kontrastů. Právě proto by vás mohl zajímat méně známý a v běžné amatérské praxi editování fotografií poměrně opomíjený barevný prostor LAB, ve kterém lze přitom provádět velmi specifické a účinné úpravy snímků. Výhod LAB často využívají mnozí profesionálové v oboru, kteří i s jeho pomocí své snímky vizuálně odlišují od ostatních.

Barevné schéma LAB prostoru a jeho porovnání s RGB a CMYK prostory

Barevný prostor LAB byl oficiálně ustanoven v roce 1931 mezinárodní komisí CIE (Commission internationale de l'éclairage) jako barevný model, specializovaný na prezentaci barev tak, jak je vnímá lidské oko. V roce 1976 byl tento model celkově inovován a předefinován do dnešní podoby. Na rozdíl od RGB prostoru, který je primárně určený pro zobrazení barev na displeji a CMYK barevného prostoru určeného pro tisk (limitovaného řadou charakteristik použitých tiskáren, inkoustu a papíru), je zobrazení barev pomocí LAB nezávislé na použitém zobrazovacím zařízení. Proto jsou vizuální charakteristiky užitých barev v obraze konzistentní při jejich reprodukci na monitorech PC, tiskárnách a skenerech. V prostředí aplikace Adobe Photoshop jsou v režimu LAB separovány barevné informace od informací, vypovídající o rozložení jasu a detailů v obraze. O barvách v obraze vypovídá kanál „a“ (zelená a purpurová barva) a kanál „b“ (modrá a žlutá barva), zatímco všechny ostatní informace jsou soustředěny v kanále „Lightness“ (např. jas a kontrast). Proto je možné v LAB prostoru provádět oddělené úpravy na barvách či jasech snímku. Známým propagátorem editací fotografií ve Photoshopu pomocí LAB je zejména Dan Margulis, který se využívání LAB color prostoru v dané aplikaci věnuje již léta. Dvě techniky pro zvýšení barevného kontrastu ve snímku, které vám v dnešním tutoriálu přinášíme, začal jako první používat právě on.

Pokud jste nyní připravení a máte před sebou v Adobe Photoshopu otevřen vybraný snímek, jehož barevné podání byste chtěli znatelně „okořenit“, tak se spolu můžeme pustit do jeho úprav pomocí LAB.

Metoda A

Otevřený snímek si v Photoshopu nejdříve předeme do LAB. Učiníme tak pomocí nabídky Image - Mode, ve které zvolíme volbu "LAB color". Poté, abychom si zálohovali původní „Background“ vrstvu, tuto vrstvu duplikujeme (klávesová zkratka Ctrl-J).

Převedeme snímek do LAB

Duplikujeme si vrstvu „Background“

Přejdeme do paletky „Channels“ a kliknutím vybereme kanál „Lightness“, který podává informace o rozložení detailů, jasu a kontrastu na snímku. Pro specifické zdůraznění těchto informací ho překryjeme kanálem „a“, čehož dosáhneme přes volbu „Apply image“ v menu „Image“. Jeho nastavení provedeme takto: u roletky „Layer“ vybereme volbu „Merged“, u položky "Channel" zvolíme kanál „a“ s režimem překrytí ("Blending") „Overlay“. Poté potvrdíme příkazem „OK“.

V paletce „Channels“ kliknutím vybereme kanál „Lightness“

V menu „Image“ si otevřeme dialog „Apply image“

Nastavení dialogu „Apply image“

Poté v paletce „Channels“ obdobně vybereme kanál „a“ provedeme u něho stejný postup jako učinili výše. Ten samý postup dále aplikujeme i s kanálem „b“.

Nyní si vybereme kanál „a“

V dialogu „Apply image“ „a“ kanál překryjeme jím samým a prolneme ho v režimu „Overlay

Nyní si vybereme kanál „b“

V dialogu „Apply image“ „b“ kanál překryjeme jím samým a prolneme ho v režimu „Overlay

Kliknutím na kanál „LAB“ se vrátíme do kompletního barevného zobrazení a můžeme vidět, že došlo k výraznému prozáření barev na snímku, zvýšil se také jejich kontrast. Protože na našem ukázkovém snímku je zobrazen člověk, bude vhodné provést korekci provedených úprav na pleťových partiích tváře. Pomocí vrstvy úprav „Hue and saturation“ a vymaskování kritických partií (tvář stařenky na snímku) mírně ubereme sytost červené barvy a tak navrátíme pleťovým barvám přirozenější ráz.

Vrátíme se do barevného zobrazení snímku pomocí kliknutí na kanál LAB

Otevřeme si vrstvu úprav „Hue and Saturation“

Ve vrstvě úprav „Hue and Saturation“ si vybereme červenou barvu a snížíme její sytost

V dané vrstvě úprav si vybereme její masku, invertujeme ji (Ctrl+ I), maska se vyplní černou barvou) a štětcem s měkkými okraji (20% krytí) přemalujeme bílou barvou obličejové partie (kromě červených rtů)

Nyní jsme s danými úpravami pomocí "Metody A" hotovi. Vidíme, že náš snímek oplývá větším barevným kontrastem se sytějšími barvami. Uvedený postup lze automatizovat a výrazně urychlit pomocí Photoshop akce .

Takto vypadal náš snímek před provedenými úpravami

Takto vypadá náš snímek po provedených úpravách

Metoda B

Tato metoda vede k dosažení obdobného výsledku jako u výše popsané techniky "A", ale je při ní použit odlišný postup úprav v LAB.

Otevřený snímek si převedeme v Adobe Photoshopu do LAB prostoru. Poté si nad vrstvou „Background“ otevřeme vrstvu úprav „Curves“.

Převedeme si otevřený snímek do LAB

Nad vrstvou „Backrground si založíme vrstvu úprav „Curves“

V otevřeném dialogu vrstvy úprav „Curves“ si nejprve aktivujeme mřížku pro jemnější práci s křivkami (klikneme do prostoru mřížky se zmáčknutou klavesou Alt, tím se nám zobrazí mřížka s větší hustotou linií). V roletce „Channel“ vybereme kanál „a“ a táhnutím kurzorem nastavíme křivku po obou stranách přesně tak, jak můžete vidět na obrázku níže (posun o dva čtverečky po obou stranách). Stejný postup aplikujeme u vybraného kanálu „b“. V průběhu úprav se není třeba obávat dramatických barevných změn, neboť vše bude nakonec vypadat v pořádku. Teprve nyní, když máme křivku v obou kanálech takto upravenu, můžeme dialog potvrdit příkazem „OK“.

V dialogu vrstvy úprav „Curves“ si vybereme „a“ kanál

Křivku v kanále „a“ posuneme z obou stran o dva čtverečky směrem dovnitř

Také křivku v kanále „b“ posuneme z obou stran o dva čtverečky směrem dovnitř a potvrdíme příkazem „OK“

Pokud vám bude připadat barevná změna na snímku příliš silná, můžete snížit průhlednost inkriminované vrstvy úprav a tím zeslabit její efektní intenzitu. Ve finále sloučíme vrstvu úprav s vrstvou „Background“ (klavesová zkratka Ctrl + E) a jsme na konci. Vidíme, že ve fotografii došlo, podobně jako v případě metody "A", k výraznému zvětšení barevného kontrastu a prozáření barev.

V případě potřeby můžeme efekt provedených úprav ovlivnit snížením průhlednosti u vrstvy úprav (např. 75 %)

Takto vypadal náš snímek před provedenými úpravami

Takto vypadá náš snímek po provedených úpravách

Věříme, že vám uvedené techniky budou užitečné pro „tuning“ barev ve vašich fotografiích, a že vás naše malá exkurze do práce s barevným prostorem LAB zaujala.

Další příklady

Před

Po

Před

Po

Všechny fotografie použité v tomto tutoriálu byly pořízeny na fotografické expedici „Japonsko 2008“, kterou letos pořádal Institut digitální fotografie.

Photoshop akce k tutoriálu si můžete stáhnout klepnutím na ikonku výše

Tématické zařazení:

 » Zpracování  

 » Praxe  

 » Zpracování  » Úpravy fotografií  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

rada

Autor: Pavel Černík Muž

Založeno: 10.12.2008, 11:38
Odpovědí: 2

Dobrý den,
předem díky za pěkný návod. Hned jsem si to zkoušel (metodu A) a porovnával s obyčejným zvýšením sytosti - rozdíl byl vidět okamžitě. Bohužel mám k dispozici jen levný TN panel, takže vůbec netuším jak ty barvy budou vypadat ve skutečnosti. Mě osobně to přijde až moc přesycené:
http://osud
.internet-explorer.cz/fot
o/1.jpg
http://osud.inte
rnet-explorer.cz/foto/2.j
pg
Mohl by mi k tomu prosím někdo s lepším monitorem říct svůj názor, případně poradit jak dosáhnout lepšího výsledku? Lze pomocí metody A nějak upravit sílu efektu?
díky za každou radu nebo postřeh
Pavel Černík

Odpovědět na příspěvek

RE: rada

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 10.12.2008, 12:10

Dobrý den Pavle,
koukal jsem na Vaše fotografie a jsou hezké. Pokud chcete efekt zeslabit, stačí nastavit vetší průhlednost vrstvy (v Photoshop akci je defaultne nastavena průhlednost vrstvy 75%..takže zkuste nastavit třeba 50%).

Preji Vám hezke světlo na další fotografovaní.
S pozdravem
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: rada

Autor: mk Muž

Založeno: 10.12.2008, 16:43

Kytka je celkem OK, zelená hlavně v popředí moc do modra, obloha je jedovatě modrá.

Odpovědět na příspěvek

supr

Autor: radek Muž

Založeno: 12.12.2008, 19:43
Odpovědí: 1

bohužel ne všichni maji anglickou verzi photoshopu

Odpovědět na příspěvek

RE: supr

Autor: xman001 Muž

Založeno: 21.12.2008, 15:08

a v cem to vadi?

Odpovědět na příspěvek

první dojem rozpačitý

Autor: dokola Muž

Založeno: 20.12.2008, 22:55
Odpovědí: 0

koukám stejný tutoriál co byl nedávno někde jinde...
nevím sice Lab prostor používám na některé věci rád, ale tohle mi nepřijde zas tak objevné.
když porovnám výsledky s nejjedodušším prostým zvýšením sytosti, tak rozdíly nejsou až tak výrazné. Vlabu spíš pracuji s kanálem světelnosti
příklad podle tohohle tutorialu:
http://picasa
web.google.cz/dokola/Doca
sne#5278241398460383426

Odpovědět na příspěvek

Barevný prostor LAB

Autor: jirka Muž

Založeno: 05.05.2010, 21:23
Odpovědí: 0

Mě se to moc líbí:-))

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: