Blesk - 7. Příslušenství a makro blesky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Základní postupy

Blesk - 7. Příslušenství a makro blesky

19. října 2007, 00.00 | K bleskům je na trhu k dispozici celá řada různého příslušenství. Protože ale jeho účel a funkce nemusí být vždy zcela zřejmá, je dobré vědět, kdy a jak se používá a jak které funguje. Speciálním druhem blesků jsou potom makro blesky, mající zcela specifické použití.

::Blesk - 1. Základní charakteristika
::Blesk - 2. Technické parametry a funkce
::Blesk - 3. Stanovení expozice bleskem
::Blesk - 4. Použití v exteriéru a ve tmě
::Blesk - 5. Vykrývací blesk v exteriéru
::Blesk - 6. Použití v interiéru
::Blesk - 7. Příslušenství a makro blesky
::Blesk - 8. Dálkové řízení


Příslušenství ke spouštění blesku
V dobách programových blesků, které komunikovaly s fotoaparátem jen na úrovni spouštěcího X kontaktu, byla na trhu celá řada příslušenství sloužícího k ovládání a modifikaci propojení mezi fotoaparátem a bleskem. Avšak v dnešní době, kdy jsou blesky vybaveny sofistikovaným TTL měřením s předbleskem, je třeba zajistit složitou komunikaci těla fotoaparátu s bleskem, a tak se použití tohoto příslušenství velmi zredukovalo. Při dálkovém spouštění blesků se zachovaným TTL měřením je totiž třeba použít obvykle značkové příslušenství. Použijete-li příslušenství umožňující jen prosté dálkové odpálení, tak je nutné se TTL měření vzdát a sílu záblesku nastavit na každém použitém blesku ručně. Dálkovému odpalování blesků se budeme podrobně věnovat později.

Rozptylka (difusér)
Rozptylku je vhodné umístit na hlavici externího blesku vždy, když úhel do kterého blesk svítí nestačí pokrýt scénu. Je to v případech, kdy na DSLR nasadíte příliš širokoúhlý objektiv, u kompaktního fotoaparátu použijete širokoúhlou předsádku, fotografujete makro přímým bleskem nebo fotografujete odrazem a nestačí šíře pokrytí stávajícího blesku. Blesk díky rozptylce svítí více do šířky (až 180°), klesá tím však maximální směrné číslo blesku. Rozptylka může být přímo vestavěna v hlavě lepších externích blesků.


Typická rozptylka určená na hlavici externího blesku. Dokáže rozptýlit světlo až na úhel 180°.

Kolem použití rozptylky však panuje řada mýtů a nedorozumění:

 1. Z hlediska kvality světla blesku (odlesky, stíny atd.) je rozptylka zcela neúčinná při přímém blesku v exteriéru. A jiný než přímý blesk je v exteriéru nesmysl. Kvalita světla blesku je totiž dána jeho rozměry a umístěním a to nedokáže rozptylka nijak změnit. Jediné smysluplné použití rozptylky v exteriéru proto je jen tehdy, když používáte objektiv se širším zorným úhlem než je úhel pokrytí bleskem či fotografujete na velmi krátkou vzdálenost (makro).
 2. Úbytek světla na rozptylce (kolem 2x až 3x) vykompenzuje TTL automatika vyšším výkonem blesku, klesá tím ale maximální dosah blesku a stoupá vybíjení baterií.
 3. Rozptylka je také velmi málo účinná při přímém blesku v interiéru. Svit blesku více do šířky sice může mírně zlepšit prosvětlení místnosti větším odrazem o stěny, ale efekt je malý až zanedbatelný. O úbytku světla a použití platí totéž co v exteriéru.
 4. Při použití blesku v interiéru odrazem o strop či stěny může rozptylka způsobit odrazy světla o větší plochu stopu/stěn a tím ještě více změkčit světlo. To platí zejména v malých místnostech, kde se světlo blesku namířené na stop nestačí na krátké trase dostatečně rozptýlit.
 5. Při makrofotografii s přímým bleskem dokáže rozptylka posvítit i hodně dolů před objektiv, kam by za normálních okolností světlo z blesku nesvítilo.

 6.  

  Užití rozptylky má smysl při fotografování odrazem v malých místnostech, kde se světlo blesku nestačí dostatečně rozptýlit.


   Užití rozptylky má smysl i při makrofotografii s přímým bleskem, aby blesk dokázal nasvítit i předmět velmi blízko objektivu.

Pokud budete rozptylku pořizovat, zkontrolujte, zda je vhodná pro váš blesk. Hlavice blesků mají totiž různé rozměry a tvary, a tak je třeba pořídit správný typ.

Odrazné nástavce
Úkolem odrazných nástavců je precizně a definovatelně rozdělit světlo blesku mezi přímé a odražené. Plní tedy funkci blesku nasměrovaného na strop a současně malé odrazné destičky (vizitky), která část světla směřuje vpřed. Z uvedeného vyplývá, že použití tohoto příslušenství jindy než při fotografování odrazem nemá smysl. Na trhu lze najít obrovské množství různých tvarů a řešení, vždy to ale bude kompromis mezi velikostí a pohodlím při fotografování.


Profesionální odrazný nástavec Lumiquest uchycený pomocí suchého zipu na systémový blesk. Dělají se i varianty, které mají v místech označených červenými šipkami otvory, čímž propustí mnohem více světla na strop a méně vpřed.

Softboxy na blesk
Malá plocha hlavice blesku vede k ostrým stínům. Proto při fotografování přímým bleskem je vhodné plochu hlavice co nejvíce zvětšit. Bylo by ideální nasadit na blesk softbox o rozměrech např. 1 x 1 metr, což je ale prakticky vyloučené. Určité kompromisní řešení nabízí malý softbox na blesk o rozměrech cca 12 x 17 cm. Na blesk se upevňuje pomocí suchých zipů či gumičkou. Jeho účinek je ale velmi nevýrazný, což odpovídá jen mírnému zvětšení plochy, a proto je účinek znát jen při fotografování na velmi malé vzdálenosti (cca 1 metr a méně).


Malý softbox na blesk, který alespoň trochu zvětší plochu blesku, a tím změkčí stíny. Současně má dole volné místo na důležité senzory blesku. Efekt je ale malý a pozorovatelný jen na velmi krátké vzdálenosti.

Řešení pro interní blesk
Interní blesky svojí konstrukcí neumožňují ani naklápění nahoru a dolů ani otáčení do stran. Jsou tak o celou řadu možností, jak rozptýlit světlo odrazem, chudší. Ani na ně ale není od výrobců zcela zapomenuto, proto je na trhu velké množství různých doplňků a "udělátek" umožňujících vytvořit různé malé softboxy, rozptylky a směrovače světla, a tím se alespoň přiblížit profesionálním systémovým bleskům. Nasazují se většinou na fotoaparát pomocí suchých zipů. I přes snahu se však výsledky málokdy přiblíží výsledkům ze systémových blesků.


Vedle profesionálních rozptylek na interní blesky je možné použít i toto amatérské, ale překvapivě účinné řešení. Je vyrobeno z obyčejného kancelářského papíru a slouží k rozptýlení blesku na stop i kolem objektivu podobně jako u makro blesku. Vzhledem k omezenému výkonu interních blesků je ale použití omezeno jen na malé interiéry či blízké vzdálenosti.

Barevné filtry na blesk
Barevné filtry na blesk nejsou nic jiného než barevná skla či kusy umělé hmoty uzpůsobené mechanicky pro nasazení na blesk. Řeší disproporci mezi barvou světla blesku blížící se dennímu světlu a barvou řady umělých zdrojů, zejména žárovek. Jednoduše se nasadí na hlavici blesku a obarví světlo blesku na stejnou barvu, jakou mají např. žárovky nebo zářivky. Barva světla se tak srovná a vyvážení bílé nečinní žádné problémy - vyváží se na žárovku nebo zářivku. Barevné filtry na blesk mohou samozřejmě sloužit též k barevnému nasvícení scény, a tím k realizaci zajímavých efektů.


Sada barevných filtrů Nikon SJ na externí blesky Nikon. Obsahuje filtry upravující barvu světla blesku na barvu žárovek a zářivek a dále filtry červené, modré a žluté.

Akumulátory blesku
Interní blesky fotoaparátů používají běžné akumulátory fotoaparátu. Toto řešení má jednu velkou výhodu – je-li dost energie na fotografování, je i energie na blesk. Oboje tak končí současně, z toho důvodu se stačí starat o jedny akumulátory ve fotoaparátu. Naopak většina externích blesků má svoje vlastní akumulátory - obvykle 4 tužkové typu AA. Při dnešních kapacitách hodně nad 2000 mAh je kapacita plně nabitých akumulátorů více než dostatečná, nepříjemná je ale nutnost se starat o dvě sady akumulátorů.

Pro maximalizaci výkonu akumulátorů i jejich životnosti pamatujte proto na několik jednoduchých zásad:

 1. V blesku vyměňujte a nabíjejte vždy všechny akumulátory současně. Jeden slabý akumulátor v sadě dokáže předčasně ukončit fotografickou práci s bleskem!
 2. Pro závažnější "zakázky" (svatba) mějte vždy alespoň 2 sady plně nabitých akumulátorů.
 3. Nabíjejte, kdykoliv je k tomu čas. Akumulátorům to jen prospěje a budete vždy připraveni na fotografování. Skladovat by se měly akumulátory vždy nabité.
 4. Akumulátory nevybíjejte. Mýtus, že tím akumulátorům prospějete, je chybný.
 5. Největším nepřítelem akumulátorů je teplota - jak nízká, tak vysoká. Dramaticky se tím kapacita akumulátorů sníží. Počítejte s tím, a pokud můžete, tak extrémním teplotám akumulátory nevystavujte.
 6. Vyhněte se podezřele levným a neznačkovým rychlonabíječkám.
 7. Pokud vám nestačí kapacita baterií standardně umístěných v těle blesku, tak některé blesky umožňují i externí battery pack určený na opasek.

Pro náročné zakázky s bleskem je určen battery pack Canon CP-E3, který pojme 8 AA akumulátorů a je možné ho připevnit na opasek. Je určen pro E-TTL blesky Canon Speedlite 580EX, 550EX, MR-14EX a MR-24EX.

Makro blesky (Macro Flashes)
Makro blesky slouží primárně k osvícení předmětů na velmi krátké vzdálenosti - typicky pro makrofotografii. Makro blesk sestává z řídící jednotky, což je díl podobný blesku, ale bez vlastní bleskové hlavice. Dále z jedné, dvou nebo i více bleskových hlavic řízených řídící jednotkou a většinou umístěných kolem přední čočky objektivu a uchycených na ní.


Bezdrátový systém makro blesků Nikon sestávající z řídící jednotky SU-800 (1) s dosahem 4 metry a bleskových hlavic SB-R200 (2). Bleskové hlavice mají  směrné číslo 10 a mohou být naklápěny v úhlu +60° až -45°. Řídící jednotka dokáže nezávisle řídit a nastavovat až 3 skupiny hlavic.

Tzv. kruhový blesk (Macro Ring Flash) má bleskovou hlavici uspořádanou do kruhu kolem celé přední čočky. Toto uspořádání je mimořádně vhodné pro bezestínové fotografování malých předmětů z bezprostřední blízkosti, případně pro vědeckou či lékařskou praxi.


Kruhový blesk Sigma EM-140 DG se směrným číslem 14 a se 2 výbojkami v kruhové hlavici. Obě výbojky jsou, co se expozice týče, ovládané samostatně.

Společným rysem všech makro blesků je snaha rovnoměrně osvítit malý fotografovaný předmět, protože klasické svícení se vzhledem k velmi malým snímacím vzdálenostem potýká se stíněním objektu fotoaparátem a objektivem. Hlavice makro blesků se uchycují na přední přírubu objektivů, a proto v sadách bývají redukční kroužky schopné se vypořádat s různými průměry závitů.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Základní postupy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Skladování akuulátorů

Autor: Martin Muž

Založeno: 19.10.2007, 11:04
Odpovědí: 4

NiCd akumulátory se mají skladovat vybité,
NiMH nabité.

Odpovědět na příspěvek

RE: Skladování akuulátorů

Autor: M. Muž

Založeno: 19.10.2007, 12:57

Kdo by v dnešní době používal NiCD akumulátory do blesku?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Skladování akuulátorů

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 19.10.2007, 14:48

Kdokoliv - mají proti NiMh menší vnitřní odpor a proto umožňují rychlejší nabíjení blesku. Někteří výrobci je ale zakazují - právě pro jejich schopnost dodat okamžitý velký proud. Pokud na ně není měnič konstruován, může dojít k jeho přehřátí a zničení.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Skladování akuulátorů

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 22.10.2007, 10:05

Hlavně už jsou asi 6 let "zakázány" kvůli Cd.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Skladování akuulátorů

Autor: Martin Muž

Založeno: 10.11.2007, 12:53

Nicd je dobrá volba kvůli rychlosti nabití. Sám je s úspěchem používám. Mám ale taky v záloze Nimh. A hodně záleží na způsobu nabíjení a udržování, jinak nic moc nevydrží ani Nimh vysoký kapacity.
Zakázaný asi nebudou, jinak by se nevyráběly a neprodávyli.

Odpovědět na příspěvek

Foceni s rozptylkou na hlavici ext. blesku

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 19.10.2007, 12:17
Odpovědí: 2

Jen bych k uvedenemu chtel doplnit, ze pri foceni v interieru s nasazenou rozptylkou a hlavici blesku vyklopenou do stropu je svetlo dopadajici na foceny objeket tvoreno dvema slozkami:

- neprime plosne rozptylene svetlo, ktere vzniklo odrazem o strop/steny (vetsina svetla)
- prime temer bodove ostre svetlo primo od rozptylky (mensina svetla).

Ta druha uvedena slozka zpusobuje ostry stin, ktery napr. u portretu vrha hlava na stenu v pozadi nebo nos na tvar atd.

Odpovědět na příspěvek

RE: Foceni s rozptylkou na hlavici ext. blesku

Autor: pepe Muž

Založeno: 22.10.2007, 10:08

Jak jde při bleskání o strop světlo z rozptylky napřímo na objekt? (používám vestavěnou rozptylku).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Foceni s rozptylkou na hlavici ext. blesku

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 22.10.2007, 14:33

Mluvim o rozptylce, o ktere byla rec i v clanku, tedy napr. Stofen Omnibounce. To je bilej prusvitnej kelimek nasazenej na hlavici blesku, kterej se v okamziku odpaleni blesku 'rozsviti cely'.
Cast svelta blesku je tak bocnima stenama rozptylky sirena i do stran - v pripade vyklopeni hlavice blesku vzhuru tedy i smerem k focenemu objektu.

Odpovědět na příspěvek

rozptylka

Autor: Petr Muž

Založeno: 21.10.2007, 15:35
Odpovědí: 0

Me ten ucinek rozptylky teda vubec zanedbatelny neprijde^_^
http://home.
tiscali.cz/fz30foto/rozpt
ylka1.jpg
vs
http://hom
e.tiscali.cz/fz30foto/roz
ptylka2.jpg

Odpovědět na příspěvek

Fresnel

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 22.10.2007, 10:14
Odpovědí: 0

Tak taky zachytračim, možná zmínit \\\"udělátko\\\" s Fresnelovou čočkou.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Me ten ucinek rozptylky teda vubec zanedbatelny neprijde^_^
http://home.tiscali.cz/fz30foto/rozptylka1.jpg
vs
http://home.tiscali.cz/fz30foto/rozptylka2.jpg


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: