Fotografujeme produkt: malý foto ateliér - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Základní postupy

Fotografujeme produkt: malý foto ateliér

5. března 2014, 00.54 | Potřebujete nafotit produktovou fotografii pro svůj eshop, pro kamaráda, známého či prostě jen tak – pro radost? Zároveň chcete zakusit na vlastní kůži co to obnáší? Pak jste na správné adrese! Pojďme se společně podívat co je k tomu třeba.

Fotografujeme produkt: malý foto ateliér

Spousta z nás někdy čelila výzvě nafotografovat si svůj vlastní produktový katalog či si zkrátka jen tak vyzkoušet, co obnáší produktová fotografie. Ovšem možná jste došli až tak daleko, že přemýšlíte zcela vážně o pořízení regulérního vlastního (mini)ateliéru. Mám pro vás několik praktických rad a tipů, jak se k tomu postavit! Jednou z výhod moderní doby je fakt, že veškerá technika je čím dál dokonalejší a dostupnější zároveň. Kvalitní služby jsou však artiklem stále vzácnějším. Agentury, mediální společnosti, grafická studia, provozovatelé eshopů dnes řeší produkci obrazových materiálů sami. Záhy však zjistí, že ke kvalitním snímkům je třeba trochu víc, než si pořídit lepší foťák (zrcadlovku) a pár zábleskových světel...

Fotostudio

Studiové vybavení je úplný základ. Ovšem bez patříčných vědomostí (know-how) je vám sebelepší technika nanic. Čím tedy začít, jak se vybavit a nač dávat pozor? Zadání zní jasně: Potřebujeme vyřešit nafocení série produktů pro eshop. Ateliér si můžeme pronajmout nebo pořídit vlastní malé fotostudio (samozřejmě si nemusíme nutně hned doma přestavět obývací pokoj na ryze profesionální ateliér). Co je k tomu třeba? Jakou foto techniku, jaké přílušenství, jak velké prostory? V první řadě je třeba udělat si jasno, co vlastně chceme fotit a tedy jak velké prostory potřebujeme (je rozdíl fotit parfémy a nebo motocykly)! Pro naše účely tedy řekněme, že stačí běžná místnost. Druhou otázkou je, kolik do toho hodláme investovat.

Malý produktový ateliér

Předpokládáme-li, že budeme fotografovat produkty menších rozměrů (spotřební elektronika, notebooky, parfémy, šperky, ap.) vystačíme si s relativně malým prostorem – buďto část větší místnosti, kterou lze oddělit, zatemnit; nebo menší samostatnou místnost (cca 5-10 m2). Rozhodně potřebujeme Fotoaparát (ideálně DSLR) s možností manuálního nastavení expozice a hot-shoe paticí (k připevnění externího blesku) a rozumný objektiv. Nejlépe makro nebo alespoň s delším ohniskem (50mm a více) s dobrou kresbou i ostrostí. Dobré je pořídit kvalitní a dostatečně silný 1 (lépe 2) externí systémový blesk s manuálním nastavením a otočnou/výklopnou hlavou. Vhodnou alternativou je zábleskové světlo (cenově to vyjde dnes již +/- na stejno).

Neobejdeme se bez nějaké „pracovní plochy“ - ideálně fotografický stůl (stavitelný, s průhlednou deskou) nebo alternativně stůl s čistým, jednolitým povrchem. Jako pracovní plocha přijde vhod i skleněná deska v kombinaci s černým nebo bílým papírem či sametem. Investujte do šedé 18% tabulky, barevnost je důležitá, bude třeba často vyvažovat bílou barvu. Mezi další důležité pomůcky patří pauzovací papír (průhledný), dřevěné rámečky, bytelný stativ, několik desek polystyrenu (jako pozadí i odrazné plochy) různých velikostí. Dále stojánky, držáky, vlasec, modelína (tvarovací hmota), rozstřikovač a nějaké čistící prostředky.

Závěrem

Pro pořízení kvalitních produktových snímků se naopak v pohodě obejdete bez drahé profi techniky – ateliérových světel, bezdrátového odpalování, softboxů atd. To vše lze pohodlně nahradit běžně dostupným příslušenstvím – a to za zlomek ceny, kterou byste investovali do značkového vybavení. Nároky na malý produktový ateliér nejsou tak vysoké, jak by se na první pohled mohlo zdát. I s relativně malými náklady (cca 20-30 tis.) lze postavit skromný ateliér, s kterým dokážete vyprodukovat solidní produktové / reklamní fotografie. O něco složitější je to například s portrétním ateliérem, kde na velikosti záleží! Ale o tom si povíme zase někdy příště...

 

Tématické zařazení:

 » Praxe  » Základní postupy  

 » Praxe  » Tipy & triky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: