Jak fotografovat ohňostroj? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Základní postupy

Jak fotografovat ohňostroj?

5. ledna 2007, 00.00 | Pro fotografování ohňostrojů platí několik jednoduchých pouček, díky kterým jej může zvládnout kvalitně vyfotografovat téměř každý, s kompaktem i se zrcadlovkou. V dnešním článku si shrneme základní postup pro fotografování se stativem i bez něj.

Pro fotografování ohňostrojů platí několik jednoduchých pouček, díky kterým jej může zvládnout kvalitně vyfotografovat téměř každý, s kompaktem i se zrcadlovkou. V dnešním článku si shrneme základní postup pro fotografování se stativem i bez něj.
Bohužel vzhledem k nepříjemné události, kdy jsem přišel o počítač, kde byly nejen snímky loňského pražského novoročního ohňostroje, nemohl být článek publikován v předstihu. Musel jsem počkat na letošní, abych pořídil ukázkové snímky. Získané informace tedy zhodnotíte v příštím období novoročních ohňostrojů, nebo při jiných oslavách během roku.
Nutno dodat, že situace je pro fotografa u pražského novoročního ohňostroje čím dál složitější. Těší se vzrůstající oblibě a nejen díky teplému počasí dorazilo na nábřeží znatelně větší množství pozorovatelů a tak se vyplatí přijít na místo s velkým předstihem a vybrat si vhodné místo (nebo zvolit originálnější polohu pro pozorování než většina lidí). My to štěstí neměli a díky dopravnímu kolapsu se museli spokojit s horším místem s pouličními lampami a semafory ve výhledu. Těch bychom se měli vyvarovat. Lampy dokáží pokazit snímek i když nejsou přímo v záběru.


Snímek byl exponován při citlivosti ISO 100, čase 8s a cloně F16

Fotografická výbava
Nyní k samotnému fotografování. Kromě fotoaparátu potřebujeme také extrémně důležitý stativ. Nejpůsobivější snímky pořídíme zpravidla pouze s ním. Majitelé kompaktů si nemusejí zoufat, ohňostroje pohodlně vyfotografujeme i s obyčejným kompaktem, pokud máme výše zmíněný stativ. Oproti zrcadlovce se můžeme dočkat lehce zvýšeného šumu, ale používat budeme co nejmenší citlivost, takže u kompaktů nedojde k extrémnímu znehodnocení digitálním šumem. Také rozsah objektivu obyčejných kompaktů nám bude stačit. Důležitou podmínkou je ale manuální režim expozice. U zrcadlovek nám také postačí základní objektiv 24-70 mm, nebo 18-70 mm. Nejsou potřeba extrémně světelné objektivy, používat budeme vyšší clonová čísla. Příjemnou výhodou může být dálková spoušť (drátová, kabelová, infračervená).


Snímek byl exponován při citlivosti ISO 100, čase 8s a cloně F16

Nastavení fotoaparátu - se stativem
Je vcelku jedno zda-li budeme fotografovat do formátu JPEG, nebo RAW. Rozhodnutí je na nás, stejně jako u jiných fotografií. Při zpracování RAWu můžeme u snímku lépe opravit vyvážení bílé, nebo získat více detailů. Vzhledem k fotografování na nízkou citlivost ani nebudeme potřebovat lepší podmínky pro redukci šumu.

blesk, interní nebo externí - zcela vypnout
citlivost (ISO) - minimální, ideálně 100 - 200 ISO
režim expozice - manuální, nebo alespoň priorita času (v úvahu připadá i režim Bulb)
čas expozice - v řádu sekund
clonové číslo - adekvátně vysoké, nevyužijeme malá clonová čísla
sériové snímání - vypnuto
automatické zaostřování - vypnuto
stabilizace (objektivu, nebo snímače) - vypnuto

V případě manuálního režimu experimentujte s dlouhými časy expozice okolo 2 - 10 s. Záleží na konkrétním ohňostroji, na rychlosti série efektů apod. Pokud máme čas příliš dlouhý, několikanásobný výbuch na stejném místě nám způsobí nepěkné přeexponované místo. Vzhledem k takto dlouhé expozici musíme nastavit adekvátně vysoké clonové číslo, u kompaktů může dojít k problému, protože často mají maximální clonové číslo okolo F11.
S tímto nastavením dosáhneme efektu, kdy na fotografii bude ohňostroj mít dlouhé barevné čáry, tzn jednotlivé části výbuchu se díky dlouhé expozici projeví jako jednolité čáry, viz ukázkové fotky. Krátký čas by scénu zastavil a z ohňostroje bychom viděli pouze "zastavené" jiskry, bez většího zvýraznění jejich dráhy.
Nastavené hodnoty se vždy ohňostroj od ohňostroje liší. Závisí na intenzitě ohňostrojových záblesků a jejich velikosti. Objektiv v době mezi jednotlivými výbuchy raket můžeme zakrýt, abychom nepřeexponovali zbývající části snímku. V takovémto případě doporučujeme nastavení expozice na několik vteřin, nebo nastavit délku expozice na "BULB" a pomocí externí samospouště si ohlídat délku expozice.
Automatické zaostřování je dobré vypnout z jednoduchého důvodu. Na tmavé obloze se automatika jen těžko "chytí" a zaostřovat na efekty výbuchu také není nejlepší nápad. Je také dost pravděpodobné, že by nás bloudící automatika velmi zdržovala od samotné expozice. Je běžné, že dokud objektiv nezaostří, fotoaparát nedovoluje exponovat a to může trvat i několik sekund. Proto je dobré před samotným fotografováním nechat automatiku zaostřit na něco, co bude ve stejné vzdálenosti jako ohňostroj a přepnout fotoaparát do režimu manuálního ostření. Nic nezkazíme ani manuálním nastavením na nekonečno.


Snímek byl exponován při citlivosti ISO 1600, čase 1/5s a cloně F5,6

Nastavení fotoaparátu - bez stativu
Platí zde stejné rady pro nastavení formátu snímků, nebo automatického zaostřování jako v předchozím případě. U několika parametrů ale platí zcela opačný postup (citlivost, čas expozice, clona, stabilizace, sériové snímání).

blesk, interní nebo externí - zcela vypnout
citlivost (ISO) - maximální
režim expozice - manuální, nebo alespoň priorita času
čas expozice - v řádu desetin sekund (co nejdelší, ale abychom je "udrželi")
clonové číslo - co nejmenší clonové číslo (využijeme světelné objektivy)
sériové snímání - dle uvážení
automatické zaostřování - vypnuto
stabilizace (objektivu, nebo snímače) - zapnuto

Při fotografování bez stativu nikdy neudržíme fotoaparát tak stabilně, abychom dosáhli čárových efektů, proto musíme čas expozice adekvátně zkrátit tak, aby snímek nebyl roztřesený. Nedosáhneme tak efektních čar, ale můžeme zachytit aktuální podobu výbuchu, což může být také zajímavé, ale musíme rychle reagovat na výbuchy, u delší expozice nám nevadí promarněná sekunda bez žádného výbuchu. S časem expozice například 1/10 s se musíme strefit přímo do doby těsně po výbuchu.


Snímek byl exponován při citlivosti ISO 100, čase 13s a cloně F14
frekvence výbuchů se zvýšila a expozice na 13 s byla příliš dlouhá

Úhel záběru a několik tipů
Úhel záběru a kompozice snímku záleží na konkrétní situaci a lokalitě. Fotografovat můžeme jak s širokoúhlým ohniskem, abychom zachytili obraz okolí, nebo s "tele" ohniskem, kdy zabereme detail výbuchu. Zde je ale problematická skutečnost, že každý výbuch se pokaždé odehrává jinde a těžko dopředu víme, kde světlice vybuchne. Lepší je tedy volit širší ohniska a výslednou fotografii adekvátně oříznout.

Zde několik tipů na závěr:
- pozor na opar při vydechování při nízkých teplotách
- zahřívejte baterie do poslední chvíle, v zimě klesá jejich kapacita
- experimentujte se záměrným rozhýbání obrazu - umělecký dojem
- v případě automatického měření expozice používejte celoplošné měření
- automatika může naměřit hodnoty pro tmavou oblohu bez výbuchu a výsledný dlouhý čas neudržíme
- pokud automatika selhává, použijte kompenzaci expozice

Závěr
Pravidla jsou tu proto, aby se porušovala. I tohoto rčení se můžete držet. Výše uvedený návod platí pro pořízení "klasických" snímků ohňostrojů. Nebojme se tedy experimentovat s úhlem záběru, nebo záměrným pohybem fotoaparátu během expozice. Dojem pak umocníme správně vybraným místem, odkud můžeme do záběru dostat zajímavé pozadí, jako například Karlův most, Pražský hrad apod.

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Skvělé, ale.....

Autor: jarula Muž

Založeno: 05.01.2007, 06:03
Odpovědí: 4

Výborný příspěvek, ale trošku opožděný, není-liž pravda. Do dalšího novoročního ohňostroje všichni rady zapomenou, nebo nebudou vědět, že něco takového tady proběhlo! Nechtělo jej vydat tak před 14 dny?

Odpovědět na příspěvek

RE: Skvělé, ale...

Autor: Jirka Muž

Založeno: 05.01.2007, 08:51

Stačí si článek přečíst. Vysvětlení je už ve třetí větě ;-) .

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Skvělé, ale...

Autor: Luboš Muž

Založeno: 05.01.2007, 13:21

Zdůvodnění je tedy pochopitelné.
Takže "škoda, že autor článku kolem sebe nemá žádné kolegy - fotografy". Třeba by potom mohl získat nějaké snímky od nich.
Zároveň je to pro pana Filipa výzva do nového roku, že by mohl začít se zálohováním svých dat na nějaký externí disk, poučení o tom jistě najde v některém ze svých článků. Inu kovářova kobyla....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Skvělé, ale...

Autor: Cronos Muž

Založeno: 07.01.2007, 09:42

Dost chabé vysvětlení. To bychom taky mohli říct, je je to s třistašedesátidenním předstihem :-) Prostě to napsal pozdě. Ti, co to umí, těm je to jedno a nepotřebují to. A nám ostatním je to dnes už k ničemu. :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Skvělé, ale...

Autor: Boudak Muž

Založeno: 27.01.2007, 15:44

Nemyslím, že by bylo pozdě. K článku se jde vždycky vrátit. Navíc ohňostroje jsou po celé republice po celý rok. V jednom od nás kousek vzdáleném městečku nebývá na Silvestra ale v květnu.

Odpovědět na příspěvek

ohňostroj

Autor: mk Muž

Založeno: 05.01.2007, 09:14
Odpovědí: 5

Hlavně bych dodal jednu zásadní věc. Na fotce by nemělo chybět něco víc než jen barevné efekty - třeba hlavy lidí, kulisa města, odraz na hladině s mostem v pozadí. Jinak to budou fotky sice barevné, ale jinak celkem o ničem, přesně jako ty v článku.

Odpovědět na příspěvek

RE: ohňostroj

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 05.01.2007, 11:01

Pokud mate zajem, nejake takove snimky od vas do clanku pridam pro ukazku. Ja bohuzel nemel to stesti (priznavam ze vlastni vinou) mit neco zajimaveho v zaberu, krome zmeti lamp, semaforu a hlav lidi. Casova rezerva pro parkovani byla znacne podcenena :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ohňostroj

Autor: mk Muž

Založeno: 05.01.2007, 12:31

Jo, to je problém... chce to předem promyslet. Já loni lítal a nakonec kvůli mlze stejně nefotil...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ohňostroj

Autor: Dave Muž

Založeno: 05.01.2007, 18:51

No tos nam rek novinku..to by me bez tebe nenapadlo...Kazdymu se libi neco jinyho...v clanku nikdo nepsal co mas presne fotit a co ne...takze ty si fot co chces a nekritizuj zvlast necim tak samozrejmym.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: ohňostroj

Autor: mk Muž

Založeno: 08.01.2007, 22:14

"to by me bez tebe nenapadlo"
No vidíš, tak aspoň k nečemu byl můj komentář dobrý. Nemáš zač ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ohňostroj

Autor: Pavla Muž

Založeno: 12.06.2007, 08:51

Dnes jsem náhodou zabloudila na tyto stránky..:-)) Kdybyste měl ještě zájem o nějaké fotky ohňostroje s pozadím, tak bych Vám mohla nějaké poslat. Podařilo se mi je pořídit při ohňostroji na Špilberku, sice už v r. 2005, ale to myslím nevadí, že? Letos jsem to nějak nestihla. :-( Nejsem žádný profík, ale třeba bude něco pro Vaše účely použitelné :-)) Tak sem když tak napiště e-mail, kam bych je mohla poslat. Přeji všem pěkný den! :-)

Odpovědět na příspěvek

nabite baterkz

Autor: jirk Muž

Založeno: 05.01.2007, 10:24
Odpovědí: 3

hlavne je dobre mit nabite baterky - loni o silvestra mi klekly 5 minut po pulnoci (myslel jsem ze je mam nabite), a letos asi 15 minut po pulnoci (nabite sice rano byly ale vecer jsem uz toho dost nafotil a tak uz nezbyly)

Odpovědět na příspěvek

RE: nabite baterkz

Autor: mk Muž

Založeno: 05.01.2007, 13:07

To snad platí pro jakékoli focení, ne? ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nabite baterkz

Autor: jirk Muž

Založeno: 05.01.2007, 19:26

to jo, ale o silvestra když je 1x za rok to zamrzí nejvíc

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nabite baterkz

Autor: mk Muž

Založeno: 08.01.2007, 22:13

No, ono snad každé focení je jedinečné a 1x za rok ;)

Odpovědět na příspěvek

režim expozice

Autor: martin Muž

Založeno: 05.01.2007, 22:40
Odpovědí: 0

Doporučuji zásadně fotografovat v režimu \"bulb\",
protože máte kontrolu nad tím, co na fotografii
bude, fotím na Silvestra každý rok místní soukromé ohňostroje a to by asi ani jinak nešlo,
pevně stanovená dlouhá expozice poskytuje náhodné výsledky. Zaslal bych foto, ale nevím jak,
Martin

Odpovědět na příspěvek

já jsem něco letos stih

Autor: Fak Muž

Založeno: 07.01.2007, 03:09
Odpovědí: 0

já jsem něco vyfotit stih u nás v Rakovníku, naštěstí byl ohňostroj o den pozdějš než na silvestra:) ty fotky jsem nebyl schopnej upravit, ale jsou tam jak záběry samotných efektů, tak i prostředí. Byl jsem líný upravit vyvážení bílý, takže je to žlutý:( ale mrkněte a zkritizujte:)
http://www
.czechdude.com/ohnostroj/

Odpovědět na příspěvek

pozde

Autor: shb Muž

Založeno: 07.01.2007, 17:50
Odpovědí: 0

Skoda ze tenhle clanek nevysel o tyden driv ted je to trosku s krizkem po funuse :-(

Odpovědět na příspěvek

Ohňostroje v Brně

Autor: Lukáš Muž

Založeno: 07.01.2007, 20:18
Odpovědí: 3

Je divný, že to ve článku nebylo, ale dobrá příležitost pro ohňostroje je každoroční ohňostrojový festival Ignis Brunensis, i letos, desátý ročník od půlky května do června. Doporučuju ... www.bmue.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: Ohňostroje v Brně

Autor: qwe Muž

Založeno: 09.03.2007, 13:00

Balíku!

Odpovědět na příspěvek

RE: Ohňostroje v Brně

Autor: BO Muž

Založeno: 04.05.2007, 08:04

Já jsem semka jen tak zabloudil, ale všiml jsem si pozvánky na focení ohňostrojů. Doporučuju všem co půjdou fotit, aby si vzali patřičné vybavení i na focení blízkých krásných cílů. Měli by tam proběhnout i nějaké přehlídky klobouků, takže ty hezký kočky budou potřebovat vyfotit. :)
Všem předem děkuji za hojnou účast.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ohňostroje v Brně

Autor: MilanK Muž

Založeno: 16.05.2007, 12:03

Takze v patek u Shellky ;-)

Odpovědět na příspěvek

z6

Autor: lukas Muž

Založeno: 21.05.2007, 19:56
Odpovědí: 0

myslíte, že půjde udělat nějaká pěkná fotka ohnostroje Minoltou Z6? (se stativem)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: