Kdy může slunce poškodit váš fotoaparát? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Základní postupy

Kdy může slunce poškodit váš fotoaparát?

Slunce - praxe

2. července 2004, 00.00 | Řada uživatelů se nás s příchodem léta ptá, jak je to s možností nevratného poškození CCD či CMOS snímače digitálního fotoaparátu sluncem, na které upozorňuje řada manuálů a příruček? Kdy můžeme a kdy bychom neměli fotografovat proti slunci?

Přiblížil se čas letních dovolených a tak se v našem redakčním emailu stále častěji objevují dotazy týkající se fotografování proti slunci, které někteří výrobci digitálních fotoaparátů nedoporučují a někteří dokonce zakazují. Návody tvrdí, že fotografování slunce může nevratně poškodit snímač fotoaparátu. Na druhou stranu řada fotografických příruček doporučuje pracovat s protisluncem jakožto zajímavým kreativním nástrojem. Jak se tedy chovat ke slunci aby byl digitální fotoaparát v bezpečí?


Ani tento snímek váš snímač nepoškodí!

Jak funguje snímač?
CCD, SuperCCD i CMOS snímače fungují na velmi podobném principu. Po dobu expozice dochází v jednotlivých buňkách ke kumulování se elektronů vyražených z pravidelné struktury křemíku dopadajícími fotony. Čím více dopadne na snímač fotonů (více světla), tím více se uvolní elektronů, které vytvoří náboj, který je následně převeden do digitální podoby a zaznamenán po nezbytných úpravách jako digitální snímek. Pokud však vystavíme snímač příliš silnému proudu fotonů nebo pokud je pro příliš dlouhou expozici silně přeexponován světlem, může dojít k poškození struktury buněk a ty přestanou být částečně či zcela citlivé na světlo. A právě toto je problém, před kterým výrobci varují v příručkách, a před kterým musíme náš fotoaparát chránit.

Kdy hrozí poškození?
Takže pokud se zamyslíme nad problémem trochu podrobněji, nepřítelem není slunce jako takové, ale jakýkoli příliš silný zdroj světla, který způsobí extrémně silné a dostatečně dlouhé bombardování našich citlivých buněk snímače tokem fotonů. Důležitá je samozřejmě nejen intenzita světla, ale i doba, po kterou světlo dopadá na snímač. Tudíž pokud si fotoaparát dokáže poradit s nastavením expozice (čas/clona) tak, aby nedošlo k přílišnému přeexponování, nemusíme se o náš snímač bát. Proto fotografování v nepřímém protisvětle nemůže nikdy snímač poškodit stejně tak jako třeba fotografie západu slunce, která je prováděna s dostatečně krátkým expozičním časem.

Nejnebezpečnější situací je fotografování přímo slunečního kotouče, kdy fotoaparát již buď nedokáže nastavit dostatečně velkou clonu a krátký čas, nebo když fotograf sám špatně ručně nastaví expozici. Proto při fotografování slunce je dobré průběžně kontrolovat snímky, zda nejsou příliš přeexponované.


V levo bez odrazu světla. Vpravo se zlatou odraznou deskou.

Jak pracovat se slunečním světlem?
Fotografování s protisvětlem, zejména v ranních a večerních hodinách je velice vděčným způsobem, jak pořídit působivé snímky. Dlouhé a ostré stíny dodají fotografiím na plastičnosti, hloubce a působivosti. Zejména při fotografování moře, pláže či písečných dun se bez hry světel a stínů rozhodně neobejdete. U portrétu je potřeba si pouze dávat pozor na to, aby stíny ve tváři nebyly příliš ostré. Ideální je proto použít odrazu slunečního světla odraznou deskou či improvizovaně například od ručníku či osušky. Ideální je použít zlatý či žlutý odstín, který zdůrazní opálení.


Typický odraz světla v optice

Tip na závěr
Pokud se chystáte fotografovat na přímém slunci je dobré si nezapomenout vzít sebou sluneční clonu, která zabrání nežádoucímu lomu a odlesku světla na jednotlivých optických členech uvnitř objektivu fotoaparátu. Pokud máte kompakt, který neumožňuje sluneční clonu použít, je dobré fotografovat ze stínu směrem do slunce tak, aby přímo na fotoaparát slunce nedopadalo.


Protisvětlo zdůrazňuje kontury jako například na tomto snímku.

Shrnutí
Rozhodně se nemusíme bát fotografovat v protisvětle a dokonce se nemusíme bát ani fotografovat přímo slunce, pokud se při tom budeme chovat rozumně. Vždyť fotoaparátům nevadí ani silné záblesky studiových blesků, protože jsou velmi krátké a množství fotonů dopadajících na snímač po dobu expozice je rozumné. Takže se nebojme vyrazit s fotoaparáty do exteriéru a experimentovat s každým dobrým světlem, které se naskytne!

Tématické zařazení:

 » Praxe  

 » Praxe  » Tipy & triky  

 » Praxe  » Základní postupy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: